KORT ZEEUWSCH .NIEUWS. BEURSTHERMOMETER van Maandag. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. HANDEL EN NIJVERHEID. LAATSTE BERICHTEN. a BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN. AMSTERDAM, 26 Maart. Het eerste getal is de vorige notée- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e L 32 1000-5 100%—100 Ned. 17 1000-4% 100%—100% Ned. 31 1000-4 100%—100% Ned. 33 1000-4 100%—100% Certificaten-3 8888 O. Indië 22 dollar 1000-6 96% O. Indië 32 100-5 98%—98% O. Indië 26 1000-4 96%—96% Denemarken Oblig. 1926-5 84% Duitschl. pd. st. 100-7 46%46% Duitschl. 30 1000-5 40%—40%-41% Zwitserl. oblig. '24-5 97%97% Zwitserl Staatssp. 1927-4% 9796% Amsterdam 4933-5 100%100%, 's-Gravenhage 1929-4% 101%100%, Rotterdam 1926-1930-4% 94%—95%. Utrecht, prov. 1929-4% 101% Berlijn 1925-6% 23%—23%. Zeeuws. Hyp. B-5 100100%. Zeeuw. Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 114113%. C Rott. Bankver. 76% A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter Zn. A. 118%120%. A Pref. Jurgens A. 87%89. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 385382. A De Schelde N.B. 2121%. A Ver. Papf. v. Gelder 5453%. C Am. Car Foundry 17%17%. C Am. Smelt Ref. 25%26%. C Farbenind. I.G, 74 C U. States St. C. 30%—32%. C North Am. Cy. 12%12%. A Born. Sum. H.M. 124123%. A Linde Teves en Stokv. 66%66. A Ned. Wol Mij. 102%—102 A Singkep Tin M. 93%94. A J. C. Japan Ln. 271/» A Rotterd. Lloyd 41 41. A S. M. Nederland 43%43%. A Amst. Thee C.M. 55%55%. tijds vergelijkt met die van heden, dan blijkt eerst recht, welke enorme verbe teringen op het gebied der volkshuisves ting, keuring v-an levensmiddelen, enz. méde dank zij het werk der commissie is tot stand gekomen en hoe zeer het moet worden betreurd, dat aan het le ven dezer instelling een einde is ge maakt. Spreker dankte tenslotte allen voor hun ijver en toewijding. Van de commissie hebben de volgen de personen deel uitgemaakt: Mr. J. de Witt Hamer te Goes, 1903 1907; dr. G. H. Leignes Bakhoven te Goes, 19031906; D. Mulder te Ove zand, 19031928; D. van der Poel te Ovezand, 19031904; dr. H. R. Folmer te Driewegen, 19031928; J. Z. Risch te Goes, 19031918; J. Weststrate te 's Heer Arendskerke 19041922; dr. D. J. Hissink te Goes 19061907; G. van der Hoek te Goes 19071925; mr. J. A. de Wilde te Goes 19071908; mr. J. H. M. Stieger te Goes 19081930; P. Warren te Borssele 19221934; L. H. van Berk te Goes 19251933; C. Griep te Hein- kenszand 19281934; L. W. B. A. Mul der te Ovezand 19281934; mr. H. C. J. Zaaijer te Goes 19301934; dir. P. Post te Goes 1933—1934; Achtereenvolgens werd het voorzit terschap waargenomen door de volgen de heeren: Mr. J. de Witt Hamer 19031907; D. Mulder, 19071928; dr. H. R. Folmer 1928; L. H. van Berk 19281933; dr. P. Post 1933-1934; terwijl het secretari aat bekleedden de heeren: J. Z. Risch, 1903—1918; mr J. H. M. Stieger 1918 1928, beiden tevens lid; J. I. van Balle- goijen de Jong, toegevoegd secretaris, 1928—1934. HET COMMISSARIAAT VAN POLITIE. Zooals de lezer, die voorgaande berich ten over dit onderwerp in ons blad volg de, zal begrepen hebben, is hetgeen Za terdag te dezer plaatse vermeld werd, niet geheel juist. De commissaris van politie, gaat n.l. niet met pensioen, maar bereikte vorig jaar reeds den pensioen gerechtigden leeftijd. En de raadsleden, met uitzondering van de s.d.a.p.-fractie, hebben voorgesteld, aan den minister te verzoeken den huidigen commissaris in verband hiermede pensioen te verlee- nen en niet meer in deze functie te voorzien, zulks uit bezuinigingsoogpunt en omdat genoemde raadsleden op het standpunt staan, dat een commissariaat van politie in deze gemeente niet nood zakelijk is. De s.d.a.p.-ers willen deze kwestie bezien mede in verband met het tezijner- tijd met pensioen gaan van den burge meester. Geref. Vereen, voor drankbestrijding. Zaterdagmiddag vergaderde hier de Zeeuwsche Bond van afdeelingen der Geref. Vereeniging voor drankbestrij ding onder voorzitterschap van den heer H. C. van Donk te Goes. Besloten werd om een poging te doen de verspreide leden :n te aeelen bij een of andere af- deeling. Aangenomen werd een motie van de afd. Midde burg, waarin de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, om de door het bedanken van ds. Berkhoff ontstane vacature van vice-voorzitter der ver eeniging, weeer te doen bezetten door een lid der Chr. Geref. kerk. WANDEL-SUCCES. Op de te Roosendaal gehouden 30 km marsch, behaalde de Goesche w.s v. ,,De Amateur", den beker, geschonken dot>r het gemeentebestuur van Roosendaal, benevens een lauwertak. ARNEMUIDEN. Bij het verleggen van een plank sprong een stukje ijzerdraad in het oog van zekeren H. C. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen van dr. P. de Haas, die hem na de eerste hulp verleend te hebben, naar Middelburg verwees, die hem voor ver dere behandeling in het Gasthuis deed opnemen. WESTKAPELLE. Gedurende het win terseizoen, de maanden October tot cn met Maart, zijn in de Volksbibliotheek 2421 boeken uitgegeven aan 84 onder scheidene personen. Op het grondgebied der grensge meente Watervliet is een vrachtauto met 1700 kilo boter in beslag genomen door de douane. De bestuurder van het voertuig A. de W. uit Sas van Gent is gearresteerd en naar de Gentsche gevan genis overgebracht. Met ingang van 27 Maart is de heer J. Tiberius te Kruisland be noemd tot hulpcommies ter standplaats Oostburg. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Een rede in mineur. In de Zaterdag te Terneuzen gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel werden herbenoemd tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, voorzitter der afdeeling Grootbedrijf de heer P. A. Neteson (plaatsverv. C. Wind van Merkesteyn), voorzitter der afd. Kleinbedrijf de heer J. M. Og- gel (plaatsverv. A. de Vrieze). Bij den aanvang der vergadering her dacht de voorzitter het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, Door de leden werden deze woorden staande aangehoord. De Voorzitter deelde voorts mede, dat namens de Kamer aan H. M. de Ko ningin een telegram van rouwbeklag is gezonden, dat namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken aan het sterf huis als blijk van hulde een krans is be zorgd, en dat ter gelegenheid van de ter aardebestelling op Dinsdag de Kamer zal worden vertegenwoordigd bij den doortocht te Delft door den Voorzitter der afd. Grootbedrijf, den heer Neete- son, en den secretaris Harte. Hierna hield de Voorzitter in de eer ste vergadering van het jaar een uitvoe rige rede. Spr. hoopte, dat allen de noodige krachten en beleid zullen wor den geschonken, om in deze hoogst zorgvolle tijden de taak als bestuurders en leden der Kamer te vervullen, en dat, onder Gods zegen, die arbeid zal strekken tot bevordering van de alge- meene landsbelangen en in het bijzonder van dat landsdeel over welke zich de bevoegdheid der Kamer uitstrekt. De taak een terugblik te werpen, wordt steeds zwaarder, zij drukt nu met alle zwaarte, aangezien er zoo weinig aanleiding is voor opgewektheid. Spr. heeft lichtpunten, voor wat den alge- meenen toestand betreft nog niet kun nen ontdekken, al ontstond er in be paalde gebieden en in zekere branches wel wat meer levendigheid. Op grond van verschillende voorbeel den meende spr., dat wel wat te licht vaardig gesproken wordt over de nood zakelijkheid, dat de landbouwbedrijven zich aan de nieuwe toestanden zouden moeten aanpassen, en dat men hier als het ware voor een onoplosbaar econo misch vraagstuk staat. Daarbij komt dat het platteland geheel van het al of niet exploiteeren van de landbouwbedrijven afhankelijk is. dat ongeveer alles en al len door of van den landbouw bestaan. Indien het dus door het ontbreken van voldoenden steun niet meer mogelijk zou zijn de landbouwbedrijven te exploi teeren, zou ook het bestaansmiddel van het geheele platteland vervallen, zou, dit tot ledigheid worden gedoemd. Men stare zich bij het bespreken of beschrij ven van dit onderwerp niet blind op steun verleend aan de „landbouwbe drijven", doch houde er rekening mede, dat die maatregelen beteekenen steun voor het bestaan van de plattelandsbe volking in haar geheelen omvang, dus zoowel de landbouwers als hunne werk nemers én den middenstand. Ook het gebied der Kamer ondervond in toenemende mate de gevolgen dei- economische inzinking, door afneming der werkgelegenheid. Het aantal werk- loozen was grooter dan in het voor gaande jaar, en dit vorderde weer groo- te offers van verschillende gemeentebe sturen, voor ondersteuning van werk- A Houth. Alberts 35 C Baltimore Ohio 16%17%. A Southern Rlw. 19%19%. C Union Pac Rr. 74%—75% C Int. Nickel Cy. 16%16%. A Koloniale Bnk. 52%05%, A N.l Huk 1000 58%—59. A Ned. Ford A.M. 159%—159% A /vlg. ivunstz. U 41%43-44. A v. Berkels Pat. 1817%. C Calvé-De ft 55%—55%. A C Suiker Mpij 2424. A Ned. Ford A.M. 159ë159%, A Philips Gem. B. 242%—244%-42 V2. C Un.lever 77%—78% -77%. C Anaconda Cop. 8%—9%-9%. C Bethlehem St. 24%—25%-%. C Kennec Copper 11%12. C Un. States Leather 66%, A A.N.I.E.M.—N.B. 198%—199 A Kon. Petr. Mpij. 163%—164%-63% C Contin. Oil Cy 11%—11%-%. C Shell Uunion O.C. b/8o/8-o%. C Tide Water Ass. Oil 6%6%-6% WB'sw-erwwr* loozen of uitgaven voor werkverschaf fing, en bracht verschillende gemeen ten aan den rand van hun financieele draagkracht, omdat zelfs na het opvoe ren van alle belastingobjecten tot het maximum, nog bezwaarlijk een sluitende begrooting was te maken. Voor zoover de omvang van het gel delijk verkeer op de kantoren der pos terijen in het gebied der Kamer een beeld geven van het handelsverkeer moet worden geconstateerd, dat dit, zooals uit de statistieken blijkt, over 't algemeen iets is teruggeloopen. In het afgeloopen jaar werd door de Staten-Generaal aangenomen het wets voorstel der Regeering tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de uitbreiding van de havenwerken te Ter Neuzen. Na voltooiing van het eerste deel der geprojecteerde havenuitbreiding zal voor zeer afzienbaren tijd zijn voorzien in de behoefte aan kaderuimte en op slagterrein voor deze haven. Voor wat betreft kanaliseering in Zeeuwsch-Vlaanderen moet wel worden getuigd, dat die kwestie op een dood punt is gekomen. In de verbetering der landwegen is vooruitgang. De nieuwe veerboot voor den dienst Walsoorden-Hansweert kwam in de vaart. Zooals bekend maakt het aanleg gen van aanleghavens voor koplading ten bate van dien dienst op het oogen- blik nog een onderwerp van studie uit bij 's rijks waterstaat, doch zullen de kosten van uitvoeting ook worden ge dekt uit de hiervoren besp'oken 60 mil- lioen, waaruit ook de bovengenoemde haven verbetering te Ter Neuzen wordt beves'igd. De zeevaart op de haven van Ter NeuzSen was iets drukker dan bet vorige jaar, voornamelijk door de bedrijvigheid aan de industrieën te Sluiskil. De industrieën voor biscuits en suiker werken te Breskens gevestigd, trachten zich aan de omstandigheden aan te pas sen en houden de zaken redelijk gaan de. Het mosselbedrijf leidde in 1933 niet tot gunstige resultaten. De prijzen lie- liepen zeer laag wegens overproductie, waarbij nog gevoegd moet worden de al- gemeene depressie, die de koopkracht der afnemers, in hoofdzaak de werklie denbevolking sterk deed afnemen, De visscherij, die voornamelijk te Breskens wordt uitgeoefend, heeft al evenmin tot gunstige resultaten geleid. Vanwege den winkelstand worden van enkele zaken bevredigende klanken vernomen voor wat betreft het op peil houden dier bedrijven, hetgeen door ge stadige actie en energie gelukt. Maar dat is geen beeld van den algemeenen toestand. Die gaat steeds achteruit, door de daling van de koopkracht, het geen een steeds heftiger concurrentie in de hand werkt. De kleinere winkels die de klanten thuis moeten afwachten, hebben sterk te lijken van de coöpera ties en de grootwinkelbedrijven. Toch hoort men onder hen niet van faillisse menten, omdat de winkel voor de meesten bijzaak is en door de vrouw wordt uitgeoefend, hetgeen het echter voor den vakman niet gemakkelijker maakt. Aan de grens hebben die winkels ook veel te lijden van het smokkelen van waren uit België, vooral in het klein. Toch is dat euvel veel verminderd, sinds een nauwere bewaking der grens door de kommiezen is ingevoerd. De berichten over het hotel- en re staurantbedrijf loopen uiteen; zij zullen afhangen van de plaats van vestiging en den aard der bedrijven. Het gewoon café bezoek blijft afnemen, en daarop is ook verminderde koopkracht wel van in vloed, niet het minst de werkloosheid van velen. Anderzijds neemt het tourisme, het bezoek van doorgaande bezoekers nog steeds toe. Voor de hotels, die zich ook hebben ingericht voor het verleenen van pen sion aan badgasten in het zomerseizoen, was de toestand veel ongunstiger, om dat zij, die vroeger, en in toenemend aantal, hun vacantie doorbrachten aan het Nederlandsche strand in het Westen van dit gebied, hun keuze vestigen op de A K.N. Stoomb. Mij. 7%7%. A Ned. Scheepv. U. 42%42%-41%. A H.V, Amsterdam 178%—180K-181. A Java Cult. Mij. 9295. A N.I. Suiker U. 76%77%. A Deli Batavia 126%—1257,-1247$. C Deli Mij. 1000 123%123-122. A Senambah 145%1421/2-143Vï. C Chicago Milw. 4%4. A Amst. Rubb. C. 104%103%-104 A Deli-Bat. Rubb. 48%—48%. A Hessa Rubber 367',36%. A Serbadjadi S.R. 3131%-32%. Prolongatie 11%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 24 Mrt. 26 Mrt. Londen 7.57 7.57% Berlijn 58.95 58.931/2 Parijs 9.78 9.78 Brussel 34.60% 34.64 Zwitserland 47.99 47.9872 Kopenhagen 33.85 33.85 New-York 1.48% 1.48% nabije Belgische badplaatsen. Daarvoor zijn twee voorname redenen. Zij kunnen zich daar vrijer en meer on gestoord bewegen, terwijl aan deze zijde der grens veel wat dien menschen aan genaam is, moet worden nagelaten, en zij meer gebonden zijn, maar bovendien kunnen onze hoteliers de concurrentie met de Belgische pensions niet meer vol houden, nu hier verschillende artikelen door indirecte belastingen veel duurder zijn geworden dan over de grens. De paardenfokkerij, vroeger in het ge bied der Kamer een sportartikel, laat teekenen van verval zien. De handel in paarden, dure hengsten bij uitzondering, behoort tot het verleden. De leus wordt: fokken voor eigen gebruik. Vooral in het Westen had de veesta pel veel te lijden van mond- en klauw zeer. Wat de landbouw betreft, de werk loosheid neemt op de boerderij gestadig toe, als gevolg van de financieele nood zakelijkheid om niet meer geld uit te geven dan strikt noodzakelijk is. Zelf behoud dwingt zeer velen hun arbeiders te verwijzen naar de openbare steunre geling. Resumeerende werd in dit verband te kennen gegeven, dat, ondanks dat in het gebied der Kamer een oogst is bin nen gehaald zooals nog zeldzaam is voorgekomen, door gemis aan afzetbe- bied en de daardoor sterk gedrukte prijzen, ondanks den voor verschillende gewassen verleenden steun van regee- ringswege, bij activiteit en zuinig be heer, sommigen met hun bedrijf zullen rondkomen, doch vele landbouwers nog met verlies hun zaken drijven. Door de zware lasten die op de bedrijven druk ken wordt het kapitaal ingeteerd. De toestand blijft dus zeer zorgelijk. Na de rede van den voorzitter werd mededeeling gedaan van de besprekin gen die met de betrokken autoriteiten hebben plaats gehad over de postver zending naar en door Zeeuwsch-Vlaan- dderen, en waardoor onlangs te Terneu zen een conferentie is gehouden. Ver wacht wordt dat bij het intreden van den zomerd'enst een wijziging zal ko men in de bootdiensten over de Schelde en dat daarmede zal gepaard gaan een wijziging in de postverzending. Vermoe delijk zal er ook een wijziging komen in de verzending per post in lokaal ver keer die eenige verbetering zal brengen. Mededeeling werd alsnog gedaan van een schrijven van de organisatie Neder landsche Tentoonstellingstrein, die, naar aanle:ding van een met den secretaris der Kamer gehouden onderhoud bericht te zeer sympathiek te staan tegenover 't denkbeeld om ook Zeeuwsch-Vlaande ren met de „Oranjetrein" te bezoeken. Zij meenen evenwel niet duidelijk be hoeven te maken, dat dit groote finan cieele offers vraagt omdat zij gebruik moeten maken van de Belgische spoor wegen om Zeeuwsch-Vlaanderen te be reiken en van stations die buiten hare overeenkomst liggen, om niet te spre ken van kosten van tijdverlies en extra uitgaven van organisatorischen aard. De organisatie is echter bereid daar over heen te stappen, mits zij daarin wordt tegemoet gekomen door het ver leenen eener subsidie en seelde daar voor een bedrag van 500. In verband met de beperkte middelen der Kamer meende het Bureau niet zoo ver te kunnen gaan als door de organi satie gevraagd wordt en .stelde voor om als blijk van goeden wil behoudens goed keuring van den Minister van Econo- msche zaken een bijdrage toe te kennen van 250 te dekken uit de inkomsten over 1934. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel. Goedkeuring werd verleend aan het advies der afd. kleinbedrijf uitgebracht rapport inzake voor-ontwerp houdende een regeling voor het uitverkoopen en opruimen in den détailhandel. Met betrekking tot de uitvoering der crisisvarkenswet zal de Kamer zich wen met een schrijven tot den Minister van Economische zaken er op aandrin gende de bestaande regeling zoodanig te wijzigen, dat het bedrijfsleven betrok ken bij den handel in varkens en den uit voer en distributie van vleesch, zooveel moge'ijk in zijn normale functie worde hersteld. Omtrent het wetsontwerp Verkeers- fonds sprak de Kamer de hoop uit, dat -Obl.Markt— - Markt - Industrie Philips Amerika Philips Suiker Aku Unilever T abak Rubber (Wettig gedeponeerd dit niet zal worden aangenomen, dan. na dat is tegemoetgekomen aan klemmende bezwaren die daartegen van verschillen de zijden zijn ingebracht. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van Goethem zal nader over wogen worden of een andere indeeling van stembureaux en verruiming der uren waarbinnen gestemd kan worden, zon der overwegende bezwaren te bereiken is. Besloten werd, dat het kantoor der Kamer op den dag der ter aarde be stelling van H.M. de Koningin-Moeder zal gesloten zijn. Geref. Gem. Ds. M. Hofman te Krabbendijke is beroepen te Giessendam. Benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Breskens, de heer J. Joziasse. Faillissement. De rechtbank te Middelburg heeft he den failliet verklaard, E. B. Dumoleijn, notaris te Kloosterzande (Hontenisse), Rechtercommissaris mr. A. van der Hoop; curatoren: mr. J. F. van Deinse te Middelburg en mr. R. J. J. Larabooij te Hulst, Handelsregister. Aan de in de „Ned. Mercuur" opge nomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. „Het Handelsregister" betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende; Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg) N.V. J. G. J. J. van der Harst's Handel in koloniale waren, Groenmarkt C 87, Middelburg, handel in kruideniers waren. Overleden commissaris: mr. J. A. Heyse, Oostkapelle. Nieuwe commis saris: mr. J. H. C. Heyse, Middelburg- AANGEHOUDEN. De brigadecommandant der Mare- chaussée te Sluiskil heeft aangehouden den Belg v. d. K., die er van verdacht wordt ongeveer 6 weken geleden te Goes een gehuurd rijwiel te hebben verkocht en de opbrengst daarvan te hebben zoek gemaakt. Bij onderzoek bleek, dat de man eveneens in België 'n rijwiel heeft verduisterd. Hij zaf ter con frontatie worden overgebracht naar Goes, waarna hij ter beschikking van de Justitie zal worden gesteld. PHILIPPINE. De kommiezen hebben dezer dagen een groote partij witte brooden en tarwebrooden in beslag ge nomen, die frauduleus vanuit België, Ne derland waren binnengebracht. NA DEN DOOD VAN KONINGIN EMMA. Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. H M. arriveerde per auto in gezelschap van de Prinses van Erbach. Bij" de kerk werd zij verwelkomd door den burgemeester, mr. G, van Baaren. H.M, de Koningin bezichtigde de kerk en bracht ook een bezoek aan den graf kelder. Na een verblijf van ruim een uur vertrok H.M. weer naar Den Haag. Naar wordt vernomen, bezichtigt H.M de Koningin ten paleize Voorhout herhaaldelijk met groote belangstelling het zeer aanzienlijke aantal kransen, palmstukken, palmtakken en bloemstuk ken, welke als laatsten groet aan H. M. de Koningin-Moeder zijn gezonden. Voorzoover zulks niet uit de aange- nes VI deel onz< Beh Beh JOï bett dani recti vooi gedi zen,| de te Mid 2eg, der. voo lan von Do

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2