mmirnu. financieele berichten. gemengd nieuws. ingezonden stukken. marktbenichten. agenda. zt ZSEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AFLOOP VERK00PINGEN. FRANKRIJK. ENGELAND. DUITSCHLAND. ZWITSERLAND. VEREENIGDE STATEN. GOES. o< worden verhoogd tot resp, f 2 enn f 2,25 wanneer slechts enkele dagen wordt ge werkt De jaarwedde van den agent der ar beidsbemiddeling werd bepaald op f 25. Een perceeltje grond ter grootte van 38 a. 30 ca,, gelegen achter de alge- meene begraafplaats werd verhuurd voor 1 jaar aan den heer W. Rijk te Schore voor f 25.50, De reken'ng over het le halfjaar van 1933 van de gascentra.e Oosteinde werd voorl. vastgesteld met voor den gewo nen dienst ontvang en uitgaaf van f 51.171, (in ontvang is een post opgeno men ad f 17 974, wegens verlies), In verband met het feit, dat de dienst 1933 slechts een gering batig slot zal opleveren, stelden B, en W. voor het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting voor het belastingjaar 1934/35 te verhoogen van 30 tot 45. De heer Van Nieuwenhuijzen vroeg of de posten werkverschaffing en steunver- leening mee zul en vallen in 1934, waar op de v o o r z. antwoordde, dat het waarschijnlijk is, dat deze posten bene den de raming zullen blijven. Men moet echtter bedenken, dat tegenover mee vallers ook tegenvallers staan. Verder wees spr, op de mogelijkheid, dat het armbestuur in 1935 om subsidie uit de gemeentekas zal vi agen. De heer G 1 e- r u m zeide, dat het armbestuur zich ongeveer zal kunnen bedruipen, doch er kunnen bijzondere omstandigheden ko men, waardoor de uitgaven worden op gevoerd Alsdan - al het armbestuur om steun moeten vragen. De heer K a r e 1 s e gevoelde veel voor een verhooging met 10 opcenten. De voorzitter zeide, dat hij zich zeer wel met een verhooging van 10 opcenten kan vereenigen mits het armbestuur geen of slechts een zeer geringe subsidie vraagt, Spr. achtte het mogelijk, dat hij den financieelen toestand van het arm bestuur te donker inziet. Het voorstel van B, en W. in stemming gebracht werd verworpen met algemeene stemmen. Hierop stelde de heer Van Nieu wenhuijzen voor het aantal opcen ten te brengen van 30 op 40, we'k voor stel werd gesteund door de heeren K a- relse en Bruijnzeel, Dit voorstel werd aangenomen met alg. stemmen. De verordening op de heffing van keurloon voor vee en vleesch werd ge wijzigd in dien zin, dat voor klein vee een geringer bedrag verschuldigd zal zijn. Het kohier van de hondenbelasting voor 1934 werd vastgesteld met 31 aan slagen en een bedrag ad f 152, Bij de rondvraag vroeg de heer Van den Brink naar het plaatsen der straatlantaarns. De v o o r z, antwoord de. dat het gasbedrijf reeds meermalen heeft toegezegd, dat hiermede een aan vang zal worden gemaakt. Het is echter te voorzien, dat gedurende dit seizoen maar weinig zal worden genoten van de uitbreiding der straatverlichting Spr. zal er nog eens met den directeur over spre ken. Verbetering Klinkerweg over den Scheldedam. Ged, Staten deelden aan den A.N.W B. en de KJN-A.C. in antwoord op een van die Vereenigingen uitgegaan verzoek mede, dat het rijwielpad langs den Pro vincialen straatweg Zuid-Beveland- Noord-Brabant zoodanig zal worden hersteld, dat het voor hel uitwijken ge schikt zal zijn. De kenteekenen voor rij wielpad zullen echter niet meer worden aangebracht. BIERVLIET. Woensdagavond had on der leiding van den burgemeester de tweede verloting plaats van het ver vaardigde zaagwerk in het ontspannings lokaal (gymnastieklokaal der O. L. School A) der werkloozen. Het gelever de werk was heel mooi, en weer ge maakt onder directe leiding van J, Cor- nelis en P. v. d. Linde. Nadat de burgemeester den uitslag van de verloting had medegedeeld, bood de heer M. de Regt namens de deelne mers den heer M. Maas een mooie door hen vervaardigde electrische schemer lamp aan voor diens leiding en mede werking in het afgeloopen seizoen. De heer Maas aanvaardde, de lamp gaarne als blijk van waardeering voor zijn be moeienissen Hij bracht tevens den dank aan het gemeentebestuur voor den steeds ondervonden steun, zoowel voor bet gebruik van het lokaal als voor den moreelen steun. Verder zei hij de burge rij van Biervliet dank voor de algemeene medewerking, die ook deze tweede ver- loling zoo schitterend deed slagen. SLUIS. Woensdag had alhier in ,,'t Hoi van Brussel" een lezing met licht beelden plaats over radium. De licht beelden waren zeer duidelijk, terwijl het •gesprokene een interessant karakter droeg, zoodat het talrijke gehoor, zeer tevreden was. De weg Sluis-Belgische Grens. De provinciale weg van Sluis naar de Belgische grens verkeert op het oogenblik in zeer slechten toestand, waar het drukke verkeer over dezen weg uiteraard ernstige bezwaren van -ondervindt. Nu de aansluitende wegen zoowel in ons land als in België in goeden staat verkeeren, doet zich de behoefte aan <een spoedige verbetering van dit weg gedeelte gevoelen, vooral in het zomer seizoen wanneer hierover het verkeer tusschen de Belgischee en Nederland- sche badplaatsen zeer druk is. De A.N.W.B, en de K N,A,C, hebben nu aan Ged. Staten van Zeeland ver zocht een spoedige verbetering van de zen weg te willen bevorderen. Coöp, Crediet-, Spaar, en Depositobank voor Zeeland (G.A.) In de Woensdag gehouden algemee ne vergadering van aandeelhouders der Coöp. Crediet-, Spaar- en Depo sitobank voor Zeeland (G.A.) geves tigd te Middelburg, werd het 58ste jaarverslag goedgekeurd, waaruit bleek dat de resultaten over het afgeloopen boekjaar bevredigend waren, en een dividend toe laten van 5% pCt. Bij het einde van het boekjaar be droeg het saldo der Spaar- en Deposi torekening 10787 (v.j. 10134)," een vermeerdering dus van 653. Bijzondere opvragingen, in verband met de buitengewone tijdsomstandig heden, kwamen niet voor. WAARSCHUWING. De commis- saris van ipolitie te Hilversum waarschuwt tegen de praktijken van D. v. Splunteren, wonende Ministerpark 10, aldaar, die herhaaldelijk in verschillende plaatselijke b.aden hier te lande adver tenties* plaats, waarin hij personen van goede ontwikkeling en in 't bezit van 1500 of 5000 'n positie aanbiedt als directeur van een bijkantoor eener groo- te onderneming. DE ONREGELMATIGHEDEN TE ROOSENDAAL. Motie van wantrouwen tegen den betrokken wethouder. In de Woensdag gehouden raads vergadering te Roosendaal heeft de burgemeester een verklaring afgelegd inzake de onlangs aan het licht geko men onregelmatigheden op het gemeen te-bureau voor sociale zaken. Spr. zei de o.m- het volgende: Op 16 Tebr. j.l. heeft de commissa ris van politie den chef van genoemd bureau J, M. aangehouden, op grond van een door drie vrouwen ten opzich te van dezen ambtenaar geuite be schuldiging van feitelijke aanranding der eerbaarheid. Tijdens het onderzoek van den com missaris van politie kwamen er feiten naar voren, welke wezen op bedrog ten nadeele van de gemeente. Op grond daarvan werd een nader onderzoek in gesteld. Dit onderzoek had tot gevolg, dat M. aangehouden bleef en vervolgens wethouder J- R. aangehouden werd, beiden als verdacht van bedrog ten na deele van de gemeente gepleegd. Ge bleken was n.l., dat in de rekeningen welke door de Ned. Heide Maatschappij maandelijks voor door haar gedane uit gaven inzake de werkverschaffing aan de gemeente werden ingezonden, onder de benaming „kosten wegens bemidde ling aankoop grond" posten voorkwa men, welke betroffen door M. aan die Maatschappij in rekening gebrachte reiskosten en verteringen, wegens rei zen voor grondaankoop en dat sommi ge dier reizen niet ten behoeve van grondaankoop, doch uitsluitend voor eigen genoegens waren gemaakt naar Mariënburg en Antwerpen. Enkele van de door M. in rekéning gebrachte reizen werden door wethou der R. meegemaakt,,1 die zich bewust was dat deze geschiedden voor per soonlijke genoegens en niet voor een doel, dat in het belang van de gemeen te in rekening is gebracht, heeft het onderzoek nog niet uitgewezen Het is de meening van B. en W. dat, ofschoon door de plaats gehad hebben de onregelmatigheden de gemeente is benadeeld en de groote ernst dezer feiten niet mag worden ontkend, er daarom toch geen reden bestaat om de gemeente zelve en hare administratie in opspraak te brengen op een wijze zooals dit door sommigen is gedaan. B. en W. hebben inmiddels den amb tenaar Ml., te kennen gegeven, dat zij voornemens zijn hem niet-eervol ont slag uit zijn betrekking te geven. Daar naast zijn maatregelen genomen om In de administratie van sociale zaken, welke niet in orde was, verbetering te brengen. Na het afleggen van deze verklaring nam de raad met algemeene stemmen een motie van wantrouwen aan tegen wethouder R., waarin deze werd ultge- noodigd zijn ambt onmiddellijk neer te leggen. •F Notaris J. Terpstra heeft Woensdag in den „Buitentuin" aan den Tramsingel ten verzoeke van de erven mej. de Wed. H. Janse-Dekker, publiek verkocht: Het Huis met Erf en Tuin aan den Kou- dekerkechen weg op 'i Zand bij Middel burg, D 59, groot 3 a. 21 ca. (24 roe). Kooper Johs. Verhage te Middelburg voor f 3100. STAVISKY ALS SPION. Een Engelsch blad weet te melden dat Stavisky, behalve als politie-spion, ook als verrader van landsgeheimen is werk zaam geweest. Frankrijk is tot de ontdekking geko men, aldus het blad, dat hel nog maar heel weinig militaire of maritieme ge heimen heeft overgehouden. Alle plannen van de strikt geheim ge houden versterkingen langs de Oostgrens zijn bijvoorbeeld op het oogenblik in handen van Duitschland. Voorts is bekend geworden, dat alle bijzonderheden betreffende een nieuw Fransch oorlogsschip voor den prijs van honderdduizend pond sterling aan een buitenlandsche mogendheid waren ver kocht, voordat zelfs de kiel van het schip was gelegd. Een ander geheim, dat aan het buiten land is verkocht, is het mechanisme van een machinegeweer, dat een grooter aantal schoten per minuut kan lossen dan eenig ander dergelijk wapen. Een bijzondere eigenschap van dit machine geweer was, dat hel door het losdraaien van een enkele schroef in zeven stukken kon worden verdee.d, zoodat het uiterst gemakkelijk vervoerd kon worden. Er behoeft slechts weinig twijfel over le bestaan, dat Stavisky slechts een agent was van deze reusachtige spion nen-organisatie, welke zich niet alleen bezig hield met 't verrichten van spion- nagewerk voor een bepaalde, of voor verschillende naties, doch ook met het het uitvoeren van misdaden, die groo te geldelijke voordeelen afwierpen. Een nieuw oorlogsmonster. Op de jaarlijksche algemeene vergadering van Hadfields Ltd. te Sheffield, heeft Sir Ro bert Hadfield bijzonderheden meege deeld, over een nieuw projectiel met groote doorborende kracht voor pant serplaten. Een 15 duimsprojectiel van groot kaliber, bijna 1000 kg zwaar door boorde een plaat van een dikte van on geveer het kaliber van het kanon. Het projectiel doorboorde de plaat zonder breuk en nam daarbij ongeveer 6J4 cwt. van hard staal mee. Niet alleen kwam het zonder breuk door het staal, maar het had nog kracht genoeg om nog een afstand van 9 mijl (15 km) af te leggen. Het was dan zoo weinig beschadigd, dat het met een kleine bewerking opnieuw gebruikt zou kunnen worden Verdere bijzonderheden mocht Sir. Robert niet meedeelen. EEN NIEUWE ZEPPELIN. Men is op de Zeppelin-werf te Frie- drichshafen sinds langen tijd bezig aan den bouw van een nieuw luchtschip, dat L.Z. 129 zal heeten, en dat de voortref felijkheden van de beroemde „Graf Zep pelin" in vele opzichten nog zal over treffen. Men hoopt het nog in den loop van dit jaar te kunnen voltooien. De vertrekken voor de reizigers zijn anders ingedeeld dan in de Graf Zeppe lin; zij worden in twee groepen met wandelgangen verdeeld en zijn veel rui mer dan bij de oude groepeering, wat reeds dadelijk blijkt, als men weet, dat deze vertrekken op de Graf Zeppelin 100 m2 beslaan en op de L. Z. 129 niet minder dan 400 m2, waarvan de helft voor slaapplaatsen en de andere helft voor verblijf over dag is ingericht. Het bovendek bevat aan den eenen kant de groote eetzaal, aan den ande ren een schrijf- en leeszaal. Tusschen deze in liggen de slaapkamers. Het benedendek, dat kleiner is, bevat het scheepsbureau, een douchebad en een rooksalon en voorts de, niet voor de passagiers toegankelijke, keuken en dienstvertrekken voor het personeel. Alle vertrekken hebben verwarming door heete lucht en ook ventilatie-in- richting. De verlichting is electrisch, ook in de keuken. De centrale ligt ongeveer in het midden van het schip, in een vol komen afgesloten ruimte, waar zich twee dynamo's, gekoppeld aan Dieselmotoren, bevinden. Daar ligt eveneens de scha kelruimte. De vertrekken voor het per soneel liggen aan weerskanten van den loopgang, in het voorste gedeelte van het schip. De gascellen worden, volgens een bijzonder procédé, in de speciale Zeppelin-fabriek van de Zeppelin-Mij. te Berlijn Tempelhof vervaardigd. Zestien van deze afzonderlijke gascellen wor den dan met draaggas (helium) gevuld. Het luchtschip wordt door vier Diesel motoren van gezamenlijk 4400 pk voort bewogen. Een merkwaardig proces. Te Darm stadt hebben 29 leden van een religieus genootschap, dat zich „Bijbelonderzoe kers" noemt, terecht gestaan, omdat zij ondanks een verbod van overheidswege, doorgegaan waren met bijeenkomsten, waarin zij hun godsdienstige opvattingen verkondigden. Zij erkenden het hun ten laste geleg de, doch verdedigden zich met het ar gument, dat zij tegen het woord Gods in den Bijbel zouden handelen, als zij hun geloof niet predikten en verbreid den. Zij verzekerden, niets met het Jood- sche geloof en met de communistische wereldbeschouwing gemeen te hebben. Van de Joden scheidt hen Christus en van de communisten de door de „Bijbel onderzoekers" verfoeide toepassing van geweld. De officier van justitie vroeg in zijn requisitoir niettemin schuldigverklaring en veroordeeling. Z. i. waren de „Bijbel onderzoekers" vijanden van den natio- naal-socialistischen staat, omdat zij el- ken wereldlijken staat als duivelswerk beschouwen en de staatswetten minach ten. Hij vroeg daarom de rechtbank, het genootschap te verbieden. De rechtbank heeft zulks in haar uit spraak echter geweigerd, aangezien de grondwet van Weimar bepaalt, dat elke religieuse gezindte vrijheid heeft van godsdienstoefening. Het O. M. had wel iswaar betoogd, dat de grondwet van Weimar niet meer geldig was, omdat de grondslagen van den staat zoo sterk ge wijzigd waren, doch de rechtbank achtte deze meening niet steekhoudend, aange zien bijv. de ministers op de grondwet van Weimar worden beëedigd en dat de wetten nog steeds op deze grondwet be rusten. Op die gronden sprak de recht bank alle beklaagden vrij. Een slecht seizoen. Ondanks het prachtige winterweer in het afgeloopen seizoen, heeft de Zwitsersche toeristen industrie een zeer slechten tijd gehad. Slechts enkele hotels, hadden zooveel gasten, dat zij hun kosten konden goed maken, doch de meeste inrichtingen hebben met verlies moeten werken. De inkomsten van een der grootste hotels te Genève bedroegen in het afgeloo pen winter-seizoen slechts 60.000 Zwit sersche francs, tegen 200,000 francs in 1932. Het sterk afgenomen toeristen-ver keer als gevolg van de crisis, blijkt dui delijk uit de jongste cijfers omtrent het vreemdelingenbezoek. Terwijl in 1930 510,000 Duitschers Zwitserland bezoch ten bedroeg dit aantal in 1932 slechts 250.000, het aantal Engelsche bezoekers liep van 189.000 tot 58.000 en dat der Amerikanen van 475.000 tot 79.000 te rug. Slechts het aantal toeristen uit Frankrijk is toegenomen. Vijftig jaar gevangenisstraf. Manny Strewl, een voormalig dranksmokkelaar te Albany, die was gepakt als mede plichtige aan de ontvoering van een ze keren John J. O'Connell jr. (iemand die behoort tot een familie, die een rol speelt in de politieke wereld van den staat New-York) is veroordeeld tot 50 jaar gevangenisstraf. De man is 30 jaar. Hij heeft niet enkel als tusschenpersoon gefungeerd tusschen de eigenlijke ont voerders en den oom. van den geroofden O'Connel, maar was ook medeplichtig geweest aan de ontvoering zelf. De fa milie O'Connel had 40.000 dollar losprijs betaald. Strewl hoorde het uitgesproken von nis aan zonder uit de plooi te komen, Hij heeft zijn medeplichtigen niet ver klapt. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet. gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort 1 MUZIEK OP DEN BEGRAFENISDAG. Dinsdag met de plechtige uitvaart van H.M. de Koningin-Moeder waren door het geheele land schouwburgen, bioscopen en openbare vergaderingen uitgesteld. Ook in onze stad was dat het geval. Maar toch was er een muziekvereeni- ging en wel „Oefening na den Arbeid", die zich blijkbaar aan dit alles niet stoorde en toch haar oefeningen hield, Is het niet betreurenswaardig dat, ter wijl heel de natie rouwt om het groote verlies dat ons land heeft getroffen, nog wel een Christelijk muziekcorps doet alsof er niets gebeurt en toch haar oefe ning houdt? Oranjevriend. APOTHEKEN, Te Middelburg is eersten Paasch- dag (Zaterdagavond tot Maandagmorgen 8 uur) geopend de apotheek van mevr. wed, J. W- v. d. GardeHammacher, Korte Noordstraat). Van Maandagmorgen (Tweeden Paaschdag) te 8 uur tot Eins- dagmorgen 8 uur dien van den heer M. J. van Pienbroek, Pottenmarkt. De ove rige avonden en nachten tot Zaterdag morgen 8 uur de apotheek van mevr. wed. J. W. v- d. Garde. Middelburg, 29 Maart. Op de veiling deden appels: armgaard 1016 c., goudreinet 33 c„ roode bakker 20 c., huijsmanzoet 710 c. alles per kg. Goes, 29 Maart. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Groenteveiling. Spi nazie 13—18; Snijsla 22—27; Spruiten' 16; Witlof 1216; id lie soort 911; Uien 0.80; per 100 kg.; Kropsla 3.10 5.80; Knolselderij 2.60; Koolplanten 1.60; Kipeieren 1.902; per 100 stuks; Radijs 3.60; Rabarber 6 306.40; Bloe men (Tulpen) 1718; id. Wilgenkatjes 2.60; per 100 bos. Oostburg, 28 Maart. Veilingsver. „Avicultura". Aanvoer 68 kg boter, prijs 1.331.71 per kg (gezwegen van 5 cent omzetbelasting per kg.) MIDDELBURG. BIOSCOPEN. City-theater, Noordstraat. Vanal Vrijdag iederen avond half acht. Zondag en Maandag (le en 2e Paaschdag) matinée 3 uur, „Ont wakende Jeugd", „De Groote kleine Man" en „Van Nacht niet storen". ,E I e c r o" (Markt) Vanaf Vrijdag iederen avond twee voorstellin gen, 79 en 911 uur. Zondag en Maandag (le en 2e Paaschdag) matinée 3 uur. .,De Prins Harer Droomen", RISSItSGifÉ. A 1 h a m b r a-T heater. Van Vrij dag 30 Maart tol en met Donder dag 5 April: „The Way tot love" en „The Kid from Spain". L u x o r-T heater Van Vrijdag 30 Maart tot en met Donderdag 5 April. „Es war einmal ein Wal- zer" en „Der Zarawitsch", Zaterdag, 31 Maart. 3e Opvoering van de Revue: „Van Alles Wat". Schouwburg. Zaterdag, 31 Maart en Zondag, Maandag 1 en 2 April. Bazar Ver. Volksgebouw „De Gouden Poorte". Zondag 1 April. Uitvoering De Volks stem, zanguitvoering. Schouw burg 8 uur. Donderdag 5 April. Lezing over de nieuwe richting in de veevoeding enz. Spr. F. C. Zonnevylle, land bouwkundige. De Eendracht, 1 uur n.m. Donderdag 5, Vrijdag 6 en Zaterdag 7 April. Fransch Congres uit Lille. Maandag. 9 April Jaarl. Alg. Verg. Aandeelh. N.V. Zeeuwsche Con fectie fabriek. 14 uur. Woensdag 11 April. Turnuitvoering Gymnastiekver. Wilhelmina. Schouwburg. Vrijdag 13 April. Concert Middel- burgsch Mannenkoor. Concert en /Gehoorzaal 8 uur. Donderdag 19 April. Generale Re petitie Vereen, voor Instrumen tale Muziek. Concertzaal. V r ij d a g 20 April. Concert Ver. voor Instrumentale Muziek- Con certzaal. Woensdag 25 April. Contribuantèn- Concert Middelburgsch Muziek korps. Concert- en Gehoorzaal 8 uur. Donderdag 26 April. Bijeenkomsit afd. M'burg Ver. tot bev. belan gen Slechth. Lezing Lichtbeelden, spr. de heer Avink V r ij d a g 27 April. Extra Abonnements voorstelling. Charlotte Kflhler, „Het Bal" van Irène Némirovsky. Schouwburg 8.15 uur. Zaterdag 28 April. Jaarverg. Zeeuw sche Bond van Accordeons en Mondaccordeons Vereenigingen, Maandag 30 April. Vereen, „Uit het Volk—Voor het Volk", viering 25sten verjaardag Prinses Juliana (aubade, Neerl. Oranjefilm, con cert en muz. wandeling). „Grand Theate r". Vrij., Za., Zon-, Dinsd. Iederen avond 8 u. Zondagm. 3 uur. 2den Paaschdag (27 uur doorl. voorstelling) „De Broadway Revue", Zondag 1, Maandag 2 en Dinsdag 3 April. Revue „Rang.... die zit!", door het Rotterd. Revue Gezelschap dir. A. Ruysdael. Schouwburgzaal de „Prins van Oranje" 8 uur (2e Paaschdag 7 uur.) Donderdag 10, Zaterdag 12 en Zondag 13 Mei. Feestelijk concours ter gelegenheid 85-jarig bestaan Handboogschutters Ver. „Jacoba van Beieren". Zaterdag 26 Mei. Alg. verg. Vereen. Het Schoolmuseum. Spr. de hr. K. Brants, E fdinsp. L. O. tJ ONS JDaa .stiet Dl V, Vd Eersi feegr'; besc] tuig male sanfc te» afc nisie In h zoor kara bete sehel raai al dl is v. hei B-aiiJ denj schaf V, res wel de® ruin hoof| vam ken. mïdc aaald dai vrij ten, Elec. Drukkerij G. W. den Boer, Mburg,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6