GOESCHE COURANTE WEER m WIND. IN. BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 79. TWEE BLADEN. WOENSDAG 4 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. CONTINGENTEERINGEN. DALENDE WERKLOOSHEID, EEN CHRISTEN-VORSTIN. HET SPELLINGVRAAGSTUK. VERSPLINTERD FASCISME. EEN PROTEST. GOES. VtlSSIKIGEN. lit op len ien te pn- fijn 1H" ige ing |en ht. sd. ld- rig len iN- |lie ar d. the [nd •an srd aor de tte de bla- Ibe- ptie ge- lon- |ge- lai- |or- aar te I Zij te gen en. te |on. n Ich. aor aa- en- ta- e at- pan U jr. jr. te te P. /er- tdn. M1DDELBURGSCHE COURANT Slagblad Voor Middelburg, Goes en agent- isbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. B« contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent iM—iwiHM ""in iwinnag Dr. Colijn installeert het „Werk fonds 1934" De minister-president, dr. H. Colijn, heeft hedenmiddag in de Rolzaal te °s-Gravenhage geïnstalleerd het „Werk fonds 1934", een commissie, onder voor zitterschap van den heer C. J. P. Zaal berg, die de werkloosheid zal helpen bestrijden. Aan de installatie-rede ont- leenen we het volgende: De aandacht zal vooral gericht moeten worden op een tweetal onderwerpen: bruikbare werk- öbjecten en de arbeidsvoorwaarden. Hier nu acht de Regeering zich gelukkig een beroep te kunnen doen op de volle medewerking van uw kring, dien zij reeds als een „instituut van vertrouwensmannen" heeft aange kondigd. Vertrouwen bij de Regeering, vertrouwen bij de ondernemers, ver trouwen bij de arbeiders. De breede en weloverwogen samenstelling, die zoowel Uw bestuur als Uw raad van bijstand kenmerkt, legt voor dat vertrouwen de fousis; Uw kunde en Uw toewijding aan dit nationale werk zullen het versterken. Geldt dit van U allen; het geldt met ma?ne ook van degenen, die, hetzij als BSiaw-verbonden met hetzij als verte genwoordigers van de arbeiders-organi saties hier tegenwoordig zijn. De Re geering ontveinst zich geenszins de moei lijkheden van de taak, die gij hebt wil len op U nemen. Het is er om te deen, dat men zich door loopend bewust toont, dat aan den eenen kant de noo dage werkverruiming al leen te verkrijgen is op een lager liggende loonbasi s dan in de collectieve con tracten voor overeenkom en- de werken geldt en dat aan den anderen kant te waken zij tegen het ruw verbreken van een waardevol bouwsel. Dat onze arbeidende bevolking op de ze wijze deelneemt aan de bespoedigde toistandkoming van werken, die de economische kracht van het land helpen verfioogen en dus medewerken tot een latere verheffing van het levenspeil van ons volk, kan ongetwijfeld bijdragen tot overwinning van bezwaren, die in dien kring wellicht gevoeld zouden kunnen worden. Wat de werkobjecten betreft zal bij de keuze daarvan rekening zijn te hou den met enkele overwegingen, die de re- geering onder Uwe aandacht wenscht te brengen. In de eerste plaats zal er tegen ge waakt moeten worden, dat het oog valt op werken, die anders toch reeds nu zoviden worden uitgevoerd. Ien tweede zal de keuze mede ge leid moeten worden door de overweging, dat tiet werk eenerzijds zooveel mogelijk over de verschillende deelen des lands wordt verspreid, doch aan den anderen 'kant vooral ten goede behoort te komen aan plaatsen, waar de meeste werkloo- zeis bijeen wonen. en derde zal in het oog zijn te hou den. dat de werken mede dienstbaar zijn te maken aan de mogelijkheid eener al gemeene loonsverlaging, bijv. door den bouw van goedkoope volkswoningen. J en vierde worde bij de keuze gelet op het bedrag der uit de werken voort vloeiende directe en zijdelingsche loon bedragen. Om dit nader toe te lichten wijjg ik er op, dat bij den bouw van een huis, naast de -eigenlijke bouwvakarbei ders, ook steenbakkers en anderen be trokken zijn. Een vijfde eindelijk zal een deel van den aan te wijzen arbeid moeten worden gereserveerd voor de jeugdige werkloo zen, wier zeer bijzondere moeilijkheden de Regeering volkomen verstaat en die ook voor sommigen uit uw kring reeds een voorwerp zijn van hun ernstige be moeienis. De Staatscourant bevat een Konink lijk besluit, waarbij de contingenteering van den invoer van stofzuigers voor den tijd van één jaar verlengd wordt. ■Deze invoer is gecontingenteerd op 80 pél. van het aantal stuks dat gemiddeld in de jaren 1930, 1931 en 1932 ingevoerd werd. Voor verschillende onderdeden is het contingent bepaald op 50 pet. van de waarde der in genoemde jaren inge voerde artikelen. Verdere wordt de invoer van lucifers gecontingenteerd voor den tijd van 3 maanden-(1 Maart-31 Mei). Hei contingent van den toegestanen invoer is bepaald 0p 30 pCt, van de hoeveelheid, welke jgemiddeld per 3 maanden in 1932 en 1933 werd inge voerd. Tenslotte bevat de Staatscourant een Koninklijk besluit waarbij de contingen teering van den invoer van roggebloem en roggemeel ongewijzigd wordt ver lengd. De nieuwe (bepalingen gelden voor den tijd van 12 maanden. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 593.000 leden van inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen in de week van 5 t/m, 10 Maart 25.4 pet. heeft be dragen. In de vorige verslagperiode 19 t/'m. 24 Februari bedroeg het percentage 26.9; de werkloosheid is dus in den loop van twee weken gedaald met 1.5 pet. In de overeenkomstige week van het jaar 1933 bedroeg de werkloosheid 30.3 pet. In „Le Christianisme au XXe Siècle", het weekblad der Fransche Gerefor meerde Kerken wijdt Ds. E. M(ichelin) M(oreau), Waalsch predikant te 's Gra- venhage de volgende woorden aan het overlijden van H.M. de Koningin-Moe der: De wondere toegenegenheid welke aan H.M. de Koningin-Moeder van de zijde van het Nederlandsche Volk ten deel viel is niet uitsluitend te verklaren uit de uitnemende hoedanigheden, waar van deze vorstin tijdens hare regeering biijk gaf, maar ook door de ongelooflijke rijkdom van haar geloofsleven. Want men kan zeggen dat haar leven een treffend getuigenis is geweest van bo vennatuurlijke liefde, die in staat stelt, alles te geven, alles te offeren, alles te gelooven, alles te hopen, alles te veront schuldigen. Zij was waarlijk Koningin- Moeder van het geheele volk. Vele lezers van „Le Christianisme au XXe Siècle" weten, dat deze Vorstin uitnemend Fransch sprak. Wanneer zij ons de eer aandeed de Waalsche Kerk te bezoeken ,kwam zij er in allen een voud en tevens in alle vrijgevigheid, want het meerendeel van onzen arbeid kon op hare onvermoeide milddadigheid rekenen, eene milddadigheid, die geen landsgrenzen kende. Want afgezien van den arbeid van plaatselijk of nationaal belang, steunde zij regelmatig de Belgi sche Zendingskerk, de Kerk der Wal denzen in Italië, de Société Centrale Evangéligue, de Parijsche Zending, de Mission Populaire (Mac All), „La Cause" en wat niet al. Het Fransche Protestantisme verliest in haar een trouwe, bijzonder sympathie ke Vriendin, wier nagedachtenis met eerbiedigen dankbaarheid in herinnering moge worden gebracht, Het „Vad." weet mede te deelen, dat het door minister Marchant overgeno men voorstel van de bekende comn\is,- sie van vijf, met betrekking tot de her ziening van de spelling, in den Minis terraad geen instemming heeft kunnen vinden. De Ministerraad is niet tegen het principe van de vereenvoudiging, maar heeft zich blijkbaar niet met het door de commissie aanbevolen stelsel kunnen vereenigen. De zaak is hiermee ihtus- schen geenszins van de baan. Naar het blad van andere zijde wordt verzekerd, blijft minister Marchant diligent. De heer A. Smit, de leider van de Ned. Nationaal Socialistische Arbeiders Par tij, heeft de leiders van drie andere Ne derlandsche fascistengroepen, de heeren A, H, Sinclair de Rochemont, Joris van Severen en majoor L. Kruyt, uitgenoo- digd tot een bespreking,1 ten einde per soonlijke meeningsverschillen uit den weg te ruimen en zoo spoedig mogelijk te komen tot een algemeene fusie. Deze gecombineerde groepen zouden, aldus het Hbld. een tegenhanger moeten vor men tegen de Mussert-beweging hier te lande. Bit Londen wordt gemeld.' De Onafhankelijke Engelsche Arbei derspartij heeft te York, op haar Paasch- congres, onder voorzitterschap van Ja- roes Maxton, bij acclamatie een motie aangenomen, waarin wordt geprotes teerd tegen de houding der Nederland sche autoriteiten die onlangs vier Duit- sche gedelegeerden naar een revolutio- nair-socialistisdh Jeugdcongres te La- Het onderdrukken van den wil van het kind, dat vroeger algemeen ge bruik was, is vaak aanleiding geweest tot verstoring van het gezinsgeluk, tot het verloren gaan van de eensgezind heid tusschen ouders en kinderen ren, aan de Duitsche politie hebben uit geleverd. De conferentie besloot een afschrift van deze resoiutie te zenden naar den Nederlandschen gezant te Londen, jhr. R. de Marees van Swinderen en naar den Nederlandschen minister van justi tie, mr. van Schaik. Gedurende de Paaschdagen pas seerden 2400 auto's den Afsluitdijk, terwijl een groot aantal rijwielen en motorrijwielen eveneens hun weg over den Afsluitdijk namen. Werkkampen voor jeugdige werkloozen Het Provinciaal comité in Zeeland van de Centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor practisch Christen dom, door wiens bemiddeling de moree- le verzorging van werkloozen in den af- geloopen winter krachtiger is aangepakt op verschillende plaatsen, wendt thans pogingen aan om te komen tot het hou den van eenige werkkampen voor jeug dige werkloozen (leeftijd tusschen 17 en 24 jaar). Het comité voert besprekingen met het Prov. Comié van Noord-Bra bant, om deze kampen gezamenlijk te doen houden in de omstreken van Roo sendaal. Jeugdige werkloozen, die aan deze kampen wenschen deel te nemen, kunnen zich via hun organisatie hier voor aanmelden, met vermelding van leeftijd beroep en „hoelang reeds werk loos". De secretaris van het Prov. Comité, de heer J. Lorier jr., Beenhouwerssingel te Middelburg, geeft inlichtingen. Radio uitzendingen. Naar wij vernemen is de heer G. Houtekamer te Kloetinge hoofdbestuurs lid van de A.N.V.V. in de gelegenheid gesteld in den loop van de maand Mei een lezing te houden voor Radio-Brus sel over Zeeland en de makkelijke gele genheid om van België uit onze provin cie te bezoeken. Het kan zeker het reeds toenemende bezoek van Belgen aan onze provincie slechts vergrooten. Nog vernemen wij, dat enkele perso nen in Middelburg, Vlissingen en Kloe tinge zijn aangezocht om met Indië te spreken via den Phohizender, Tegen de smokkelarij. De Belgische grenswachten der dou ane zijn aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grenzen aanzienlijk versterkt met per soneel. Tegelijk zijn nieuwe versperrin gen aangebracht bestaande uit groote ijzeren bollen, welke met scherpe pun ten bezet zijn en met zware kettingen aan elkaar zijn verbonden. Volgens de proefnemingen zouden deze versper ringen in staat zijn de zwaarste vracht wagens tegen te houden. ËfHDEUSiSti. FRANSCH CONGRES TE MIDDELBURG. Zooals reeds eerder gemeld is, vangt alhier morgen het congres aan van „La Société d'Histoire du Droit des pays flamands, picards et wallons" gevestigd te Rijssel. De bijeenkomsten worden ge houden in de daarvoor beschikbaar ge stelde Statenzaal. De opening van het congres is be paald op Donderdagmorgen te 10 uur uur; mr. P. Dieleman zal als voorzitter van de commissie van ontvangst, een welkomstwoord tot de Fransche gas ten richten. De algemeene voorzitter van de Société, de heer R. Monier zal dit beantwoorden en het congres ope nen. Na de gewone vereenigingswerkzaam- heden komen een tweetal inleidingen aan de orde, o.a. van mr. A. Meerkamp van Embden over de Abdij van Middel burg, waaraan onder zijn leiding en die van mr. B. D. H. Teilegen een bezoek wordt gebracht. De middag is bestemd voor bezoek aan de Markt, een wandeling door de stad, bezoek aan de Steenrotse, aan het Museum van het Zeeuwsch Genoot schap en tenslotte aan het stadhuis met ontvangst door den burgemeesfer en 'n referaat van dr. W. S. Unger over „de Oude Vierschaar". Des avonds wordt het congres voort gezet en zullen de leden gelegenheid hebben het Stadhuis belicht te aanschou wen; „Vreemdelingenverkeer" heeft de belichting weer voor het komende reis- seizoen in orde doet brengen. Vrijdagmorgen komt onder de inlei dingen een voor van mr. J. van der Poel over „Invoerrechten in Frankrijk, België en Nederland", Des middags staat een autotocht op het programma naar Veere, Domburg (ontvangst door den burgemeester), Westkapelle, Zoutelande en Vlissingen waar de burgemeester de congressisten ten stadhuize zal ontvangen. Deze dag wordt besloten met een diner in hotel Abdij. Na een korte bijeenkomst op Zater dagmorgen wordt van uit Veere per boot naar Zierikzee gevaren, en des middags naar Katsche Veer om Goes te bereiken. In beide plaatsen ontvangen de burgemeesters de gasten. Zondag vertrekken de leden van Vlis singen naar Terneuzen en van daar naar Hulst, waar weder een ontvangst ten raadhuize plaats heeft. Des middags wordt naar Sluis gere den en na de laatste ontvangst ter raad- huize aldaar gaat het congres uiteen. PAASCH-DRIE, Gisteren was hel weer overdag nog beter dan de eerste beide Paaschdagen en er is door hen, die vrij waren, nog volop geprofiteerd. Als altijd werd het in de stad eerst druk tegen den avond, toen ook de jongelui van buiten hun el- dorado, Markt en naaste omgeving, op zochten om te flaneeren en café's te be zoeken. Het leek ons daarbij rustiger dan andere jaren wel het geval was. De jeugd met giorno's enz. hield voor al de buitenkant van de stad, maar daar werden toch beide laatste avonden af en toe clubjes waargenomen, die nog al tijd meenen dat ,,de Hollandsche jongens naar Brussel moeten". Staatsblad no. 120 bevat het Kon. besluit van den 24sten Maart 1934, houdende nadere bepaling van bet maximum getal notarissen in ieder ar rondissement. Daarin wordt bepaald dat: gerekend van 1 Januari 1934 het maximum van het getal notarissen, die voor ieder ar rondissement kunnen worden aange steld, o.a. wordt bepaald als volgt: Ressort van het Gerechtshof te "s- Gravenhage: in het arrondissement 's- Gravenhage 120 notarissen, Rotterdam 130, Dordrecht 40, Middelburg 45. Dit besluit treedt in werking met ingang van 5 April 1934. Een mooi succes. De Zaterdag 1.1. gehouden „muzikale collecte" door de oud-leerlingen van 't Zeeuwsch Technisch Instituut, ten bate van het Plaatselijk Crisiscomité heeft 214.53 opgebracht. Een mooi succes voor de jonge ver eeniging en voor het comité! Gevonden voorwerpen. In de maand Maart 1934 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen be treffende deze voorwerpen te bekomen: Vier handschoenen, één broche, één zakdoek met een gulden, drie huissleu tels, één inhoudsmaat (deciliter), één rijwielcape, één zilveren vulpotlood, twee schroevendraaiers, drie portemon- naie's met inhoud, één naafdop. één gou den kinderringetje, één doorslag, één stukje keursband, één hond, één slinger van een auto, twee rijwielbelastingmer- ken 1933/1934 in étui, een étui met post zegels, één puntenslijper, één boekje van de Algem. Woningbouwvereniging, één zakje tabak, twee mantelceintuurs, één zakmes, één gleufhoed, één jas, één pad- vindersriem, één kindertaschje, één ka narie, één muts, één paardendeken, één dop van een auto, twee boodschappen- tasschen en eenige ledige cementzakken. Werkloosheid. Het aantal werkloozen bedraagt 1017 tegen verleden week 1023. Bij de werk verschaffing zijn 156 personen werk zaam. Middelburg, 4-IV-'34, Dinsdag: hoog ste lucht temperatuur 14.4 °C (58 °F); laagste 5.4 °C (42 °F), Heden: 9 h: 7.9 °C; 12 h: 14 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 781.7 mm te Akureyri; laagste 750.3 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond Meest matige Z.O. tot O. of N.O. wind, aanvankelijk nog helder tot licht be wolkt, waarschijnlijk droog weer, later kouder. Zon op: 5 h 30; onder; 18 h 36. Licht op: 19 h 06. Maan onder: 6 h 49. L.K. 7 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Wo. Do. Vr. 4 5 6 April. Hoogwater. 3.48 16.09 4.33 16.54 5.22 17.47 Laagwater. 10.27 22.41 11.06 23.29 11.52 r-,— Hoog- en Laagwater te Wem el ding». April. Hoogwater. Laagwater. Wo. 4 5.43 18.06 11.27 23.44 Do. 5 6.25 18.50 12.10 Vr. 6 7.12 19.41 0.29 12.56 Vereeniging opgeheven, In de gisteravond gehouden ledenver gadering is besloten tot opheffing van de vereeniging „Hulp in Nood." De heer J. P. Louwerse alhier is benoemd tot tijdelijk hulpkommies der directe belastingen te Rucphen (N.B.) DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. De 28ste jaarvergadering te Vlissingen. Voor de op Vrijdag 11 en Zaterdag 12 Mei te Vlissingen in „Britannia" te hou den jaarvergadering van de Nederland sche Reisvereeniging ontvingen wij den beschrijvingsbrief. De agenda omvat de gewone vereeni- gingswerkzaamheden en enkele voor stellen van afdeelingen. Ook komt het 28ste jaarverslag aan de orde, waaruit o.a. blijkt, dat het aan tal leden daalde van 58643 tot 54966. Er zijn in 1933 804 reizen uitgeschre ven, evenals in 1932, er zijn er 533 door gegaan tegen 484 in 1932, zulks met resp. 17075 en 15.293 deelnemers. De verreisde bedragen waren resp. 1.270.138 en 1.237.365 dus in 1933 32.722 meer dan in 1932. WALSHEREN. DOMBURG. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier, stonden op 24 Febr, 1933 als werkzoekenden 75 personen ingeschreven. In den loop van Maart werden 16 personen bijgeschre ven, terwijl 39 personen werden afge voerd, zoodat aan het eind van Maart 52 werkzoekenden stonden ingeschre ven. KOUDEKERKE. Dinsdagmiddag werd in de lokalen der openbare school de bazaar geopend, die gehouden wordt ten bate van de Chr. Bewaarschool Mevr. Bakker-Maatjes, heette de tal rijke aanwezigen welkom, inzonderheid de eerepresidente, het damescomité en het gemeentebestuur. Ds. Hey heeft daarop het doel van dezen bazaar uiteengezet. Het is voor de gemeente van het grootste belang, dat de bewaarschool blijft bestaan, aldus spr. Aian kinderen ontbreekt het op deze school niet, maar de financiën ontbreken, daar ook de gemeente-sub sidie is verminderd. Met waardeering noemde spr. het vele werk dat door het damescomité was verricht, en sprak de hoop uit dat er veel gekocht zat worden, opdat het voortbestaan der bewaarschool voor enkele jaren zal zijn verzekerd. De burgemeester heeft ds. Hey dank gezegd, en hoopte dat het gesprokene rijkelijk vervuld mag worden. De bazaar zal tot en met Donderdag geopend blijven. Door den heer van 't Westende is belangloos voor muziek gezorgd.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1