I KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Ztim-BEVELAND. gEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. A Houth. Alb.erts 3232%, BEURST HEBMOHETEB van Donderdag. AMSTERDAM, 5 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop *olgi de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100% Ned. 17 1000-4 100%—100% Ned. 31 1000-4 100—99% Ned. 33 1000-4 100—99% Certificaten-3 88%88% O. Indië 22 1000-6 96%—96% O. Indië 32 1000-5 99%—99% O. Indië 26 1000-4 97%—98 Denemarken Oblig. 1926-5 84%85 Duitschl. 100-7 46%46^ Duitschl. 30 1000-5 39%—39-X Zwitserl. oblig. '24-5 97%97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4 96%—%% Amsterdam 1933-5 101101%. 's Gravenhage 1929-4% 100%- Rotterdam 1926-1930-4% 96—96%. Utrecht, prov. 1929-4% 101% Beriijn 1925-621%—22. Zeeuws. Hyp. B-5 100100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 114%114% C Rott. Bankver. 76%75 A Twentsche Bank 79 A Pref. Gruyter Zn A. 120- A Pref. Jurgens A 89%—89% A Ned. Gist- en Spiritusf. 380%380%. A De Schelde N.B. 21%—21% A Ver. Papf. v. Gelder 52%52% C Am. Car Foundry 16%17% C Am. Smelt Ref. 27%—27% C Farbenind. I.G. 66%67% C U. States St. C. 32%—32% C North Am. Cy. 11%11% A Born. Sum. H.M. 124%—123% A Linde Teves en Stok v. 65%65%. A Ned. Wol Mij. 96%—97% A Singkep Tin M. 9092. A J. C. Japan Ln. 27%'26%. A Roterd- Lloyd 4040%. A S. M. eNderland 4342%. A Amst. Thee C.M. 551/2 Wethouder Castel betreurde zulks in hooge mate, doch er is voorloopig niets aan te doen. Wij komen morgen uitvoe-r rig op een en ander terug. VROUWENPOLDER. Bij het Agent schap der Arbeidsbemiddeling alhier stonden op 1 Maart als werkzoekenden ingeschreven 34 personen, gedurende de maand Maart werden ingeschreven 1 persoon en afgeschreven 12 werkzoe kenden, zoodat op 1 April stonden in geschreven 23 werkzoekenden. IERSEKÈ. Benoemd tot organiste der Ned. Herv. Kerk alhier (vacature wijlen den heer A. Eckhardt) mej. D. Willem- sen alhier. SCHORE. In de Woensdag gehouden vergadering van de afd. Schore van den Chr. Landarbeidersbond zijn de heeren J. Stevense, M. Veerhoek en J. v. d. Maas gekozen tot voorzitter, secretaris en penningmeester dier afdeeling. WEMELD1NGE. Zaterdag en Maan dag j.l. is in de Chr. School alhier een huisvlijttentoonstelling gehouden, welke met een toepasselijk woord door den burgemeester werd geopend. Het be stuur heeft zijn moeite en zorgen be kroond gezien door een druk bezoek zoowel uit de gemeente als van elders. Maandagavond te plm. 8 uur, werd de tentoonstelling gesloten en werd over gegaan tot het bekend maken en uitrei ken van de prijzen van de verschillende standen Figuurzaagwerk van jongens (beginners) le pr. Étagère H. Oele; 2e pr. borsteibak dezelfde; 3e pr. wand- tekst C. de Schipper Jz. Figuurzaag- werk van jongens (meergevorderden) le pr. Molen (pijpenrek) Jan Zuijddijk; 2e pr. schemerlampje dezelfde; 3e pr. bak ken wagen C. de Schipper Cz.; 4e pr. schemerlampje Jan Zuijdweg, Yerseke; 5e pr. Ganglantaarn Jo Dierikx; 6e pr. bloemenhanger Matt. Schouwenaar; 7e pr. vogelkooi Jo Dierikx; 8e pr. staande lamp dezelfde; Teekenwerk van jon gens: le pr. kleine-sluis, Wemeldinge, Jac. Ruissen; 2e pr. zeegezicht, Joris Smit; 3e pr. Joris Haay. Teekenwerk van Ouderen: le pr. mej. F. W. Kor- stanje (Landschap); 2e pr. dezelfde (het aanzoek); 3e pr. dezelfde (kinderkopje); 4e pr. M. Zuijdweg Yerseke blad; 5e pr. F. W. Korstanje Kinderkopje. Figuur zaagwerk van Ouderen: le pr. bloemen- vaas, J. Kole; 2e pr. bloemenvaas, J. Schipper Dz.; 3e pr. Klokje, S. C. H, van Strien, Goes; 4e pr. vogelkooi, H. Meijaard Hz.; 5e pr. krantenhanger, S. G. H. van Strien, Goes; 7e pr. kamer lamp, H. Meijaard Hz.; 8e pr. Lamp, S. G. H. van Strien, Goes; Tarsowerk: le pr. mej. S. J. van Baal, zakdoekdoos, boekensteunen, schemerlampje, vloei- drukkers en een theeblaadje. Houtsnij werk van Ouderen: le pr. kapstok G. Schouwenaar Mattz.; 2e pr. Theeblad M. A. de Groene Pz.; 3e pr. H. Meijaard Hz., gangspiegel; 4e pr. naaidoos, J. C de Schipper Cz., 5e pr. pijpenrek M. A. de Groene Pz.; 6e pr. barometer G. Schouwenaar Mattz.; 7e pr. brievenhan- ger M. A. de Groene Pz.; Inleg- en Op leg- en Fineer-werk: le pr. J. C. de Schipper Cz., scheerdoos; 2e pr, K. Gorsse, Goes 3 tegels (Fineerwerk); 3e pr. K. Gorsse, Goes, theeblad. Handwerk: borduren: le pr. mej. J. de Groene Pd.; 2e pr. dezelfde, vloer kleedjes; le pr. mevr. DronkersKos ter; 2e pr. mej. Van de Linde; haken: le pr. mevr. Ribbens (Hansweert); 2e pr. mej. Hollestelle, Yerseke; Orgineelste le pr. mevr. Ribbens (Hansweert); weven: le pr. N. Zandee; mooiste kussen, Koos Lagendijk; 2e pr. mej. Hollestelle, kruis- stuk le pr. S. van Hoorn. Voor kinder- kruisstuk: le pr. Truida Ruissen; 2e pr. Kaatje Schouwenaar; 3e pr. Truidje Kooman; breien: le pr. mej. Arnetta; kunstbreien le pr. Pietje Zuijdweg; ha ken: le pr. Mina Traas, 2e pr. Pietje van de Linde; borduren: le pr. J. ZuijddJjk, 2e pr. dezelfde. Na de uitreiking van de prijzen bracht de heer M. Florusse, leider der tentoon stelling aan allen, zoowel inzenders, be zoekers als ieder die op eenigerlei wij ze tot het welslagen van deze tentoon stelling had medegewerkt, zijn harte- lijken dank. Tegen het waterleidingplan. TERNEUZEN. Naar de Tern. Crt. ver neemt zijn van wege het comité, dat zich alhier heeft gevormd om zoo moge lijk uitvoering van het waterleidingsplan met verplichte aansluiting te voorko men, met lijsten 2333 gezinnen bezocht en hebben daarvan 1919 gezinshoofden alzoo 82 pet., geteekend. Door het Co mité van Actie is van dit resultaat ken nis gegeven aan den Minister van So ciale Zaken, en is daarbij den wensch uitgedrukt, dat deze er aanleiding in zal vinden de uitvoering van het water leidingplan te voorkomen. OOSTBURG. Alhier is een voor Ne derland nieuwe bijen ziekte waargeno men, nl. de mijtziekte die in andere lan den geheele stallen deed uitsterven. Ook te Oostburg sterven thans vele bij en. Vermoedelijk is de ziekte overgeko men uit België. Het onderzoek naar den omvang van het kwaad is nog gaande, onder leiding van de Rijksseruminrich- ting. Ondertusschen is men te Oostburg begonnen deze gevreesde ziekte te be strijden, waartoe alle imkere hun steun hebben toegezegd. ZUIDZANPE. De tentoonstelling al hier, die vastgesteld was op 22-23 en 24 September 1934 zal zeer waarschijnlijk vervroegd worden, zulks in verband met het feit dat Hare Koninklijke Hoogheid. Prinses Juliana, slechts op 10 September 1934 gelegenheid zal hebben de tentoon stelling te bezoeken. KERKOPBOUW. Onder voorzitterschap van dr. J. D. Schmidt te Kapelle werd Woensdag te Goes een buitengewone classicale ver gadering der Ned. Herv. kerk gehouden waarin prof. dr. A. M. Brouwer uit Utrecht sprak over „Kerkopbouw Spr. wees op de noodzakelijkheid dat de Ned. Herv. kerk zich in nieuwe ba nen gaat bewegen. De kerk zelve moge iets blijvende zijn, haar vorm wisselt. Groote gevaren bedreigen de kerk. Spr. wijst op Duitschland waar het Staatsabsolutisme de kerk opeischt, op de actie der God-loozen, op de toene mende onkerkelijkheid, enz. Het is hier te lande nu zoover gekomen, dat de R.K. kerk blijkens de volkstelling ster ker is dan de Ned. Herv, kerk. Nu wil de vereeniging „Kerkopbouw" de gemeenteleden wakker maken. Het kerkelijk besef moet worden verleven digd. De groote waarde van de kerk moet weer duidelijk worden gemaakt aan de massa, zoodat ze ook bereid is zich voor de kerk interesseeren en n offer te brengen. Nu is het vaak zoo dat er voor de kerk veel te weinig wordt ge voeld. Kerkopbouw" heeft een uitgebreid program, dat het wil verwezenlijken Eén punt daarvan, maar niet het voor naamste is de organisatievorm der kerk. De waarde van de organisatie moeten we niet overschatten. Hoofdzaak is de verkondiging van het levende Evange lie. Maar toch is ze van groote beteeke- nis. Spr, zet daarna in den breede uiteen de bezwaren die er bestaan tegen den tegenwoordigen organisatievorm en de pogingen die reeds zijn aangewend om daarin verbetering te brengen. Het laatste aan de orde geweest zijnde voor stel was dat van „Kerkherstel", dat door de Synode van 1930 is verworpen hoofdzakelijk vanwege de leertucht die er in was opgenomen. De tegenstemmers hadden echter tot taak te zeggen hoe het dan wèl moest. Toen is in 1931 de vereen. „Kerkop bouw" opgericht, waaraan al spoedig groepen ethischen, vrijzinnigen en Evan- gelischen bleken le willen medewerken. „Kerkopbouw" komt nu met een voor stel tot de kerk, dat evenals dat van 1929 het presbyteriaansche stelsel wil. De Alg. Synode moet worden samenge steld door de Prov. Synodes en 37 leden tellen. De classicale vergaderingen be noemen dus niet de leden der Alg. Sy node maar vergaderen één keer per C Baltimore Ohio 18—18, A Southern Rlw. 19%19%. C Union Pac. Rr. 76%—79. C Int. Nickel Cy. 17%—17%. A Koloniale Bnk. 51%52%. A N.I. Hbk, 1000 5772—58>/2- Ned. H. M. 1000 45—45. A Alg. Kunstz. U. 42%43%-44. A v. Berkels Pat. 17% C Calvé-Delft 55%55%. A C. Suiker Mpij. 24%24%. A Ned. Ford A.M. 154%—155V2-59. A Philips Gem, B. afg. 243%2441/->-47. C Unilever 79%—79%-%. C Anaconda Cop. 9%9%, C Bethlehem St. 2626-%. C Kennec Copper 12%12%, Un- States Leather 6%6%. A A.N.I.E.M.—N.B. 204%—203%, A Kon. Petr. Mpij. 162%—164%-65%. C Contin. Oil Cy. 11%11%, C Shell Union O.C. 66%. C Tide Water Ass. Oil. 6%—6%. jaar meer teneinde ook Zendingszaken enz. te behandelen. Verder wil men de kerkvisitatie door middel van visitatoren en moderatoren invoei en, tent-inde opzicht en tucht be- j ter tot hun recht te laten komen. Ook wi! men in buitensporige gevallen leer tucht. Bij excessen moet de Alg. Synode kunnen optreden. Niet de Classes. Die geven alleen advies, In het voorstel wordt ook de d:fferen- tiatie gereglementeerd. In bepaalde ge vallen kunnen huisgemeenten worden gevormd en officieel erkend. Zoo wil de kerk ernstig rekening houden met het geen er in onze dagen leeft. De kerk staat voor groote beslissingen en men mag zich wel dubbel bedenken, eer men dit voorstel verdacht maakt. Wordt dit verworpen dan is de kans groot dat er niets gebeurt. Aan de bespreking werd door drie personen deelgenomen. Ds. v. d. Most van Spijk te Kortgene wees er op dat links zich steeds tegen reorganisatie heeft verzet. Daarom had hij het beter gevonden dat „Kerkopbouw" zich had losgemaakt van de vrijzinnigen, die niet om de kerk maar om hun positie in de kerk denken. „Kerkopbouw" heeft zich teveel door de vrijzinnigen laten leiden en zich daarom in art. 1 te vaag uitgela ten, Over het diepgaand verschil tus- schen rechts en links is prof. Brouwer heengegleden. Prof. Brouwer antwoordde hierop dat in de laatste jaren veel is veranderd. Het oud-modernisme is onder de jongere ge neratie van vrijz, predikanten zoo goed als -verdwenen. Ook zij willen Christus wel prediken. We moeten hen niet af- stooten. Bovendien hebben de vrijzinni gen zelf samenwerking gezocht. Ook in de houding van de ethischen is veel ver anderd. In 1927 stemde spr. zelf nog te gen de reorganisatie. Langen lijd waren het alleen de confessioneelen die er voor streden. In „Kerkopbouw" werken thans ver schillende groepen samen en gaarne onderschrijft spr. den wensch dat „Kerkherstel" en „KerkopbouW' elkan der zullen vinden, maar momenteel is er een meeningsverschil over de leer tucht, tusschen beide. Spr. is tegenstander van vergaderings- leertucht. Liever zag spr. dat de mode rator in voorkomende gevallen predi kanten zou overreden de kerk te ver laten. Het werk van de visitatoren en moderatoren zal een dienend en advi- seerend karakter dragen. Ds. v. d. Most van Spijk hield vol dat hij tijdens zijn veeljarig verblijf in de provincie Groningen op principieel ge bied van de vrijzinnigen nooit anders dan narigheid ondervonden. De heer A. L. van Melle te Goes voerde het pleit voor een groote Syno de. We mogen toch gelooven dat als de vertegenwoordiging van de kerk bijeen is, Gods Geest daar is. Prof. Brouwer zette uiteen dat een groote Synode moeilijk werkt en veel op commissies zal moeten afgaan. In kerkelijke vergaderingen is niet altijd Gods Geest en het recht. Spr. wijst daartoe op de rechtszaken tegen Jezus en Paulus. Spr. kent uitspraken van juristen dat kerkeraadsvergaderin- gen de meest onheilige en ongeestelijke vergaderingen zijn. Er zijn b.v. predi kanten in Amsterdam die de kerke- raadsvergaderingen niet meer willen bij wonen. Gods geest werkt meer per soonlijk dan in kerkelijke vergaderin- gen. A De heer A. D. F. van der Wart acht te de waarschuwing tegen verwerping van het voorstel van ,jKerkopbouw" misplaatst. Dat haden de etischen en modernen in 1930 moeten bedenken. Spr, ontwikkelt tegen de huisgemeenten verschillende bezwaren. AI spoedig zul len deze komen met een verzoek om "n deel van de kerkelijke inkomsten- Wordt het voorstel van „Kerkop bouw" aangenomen, dan krijgt de kerk een eenzijdig reglement. Prof. Brouwer antwoordde dat hij het billijk zou vinden, dat de huisgemeen ten een deel van de kerkelijke inkom sten zouden ontvangen. Is het billijk bedragen te willen öntvangen van men- schen die men in de kerk niet duldt? „Kerkopbouw" heeft veel uit het voorstel van „Kerkherstel" overgeno men en gewijzigd waartegen bezwaren werden ingebracht. De kerk moet nu weten wat ze straks doet. Gelukkig blijft, ook al wordt het A K.N. Stoomb. Mij. 6%6%. A Ned. Scheepv. U. 40%40%-%. A H.V. Amsterdam 177%179-81%. A Java Cult. Mij. 9192. A N.I. Suiker U. 7475. Deli Batavia 128%125%-128%. C Deli Mij. 1000 125—124%-25%. A Senembah 147%146-48. C Chicago Milw. 44, A Amst. Rubb. C. 103%—105%-06. A Deli-Bat, Rubb. 4847%-46, A Hessa Rubber 3537%. A Serbadjadi S.R. 33%34. Prolongatie 1%2%, WISSELKOERSEN. 4 April. 5 April. Londen 7.66% 7.64 Berlijn 58./o%2 5 Parijs 9.76 9.76%2 Brussel 34.59 34.60 Zwitserland 47.90 47.92 Kopenhagen 34.25 34.10 New-York 1.47% 1.48 Amerika - K*3 Unilever 3 Ford -«• UI •<S voorstel verworpen toch de mogelijk heid van de verkondinging van het vol le Evangelie mogelijk. Te Amsterdam slaagden voor cou peuse de dames S. de Roy, M. Brasser en K. Heijboer te Vlissingen. Oplichting door klerk van het O. M. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Woensdagmorgen terecht de 20- jarige K. de V. ambtenaar ten parkette van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Leeuwarden, wegens oplichting, door verschillende personen te bewegen tot afgifte van een geldsbe drag, daarbij voorgevende, dat een loo pend proces-verbaal dan zou worden in getrokken. De subst. Officier van Justitie eischte 1 jaar gevangenisstraf. Gouverneur Kon. Mil. Academie. Naar in militaire kringen verluidt zal generaal-majoor C. J. H. van der Harst, gouverneur der Kon. militaire academie te Breda, 1 November e.k. den militai ren dienst met pensioen verlaten en als zoodanig worden opgevolgd door lui tenant-kolonel der cavalerie H. C. G. baron van Lawick, commandant van het regiment wielrijders te 's Hertogen bosch. Suiker i Markt Rubber - KoninkL Aku I Philips Schepen j— H.VA. i Tabak j Young KRANKZINNIGHEID OORZAAK VAN EEN DRAMA, Omtrent de aan houding van den melkhandelaar V. te Den Haag, als verdacht van moord op zijn vrouw en zoontje op Goeden {Vrijdag aldaar gepleegd, wordt ijog ge meld, dat de man Woensdagmiddag door den psychiater dr. Bolten is on derzocht. De medicus constateerde bij den man krankzinnigheid. Hij adviseer de tot spoedige opname in een gesticht. V. is naar Oud-Rozenburg overgebracht- MEISJE BIJ 'T PAASCHVUUR STO KEN VERBRAND. Terwijl Dinsdag middag te D i d a m kinderen een Paaschvuur stookten, kwam het 5-jarig dochtertje van J. W, L. te dicht bij de vlammen, zoodat de kleertjes in branc i aakten. Ofschoon toegeschoten buren de vlammen spoedig doofden had de kleine zulke hevige wonden bekomen, dat ze aan de verwondingen is overle den. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden in een hooiberg, staande in de buurtschap Toldijk, onder S t e en- de r en is Woensdagmiddag brand ont staan. Van den hooiberg sloeg het vuur over naar de boerderij van H„ om van daar over te slaan naar de boerderij van M. De beide boerderijen brandden ge heel af. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Een buurman, die trachtte de varkens te bevrijden, werd door een brandende balk getroffen en licht ge wond. DRIE WONINGEN AFGEBRAND. Dinsdagavond heeft in een blok van drie woningen aan den Waarbekenweg te Hengelo, bewoond door de ge zinnen yan de wed. B. en den heer Z. een felle brand gewoed. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat enkele mi nuten na het uitbreken van den brand het geheele blok een vlammenzee was, De brandweer arriveerde spoedig met groot materieel en bestreed het vuur. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat het geheele blok woningen in vlammen opging. Daar de vuurgloed ver in den om trek zichtbaar was, kwamen vele nieuwsgierigen toegeloopen naar het huis dat op een open vlakte staat. Het vuur kon zich ten gevolge van den Oosten- Wettig gedeponeerd wind snel uitbreiden. De bewoners wa ren niet aanwezig, de muren zijn door de brandweer omgehaald. BEZEMSTEEL IN HET'LICHAAM GEDRONGEN. Woensdagmiddag is een 26-jarige fabreksarbeider, in een papierfabriek aan den Oppert te Rot terdam langs de leuning van een trap naar beneden gegleden bij wijze van een grapje. De man had er echter geen rekening mee gehouden, dat hij een bezem in de handen hield, die hem noodlottig zou worden. Toen hij nl. bijna beneden was, stuitte de bezem tegen den vloer met het gevolg, dat de steel den jongeman in het onderlijf drong. Met zware in wendige kneuzingen is hij naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht. IN INDIë VERDIEND GELD NAAR EEN DUITSCH DORPJE. Dezer da gen kregen negen inwoners van het dorpje Neuglietzen (Duitschl.) bericht, dat hun een groote erfenis ten deel ge vallen was. In het jaar 1888 h,ad zich namelijk een hunner familieleden in Ne- derlandsch-Indië gevestigd, waar hij zich een groot vermogen verwierf. Ten gevolge van zijn overlijden erven nu deze negen dorpelingen ieder ongeveer 250.000 mark. MET ZIJN FIETS TE WATER. Te Mierlo is Woensdagmiddag de 11- jarige L. met zijn fiets door de leuning van de brug over het kanaal in het wa ter gegleden en verdronken. v BELGISCHE SUIKER NIET ALTIJD GOEDKOOP. Te Asten werd Woensdagavond een auto ontdekt, waarvan het vermoeden rees, dat er contrabande mee werd vervoerd. De ambtenaren slaagden er in den wagen aan te houden. Bij onderzoek werd in den wagen een partij van 2500 pond sui ker aangehouden. Wagen en smokkel-, waar werden in beslag genomen. Verdronken. Dinsdagmiddag is het 3-jarig zoontje van J. S. te Echten bij Lemmer te water geraakt en verdronken. Aan de grens te Koewacht zijn 2 groote landbouwschuren, geheel ge-* vuld met vlas, door kortsluiting een prooi der vlammen geworden. Er is slechts gedeeltelijke verzekering, DREIGENDE STAKING BIJ DE DEENSCHE SCHEEPVAART. In vergaderingen van Deensche scheepsstokers en matrozen is besloten op 11 April a.s. in staking te gaan. In dien het werkelijk tot staking komt, z^l waarschijnlijk de geheele Deensche scheepvaart worden stilgelegd. De ma trozen en stokers eischen in verband met de ongunstige valutaverhoudingen verhooging der loonen. LINDBERGH EN DE ONDERGANG VAN DE „TSJELJOESKIN". IA De bekende Amerikaansche vlieger Lindbergh, heeft den Russischen ambas sadeur te Washington medegedeeld, dat hij bereid is deel te nemen aan dq red dingsactie voor de zich op het ijs bevin dende bemanning van het in de Póolzee ondergegane expeditieschip „Tsjeljoé- skin". De Sowjet-regeering heeft Lindbergh doen weten, dat zij het zou toejuichen, wanneer hij met zijn vliegtuig bij het reddingswerk wilde helpen. Tot nog toe nemen reeds 16 Russische vliegtuigen aan de bergingspogingen deel; zonder veel succes evenwel. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielön de volgende prijzen: f 400: 19258. 200: 9298.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2