BINNENLAND. BERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 24 MAART 1934. No. 71. MERKWAARDIGE GRENSPALEN. BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Een goed vriend van ons blad, de feeei Hartman te Voorburg, oud griffier dei Staten van Zeeland, schreef ons eeaae, dat we een wandeltocht naar Overslag moesten organiseeren, want, daar moesten nog bijzondere din gen te zien zijn: grenspalen uit den tijd dei republiek. Wij hebben ons hierover toen in ver binding gesteld met den heer G. Ste vens, burgemeester van Overslag, en deze was zoo vriendelijk bij een bezoek aan Middelburg even aan te loopen en persoonlijk het wandelclubje uit te noo- digem, ereis in zijn gemeente te komen kijken naar die inderdaad bestaande merkwaardige grenspalen. Laatstleden Zondag heeft die tocht plaats gehad. Helaas waren er een aan tal verhinderingen, zoodat tenslotte F*" en S*" alleen overbleven, maar dat was geen beletsel: de tocht ging door. Hoe komt men in Overslag Dat begint met op een kaart uit te zoeken, waar het ligt: aan de Zeeuwsch- Vlaasasche grens tusschen Sas van Gent en Koewacht. Vervolgens zijn de com municatiemiddelen te bestudeeren. De reis was voor ons als volgt: per tram naar Vlissingen (7 uur 's morgens van de markt in Middelburg) met de boot naar Breskens, per Z.V.T.M. via Hoofd plaat-Pyramide-Philippine (reuze-spoor- wegkaooppunt naar Sas-van-Gent. Vandaar tevoet over Belgisch Selzaete en .„De Sluuze" naar Belgisch en Ne- derlandsch Overslag. Het landschap is boven verwachting aardig in die streek. In bet dorpje Nederlandsch Over- s ag is maar klein, 'n paar honderd in woners troffen we den burgemeester m- Z? 'onééezellenwoning, waar we vriendelijk ontvangen werden. Daarna zijn we palen gaan zien. We vonden er in 't geheel vier van deze merkwaardige steenen documen ten. Eén in de Nederlandsche gemeente, door MAY WYNNE. zorgvuldig bewaakt door burgemeester Stevens zooals bijgaande foto U toont één aan het einde van den Overslagschen dijk in de richting van De Sluuze, waar de paal bij het punt van samenkomst van twee wegen terzijde in het houtgewas staat, en tenslotte twee, op Belgisch grondgebied.... vlak bij el kaar gezet, met ijzeren stangen onder ling verbonden, vormende de leuning voor een duiker onder den weg. Men kan dat erg nuchter noemen, of vanda lisme. Onvoldoende piëteits- of histo 41). jog een oogenblik traden de heeren zwijgend naast elkaar voort, tot de komst van Marjorie het sein was voor haai vader om naar zijn studeerkamer terug te gaan, terwijl Hugh haar bij de hand vatte en haar door den tuin naar het 'bosch leidde. „Waarom zoo somber, liefste?'' vroci hij met voorgewende opgewektheid. „Is de pastei in den oven verbrand, of. „Neen", antwoordde zij, hoogst-ern- stig, „het is geen. kwestie van een pastei maar van Pontefract. Denk jij ook, neï als Barbara, dat Cromwell er een leger op zal afsturen, om den dood van Rains- borough te wreken?" Ainslie schudde het hoofd: „Neen, liefste, daar weet ik niets van. En ik ben altijd geneigd om de licht puntjes te zienDaarom, kindje, laat ons liever over ónszelven praten en van de dagen, die komen zullen!" „Nu, praat daar dan zóó lang over, tot ik zelve er in gelooven ga en er van droomen kan, zooals.ja, zooals een maand geleden. Maar nu kan ik slechts met ontzetting aan de toekomst den- leen." Hij sloeg den arm om haar middel en toch gingen ze zich nu een oogenblik verdiepen in schoone liefdesdroomen: de natuur was immers zoo uitnoodigend met dien heerlijken September-zonne- schijn, die kleurige, geurige bloemen en de vroolijk zingende vogels. Maar toen zij weer keken naar de at- feekening van het grijze fort van Pon tefract tegen den helderen avondhemel, was die korte droom onmiddellijk ver stoord, en mischien nog krachtdadiger doordat ze een ruiter op een doodelijk vermoeid paard, heuvelopwaarts, hun richting zagen uitkomen. Dit was de jonge Conray, bijna zoo uitgeput als zijn paard, zoodat, toen dit struikelde en voorover in het stof viel, met een hartverlamming, de ruiter be wusteloos naast zijn paard gleed. Onmiddellijk ijlden de gelieven toe naar de plek, waar ruiter en paard la gen Door het losmaken van zijn das en het besprenkelen met koud water uit de nabijzijnde bron, kwam Jack Conray weer gauw bij. Hij was een van de po pulairste jonge edellieden, die tot het garnizoen van Pontefract behoorden. Zoodra hij weer bij bewustzijn was, Kwam hii met het verhaal voor den dag, dat Hugh al gedeeltelijk verwacht had. Doctor Stapleton had gelijk: Crom well had besloten zijn vriend niet on gewroken te laten. Van alle officieren, die onder zijn bevel stonden, was Rains- borough de meest vertrouwde. Inder risch besef is misschien nog de beste qualificatie. Het zijn groote, grijze, hardsteenen palen. Aan den eenen kant een dubbele adelaar, met daaronder het woord: OOSTENRIJK en aan den anderen kant een fraai ge beitelde klimmende leeuw, houdende in een zijner klauwen zeven pijlen, en daar onder het opschrift: HAAR HOOG MOGENDE Een afbeelding van dit laatste op schrift en wapen treft men hier ook bij aan: fonografische resultaten van een toch wel eenigszins moeizame reize. De terugtocht is over Zuiddorpe naar Drieschouwen gegaan; in laatstgenoem de plaats bleek het indrukwekkende materieelpark van de Z.V.T.M. geves tigd te zijn. Door een zeer gestrekte pas vol te houden, wisten we nog net het trammetje van half vier daar te pikken, en dat bracht ons weer, via Sas-van- GentPhilippineBreskens huistoe. Aangezien het daartoe bestemde sei zoen verstreken werd geacht te zijn, was er géén erwtensoep alias snert op de provinciale boot verkrijgbaar. Maar in dergelijke inconvenienten leert de ge harde en ervaren ontdekkingsreiziger zich te schikken. KON, NED, BRANDWEER- VEREENIGINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan B. en W der onderscheidene gemeenten een circulaire gezonden, waarin hij nogmaals de aandacht vestigt op het doel en het streven van de Kon. Ned. Brandweervereeniging en waarbij tevens wordt opgewekt te bevorderen dat, voorzoover zulks nog niet het geval was, hun gemeente zich bij die vereeni- ging of de door deze te vormen Provin ciale brandweerbonden zoude aanslui ten. Het trekt in dit verband de aandacht, aldus de minister, dat nog slechts 50 pet. van het totaal aantal der gemeenten in de vereeniging is vereenigd, EXPERT IN HOFETIQUETTE, Dertig j'aren „trait-d'union" tusschen Vorstin en Volk, Dezer dagen hebben wij gemeld, dat F. M, L baron Van Geen ontheffing heeft verzocht uit zijn functie van par ticulier secretaris van H.M. de Koningin. In verband met dit aangevraagde ont slag herinnert de „Tel." eraan, dat baron Van Geen gedurende bijna dertig jaren dezen vertrouwenspost bekleed heeft. Op 1 December 1904 nam baron Van Geen na zijn carrière bij de marine de taak van trait d'union tusschen vorstin en volk op zich. Uiteraard bestaat het werk van den particulier secretaris al lerminst uitsluitend uit correspondeeren. Hij is de spil, waar alles in het paleis om draait. De post van duizenden brieven, die eiken dag aan de Koningin worden gericht, wordt door hem geschift Slechts een klein deel van al de verzoeken, re- questen, smeekbeden en bedelbrieven zijn geschikt om onder de oogen der Koningin te komen. Op het gebied der hofétiquette is ba ron Van Geen een expert. Hij kent aile voorgeschreven vormen, waarvan bij au diënties niet mag worden afgeweken en licht de belanghebbenden gaarne in om trent elke kwestie die het hof betreft. Aan een ieder, die met intieme vragen komt, verleent hij bereidwillig alle in-, lichtingen. In de vrije, vlotte, prettige en democratische wijze, waarop hij iedereen te woord staat, aldus het blad, toont de particulier secretaris zich een volmaakten edelman. Toen hij in 1929 een kwart eeuw in functie was, is baron Van Geen op har telijke wijze gehuldigd. Half December bereikte hij den 63-jarigen leeftijd, CENTRALISATIE GEWESTELIJKE LANDBOUW-CRISISORGANISATIES. Naar de N.R.C verneemt zal in den loop van April tot centralisatie van de gewestelijke landbouw-crisisorganisaties worden overgegaan, teneinde zooveel mogelijk eenheid in het landbouw-crisis- beleid te bevorderen. i De bestaande gewestelijke organisa ties zullen worden ondergebracht bij één gewestelijke crisisorganisatie per provincie. De besturen zullen worden bijgestaan door verschillende commissies voor de uitvoering der verschillende cri- i sismaatregelen, (rundvee-commissie, tuin- bouwcommissie, vlascommissie). Ook de tuchtrechtspraak der geweste lijke organisaties, welke tot heden was gelegd in handen van de organen dier organisaties, in elke provincie zal wor den samengebracht in één instituut, de provinciale commissies voor de crisis- tuchtrechtspraak. Naar een rente-verlaging voor Duitsche obligaties? Ver dere conversie van Indische staatsschuld, Lustelooze stemming op de aandeelen- markt. Terwijl Fransche leeningen zich iets in koers hebben kunnen herstellen, is de stemming voor Duitsche obligatiën in de afgeloopen week gedrukt geble ven. De quaestie der Duitsche schul den heeft opnieuw in het middelpunt der belangstelling gestaan, als gevolg van een nieuwe uiteenzetting van den President der Duitsche Rijksbank om trent de betalingspositie van Duitsch- land, waarbij hij duidelijk te kennen heeft gegeven, dat 'n verlaging der ren te op de in het buitenland opgenomen leeningen in het voornemen ligt. Dr. Schacht heeft zich hierbij beroepen op de verdere vermindering van den de viezen- en goudvoorraad der Rijksbank, ondanks alle, tot dusverre genomen maatregelen tot beperking van het be talingsverkeer met het buitenland, zoo dat de goud- en deviezendekking der bankbiljetten nog slechts 8 pet. be draagt. Gezien de ontwikkeling van den buitenlandschen handel van Duitschland in de eerste twee maanden van dit jaar kan niet worden verwacht, dat hierin een verbetering zal komen. Januari toonde reeds een invoer-over- schot aan van M 22 millioen, Februari van M 35 millioen, voornamelijk als ge volg van een stijging van den invoer van grondstoffen. De contingenteerin'gsmaat- regelen en de andere methoden tot be perking van den import hebben daaren tegen tot een verdere vermindering van den invoer van levensmiddelen met i M. 10 millioen geleid. Een en ander is 't j directe gevolg van de economische poli tiek der Duitsche regeering die gericht is op een uitbreiding der productie, waardoor de industrie een grootere hoeveelheid overzeesche grondstoffen noodig heeft, terwijl daartegenover de import van artikelen, die Duitschland zal kunnen voortbrengen, hoel anger hoe meer wordt beperkt, wat het buiten land weer aanleiding geeft, Duitsche fa brikaten te weren. Ook Duitschland is in den vicieuzen cirkel der autarkie ge raakt. Aanleiding om te verwachten, dat 'n vermindering der rentelasten op de buitenlandsche schuld het bedrijfsleven aldaar in een gezonderen toestand zal brengen, bestaat er geenszins. Toch zul len de Duitsche autoriteiten het in deze richting sturen en afgaande op wat dr. Schacht dezer dagen zeide, zal men ook de Dawes- en de Youngleening in de nieuwe regeling willen betrekken, die voor houders van Duitsche obligatiën slechts verdere teleurstelling met zich kan brengen, na alle last, die de scrips regeling reeds heeft veroorzaakt. De gemiddelde noteering van 7 pCt, Duitsche dollarleeningen, die in de week van 10 tot 17 Maart reeds van 39 tot 37.1 was gedaald, is sindsdien flög ver der teruggeloopen; hetzelfde geldt voor de op de Amsterdamsche beurs verhan delde 6pCt. Duitsche leeningen, die van 32.4 op 10 Maart tot 29.8 op 17 Maart waren teruggeloopen. Binnenlandsche obligatiën waren in het algemeen beter prijshoudend. De 4 pCt. gegarandeerde Indische leening ls den vorigen Zaterdag voor het eerst in de officieele noteering opgenomen, met een koers van 98 pCt., die niet ten vol le kon worden gehandhaafd. Er bestaat dus nog altijd een marge van een paar percent tusschen de koersen der 4 pCt, Nederlandsche staatsleeningen en deze Indische leening, die door de garantie, welke de Nederlandsche staat voor ren te en aflossing op zich heeft genomen, feitelijk met de staatsleeningen gelijk kan worden gesteld. Dit neemt niet weg, dat deze eerste conversie-transactie met de hulp van 't Moederland een groot succes is ge weest. Zelfs Amerikaansche houders hebben, tot een totaal bedrag van 640.000 dollar, hun 6 pCt. en 5% pCt, dolarobligatiën in 4 pCt. guldensleenin- gen omgewisseld. Meer dollarleeningen heeft Ned. Indië niet uitstaan. De hoog ste rente, die het op zijn uitstaande gul- densleeningen betaalt, bedraagt 5 pCt,, terwijl er ook aanzienlijke bedragen aan 4Y> pCt. Indische leeningen loopen. Wianneer eenmaal de groote conversie operatie van Nederlandsche staats schuld achter den rug is, zal de regee ring, naar reeds officieel is medege deeld, er naar streven, ook deze Indi sche leeningen op een lagere rentebasis te brengen. Tegen zulk een verdere di recte vermenging van het crediet der Koloniën met dat van het Moederland kunnen wel ernstige bedenkingen wor den ingebracht, maar deze bezwaren worden voor een goed deel te niet ge daan door de overweging, dat de aldus verkregen bezuiniging aan de financi- eele saneering van onzen Gost. en daar mede aan het Indische en het Neder landsche crediet te zamen, ten goede moet komen. Op de verschillende afdeelingen van de aandeelenmarkt hebben zich slechts weinig factoren van bijzonderen aard doen gelden. Van industriëele aandee- ten waren Philips' tijdelijk gevraagd; la ter kwam er echter eenig materiaal aan de markt en zakte de koers weer in. Aandeelen Unilever konden een kleine koerswinst al evenmin handhaven. De daling van de winst der nauw met 't Unilever concern geliëerde Niger Co- (van pnd. st. 463.128 in 1932 tot pnd. st. 354.534 in 1933) heeft geen aangenamen indruk gemaakt, omdat men hieruit min der gunstige conclusies trekt ten aan zien van de financieele resultaten van het Unilever concern in zijn geheel. Zooals gewoonlijk om dezen tijd van het jaar, nu binnen niet te langen tijd de jaarverslagen tegemoet kunnen wor den gezien, loopen er op de beurs weer allerlei geruchten omtrent de te ver wachten dividenden. In den betrekke- daad had de Protector juist te voren besloten dat de vlootaangelegenheden van de natie dezen man in handen zou den gegeven worden wanneer de Earl of Warwick zich terugtrok. De tijding van zijn dood was als een donderslag ge komen en degenen, die dit hadden be werkt, zou het slecht vergaan! Reeds was Lambert, aan het hoofd van een aanzienlijke legermacht, nog mar enkele uren van Pontefract af. AI wat de verdigers nog konden doen, was de afwezigen uit het garnizoen, die maar eenigszins binnen hun bereik waren, terug roepen, de valpoort sluiten en zich in gereedheid brengen om een te genstand te bieden, die alleen door den hongersnood kon verbroken worden. Het was Ainslie's allereerste plicht om zich ijlings met het nieuws naar Pon- tefract te begeven, waarheen Conray hem zou volgen, zoodra hij zijn vermoei de leden weer gebruiken kon. En Marjorie? Hij wilde haar niet ver - laten zonder een woord van vaarwel. Toch moest het maar zoo kort mogelijk zijn en in de schaduw van de boomen, die hen verbergen zouden voor Conray's nieuwsgierige blikken. „Liefste, je zult toch moedig zijn? De hemel behoede je, Marjorie!" Ze schreide niet; dit zou wreed zijn geweest jegens hem en Marjorie kon dapper zijn als het noodig was! Zoo flink mogelijk vroeg zij dan ook: „Blijf je binnen kasteel Pontefract?" „Ik moet, Marjorie. Het is mijn plicht". Ze durfde de oogen niet naar hem op slaan, maar zei met grooten nadruk: „God behoede je, Hugh!" „En jou. liefste! Maar jij zult veilig wezen". Ze trachtte te glimlachen. „Veilig? O, ja. Voor mij hoef je niet bang te zijn, Hugh!" ■Maar dat hij zich toch ongerust over haar maakte, begreep zij wel, toen ze voelde, hoe dicht hij haar tegen zich aansloot. „Je vader moet niets ondernemen", drong hij „Zeg'hem dat nog eens. Hij heeft zijn plicht jegens jou". Zij antwoordde daar niet op, besefte enkel maar, dat hij zich in groot gevaar begaf en dat dit zijn laatste kus kon zijn. Hoe wreed, hoe verschrikkelijk is de oorlog en bovenal een burgeroorlog als deze, waarin dikwijls zoons van een huisgezin vijandig tegenover elkaar staan! En het lijden van de vrouwen is ook onbeschrijflijk: die smart van het af scheid! „De hemel zegene je, liefste, en voere mij weer in je liefhebbende armen!" Ze liet hem los, want ze mocht hem nu niet langer ophouden, maar ze durfde geen woord zeggen, uit vrees, dat een hartverscheurend snikken hem de kracht mocht ontnemen. Een laatste blik en hij was weg, ver dwenen in het bosch. waar het zonlicht de schoonste herfsttinten te voorschijn tooverde. Weg! En zij was alleen al leen om te schreien; dit was nu eenmaal haar lot alleen om te bidden, dit was haar plicht als vrouw en uit dit laat ste moest zij de kracht putten om on versaagd het Noodlot onder de oogen te zien. Op een andere plaats namen op een later uur ook twee gelieven afscheid. Het bericht van de komst van Lambert en de bedreiging van het beleg van het kasteel prikkelden Dick Morrice tot een ver1angen naar strijd, dat hem het ge vaar bespotten deed en de gebeurtenis verwelkomen, die aanleiding zou geven tot een slaags raken, een vlug handelen en het bedrijven van moedige daden Zoo dikwijls reeds had succes zijn krijgslisten bekroond, dat hem zeker nu wel wéér deze zoete belooning zou ten deel vallen voor zijn dappere verdedi ging. Barbara Carcroft klapte in de handen en lachte, terwijl zij haar geliefde haar geheim in het oor fluisterde. Hij staarde haar in het eerst ongeloo- vig aan en vergat zelfs Lambert en Cromwell in de verbazing over haar woorden. „Jack of Lanthorne!" riep hij „de schrik der vennen? Neen, maar! Wat is dat nu voor een openbarintf, Babs?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 9