22* GOiSCHE «XJRAMTtfaa HENNING I BINNENLAND. ZEELAND. Voor een goede FOTO ga ik naar WEER EN WIND. NUMMER 77. DRIE BLADEN. ZATERDAG 31 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. MARKT C 14, MIDDELBURG Onze ateliers zijn de PAASCKDAGEN den GEHEELEN DAG geopend. Bekende moderne uitvoering. Billijke prijzen. W&LDHEREÜ. $T<wit*cU*te MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BU contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent MAANDAG (2en PAASCHDAG), ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Daar wij Dinsdag vroeger ter perse gaan, zullen advertenties voor dien dag «iet later dan TIEN uur v.m. kunnen worden aangenomen. DE VOORGENOMEN LUCHTREIS VAN DR. COLIJN NAAR INDIë. Bezwaren in de Eerste Kamer. Volgens het voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende de Indische begrooting traden verscheidene leden in beschouwingen over de reis per vlieg tuig welke minister Colijn binnenkort naar Ned.-Indië hoopt te ondernemen. Zij waren van meening, dat onder nor male omstandigheden zulk een reis geen aanbeveling zou verdienen en wensch- tes haar dan ook niet te beschouwen ak een antecedent, waarop latere mi nisters zich zouden kunnen beroepen. In het huidige, zeer kritieke getij, nu zoovele maatregelen van buitengewoon karakter vereischt zijn, zal echter, zoo betoogden zij, een samenspreking tus- sdhen den minister en den gouv.-gene raal wellicht van nut kunnen zijn, voor al daar de eerstgenoemde zich bewust is van de „teere" verhouding tusschen het bewind te 's-Gravenhage en dat te Buitenzorg, en zeker alles zal vermij den, wat die verhouding zou kunnen schaden. Vele andere leden opperden bezwa- rea tegen 's ministers reisplan. Als een wel zeer voornaam bezwaar beschouw den zij, dat de minister gedurende ge- ruimen tijd aan zijn gewichtige taak als hoofd van het Kabinet, in deze dagen vam ongewisheid, zal worden onttrak- kemv. Ook het niet ongevaarlijke vervoer middel, dat hij hoopt te bezigen, gaf aanleiding tot bezorgdheid, temeer om dat niet ieders gestel de telkens vaak vrij plotseling zich wijzigende hoog ten, waarop de reizigers zich bevinden, en de veranderingen van temperatuur, zonder schade kan verdragen. Sommige dezer leden hadden het juister geoor deeld, dat de gouv.-generaal herwaarts ware gekomen tot het plegen van over leg snet den minister, indien althans een persoonlijke bespreking absoluut nood zakelijk wordt geacht. PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. Openingsrede van den heer J. Oudegeest. In de groote zaal van het N.V. Huis te Utrecht zou hedenmiddag te 2 uur de heer Oudegeest, aftredend voorzit ter hef. jaarlijksch Congres der S D.A.P. openen met een rede, die ons van tevoren werd toegezonden en waar wij het volgende aan ontleenen; De heer Oudegeest verklaarde zich dankbaar, voor het feil, dat de partij tot dusverre nog gespaard is gebleven voor evenementen, die de partijgenooten een aantal andere landen te verduren hebben en hadden waardoor hun levenswerk is verwoest en hun leven en vrijheid be dreigd, Spr. herdacht de talrijke vrienden in de concentratiekampen en gevangenis sen, en de velen, die gevallen waren in den strijd voor vrijheid en recht. Vol dankbaarheid en trots bracht hij een laatstcn groet aan de „helden van Oos tenrijk die de beginselen der demo- c je ,.en, rechten des volks hebben verdedigd tot hun laatsten snik en de l 0 ^ere een schoon voorbeeld hebben gegeven van moed en trouw in den strijd tegen den „vloed van bar- baarschheid", die over Europa gaat. Tot het uiterste heeft men getracht den bur geroorlog te vermijden en indien de Oostenrijksche regeering tegenover het aanstormend nationaal-socialisme de grondwet en volksvrijheden had willen handhaven, zou zij geen sterker bond genoot hebben kunnen vinden, dan de Oostenrijksche sociaal-democratie. De gebeurtenissen in Weenen zijn een waarschuwend voorbeeld voor de re- geerïngen der nog democratisch geble ven landen in Europa, om niet te trach ten het fascisme met tegemoetkomingen te paaien, waardoor zijjn de macht van het fascisme raken, y onvermijdelijk tot biïrgeroorlogen leid. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven herdacht de iheer Oudegeest degenen, die de partij zelf in het afgeloopen jaar door den dood wa ren ontvallen. Spr. schetste de crisisgevolgen van het langzame verval van bet kapitalis tisch systeem, waardoor vooral de mid denstanders, landbouwers en groote groepen intellectueelen, die wegens ge brek aan of slechte organisatie zich ge- isoleerd voelen, onderhevig zijn aan vrees en weifeling en het liefst luisteren naar de nieuwe profeten, die hun ech ter niets te bieden hebben dan beloften die niet gehouden kunnen worden en geschonden zullen worden daar ze on vervulbaar zijn, wat misschien alleen 't geval zou zijn wanneer het industrieele kapitalisme niet bestaan had. In alle landen waar dictatuur heerscht, ook in Italië, bestaat de corporatieve staat slechts in de verbeelding der machtheb bers. Ook indien ze hem zouden willen stichten zou dit onmogelijk zijn daar de wereld zich de laatste honderd jaren zoodanig heeft ontwikkeld, dat het on mogelijk is de klok van voortbrenging en distributie zoover terug te zetten, dat de corporatieve staat mogelijk zou worden. Nietiemin oefenen in deze periode extreme gedachten een groote aantrek kingskracht zoowel op ouderen als op jongeren en blijft ook in ons land mei zijn eeuwenoude democratische traditie de grootste waakzaamheid geboden. Want hoewel er eenige verbetering in den economischen toestand valt waar te nemen, is het waarschijnlijk, dat een be ter georganiseerd kapitalisme of groei end socialisme niet spoedig tot zooda nige verbetering van het economisch le ven zal leiden, dat binnen korten tijd uitzicht op belangrijk grooteren wel stand voor de arbeidersklasse zal be staan. Ook de toenemende autarkische gedachte zal er toe bijdragen, dat het fascisme ons nog zeer lang zal blijven bedreigen. Gedurende de komende ja ren zal groote activiteit en opofferings gezindheid van alle deelen der beweging en van alle leden noodzakelijk zijn. De leiding van partij en vakbeweging heeft dit begrepen door de oprichting van de Commissie van Vijf, die de leiding heeft van den practischen strijd tegen fascis me en communisme. Ook zij die niet aan het dagehjksche werk der partij kunnen deelnemen, en die tot de beter-gesitu- eerden m de partij kunnen rekenen, moeten het hunne bijdragen. Om over de middelen voor dezen strijd te kunnen beschikken, heeft het partijbestuur zich ,ze, £roeP gewend en voor het jaar 1934 is in totaal reeds een extra bijdra ge toegezegd van rond 30.000 gulden. Het vertrouwen waarmee de partij het komende jaar tegemoet gaat geldt slechts zeer ten deele van de binnen- landsche politiek. Eenige burgerlijke groepen en vele burgerlijke dagbladen gaan voort met hun pogingen om de regeering te drijven op den weg naar de uitsluiting van de sociaal-democratie uit de volksgemeenschap. Er zijn teeke nen, dat de regeering de gevaren be gint te zien en aan den kwaadaardigen aandrang weerstand wil bieden. Op verschillende belangrijke punten zal de regeering de houding die verleden jaar na een volkomen onjuiste uitlegging van de gebeurtenissen met „de Zeven Provinciën" tegenover S.D.A.P. en JN.V.V is aangenomen, dienen te her- zien* denkt niet, dat de aangeno- men houding de partij belangrijke scha de zal toebrengen, want het aantal ar- deelingen steeg in het afgeloopen jaar met 50, terwijl 5300 nieuwe leden het ledental van 81.914 op 87.212 brachten. De ophitsing der burgerlijke pers te gen de arbeidersbeweging, de achter uitstelling dezer beweging door regee- ringspersonen in sommige gevallen, de verscherpte maatregelen ten aanzien van sommige uitingen van het partijle ven en van de uitzendingen van de V.A.R.A. zijn verontrustende teekenen van angst bij de vertegenwoordigers der burgerlijke klassen, die zich door vrees en haat tegen de vaste macht der beweging laten verleiden tot excessen Inmiddels twijfelt spr. er niet aan of bij de viering van het 40-jarig bestaan der partij in Augustus a.s. zullen de 13.000 nieuwe leden gewonnen zijn, die noodig zijn om het getal van 100.000 vol te maken. Ten aanzien vqp het buitenland is niet veel verheugends te vermelden. Voor de landen-die voor 1918 de demo cratie niet gekend hebben is zij een korte droom geweest, en een schoon lichtpunt in dezen politieken nacht vormt slechts de verkiezing voor den Raad te Londen en in eenige andere plaatsen van Engeland. Het jaar 1933 was een moeilijk jaar, rjaar de heer Oudegeest eindigt met zijn vertrouwen in de toekomst uit te spre Niet wat ons in den schoot valt, maakt sterk, maar datgene, waarvoor we gevochten hebben, voordat de overwinning was behaald. ken, dank zij de thans aanwezige acti viteit en toewijding der partij. Hiermee verklaart hij het congres voor geopend. RADEN VAN ARBEID EN MIDDENSTAND, Op de door den Kon. Ned. Midden standsbond geuite klacht, dat bij de benoeming van werkgeversleden en plaatsvervangende leden der raden van arbeid bijna geen middenstanders zijn benoemd, heeft de minister van so ciale zaken geantwoord, dat de korie spanne tijds welke voor de samenstel ling van de raden van arbeid ter be schiking stond, het wenschelijk maakte, voor dezen keer het aantal der werk geversorganisaties, die een aanbeveling zouden kunnen doen voor benoeming van de werkgevers-leden, te beperken. De minister erkent de aanspraken van de middenstandsorganisaties ech ter gaarne, en zegt overweging toe bij aftreding der werkgeversleden in het jaar 1937. HET OUDE KASTEEL VAN WOUW, De fundamenten worden blootgelegd. Te Wouw is men op het oogenblik op het weiland van den heer P. J, Eist be zig de fundamenten bloot te leggen van het aloude kasteel van Wouw. De be doeling is de fundamenten ten behoeve van rijksmonumentenzorg te fotografee ren en in kaart te brengen. Wanneer dit gebeurd is zal het terrein weer vlak worden gemaakt en zullen de resten van den burcht voorgoed onder het grasta pijt verdwijnen. Van dezen burcht was reeds in de 12e eeuw sprake. Hij had toen een formida- belen omvang en diende als roofridder burcht. Het kasteel Wouw als ommuur de sterkte is door prins Maurits in 1606 veroverd en voor een groot deel ver woest. Na dien tijd deed het dienst als jachthuis van de markiezen van Bergen- op-Zoom tot in het jaar 1806, toen het zoo goed als geheel werd afgebroken. Bij de opgravingen zijn thans fundamen ten van muren met een dikte van 170 centimeter bloot gekomen. Bij K. B. is verleend de eere-me- daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud aan G. B. C. van Swers, deken der ouderlingen van de Waalsche gemeente te Middelburg. W, F, van Meerendonk. Met ingang van 1 April is aan den heer W. F. van Meerendonk, districts commandant der rijksveldwacht te Utrecht, voordien als zoodanig te Mid delburg, op verzoek eervol ontslag ver leend. Namens de zeven andere districts commandanten der rijksveldwacht heb ben de heeren Croiset van Uchelen en Dozy, onderscheidenlijk commandant te 's-Gravenhage en te Amsterdam, den heer Van Meerendonk, die al eenige we ken ongesteld is, een foto-album aange boden met de handteekeningen van bij na 300 autoriteiten, waarmede hij tij dens zijn eervolle politie- en rijksveld wachtersloopbaan in ambtelijke aanra king is geweest. Het depót politietroepen te Nieuwer- sluis zond een fraai bloemstuk. Nog van verschillende andere zijden bereikte den heer Van Meerendonk schriftelijke hul de. Namens het corps rijksveldwacht in 't district Utrecht zal een afvaardiging, bestaande uit den oudsten majoor, den oudsten brigadier, den oudsten briga dier-titulair en den oudsten rijksveld wachter, den aftredenden districtscom mandant nog een hulde brengen. Belangrijke uitbreiding. De firma L. Gabriëlse in de Lange- viele, blijft haar meubelmagaziin gere geld uitbreiden. Schreven wij nog maar een drie tal jaren geleden, dat gelijk vloers een groot stuk was aangebouwd, toch bleek ook spoedig dat dit nog niet voldoende was en thans heeft men daar een verdieping op gezet, waardoor nu weer 300 vierkante meter exposiUe] (Ingez. Med.) oppervlakte is gewonnen en deze totaaJ 1000 vierkante meter bedraagt. Een breede trap voert naar het nieuwe deel van het magazijn. De groote uitbreiding maakt het mo gelijk niet minder dan 60 toonkamers in te richten; afwisselend, zit-; eet- en slaapkamers en ieder dezer in groote verscheidenheid en voor verschillende beurzen. Op de nieuwe verdieping was oo*: een speciale reclame opgesteld voor de sterkte en duurzaamheid van de „Epe- da"-matrassen met stalen veeren. De nieuwe afdeeling is hedenmiddag geopend en daarvoor had de firma vele personen uitgenoodigd, die nu in de ge legenheid waren de keurige aankleeding van het geheel in oogenschouw te ne men. „Focus" of wel de Firma A, R. de Muynck alhier heeft voor de Paasch- dagen voor de jeugd een teekenwed strijd georganiseerd. Eenige fraaie prij zen zijn voor de jeugdige deelnemers be schikbaar gesteld. Voor verdere bijzon derheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende betreffende adver tentie. GOES, De Chineesche Bruid. Het Grand Theater te Goes heeft haar Paaschprogramma te elfder ure veran derd. In de plaats van de aangekondigde „Broadway Revue", zal zij nu met de feestdagen vertoonen „De Chineesche Bruid". In deze Schlager-film der M. G. M. vervullen Ramon Novarro, Helen Hayes en Lewis Stone de hoofdrollen. Deze be kende filmspelers waarborgen een aan gename verpoozing. A. R. Kiesvereeniging, Donderdagavond sprak voor de A. R. Kiesvereeniging de heer A, de Lange over de Goesche gemeentepolitiek. Achtereenvolgens behandelde spr. de Gasthuiskwestie, de gemeente-begroo ting voor 1934, de werkverschaffing, speciaal den aanleg van het sportveld het bewaarschoolonderwijs, den midden- standswoningbouw, de salarisverlaging voor het gemeentepersoneel en ten slot te enkele meer principieele punten als afschaffing kermis, bestrijding dans- kwaad, enz. Er volgde op deze causerie een breed voerige bespreking, waaraan ook de bei de A. R. Raadsleden en de directeur van gemeentewerken deelnamen. EEN PIJNLIJKE GESCHIEDENIS. In Serooskerke (W.) wordt de herdenkingsdienst voor H.M. de Koningin-Moeder door een relletje verstoord. SEROOSKERKE. Jongstleden Maan dagavond is ook hier ter plaatse een godsdienstige herdenkingsplechtigheid gehouden, in verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, Helaas is deze kerkelijke plechtigheid verre van ongestoord verloopen. De dienst, gezamenlijk voor Hervorm den en Gereformeerden, werd gehouden in het kerkgebouw der laatstgenoemden, aangezien dit het grootste is. Als eerste spreker trad op de Her vormde predikant, ds. Hietkamp, daarna voerde het woord ds. Lindeboom, Geref. predikant van Serooskerke. Tijdens de rede van laatstgenoemde nu is, naar later bleek door kwaadwilli ge handen, het electrische licht in het gansche kerkgebouw gedoofd, zoodat alle aanwezigen in volslagen duisternis kwamen te zitten. Hierop ontstond niet alleen rumoer, maar er is zelfs, naar wij Middelburg, 31-III-'34. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 8.4 °C (47 °F); laagste 3 °C (37 °F). Heden 9 h: 5.4 °C; 12 h: 9.6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 775 mm; laag ste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 777.8 mm te Haparanda; laagste 748.5 mm te La Coruna. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, licht tot half bewolkt, droog weer, later iets zachter. Zon op: 5 h 40; onder: 18 h 30. Licht op: 19 h 00. Maan op: 19 h 37; onder: 5 h 18. V.M. 31 Maart. Zondag 1 April. Zon op: 5 h 37; onder: 18 h 31. Licht op: 19 h 01. Maan op: 21 h 02; onder: 5 h 32. Maandag 2 April. Zon op: 5 h 35; on der: 18 h 33. Licht op: 19 h 03. Maan op: 22 h 28; onder: 5 h 49. L.K. 7 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Maart. Hoogwater. Laagwater. Za. 31 1.27 13.55 8.10 20.12 April. Zo. 1 2.01 14.22 8.43 20.42 Ma. 2 2.30 14.51 9.13 21.16 Di. 3 S 3.04 15.30 9.48 21.55 Hoog- en Laagwater te "3 a Maart. Hoogwater. Laagwater. Zo. 31 3.22 15.46 9.05 21.18 April. Zo. 1 3.58 16.19 9.35 21.46 Ma. 2 «29 16.51 10.04 22.18 Di. 3 S 5.02 17.29 10.41 22.59 vernamen, geapplaudiseerd, totdat een gep. overste van het O.I.L., welke in uniform de plechtigheid bijwoonde, met luider stemme „Stilte!" heeft bevolen. Uiteraard heeft de burgemeester de zer gemeente, die dien avond voor de uitvaart zich met zijn ambtgenooten in de residentie bevond, onmiddellijk na zijn terugkomst een onderzoek doen in stellen naar het voorgevallene. Daarbij is gebleken, dat de schakelaar van het electrisch licht is uitgetrokken door den jongen S., een zoon van een der ouder lingen van de Geref. Kerk hier ter plaat se, die zich met enkele bentgenooten in de consistoriekamer bevond. De rede nen, die hij later aanvoerde om dit schandelijke optreden te verklaren hij zou „bij vergissing" het licht in de kerk hebben uitgedraaid, terwijl het slechts zijn bedoeling was het licht in de consistoriekamer te dooven kan men moeilijk ernstig nemen. Naar wij vernemen is terzake proces verbaal opgemaakt, terwijl, zoo kwam ons verder ter oore, de burgemeester zich met een scherpen en verontwaar digden protestbrief tot de beide kerke raden dezer gemeente heeft gewend, waarin dit relletje met den meesten na druk onvoorwaardelijk wordt gelaakt. Naar verluidt, bevat deze brief de machtiging, hem voor te lezen en ter kennis der kerkelijke gemeenten te brengen, en verder de mededeeling, dat de burgemeester het voorgevallene, met de betuiging van zijn leedwezen daar over, ter kennis van den Commissaris der Koningin heeft gebracht.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1