KORT ZEEUWSCH NIEUWS. RECHTSZAKEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. HET BLAUWE BANDJE is het Icen- teeken van het OXO BOUILLON BLOKJE der Cie Liebig, het bouil lonblokje met Liebig Vleeschex- tract bereid. In busjes vanaf 24 cents. ZUID-BEVELAND. SGHOUWEN-DUIVELAND. FRANKRIJK DUrrSCHlAND. e JAPAN. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. oxo (Ingez. Med.) .Lammetje" en „de Struys" en den z.g. Campveerschen Toren. De heer H. E. de Sagher, professor te Gent, was ditmaal in het Vlaamsch de tolk van de gasten, en dankte den heer Castel zeer voor zijn woorden van wel kom en zijn belangrijke mededeelingen. De heer van Beveren, architect van de restauratiewerken, heeft daarna nog verschillende bijzonderheden over dit belangrijke werk medegedeeld. Hierna is een bezoek gebracht aan de tijdelijk in de school gevestigde oud heidskamer met den beker van Maxi- miliaan van Bourgondië, en door velen tevens aan de Kerk en de andere ge bouwen van geschiedkundige beteeke- nis. Ten slotte troffen allen elkaar in den Campveerschen Toren, beklommen het dak, voor het mooie uitzicht en wa ren in het restaurant de gasten van het gemeentebestuur. Tegen half zeven verliet men Veere en een kwartier later was men na 6 uur afwezigheid, na een middag, waarin veel gezien, gehoord ën genoten was terug aan het punt van uitgang, de Ab dij te Middelburg. Te 8 uur had in hotel de Abdij het gemeenschappelijk diner plaats. Hedenmorgen is het Congres voort gezet en zijn nog een drietal inleidingen gehouden en wel in de eerste plaats door den heer Marcel Decroix, advo- cat te Rijssel, over: ,,A propos de transferts du s'ège de la juridiction de la Salie de Lille." Vervolgens sprak de heer F. L. Ganshof, proffessor te Gent, over: La jurisdiction de la cour du comte de Flandre jusqu'a la fin du XlIIen siècle" en ten slotte sprak de heer Paul Thomas, leeraar in de ge schiedenis aan het lyceum te Rijssel, over: „L'épier de Gand en 1187". Hiermede was het eigenlijke Congres ten einde, maar de leerzame en aange name dagen voor de deelnemers nog niet. Te half elf reden zij met autobus sen naar Veere, waar een speciale boot van de Provincie hen wachtte. Hier mede is naar Zierikzee gevaren; tijdens den tocht daarheen werd koffie gedron ken. Te Zierikzee zou de burgemeester, de heer J. C. A. Bannink zich bij het ge zelschap aansluiten en het na bezichti ging der stad op het stadhuis ontvangen. Om half vier zou men per boot te rugvaren tot Katsche Veer om vandaar Goes te bereiken, waar te 5 uur ont vangst door het gemeentebestuur op het programma stond. ROES. Belasting op vermakelijkheden. De bestaande verordening op de hel- fing eener belasting op vermakelijkhe den heeft in de practijk enkele leemten vertoond, die noodzakelijk dienen te worden aangevuld. Voorts hebben zich op het gebied van een heffing als deze in den loop der jaren enkele nieuwe ge zichtspunten voorgedaan. Op grond van een en ander hebben B. en W. nieuwe verordeningen op de heffing en invordering samengesteld, welke zij den Raad ter vaststelling aan bieden. WEMELDINGE. Voor de Landbouw- vereeniging alhier trad als spreker op de heer H. P. Staal, directeur der districts arbeidsbeurs te Middelburg met het on derwerp: „Ontstaan en bestrijding der werkloosheid". In een duidelijk betoog schetste spr. hoe de werkloosheid is ont slaan. De oorzaken liggen voornamelijk op internationaal gebied. Verder stond hij uitvoerig stil bij de maatregelen, wel ke van overheidsweg worden getroffen om de werkloosheid te bestrijden. Hij hoopte, dat de proefneming te Hein- kenszand, waar arbeiders met toeslag op het loon in het landbouwbedrijf wor den geplaatst, zal slagen. De vragen, welke aan den spreker werden gesteld. Werden uitvoerig en naar genoegen be antwoord. ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit is aan H. J, van Nouhuys op zijn verzoek met in gang van 15 Mei eervol ontslag verleend als notaris te Zierikzee. De heer Van Nouhuys was van 1893 1901, notaris te Brouwershaven en van 1901 af, notaris te Zierikzee. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 25. tot en met 31 Maart in de prov. Zeeland bedroeg: Roodvonk: Eede 1, 's- 'Gravenpolder 1, Kruiningen 1, Middel burg 1. O. en W. Souburg 1, Sluis 1 (in 'n pensionaat waar de ziekte reeds voorkwam). Diphtherie: St. Jansteen -3. Arr, Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken behandeld: L. B., 30 j., arbeider te Duivendijke, was op 7 Februari 1934 door den kan tonrechter te Zierikzee ve\>ordeeld tot 10 b. s. 3 d.h,, terzake van overtre ding van de Jachtwet te Duivendijke op 30 November 1933. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: vrijspraak. De rechtbank deed dadelijk uitspraak en sprak de verdach te vrij, K. E., 59 j-, koopman te Zierikzee, was op 7 Februari 1934 door den kan tonrechter te Zierikzee veroordeeld tot 25 b. s. 25 d.h., wegens het in staat van dronkenschap eene handeling ver richten waarbij bijzondere omzichtigheid werd geëischt door als bestuurder en geleider van een met 2 honden bespan nen kar op te treden, gepleegd te Noordwelle op 3 October 1933. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. M. G., 26 j., werkman te Goes, was op 28 Februari 1934 door den Kantonrech ter te Middelburg veroordeeld tot 25 of 25 dagen hechtenis en verbeurd verklaring van een haas, wegens over treding van de Jachtwet, gepleegd te Kloetinge op 2 Febr. 1934. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: als voren. Fr. Z., 21 jaar, electricien te Rotter dam, was op 7 Februari 1934 door den Kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot 10 of 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Hoedekensker- ke op 3 October 1933. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Verdachte's raadsman, mr. Arnold, uit Rotterdam achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Th J. P., 21 j., timmermansknecht te Hontenisse, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op 3 Maart 1934 te Kloos- terzande in de woning van Mariea Christina de Zwart, zich den toegang heeft verschaft door inklimming, met openschuiving van een raam, een lesse naar die met een slot gesloten was, heeft verbroken en daaruit heeft weg genomen een bedrag van ongeveer 150 gulden aan bankbiljetten en geldstuk ken, welk geld toebehoorde aan M. C. de Zwart voornoemd. Eisch: 6 maanden gev. straf w.o. 4 m. gev. straf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. Mr. Dieleman verdedigde den ver dachte en vroeg bij eventueele veroor deeling een voorwaardelijke straf op te leggen. P. J. C., 32 j., koopman te Zuiddorpe, werd beklaagd dat hij te Zuiddorpe op 6 Februari 1934 Alphonsus de Smet met de vuist of met eenig hard voorwerp 'n slag tegen het hoofd heeft toegebracht. Eisch: 50 of 25 d. h. en 94 scha devergoeding. J. A. van H,, 33 j., arbeider te Axel, werd ten laste gelegd dat hij in de maand Januari 1934 te Axel de admini stratie van de steunverleening heeft op gelicht, doordat hij zijn inkomsten te laag had aangegeven en daardoor eeni- ge guldens aan steun te veel 'heeft ont vangen. Eisch: 7 dagen gev. straf. J. van H., 25 j., arbeider te Biervliet, werd ten laste gelegd dat hij op 7 Fe bruari 1934 te Biervliet heeft gepoogd eenige kippen van den landbouwer P J. Doens weg te nemen, uit een afgeslo ten hok, terwijl een ander in zijn gezel schap zich bevindende persoon zich naar dat hok begaf om hem behulpzaam te zijn, terwijl de verdere uitvoering van zijn voornemen niet is voltooid om dat er personen in de nabijheid waren en hij ontdekking vreesde. Eisch: 1 maand gev. straf. Vrijgesproken. De Haagse he rechtbank sprak vrij de 46-jarige hoofdverpleegster A. van der J., die terecht had gestaan we gens overtreding van art. 307 Wetboek van strafrecht. Verdachte had aan twee kinderen van familieleden fosforleveh traan toegediend, doch bij het bereiden daarvan had zij de onvoorzichtigheid be gaan de hoeveelheid fosfor in grammen inplaats van in milligrammen toe te voegen, met het gevolg dat een 4-jarig jongetje is overleden. Door het O.M. was een maand hechte nis voorwaardelijk geeischt. Molestatie. Het Amstérd'aiiische Geréchtshof wees arrest in de zaak tegen de gebroeders V. werklooze bouwvakarbeiders, die op 16 Sept. den burgemeester vaif Assen- delft hadden gemolesteerd toen deze hun meedeelde, dat hij niet gerechtigd was hun de ondersteuning, welke zij tot nog toe hadden genoten, uit te keeren. Op 9 Nov. had de rechtbank te Haar lem de beide broeders ieder tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof veroordeelde ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. Zint, eer gij begint, In hooger beroep werd voor het Ge rechtshof te Amsterdam de zaak behan deld, tegen den 62-jarigen gepensio neerden majoor van de rijksveldwacht T.,' wonende te Warmond, verdacht van het aan zijn schuld te wijten hebben, dat de 22-jarige J. van der Wijden zwaar ichamelijk letsel kreeg, en het licht zij ner beide oo'gen moest missen. T. een i groot liefhebber van ia<*en en vis'^en merkte dat herhaaldelijk zijn fuiken werden gelicht. Om hieraan een einde te maken had hij een vernuftige instal- atie bedacht, waaraan op voor ande ren gevaarlijke wijze een geweer was jevestigd. De 22-jarige v. d. W. werd lierdoor getroffen. Conform den eisch van het O, M. had de rechtbank te Utrecht hem veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf- De advocaat-fiscaal requireerde tegen verdachte wegens zware mishandeling met voorbedachten rade, een gevange nisstraf van 1 jaar en zes maanden. Fabrieksgeheimen verkocht. De rechtbank te Groningen heeft een 28-jarigen fabrieksarbeider uit Hooge- zand, d:e eenige fabrieksgeheimen van de N.V. W. A. Scholtens Chemische fa brieken te Foxhol had verraden aan de dextrinefabriek der firma Meyer te Veen dam, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Verdachte heeft, toen zijn dreigement geen succes had, dat hij de fabrieksge heimen zou verraden als hij geen loons- verhooging kreeg, zich in verbinding ge steld met verschil'ende fabrkanten die hem afwezen. De firma Meyer ging ech ter op zijn aanbod in en sloot een ar beidscontract met hem voor vijf jaar af. Zij maakte van verdachtes mededeelin gen gebruik om haar productie van sa menstelling en naam te doen veranderen. schreven had de politie ook in deze omgeving extra maatregelen genomen. Daar is echter a.Ies vrij rustig gebleven, NOODLOTTIGE KASTIJDING. Van een kastijding, welke nood ottige gevolgen had voor haar, die de kastijding toed ende, vinden wij in een Engelsch blad melding gemaakt. Zekere mrs... Houghton te Liverpool wilde één harer kinderen kastijden. Het kind, een knaapje van 10 jaar, was n.l. bezig met een schaar aan het spelen en maakte tevens op h'nderlijke wijze ka baal, De moeder wilde daarom het jon- get'e een klap geven, doch het kind hief uit angst of om andere reden de schaar op, zoodat de moeder juist met haar rechterpols in de schaar s oeg. Het instrument drong diep in haar pols, doch de wond was op zichzelf niet levensgevaarlijk. Er trad echter bloed- verg:ftiging in, die na korten tijd een einde aan het leven der vrouw maakte. VERDRONKEN. Vrijdagmorgen vroeg heeft de schipper van een Scheveningschen botter aan de politie medegedeeld, dat in den al- geloopen nacht, terwijl hij zich met zijn vaartuig ongeveer 6 mijl uit de kust te genover Monster op zee bevond, de 40- jarige matroos M. R. over boord was gevallen en verdronken. Zij hrfdden ter plaatse nog een uur rondgevaren, doch niets meer van den verongelukte be merkt. BOERDERIJ AFGEBRAND. Ten gevolge van een motordefect is de kapi tale schuur van den heer L., gelegen na rij O 1 d e n z a a I totaal afgebrand, In de schuur waren 40 voer rogge, 300 ba len geperst stroo en voor circa f 15.000 aan landbouwmachines geborgen. Alles is verzekerd. Voetbal. Het moet voor Wil.em II wel hope loos zijn geweest, den werkelijk nuttigen voorsprong op haar concurrente zoo tot nul te zien slinken. R.S.V. speelde weer eens een van haar beste wedstrijden en hoewel de kampioenen van vorig jaar er in het seizoen 1933/34 niet in slaag den deze waardigheid te prolongeeren, hebben zij toch bewezen, dat zij voor geen enkele andere club uit den weg behoeven te gaan. Longa deed het beter in den Bosch en won, al was het op het kantje. Zij hebben nu door een beter doelgemiddelde zelfs weer de leiding. De eindspurt, die in- tusschen nog wel eenige weken kan du ren, is hier bijzonder opvallend, evenals de strijd om de onderste plaats te ontko men. Noad vermocht niet van Nac te win nen, waardoor zij beslist over Middel burg op Zondag 15 April a.s. moeten zegevieren, om den dans te ontspringen. Ook hier is de situatie alleringewik keldst. doch gezien de tegenpartij van Nac n.l. Bleyerheide voor de laatste ron de geen belang meer bij den uitslag geeft, vreezen wij met grooten vreeze dat de groen-witten opnieuw zullen moeten toonen, wel eerste klasse-fahig te zijn, Vanwege Holland-Ierland staat a.s. Zondag het programma stil, uitgezonderd enkele wedstrijden uit de lagere klassen n.l.. Tweede Klasse A. Alliance-Terneyzen. Derde Klasse A. Hulst-de Zeeuwen. (33 min, terrein de Zeeuwen.) Terneuzen II-Oranje. Derde Klasse B. Dosko II-R.C.S. RELLETJES TE AMSTERDAM. Donderdagavond verzamelde zich op de Noordermarkt te Amsterdam een groep mannen en opgeschoten jongens, om een demonstratie te houden in de straten van de Jordaan tegen het fascis me. De groep groeide weldra tot een paar honderd man aan. Eenige politie agenten volgden de demonstranten. De demonstranten waren ondertusschen in de Bloemstraat en Egelantierstraat ge komen en hielden daar spreekkoren. Een poütie-auto met manschappen rukte uit, terwijl ook vier politieruiters ter versterking werd gezonden. Ter hoogte van de Egelantierstraat voerde de politie met sabel en gummistok eeni ge charges uit, In de Maagdelievenstraat werd met steenen naar de agenten ge gooid. Een agent is door eenige mannen aangevallen. Tot laat in den avond bleei het in de styaten en steegjes van de Jor daan rumoerig. In verband met een vergadering van de N.S.B. in café De Póöl aan hél Dam rak speciaal voor arbeiders uitge HET STAVISKY-SCHANDAAL. Een résumé. Het Hbl. schrijft: Iets meer dan drie maanden zijn er nu verloopen sinds het „schandaal-Stavis- ky" de gemoederen in Frankrijk in hef tige beroering bracht en de aandacht der geheele wereld begon te trekken. Thans vragen de Parijsche bladen zich af hoe ver men eigenlijk met het on derzoek is gevorderd en wat er tot dus ver is bereikt. Niemand heeft het nog klaargespeeld met volstrekte nauwkeurigheid aan te geven welke zaken en welke personen er bij de zaak-Stavisky betrokken zijn. Het blijkt ondoenlijk de tallooze ver takkingen precies na te gaan. Aan de groote „affaire" zijn allerlei kleine schandaaltjes vastgeknoopt, en ofschoon zij er onafscheidelijk mee zijn verbon den, staan ze toch ook weer op zich zelf. De vraag is of het de justitie ooit zal gelukken de kluwe te ontwarren. Als eenige „cijfers" zijn bekend: on geveer 20 politici zijn bij de zaak be trokken, ongeveer tien justitieele en politie-ambtenaren, een vijftal journa listen, een zes of zeven bankiers. De geheele Stavisky-zaak omvat om en na bij tien andere kleinere schandaalzaak jes. 't Was den 23en December van het vorig jaar dat de arrestatie van Tissier, directeur van de Bank van Leening te Bayonne, datgene deed losbarsten wat men toen nog bescheidelijk „het schan daal van het Crédit Municipal" noemde. Dit aanvankelijk zoo onschuldig uitzien de schandaal nam evenwel met een ra zende snelheid een omvang aan, die het op politiek terrein bracht en een soort nationale paniek veroorzaakte, Stavis- ky verscheen ten tooneele, de ministers Dalemier, Raynaldy en Georges Bon net uit het kabinet-Chautemps werden gecompromitteerd. Chautemps trad af, maakte plaats voor Daladier, die debu teerde met een administratieven maat regel, welke de openbare meening in ernstig verzet bracht: het ontslag van den politie-prefect Chiappe. Dit had de straatgevechten van den 6en Februari ten gevolge, welke op hun beurt weer leidden tot Daladiers heengaan en het optreden van Doumergue's nationaal ka binet. Naast de hoofdpersonen in het dra ma (Stavisky, Arlette Simon, die later mevr. Stavisky zou worden, Hayotte, de directeur van de Parijsche Music Hall „Empire", en Romagnino, Stavisky s secretaris) bewegen zich ontelbare lie den van hooge maatschappelijke stan ding, zoowel als mannen van zeer ver dacht allooi. Hun namen zijn den laat- sten tijd herhaaldelijk genoemd: mr. Guiboud-Ribaud, die door Stavisky als werktuig in het ministerie van financiën werd gebruikt, dr. Pierre Vachet, die valsche medische certificaten verstrek te om de terechtzittingen uitgesteld te krijgen, de journalisten Dubarry („Vo- lonté") en Darius, de Kamerleden Proust en Puis, mr. Raymond Hubert, die een poging tot zelfmoord pleegde, Pressard, procureur van de republiek, en nog een groot aantal personen van kleiner allure. Tenslotte hield de moord op den heer Prince, Raadsheer in het Hooggerechtshof, nauw verband met het schandaal. Hoe sterk de zaak-Stavisky ook op administratief gejbied heeft ingegrepen blijkt uit het feit dat zij de oorzaak is geweest dat de Süreté Générale een nieuwe directeur heeft gekregen, den heer Berthoin, evenals de Parijsche Poli ce Judiciaire, den heer Charles Meyer, De heer Langeron is prefect van poli tie geworden. Dit zijn slechts enkele namen uit de ze monster-zaak, die in omvang verre uitgaat boven het Panama-schandaal. Meer en meer rijst twijfel of men het ooit zal klaarspelen de berechting tot een goed einde teb rengen, zonder nu daarbij direct te denken aan een poging om haar in de doofpot te stoppen. Zou het inderdaad gelukken het proces-Sta- visky op een het rechtsgevoel bevredi gende wijze te beeindigen, dan resten er nog zooveel zaken te behandelen, die met Stavisky verband houden, dat de rechterlijke macht in Frankrijk nog lan ge maanden de handen vol zal hebben. Tenzij men op een goeden dag opeens mocht besluiten, ten einde niet nog méér modder naar de oppervlakte te brengen, een streep door alles te halen nadat de allernoodzakelijkste zuivering zal zijn geschied. Er zijn hier en daar teekenen, welke er op wijzen dat men in die richting werkzaam is. Het is ech ter de vraag of de openbare meening in zulk een besluit zal berusten, omdat zij nu eenmaal „de misdaad gestraft" wil zien, ook al wordt hierdoor op den duur groote schade aan het prestige van het land toegebracht. Een katholiek priester veroordeeld Een 64-jarige katholieke priester Pater Leonard Jansen, is te Aken tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens beweerde laster en agitatie te gen de regeering. Na afloop van de gevangenisstraf zal pater Jansen voor eenigen tijd in een concentratie-kamp worden opgesloten. Beroemd tennisspeler verdronken Uit Singapore wordt gemeld, dat de be kende Japansche tennisspeler en leider van het Japansche Davis Cup téam, Jiro Satoh aan boord van het s.s. „Hakone Maru" op weg naar Enge'and is verdwenen. In een in zijn hut gevon den afscheidsbrief kondigde hij zelf moord aan. Gedurende de re:s van Ja pan naar Singapore was hij ernstig ziek, lijdende' aan een hevige instorting van zenuwgestel. Hij had het voornemen te kennen ge geven na aankomst te Singapore naar Japan terug te keeren, doch kort voor de aankomst schijnt hij overboord te zijn gesprongen. I. Afzender» onbekend stuk in de prullen* mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I EMMA-BLOEM COLLECTE. Is het nog noodig in deze dagen deze collecte, die de naam draagt van Haar over Wie in de laatste weken zooveel goeds gezegd en geschreven is aan te bevelen? Zeker niet. Daarom slechts een opwekking om bij te dragen ieder naar zijn krachten. Zij wordt gehouden Woensdag 11 en Donderdag 12 April a.s. A. J. Hoorweg. Middelburg, 6 April 1934. WAAR IS WERK? Wegens gebrek aan aanvragen kan deze week de rubriek „Waar is werk" niet worden gemeld. April. 10 Vrouwepolder, Inspan, Struve. 11 Arnemuiden, Huis en land, v. d. Harst. 11 Ierseke, Huis, boomgaard, Kram. 11 Meliskerke, Hofstede, Loeff. 11—27 St. Philipsland, Hofsteden. v. d. Brink en v. d. Bout. 11 Vlissingen, Huizen, t Paap. 13 St. Laurens, Hofstede en Land, Terpstra. 13 Middelburg, Land, Terpstra. 14 Biggekerke, Huis, v- d- Harst. 14 N. en St. Joosland, huis en inb., Loeff- 1630 Fynaart, Boerderij Blohert en Goyaerts. 17 Veere, Inspan, Struve. 18 Arnemuiden, Inspan, v. d- Harst. 18 Waarde, Bouwland, Van Dissel. 18 Koudekerke, Winkelhuis, Loeff. 18 Krabbendijke, Huis, Van Dijke. 18 Wemeldinge, land, Kram. 18 Biezelinge, Huis en land, Kram. 18 Aagtekerke, Huis en Inb., Terpstra. 24 Goes, Huis en erf, Kram-: 24 Grijpskerke, Hofstede en Inboedel, Blaupot ten Catei 25 Gapinge, Inspan, Sbr*"®- 25 Kwadendamme, land, Verbist.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6