BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. 26 MAART 1934. DE UITVAART VAN DE KONINGIN-MOEDER. MIDDELBURG. DOES» NUMMER 72. TWEE BLADEN. MAANDAG $rcruiuctt*U EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goés 'IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regefl, Ingez. mededeeiingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22&GOESCHE COUQANT£!££ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ceni Omtrent de regeling van de plechtige uitraart van wijlen Koningin Emma op morgen, Dinsdag, vernemen wij, dat Koningin Wilhelmina, die zooals men weet, niet met den stoet zal meerijden, maar zich met een klein gevolg en in gezelschap van eenige vrouwelijke fa milieleden afzonderlijk per auto naar Delft zal begeven en op dezelfde wijze van daar naar Den Haag zal terugfcee- ren, eerst van het paleis van het Voor hout zal vertrekken, wanneer de staart van den stoet de Hoornbrug te Rijs wijk zal zijn gepasseerd. H. M. zal van de Hoornbrug af den ouden weg naar Delft volgen, eerder dan de stoet aan de Nieuwe Kerk zijn en voor den ingang van de Nieuwe Kerk het stoffelijk overschot van haar Moeder opwachten. De stoet zal een lengte hebben van anderhal- ven kilometer, en zich voortbe wegen in den z.g.n. begrafenis-pas. De weg die reeds eerder is meegedeeld is in het geheel 9.9 kilometer lang. Hij zal geheel per rijtuig worden afgelegd, dus niet, zooals aanvankelijk was ge meld tot het Rijswijksche plein of daar omtrent te voet. Zestien heeren tot de hofhouding be- hoorend, zullen als slippendragers fun- geeren. Ten einde hun gelegenheid te geven in te stappen en den verderen weg den stoet mee te rijden, zal op de Pletterijkade een oogenblik worden halt gehouden. Men rekent dat de stoet drie uur en 40 minuten noodig zal hebben om den weg van het sterfhuis tot de Nieuwe Kerk te Delft af te leggen. Dinsdagmorgen voor het vertrek -van het Paieis Lange Voorhout, zal eerst een rouwdienst worden gehouden, welke ge leid zal worden door ds. Weiter. De ministers begeven zich 's morgens half elf van het departement van justitie in auto's naar Delft. De bijzondere vrijwillige landstorm zal een eere-opstelling formeeren aan de zuidzijde van de Hoornbrug te Rijswijk. Van elk der 20 gewestelijke districten uit het geheele land komt een deputatie van ongeveer 100 man, elke deputatie mei eenige afdeelingsvaandels met rouw omfloerst. De opperceremoniemeester van H.M. de Koningin maakt bekend, dat de ge- noodigden voor de Nieuwe Kerk, hun oranje of witte toegangskaarten moeten meebrengen zonder vertoon daarvan zal geen toegang worden verleend. Het publiek dat Dinsdag a s, zich langs den weg zal scharen om een laatsten stillen groet te brengen aan het stoffe lijk overschot van H.M. de Koningin- Moeder wordt aangeraden na het voor bijtrekken van den Kon. rouwstoet ter plaatse te blijven staan men krijgt daar na n.l, de gelegenheid een hulde te bren gen aan H.M. de Koningin, die langs de zelfde route op weg naar Delft zal voor bijkomen, DE SAMENSTELLING VAN DEN STOET. Wij zijn thans in staat het volgende mede te deelen omtrent de samenstel ling van den rouwstoet. Na de reeds gemelde militaire afdee- tingen ter opening volgen een rijknecht majoor en twee rijknechts te paard. Vei- volgens komt een hofrijtuig, waarin de waarnemende kamerheer-ceremonie meester, jhr. Sickinghe, en de kamer heer in b.d., jhr. ir. Six, gezeten zijn. Naast elk porfier gaat een lakei. Daar na volgt waarschijnlijk een hofrijtuig, waarin de oud-intendant van Soestdijk, d®„beeirJ<>oeneveldt, de secretaris van wijlen H^M. de Koningin-Moeder, jhr. Witsen Elias, en de geneesheer dr. de Jongh. Hierachter sluiten zich aan zes hofrij- tuigen, bestemd voor de 24 kamerhee- ren, dragers van het stoffelijk overschot, een hofrijtuig, bestemd voor de dragers van de slippen van het rouwkleed, en een hofrijtuig, waarin de opper-cere- moniemeester van H.M., graaf du Mon- ceau, gezeten is. Naast elk portier van deze laatste hofrijtuigen gaat een lakei. Alsnu volgt de rou w- wagen, bespainnen met acht paarden, behangen met rouwkleeden, gaande een koetsier naast elk paard- Op het rouwkleed, dat de kist dekt, zal de kroon van H. M. de Koningin- Moeder geplaatst worden op een rood fluweelen kussen, waaraan de ordetee- kens van H.M. zijn gehecht. De vier slippen van het rouwkleed worden vermoedelijk gedragen door de heeren jhr. mr. Schimmelpenninck, waarnemend grootmeester van H. M, de Koningin-Moeder, Juckema van Burma- nia baron Rengers van Warmenhuizen, hofmaarschalk van H. M- de Koningin- Moeder, jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, intendant van Soestdijk en Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van H. M. de Koningin-Moeder. Aan weerszijden van den rouwwagen gaan de 24 kamerheeren-dragers. Res pectievelijk ter rechter- en ter linker zijde van den rouwwagen rijden de chef van het militaire huis, adjudant-gene raal, gep. vice-admiraal Bauduin en de gouverneur der Koninklijke residentie luitenant-generaal jhr. Röell. Achter den rouwwagen volgen te voet de offician ten en het personeel van H. M- de Ko ningin-Moeder. Daarachter komen te paard de offi cieren der landmacht van het militaire huis, twee aan twee, naar ouderdom van rang In een hofrijtuig volgen de hofda mes van H.M. de Koningin-Moeder. Naast elk portier gaat een lakei. Hierop komen de hofrijtuigen, waarin de vorstelijke personen gezeten zijn die in den stoet meerijden. In het eerste rijtuig is Z. K. H. de Prins der Nederlanden Hertog van Mecklen burg gezeten met Z. D. H. den vorst van Waldeck en Pyrmont. Naast het rechter portier gaan een hofjager en twee la keien, naast het linkerportier drie la keien. Het zelfde is het geval met de volgen de rijtuigen, waarin gezeten zijn Z. K. H. Prins Eugen van Zweden, hertog van Nericië en Z»-K. H Prins Karei van Bel gië, graaf van Vlaanderen; Z. K. H. de Erfprins van Oldenburg, Z. K H. hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; Z. D. H. de erfprins van Waldeck en Pyrmont, Z. D. H. de vorst van Erfbach Schönberg, Prins Felix van Luxemburg en de reeds gemelde verdere vorstelijke verwanten van wijlen H M. de Koningin- Moeder. Na deze vijf rijtuigen komt vermoede lijk in een hofrijtuig met een lakei naast elk portier als' vertegenwoordiger van de Luxemburgsche regeering de minister president van Luxemburg, de heer Bech. Voorts komen er een aantal hofrijtui gen, waarin de .grootofficier van H.M. de Koningin, gep. luitenant-generaal jhr, van Suchtelen van de Haere, de opper hofmaarschalk van H.M, de Koningin, jhr. Boreel van Oldenaller, en de opper kamerheer van H.M. de Koningin, mr. baron van Lijnden, gezeten zijn, alsmede de adjudant van den prins van Zweden en de oud-ordonnans-officier van wijlen Z. M Koning Albert van België; vervol gens Oberst Freiherr van Grass en Ober Forstmeister und Ober Hof jagermeister von Plötz en eindelijk de hofmaarschalk van H.M. de Koningin mr. baron de Smeth. Na deze vijf hofrijtuigen volgen de of ficianten en personeel van H.M- de Koningin, die H.M, de Koningin onder haar regentschap hebben gediend, als mede luitenant-kolonel Van der Wall Bake, commandant van het korps rijden de artillerie, toegevoegd aan Z.K.H. Prins Eugen van Zweden; de kapitein ter zee baron de Vos van Steenwijk, ad judant in b. d. van H.M. de Koningin, commandant van het Koninklijk Instituut van de Marine te Willemsoord, toege voegd aan Z.K.H. den graaf van Vlaan deren; de majoor van den generalen staf, baron van Voorst tot Voorst, toe gevoegd aan Z.K.H. den Prins van Luxemburg, en jhr. mr. dr. de Beaufort, kamerheer in b. d. van H.M. de Konin gin, secretaris van den Raad van State, toegevoegd aan Lady May Abel Smith. Op een aantal voertuigen, vermoede lijk drie, volgen dé kransen en bloemen, terwijl de stoet wordt afgesloten door de reeds gemelde militaire afdeelingen. AANTAL NOODLIJDENDE GEMEENTEN NEEMT TOE. Het aantal gemeenten, hetwelk zich ter verkrijging van financieelen steun tot het Rijk heeft gewend, is in verge lijking met het vorig dienstjaar belang rijk toegenomen. Daar niet vermoed kon worden dat de toeneming zich in zoo danige mate zou voortzetten is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend om de begrooting van Binnen- landsche zaken met f 4,675.000 te ver- hoogen. Waar geltik is niet gelegen in des levens zonneschijn; „goed te hebben" is een zegen, grooter zegen „goed te zijn". PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING ÏOT BESTRIJDING DER T.B.C. Herdenking H. M. de Koningin- Moeder. Bij de opening der Algemeene verga dering der Provinciale Zeeuwsche Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculo se, hedenmiddag gehouden in hotel „De Burg" te Middelburg, sprak de voorzit ter, de heer C, A. van Woeledren, bur gemeester van Vlissingen, de volgende woorden: Wanneer in deze dagen Nederlanders in openbare vergadering samenkomen, gaan de gedachten allereerst uit naar onze hooggeëerde zoo zeer geliefde Ko ningin-Moeder, die, van ons is heenge gaan. Alvorens den arbeid aan te vangen van de jaarvergadering onze Provinci ale Zeeuwsche Vereeniging ter Bestrij ding der Tuberculose, zij het mij daar om vergund ook in onzen kring van tu- berculosebestrijders eenige diepgevoel de woorden ter nagedachtenis te spre ken. Van welke onschatbare waarde het voor eene beweging is, wanneer zij ge stuwd en geleid wordt door Koninklijke actieve belangstelling en arbeid, is zel den duidelijker aan het licht getreden dan door hetgeen Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder in Nederland voor de tu berculosebestrijding heeft gedaan. Dat Nederland in de wereld aan de spits staat van de tuberculosebestrijding, is in de allereerste plaats het werk van de Koningin-Regentes en de Koningin-Moe der, die door intens mededoogen en me deleven met de slachtoffers der zoo ge vreesde volksziekte door Haar verhe ven voorbeeld alom grootere energie en deelneming bij de bestrijding heeft we ten te wekken.Wat dit Koninklijk voor beeld beteekend heeft, kunnen eigenlijk alleen de ouderen onder ons geheel be seffen, wier sociale belangstelling reeds aan het einde der vorige eeuw wakker was. In dien tijd heeft Hare Majesteit de Koningin-Moeder Oranje Nassau Oord met een groot stamkapitaal ge schonken om te worden gesticht als Sa natorium voor longlijders en kort daar na het Emmafonds. Welke een Konink lijke daad van barmhartigheid, toen on verschilligheid en onwetendheid ten aanzien van de tuberculosebestrijding nog vrij algemeen waren, toen velen zich nog uit angst, uit laffe angst, voor besmetting verre hielden van de onge lukkige patiënten. Welke rijpe vruchten heeft het grootsche koninklijke voor beeld opgeleverd, thans bijna 35 jaar na de stichting van Oranje Nassau Oord, thans waar tot in de kleinste gemeen ten de tuberculosebestrijding wettelijk nauwkeurig is geregeld! De Koninklijke belangstelling en in vloed hebben de besten in den lande er toe gebracht hun arbeidskracht en steun aan de organisatie van den strijd tegen de tuberculose te geven en zoo kon in 1903 de Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot Bestrijding der Tuberculose worden opgericht, Laat ons daarbij nooit vergeten, dat de inspiratie daartoe is uitgegaan van H.M. de Koningin-Moe der. En steeds is het Koninklijke con tact met de beweging blijven bestaan, waren niet de hoogstbekwame eerste voorzitters der N.C.V. de heeren Ra- nitz en Roëll de persoonlijke vertegen woordigers van H.M. de Koningin-Moe der! Wanneer wij bedenken, dat onze Pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose pas in 1913 na heel veel moeite is opgericht, dan wor den wij des te meer doordrongen van het grootsche werk door H.M. de Konin gin-Moeder tot stand gebracht. De jaarlijksche Emmabloemcollecte is stellig de meest populaire collecte in den lande geworden, voortaan zal haar naam en doel nog meer spreken tot het gansche Nederlandsche volk, omdat zij gesierd wordt door het aureool van on sterfelijke dankbaarheid jegens de Moe der der beweging ter bestrijding van de tuberculose in Nederland. Thans zijn wij in rouw als bij het heengaan van een innig geliefde eigen Moeder of Grootmoeder. Wij kunnen echter in onze Provinciale Zeeuwsche Vereeniging de nagedachtenis der Hoo- ge Landsvrouwe niet beter eeren dan door zelf heden getrouw onzen arbeid voort te zetten ten teeken dat een der groote levenswerken van Hare Majes teit de Koningin-Moeder, de onvergete lijke Moeder der Tuberculosebestrijding in Nederland, blijft groeien en bloeien ter onvergankelijke eere en nagedach tenis aan de lieftalligste en meestbemin- de aller Moeders in Nederland. Deze woorden hoorden alle aanwezi gen staande aan. Op de vergadering komen wij morgen nader terug, Bij Kon. besluit zijn opnieuw be noemd tot burgemeester van Schoon- d ij k e, de heer M. A. Bleiker en van Oostburg de heer P. Erasmus. SMOKKELAUTO BESCHOTEN. Aan het Belgische douanenkantoor te Stroobrugge tusschen Eede en Mal- deghem heeft een smokkelauto de zwa re versperring in volle vaart uit elkaar gereden om daarna haar weg te ver volgen, na hevig, doch zonder succes, beschoten te zijn door de grensambtena- ren. Bij nader onderzoek bleek, dat de ze auto aan het Nederlandsche grens- kantoor te Eede ruim 4800 kilo boter had uitgeklaard op naam van A. J. S. uit Hulst. De auto was bemand door drie personen. Na den dood van de Koningin-Moeder, Nadat ds, Blommaert in de Waalsche Kerk Zondagochtend den kansel had be stegen en het Votum en de Confession des Péchés hadden plaats gehad, ver zocht hij zijn gehoor zich van de zit plaatsen te verheffen en bracht daarna een eerbiedige hulde aan dë nagedach tenis van H. M. de Koningin-Moeder- Spr. bracht naar voren, wat de over ledene voor het Nederlandsche volk ge weest is en wat dat Volk in haar ver loor en welk een vroom en trouw lid der Hervormde Kerk aan die Kerk is ontvallen, waarna hij de gemeente ver zocht te willen zingen de verzen 3 en 5 van Cantique 157 van A. Vinet. Hierna werd de dienst op de gewone wijze voortgezet. Ook de Vereeniging van Vrijz. Her vormden houdt hedenavond een herden kingsdienst in haar Kerkgebouw, onder leiding van ds. A. Landstra, Voor dezen dienst, die te kwart over acht begint, is muzikale medewerking toegezegd. De firma MurkKimmel in de Langedelft heeft, thans ook een rouw- étalage gereed gemaakt. Motorkennis. Zaterdagmiddag had in een der za len van de Ambachtsschool alhier de eindles plaats van den cursus in mo torkennis van den kring Walcheren der Z. L, M. Bericht van verhindering om deze laatste les bij te wonen was ingeko men van de heeren jhr P. J. Boogaert, ir. C. Stevens en Iz. de Buck. De voorzitter van den kring, mr. M. C. van der Minne, opende de bijeen komst en verzocht den leeraar, den hr, E. Visscher, met het stellen van vra gen te beginnen. Op de gebruikelijke wijze had het ondervragen ,der leerlingen plaats, waarbij de goede resultaten van den cursus weer ten volle bleken. Nadat allen een paar vragen beant woord hadden, kon de voorzitter aan de volgende leerlingen diploma's uit reiken: G. Duvekot, Vrouwenpolder; J. Huijskes, F, Verrijzer, A. H, Timmer man allen Vlissingen; J. Sturm, H. Ho- zee, M. C. Kroon, S. Sinteur, W. Jac Manni, A. Smaardijk, S. de Vos, A. Lampers, allen te Middelburg; R, van der Mast, A. Janse, H. Diesveldt allen te Oost en West Souburg; H. van Ant werpen, 's-Heer Arendskerke; H. C, Bus, Eindhoven; W- Barentsen, Koude- kerke en S. Heine, Domburg. Dus totaal 20 geslaagden, vier leerlin gen konden geen diploma behalen. Nadat de voorzitter nog eenige goede taadgevingen tot de leerlingen had ge richt en den heer Vischer dank had ge bracht voor zijn uitnemende wijze van les geven, sprak de leerling P. Duvekot woorden van waardeering en dank tot den voorzitter en den leeraar en hoop te, dat de volgende cursus even pret tig zal zijn en dan door meer landbou wers zal worden gevolgd. De leerlingen ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL A.S. PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Middelburg, 26-III-'34. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 12 °C (54 °F); laagste 4.3 '°C (40 °F). Heden 9 h: 5.5 °C; 12 h: 7 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste baro meterstand te dezer stede, in het afge- loopen etmaal: 774 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.3 mm te Hernösand; laagste 743.8 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond Zwakke veranderlijke wind, later uit O. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 52; onder; 18 h 21. Licht op: 18 h 51. Maan op: 13 h 15; onder: 4 h 16. V.M. 31 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Maart. Hoogwater. Laagwater, Ma. 26 10.43 23.09 4.30 17.04 Di. 27 11.38 23.54 5.36 17.59 Wo. 28 12.20 6.24 18.37 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Maart. - Hoogwater. Laagwater Ma. 26 12.10 5,26 18.04 Di. 27 0.43 13.08 6.35 19.05 Wo. 28 1.33 13.57 7.25 19.47 Kroon en Timmerman brachten ook den dank over van de leerlingen der am bachtsschool en de scheepswerktuig- kundigen, die den cursus volgden. De heer Vischer sprak zijn dank uit voor de hulp ondervonden van den kring Walcheren en van de Vereeniging „de Ambachtsschool". In het bijzonder stel de spr. het op prijs, dat de vader van een der leerlingen deze eindles bijwoon de, Spr. hoopte, dat allen met hetgeen zij dezen winter hebben geleerd later hun voordeel zullen kunnen doen- De voorzitter sloot de bijeenkomst met dank aan alle aanwezigen. Kinderzang. Zooals uit 'n advertentie in 't nummer van Zaterdag bleek, geeft de zangschool van „Hosanna" Woensdagavond een uit voering in de Concert- en Gehoorzaal, waarbij o.a, de cantate „Winterdag" van Kor Kuiler ten gehoore wordt gebracht. Het geheel staat onder leiding van den heer Jan Kuiler, terwijl mej N. de Muynck solo zingt. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. De leden der met ingang van 1 Janu ari 1934 opgeheven Gezondheidscommis sie, gezeteld te Goes, kwamen dezer dagen voor de laatste maal bijeen. Dr. P. Post deed mededeeling van een schrijven van den inspecteur van de volksgezondheid, den heer A. H. van de Velde, waarin deze zijn dank uitspreekt voor de aangename en nuttige samen werking gedurende verscheidene jaren. Vervolgens werd kennis gegeven van den inhoud van een brief van Ged. Sta ten, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat het nog aanwezige kassaldo onder de tot het ressort der opgeheven com missie behoorende gemeenten moet wor den verdeeld en dat aan de leden en den secretaris geen ontslag wordt gege ven, aangezien de commissie reeds heeft opgehouden te bestaan. De oud-voorzitter gaf hierna een re sumé van hetgeen de commissie gedu rende de 31 jaren van haar bestaan heeft verricht, in welk verslag nog eens duidelijk naar voren komt, welken nut tigen en vaak moeilijken en ondankba ren arbeid de commissie heeft gedaan. Wanneer men de toestanden van des-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1