BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. BURGERLIJKE STAND. BEKENDMAKINGEN. goes, SCHETSEN VAN DE HOEVE. ENGELAND. BELGIE. iusschen Axminster en Chard werd de express tot stoppen gebracht en werd de vernielde kinderwagen onder den eersten wagen uitgetrokken. ITAUE. schommelingen in den prijs van het pro duct zijn ook rubberaandeelen weinig in koers veranderd, ten bericht uit m- dië, volgens hetwelk men aldaar gereed is met het interne voorbereidende werk voor de rubberrestrictie heeft niet veel indruk gemaakt Men is nu reeds zoo herhaaldelijk teleurgesteld na optimis tische mededeelingen over de vorderiu- gen, die met de restrictie zouden zijn gemaakt, dat men er de voorkeur aan geeft, meer positieve gegevens af te wachten. Aanwijzingen, dat binnenkort een desbetreffende aankondiging van de regeering tegemoetgezien kan worden, zijn er voor het oogenblik niet. In de tabakshoek trok een voor de Almsterdamsche en Rotterdamsche ta- baksmarkt belangrijk besluit, dat door de Nederlandsche tabakshandelaren is enomen, sterk de aandacht. Deze heb- en zich n-1. bij contract verplicht, tïit jaar geen partijen „onderhands" te koo- pen, doch uitsluitend naar tabak te din gen op de officieele inschrijvingen. Men hoopt, dat het in de laatste jaren hoe langer hoe meer doorgevoerde systeem van onderhandsche verkoopen, waarop van vakundige zijde veel critiek is uit geoefend, geheel zal verdwijnen, waar door de tabaksinschrijvingen hun vroe gere beteekenis terug zouden krijgen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Aku 42% 43% 42% 43 Ned. Ford 159% 154 159. Philips' 241 244 243 246% Unilever 77% 80 79% 80 Kon. Petroleum 162% 161% 163 165 Handelsv. „Amsterdam" 178% 179% 176% 181% Deli Batavia Mij. 123 129% 127 128 Senembah Mij. 144 147% 147 148 A'dam Rubber 106% 103% 106 Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middelburg. Aanwinsten over de maand April 1934: Ages-van Weel, Aleid: Godslampje. Heuschen, E. G. van: Laatste Nieuws. Nes-Uilkens. G. van: Eerwaarde. Pleysier, A. De kostelooze school. Beith, Janet: Geen tweede jeugd. Smith, Helen Zenna: Vrouwenroep:ng. Ramuz, C. F.: La sèparation des races. Tolstoï, Alexandra. Ma vie Aace mon père, Bierens de Haan, P.: Het reddings werk. Dunier, H.: Het Duitsch Nationaal Socialisme. Janse, A.: Nationaal-Socialistische fascisten-politiek. Jones, E. Stanley: Christus en het menschelijk lijden. Jongh, G. T, J. de. De brand; het pro ces Van der Lubbe, Messer-Platz, Paula: Opvoeding voor de geboorte. Dammen. Door de 128 nederlaag die Krab- bendijke I tegen Goes II leed, is Krui- ningen II kampioen geworden van de 2e klasse afdeeling Z D.B. Nu komt ze voor de beslissing tegen de kampioe nen van de 2e klasse Afd. A. n.l- Dom burg, v/elke wedstrijd 16 April te Goes gespeeld wordt. De eindstand luidt: ges. gew. gel. vrl. p- v.t. Kruiningen II* 6 5 0 1 10 78-42 Krabbendijke 1 6 4 0 2 8 71-49 Goes II 6 3 0 3 6 60-60 lerseke II 6 0 0 6 0 31-89 de Bedstede. Wanneer ik terug kijk, tot aan mijn allereerste herinnering, dan zie ik me zelf, als precies 3% jarig meisje, worste len, om mijn geest los te maken, uit een allerbenauwendsten droom. Een angst-wekkend gehuil klonk in mijn oortjes, 't Was een nog nooit ge hoorde klank, en ik dacht: „dat is noe zéker un woiluf Ik droomde dat ik buiten op de stoep lag. De wolf kwam al nader door den nacht. Hulende. Achter de gesloten vensterluiken hoorde ik den k'ank der vertrouwde stemmen. Gedempt en rus tig. Niemand wist dat ik hulp van noode had. Door een kier viel een streep licht en teekende een witte lijn op het zwar te gras.Toen rolde ik van de stoep, en werd wakker. Maar het vreemde gehuil was er nog, en mijn angst bleef. Ik tastte naar de hand van mijn bedgenootje, en vroeg bevend: „Keetje! Is dat noe un wolluf?" Maar Keetje sliep door. Toen begon ik te schreien, en om Moeder te roepen. Het is waarlijk geen wonder, dat ik dien nacht niet meer kon vergeten, want, inplaats van het lieve, b'eeke ge laat van mijne Moeder, in zijn omlijsting van blauw-zwarte haargolven. verscheen een hoofd met bolle, kersroode wangen, en een Zuid-Bevelandsche muts. Ik kende de vrendelijke vrouw echter wel, enze bracht me bij mijn Moe- DE JONGE KONING DER BELGEN. Voor de eerste maal sedert zijn troons bestijging zal ivoning Leopold Maandag ochtend in de hoofdstad een groote mi-j litaire parade bijwonen. De aspiranten van de militaire academie, het 8ste en 9de regiment infanterie, de regimenten karibiniers en grenadiers, het 6e batal- |on mitrailleurs, de 6e en 14e regimen- artillerie, het 1ste regiment luchtdoel- artilerie, het 1ste regiment bereden gid sen, het 2e regiment lanciers, het 1ste regiment wielrijders, een bataljon genis ten, een detachement pantser-auto's en een regiment bereden gendarmerie zui len aan deze parade deelnemen. Na het défilé langs het graf van den Belgischen onbekenden soldaat zullen de troepen door Koning Leopold op het paleizen- plein worden geschouwd. Tijdens het défilé zullen verscheiden eskaders van de militaire luchtvaart boven de stad kruisen. (N, R. C.) Een lijdensgeschiedenis. In een ziekenhuis te Wigan is na langdurig lij den op 48-jarigen leeftijd overleden de Britsche ex-soldaat John Henry. De man was invalide en had een groot deel van zijn leven sedert den oorlog in 1914 in ziekenhuizen doorge bracht. Op 26 Augustus 1914 was Henry ge wond en gevangen genomen. In Maart 1915 werd hij naar Engeland terugge- bracht en daar lag hij toen eerst twee maanden in het hospitaal. j Nimmer had de ongelukkige sinds dien eenigen arbeid kunnen verrichten. Hospitalen in Liverpool en Manchester herbergden successievelijk den stumper. Wanneer hij niet in het hospitaal ïag dan was hij „loopend" patiënt in het ziekenhuis te Wigan. Vandaar zou hij juist dezer dagen weer naar een hospï- taal worden gebracht. De dood maakte echter aan zijn lijden een einde. Het meest tragische van het gevaï voor de weduwe van den ongelukkige is, dat zij nog een zoon te verzorgen heeft, die niet in staat is om te werken. Bij het officieel vaststellen van de doodsoorzaak van haar echtgenoot ver klaarde de medische deskundige, dat de man gestorven was als direct gevolg van in den oorlog opgeloopen schietwonden. j De „coroner" sprak daarop de hoop uit, dat er iets voor de weduwe zou worden- gedaan. „Uw man heeft zijn land trouw gediend", voegde hij er aan toe- Tragisch. Een tragisch ongeluk heeft te Axminster plaats gehad, zoo meldt de „Daily Express". Een jonge moeder reed met een kin derwagen, met haar baby van 3 maan den erin, over den „overloop" van het eene perron naar het andere. Zij hoorde niet, hoe er een trein aan kwam. Het was de Exeter express, die het station Axminster met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur passeerde. Leden van het stationspersoneel en reizigers zagen het ongeluk aankomen, maar niemand kon meer hulp bieden. Haar 9-jarig zoontje, dat naast haar had geloopen, was ju:st te voren reeds de lijn overgestoken. Hij kon niet zien, hoe zijn moeder door den trein werd meegesleurd en op slag gedood, want-hij was druk bezig een leegen coupé voor haar op te zoeken. Het ongeluk moet worden toegeschre ven aan zenuwachtigen angst der vrouw dat zij haar trein zou missen. Want een kruier stond op het punt haar te hel pen om den kinderwagen over de rails te rijden,, maar zij had geen geduld en liep den man reeds vooruit, met het ge- i melde ongelukkige gevoig. der in de bedstee. In Moeders rechter arm. Aan de andere zijde zag ik een klein, wit bundeltje, met aan het eind iels rooskleurigs. En ik zag hoe de vrouw Moeder een glaasje gaf. „Besten Franschen brandewien". zei ze goed keurend. Toen ging de deur aan het hoofdeinde dicht, en heel spoedig sliep ik in; gerust en veilig, in mijn zachte, warme nestje. De mode van klinieken en ziekenhuis- verpleging was toen nog niet uitgevon den. Jongelui gingen toen nog samen „een nestje bouwen", en de Moeder bleef „thuis in het nest". Waar bemoeit de mode zich eigenlijk n;èt mee? Met de slaapsteden wél, in ieder geval. De bedsteden zijn in onge nade geraakt, en het is mode, om „bo ven" te slapen. Ook op de dorpen, en ook op vele hoeven. „Boven" is dan in het gunstig ste geval een kamertje op den zolder, waarvan een gedeelte van 't plafond door het dak zélf wordt gevormd; maar veelal staan de ledikanten op de opene zolder. Hartje winter een ijskel der gelijk, en mid-zomer een smelt oven vol gonzende, bloed-beluste mug gen. En, beneden, liggen minstens twee ka mers, soms vier, koel en muggenloos, ongebruikt. Op den cursus werd ons ge'eerd: richt „de mooie kamer" als slaapkamer in; „mooie" kamers is geen mode meer. fDe dokter dacht wellicht: als dat niet helot, helpt niemendal). En waarlijk, dat idee is een daalder Breng meer kinderen groot, -- ooor bem dde ing van de vereeniging van moederschapszorg zullen in de verschil lende ltanaanscne provincies tweedui zend huwelijkspremies van 5G0 lire elk worden verdeeld, evenals tweeduizend premies van hetzelfde bedrag bestemd tot aanmoediging van de geboorten. Voorts zullen duizenden premies wor den uitgereikt aan moeders, die op de beste wijze hun eigen kind hebben groot gebracht. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Woensdag, den 11 April 1934 des namiddags halt drie uur. Goes, den 5 April 1934, de Burge meester Idajenius. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de ver gaderingen van 28 December 1933, 29 Januari 1934, 26 Februari 1934 en 23 Maart 1934. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek om afschrijving van belas ting. 3. Verzoek van den heer J. L. van Noort om vermindering van pacht van gemeentegrond. 4. Voorstel tot vermindering van den canon verschuldigd door den heer A. Govers wegens door hem in erfpacht bezeten gemeentegrond. 5. Voorstel tot het aangaan eener geldleening, groot 63.000 tot dekking der exploitat etekorten van het Gasthuis over de jaren 1929 tot en met 1932. 6. Voorstel tot wijziging van 't Raads besluit van 1 September 1933 tot ver koop van grond op het Ravelijn aan den heer H. van der Veen. 7. Voorstel tot vaststelling der ver goeding aan de bijzondere -lagere scho len, bedoeld in art. 101 der Lager-On- derwijswet 1920 over het jaar 1931. 8. Voorstel tot vaststelling der drie jaarlijksche afrekening der exploitatie kosten van de bijzondere lagere scho len over de jaren 1929 tot en met 1931. 9. Benoeming van een lid in de com missie tot Wering van Schoolverzuim. 10. Voorstel tot het vaststellen eener regeling, als bedoeld in art. 212 der Ge meentewet, voor het verhuren van woonhuizen welke eigendom zijn der ge meente. 11. Voorstel tot vaststelling van nieu we verordeningen op de heffing en in vordering eener belasting op vermake lijkheden. 12. Voorstel om over te gaan tot in stelling van de functie van armbezoeker controleur der steunregeling, tevens te belasten met de controle over de ver- makelijksbelasting. 13. Voorstel van den heer A. Vermai- re en acht andere leden van den Raad om aan de Kroon te verzoeken, eervol ontslag te verleenen aan den tegen- woordigen Commissaris van Politie E. Wierts van Coehoorn, daar deze den 65- jarigen leeftijd heeft overschreden en 't naar hun meening zeer wel mogelijk is om het commissariaat van politie op te heffen. 14. Vaststelling van het kohier der hondenbelasting voor het dienstjaar '34 15. Reclames inzake straatbelasting dienst 1933. 16. Vaststelling van het kohier der straatbelasting voor het dienstjaar 1934. uaard. De ex-mooie kamer, is een ide aal slaapkamer. Behalve,.... wanneer er geen stookplaats in is, en er is iemand ziek in den winter. Want diezelfde dok ter leerde ons: „geen petroleumkachel in een ziekenkamer", i Vorige dagen kwam ze altijd uit school; gejast en gelaarsd, met fonke- lende zigeuneroogen, bloedroode wan- gen en waaiende haren, de muts op i één gitzwarte krul. Nü dacht ik. „ar me, kleine Savoyaard." Zoo afgemat keken de groote oogen uit het kleine, geelbleeke gezichtje. Het arme, kleine, zieke aapje. De herinnering aan den eersten tijd zal ik maar stil laten rusten. Maar de laat ste twee weken waren fijn. In de woon kamer, de bedstee, 't dichtste bij de kachel, weer ingericht als „coucher", hebben we samen al de spelletjes ge daan, die wij vroeger, als kinderen, clandestien, achter de dichtgetrokken deuren, bedreven. We maakten een zeil schip, met behulp van de gordijnen, 'n Arabierentent van een laken en een gordijnroe, en we schoten met bordpa pieren revolvers op onzichtbare vijan den. En nog vele andere dingen, die ik lang vergeten was, en die nu gaande weg weer opdoken in mijn herinnering. En vertellen moest ik, telkens weer, hoe diezelfde onvolprezen speelplaats een gevreesd tuchtmiddel kon zijn, als je „t'over de kop in de dulleve" gespron gen was, doornat thuis kwam, en. al smeekte je nog zoo hartroerend: Moe- dertie-lieve, 'k za 't nooit mi doe-e", het bevel blééf: „je hóed uut, p..se, en in bédde." (Ingez. Med.) Vlissingen. Van 29 Maart5 April. Ondertrouwd: J. van Luijk, 2ió j. en J. L. Linders, 21 j.; L. de Keijzer, 26 j. en M. Duvekot, 22 j.; M. A. Danckaerts, 22 j. en J. A, B. de Klerck, 18 j.; P. de Nooijer, 28 j. en F. Provoost, 23 j. Getrouwd: P. Verhage, 29 j. en J. C. Ligthart Schenk, 24 j. Bevallen: M, A- van Rooijen, geb. Olie, d.j M. Pelser, geb. Daane, z.; C. S. Per- voost, geb. Knuijt, z.; E. J. de Nooijer, geb. van de Velde, d.; S. Persenaire, geb. van der Reest, d.; N- J- Stroo, geb. de Muijnck, z.; T. E. Willems, geb. Jan- se, d. Overleden: J. W. Kort, 72 j., vrouw van M. J. van der Welle; T. C. Bok, 80 j., wede. van G. St. Eekman; J. J- W. van der Harst, 74 j., wed. van P. van Zevenhuizen; C. Verdaasdonk, 10 j.; J- Baljé, 72 j., wedn. van E. A. Willemse; L. J. van der Most, 71 j., man van M. K. de Kat. Veere. Van 131 Maart. Bevallen: H. Harpe, geb. Brouwer, z. 's Heer Arendskerke. Over de maand Maart- Bevallen: T. Hannewijk, geb. Baart, d.; J. Mulder, geb, den Boer. z.; J. C. M. van den Dries, geb, Huige, d.; P. Dekker, geb. Snoep, d.; J. Dekker, geb. Goed- b oed. z.; W. J. Steketee, geb. Kole, z.; M. Heijnsdijk, geb. Boven, d.; H. Mol hoek, geb. van Schaik, z.; S. G. Murre, Dan gingen de deuren dicht. Buiten scheen de zon, en de uren kropen. AI gauw brak dan 't zweet je van alle kan ten uit. Je wist toen nog niet, dat dèt juist de bedoeling was, en lag te zuchten en te steunen van ellende. Viermaal per dag, deed ik nu ook, gedurende een minuut of tien de bed steedeuren dicht. Dan gingen alle ra men hoog op, de kamer- en buitendeu ren open, en was de kamer binnen vijf minuten vol versche lucht, zonder dat ook maar één zuchtje het patiëntje be reiken kon. Versche lucht, dat is be kend, is zeer spoedig verwarmd, en nooit lag een zieke zoo frisch en zoo warm op een open ledikant in een slaapkamer, dan hier in onze onvolprezen coucher. Die zoo' vaak en zóó onverdiend de bijvoeging „bedompt" wordt gegeven. Wanneer een bedstede bedompt is, dan ligt dat aan den gebruiker, maar niet aan de slaapstede zelf, die waarlijk veel vóór heeft boven een ledikant. En tóch zal moeten verdwijnen, na verloop van tijd, want.hét is geen mode meer. de Vrouwe van d'Oeve. Ik heb ook altijd 'n bedstede zoo gezellig gevonden, en haar verdwijnen betreurd! Dat zal wel heel dom en „on- hygienisch" geweest zijn (een mooi mo dewoord trouwens) maargezellig heid kerit geen tijd I hwiijh 5»-'A fe *-» De Redacteur. geb. Bakker, z. Getrouwd. A. Karelse, 23 jr., jm. P. J. Schaalje, 20 jr.. jd.; P. Paardekooper, 20 jr., jm. en M. Philipse, 18 jr., jd.; P. J. van Baaien, 24 jr., jm. en L. K, Kole, 26 jr., jd. Overleden: G. C. van Klooster, 18 jr., d.; C. C. Christiaansen, 64 jr.. echtge- noole van P. J. van Ham; J. Bosman. 69 j.. weduwn. L. Murre. Kattendijke. Over de maand Maart. Bevallen: A. Verrijzer, geb. Maarten- se, z.; E. Nijssen, geb. de Jager, z.; J. J. Schout, geb. Schuite. z.; M. Wisse, geb. de Puyt, z.; P. Noordhoék, geb. de Jonge, z. Getrouwd: W. C. Mijnsbergen, 25 j., te Dordrecht en J. C. Nieuwdorp, 24 j. Overleden. M. van der Vliet, 62 jaar, man van M. Kallemein. lerseke. Van 30 Maart6 April. Geboren: Otto, Leendert, z, v. J. J. Magielsen en M. Reitsma; Josias, z. v. P. de Koeyer en A. v. d. Schraaf; Jan, Jacobus, z. v. M. Pekaar en M. Pekaar. Gehuwd: J. Kosten. 21 jr., jm. en v. d. Plasse, 20 jr., jd. Ondertrouwd. A. J. Zuydweg, 25 jr., jm. en Ja. Ja. Duinkerke. 23 jr., jd.; J. Mieras. 26 jr., jm. te Kruiningen en Corna. Pekaar, 21 jr., jd.; N, P. Adriaanse, 37 jr., jm. en Pa. Ca. Wisse, 23 jr., jd. te 's Heer Arendskerke. Kruiningen. Van 22 Maart5 April. Overleden: J. Komejan 77 j., vrouw van K. Klap; M- de Kok 72 j.; vrouw van J. Poleij. Oudelande, Van 1—13 Maart. Bevallen. B. Harthoorn-Lisierse. d.: A. den Herder-Mol, z. Rilland-Bath. Over de maand Maart 1934, Bevallen: M. Slabbekoorn geb. Wai rave z. J. J. Bob'er geb. Lobbezoo d. A. Nijsse geb. Woutersen z, K, Heijboer geb. Brouwer d. Waarde. Van 131 Maart. Getrouwd: J. Bom, 23 j. jm. en M. Verbrugge, 22 j. jd. Bevallen: E. J. Waterman geb. van den Boer z.; J. T. Sonke geb. Kole z.; N. A.. Kirpestein geb. Klein z.; C. W. de Bel geb. Staal d. Biervliet. Van 16 Maart—1 April. Ondertrouwd: H. W. van Haneghem< 26 j. en M. J. Willemsen, 24 j. Getrouwd: P. J. Verplanke, 29 ,j. en M. E. van Hoeve 23 j'. Bevallen. E. A. de Boevere—van de* Hemel, 'z. J. Boeije-Alewijnse, z, E B. Mussche-Menue z. J. Börm- Weesepoel z L. M. Hamelijnck-v. d, Ve;re z. Overleden: S. Bommeleijn, 67 j. wedu we van J. B. Lippens J- Boerman, 59 j. wednr. van L. Klaeijsen; S; R- T- Waeter 58 j. ongeh. Zuidzande. Van 23—31 Maart. Overleden: 1. Wage, 53-j,, wedn. van J. van Bortel.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 10