BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WH». NUMMER 76. TWEE BLADEN. VRIJDAG 30 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. WSIDKEREII. ZUiD-BEVELAND. $ravwci<*l£ MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. sa* GOESCHE COUGANT^un Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent DE ADRESSEN VAN ROUWBEKLAG DER STATEN-GENERAAL. Donderdagmiddag aangeboden. Donderdagmiddag 5 uur heeft ten Pa- leize Noordeinde te 's-Gravenhage de aanbieding aan de Koningin plaats ge had van het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer, in verband met het overlijden van de Koningin Moeder. De commissie bestond uit den voor zitter dier Kamer, mr. W. L. baron, de Vos van Steenwijk, en de leden Van der Hoeven, Hermans, van Citters, de Jong en Fock. Om zes uur verscheen een commissie uit de Tweede Kamer met hetzelfde doel. Deze commissie bestond uit den Voorzitter der Kamer, jhr. mr- Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en de heeren Aalberse, de Geer, Schouten, Bierema, Joekes, Vliegen, Albarda en mej. A. Me ver. Het antwoord van de Koningin op het adres der Eerste Kamer luidt. Ik dank de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor haar adres van rouwbe klag. De deelneming aan Mij en Mijn Huis door haar betoond bij gelegenheid van het over1ijden Mijner beminde Moeder, oud-Regentes van het Kon:nkrijk, wordt door Mij op hoogen prijs gesteld. Het antwoord van de Koningin op het adres van rouwbeklag der Tweede Ka mer luidt als volgt: Ik heb met groote erkentelijkheid ken nis genomen van de gevoelens der Twee de Kamer der Staten-Generaal neerge legd in haar adres van rouwbeklag en tevens van de dankbaarheid van het Nederlandsche Volk voor hetgeen de Overledene voor hetze've in Haar lang en zegenrijk leven als Gade van Mijn onvergetelijken Vader, als Regentes en als Moeder heeft gedaan. Ik verzoek U aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mijn dank over te brengen voor dit adres van rouwbeklag. DE RADIO-TOESPRAAK VAN H.M. DE KONINGIN. In aansluiting aan het bericht omtrent de toespraak, welke H.M. de Koningin morgen, Zaterdagmiddag 1 uur voor de radio zal houden, wordt nog mede ge deeld, dat H.M. deze rede zal uitspreken in de groote of St. Jacobskerk te Den Haag. De uitzending zal geschieden door de beide zenders Huizen en Hilversum en voorts door de Phohi en de rijkszenders te Kootwijk naar Oost- en West-Indië zal de uitzending opnieuw worden uit gezonden door de N.I.R.O.M. en de Gou vernementszenders. DE UITZENDING VAN DE UITVAART. Tienduizenden Nederlanders hebben Dinsdag jl. geluisterd naar de uitzending van de Uitvaart van de Koningin-Moe der. De „Radiobode" vermeldt nu, dat er dien dag 22 microfoons gebruikt en vele extra microfoonverbindingen tot stand gebracht zijn. Voorts lezen we: De post bij het Paleis werd betrok ken door den K.R 0., waar de heer P. de Waard het ooggetuige-verslag gaf; de post Pletterijkade (V.A.R.A.) was toe vertrouwd aan den heei A. J. G. Stren- folt als ooggetuige. De post Rijswijk werd bezet door den majoor b. d. W. G. de Bas, die namens de A.V.R.O. ver slag deed. gaf de heer P. C. Tolk een beschrijving van de gebeurtenissen op het ^Marktplein, terwijl mr. v. d Deure het interieur der kerk beschreef. Beiden deden dit namens de N.C.R.V. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de vier groote omroepvereeni- gingen een schrijven gezonden, waarin Z. Ex. voor de uitnemende wijze, waar op zij gezamenlijk de radio-reportage van de plechtigheden ter gelegenheid van de begrafenis van wijlen H.M. de Koningin-Moeder hebben doen slagen en waardoor honderdduizenden luiste raars in den lande, die niet in de gele genheid zijn geweest, de pP'Vgheden te aanschouwen, toch in staat zijp ge steld deze op den voet te volgen, ha;-e erkentelijkheid heeft uitgesproken. DE VERLAGING DER LOODS GELDEN. De Belgische regeering zal in lichtingen vragen in Den Haag Door het Antwerpsche Kamerlid J. Joris werd de vl 'jende vraag tot de Belgische regeering gericht: Onlangs werd in het Nederlandsch parlement een weti mtwërp ter tafel gelegd, luidens hetw.lk de zee- en ri- vierloodsrechten met 20 pet. worden verlaagd.*) Die verlaging wordt eveneens voor zien op de tarieven van kracht voor de op de Schelde gelegen Nederlandsche havens. Welnu, die tarieven erden bij over eenkomst vastgesteld en gevoegd bij 't tusschen België en Nederland gesloten verdrag van 12 Mei 1863 betreffende den aankoop van de Schelderechten. Meent de minister dat bedoelde ta rieven door een Nederlandsche wet en zonder voorafgaand akkoord met België, mogen gewijzigd worden? De Minister van Buitenlandsche Za ken heeft daarop het volgende geant woord: Deze zaak ontging niet aan de aan dacht van mijn departement, dat, met den minister van verkeerswezen, de kwestie onderzoekt of het wetsont werp bij het Nederlandsch parlement ingediend, inbreuk maakt op het ver drag van 12 Mei 1863. De regeering van den Koning zal, na de noodige inlichtingen in Den ffaag te hebben ingewonnen, niet nalaten over de naleving van dat verdrag te waken. De beide Kamers hebben het in middels goedgekeurd. Red. Extra-tremen op Paschen. Maandag 2 April zal een doorgaande sneltrein van Vlissingen naar Rotter dam, Den Haag en Amsterdam loopen. De trein vertrekt uit Vlissingen 18.38, Middelburg 18.49. Goes 19 09, Kruinin- gen-Ierseke 19.23, Belgen op Zoom 19.48 Aankomst Rotterdam 20.48, Den Haag 21.17 en Amsterdam 22.09, HANDELSBELANG. Tot het houden van een win kelweek besloten. De Vereeniging „Handelsbelang hield Donderdagavond een ledenverga dering in de Sociëteit „St. Joris" De voorzitte,r de heer L. A. Stofko- per, wijdde eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van de Koningin- Moeder. De middenstand herdenkt met dankbaarheid, wat de overledene in moeilijke tijden voor het Vaderland heeft gedaan. Spr. is als vertegenwoor diger van de Kamer van Koophandel bij den uitvaart tegenwoordig geweest. De leden hoorden de woorden van den voorzitter staande aan. De heer Stofkoper wees er verder op, dat hij ook van 1933 slechts in on- gunstigen zin kan gewagen. Nog steeds worden er weer moeilijkheden aan den internationalen handel in den weg ge legd. Ook de werkloosheid bleef groot al was zij iets minder dan in 1932. Spr. juichte daarom toe het wetsont werp waarbij 60 millioen beschikbaar is gesteld voor het uitvoeren van groote werken. Spr. hoopt dat deze weg de juiste zal blijken te zijn, en dat de zaak der geheele gemeenschap ten goede zal komen. Spr. wees verder op het wetsontwerp inzake de „besloten" vennootschappen, waardoor z.i. de middenstand weer het zwaarst getroffen zal worden. Spr. be grijpt niet, waarom „gesloten" ven nootschappen niet naar eigen goeddun ken mogen reserveeren en de open vennootschappen zulks wel mogen doen- Intusschen meent spr. dat er ook en kele opgewekte klanken kunnen geuit worden. Het vertrouwen in de toekomst is wederom aan het opleven, mede dank zij een gelukkige verandering in de men taliteit bij een groot deel van ons Volk en voorts dank zij het optreden van een krachtige regeering. Veel van de toekomst blijft echter nog duister. Men moet verstaan, dat ook het bestuur van de groote huishou ding die „staat" wordt genoemd, nieu we wegen heeft in te slaan. De weg van vertrouwen moet geza menlijk gegaan worden en dat geldt voor den middenstand, voor hem m l i>. ^^erdaad „Eendracht maakt Macht Men ziet met groote belangstel- mg te gemoet de plannen van de mi nisters van financiën en economische zaken ten opzichte van de z.g. crediet- verleenmg aan den middenstand. Uok verschillende plaatselijke rege lingen hebben de ernstige aandacht van het 1 estuur; een der eerste aan de orde kon ende zal wel zijn, die van de open stelling van bepaalde zaken op Zondag Wachten is lang, vroolijkheid is vlug, maar geluk is diep en liefde een voudig. Scharten-Antink. het zomerseizoen. Het bestuur heeft volledig contact met de instantiën die hierover te beslissen hebben, zoowel met voor- als met tegenstanders hoopt het bestuur den juisten weg te vinden. Het bestuur acht algemeene verga deringen van groot nut .evenals de leden die op meer vergaderingen aandrongen, maar men moet niet denken, dat daar het meeste werk wordt verricht. De bestuursleden, vooral zij, die deel uit maken van officieele of semi-officieele bestuurcolleges staan steeds voor de belangen van den Middenstand op de bres. Bij de ingekomen stukken bleek, dat de actie om in de toekomst van Bijen- korftreinen verschoond te blijven, nog voort gaat en zeker kans op succes heeft. Het jaarverslag van den secretaris den heer P. M. de Kleijn, besprak ook de moeilijke tijden en de vele re geeringsmaatregelen, maar juichte toe, dat de gouden standaard gehandhaafd bleef. Het verslag behandelde vervolgens de toestanden in de verschillende tak ken van den middenstand o.a. dat de concurrentie is verscherpt door de om zetbelasting. In sommige branches is de toestand iets minder ongunstig, maar over het algemeen zijn de mededeelingen in mi neur gesteld. De secretaris wees ook op het groote belang van het vreemdelingenverkeer voor Middelburg, ep hoopte dat de stad spoedig als seizoen-plaats zal worden erkend. Verschillende door de vereeniging on dernomen of gesteunde zaken in den loop van het jaar, worden in het ver slag gememoreerd. Het incasso-bureau had geregeld ar beid, al was het niet altijd met veel suc ces. Betreurd wordt, dat het plan van een excursie naar de Z. H. B. onuitgevoerd moest blijven wegens te weinig deelna me der leden. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer F. B den Boer, bracht zijn verslag uit, waaruit bleek, dat hel saldo van f 215 op Januari steeg tot f 377 op 31 December. De rekening werd goedgekeurd. Toegelaten welden vier nieuwe leden. Tot bestuursleden herkoos de verga dering de heeren M. H. Boasson, F. B. den Boer en P. M, de Kleijn. Laatstgenoemde had zich aanvanke lijk niet herkiesbaar gesteld, maar was als nog bereid daarop terug te komen, en secretaris te blijven, tot iemand ge vonden is, die over meer tijd beschikt. Het instituut ballotage-commissie is opgeheven. De voorzitter deelde o.a. mede, dat het bestuur de actie voor hel be houd van den bietensteun heeft ge steund; dat het ook diligent is inzake de geruchten over wegnemen van marine of van „de Zeeland" uit Vlissingen. Na vrij uitvoerige bespre kingen besloot de verga dering een winkel- of reclame week te orga- niseeren. Vermoedelijk in Augustus. De vraag was gesteld winkelweek of excursie? Het bestuur zegde toe naast de winkelweek te zullen trachten toch nog iets voor alle leden te organiseeren, zoo mogelijk een eenvoudige excursie. Na een korte 'rondvraag sloot de voorzitter de vergadering 25-jarig bestaan Herv. Chr. School. Naar men ons bericht, zal de Herv. Christ, School in de Nieuwstraat, uit gaande van de Ver. „Het Mosterdzaad volgende maand 25 jaar bestaan. Men hoopt dit jubileum op waardige wijze te vieren met een herdenkings avond op 4 April a.s.. in de Groote Kerk, Als sprekers zullen optreden ds- G. Boerma, van Silvolde en ds. Steinz, van Goes. Voorts zullen de kinderen een aantal liederen zingen en zal er een beurtzang plaats vinden tusschen school kinderen en gemeente. De orgelist M. ter Boekei, van Hoorn, zal het orgel be spelen en als solo het le deel van de Ve Symphonie van Widor ten gehoore brengen AAGTEKERKE. De collecte voor den Zeeuwschen Beker heeft opgebracht de som van f 121, Winterclub. DOMBURG. Woensdag trad in de Winterclub alhier op, de heer R. Zui- dema, uit Goes, met het onderwerp: „Uit de Geschiedenis van het Dagblad" Alvorens het woord te geven aan den spreker verzocht de voorzitter de aan wezigen, op te staan en herdacht met enkele woorden het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en de indruk wekkende plechtigheid van Dinsdag. Hierop bracht de voorzitter de leden in kennis met het overlijden van mejuf frouw Van der Feen, die in de Winter club een gaarne gehoorde spreekster was en wier onverwacht heengaan ook in dit milieu een leegte zal laten. De heer Zuidema begon daarop zijn lezing met een overzicht van de op komst en de ontwikkeling van de dag bladpers, die in onzen modernen tijd van zoo geweldigen invloed is gewor den op het volksleven, ten goede en ten kwade. Wel schijnt het dat reeds omstreeks 700 voor Chr. in China 'n dagbladpers bestond; in het oude Rome gaven in het begin onzer jaartelling beschreven bor den het actueele nieuws aan het groote publiek en circuleerden bij de bevoor rechten afschriften van de „acta diur- na", die „Gemengd Nieuws" en adver tenties inhielden; maar eerst in de 16e eeuw kan men spreken van voorloopers van onze dagbladen. In ons land ver schijnen dan „loop- of nieuwsmaren" eerst op ongeregelde tijden, ter versprei ding van belangrijk nieuws, o.a. over het leger te velde. Waarschijnlijk reeds in 1607 ver scheen in Amsterdam de eerste eigen lijke „courant", het eerste bekende dag blad aldaar is van 1 April 1627; brieven van binnen- en buitenlandsche corres pondenten leverden geregeld de stof. Van belangrijke gebeurtenissen, als biiv. de terechtstelling van Johan van Oidenbarneveld, verscheen in den Haag een bulletin. In den loop der volgende eeuw neemt het belang van de dagbladpers wel toe, dgch haar rol is niet overwegend. Een bijzonder moeilijke periode voor de Nederlandsche pers is de tijd van Na poleon, toen strenge censuur de vrijheid van drukpers aan banden legde; de toen malige courant, waarvan spreker een ex. toonde, maakt een armelijken in- indruk. Ook na 1815 is er vooreerst van groo te uitbreiding geen sprake. Deze komt eerst na 1869, tengevolge van de af schaffing van het dagbladzegel en met name in de laatste decenniën, nu de techniek van het zetten en drukken een geweldigen opbloei mogelijk maakt. Na deze inleiding, ging de spreker meer in bijzonderheden de ontwikkeling der moderne techniek na, waarbij hij door het toonen van materiaal en lan tarenplaatjes zijn woorden verduide lijkte. Vol belangstelling volgden de aanwe zigen de voordracht en stelden bij het loonen van de projecties verschillende vragen. Met een hartelijk applaus stem de men in met de woorden van dank door den voorzitter tot den spreker ge richt. KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Nederland's souvereiniteit on aangetast gebleven. De zaak rijp voor openbare be handeling. Aan de Kamer is mededeeling gedaan van een briefwisseling tusschen de Commissie van Rapporteurs en de Re geering betreffende de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en de verhooging van de spoorwegbrug over dat kanaal bij Vlake, met bijkomende werken. Hieruit blijkt dat de regeering\,in 1929 aan de Centrale Commissie voor de Rijnvaart mededeelingen van informa- torisch karakter betreffende de voor genomen kanaalverbreeding gedaan heeft om geen wantrouwen te voeden Het zou struisvogelpolitiek zijn ge weest de door de Centrale Commissie te berde gebrachte critiek te negeeren en zich niet uit te laten of de regeering van plan was, uit eigen beweging voort te gaan met het doen beantwoorden van de tusschenwateren aan door haar zelf redelijk geachte verkeerseischen. Daarom werd den Nederlandschen MAANDAG (2en PAASCHDAG), ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Daar wij Dinsdag vroeger ter perse gaan, zullen advertenties voor dien dag niet later dan TIEN uur v.m. kunnen worden aangenomen. Middelburg, 30-III-'34. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 10.9 °C (52 °F); laagste 4.9 °C (41 °F). Heden 9 h: 6.6 °C; 12 h: 7.9 °C. Geen regen o£ neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 772 mm; laagste 770 mm. Zon op: 5 h 42; onder: 18 h 28. Licht op: 18 h 58. Maan op: 18 h 17; onder: 5 h 06. V.M. 31 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 30 0.58 13.24 7.34 19.39 Za. 31 1.27 13.55 8.10 20.12 April. Zo. 1 2.01 14.22 8.43 20.42 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 30 2.49 15.10 8.33 20.48 Zo. 31 3.22 15.46 9.05 21.18 April. Zo. 1 3.58 16.19 9.35 21.46 Rijnvaartcommissarissen opgedragen, in herinnering te brengen wat Nederland in den loop der jaren tot verbetering der tusschenwateren had tot stand ge bracht en nog van plan was te doen. Met prijsgeving van recht had de gegeven uiteenzetting niets te maken. De regeering heeft dus niet meer ge daan dan een zuiver informatorische mededeeling gegeven. In de Memorie van Antwoord was sprake van een eventueele tweede scheepvaartverbinding door de tus schenwateren. De regeering bevestigt, dat daarover bij herhaling is gesproken, en wel omdat in het V. V. aan de mo gelijkheid van een zoodanige tweede scheepvaartverbinding een motief was ontleend om de noodzakelijkheid van verbreeding van het kanaal in twijfel te trekken, dus om de noodzakelijkheid der verbetering van het kanaal te over tuigen, zelfs in het éeval, dat een twee de verbinding inderdaad tot werkeb heid zou zijn geworden. Zoolang geen plannen van zoodanige tweede verbinding bestaan, weet de minister uit den aard der zaak niet, welk verkeer daardoor eventueel zou worden gediend. Daarbij werd in de Memorie van Antwoord bij herhaling gezinspeeld op de indienststelling van een tweede verbinding voor de scheepvaart tus schen het Hollandsch Diep en de Schelde. Dit is daaraan toe te schrij ven, aldus de regeering, dat den minis ter niet bekend is hoe de leden, die dit punt in het V. V. ter sprake brach ten, zich de verbinding voorstelden. Het zou volkomen onjuist zijn, uit 't feit de gevolgtrekking te maken, dat een dergelijke verbinding in eenigen vorm door de Regeering in overweging zou zijn genomen, of dat de thans voor de toekomst voorbereide groote ka naalverbreeding zou zijn te beschou wen als een bereids richting gevend onderdeel in het geheel van het vraag stuk van eventueele nieuwe onder handelingen betreffende herziening van de verdragen van 1839. De minister deelt verder mede, dat de voorgestelde onteigening strekt om de verbreeding van het kanaal moge lijk te maken, zoowel daar, waar dit in verband met de wijziging van de spoorwegbrug te Vlake direct onver mijdelijk is, als daar waar dit noodig is om die wijziging ten volle aan haar be stemming te laten beantwoorden. De Minister kan niet inzien, dat tusschen hetgeen thans wordt voorgesteld en hetgeen vroeger aan de Kamer werd medegedeeld, eenige tegenspraak zou bestaan. Er is geen reden, zoo deelt de mi nister op een desbetreffende vraag mede, om bij de betreffende water-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1