GOiSCHE COURANTE ANDRÉ1. GEIJSEH ZONEN WEER EN WIND. BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 81. TWEE BLADEN. VRIJDAG 6 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. PL. GELOOFSBELIJDENIS EERSTE H. COMMUNIE MIDDELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bg contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brievéb" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent s, DE UITZENDING VAN DE REDE VAN DE KONINGIN. Het Landelijk Comité Belangen Luïs- temars heeft den volgenden brief gezon den aan den minister van Binnenlana- sche Zaken: Nog diep onder den indruk van het door H.M- de Koningin tot Haar volk gesproken woord, doet het ons leedwe zen, ons met een woord van afkeuring tot u te moeten wenden. Na het orgel spel, in aansluiting op de rede van de Koningin, deelde een omroeper mede, dat de uitzending hiermede beëindigd was. Dadelijk daarop hoorden de luister aars spontaan de Zegenbede inzetten door de in het kerkgebouw aanwezigen. Wanneer ooit Vorstin en volk één wa ren, dat was het op dit oogenblik, Wij protesteeren er dan ook tegen namens vele luisteraars, dat op dit diep-ontroe- rend oogenblik op zoo'n van weinig tact getuigende wijze de plechtigheid werd afgebroken. Deze daad heeft in breeden kring pijnlijk aangedaan- In verband met vele uiteenloopende geruchten verzoekt het comité den mi nister ten slotte te willen doen onder zoeken, wie voor deze grove fout ver antwoordelijk gesteld moet worden en opdracht te willen geven dat in de toe komst belangrijke uitzendingen worden verzorgd door meer ter zake kundigen, die doordrongen zijn van het gewicht van hun taak. OPVOEDING IN FASCISTISCHEN GEEST. Een onderzoek op Duitsche scholen. In het jaarverslag 1933 van de Deut sche Schulverein te Amsterdam wordt gezegd, dat er met alle kracht naar wordt gestreefd om „die Schule mit der Heimat gleichen Schritt halten zu las sen und die Kinder im Sinne des neuen Deutschlands zu erziehen". In verband daarmee had het Tweede Kamerlid Po lak aan den minister van Onderwijs, K. en W, gevraagd, of Z. E. niet van oor deel is, dat zulks beteekent: opvoeding der kinderen in fascistischen geest en of het dan oirbaar is, dat staats- en ge meentegeld beschikbaar wordt gesteld voor onderwijs is fascistischen geest. Minister Marchant heeft hierop thans geantwoord, dat Z. E. vermoedt dat on der de woorden: „die Kinder im Sinne des neuen Deutschlands zu erziehen" iets anders is te verstaan dan de Neder landsche wet verstaat onder het doel van het onderwijs in Nederland. De minister acht het niet toelaatbaar, dat Overheidsgelden worden besteed voor onderwijs, dat niet ten volle be antwoordt aan letter en geest van de Nederlandsche wetgeving. De vraag, in hoeverre dit hier het ge val is, is in onderzoek. Reeds eenigen tijd geleden heeft hij aan het Rijksschooltoezicht opdracht ge geven hem ten aanzien van de hier te lande gevestigde zg; Duitsche scholen verschillende gegevens te verstrekken, ten einde te kunnen vaststellen of het onderwijs, aan deze scholen gegeven, beantwoordt aan letter en geest van de Nederlandsche wetgeving. Aan de hand van de te ontvangen ambtsrapporten zal de ondergeteekende overwegen of de bestaande toestand kan blijven besten digd. rr tt donderdagmiddag om 5 uur js Z.H.K. Prins Hendrik in het Paleis te Laeken aangekomen, voor een bezoek aan de Konmgin-Moeder Elizabeth van België. Dit bezoek is van particulieren aard. t Omtrent den gezondheidstoestand van den minister van economische za ken, mr. Th. J. Verschuur, vernemen wij nader, dat vrij groote zekerheid bestaat dat operatief ingrijpen zal kunnen wor den voorkomen. Dit brengt echter met zich mede dat het genezingsproces nog eenigen tijd in beslag zal nemen. Enkele ambtgenoo- i- ten van den minister, o.a. minister presi dent dr. H. Colijn hebben dezer dagen den patient een bezoek gebracht. Een tocht door de Zeeuwsche wateren, In het toenemend bezoek aan de Bin- nenvaartschool te Gouda, dat in verge lijking met het vorige jaar meer dan verdubbeld is, heeft de directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam aanleiding gevon den het instructievaartuig „Prinses Juliana" drie dagen geheel ter beschik king te stellen, om de leerlingen een oefentocht over dé Zeeuwse h,e stroomen te laten maken. De tocht is bepaald van 10 tot en met 12 April a.s. HET FRANSCHE CONGRES. In de vergadering van hedenmorgen, sprak ook nog de heer mr. J. van der Poel, Inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen, wonende te Middelburg, over: Le „fait matériel" dans le droit pènal des douanes et accis en France, dans la Belgique et dans les Pays-Bas. (Het materieele feit in het strafrecht, de invoerrechten en accijn zen in Frankrijk, België en Nederland). Wij komen morgen nader hierop terug. Ê50EI* DEKKING GASTHUISTEKORTEN. B. en W. stellen voor een ieening aan te gaan. Nu bij Koninklijk besluit is uitgemaakt, dat de gemeente Goes aansprakelijk is voor de tekorten van het Gasthuis en de Raad zich daarbij heeft neergelegd, dient volgens B. en W. te worden uit gemaakt, op welke wijze de tekorten over de jaren 1929 tot en met 1932 zui len worden gedekt. Gemelde tekorten hebben bedragen: 1929 14.423.51 341930 24.763.7114; 1931 20.270.8134; 1932 17.257.90. Totaal 76.715.9614. Voorts bedroeg het tekort over het dienstjaar 1933 naar voorloopige schat ting ongeveer 13,161.74. Op de begrooting voor 1933 der ge meente werd reeds 20.000 ten behoe ve van het Gasthuis uitgetrokken, het geen gedeeltelijk kan worden aange wend tot dekking van een deel van t tekort over 1932. B. en W. achten het niet wel mogelijk om de gemeente ter zake van de ge noemde instelling nog zwaarder te be lasten dan met 20.000 per jaar en zulks zal ook niet noodzakelijk wezen, wanneer de dekking der tekorten over de jaren 1929 tot en met 1932 op de volgende wijze zal geschieden: Zooals gezegd, bedragen deze tekor ten in totaal 76.715.% 14Dit bedrag zal niet uit den nog openstaanden dienst 1933 noch uit den loopenden dienst 1934 in zijn geheel kunnen worden ge vonden, zoodat het aangaan van éen geldleening noodzakelijk is om de fi nanciën van het Gasthuis weder in 't reine te brengen. Wanneer het tekort over 1933 blijft beperkt tot ongeveer 13.000, is op den dienst van dat jaar dus plm. 7000 beschikbaar. Wanneer de verwachtingen der commissie ad hoe, dat het mogelijk zal zijn om bij verder voortgezette bezuiniging het exploitatie tekort tot plm. 10.000 per jaar terug te brengen, worden bewaarheid, dan zaï de gemeente in staat zijn om na dekking van het tekort over 1934, ook over dat jaar minstens 7000 voor afschrijving op de gezamenlijke tekorten over de jaren 1929 tot en met 1932 beschikbaar te stellen. Er blijft derhalve te dekken over 76.715.96 34 7000 7000) 62.715,9634 of rond 63000. Aan de hand van het cijfer, aange vende het tekort over 1933 en in aan merking nemende dat het wellicht mo gelijk zal zijn om door bezuiniging dit cijfer over volgende jaren te drukken, meenen B. en W. het bedrag der aflos sing te moeten stellen op 7000 per Wie troost brengt in der armen kluis, brengt vreugde en zegen mee naar [huis. jaar, zoodat de leening in 9 jaren zal kunnen worden afgelost, zonder dat bo vengenoemde jaarlijks uit te trekken som van 20.000 wordt overschreden. B. en W. zijn er in geslaagd om voor de leening ad 63.000 een aannemelijk aanbod te verkrijgen, n.l. tegen een rente van 434 pCt. per jaar en een koers van 99 pCt., en wel van de Vereeniging „Pensioenfonds voor de Grafische Vak ken" en den „Algemeenen Nederland- schen Typografenbond", elk voor de helft. De mogelijkheid van versterkte af lossing is opengehouden. RAADSVERGADERING. De Raad van Goes zal Woensdag 11 April a.s. des namiddags te half drie in openbare vergadering bijeen komen. Controleur Armbezoeker B. en W. stellen den Raad voor om te besluiten tot instelling der functie van armbezoeker-controleur der steunrege ling, tevens belast met de controle op de belasting op vermakelijkheden, zulks op een aanvangsjaarwedde van f 1200 op klimmende met tweejaarlijksche ver hoogingen van 100. tot een maximum van 1500, welke jaarwedde zal zijn vrijgesteld van de bij Raadsbesluit van 28 December 1933 vastgestelde tijde lijke korting, en voorts te bepalen, dat een-derde der jaarwedde zal komen voor rekening van het Burgerlijk Arm bestuur. Tenslotte dient te worden nagegaan, schrijven B. en W. bij hun voorstel op welke wijze de voor de aanstelling der bedoelde werkkracht benoodigde gel den zullen zijn te vinden. Uit het bo venstaande blijkt, dat de kosten van het salaris, voorzooveel dit voor rekening der gemeente komt, aanvankelijk zullen zijn 800 per jaar, welk bedrag gelei delijk opklimt tot 1000. De omstandigheden nu doet zich voor, dat een der adjunct-commiezen ter secretarie, die tot nu toe tengevolge van een verscheidene jaren terug gemaakte regeling, tevens de betrekking van marktmeester waarneemt, binnenkort den dienst met pensioen zal verlaten. Hierdoor kan een niet onbelangrijke be zuiniging verkregen worden, n.l. door in zijn plaats op de secretarie een le klerk aan te stellen en de fuctie van marktmeester voortaan zonder vergoe ding te doen waarnemen door een der opzichters van den dienst van gemeen tewerken. Het totale salarisbedrag, dat hierdoor wordt uitgespaard bedraagt 939, waarbij een besparing komt op pensioensbijdragen van 115, derhalve totaal 1094 gedurende de eerste jaren, waarmede dus het salaris van den nieu wen functionaris plus de voor hem ver schuldigde pensioensbijdragen voorzoo- veel deze voor rekening der gemeente komen, te zamen 924, ruimschoots zijn gedekt. VERHURING WOONHUIZEN B. en W. deelen den Raad mede, dat aan het op 26 Febr. jl. door den Raad genomen, en door Ged. Staten op16 Maart goedgekeurde besluit tot onder- handsche verhuring aan J. van Hekken van perceel Voorstad 32, geen uitvoe ring kon worden gegeven, daar de heer Van Hekken inmiddels had medege deeld van het huren der woning af te zien. Naar het inzicht van B. en W. is de oorzaak hiervan gelegen in den stroe ven gang van zaken, dat eerst een Raadsvergadering moet plaats hebben, waarna het desbetreffende besluit nog aan de goedkeuring van Ged. Staten moet worden onderworpen, en eerst daarna een acte van verhuring kan wor den gepasseerd. Op deze wijze heeft vaak 'n ongewenscht oponthoud plaats. Sedert de wijziging der Gemeentewet van Jan. 1931 is den Raad de bevoegd heid gegeven, om de macht ten deze aan B, en W. over te dragen, naar door den Raad te stellen regelen en ónder goedkeuring van Ged. Staten. Op deze wijze zou veel tijd worden uitgespaard. B. en W. stellen daarom voor dit met betrekking tot bepaalde gebouwde eigendommen der gemeente te doen. Daarvan zouden B. en W. uitgezonderd willen zien, die gebouwen waarvan de huurwaarde ingevolge de personeele belasting hooger is dan f 1000.en voorts het „Schuttershof". FRANSCH BEZOEK. Op Zaterdag, 7 April a.s., des namid dags 5 uur, zal ten Stadhuize de offici- eele ontvangst door B .en W. plaats vinden van een gezelschap Fransche rechtshistorici, leden van de „Société d'histoire du Droit des pays Flamands, Picards Wallons", die een tournee maken door Zeeland. Commissie tot wering van Schoolverzuim. Tengevolge van het overlijden van den heer C. J. Snouck is een vacature ontstaan in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Overeenkomstig het voorstel der Commissie doen B. en W. den Raad de volgende aanbeveling tot het aanwijzen van een nieuw lid: 1. den heer F. van Zee; 2. den heer A. Adriaansen. N.S.B.-VERGADERING. Voor een goed bezochte vergadering sprak Donderdagavond, de heer Van Geelkerken, jeugdleider van de N.S.B., in Schuttershof te Goes. De Voorz., de hr. J. Dekker, wees er in zijn openingswoord op, dat de spre ker, één der eerste slachtoffers is van de regeerings-maatregelen tegen de N. S. B. en terwille van zijn beginselen zijn betrekking moest prijsgeven. De hr. Geelkerken, begon met te wij zen op hetgeen door de tegenstanders tegen de N.S.B. wordt aangevoerd, o.a- als zou men Duitschlands fascisme imi- teeren. Maar wij, aldus spr., veroordee- len, evenals een ieder, het verkeerde dat daar plaats vindt, doch we hebben ook oog voor het vele goede, dat het Nationaal Socialisme er doet. Spr. omschreef vervolgens den strijd die de N.S.B. voert, tegen de „kuiperij en" der andere partijen, en hij hekelde daarbij het „gedraai" vooral van de s.d.a.p., die plotseling nationaal en militaristisch wordt. A. B. K- schreef in „Het Volk", na het overlijden der Ko ningin-Moeder, dat men daarover weer veel nationale bombast zou hooren, en de s.d.a.p. zelf ging in deze voor. Men denke o.a. aan de radio-rede. Verder ging spr. in op de doeleinden die de N.S.B. beoogt: de Nederlanders weer Nederlanders maken; tezamen werken voor een gezondere samenle ving. Weer komende op de wijze, waar op men de N.S.B. bestrijdt, wees spr. er op, dat de „Standaard!' schreef, dat Mussert, door het verliezen van zjijn rijksbetrekking, geen cadetje minder zou eten; dat de N.S.B. hem dit verlies met duizenden guldens vergoeden zou. Maar aan Mussert. aldus spr., wordt niets door de N.S.B. vergoed, die za! wel weer zien, dat hij er komt. Zoo belastert ons een anti-revolutionair or gaan, waarvan men verwachten mag, dat het weet wat waarheid is. Men be hoeft dan niet te vragen, hoe b v. de Tribune ons bestrijdt! Sör. critiseerde verder o.a. de lauw heid van het Nederlandsche volk, welke lauwheid zoo juist uitgedrukt wordt door het befaamde telegram van de muiters op „De Zeven Provinciën": „ons niet hinderen". D'e lauwheid, wil de N.S.B. verdrijven. Nationaal wil men nog wel zijn, maar sociaal is al moeilijker. Spr. omschreef hierna het socialistische be ginsel van de N.S.B., het strijden, het offeren voor elkaar, het in waarheid be trachten van „één voor allen en allen voor één". Spr. wees er vervolgens op, hoe de onderlinge strijd der andere 55 partijen plotseling gestild is. Men kent thans nog siechts één gezamenlijken strijd: die tegen de N.S.B. Men denke aan de bij- MEEST UITGEBREIDE SORTEERING SMAAKVOLLE GESCHENKEN R. K. BOEKHANDEL WALSTRAAT 13, VLISSINGEN ('Ingez. Med.) M'burg, 6-IV-'34. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 16.8 °C (63 °F); laagste 4.9 °C (41 °F). Heden 9 h: 8 °C; 12 h: 15.2 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 757 mm; laag ste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.3 mm te Haparanda en Stensele; laagste 749.6 mm te La Coruna. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in tem peratuur, met kans op lichte nachtvorst. Zon op: 5 h 26; onder: 18 h 40. Licht op: 19 h 10. Maan op: 2 h 08; onder: 8 h 49. L.K. 7 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Vr. Za. Zo. 6 7 8 April. Hoogwater. 5.22 17.47 6.26 18.58 7.50 20.30 Laagwater 11.52 0.24 12.59 1.33 14.18 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge April. Hoogwater. Laagwater Vr. 6 7.12 19.41 0.29 12.56 Za. 7 8.12 20.46 1.23 14.01 Zo. 8 9.28 22.11 2.31 15.20 eenkomst te Wassenaar van vijf groote politieke partijen, „waar men zocht naar wat „onderling bond". De grootste te genstanders van vroeger reiken elkaar de hand en vragen, hoe gaat het? Waar mee ze bedoelen: hoeveel leden ben jij al kwijt? Spr. hekelde voorts het stemmen- systeem, waardoor b.v. de krachtigste regeering door meerderheid van stem men weggevaagd kan worden. Dat is het huidige gezag! De N.S.B. ziet als eenig- ste gezag slechts onze koningin, die eeuwen met ons volk verbonden is. Men zegt, aldus sprdat we nu een sterke regeering hebben, maar wat hebben we dan vroeger voor regeeringen gehad? Waren dat van die regeeringen: nu ja, het komt er niet op aan, en, als 't onzen tijd maar uitduurt? Verder critiseerde spr., dat de regee ring de N.S.B. ais revolutionair ken merkte, en op de lijst der verboden par tijen plaatste op de meest gezochte gronden, terwijl de s.d.a.p.ers ongehin derd tot de hoogste rijks- en gemeente betrekkingen kunnen opklimmen. Spr. besloot met een opwekking om de N.S.B. bij haar strijd te steunen. Na de nu volgende pauze ging de hr.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1