BINNENLAND. ZEELAND. F; P' S' f °-30<J- W' v- S- ELECTROI WEER EN WIND. BIOSCOPEN. ÉÉN GROOTE I NUMMER 78. TWEE BLADEN. DINSDAG 3 APRIL 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. VLISSINGEN. WALCHEREN. Zm-BEVELAND. 7?FBWS0H-VL*mERU W.B, AVONDVOORSTELLING ^rovtnciaW MIDDELdURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent ENORME BELANGSTELLING VOOR DEFILé LANGS 'T MAUSOLEUM- IE DELFT. Ook Maandag was de toeloop van belangstellenden in de Nieuwe Kerk te Delft om te defileeren langs de graf tombe der Oranje's, enorm groot. Zondag hebben talrijken, hoewel be kend gemaakt was, dat de kerk dien dag gesloten was, vergeefs gepoogd toegang te bekomen. In totaal hebben meer dan 30.000 Nederlanders den nieuwen tocht ondernomen. De kerk blijft deze week nog dagelijks van 9 tot 5 uur voor dit doel geopend. VOOR DE ACADEMISCH GEVORMDEN ZONDER WERKKRING Op initiatief der regeering is een stich ting gevormd welke tot doel heeft aca demisch gevormden, die door de tegen woordige omstandigheden geen betrek king hebben kunnen vinden in staat te stellen onder leiding van hoogleeraren en lectoren wetenschappelijk werk te verrichten onder het genot van een kleine toelage. Gedacht is daarbij aan onderzoekin gen in laboratoria, assistenschappen bij hoogleeraren in bijzondere gevallen, on derzoekingen. op sociaal, geografisch, en economisch terrein, maar evenzeer aan arbeid op ander gebied van wetenschap in de verschillende faculteiten en aan arbeid welke in verband staat met het schrijven eener dissertatie. Hoog leeraren zijn verzocht als vertegenwoor digers der stichting aan hun universi teit op te treden. HET CONGRES DER S.D.A.P. In vervolg op hetgeen reeds in het tweede blad is gemeld betreffende het te Utrecht gehouden Congres der S.D.A.P., dient het volgende: Het Congres heeft, na lange en be wogen debatten, de vier resoluties, die als uitvloeisel van het Herzieningsrap port waren vastgesteld, aanvaard. De partij heeft daardoor een gewijzigden politieken koers goedgekeurd. De voornaamste inhoud der eerste re solutie is dat de weergalooze economi sche crisis, die sedert het najaar 1929 over de wereld woedt, aanleiding geeft voor de S.D.A.P. om allen, voor wie de democratische socialistische orde uit komst en verwezenlijking van idealen zal beteekenen, op te roepen om, onge acht verschillen van maatschappelijken stand en godsdienstige overtuiging, met haar daarvoor den strijd te voeren. De tweede resolutie behandelt de de mocratie. De belangrijkste alinea dezer resolutie is de vijfde, die luidt als volgt: „De S.D.A.P. verklaart, dat in ons land de Grondwet en de daarop steunende wetten, de toepassing van de middelen ter bereiking van haar doel, genoemd in art. III van de statuten, waarborgen; zij acht ondoelmatig en schadelijk, en keurt derhalve af het gebruik van ge weld; zij bestrijdt,alle voorbereiding tot geweldmaatregelen; zij verwerpt onwet tige actie, zoowel van haar leden afzon derlijk als van de partij in haar geheel." De derde resolutie is die over de ont wapening, en daarin is neergelegd, dat men eerst moet trachten langs den weg van Volkenbondsverdragg en Kellogg- Briand-pact oorlog te voorkomen, dan door algemeene werkstaking, maar „dat de beste methode om het oorlogsgevaar te verminderen bestaat in de internati onale ontwapening en het versterken van de internationale rechtsorde", «larf vi,®rde resolutie, over „socialisatie, jmaii e Productie en actie daarvoor", oordeelt, „dat de üjd gekomen ;s om Jil l r/61' Partij rechtstreeks te mih leven"' Van het "Ono- misch leven en draagt daarom aan het Partijbestuur op een wetenschappelijk bureau m het leven te roepen, dat, in samenwerking met een gemeenschappe lijk met. het N.V.V. te benoemen com missie, een plan zal ontwerpen inhou dende concrete uitwerking van de eer ste der te nemen maatregelen voor den overgang naar het socialisme." DE VEILIGHEIDSLAAN VAN DE K.N.A.C. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de K.N.A.C. met de Veilig- htidslaan, waarmede verleden jaar zulk een groot succes is bereikt, dit jaar in den lijd van 5 maanden 21 steden te be zoeken. Volgende week begint men met Am sterdam en het programma bevat o.a. Goes van 30 Juli tot 3 Augustus en Middelburg van 6 tot 10 Augustus. ilDDELBURg. Zilveren jubileum bij de politie. Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer M. Verhage, thans hoofdagent van politie alhier, als agent in dienst trad. De viering van dit jubileum was tot gisteren uitgesteld. Toen zijn in den morgen ten huize van den heer Verhage, die verlof had, de inspecteurs en ver schillende agenten bijeen gekomen en heeft de heer R. A. Avink, inspecteur eerste klasse, den jubilaris toegespro ken. Niettegenstaande de heer Verhage meende het feest in huiselijken kring te moeten doorbrengen, heeft het korps gemeend, dat deze dag niet onopge merkt mocht voorbijgaan. Spr. wees er op, dat in het feit, dat men 25 jaar bij de politie is, op zich zelf geen verdien ste ligt, maar wel dat in de wijze, waarop de heer Verhage dit deed, steeds wordt gewaardeerd. Spr, hoopte, dat de jubi laris nog vele jaren met dezelfde werk lust zijn arbeid zal verrichten. Namens den commissaris, de inspecteurs, de hoofdagenten, den brigadier der rijks- veldwacht Hendrikse en de agenten, bood spr. als blijvende herinnering een rooktafel aan. Tenslotte wenschte spre ker ook mevrouw Verhage en haar dochter geluk. De heer V e r h a g e. dankte voor het mooie geschenk, daarbij de verzekering gevende, dat hij in de jaren, welke hem nog resten, met dezelfde toewijding zijn functie zal verrichten. Spr. vertrouwde daarbij op den steun van zijn superieu ren te mogen blijven rekenen. In verschillende vormen, o.a. door vele bloemstukken en een zeer druk bezoek, heeft de heer Verhage ondervonden, dat hij in breede kringen gezien is. DE PAASCHDAGEN, A:1 hebben wij ook heden nog ten dee- le een Paaschdag, toch kan reeds nu gewezen worden op een meevaller, en dan doelen wij op het mooie weder. Het was vooral over dag minder frisch dan de vorige dagen en de zon maakte het reeds heerlijk buiten te zijn. Er is dan ook, vooral gisteren, volop van geprofiteerd Niettegenstaande de vroege Paschen was het reeds tamelijk druk met vreemdelingen, en vooral Bel gische auto's zagen wij in vrij groote getale over Walcheren trekken- Aangereden. Naar het Gasthuis is overgebracht een man, die zich met een zgn. bakdriewie- ler op den Seisweg bevond en daar door een auto, bestuurd door een inwoner van Grijpskerke is aangereden. De aan- geredene had een bekkenfractuur be komen. Nog steeds overtredingen. De politie heeft Zaterdag weder 25 personen verbaliseerd, die tusschen 4 en 10 uur de Lange Delft bereden in de richting naar de Markt toe. Hieronder waren weer zeer vele Middelburgers en personen uit de naaste omgeving. Ook inzake het afrijden van de Lange Burg naar de Markt toe, dat doorloopend verboden is, vallen nog steeds proces sen-verbaal. Werkloosheid. Bij de districts Arbeidsbeurs te Mid delburg staan ingeschreven: Geheel werkloos: 797 mannen en 6 vrouwen. Gedeeltelijk werkloos: 59 mannen en 4 vrouwen. Niet werkloos: 7 mannen. Algemeen totaal vorige week 879, bij gekomen 42, afgegaan 48, over 873. De soliste, die medewerkt aan het concert van het Middelburgsch Man nenkoor is mejuffrouw Riek Caro, en niet Carol, zooals Zaterdag stond ge meld. Plaatselijk Crisis-Comité. Van 26 tot en met 31 Maart is ontvan gen: Maandelijksche bijdragen: J. H. C. f 1, f H. J. f 0.50, P. V. fl, fa. R. A. P. f L fa, P. f 1, A. L. Ie C. f 1, P. B. f 2.50, H. J. C. v. d. W. f 1, mej. wed. B.-v. d. k°J" M" H" f °-50- F- d- H f 0.50, f 1, W. J. B. f 1, W. H. f 1, mej. M. J. K. fo°i0' A H' M" f °-25. E. Ch. C. f 0.50, S. T. f 0.25, dr. J. C. K. f 10, mej. J. E. S. f 0.25, mevr. W. P. H.-V. f 5, F. J H. f 1, J. D. f 1, J.A. A. f 0.25, M. S. f 0.25, H. J. W. f 1.50, K. J. f 0.25, P. V. f 0.50, Wie is rijk? die met het zijne te vreden is. Wie is achtbaar? die ande ren weet te achten. J. F. H. f2, W. G. f 0.50, A. P. v. D. f2,50, H. A. R. f 0.50, J. d. K. f2.50, Gez. d. J. f 0.50, L. A. f0.50, P. J. B. f 1, J. J. O. f 0.50, H. v. M. f 1, J. H. H. f 0.50, ds. A. L. f 1, P. v. S, f 1, fam. N. F. D. f2.50, J. G. V. f 0.50, W. v. A. f 0.50, L. J. B. f 0.50, J. H. f 0.50, F. M. f 2,50, P. S. f 1, F. v. d. P. f 1, E. J. P. f 1, C. d. V. f 0.50, S. B. f5, mej. D. f 0.50, M. L. P. f 0.50. Wekelijksche collecte 174.47. Het gironummer van den penning meester is 188020. ÖÖES» De Paaschdagen. De beide Paaschdagen hebben, zeker dank zij ook het gunstige weder, in Goes een groote drukte gebracht. In den na middag en avond kon men in de binnen stad bijna „over de hoofden loopen", en de bioscopen, dancings, café's enz. had den niet over bezoek te klagen. Rangdie zit Drie avonden revue (Zondag, Maan dag en heden (Dinsdag) avond, is voor Goes wel iets bijzonders. Maar we ge- looven toch niet, dat het teveel van het goede is, want de velen, die Zondag en Maandag reeds naar de Schouwburgzaal „Prins van Oranje" gingen, zullen ze ker allen reclame maken voor hetgeen het Rotterdamsche Revue-gezelschap den bezoeker te bieden heeft. Een bepaalde draad loopt door deze revue eigenlijk niet, of het moest zijn, dat er op geestige wijze allerlei te la ken toestanden, hartstochten, enz., be- critiseerd worden, waarop dan telkens, na een rake opmerking (of een rake por) te titel „rang. die zit van toepas sing is. Maar niettemin, door aankleeding en voordracht, zang, afwisseling en vlot te afwerking, boeit toch elke scene, en als tenslotte, na veel aanhoudend en gul applaus, het doek voor de laatste maal zakt, dan zien we met verwonde ring dat we een drie uurtjes bezig ge houden zijn. Inderdaad: gezelligheid kent geen tijd Als we het programma in gedachten nog eens nagaan, is het moeilijk eenige artisten te noemen, zonder daarbij de andere eigenlijk niet te kort te doen. We weten het van voorgaande jaren: Maup Biemans en Ad Timm zijn een paar gezellige komieken, met een vlotte voordracht, die alleen wel reeds een avond kunnen vullen; mevr. Mary Timm, altijd een domineerde figuur, vooral in de meer ernstige declamatie, en een geboren tooneelspeelster; Han Roosingh, een goed zanger met een aan trekkelijke voordracht; Ma Smit, een uitstekende zangeres, met een heldere en krachtige stem; The Violete, een werkelijk eminent danspaar, lenig en met veel artistiek gevoel; de Neerlandia Girls, een groepje frissche, vroolijke meisjes, die dansen en zingen, en nog verscheidene speel-scènes met hun te genwoordigheid opluisteren. Die allen, en nog anderen, hebben elk hun deel aan het succes van deze revue; de aan dacht, waarmede het publiek toekijkt en luistert; de spontane lachsalvo's, die telkens opklinken, en het gulle ap plaus, waarmede de aanwezigen blijk van hun voldoening geven, zijn talrijk. Evenals het spel, zoo is ook de aan kleeding van het geheel uitstekend ver zorgd. Het zou ons tever voeren, de di verse schilderachtige costumes te rele- veeren, vermelden we daarom alleen nog dat de laaste finale, de „weelde fi nale", inderdaad een weelde van kleur en schoone schittering is, een schouw spel, dat men niet gaarne loslaat Internationale dansavond. Zaterdag kwamen te Vlissingen met de Zeelandboot aan een aantal Engel- sche dames en heeren, die onder leiding van een dansleeraar zullen deelnemen aan den cursus in volksdansen, welke te Oosterbeek zullen gehouden worden door het Neder!. Centraal Bureau voor Volksdansen, dat staat onder leiding van mevrouw dr. E. van der Ven-ten Bens el. Deze was met haar echtgenoot, den bekenden folklorist van der Ven, ter verwelkoming aanwezig. Zij hadden in samenwerking met den heer L. van der Steen, directeur van Lichaamsontwikke ling een begroetingsavond georgani seerd in Brittania. Deze avond is een succes geworden en een goede propaganda voor den volksdans, De Engelschen gaven ver schillende goede samendansen, waarvan enkele op de toonen van een blokfluit of een concertino, een kleine harmonica. Enkele meer eenvoudige werden spoe dig door zeer vele aanwezigen mede ge danst, wal een goed bewijs leverde, hoe deze dansen een gepaste vroolijke stem ming kunnen brengen. Een solo dans van den leeraar en een duo van de beide zoons, van den wethouder van Cambrid ge, die met zijn vrouw ook van de partij was, voldeden uitstekend. Jong en oud amuseerden zich goed en ook de leden van L.O, met knotsdansen, klompendans en oogstdans en de leden van de Jeugdvereeniging voor geheel onthouding, hebben wederkeerig de En gelschen getoond wat ook in onze om geving op dit gebied wordt gepresteerd. Met een motorrijwiel gevallen. In den nacht van Zondag op Maandag is de onderwijzer B, uit Kortgene met zijn motorrijwiel te Vlissingen tegen een trottoir gereden en met ernstige ver wondingen en een hersenschudding naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht. Woermann-booten gaan Vlissingen aanloopen. Naar de N. R. C. uit goede bron ver neemt, zal binnenkort de Woermann- Linie, gevestigd te Hamburg, haar schepen, die in den West-Afrika-dienst varen, zoowel in- als uitgaand de haven van Vlissingen doen aanloopen. Raad van Westkapelle. WESTKAPELLE. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad alhier onder voor zitlerschap van den burgemeester jhr. mr. de Casembroot. Afwezig was de heer B. Louwerse, De voorzitter wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van wijlen H.M. de Koningin-Moeder. Spr. schetste daarin, hoe Zij haar groote gaven van verstand en hart, ge durende de vele jaren, die Zij in Neder land leefde, in dienst stelde voor het we1zijn van haar Volk, waardoor Zij de liefde, van allen verworven had. Spr. herdacht ook daarbij het vele, dat Zij als regentes voor het Land heeft gedaan. Als Vorstin en als Vrouw en Moeder is Zij steeds een voorbeeld geweest voor allen en de herinnering daaraan zal ons Volk steeds in eere houden. Spr. deelde nog mede, dat een telegram van deelne ming aan H.M, de Koningin was gezon den. De leden hoorden de rede van den voorzitter staande aan. Daarna is als eenig punt van de agen da na eenige bespreking het oude ko hier baatbelasting no. 1 vastgesteld met nog een aanvullingskohier voor restant kosten, die niet betaald zijn. Na om vraag sluiting. SCHORE. Met ingang van 1 April j.l. is de heer C. Helmstrijd, brugknecht al hier, benoemd tot sluisknecht te We- meldinge. BIEZhLINGE. De Chr. Bewaarschool te Biezelinge heeft het 10 jarig bestaan der school op feestelijke wijze herdacht. Des namiddags kwam men bijeen in het lokaal Algemeen Belang waar vele belangstellenden tegenwoordig waren. De voorzitter de heer A. van der Graaff heette allen welkom. Het hoofd der school mej. Bierens sprak over het werk onder de kleuters met als onderwerp „Mijn werk". Namens B. en W. bracht burgemees ter Bierens zijn gelukwenschen over voor de school, met waardeering werd gesproken over deze stichting. WEMELDINGE. Maandagnamiddag b:eef het anker A'an het met zand gela den en naar Gent bestemde motorschip „Umberto", schipper de Jong, haken achter den bij de Postburg in het kanaal liggenden electrischen kabel van de P.E.Z.M., met het gevolg dat deze uit zijn oorspronkelijke ligging werd gerukt en afknapte, waardoor de geheele om geving een paar uren verstoken was van het gebruik van electriciteit, In vrijheid gesteld. SCHOONDIJKE. De Officier van Justitie heeft de invrijheidstelling bevo- üiltlllll MIDDELBURG Van Vrijdag a.s. af geven wij j evenals vorig jaar: g AANVANG UUR (Ingez. Med.) Middelburg, 3-IV-'34. Zaterdag, Zon dag en Maandag: hoogste luchttem peratuur 14.6 °C (58 °F); laagste 4,9 °C (41 °F). Heden 9 h: 8 °C; 12 h: 11.6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 765 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 779.0 mm te Sarna; laagste 757.8 mm te Marseille. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige, O. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer, warmer overdag. Zon op: 5 h 33; onder: 18 h 35. Licht op: 19 h 05. Maan op: 23 h 53; onder: 6 h 14. L.K. 7 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) April. Hoogwater. Laagwater- Di. 3 S 3.04 15.30 9.48 21.55 Wo. 4 3.48 16.09 10.27 22.41 Do. 5 4.33 16.54 11.06 23.29 Hoog- en Laagwater te Wemeldingc April. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 S 5.02 17.29 10.41 22.59 Wo. 4 5.43 18.06 11.27 23.44 Do. 5 6.25 18.50 12.10 len van P. V„ arbeider te Schoondijke, die eenige dagen geleden door de ma- rechaussée is aangehouden als verdacht van bedreiging tegen zijn moeder met eenig misdrijf tegen het leven. GRAND THEATER. De Chineesche Bruid. Hoewel deze geschiedenis in Ameri ka speelt, is de sfeer toch zuiver Chi- neesch. De verschillende gebeurtenissen ontwikkelen zich in een Chineesche wijk. Het grootste deel der daar wonen de Chineezen steunt den strijd van het Oude China, doch enkele samenzweer ders verrichten handlangersdiensten voor de Mandsjoerijsche bandieten, die het oude China belagen. Er ligt een schip met wapens gereed, om naar China gezonden te worden, doch men komt 100.000 dollar tekort. Dan zullen enkele Chineezen, om aan het benoodig- de geld te komen, hun dochters aan den meestbiedenden minnaar ten huwelijk geven. Tot de te vergeven bruidjes be hoort ook het schoone Chineesche meis je, dat een zuivere liefde opgevat heeft voor een jongen Chineeschen prins, die in Amerika studeert. Voorts wil het on geluk, dat degene, die voor haar het meest biedt (100.000 dollar), een oude Chineesche dobbelaar is, die aan den kant der Chineesche bandieten staat. Er doen zich zoo tal van dramatische verwikkelingen voor, hoogst belangwek kend om de entourage, de geheimzinnige Chineesche sfeer maar bovenal eigenlijk om het meesterlijke spel van Ramon No- varro, Helen Hayes, Lewis Stone, War ner ólland, en nog eenige van de beste M.G.M,-artisten, die deze film tot een gave, boeiende roman maakten. De journaals en een bijzondere komi sche geschiedenis, waarin juist afgestu deerde taxi-chauffeurs de hoofdrol spe len, gaan aan het hoofdnummer vooraf. Deelen we nog mede, dat dit pro gramma, tot Woensdagavond gegeven wordt.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1