GOESCHICOUPANTM BINNENLAND. ZEELAND. WEE! EN WIND. NUMMER 83. TWEE BLADEN. MAANDAG 9 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. hidoelburg. soes. walcheren. zum-beveland. CATZ&Zn.VAN PEKELA-GRONINGEN ££ö0rd-beveland. zeeuwsch-vlaarderen w.d. IJ MIDDELBUQGSCHE COUR dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per Kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. rnededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjj snommers 5 cent GESOL MET DE NEDERLANDSCHE DRIEKLEUR. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kortenhorst: 1. Heeft de minister kennis genomen van een bericht in de dagbladen, dat bij gelegenheid van de inhuldiging van den burgemeester der gemeente Idaardera- beel de Nederlandsche vlag, nadat deze eerst van het gemeentehuis te Grouw was uitgestoken, weder werd ingehaald, omdat de gemeenteraad, welke in meer derheid socialistisch is, besloten zou hebben het vertoonen der Nederland sche vlag van de openbare gemeentege bouwen bij feestelijke gelegenheden achterwege te laten? 2. Zou de minister, indien dat bericht waarheid bevat, willen mededeelen. welk standpunt de regeering tegenover gemeentebesturen, die dergelijke, voor bet nationaal gevoel grievende besluiten nemen en deze tot uitvoering brengen, inneemt, en wat de regeering tegen her haling ervan denkt te doen? heeft de minister van binnenlandsche zaken het volgende geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. Daarbij worde aangeteekend, dat het voorstel om niet te vlaggen in de gemeente Idaarderadeel. in ,1931 aangenomen, niet is uitgegaan van de sociaal-democratische raadsleden, zooals de vraag kan doen vermoeden, doch van een andere partij, die tot het voorstel overging om te voorkomen, dat men zou besluiten, op den lsten Mei van ge meentewege te vlaggen. 2. De regeering meent, dat dergelijke besluiten, vooral in tijden, waarin ge- zagshandhaving een eerste eisch moet worden genoemd, zijn te beschouwen als aantasting van de Rijkseenheid, waar van de nationale vlag een symbool is, en dus ontoelaatbaar zijn. Dit brengt mede. dat zoo noodig van het schor- s:ngs- en vernietigingsrecht dient te worden gebruik gemaakt. GRATIS RIJWIELPLAATJES VOOR SCHOOLKINDEREN Het Hoofdbestuur van „Volksonder wijs", in 't bijzonder den laatsten tijd er varende, hoe voor vele in groote finan- ciëele moeilijkheden verkeerende ouders, die door de groote afstanden, waarop hun woningen van de door hun kinderen te bezoeken school gelegen zijn, genoopt zijn voor dezen een rijwiel aan te schaffen, ook opdat er op deze wijze gelegenheid wordt verkregen toch ook gezamenlijk den middagmaaltijd te gebruiken, heeft tot den Minister van Financiën het verzoek gericht te willen bevorderen dat aan leerlingen, zoowel van openbare als bijzondere scholen, die per fiets ter school gaan en wier woning op minstens drie kilometer van de school verwijderd is en voorzoo- de ouders (verzorgers) niet in de Fijksinkomstenbelasting aangeslagen zijp gratis rijwielplaatjes worden verstrekt, deze plaatjes dan uitsluitend geldig buiten de vacantietijden en gedu rende eiken schooldag binnen het tijds verloop van één uur voor en na den schooltijd, op de wegen, die gerekend kunnen worden gelegen te zijn tusschen de woning der betrokken leerlingen en de door hen bezochte school. HET P.T.T.-BEDRIJF. Het staatsbedrijf van de P.T.T. heeft in de eerste twee maanden van dit jaar ruim 5 ton meer ontvangen dan de be grooting en 4^ ton meer dan in deze maanden van het vorige jaar. INDUSTRIE- EN HANDELSRAAD VOOR LAND- EN TUINBOUW. Donderdag a s. zal de Nederlandsche Industrie- en Handelsraad voor Land en 1 uinbouw te s-Gravenhage een al gemeene vergadering houden ter be spreking van de positie van de vrije industrie- en handel in verband met den landbouw-crisissteun en zijne uitvoe- rmg, e noodzakelijkheid tot saneering van bepaalde bedrijfstakken; de organi- satie van het bedrijfsleven; de bij zon- er? eteekenis van handelsverdragen in e huidige tijdsverband en de on- m are ,medewerking" bij hunne tot standkoming van het particuliere be- rijfsleven; en de behandeling der ver wachtingen, die het verloop van de cri sisi biedt voor industrie en handel op gebied van land- en tuinbouw. Up deze vergadering zullen aanwezig zijn vertegenwoordigers en belangstel lenden van de ca. 70 organisaties, welke z'm aangesloten, tezamen 15000 mdustneele €n handelsbe drijven in gend. Nederland vertegenwoordi- j Wanneer de smart ons niet heiligt, aan de eischen gesteld door de Waren- rooft zij alle teederheid van ons hart. wet hebben voldaan en daarvoor ver gunning hebben gekregen. HET FRANSCHE CONGRES TE MIDDELBURG. Nadat Zaterdagmorgen de laatste zit ting van het congres van „Le Société d'Histoire du droit des pays flamands „picards et wallons" in de Statenzaal te Middelburg was gehouden, vertrokken de congressisten van uit Veere per pro vinciale boot naar Zierikzee. Onderweg in het zicht van deze stad, heeft mr. P. Dieleman, die de ontvangst van het congres voorbereidde, een le zing gehouden, waarin hij een overzicht gaf van het waterschapswezen en de be dijkingen in Zeeland, zulks aan de hand van een kaart. Na den lunch werd te Zierikzee ge meerd, waar burgemeester Bannink met de andere leden van het dagelijksch be stuur de gasten met een toespraak ver welkomde en hen een thee aanbood in de raadzaal. Nadat het stadhuis, de toren en de andere merkwaardigheden waren be zichtigd, is het gezelschap weer aan boord gegaan en naar Katsche Veer ge varen, waar spoedig Goes werd bereikt. Burgemeester Hajenius heette het ge zelschap welkom, en zeide te betreuren, dat het bezoek slechts van korten duur zou zijn, zoodat het hem niet vergund was, het gezelschap kennis te laten ma ken met de bijzonderheden der stad, de welvarendste van Zeeland, en de mooie plekjes op Zuid-Beveland, die zulk een schoone omlijsting vormen van de be volking in haar schilderachtige kleeding. Spr. maakte de aanwezigen voorts op merkzaam op de emblemata van het recht, die de plafondhoeken van de raad zaal sieren, en op 't eeuwigheidssym bool in het midden. Spr. besloot met zijn waardeering uit te drukken, dat 't gezelschap ook Goes bezocht en uitte de hoop, dat men met genoegen aan deze excursie zou terug denken. De voorzitter van de Société, de heer R. Monier, betuigde zijn dank voor de officieele ontvangst en drukte er even eens zijn spijt over uit, dat het bezoek, gezien den beperkten tijd, niet van lan- geren duur kon zijn. Hierna bleef men nog eenigen tijd in de Raadzaal bijeen, terwijl een paar jon gedames in Zeeuwsche dracht, een ver- frissching serveerden. Bij het bezoek aan de Groote Kerk te Goes, heeft de heer J. M. Bommel van Vloten, belangwekkende bijzonderheden over dit kunstwerk, dat zoo grondig ge restaureerd wordt, medegedeeld. Te 7 uur was het gezelschap weer te Middelburg terug. Voor den Zaterdagavond stonden geen bijzonderheden op het programma, maar Zondagmorgen zijn zij, die nog niet huiswaarts waren gegaan, van uit Vlis- singen overgestoken naar Terneuzen, om vandaar naar Hulst te rijden, waar op het aloude raadhuis met zijn hooge pui, wethouder E. Th. Lockefeer, de gasten toesprak, waarna het oude stadje met zijn fraaie kerk, zijn intakt gebleven hooge wallejt enz., in oogen- schouw werd genomen. Na den lunch in hotel De Graanbeurs, ging het over Axel, Philippine en IJzen- dijke naar Sluis. Hier had de laatste ont vangst plaats in de fraaie raadzaal bij monde van burgemeester J. C. A. L. Berkers. Na een rede van archivaris W. Lemair ging het congres uiteen. De heer mr. P. Dieleman, lid en mede oprichter van de Sociëté is, als waar deering voor zijn arbeid in verband met het congres, tot eere-lid benoemd. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos: 784 mannen en 6 vrouwen. Gedeeltelijk werkloos 64 man nen en 4 vrouwen. Niet werkloos: 7 mannen. Algemeen totaal vorige week 873, bij gekomen 34, afgegaan 42, over 865. NIEUWE STRATEN? Naan aanleiding van het verzoek van C. Ingelse om hem opnieuw tegen 10 ct. per m2 per jaar te verhuren 230 m2 grond in het Cellebroershof, stellen B. en W. voor dit hoogstens voor één jaar te doen. Zulks omdat een plan voor straataan- leg op en verkaveling van de gemeente gronden tusschen den Zuidsingel en de Bree in voorbereiding is. Vergoeding Voor boventallige leerkrachten. B. en W. stellen den Raad voor uit te keeren over 1933 voor een bovental lige leerkracht aan school Singelstraat L. O. 1517.25; school Zuidsingel 1324.59; school Gravenstraat 1471 en school Wal 1320.50. Zij stellen voor afwijzend te beschik ken op een verzoek van het Bestuur der school Heerengracht om eenzelfde ver goeding. Verhuring gemeentegrond. B. en W. stellen voor aan de N.V. Lompen- en Metaalhandel M. L. Polak en Zoon te verhuren 133 vierk. meter aan de Loskade voor bouwen van een loodsje van nieuwe golfplaten, zulks te gen 30 c. per vierk. meter en tot 30 April 1940, evenals voor andere door de N.V. aldaar gehuurde of in erfpacht ge nomen gronden. Ontvangen Plaatselijk Crisis Comité van 3 tot en met 7 April 1934. H. H. 8.67%; Wekeüjksche collecte 135.47%. Het gironummer van den Penningmeester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Maandelijksche bijdrage Perso neel Fa. A. Kreymborg en Co. 2.75. Leerlingen en oud-leerlingen Z, T. iZaterdagavond vergaderden in 't Schuttershof de leden van den „Bond van leerlingen en oud-leerlingen van 't Zeeuwsch Technisch Instituut." Door n voorloopige commissie waren de voor bereidende werkzaamheden verricht, zoodat tot de vaststelling van de statu ten en het huishoudelijk reglement kon worden overgegaan. Na verkiezing werd het bestuur als volgt samengesteld: C. Huisman te Sas van Gent, voorz.; M. J. Fraanje te Goes, secr.; A. A'. Weijens te Wolfaartsdijk, penningm.; P. C. Rijk- se te Goes en J. Walhout te Heinkens- zand. De hr. W. H. J. v. d. Hooft te Kloe- tinge, die bij de oprichting zijn volle medewerking heeft verleend, sprak in sympathieke woorden zijn beste wen- schen uit voor den Bond. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijk crisis comité heeft deze week 88.87 opge bracht. KOUDEKERKE. Vrijdagavond verga derde de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer alhier. Het voorloopig bestuur de heeren A. Bakker, voorzitter mr. P. Loeff, secreta ris, P- Flipse, penningmeester, D. A. Schrijver en F. N. Grims werd met groote meerderheid herkozen. Het reglement en de statuten werden behandeld en vastgesteld. In de eerst volgende gemeenteraadsvergadering zal een voorstel worden behandeld om het beheer over het Strand aan de vereeni ging over te dragen. Enkele der aanwezigen drukte hun spijt er over uit, dat zoo lang met de op richting der vereeniging is gewacht. Een vijftig leden telt de vereeniging reeds; zij die alsnog willen steunen kunnen zich tot het bestuur wenden. KOUDEKERKE. De bazaar voor de Chr. Bewaarschool te Koudekerke ge houden op 34 en 5 April j.l. heeft een netto opbrengst opgeleverd van f 900. VEERE. Sedert eenigen tijd wordt door enkele Veersche en Arnemuidsche garnalenvisschers de puf afgeleverd aan den vertegenwoordiger, een firma te Leeuwarden, eigenares van de Ci chorei- en Vischmeelfabriek te Geers- dijk, op Noord-Beveland, waarheen de kleine garnalen vervoerd en gedroogd worden. Tevens wordt geëxperimen teerd met een consumptie-garnalenpel- lerij die, zoodra de rentabiliteit daar van blijkt en de hangende regeling be treffende den uitvoer getroffen is, bin nen afzienbaren tijd een loonend bedrijf voor menig ingezetene belooft te wor den. De consumptiegarnalen toch wor den aan huis gepeld door diegenen, die RAAD VAN BAARLAND. BAARLAND. Zaterdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den heer J. Erme- rins. Tegenwoordig alle leden. De voorz. herdacht het overlijden der Koningin-Moeder, wat staande werd aangehoord. Het voorstel van B. en W. om de cou pon-belasting op de obligatie-houders af te wentelen werd met algemeene stemmen aangenomen. In de bouwverordening werden enkele wijzigingen aangebracht. B, en W. stelden voor 1 keer per jaar te oefenen met de brandspuit inplaats van zoo als de laatste jaren, 1 keer om de 2 jaar. Aldus besloten. B. en W. stelden voor f 5 te rekenen voor vervoer van een lijk met den lijk wagen binnen de gemeente naar het kerkhof en f 1 terug naar het sterfhuis; buiten de gemeente in overleg met B. en W. kosten te bepalen, In de vorige ver gadering staakten hierover de stemmen. Thans werd het aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (de heeren De Mol, De Vriend, Boonman en Steketee voor; De Rijk, Troos en Zeevaart tegen.) De voorz, deelde verder mede dat dit de laatste vergadering van den heer Boonman was, daar deze heeft bedankt wegens vertrek naar een andere ge meente. Spr. dankte den heer Boonman voor de prettige samenwerking, IERSEKE. De Coöp. Boerenleenbank hield Vrijdag haar 28e algemeene leden vergadering, onder presidium van den heer E. de Jonge. Rekening en balans werden vastge steld op de eindcijfers, zooals deze door het bestuur zijn aangeboden. De winst ad 1728 werd gedeeltelijk gebruikt tot afschrijving en storting in het reserve fonds, hetwelk thans 12.740 bedraagt. Het ledental bleef onveranderd 154, het aantal spaarders steeg met 8 tot 458. Als bestuurslid werd herkozen de hr. J. A. Eckhardt, als lid van den raad van toezicht de hr. Jan van Zweden. De voorz. wenschte de heeren Eck hardt en Van Zweden, die respct. 20 en 25 dienstjaren hebben, geluk met hun jubileum. Burgemeester Gunning bracht namens de vergadering gelukwenschen over KAPELLE. In algemeene vergadering kwam de Coöp. Boerenleenbank in het lokaal „Obadja" bijeen. Het ledental liep terug van 487 tot 478. De ontvan gen spaargelden overtroffen de uitbe taalde met 21669. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 531018. De balans gaf in actief en passief aan 391.749, met een winst welke bij het reserve kapitaal gevoegd zal worden van 2101. In het bestuur kwam geen verande ring evenmin in den Raad van Toe zicht, daar de aftredenden werden her kozen. Ook de plaatsvervangenden be stuursleden bleven in hun functiën ge handhaafd. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond bracht het Muziekgezelschap „Concor dia" bij haar penningmeester, den heer A. J. P. Kakebeeke een serenade we gens zijn 50sten verjaardag. Na enkele marschen ten gehoore te hebben ge bracht, werd door den jubilaris een en veloppe met inhoud voor de kas over handigd. Daarna deed men een rond wandeling door het dorp. SCHORE. Zooals wij reeds meldden is aan L. de, Puit Dz. te Biezelinge de eere-medaille in brons van Oranje Nas sau toegekend en wel voor het feit, dat De Puit gedurende 50-jaren onafgebro ken als landarbeider in dienst was bij de familie in 't Anker te Schore. Raad van Wemeldinge, WEMELDINGE. Vrijdagmiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente. Af wezig de hr. D. M. de Jonge. De Voorz. wijdde eenige woorden aan de nage dachtenis van H.M. de Koningin-Moe der. De verordening op de heffing van keurloonen onderging overeenkomstig 't advies van Ged. Staten een redactie wijziging. Een adres van de bewoners van de Oranjeboomstraat, houdende verzoek, om de sloot achter hunne wo ningen te dempen, en een dito van mej. NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR,VERMOUTH. SHERRY OF COGNACr (Ing. Med.) Middelburg, 9-IV-'34. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 10.5 °C (51 °F); laagste 6.1 °C (43 °F). Heden 9 h: 9.6 °C; 12 h: 9 °C. Za terdag/Zondag 4 mm, Zondag/Maandag 5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 754 mm; laagste 749 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.0 mm te V. Manoer; laagste 746.7 mm te Vlis- singen. Verwachting tot morgenavond In het O. zwakke tot matige, in het W, matige O. tot N. later wellicht N.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk eenige regenbuien met kans op onweer, iets kouder. Zon op: 5 h 19; onder 18 h 45. Licht op: 19 h 15. Maan op: 3 h 39; onder: 13 h 11. N.M. 14 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 9 9.28 22.10 3.15 16.04 Di. 10 10.49 23.14 4.47 17.17 Wo. 11 11.45 5.49 18.07 Hoog- en Laagwater te Wemeldinga. April. Hoogwater. Laagwate? Ma. 9 11.01 23.48 4.11 17.06 Di. 10 12.23 5.41 18.20 Wo. 11 0.56 13.30 6.45 19.16 de wed. Leendertse, om een subsidie voor het onderhouden van haar Auto bus-dienst op het station Kruiningen- Yerseke werden, als zijnde gesteld op ongezegeld papier, voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld werd een sup pletoir kohier hondenbelasting 1933 en een primitiefkohier dier belasting voor den dienst 1934. Tenslotte werd crediet verleend voor het aanbrengen van een urinoir in het plantsoen aan de Wilhel- minastraat. KORTGENE, De Kortgeensche Jon gens- en Meisjesclub kwam Zaterdag avond «in het achterzaaltje van „De Ko renbeurs" weer bijeen voor den laatsten avond in dit seizoen. De Vredesgroep „Leven!" gaf medewerking. De heer Westplate van Geersdijk sprak over het onderwerp „Jeugd en Crisis". Piet Noordhoek las eenige verzen van jonge dichters, mej. Davien Matthijs las een schets uit het trekkersleven, terwijl Krijn de Vos in dialect een paar schetsen ten beste gaf. Er werd besloten een korfbalclub te vormen, waar 21 leden zich voor opga ven. Er werd een voorloopig bestuur ge kozen, bestaande uit den heer Giel Sa- lomé, voorzitter, en Nel Salomé secreta resse en penningmeesteresse. Nadat eenige interne zaken bespro ken waren, opperde men de meening, dat aansluiting bij de Kortgeensche voet- balvereeniging „D.V.O." gewenscht zou zijn. AARDENBURG. Een groot aantal kinderen heeft genoten van de gratis filmvoorstelling, die door de firma Van Nelle in de Sociëteit werd gegeven, speciaal voor de jeugd. Na een mooie natuurfilm en een film op de koffieplan tages opgenomen, kwam een komische film, speciaal voor kinderen gemaakt. Ter afwisseling zongen de kinderen toe passelijke liederen. 's Avonds werd voor ouderen een uitvoeriger bedrijfsfilm gedraaid.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1