RECHTSZAKEN. LANDBOUW. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETER van Dinsdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 10 April. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van beden. Ned. 2e I. 32 1000-5 100%—100*4. Ned. 17 1000-4** 100*4—100**, Ned. 31 1000-4 99*4—99*4. Ned. 33 1000-4 99*4—99*4. Certificaten-3 88*489. O. Indie 22 1000-6 96*4 O. Indie 32 1000-5 99*4—99%. O. Indie 26 1000-4*4 97*4—98*4. Denemarken Oblig. 1926-5 85*4 Duitechl, 100-7 45%—44*4. Duitschl. 30 1000-5*4 37-35*4-37. Zwitserl, oblig. '24-5 97*497*4. Zwitserl. Staatssp. 1927-4*4 97*497> Amsterdam 193J-5 101*4101*4. 's-Gravenhage 1929-4*4 100%101*4. Rotterdam 1926-1930-4*4 97*4—97*4. Utrecht, prov. 1929-4*4 101*4101*4. Berlijn 1925-6*4 23*4—23*4, Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B 41/2 100100. A Amsterd. Bank 113*4114*4. C Rott. Bankver. 75%75%. A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter Zn. A. 120121 e.d, A Pref. Jurgens A 9089. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 385 A De Schelde N.B. 21 21. A Ver. Papf, v. Gelder 5353, C Am. Car Foundry 16*416%. C Am. Smelt Ref. 26%—27*4. C Farbenind. I.G. 61*458*4. C U. States St. C. 31*4—31*4. C North Am. Cy. 11*411*4. A Born. Sum. H.M. 124%—125. A Linde Teves en Stokv. 65*465V2. A Ned. Wol Mij. 100—100V2. A Singkep Tin M. 94*494. A J. C. Japan Ln. 26*426*4. A Rotterd. Lloyd 40%40*4. A S. M. Nederland 42*442*4. A Amsl. Thee C.M. 55*456. Geen onrechtmatige publicatie. De N.V. Maatschappij voor den ver koop van Petroleum-producten „Petro- duct" N.V. te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, had in kort geding ge vorderd, dat de N.V. Bataafsche Import Maatschappij Verkoopkantoor van „Ko- ninklijke-Shell' Producten, gevestigd te 's-Gravenhage, zou worden veroordeeld om het plaatsen van advertenties en 't aanbrengen van aanplakbiljetten te sta ken en de reeds aangebrachte te ver wijderen, welke advertenties en aan plakbiljetten o.m. den volgenden inhoud hadden: „Waarschuwing." Wij vestigen de aandacht van koopers van producten der „Koninklijke-Shell"- groep op het feit, dat tegenwoordig uit geel geschilderde pompen benzine ver kocht wordt, welke niet van de „Ko ninklijke" afkomstig is. De „Koninklijke" heeft over de ge- heele wereld haar kleuren gestandaar diseerd en is er na jarenlangen arbeid in geslaagd eene ongeëvenaarde repu tatie voor de onder haar merk „Shell" verkochte producten op te bouwen. Van deze wereldreputatié trachten thans leveranciers van minderwaardige benzinesoorten gebruik te maken, door hun pompen in de alom bekende gfele kleur te schilderen en de automobilist die niet scherp toeziet, loopt gevaar een minderwaardige benzine of een mengsel van benzine en petroleum te koopen in plaats van „Shell" benzine." De president van de Haagsche recht bank oordeelde deze publicatie niet on rechtmatig en ontzegde de ingestelde vordering. In hooger beroep heeft het Haagsche Gerechtshof dit vonnis beves tigd. Fietsendief. Wegens diefstal van meer dan 25 rij wielen veroordeelde de rechtbank een 25-jarigen Amsterdammer J. S. tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Deze fietsendief toog vooral in Am sterdam-Zuid Ier jacht. In dat stadsge deelte was in het voorjaar van 1933 geen rijwiel veilig. Ter terechtzitting bekende hij volle dig. Het O. M. had twee jaar gerequi- reerd. Dienstweigering, Het Gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de zaak van de moeder die heeft geweigerd, dat haar zoon zich on derwierp aan den dienstplicht. Het Hof vernietigde hef vonnis van de recht bank, en opnieuw rechtdoende, veroor deelde het de moeder tot 200 of 40 dagen hechtenis, wegens het opzettelijk niet voldoen aan de wet, door misbruik maken van gezag. Ook de rechtbank had haar veroor deeld tot 200 boete of 40 dagen hech tenis. Opleving in het boomkweekersbedrijf te Boskoop. Naar het schijnt, is in den laatsten tijd in het boomkweekersbedrijf te Boskoop eenige verbetering te constateeren. Het aantal werkloozen is sinds eenige weken in niet onbelangrijke mate terug- geloopen, tengevolge van meer werkge legenheid op de kweekerijen. Weliswaar is het bedrijf nog verre van loonend, doch nu men door de oude voorraden heen is, zijn verschillende artikelen in prijs gestegen. Bij vele kweekers heerscht dan ook de meening, dat men het diepste punt van de depressie in het boomkweekersbedrijf voorbij is. Steun aan de vlasteelt. De minister van economische zaken heeft benoemd tot directeur der Stich ting Nederlandsche Vlascentrale, geves tigd te 's-Gravenhage, den heer Adr. Constandse te Goes. Tot lid werd o.a. benoemd de heer M. A. B. Puylaert te Zuiddorp e. Aan de telers en bewerkers van vlas zal steun worden verleend tot een maxi mumbedrag van 1.350.000, teneinde daarmede de teelt van 6000 ha vlas en de bewerking daarvan in Nederland te bereiken. Beschikbaar wordt gesteld 'n teeltpremie van 50 per ha voor uit- keering aan de erkende vlastelers, welk A Ilouth. Ajberts 33*433*4. C Baltimore en Ohio 17*417*4, A Southern Rlw- 19*419*4. C Union Pac. Rr. 77*475*4. C Int. Nickel Cy. 1717*4, A Koloniale Bnk. 52*451*4. A N.I. Hbk. 1000 57—57- C Ned. H. M. 1000 45—45. A Alg. Kunstz. U- 43*443*4-%. A v. Berkels Pat. 20 C Calvé-Delft 55*41 A C. Suiker Mpij. 23%23*4. A Ned- Ford A. M. 158*4154*4-56%. A Philips Gem. B. af. 239%240*4-41*4 C Unilever 77*478-77. C Anaconda Cop. 9%10 *4-*4. C Bethlehem St. 25%—26*4-*4. C Kennec Copper 13*413*4. C Un. States Leather 6 A A.N.I.E.M.— N.B. 203*4—204*4, A Kon. Pefr. Mpij. 163*4—162*4-63*4. C Contin. Oil Cy. 11*411*4-%. C Shell Union O.C. 66*4-6. C Tide Water Ass. Oil. 6%7. bedrag in 1934 wordt uitbetaald. Voor uitkeering aan degenen, die afrepelden, hetzij erkend vlasteler, hetzij erkend vlasser, wordt een repelpremie van 50 per ha beschikbaar gesteld, welk bedrag j wordt uitbetaald in 1934 en 1935. Ten slotte zal beschikbaar worden gesteld voor uitkeering aan de erkende vlassers, als bewerkingspremie een bedrag van 125 per ha in de steunregeling opge nomen vlas, hetwelk in Nederland wordt bewerkt tot vlaslint. Dit bedrag zal wor den uitbetaald in 1934, 1935 en zoo noo- dig in 1936. Bestrijding van de schurftziekte bij appel en peer. De eerste aantasting van de zeer jonge blaadjes en van de vruchtjes in aanleg door de schurftzwam heeft in dezen tijd plaats. Op de afgevallen bla deren van het vorige jaar heeft de zwam haar vruchtlichamen met geweldige hoeveelheden sporen gevormd, welke nu, telkens bij een regenbui, vrij komen en verspreid worden. Nu moeten de boomen, waarvan de knoppen zijn opengegaan (verschillende peersoorten en enkele appelsoorten), bespoten worden met 1 *4 pCt. Bor- deauxsche pap of met 4 pCt. Californi- sche pap om de eerste schurftaantas- ting te voorkomen. Bordeauxsche pap wordt gemaakt door van 1 kg kalk en 70 a 80i liter water een kalkmelk te maken en daarbij te gieten 30 a 20 liter water, waarin 1 *4 kg kopersulfaat is opgelost. In plaats van Bordeauxsche pap kan men ook één der vervangmiddelen, wel ke men direct in water kan oplossen, gebruiken. Goudreinetten zijn eenigszins gevoelig voor koperhoudende sproeimiddelen. Mén doet goed deze soort nu ook direct te bespuiten, ook al zijn de knoppen nog niet geheel opengegaan. Een bespuiting is tegen de Schurft ziekte niet voldoende, er moet in den loop van den zomer nog eenige keeren gespoten worden. De tweede bespuiting moet direct na den bloei plaats hebben. Duur fokvee. Den veehouder H. te Bozum (Fries land) werd dezer dagen een bod van 1000 gedaan voor zijn één-jarige stam boekstier, zoon van „Leeuwarder" en „Lindbergh" (de moeder) beiden met een buitengewoon hoog vetgehalte en hooge melkopbrengst. Het bod was evenwel niet hoog genoeg en de koop ging niet door. De Ned. Varkenscentrale maakt bekend, - dat de prijs welke door haar betaald wordt voor aan haar gelever de varkens, welke bestemd zijn voor levenden uitvoer, vastgesteld is op 36 cent per kg levend gewicht, zonder korting, en niet op 38 cent zooals abu sievelijk gepubliceerd is. speelde de plaatsvervangende midvoor een uitstekende partij; de onvoftallig- heid der voorhoede gaf echter te wei nig steun en alleen kon hij geen kans tot scoren benutten. Op de midhali- plaats zwoegde de oorspronkelijke mid voor hard en zuiverde het terrein met mooie passes, zijn stokvastheid liet ech ter nog wat te wenschen over en een rustiger spel zou het geheel meer ten goede zijn gekomen. De achterhoede was zeer safe, al nam de keeper menig risico; vooral het tactische, goed bere kende spel van den rechtsback viel op- Na de rust ging het spel meer gelijk op, met gevaarlijke aanvallen van weers zijden. Uit een misverstand in de Mid- delburgsche defensie, die meende dat gefloten was, ontstond de tweede goal. Middelburg trok nu nog vuriger ten aan val en de achterstand werd verkleind met een mooie goal. M. O. P. ging nu verdedigen en de. Middelbursgsche yoor- hoede kon niet meer dooT'.eken on danks eenig overwicht, zoodat M, O. P- won met 2—1. Middelburg heeft in dezen wedstrijd alle krachten ingespannen, echter zou met minder onbesuisd, be dachtzamer spel, met meer overleg en minder drukke conversatie wellicht iets meer te bereiken zijn geweest. Ware Middelburg voltallig geweest, met den afwezigen linksback en rechts buiten met den ontrouwen midhalf, M. O. P. zou stellig aan het kortste eind hebben getrokken. Schande over de defaillanten! Tot hoofd der o. 1. school te 's-Grav'enpolder is benoemd de heer C. L. Duininck, hoofd der o. 1. school te Duivendijke (Sch.) Op de voordracht voor de vacante betrekking van onderwijzeres te Zoelen (Gld.) komt als no. 1 voor: mej. G. W H. Noordijk, thans in gelijke betrekking te Groede aan school B Kruisdijk. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 April 1934, bevorderd tot vice-admi- raal de schout-bij-nacht J. de Graaff Bij Kon. besluit, is op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met ingang van 4 April a.s., aan den reserve-eerste-luitenant H. J. J. van der Made, van het 14e regiment in fanterie. Officier van den marinestoom- vaartd'enst 2e kl. H. de Rodde, tijde lijk geplaatst te V I i s s i n g e n, wordt 11 dezer overgeplaatst a. b. van Hr. Ms torpedobootjager „Evertsen" te Nieuwe- diep. Hockey. MiddelburgM. O. P. (12). Middelburg ontving haar sterkste de gradatie-tegenstander met een zeer ge havend elftal, waaraan de elfde man ge heel ontbrak en eerst een tijdje na de rust een invaller werd toegevoegd. M. O- P. kwam met 2 invallers, en voelde zich op het kleine veld niet goed thuis. Het begin was aan beide zijden zenuw achtig en onzeker. Middelburg trachtie door enthousiasme de lacunes aan ie vullen; men liep echter te veel door el kaar en door gemis aan verband kon den de gastheeren zich niet handhaven tegen de technisch betere Bosschenaren. Met een fraai ingeschoten corner nam M. O. P. de leiding. Bij Middelburg H.K.H. Prinses Juliana heeft zich bereid verklaard als beschermvrouwe op te treden van het door de vereeniging Simavi (steun in medische aangelegen heden voor inheemschen) opgerichte fonds bestemd voor aanschaffing van hoog noodige geneesmiddelen en derge lijke ten behoeve van noodlijdende zie- ken-inrichtingen in Ned, Oost- en West Indie ongeacht den landaard der patiën ten en de richting der te ondersteunen ziekenhuizen, H. K. H. verleende eveneens toestem ming haren naam te verbinden aan dit fonds hetwelk opgericht wordt ter ge legenheid van den 25sten verjaardag van H. K. H- op 30 April a.s., zoodat het genoemd is „Prinses Juliana Noodfonds van Simavi." DE BRAND IN DE KERK TE MEERLO. Hedenmorgen is het gewelf van den Zondagavond gedeeltelijk uitgebranden historischen toren van de parochie-kerk te Meerloo ingestort. Het bleek toen dat de klok gedeeltelijk was gesmolten De thans vernielde klok was een waar devol bezit. Zij dateerde uit 1493 en woog meer dan 1000 kg. JEUGDIG INBREKER GEPAKT. De politie te Lonneker heeft van morgen aangehouden den 17-jarigen Van D. uit Enschedé, die zich de laatste we ken had schuldig gemaakt aan verschil lende inbraken in de omgeving. De jongen, een kantoorbediende, trachtte zijn slag te slaan in zaken, waar hij vroeger werkzaam was geweest. Van nacht was hij binnengedrongen in een confectiefabriek aan den Hengeloschen weg te Lonneker- Daar hij niets kon buitmaken, trachtte hij zich toegang te verschaffen tot het woonhuis van den eigenaar. Hij liet echter zijn gereed A K.N. Stoomb. Mij. 6*46*4. A Ned. Scheepv. U. 41*441%. A H.V. Amsterdam 175*4-176*4-177%. A Java Cult. Mij. 9191, A N.I. Suiker U. 7374. A Deli Batavia 125-125*4-126. C Deli Mij. 1000 123 A Senembah 145144*4-143*4. Chicago Milw. 4 A Amst. Rubb. C. 103*4—104*4-104%. A Deli-Bat. Rubb. 461/j—45*4. A Hessa Rubber 36*437. A Serbadjadi S.R. 32*432. Prolongatie 22. WISSELKOERSEN. 9 April. 10 April. Londen 7.64 7.62 *4 Berlijn 58.59 58.38 Parijs 9.74*4 9.75 Brussel 34.58 34.60 Zwitserland 47.81 47.83*4 Kopenhagen 34.15 34.00 New-York 1.47% 1.47*4 schap vallen waardoor de bewoners wakker werden. Toen de vrouw des huizes de deur opende zag zij een per soon. Zij sloot de deur weer om huip te halen. In dien tusschentijd wist de inbreker zich uit de voeten te maken. Hij liet echter zijn werktuigen liggen. Hedenmorgen is D. opnieuw het pand binnengedrongen om de werktuigen te rug te halen. Hij wist zich weer uit de voeten te maken, doch kon door de po- "itie worden aangehouden. AANSLAG OP EEN D-TREIN. Bij Linz (Oostenrijk) is een D-trein naar Neder'and ontspoord. Het schijnt vast te staan, dat deze ontsporing het gevolg is van een aanslag. Naar verluidt waren de rails, over een afstand van 9 meter verwijderd. Zij zouden in de na bijheid van den spoorwëg zijn gevonden, Op dezelfde plaats is drie jaar geleden op dezelfde wijze een aanslag gepleegd. De directeur-generaal der Oostenrijk schen Bondsspoorwegen deelt officieel mede, dat er 15 personen gewond zijn, uits'uitend spoorweg- en postbeambten. Gedood is alleen de stoker van de loco motief. De locomotief, het eerste post rijtuig en de tweede bagage wagen sloe gen om, en de het volgende slaaprijtuig en de beide daarachter gekoppelde per sonenrijtuigen ontspoorden. NEDERLANDSCHE BLOEMEN VOOR DEENSCHE KONINGIN. Op de Tuinbouwtentoonstelling in het voor jaar van 1933 te Kopenhagen trok, de Nederlandsche bloembollenfirma P. Bij voet zeer de aandacht met haar inzen ding van reusachtige tulpen en freesia's. Zij werd er voor bekroond. Bij de ope ning was de Deensche koningin als be schermvrouw der tentoonstelling tegen woordig; zij bekeek de inzending der firma met groote belangstelling. Vrijdag is de chef der firma, per vlieg tuig te Kopenhagen aangekomen met een geschenk voor de koningin in den vorm van een ruiker van de grootste tulpen ter wereld, de „Tulpia Foreste riana Red Emperor", een veredeling van de soort Forsteriana, die in het wild in Turkestan groeit. Elk kroonblad is niet minder 'dan 15 cm, lang en 79 cm. op de breedste plaats. De kleur is rood met geel en zwart. Tegelijkertijd zou de koningin eenige harer lievelingsbloemen ontvangen „Freesia's", maar in een geheel nieuwe veredeling. Tot dusver is het niet moge lijk geweest andere dan witte Freesia's te kweeken, maar na jarenlangen arbeid is het thans mogelijk ook Freesia's te kweeken in andere kleuren. In den rui ker voor de koningin zijn de kleuren geel, oranje, lila en goud de eenige exemplaren, aldus de heer Bijvoet, die ter wereld te vinden zijn- AAN DE GEVOLGEN VAN 'N ON GELUK OVERLEDEN. De 54-jarige gepensioneerde kapitein van het N.I leger, P. L, C. T. van P., is Maandag avond in het ziekenhuis te Den Haag overleden, aan de gevolgen van een hem Vrijdag overkomen ongeval, toen hij met zijn motorrijwiel uitwijkend voor een transportwieler, tegen een tram botste. Maandagavond is in het ziekenhuis te Den Haag, de 33-jarige lood gieter H. J. overleden, die door het bre ken van een ladder was gevallen en een hersenschudding had bekomen. DOOR EEN TREIN GEDOOD. De electrische trein, die omstreeks 10 uur te Haarlem aankomt, komende van Den Haag, heeft op den onbewaakten overweg aan de Munterslaan te Haar lem een man op leeftijd overreden. De man werd op slag gedood. OPLICHTING. Een te Amster dam aan de Keizersgracht gevestigde bouw- en handelmaatschappij is de dup geworden van de practijken van een Columbiaan, die deze onderneming heeft opgelicht voor een bedrag van f 10,000 ad 11.000. De directie van deze onderneming was door zakenvrienden met genoem den persoon in kennis gekomen. Hij gaf Schepen - Akn Unilever Koninkl. Tabak -< Rubber Suiker Philips Markt Amerika H.V Al. Industrie Ford Young (Wettig gedeponeerd hoog op van de relaties in Columbia, daarbij voorgevende, dat hij er groote bezittingen had en er goede zaken kon doen. In goed vertrouwen heeft de fir ma hem toen gelden verstrekt die tot gemeld bedrag zijn opgeloopen. Thans is gebleken, dat alle verhalen van den Co lumbiaan op fantasie berustten, zoodat aangifte is gedaan bij de politie. Het vermoeden bestaat, dat de op lichter naar Frankrijk is uitgeweken. EEN BEDRAG VAN 400 EN EEN NIEUW RIJWIEL GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de villa van den heer B. J. C. aan den Kaldenkerkerweg te T e- gelen. De dief moet zich door een W.C.- raampje toegang tot de woning hebben verschaft, waarna hij het slot van een deur heeft geforceerd en het geheele benedengedeelte van de villa heeft door zocht. In een der vertrekken vond de dief in een bureau een geldkistje, het geen hij heeft opengebroken en waaruit hij 400 ontvreemdde. Uit den gang nam hij bovendien een regenjas inee. Door het verbrijzelen van een glasruit verschafte de inbreker zich vervolgens toegang tot het fabriekskantoor, waar hij een nieuw heerenrijwiel medenam. De bewoners der villa, die zich allen in de slaapvertrekken op de bovenver diepingen bevonden, hadden van de in braak niets bemerkt. 65-JARIGE BRUILOFT. Maandag herdachten de echtelieden Joh, C. Vin- gerhoets en Clasina Donders te Til burg hun 65-jarige bruiloft. In verband met den hoogen leeftijd der echtelieden, die resp. 92 en 89 jaar oud zijn, werd het feest slechts in intie- raen familiekring gevierd. HET VERBONDEN BEEN! Bij Vaals is een Duitscher gearresteerd, die 800 mark over de grens trachtte te brengen. Bij nadere visitatie bleek, dat de man, onder een verband om een beenwonde, nog 164 mark had verstopt. De smokkelaar is naar de gevangenis gebracht. OUDE BRIEVEN IN BALK VERBOR GEN. De tuinder M. te Woubrug- g e kocht dezer dagen van een afbraak te Leiden een partij hout. Bij het klem hakken kwam een zestal brieven te voorschijn, welke in een spleet van een der oude balken verborgen bleken te zijn geweest. Van deze brieven waren er twee in het latijn geschreven. Vier brieven waren afkomstig uit Brussel en Antwerpen en dateeren van het jaar 1706. Een en ander is ten geschenke ge geven aan de oudheidsverzameHmg te Woubrugge. SCHIP GEDEELTELIJK UITGE BRAND. Hedenmorgen werd m de haven van Lemmer door het m s, „Amstel XV" binnengebracht, het m.s. „Twee Gebroeders'', schipper M, af komstig uit Bellingwolde (Gr.). <- P schip, dat zonder lading op reis was v an Enkhuizen naar Kampen, explodeerde Maandagavond ter hoogte van Urk, de voorwarmlamp van den mo or, door de motor in brand vloog. Ondanxs alle pogingen het vuur te blusschen sloegen de vlammen over naar het woongedeelte van het schip, en 1 brandde evenals de machinekamer ge heel uit. De opvarenden, de gebrs. M. brachten 'n moeilijken nacht door op X schip, dat onopgemerkt bleef. Eerst he denmorgen werd het schip door de Am- stel XV ontdekt. De opvarenden heb ben geen letsel bekomen. BLIKSEM IN PAKHUIS GESLAGEN, - Zaterdagavond is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in het graanpakhuis van den landbouwer Ger- rits te O p 1 o o. Het pakhuis stond in een oogwenk in lichte laai® cn 's 0 den grond toe afgebrand. Een groote boeveelheid graan en eenige ^bouw- machines werden eveneens een lP der vlammen. Het vuur tasltte boerderij van G- aan, doch regen werden de vlammen gebluscht De schade wordt door verzekering gedekt. WAARSCHUWING. De burge meester van Eist (O.B.) geeft een ieder in overweging, alvorens benzine es: an-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2