f2500 WEER EN mm. BINNENLAND. ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Verhooging van den post „sub sidie aan gemeentebesturen" te verwachten. DE HANDELSBETREKKINGEN MET TSJECHO-SLOVAKIJE. UIT DE S.D.A.P. Hier is de goede raad voor hen, die gezond willen blijven. tfl&OElBURG. SOES. VUSSIHGENa WaLSHEREN. IUÈD-BEVELAND. MQORR-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAAHDEREN O.D. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Bij de behandeling van de begrooting van het departement van sociale zaken in de Tweede Kamer werd er de aan dacht van den minister van sociale za ken op gevestigd, dat het bedrag van 200,000, dat voor 1934 was uitgetrok ken voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, naar alle waarschijn lijkheid niet voldoende zou zijn om de gemeentebesturen in staat te stellen, het noodige op dit gebied te verrichten. De minister heeft bij die gelegenheid medegedeeld, dat wanneer op grond van de ingediende aanvragen kon worden opgemaakt, dat het uitgetrokken be drag niet voldoende zou zijn, de moge lijkheid niet was buitengesloten, dat n verhoogd crediet zou worden aange vraagd. In tegenstelling tot andere pos ten, welke niet voor verhooging vatbaar waren, stond hier, gelet op het zeer bij zondere doel, gelijk de minister zeide „de deur op een kier". Wij vernemen thans, dat nu het de partement van sociale zaken een inzicht heeft gekregen in -hetgeen de gemeente besturen in 1934 ten behoeve van ont wikkeling en ontspanning van werkloo zen zullen noodig hebben het in het voornemen van den minister van sociale zaken ligt, zeer binnenkort verhooging van den post met 250.000 aan te vra gen, zoodat op het desbetreffende arti- ^e' 450.000 beschikbaar zal zijn. De aanvragen van de gemeentebestu ren zullen thans spoedig worden afge handeld. Maandag heeft te 's-Gravenhage de onderteekening plaats gevonden van een wijziging van het Nederlandsch- Tsjechoslowaaksch handelsverdrag van 20 Januari 1923. Hierbij werd aan Ne derland tarievenconessie verleend voor bepaalde soorten levende planten en kool. Daartegenover verkreeg Tsjecho- slowakije faciliteiten voor den invoer van brouwgerst, mout en ham. Teneinde een betere aanpassing aan de gewijzigde oeconomische toestanden te verkrijgen, werd het procotol betref fende den in- en uitvoer, dat deel uit maakt van het handelsverdrag van 1923, door een nieuwe regeling vervangen, waarin beide landen zich uitvoermoge- lijkheden voor hun voornaamste uitvoer artikelen verzekeren. Zij! werden hierbij geleid door den wensch, het weder- zijdsch goederenverkeer zooveel moge lijk te bevorderen. A,^e. n*euwe bepalingen zullen op 1 Mei in werking treden. De aüaire-Zwertbroek. In de Zaterdag gehouden vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. was blijkens bericht in Het Volk, van den Zwertbroek een brief ingekomen, waar in hij het partijbestuur vraagt zijn inter ventie te verleenen, ten einde te be reiken, dat een onderzoek wordt inge steld naar de tegen hem geuite beschul digingen. Voorts was er van het V.A.R. A.-hoofdbestuur een brief, waarin het mededeelt, dat gebleken is, dat volko men bona-fide partijgenooten het voor de partij van belang achten, dat een grondig onderzoek wordt ingesteld naar de redenen tot Zwertbroek's ontslag als bestuurder en tot zijn royement als lid van de V.A.R.A. Het hoofdbestuur, hoe wel zijn standpunt, dat aan den rechts gang in het geval-Zwertbroek niets heeft ontbroken, handhavende, acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het aanzien van de beweging geschaad zou kunnen worden door de wijze, waarop tegenstanders commentaar leveren op den toegepasten rechtsgang. Daarom wil het niets nalaten om te voorkomen, dat de partij in welk opzicht ook kan wor den geschaad. Het is op grond hiervan, aldus de brief,, dat het V.A.R.A. hoofdbestuur, blijk willende geven van zijn verbonden- beid met de S.D.A.P., het partijbestuur verzoekt, een commissie te willen in stellen, die tot taak zal krijgen, alles te onderzoeken, wat tot het ontslag van Zwertbroek als secretaris van de V.A. R.A. en zijn royement als lid heeft ge leid en over het al of niet gemotiveerde hiervan een uitspraak te willen doen. Het partijbestuur besloot aan het ver zoek van het hoofdbestuur van de V.A. R.A. te voldoen. In de ommissie werden benoemd de heeren K. Vorrink, S. R. de Miranda en L. A. Ankum. DE N.S.B. IN DEN BOSCH. 12 Maart jl. melden wij, dat, volgens „Het Volksblad" de afdeeling Den Bosch van de N.S.B. met ingang van 1 Mei zou ophouden te bestaan. Het „bruine huis", zoo heette het, was reeds geruimen tijd buiten gebruik, aangezien het geld om de huur te betalen, ontbrak. Thans blijkt ons, dat het berichtje niet betrekking had op de N.(ationaal) S.(ocialistische) B.(eweging) maar op den A.(lgemeenen) N.(ederlandschen) F.fascis- ten) B.(ond); de heer Piccard, die in den Bosch in den A.N.F.B. klaarblijkelijk een functie vervulde, is uitgetreden en niet 't „bruine", maar het „zwarte" huis in die plaats is opgeheven. Het is een gewichtig gezondheidsbe lang, bij trage darmfunctie tijdig een laxeermiddel te gebruiken, een onscha delijk laxeermiddel: ISTIZIN-TABLET- TEN! Zij bevorderen de darmfunctie gun stig, zonder den darm en de nieren te prikkelen. (Ingez. Med.) Instituut voor Auto-technisch Onderwijs. Zaterdagmiddag is alhier de laatste les gegeven van den lsten Populairen Cursus voor Auto-techniek, welke de zen winter is gehouden door het Insti tuut voor Auto-technisch Onderwijs A.T.O. Bij het einde van den lesmiddag, wel ke was gewijd aan het demonstreeren van de wijze waarop kleine storingen aan auto's zijn te vinden en te verhel pen, sprak de directeur, de heer G. Wa genvoorde, de aanwezigen toe, en me moreerde o.m., dat deze cursus de eer ste van dien aard is, welke in ons land werd gehouden, en dat. gezien het op richten van soortgelijke cursussen in an dere steden, er werkelijk behoefte be staat aan dit soort onderwijs. Hij betoogde, dat er nog maar al te veel menschen dagelijks achter het stuur zitten, zonder voldoende op de hoogte te zijn van hun motorrijtuig, van de mo gelijkheden, die dit rijtuig in zich ver bergt, en de moeilijkheden welke zich daarmede kunnen voordoden, en dit tot eigen schade en vaak ten koste van de veiligheid van anderen. Spr. zeide getroffen te zijn geweest, door de groote belangstelling, die door de deelneemster en deelnemers voort durend is aan den dag gelegd, en sprak de hoop uit, dat allen ten volle tevreden zullen zijn over het onderwijs. Alhoewel de cursus met moeilijkhe den heeft te kampen gehad, o.a. door het ziek worden van den heer L. Lodder, meende spr. toch te mogen zeggen, dat het Instituut geslaagd is in de bedoeling, de deelnemers een behoorlijken kijk te geven op het motorrijtuig, en dat het ge leerde zal bijdragen tot meerdere kennis en vaardigheid in het besturen en het onderhouden van automobielen. Spreker zegde het aan het Instituut verbonden personeel dank voor hun ijver en toewijding en voor de wijze waarop zij hun taak hebben vervuld. Hierna sprak namens de deelneem ster en deelnemers de heer mr. J. de Visser, een woord van dank uit aan de directie en zeide dat allen tot hunne groote tevredenheid aan den cursus heb ben deelgenomen. Spr. hoopte verder, dat het Instituut een goede toekomst zou tegemoet gaan. Onze stadgenoot de heer H. den Engelsman heeft van dr. A. F. Philips te Eindhoven dezer dagen een filite pla quette met diens beeltenis gekregen uit erkentelijkheid voor een gedicht dat hij den 60-jarige aangeboden heeft. Patrimonium. Maandagavond hield de pl. afdeeling van „Patrimonium"' haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer A. de Lange. De secretaris, de heer B. P- Davidse en de penningmeester, de heer N. Steenblok, brachten hun jaar verslag uit. De vergaderingen werden dezen winter beter bezocht dan voor- Kracht is wel een deugd, maar ze wordt wel eens hardheid. heen. Verschillende actueele onderwer pen werden behandeld. Ook werd lec tuur verspreid. De rekening sloot met een batig saldo. Nadat voorzitter en secretaris waren herkozen, sprak de heer L. de Jonge over „De wettelijke arbeidsbescher ming." Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Marinus Gunst en Adriaan Gorsse, voor goed vrijstelling van dienstplicht verleend wegens kost winnerschap. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalde van 1017 tot 969 van deze zijn 158 bij de werkverschaffing geplaatst. M Over boofil geslagen en verdronken. Van het Fransche stoomschip „Her mine" van Antwerpen naar Havre, is hedennacht ter hoogte van Hoedekens- kerke de machinist over boord geslagen. Men heeft nog getracht den man te redden, doch is hierin niet geslaagd. Motor tegen kinderwagen gereden. Gisteren reed ter hoogte van het vliegveld een motorrijder tegen een kinderwagen aan, waarin een baby lag. Het kind bekwam geen letsel, doch de motorrijder kreeg een „bonnetje'' om dat zijn stuurinrichting niet in orde was. WESTKAPELLE. Het aantal inge schreven werkzoekenden is thans met 33 verminderd en bedraagt nu 237. Bij de werkverschaffing zijn geplaatst 143 personen. HOEDEKENSKERKE. In de Maandag gehouden vergadering van de stemge rechtigde ingelanden van het water schap Hoedekenskerke waren 14 inge landen tegenwoordig, uitbrengende 16 stemmen. De begrooting 1934-'35 werd goedge keurd in ontvang en uitgaaf ad 21890, met een post van onvoorziene uitga ven groot 2007. Het dijkgeschot werd daarbij bepaald op 18 per ha of een gulden minder dan 't vorig boekjaar, 't Dijkgeschot voor de vroonen bleef be paald op 7' per ha. Dezelfde pachtverlaging als voor 1933-'34 werd wederom aan de pacn- ters van gronden die het waterschap toebehooren, toegestaan. Besloten werd tot verharding van een gedeelte van een zee- en inlaagdijk en een gedeelte platte weg. De couponbelasting zal op de bezit ters van obligatie's van het waterschap worden verhaald. KLOETINGE. De raad dezer gemeen te zal Donderdag a.s., des avonds te half zeven in openbare vergadering bij een komen- B. en W. stellen o.a. voor, om de werkverschaffing tot 30 April a.s. voort te zetten. Verder stellen B. en W. voor, het gasbuizennet te verlengen aan de Zuidzijde van den spoorweg ten behoe ve van de woningen van W. J. de Groo te. Voorts willen B. en W. afwijzend beschikken op een verzoek van eenige bewoners van den Heernisseweg om subsidie voor de bijzondere bewaar school te Goes. B, en W. wijzen hier bij op de aanhangige grenswijziging en op het feit, dat de gemeente reeds één bewaarschool geheel bekostigt en aan de bijzondere bewaarschool subsidie verleent. COLIJNSPLAAT. Maandagavond trad voor de Christelijk-Historische kiesver- eeniging alhier op de heer H, W. Tila- nus uit Den Haag. De spreker zette uit een, waarom fascisme en nationaal-so- cialisme onvereenigbaar is met de po litieke gedachte der Chr. Hist. Unie. Burgemeester Van Waesberghe herdacht. HULST. De gemeenteraad heeft in een spoedeischende vergadering zijn oud-burgemeester, wijlen den heer F. J. L. M. van Waesberghe, herdacht, die vorige week na een langdurige ziekte aldaar overleed. Nadat bij monde van den waarnemend burgemeester, den heer Em. Lockefeer, de vele verdien sten van den overledene voor stad en gewest waren herdacht, werd besloten aan mevr. de wed. F. J. L. M. van Waes- berghé-Ceulemans namens de gemeente een grafkelder met grafmonument aan te bieden. AXEL. De Stcrt. van 9 April bevat het Kon. besluit van 4 April tot ontei gening van twee perceeltjes bouwland groot resp. 3 a 73 ca en 6 a 64 ca onder Axel ten behoeve van aanleg en verbe tering van den weg AxelDrie Schou wen. De auto van dr. T. uit Utrecht, is ter hoogte van Rilland-Batn door de gladheid van den weg geslipt en over den kop geslagen. De dokter werd uit den wagen geslingerd en kwam in een sloot terecht. De heer T. kwam met een nat pak en den schrik vrij. Zijn vrouw, die met een zuigeling achter in den wagen was gezeten bleef ongedeerd. De auto werd vernield. Te Monster is Maandagavond over leden de heer C. J. B. Olifers, van 1893 tot 1897 kapelaan te Goes. De overledene werd geboren te Gou da 25 Mei 1855. Is Uw oplossing van de Prijsvraag in d* bujs winkelier De buslichting is binnen enkele dageiV>Do«r-lvet nu en Uw prijs is verzekerd. Juist nul c eg ruik van Crackfree, de wondere stijfsel, een voor het strijken en een plezier voor^Uw Uw winkelier heeft formulieren voöc-deej voor U disponibel. Museum te Goes. Het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland te Goes mocht in de maand Maart de volgende aanwinsten boeken. Voor de Wapenafdeeling, een keurig onderhouden Oud-Hollandsch Uniform (plm. 1830) compleet met kepi, koppel, broek en koord jas. Vervolgens een fraaie Duitsche Helm (met Rijksadelaar) uit 1870. 2 Belgische kwartiermutsen uit 1870, 3 Fransche Patroontasschen met koppel, bandelier en 2 Duitsche bande lieren. Voorts schonk de Fam. van Bo ven te Ierseke eenige Oud-Zuid-Beve- landsche kleeren, Louis Davids. Naar de Msb. verneemt zal de beken de voordrachtskunstenaar Louis Davids binnen korten tijd voor ruim een maand naar Zwitserland vertrekken. Louis Da vids heeft een keelontsteking ópgeloo- pen. Mooi Nederland. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft weer een aantal boekjes het licht doen zien, wel ke den vreemdeling het mooie en karak teristieke van ons land zullen openba ren. Er zijn een drietal voor Fransch- sprekenden: „La Hollande", door Henry Asselin, „L'Appel de la Hollande" en „Un Travail de Titans" (dit laatste ver telt van het Tianenwerk der Zuiderzee- droogmaking); 'n drietal voor Engelsch- sprekenden: „Holland", door M. de la Prise: „Through Holland with te came ra" en „Introduction to Holland (her druk); tenslotte een voor Spaanschspre- kenden: „Como hay que visitar a Ho- landa". Al deze boekjes munten uit door een vlotten stijl, een aantrekkelijke typogra fische uitvoering en mooie of zeer mooie foto's. Het goudland Ophir ontdekt Uit Addis Abeba, de hoofdstad van Abbessinië wordt gemeld, dat een Fransch ontdekker, Byron de Prorok, verklaard heeft de streek ontdekt te hebben, welke in den Bijbel wordt aan geduid als het goudland Ophir, waaruit Salomo zijn schatten verkreeg. Byron de Prorok verklaart dat hij ruïnes van oude tempels en de overblijf selen van vroegere mijnen heeft ontdekt waar vroeger goud en smaragd moet zijn gevonden. Gramophoonplaat die 2lA uur speelt. Een aantal New-Yorksche journalisten heeft dezer dagen een demonstratie bij gewoond van een nieuwe gramophoon plaat, uitgevonden door den heer Frank (Ingez. Med.) M'burg, 10-IV-'34. Maandag: hoogste luchttemperatuur 9.8 °C (50 °F); laagste 5.8 °C (43 °F). Heden 9 h: 7.3 °C; 12 h: 11.5 °C. 5.3 mm regen. Hoog ste barometerstand té dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 750 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.5 mm te Akureyri; laagste 747.9 mm te Bres- lau. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. of O. wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen, kans op lichte nachtvorst, overdag iets zachter. Zon op: 5 h 17; onder: 18 h 47. Licht Op: 19 h 17. Maan op: 3 h 55; onder: 14 h 37. N.M. 14 April. Westkapelle is 28 min. en Domburj 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Di. 10 Wo. 11 Do. 12 April, Hoogwater. 10.49 23.14 11.45 0.02 12.35 Laagwater 4.47 17.17 5.49 18.07 6.38 18.48 Hoog- en Laagwater te Wemelding* Di. 10 Wo. 11 Do. 12 April. Hoogwater. 12.23 0.56 13.30 1.54 14.22 Laagwate' 5.41 18.20 6.45 19.16 7.35 20.00 L. Dyer. Het betreft hier een gewone gramophoonplaat met een middellijn van 30 cm., die zoodanig behandeld is, dat zij aan elk der beide zijden meer dan een uur bespeelbaar is. Een enkele plaat kan gemakkelijk meer dan 30.000 woor den weergeven. Volgens den uitvinder is voor het vervaardigen van deze platen met twee factoren rekening gehouden. Ten eerste moesten de groeven van de opname dichter op elkaar worden geplaatst en ten tweede moest het weergeven in een veel langzamer tempo, dan tot dusver bij de gewone platen, geschieden. Een gewone g'ramophoon behoeft slechts van een apparaat te worden voorzien, dat voor een uiterst langzame beweging zorgt, om de nieuwe platen er op te kunnen laten draaien. Jeugdwedstrijd in welsprekendheid. Dezer dagen heeft de Maatschappij tot bevordering van woordkunst te 's- Gravenhage een jeugdwedstrijd in wel sprekendheid gehouden. De eerste prijs werd behaald door de 18-jarige mej. M. C. v, d. Eist te Nijmegen, de tweede door den heer I. Moerman te 's-Graven hage, de derde door mej. E. Fetter te Eindhoven.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1