BIOSCOPEN. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURSTKERMOMLIi.il van Zaterdag. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Middelburg. Goes. RECHTSZAKEN. POLEN. BULGARIJE. CANADA. f r r-\.v-r- -AMSTERDAM, 7 April. Het eerste getal is de vorige notee- fing, daarop volgt de officieele notee- nng vao beden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100 100%. Ned. 17 1000-4)4 100%—100%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 88%88%. O. Indië 22 1000-6 96% O. Indië 32 1000-5 99%—99%. O. Indië 26 1000-4 97%—97%. Denemarken Oblig. 1926-5 86—85%. Duitschl. 100-7 4646%. Duitschl. 30 1000-5% 39 3772-38V2. Zwitserl. oblig. '24-5 97%—97%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 96V2—96%. Amsterdam 1933-5 101% 's-Gravenhage 1929-4% 100%—100%. Rotterdam 1926-1930-4l/a 96%97. Utrecht, prov. 1929-4% 101%101%. Berlijn 1925-6\/2 22%—22. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 114%114% C Rott. Bankver, 75%75% A Twentsche Bank 79 A Pref. Gruyter Zn. A. 120 A Pref. Jurgens A 90 A Ned. Gist- en Spiritusf. 383%381% A De Schelde N.B. 2222 A Ver. Papf. v. Gelder 52%52% C Am. Car Foundry 17% C Am. Smelt Ref. 26%26% C Farbenind. I.G. 67% C U. States St. C. 31%—31% C North Am. Cy. 11% e. d.11% A Born. Sum. H.M. 124%124 A Linde Teves en Stov. 65%65% A Ned, Wol Mij. 98%99% A Singjkep Tin M. 9394 A J. C. Japan Ln. 26%26% A Rotterd. Lloyd 4141 A S. M. Nederland 42%42% A Amst. Thee C.M. 5454% zóó, dat het evenhoog komt te liggen als den rijweg. De geheele wegbreedte zal mettertijd bestraat worden. Daar de Grintdijk van Kortgene, dan ook aan een nieuw wegdek geholpen zal zijn, zal het traject KortgeneGeersdijk WissenkerkeKamperland prachtig op geknapt zijn. Ook den afstand zal be- langrijk korter gemaakt worden, daar men ook bezig is, om een nieuwen weg aan te leggen vanaf den Wissenkerk- schen Langeweg (Hoveynsweg) dwars door het veld naar de eerste huisjes te Geersdijk. ELECTRO. Nachtclub Madonna, Sally Trent, een revue-meisje, maakt kennis met een welgesteld jongmensch, dat juist voor zaken naar China op reis is, als Sally in een zieken-inrichting voor minvermogenden een baby ter wereld brengt. Een wreede samenloop van om standigheden blijkt later meer de oor zaak van dit haar rampzalig lot dan de veronderstelde boosaardigheid van den man. Maar dat neemt niet weg, dat het meisje voorshands uitermate ellendige gevolgen moet doorstaan. Ze komt er tenslotte toe, haar lieve baby „voor eeuwig" af te staan en trekt dan als een verbitterde eenzame de straat op, om emplooi te vinden. Na een wankel begin slaagt ze er in, carrière te maken als cabaret-artieste. Ze kweekt daarbij een naam, die' onrechtvaardigerwijze piet klopt met de wezenlijke, doch ver borgen geaardheid haars innerlijks. Cy nisme doet haar dat echter aan haar laars lappen, totdat het eigengereide Lot, dat haar eenmaal zulke afgrijselijke parten speelde, zich van zijn beminne lijke zijde gaat openbaren. En dan krijgt Sally een kans de hardheid des levens te vergeten en ze neemt haar waar. Er wordt in deze film uitstekend ge speeld; ze zal velen zonder twijfel diep ontroeren. Het leelijke meisje. Het tweede „hoofdnummer" behoort tot het komische genre. „Het leelijke meisje", dat op den keper beschouwd, heelemaal niet leelijk is, komt als se cretaresse op een groot kantoor, tus- schen louter mannelijke klerken en boekhouders terecht. Ze stellen haar komst, uit hoofde van haar gebrek aan uiterlijk schoon, allesbehalve op prijs en mopperen, totdat een der heeren er iets op gevonden meent te hebben, om haar naar een andere afdeeling overgeplaatst te krijgen. Edoch, 't loopt een beetje anders dan hij zich voorstelde. Een reeks zeer grappige verwikkelingen is 't gevolg van zijn vinding. Kostelijke scherts produceert deze rolprent, met als klap op de vuurpijl een heldhaftige reddingspoging.... bij vergissing, plus een komisch „happy end". CITY. My lips betray. In filmland heeft men aan de realiteit niet genoeg om de fantasie, die nu een maal in de „droomfabriek "een rol van beteekenis vervult, den vrijen loop te kunnen laten en daarom schept men er bij voorkeur een Utopia, met alleron waarschijnlijkste personen en toestan den. Ook deze film met zijn fantastischen inhoud speelt zich in zoo'n wonderlijk koninkrijkje af. 'I Is een rijk waar naast middeleeuw- sche conventie het Amerikaansctie shake-hands ingevoerd is, de radio en., de 200 P.K. van .Zijne Majesteit, een wagen waarvoor zelfs een Rockefeller zich niet behoeft te schamen. En daar rijdt nu die verwaten chauf feur den eersten den besten dag dat hij de rijdende salon afhaalt, met 'n zange resje, die een ongelukkig debuut maakte, naar haar huis. gelegen in een buurt, waar de roddelarij als een hoogstaande deugd, vlijtig wordt beoefend. De gevol gen blijven niet pil. De geschiedenis krijgt een verloop, zooals alleen in Utopia verwacht mag worden. Lilian Harvey trouwt met John Boles, d.w.z. Lilian is Lili uit het hofje en John woont aan het Hof. 't Is misschien niet aard:g om de afloop nu al te vertellen, maar de wijze waarop het romantische huwelijk tot stand komt, daarvoor wil men de film toch zien. Lilian Harvey kent het klappen van de zweep uit haar roemrijke Duitsche periode nog wonderwel. Hollywood heeft de sfeer van Neu-Babelsberg over genomen en de operette is heel genoe- gelijk om naar te kijken en te luisteren. Lilian zweeft in nieuwe costuumpjes voorbij en weet met haar clowneske ge baren te vermaken. De zijde-expres. Dwars door Amerika, van den eenen Oceaan naar den anderen, stuift de ex press met een kostbare lad ng zijde. Een finanlieele groep heeft belang bij vertraging in aankomst te New York en zij heeft enkele mannetjes in dienst ge nomen om dit te bewerksle.ligen. Het wordt een spannende wedstrijd in den trein, waar geen middel versmaad wordt, om het doel te bereiken. Veel geheim zinnigheid en een onverwachte ontknoo ping. Goed gespeeld met tempo en spanning. o GRAND THEATER. In Memoriam. Aan de gewone voorstelling gaat dit maal een paar bijzondere Poligoon-op- name vooraf. Allereerst komen op het doek nog een aantal foto's van de uit vaart van Koning Albert van België en dan volgt een In Memoriam Koningin Moeder. Men ziet eerst het Voorhout den dag na het overlijden; dan volgen een aantal episoden uit Haar leven; H. M. bij bezoekt tentoonstellingen, enz., een bezoek aan Amsterdam; de opening der Staten Generaal; de Haar gebrachte hulde op den dag dat Zij 50 jaar Neder- landscheh was; en Haar radiorede voor het Emmabloempje. Na aldus een tref fend beeld van Haar leven gekregen te hebben, wordt de plechtige op het witte doek geprojecteerd, en ook deze opna men zijn met zooveel zorg gemonteerd, dat men een uitnemend overzicht van de geheele plechtigheid krijgt. Na het binnen- en buitenlandsche Journaal, volgt een teekenfilm, die op geestige wijze een „drama" op het Hol- landsche waterland te zien geeft. Daar na komen een paar komische tweeac- ters. In de hoofdfilm „Madame Blaubarf", zien we Lil Dagover nog eens op 't wit te doek. Ze is hier de hoofdpersoon in een geheimzinnige geschiedenis, die spannend blijft tot het onverwachte, dramatsche einde. Uit den titel blijkt wel wat voor soort spel de schoone Euka (Lil Dagover) met de mannen speelt A Houth. Alberts 3333%. C Baltimore Ohio 17%17%. A Southern Rlw. 19%19% C Union rac. uvr. iy10 e.d. C Int. Nickel Cy. 17 e.d. A Koloniale Bnk. 52%52% A N.I.. Hbk. 1000 58%—57% C Ned. H. M. 1000 45—45% A Alg. Kunstz. U. 43%-^13%-% A v. deraeis Pat. ly%20 C Calvé-Delft 55%55 A C. Suiker Mpij. 23%23% A Ned. Ford A.M. 157%—157%-58% A Philips Gem. B. afg. 248-245-40 C Unilever 79%—79%-78% C Anaconda Cop. 9%10 C Bethlehem St. 26—26%-25% C Kennec Copper 1313%-% C Un. States Leather 6%- A A.N.I.E.M.—N.B. 204—203% A Kon. Petr. Mpij. 166%ibö%-66 C Contin. Oil Cv. 1211% C Shell Union O.C. 6%—6%-6% C Tide Water Ass. Oil. 77 Mengelberg hersteld. Het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam deelt mede, dat volgens verklaring van den behandelenden ge neesheer dr. Willem Mengelberg thans genoegzaam is hersteld om binnenkort zijn werkzaamheden te kunnen hervat ten. Hooger beroep. Door L. K., 28 jaar, zuivelfabrikant te Axel, is hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens over treding van de Crisis Zuivelwet is ver oordeeld tot 700 boete of 70 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen hoeveelheid boter. De Ambtenaar van het O. M. is even eens in hooger beroep gekomen. Voor het examen als inspecteur van politie afgenomen door den Bond van Hooger Politie ambtenaren in Ne derland is te Amsterdam geslaagd W. J. Goetgeluk, volontair bij de politie al hier, wonende te Vlissingen. Crisisbotermerk en ver- voervergunning buitenl. boter 8 tot en met 14 April 1 per kg. Geen kippeneieren meer in broedmachines. De Nederlandsche Staatscourant van Vrijdagavond bevat een beschikking van den Minister van Economische Zaken, waarbij wordt bepaald, dat na 3 Mei '34 geen kippeneieren meer in broedmachi nes aanwezig mogen zijn. Gelijk bekend, werd reeds vroeger door den Minister van Economische Za ken een beschikking genomen, waarbij de eindtermijn ten aanz'en van eenden eieren werd bepaald op 19 April 1934. HET „DORUS RIJKERS"' FONDS. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal Maandag en Dinsdag alhier de collecte gehouden worden ten bate van het Helden-der-zee-fonds „Do- rus Rijkers", dat steun verleent aan oud-redders en weduwen van oud-red ders, die medemenschen redden, en er nu 145 heeft te helpen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Steun aan de kas is noodig en men helpt hen, die hun leven veil hadden voor hun medemenschen. BEZWAREN TEGEN TE GROOTE MACHTSDELEGATIE AAN DE REGEERING. In het verslag van de vaste commissie uit de Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot het verleenen van be voegdheden aan de regeering met be trekking tot instelling, afschaffing, ver hooging of verlaging van invoerrechten op korten termijn, wordt ernstig be zwaar gemaakt tegen art- 2. Dit artikel zal aan de regeerir^ de bevoegdheid geven, ook om andere dan fiscale redenen invoerrechten in te stel len, af te schaffen, te verhoogen of te verlagen, zonder dat voorstellen daar toe bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt zijn. Dat artikel zou, aldus de commissie, de regeering feitelijk een blanco vbl- macht geven, daar gedurende het tijd vak, dat weliswaar ten hoogste een jaar kan bedragen, de Staten-Generaal practisch is uitgeschakeld. Nog belangrijker zijn de bezwaren te gen het hanteeren van het tarief van invoerrechten, ter bereiking van han delspolitieke voordeelen op zich zelf. De regeering wenscht deze machtiging voor tweeërlei gebruik, n.l. om de tarieven te kunnen bezigen als onderhandelings object en als middel om een Nederland- schen tak van bedrijf in het leven te houden, wanneer deze door onverwach te buitenlandsche maatregelen anders te gronde zou gaan. Wat het eerste betreft, betoogt de commissie, dat „vechttarie- ven" een uiterst gevaarlijk middel zijn in den oeconomischen strijd; zulke ta rieven veroorzaken een voortdurende onrust en zij hebben doorgaans een tweesnijdende werking. Het is meermalen duidelijk gebleken dat juist het heffen van invoerrechten, teneinde pressie op de wederpartij te kunnen uitoefenen, telkens weer aanlei ding geven tot het nemen van represail lemaatregelen en zoodoende tot tarie- venoorlogen. De gewaagde bevoegdheid kan, naar de overtuiging der leden, ge makkelijk tot bedenkelijke complicaties leiden. Naar hun oordeel brengt het voorgeste de art, 2 van 't wetsontwerp ons geheel in de sfeer der actieve han delspolitiek; de gevolgen voor een klein land als het onze zullen daarvan aller minst gunstig zijn. f DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakte overweg te Eert is Vrijdagmiddag de vrachtauto van Gebrs. P., doordat de chauffeur niet op den weg lette, tegen een personentrein uit de richting Assen gereden. De auto werd totaal vernield. De beide -inzitten den werden uit den wagen geslingerd, doch bekwamen wonder boven wonder niet ernstige verwondingen. ARRESTANTEN VERZETTEN. ZICH. Te Saragossa werden een vijftigtal personen, die gearrestéj§r>d waren in A K.N. Stoomb. Mij. 6%- A Ned. Scheepv. U. 4141% A H.V. Amsterdam 179%178-77 A Java Cult. Mij. 91% A N.I. Suiker U. 75— A Deli Batavia 126%128 C Deli Mij. 1000 124%—124 A Senembah 149146%-45 C Chicago Milw. 4 A Amst. Rubb. C. 105%—105%-04% A Deli-Bat. Rubb. 4747% A Hessa Rubber 36%36% A Serbadjadi S.R. 33%- Prolongatie 22 AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN 6 April, 7,61% 58.721/2 9.75% 34.59 47.88 34.00 1.47% 7 April. 7.63 58.69 9.74% 34.57 47.85 34.10 1.47% verband met een bomaanslag, waarbij 3 personen werden gedood, op de binnen plaats van een gevangenis samenge bracht, waar een rechter met den offi cier van just'tie en een klerk het verhoor leidde. Plotseling vielen de vijftig arrestanten als een man de drie.officieele personen aan, de rechter en de officier konden zich met groote moeite met gescheurde kleeren over het hek van de binnen plaats in veiligheid brengen, doch de k erk was te dik, om over het hek te ki mmen. Hij werd omlaaggetrokken en meedoogenloos afgeranseld, EEN RAMP. Aan de Ta Fjord in de nabijheid van Aalesund (Noorwegen) is tengevolge van een springvloed een steile rotswand plot seling ingestort, en in zee terecht geko men. Ongeveer 40 personen stortten mee om aag, en kwamen om het leven. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. BANKIER GEARRESTEERD. Dins dag jl, heeft naar het „Utr. Dbl." me dt de justitie ingegrepen in het bedrijf der Soester Bankvereeniging te Soest, waaromtrent in de voorafgaande dagen vreemde geruchten hadden geloopen. Op vermoeden dat de bank:er de 31-jarige J. W. H. S. zich zou hebben schuldig ge maakt aan verduistering van hem toe vertrouwde effecten, stelde de justitie een onderzoek in, waarbij spoedig bleek dat de vermoedens n;et ongegrond^wa- ren. De loketten werden gesloten, de bankier gearresteerd en na verhoor, te Utrecht in het Huis van Bewaring inge sloten. Deze week hebben een viertal rijks accountants de boeken gecontroleerd. Het blad verneemt, dat weer een be trekkelijk groot aantal kleine luiden door deze affa're zijn gedupeerd. Ver moedelijk zal van het geld der cliënten niet veel terecht komen. Onderstellin gen als zou de als gefortuneerd bekend staande familie van den gearresteerden bankier deel hebben in de zaak als me defirmanten, b eken onjuist te zijn. De gearresteerde deed de bank geheel voor persoonlijke verantwoording en wel sinds een paar jaar, NOODLOTTIGE HAAST. Vrijdag avond nam op het perron van de Holl. Spoor te Den Haag een dame op 't perron afscheid van haar zoon, die met den trein naar Amsterdam zou vertrek ken, Op het tijdstip van vertrek nader de nog een verpleegster, die, terwijl de trein zich reeds in beweging stelde, op de treeplank sprong. Zij raakte daar bij de eerstgenoemde dame, die tusschen den trein en het perron kwam te vallen- Een reiziger trok onmiddellijk aan de noodrem, waardoor de trein dadelijk weder tot stilstand werd gebracht. Na dat men de dame, die uiteraard hevig ontdaan was, uit haar benarde positie had verlost, bleek zij slechts een onbe duidende wonde aan het hoofd te heb ben bekomen. Tegen de verpleegster is procesverbaal opgemaakt wegens het op een reeds in beweging zijnden trein springen. Zij kon met den volgenden trein haar reis voortzetten, VIJF WOONHUIZEN, 2 SCHOEN FABRIEKEN EN VIER SCHUREN IN DE ASCH GELEGD. Vrijdagmiddag heeft in de gemeente W a a 1 w ij k zoo lezen wij in de N.R.C. in de Noord-Bra- bantsche Langstraat 'n zeer felle brand gewoed, waarbij niet minder dan vijf woonhuizen, twee schoenfabrieken en vier schuren totaal zijn verwoest. Bo vendien hebben nog een paar woningen brand- en waterschade gekregen. Per soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De materieele schade, welke zeer groot is, wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. In de eene schoenfa briek werkten 35 man; in de andere 10 man, die nu allen werkloos zijn gewor den. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de oorzaak van den brand moet worden gezocht in het spelen met luci fers, door een paar kinderen. Het vuur heeft een zeer grilligen weg gevolgd; aan weerszijden van de straat zijn hui zen afgebrand. Tusschen de afgebran de perceelen in, staan echter: weer pan den, welke slechts wat waterschade Amerika Ford H.V.A. Young Schepen Koniokl. Rubber Markt Suiker Industrie Tabak Unilever Wettig gedeponeerd.) hebben gekregen. De huizen waarin het heeft gebrand, zijn tot den grond toe af gebrand. Het vuur heeft zich zóó snel uitge breid, dat van de meeste inboedels zoo goed als niets gered is kunnen worden. Van de schoenfabriek zijn een paar ma chines en een partij bovenleer in veilig heid gebracht. In de andere schoenfa briek zijn groote partijen leer, alsmede vele kostbare modellen een prooi van de vlammen geworden, In een paar uur tijds is het pleit be slecht geweest. De panden welke door het vuur zijn aangetast, zijn alle inge stort. De brand, welke tot op verren af stand was te zien, heeft uiteraard veel belangstelling getrokken. De'brandweer heeft door gebrek aan water, met groote moeilijkheden te kam pen gehad. Zij heeft water moeten be trekken uit de sloten aan den Winter dijk. De brand heeft zich zóó snel uitge breid, dat ongeveer drie kwartier na het uitbreken van den brand de perceelen als verloren moesten worde» be schouwd. EEN GOEDE VANGST. De politie te Maastricht is er in geslaagd den chauffeur en zijn medeplichtige te ar resteeren die verleden week op de groote weghelling van Maastricht naar Tongeren den 4-0-jarigen werkloozen v. H. doodelijk hebben aangereden. Het zijn R. en H. uit Nieuwenhagen, die ver klaren dronken te zijn geweest. Rattenkruid in taartjes. Uit Grod- zisk wordt gemeld, dat vijftig personen ziek zijn geworden, waarvan een intus- schen reeds is overleden, terwijl de toe stand van verscheidene anderen zorg wekkend is, nadat zij taartjes hadden gegeten, welke gebakken waren met meel, waarin bij vergissing rattenkruid was terecht gekomen. Reusachtige brand. Tengevolge van den brand ontstaan bij het bakken van Paaschbrooden in een oven, wer den Donderdag te Denysow bij Tarnopol 150 huizen vernield, waarbij een per soon om het leven kwam. In het dorp Czyzow werden door een soortgelijk ongeluk 30 huizen door brand vernield. Een bloedig grensincident. De offi cieele Bulgaarsche persdienst meldt, dat gedurende den nacht bij Daridere een aantal lieden de Bulgaarsch Grieksche grens poogden te overschrijden. Op het herhaalde roepen van de grenswacht om te blijven staan, antwoordden de onbe kenden met een aantal schoten. De grenswacht beantwoordde het vuur en er vielen eenige dooden. Een later in gesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het een troep Fomaken (Mohamme- daansche Bulgaren uit het Rhodogeberg- te) was, die onder invloed van buiten landsche propaganda Bulgarije wilde verlaten. Een jeugdige avonturier, Een jonge tje van twaalf jaar uit Montreal verlang de er hevig naar eens een bezoek te brengen aan zijn oom in New York. De omnibus, die den dienst naar Albany onderhoudt, leek hem voor zijn uitstapje bijzonder geschikt. Daar hij evenwel geen geld had om de reis in de bus mede te maken zocht hij het onder de bus, waar hij zich aan een stang tusschen de wielen vastklemde. Het geluk was met hem en de bus vertrok, zonder dat iemand den verstekeling had opgemerkt- Als de bus onderweg stopte kon hij zich even loslaten om van zijn krampachtige houding zooveel mogelijk te herstellen. Dit ging een paar maal goed. In Schenectady echter, ,de laatste stop plaats voor Albany, werd de jongen op het oojsenblik dat de bus iich in bewe ging zette door eén politieagent ontdekt. Deze belde direct Albany op waar eeni- rj .1 irjj'i Li qö. fry;- ïj fe X'f'&ó '3- IB op In II va vil Stc ce da ia re< w<

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2