De plechtige uitvaart van Koningin Emma. NUMMER 73. TWEE BLADEN. DINSDAG 27 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Het is thans een week geleden, dat Koningin Emma na een kort ziekbed aan Haar Koninklijke Nabestaanden, aan la»d en volk ontviel. Groot was de ont roering, die door allen ging, toen zij ver naaien: de Koningin-Moeder is niet naeer. Allerwege rouwde men, uiterlijk en maerlijk, -om het verscheiden van de zoo geMefde Vorstin. Deze nationale bewo genheid bleek bij het défilé, dat in ont róerenden eenvoud zoo treffend was; zij bleek overduidelijk bij de plechtige uit vaart van H. M. de Koningin-Moeder welke heden heeft plaats gevonden. De schaduwen van dit oogenblik wier- pe» zich reeds eenige dagen vooruit. Reeds gisteravond vereenigden zich on telbare scharen van allerlei richtingen en gezindten in een plechtige Ure des Gedenkens, om in de kerkgebouwen in een godsdienstig samenzijn aan haar ge voelens van droefheid uiting te geven. De roepstem van den Raad van Minis ters had aldus alom weerklank gevon den, Vandaag was het dan een dag van rouw voor ons geheele land, maar wel zeer in het bijzonder voor de vorstelijke residentie, nu het stoffelijke overschot va» de Koningin-Moeder vanuit haar pa leis aan het Lange Voorhout werd uitge dragen om te worden te ruste gelegd in de Koninklijken grafkelder van de Oran jes en hun Verwanten in de oude Prin- se-asfad. het naburige Delft. ïïej ochtendgloren was nauwelijks zichtbaar en reeds vulden zich de stra- te® van de residentie met duizenden en nog eens duizenden, van heinde en ver re samengestroomd om getuige te zijn va» den laatsten tocht van de alom in alle lagen onzer samenleving zoozeer geliefde Vorstinne, die leefde in de har te» van oud en jong, omdat de ouderen ondier ons voik bij het klimmen der jaren Haaur steeds meer achting en liefde toe droegen en omdat het jongere geslacht vol! eerbied tot Haar opzag, daar het steeds zooveel goeds over Koningin Em ma hoorde. Iets onzegbaars lag in die vroege ochtenduren over de stad; die duizen- de», welke zich door de straten bewogen, met als uiterlijk teeken van deelneming in den nationalen rouw strikjes of rosetten van oranje met zwart dragende. Men wist het: de plaatsen voor de ramen en op de tribunes moes te® iüjdig ingenomen worden. Strenge politiemaatregelen waren noodig om de ord«' te handhaven. De binnenstad lag als het ware gevangen in een gordel van afzetting, welke als een wijde lus gelegd wa« van Staatsspoorwegstation naar HoMandsche Spoorstation. Een plechtig heid als deze is voor ons land zonder precedent. Wel zijn er ook in vroegere jam» begrafenissen van vorstelijke per son®» geweest, maar de omstandigheden waren toen geheel anders. Dank zij de ontwikkeling van de verkeersmiddelen, koB heden een groot deel van onze be- voSdatg de plechtigheid bijwonen. De autoriteiten hadden dan ook thans, veel meer dan ooit te voren, te rekenen met eea massale belangstelling, welke stren ge voorschriften noodzakelijk maakte. kwam duidelijk tot uiting, toen de ponke ertoe overging, reeds om 7 uur vanochtend, den grooten ring te sluiten om.de binnenstad, waarbinnen zich geen verkeer meer mocht bewegen. Lang- '.aa» «aar duidelijk kwam er teekening in den cnaos van het verkeer; de weg, waarlangs de stoet zou gaan. begon zich reeds te onderscheiden. Het aanzien van de stad teekende ooi rouw af door de tallooze vlaggen, welke halfstoks waren uitgestoken, door de omfloerste lantaarns, die aanstonds ontstoken zouden worden, wanneer de stoei voorbij trok. Het zakenleven lag natuurlijk zoo goed als etil. De meeste openbare diensten waren stopgezet. Aan de departemen ten en andere rijksgebouwen en aan pro vinciale diensten werd niet gearbeid, wimkels en magazijnen waren gesloten. Het statige Voorhout, waar, op dezen droeven ochtend, de voorjaarsbloemen als ieeken van jong en nieuw leven uit de» grond opschoten, bood al vroeg een ongekend schouwspel. Langs de fraaie ane» dikten zich gaandeweg de rijen to. een compacte, menigte, welke zich daar langs den weg geschaard had, zoo dicht mogelijk bij het paleis van de be- betreurde doode. Maar ondanks de aan wezigheid van die duizendkoppige scha re verstomde elk rumoer. Veeleer heerschte er een aangrijpende, beklem mende stilte, welke een pijnlijk contrast vormde met de vreugdetonen, welke an ders in datzelfde Voorhout steeds uit de menigte opschallen bij gelegenheid van vorstelijke feestdagen, in vroeger jaren onder een dek van glanzende illu mineerglaasjes, in lateren tijd in de be- vlagde lanen. De menigte realiseerde zich zichtbaar dit contrast. Thans, op dezen rouwdag, zweeg de menigte eerbiedig stil, een devote stil te, welke slechts verbroken wordt door het gebeier der klokken, waarmede wij ding wordt gegeven aan de droeve plechtigheid, welke zich straks voltrek ken gaat. Onder den indruk daarvan wachtten de duizenden. Inmiddels gaan de uren voorbij en wordt het tegen half tien. De militaire troepen komen aanmarcheeren. Zij be- hooren tot onderdeelen van onderschei dene eenheden onzer weermacht. Een detachement van de brigade grenadiers en jagers betrekt de eerewacht bij het paleis. Het omfloerste vaandel met vaandelwacht van de jagers en het mu ziekkorps van het 5e regiment infante rie. De verdere troepenmacht dient voor de afzetting van het begin van den-te volgen weg: Voorhout en Kneuterdijk. Het Is een vertegenwoordiging van ons geheele leger, een groote verscheiden heid van weermacht-af deelingen: huza ren, luchtvaartafdeeling, schoolcom- pagnie van den motordienst, regiment wielrijders, veldartillerie, motorartille rie, corps rijdende artillerie, luchtdoel artillerie, genietroepen, pontonniers, torpedisten, hospitaalsoldaten, enz. enz. Maar tevens komen van de richting Denneweg aangerukt de detachementen, bestemd voor het militaire gedeelte van den rouwstoet. Inmiddels is de Koninklijke familie met de vorstelijke verwanten van wijlen H. M. de Koningin-Moeder en de verde re vorsten en vorstinnen, die voor de begrafenis zijn overgekomen, in het pa leis samengekomen. De oud-hofprediker, de hoogbejaarde ds. Weiter, leidt daar een rouwdienst- Het uur van vertrek nadert meer en meer. Voor zoo ver het Voorhout niet is af gezet, is het één menschenmetiigte. Tal rijke deputaties hebben in de omgeving van het paleis een plaats gekregen. Daar staan o.m. enkele honderden bur gemeesters uit verschillende plaatsen van ons land. Ook zijn er opgesteld de weeskinderen, verpleegsters, de leden van het Haagsche Comité voor Volks feesten, de leden van de vereeniging van oud-Indische generaals en hooge mi litaire autoriteiten en voorts verschil lende andere corporaties. Ook voor de schoolkinderen was een regeling ge troffen. Van elke school waren vijf kin deren aangewezen, die gezamenlijk bij het paleis een plaats gekregen hadden. Tegen half elf werd in de nabijheid van het paleis de rouwstoet opgesteld. Deze wordt geopend door een detache ment marechaussee te paard, met om floersten standaard en standaardwacht. Daarachter vo'gde de algemeene troe pencommandant, generaal-majoor Van Andel, als bevelhebber in de eerste mi litaire afdeeling, met zijn staf. Dadelijk daarop volgt in den stoet de Koninklijke Militaire Kapel onder lei ding van zijn directeur, kapitein Walther Boer. Het militair escorte van den rouwstoet bestond uit twee gedeelten, het eene, dat aan den rouwwagen en de volgkoet sen voorafging en het tweede, dat den stoet sluit. Het eerste militaire gedeelte omvatte een bataljon infanterie met omfloerst vaandel en vaandelwacht van het regi- ment grenadiers en wordt gevormd door vier compagnieën, resp. uit de He, Ille, IVe, en Ve infanterie-brigade. Daarach ter kwam een escadron huzaren met om ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regri, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 85 contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent floersten standaard van het Ille half- j regiment huzaren, j Nadat dit gedeelte van het militair es- corte zich had opgesteld, reed de rouw stoet van het Koninklijk huis voor. Ach ter de huzaren kwam een rijknecht-ma joor met twee rijknechts te paard. Direct daarachter volgde een hofrijtuig met een lakei, gaande naast elke portier en waar in gezeten waren de waarnemend ka merheer ceremoniemeester jhr A. G. Sickinghe en de kamerheer i.b.d, jhr, ir. Six. In een tweede hofrijtuig namen plaats de oud-intendant van Soestdijk, de heer Groeneveldt, de secretaris van wijlen H.M. de Koningin-Moeder, jhr- Witsen Elias en de geneesheer, die wij len H.M. de Koningin-Moeder tijdens Haar ziekte behandeld heeft, dr. de Jongh. Vervolgens kwamen nog zes hof- rijtuigen, waarin de 24 kamerheeren, die als dragers van het stoffelijk overschot van H.M de Koningin-Moeder fungeer den, gevolgd door een hofrijtuig bestemd voor de dragers van de slippen van het rouwkleed. Naast elk portier ging ook hier een lakei. In het volgende rijtuig had plaats ge nomen de opper-ceremoniemeester van H.M. de Koningin, graaf du Monceau. Het wordt een lange stoet door de vele galarijtuigen en hofkoetsen van hoog- waardigheidsbekleeders. Om elf uur rijdt de rouwwagen voor het paleis-bordes Het plechtige moment, waarop het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder naar buiten wordt gedragen ter aanvaarding van Haar laat sten tocht, is aangebroken. i De kist van blank eikenhout, op de hoeken met zilver gemonteerd, bevat tende het stoffelijk hulsel van de grijze Vorstinne, wordt uit het Paleis gedragen. Kamerheeren van de Moeder des Vader lands verrichten dit ldatste dienstbetoon en plaatsen de kist in den rouwwagen. Diep ontroerd ontblootte de overtalrijke schare het hoofd. De treurmuziek van het muziekkorps van het Vde regiment, onder leiding van zijn kapelmeester Van der Glas, doet klagende rouwtonen van Grieg's .,Ases Tod" hooren. Het is de klacht van Peer Gynt om zijn gestorven moeder. Rouwwagen en lijkkist dragen het stempel van vorstelijke soberheid. De hemel van den wagen is afgezet met een zilveren omlijsting en draagt een zilve ren kroon, terwijl aan de vier hoeken zwarte struispluimen met zilveren franje zijn aangebracht. De galabok is gedra peerd met zwart fluweel, omzoomd met zilveren franje en draagt ter weerszijden het Koninklijk wapen in zilver. De kist eveneens gedrapeerd met zwart fluweel, afgezet met zwart zilveren franje en ta lons, wordt overdekt met een zwart flu- weelen kleed, dat tot dicht bij den be- ganen grond afhangt. Op het lijkkleed worden de kroon van de ontslapen Vor stin, benevens haar ordeteekenen, ge hecht op een rood fluweelen kussen ge plaatst. Aan de achterzijde van de koets is een krans gehecht met linten in de Belgische kleuren, vermeldende de na men Leopold III en Astrid. De rouwwagen wordt getrokken door 8 met rouwkleeden gedekte paarden, waarvan 6 van den bok bestuurd, ter wijl het voorste span door een postil lon wordt bereden. De vier slippen van het rouwkleed worden gedragen door hooge hofdignitarissen, het zijn de heeren jhr. Schimmelpenninck, Ju- ckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, jhr. de Jonge van Zwijnsbergen en Sixma baron van Heemstra. De 24 kamerheeren, die het stoffe lijk overschot van H. M. naar buiten hadden gedragen, stelden zich ter weerszijden van den rouwwagen op. Ter rechterzijde reed de chef van^ het Militaire Huis van H. M, de Konmgin, vice-admiraal Bauduin en ter linker zijde de gouverneur jhr. Roëll. Dadelijk achter den rouwwagen stel den zich te voet de officianten en het personeel van wijlen H. M. de Konin gin-Moeder op. Langzaan reed de soet het voorplein af. Officieren der landmacht van het Militaire Huis reden er achter te paard twee aan twee, naar ouderdom van rang, In het eerste hofrijtuig achter den rouwwagen reden in den stoet mede hofdames van de overleden vorstin. Naast elk portier ging een lakei. Dan volgden een aantal gala-hofrijtuigen, bestemd voor de vorstelijke personen. In het voorste hadden plaats genomen Prins Hendrik en de Vorst van Wal deck, broeder van Koningin Emma. Langs deze koets, zoomede langs ver schillende andere dezer rijtuigen gin gen ter weerszijden hofjagers en lakei en. In deze volgrijtuigen waren o.a. ge zeten de Zweedsche Prins Euéen, Prins Karei van België, Prins Felix van

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1