DR HET 'LLE EN EINIGEN VAN KRONIEK van den DAG. ZEELAND. KERKNIEUWS. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 23 MAART 1934. No. 70. BARBARA, DE HEKS VAN WiNSLEA SOES. WALCHEREN. >.UI9-BEVELA«0. ZEEUWSCH-'JLAANDEREN W.D. Diefstal van eieren en kuikens. Het land der schandalen Er blijft nog steeds veel duisters in de Stavisky-affaire On verkwikkelijke geruchten om trent wapen-smokkelarij. De openbare meening in Frankrijk krijgt den laatsten tijd steeds meer te verduwen. Naast het Stavisky-schan- daal met zijn moord op den raadsheer Prince, rijzen er dag aan dag „kleinere" schandalen als paddenstoelen uit den grond: van bankiers, die frauduleus bankroet maakten, van ambtenaren, die zich op kosten van den staat weder- rechterlijk verrijkten en van officieren, die ten bate van vreemde mogendheden spionnage bedreven. Justitie en politie spannen zich tot het uiterste in, de ge vangenissen raken dicht bevolkt, maar het einde van dit alles valt nog op geen stukken na te bezien. De regoering- Doumergue heeft zich op de eerste plaats tot taak gesteld het Fransche volk zijn vertrouwen te hergeven. Men mag het haar als een verdienste aanre kenen, dat ze het mogelijk heeft ge maakt, zooveel misdaad aan de open baarheid prijs te geven. Maar al die overhoop gehaalde, misdadige rommel moet tegelijkertijd den eerlijken Franschman den schrik om het hart doen slaan. Het kan zijn argwaan slechts verhoogen, te meer, nu er in de grootste schandalen nog maar altijd niet veel licht komt. Ondanks de aankondi ging van sensationeele onthullinggen eenigen tijd geleden, blijft de moord op den raadsheer Prince een mysterie, waar de politie geen raad mee schijnt te weten. Ze heeft verschillende sporen gevolgd, maar die liepen alle op niets uit. Men neemt nu vrijwel algemeen aan, dat de voornaamste raddraaiers van het Stavisky-schandaal de hand in dien moord hebben gehad, zoodat ook die dus nog steeds op vrije voeten rondloopen. Wat tenslotte in handen van het gerecht valt, schijnt louter tot den bijsleep te behooren, al denkt men soms een goeden slag geslagen te heb ben. Zoo is er momenteel weer heel wat te doen over „belangrijke onthullingen" die de rechtsche afgevaardigde Henriot, die indertijd in de kamer reeds zoo fel van leer trok, zou hebben gedaan. Hij moet de parlementaire enquête-com missie een aantal brieven verstrekt hebben, die belangrijk materiaal bevat ten aangaande zwendelpraktijken, die wijlen Stavisky in de jaren 1926 tot '28 bedreef. In verband daarmee noemt men den naam van een zekeren Galmot,« die destijds in de kamer zitting had en onder geheimzinnige omstandigheden in Guyana stierf. Hij werd vermoedelijk vergiftigd. Uit de door Henriot verstrek te brieven zou zulks thans nader geble ken zijn en tevens, dat Stavisky dan niet onschuldig aan dien moord geacht mag worden. Tenslotte gaan in verband met deze brieven de bekende Fransche diplomaat Paul Boncour en een bekend Parijsch advocaat, mr. Henri Robert weer eens over den tong. Of de zaak werkelijk van belang is, zal nog moeten blijken. De Fransche openbare meening schijnt daar voorloopig en dat is be grijpelijk niet veel vertrouwen in te hebben. De ervaringen van den laatsten tijd hebben haar wat geleerd. Maar het kan natuurlijk en men moet het in elk geval maar hopen. Behalve door al de schandalen heeft bet Fransche volk intusschen ook nog reden gekregen, om zich over een kwestie van wapensmokkelarij veront rust te voelen. Sinds eenige dagen gaan er hardnekkige geruchten, dat uit het buitenland een groot aantal geweren en revolvers enz met de noodige patronen naar Frankrijk zijn gesmokkeld. Ten be hoeve der communisten en socialisten door MAY WYNNE. 40). Morrice stak de hand op en sprak: „U is onze gevangene, sir! Maar het lijft geheel aan u of u dadelijk gedood zult worden waartoe wij niet dan noode zullen overgaan of dat u zich onverwijld zult aankleeden en zonder verzet met ons mee zult rijden naar Pontefract." Rainsborough mompelde een vloek en staarde de mannen, die hem bedreig den, één voor één aan, met oogen, wijd open van nijd en verontwaardiging. Zonder eenige verheffing van stem had Morrice toch zoo nadrukkelijk ge sproken, dat de generaal duidelijk in zag, hoe aan de hem gestelde keuze niet te ontkomen viel. De dood kwam hem maar zeer weinig uitlokkend voor, terwijl het bloed hem nog zoo warm door de aderen stroomde, dan maar liever Cromwell's toorn of wraak getrotseerd. Bovendien: deze Cavaliers waren zeker maar pochers: de stilte daar buiten was toch wel een bewijs, dat geen koningsgezinde macht kon zijn binnengedrongen in Doncaster, en waarschijnlijk was dit geheel maar 'n zeepbel, die onmiddellijk vervliegen zou, zegt de een; ten behoeve der fascis ten, de ander. En van weerskanten be schuldigt men elkaar van niets meer of minder dan een staatsgreep in den zin te hebben, met een aanval op Parijs als luidruchtig begin. Men zal dergelijke be weringen cum grano salis tot zich die nen te nemen, doch ze blijken toch wel in staat, de argwaan van het Fransche publiek te prikkelen. De socialistische leider Blum heeft daartoe nog het zijne bijgedragen door zich tegen de be schuldigingen van revolutionaire plan nen verdedigende te verklaren, dat de socialisten er alleen maar „orde diensten" op na houden, om hun verga deringen te beschermen. De geschiede nis van het fascisme en nationaal-soci- alisme leert echter, dat er tusschen een gewapende militaire organisatie en een „ordedienst" niet zoo heel veel verschil behoeft te bestaan; althans, dat de laatste gemakkelijk tot de eerste uit groeit. Zoodoende denkt men in Frank rijk het zijne van de mededeeling van Blum, hetgeen voor de rust in het land niet bevorderlijk is. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente werd te gen heden (Vrijdag)-middag te half vijf in_ spoedeischende vergadering bijeen geroepen. Het eenige punt der agenda luidde: overlijden van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder. Boksclub opgericht. Naar men ons mededeelt is gisteren een Goesche boksclub opgericht. Ter verdere propaganda voor de bokssport zal de Haagsche boksleeraar Toepoel binnenkort in deze gemeente een demon stratieavond geven. OOSTKAPELLE. De naaivereeni- ging alhier heeft dezen winter 220 stuks goederen vervaardigd benevens een babyuitzet. Woensdag werden deze aan 28 ge zinnen uit deze gemeente en aan de stichting „Kinderzorg" te Middelburg uitgereikt. VROUWENPOLDER. De burgemees ter dezer gemeente heeft in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder namens het gemeentebestuur en de in gezetenen een telegram van rouwbeklag aan Hare Majesteit de Koningin en de Koninklijke Familie gezonden. VEERE. Donderdagavond hield onder voorzitterschap van den heer F. J. Castel de Coöperatieve Boerenleenbank te Veere haar algemeene jaarvergade ring. Uit het jaarverslag van den kassier bleek, dat aan spaargelden was ontvan gen 37413 en aan terugbetaalde voor schotten 9900, terwijl in loopende re kening was geboekt 100817. De terugbetaalde spaargelden bedroegen 38700, gegeven voorschotten 2000, en de uitgaven in loopende rekening 106783. De balans wijst aan als spaargelden een bedrag van 95000 en een schuld in loopende rekening ad 35156- Het bedrag, dat aan voorschotten uit stond was verminderd tot 86700. De bank heeft te vorderen van de leden in loopende rekening 35900, Het reservefonds was gestegen tot 8496, na bijvoeging der winst ad 449. Als bestuurslid werd herkozen de zoodra hij zich op straat vertoonde.. Dus besloot de generaal om zijn lichaam te redden, de gestelde voorwaarden aan te nemen en begon hij zich ijlings te klee- den. Ondertusschen sprak hij geen woord, ofschoon het in hooge mate Al- nutt's ongeduld wekte, dat zijn gebed zoo lang duurde, want het leek den jon gen Cavalier, dat dit slechts een voor wendsel van den gevangene was, om zijn lot te ontkomen. Morrice had zich reeds meester ge maakt van het zwaard van den generaal en toen die zich gereed verklaarde om hen te ververgezellen, deed hij de deur open en ging voor de trap af, terwijl Gerald Alnutt volgde, zoodat Rainsborough tusschen die twee inge sloten, weinig kans had te ontsnappen. Op het voorplein stond Kingsley al leen, ofschoon hij nu vier paarden bij den teugel hield: de soldaat, die als gids had dienst gedaan, was terugge keerd naar zijn post aan de Noordpoort. Een slonzige meid was bezig de gang te doen toen het drietal voorbij ging. Zij bleef met open mond tegen den muur staan kijken en vroeg zich af, waarom de middelste van de heeren zoo wit zag en zoo boos keek. Rainsborough was inderdaad het ver nederende van zijn positie gaan besef ten en hij zon reeds op wraak op die onbeschaamde vijanden, die of gek, óf dronken moesten zijn, Kingsley kwam snel naderbij met de heer F. J. Castel en als lid van denj Raad van Toezicht de heer Chr. Vol-I kers. Als plaatsvervangende bestuursle den werden herkozen de heeren Chr. Volkers en J. Lampert. Het ledental is gestegen tot 188. BIEZELINGE. In de Consistorie-kamer van de Chr. Ger. Kerk te Biezelinge werd de ARJA-vergadering gehouden welke door 35 personen was bezcht. De heer M. Fraanje hield een inlei ding over art. 2 van „Ons program van beginselen". Naar aanleiding van het verhandelde werden énkele vragen ge steld. Enkel aanwezigen traden nog als lid toe, zoodat de club thans 25 leden telt. Als adviseerend lid werd benoemd de heer A. Slabbekoorn die in de volgende vergadering welke in April zal gehou den worden zal spreken over „Het ge zag". KAPELLE. Het Comité voor Chr. Winterlezingen te Kapelle-Biezelinge hield haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer F. P. de Graaf Het ledental daalde van 85 op 78. De ontvangsten bedroegen per 1933 126, de uitgaven 113 een batig slot 13.65. Herkozen werd het aftredend be stuurslid de heer P. Bostelaar en in de plaats van den heer W. Bierens, die niet meer in aanmerking wenschte te komen werd gekozen ds. A. Scheele. Besloten werd in den komenden win ter te beginnen met een Hervormde spreker, daarna een Gereformeerde en tenslotte een Chr. Gereformeerde. In zijn slotwoord drong de voorzitter er op aan, om beter dan voorheen de lezingen bij te wonen, wil men niet ge dwongen worden tot stopzetting. HANSWEERT. De heer P. Hemelaar alhier is met ingang van 27 Maart a.s. benoemd tot hulpkommies. Zundert is hem aangewezen als standplaats, SCHORE. De heer H. Looijs alhier, thans werkzaam op het spoorwegsta tion Kruiningen-Yerseke is over ge plaatst naar Wadenoijen. BRESKENS. De burgemeester van Breskens heeft de navolgende telegram men verzonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Juliana: „Het overlijdensbericht van H. M. de Koningin-Moeder maakte alhier diepen indruk; de gemeente neemt deel in het smartelijk leed, dat Uwe Majesteit en Haar Huis heeft getroffen". „Met smart werd alhier het overlij densbericht van H. M. de Koningin-Moe der ontvangen; de gemeente deelt in den rouw, waarin Uwe Koninklijke Hoogheid en het Koninklijk Huis ge dompeld zijn". GROEDE. Naar men ons mededeelt zal de gymnastiekvereeniging „Achil les" te Middelburg, op Hemelvaartsdag a.s. een propagandadag houden te Groe- de. Gezien het groote succes, dat deze vereeniging reeds eenige keeren te Bier vliet heeft geoogst, wordt verwacht dat ook deze dag te Groede, niet ongemerkt zal voorbij gaan. Medegedeeld werd als nog, dat minstens 150 werkende leden hieraan zouden medewerken. GROEDE. Dinsdagavond 20 Maart 1934, hield de plaatselijke afdeeling van het „Groene Kruis", een algemeene ver gadering in de zaal van den heer P. Lagendijk alhier. Uit het jaarverslag over 1933 bleek, dat door de zuster 3471 bezoeken wer den afgelegd. Van de verplegingsmate- paarden en zijn gelaat helderde op, toen hij den gevangene zag. Maar deze zelve begon ineens te vloeken op een manier zooals hij mis schien nog nooit te keer yjas gegaan. Daar hij vast en zeker had verwacht het voorplein en de heele straat ge vuld te zien met zijn eigen manschap pen, was het hem dan al een onbe schrijfelijke teleurstelling, dat hij daar enkel die eenzame figuur naast de paarden zag staan. Het overweldigend gevaar deed hem alle voorzichtigheid uit het oog verlie zen en met een luiden schreeuw om hulp trachtte hij Morrice terzijde te werpen, wat hem ook waarlijk lukken mocht en waarna hij het logement uit en de straat op liep, het luide uit schreeuwend, dat hij verraden was door een paar moordzuchtigen, die hem nu nog volgden. En dit laatste was ook zoo: dat kon-: den de logementhouder en zijn vrouw, en nog vele anderen getuigen, die voor de vensters van hun slaapkamers het tooneel gadesloegen, Morrice en Al nutt zaten hun gevangene na, met ont- 'oloote zwaarden. Den gevangene naar Pontefract te brengen, was nu geheel uitgesloten, maar hij moest uit den weg geruimd worden of hun eigen leven liep gevaar. Met het gezicht voorover lag er een doode dien ochtend op de binnenplaats van de „Gouden Haan", terwijl Morrice (Ingez. Med.) rialen werd door 65 personen 111 maal gebruik gemaakt. Als afgevaardigde naar de Alg. Ver gadering van het Prov- Groene Kruis werd benoemd mevr. DeesHaak en als plaatsvervanger de heer F. E, Pas. Uit de rekening over 1933 bleek, dat was ontvangen f 1184, uitgegeven 864, alzoo een batig slot van 320. Na gehouden stemming bleek als nieuw bestuurslid te zijn gekozen mej. Joh. Salomé. Ned. Herv. Kerk. Ds. K. Roubos te Doetinchem is be roepen te Biezelinge, Oeet» Kippendief kan zoo groote schade berokke nen als rattenbezoek. Meer dan eea jaar lang probeerde de Heer Spiering te Tlel allerlei mid delen, echter zonder resultaat Ten slotte nam hij .Rodent" en sedert dien tijd heeft bij geen rat meer gezien. Indien ratten en muizen Uw eigen dommen vernielen, koop dan nog heden een doos van 50 ct. of een dubbele doos 4 90 ct en U zult voor goed bevrijd zijn van deze bron van schade en ergernis. Rodent is aa. bij alle drogisten ver krijgbaar. Importeurs: Firma Aleladersma Den Haag. RIJKSLANDBOUWPROEFVELDEN IN ZEELAND. Verslag over 1933. Binnen eenige dagen zal het verslag verschijnen der in 1933 in Zeeland aan gelegde proefvelden. Aan de daarin be- besproken proefnemingen en de verkre gen resultaten, ontleenen we het volgen de: Tarwe. In den Wilhelminapolder gaf van de rassen Wilhelmina, Juliana, Emma, Imperial Ila, Mansholt's Wilobo, Mansholt's witte Dikkop en Carstens V, dit laatste ras de hoogste opbrengst. Te Biezelinge en St. Philipsland, waar met uitzondering van Wilhelmina, dezelfde en Alnutt de zwaarden in de scheeden staken en terugijlden naar de plek, waar Kingsley hun paarden gereed hield. Met bleek gelaat en trillende lippen sprongen zij in het zadel. Een wedren met den dood, of liever tegen den dood, was het nu geworden, want het heele logement was reeds in opschudding en de verschrikte eigenaar besefte hoe geweldig de toorn van den lord Protector zou zijn, als hij hoorde van den moord, die had plaats gehad in de „Gouden Haan." Intusschen reden kolonel Morrice en zijn vrienden met lossen teugel door de straten van Doncaster en gaven hun paarden nog eens extra de sporen, toen ze dicht bij het bruggetje kwamen, dat naar den weg van Pontefract leidde. Nu al gedurende een half uur was er menige blik vol angst den kant van het logement uit gericht, maar nu was het tot een bepaald gevecht geworden en de Rondhoofden waren zéér onvoorspoedig, want de eerste aanval van hun vijanden was zóó geweldig, dat zij, ondanks hun overmacht, zich gewonnen moesten ge ven en hals over kop vluchtten. Vol angst vroegen allen in Doncaster zich later op den dag af: hoe zou gene raal Cromwell wraak nemen, als hij hoorde van den dood van zijn meest vertrouwden collega, George Rainsbo rough? rassen verbouwd werden, gaven reap, de roode Carstens V en Juliana het hoogste beschot Van de zomertarwe rassen Mansholt's van Hoek, Mansholt's Witte, J. en W„ Heine's Kolben en Svalöfs 01002, bleek te Colijnsplaat het laatst genoemde ras de hoogste opbrengst te geven. Gerst. Te Nieuwdorp en Colijns plaat werden vergeleken Zege, Röwers- dorfer, Saxonia, Mansholt's tweerijige, Abed Kenia, Oude Princesse en Spratt Archer. Op beide proefvelden gaf de Zegegerst de hoogste opbrengst. Haver. Van de rassen Zege, Adelaar en Mansholt's Dinder, gaf Adelaar op een proefveld te Wissenkerke het hoog ste beschot. Erwten, Op een proefveld te Krab- bendijke, waar vergeleken werden de rassen Deka, Corona. Mansholt's extra kortstroo, Mansh. Plukerwt en Unica, stond laatstgenoemd ras bovenaan, Blauwmaanzaad. Te Wolfhaarts- dijk en Kortgene werden vergeleken de rassen Mansholt, Nobel, Boma en Tim- mers. Op het eerstgenoemde proefveld gaf Nobel, op het laatstgenoemde proef veld stam Timmers de hoogste op brengst. e Vlas. Te Biezelinge gaf van de ras sen Texala, Blenda, Giganta, Perfecta en Concurrent, Giganta de hoogste op brengst aan stroo, ofschoon het verschil met Concurrent onbeteekend was. Gi ganta bleek eveneens het hoogste per centage lint van de beste kwaliteit te bevatten. Uien. Van een 13-tal rassen en stam men gaf te Waarde de Rijnsburger type P van Ir Koopman de hoogste opbrengst. Te Noordgouwe, waar 14 rassen en stam men vergeleken werden, stond de Periflka selectie Kersten, aan de spits. Voederbieten. Vergeleken wer den Jaapjes Rose, Cycloop, Eure ka, Corona, Ovana, Gruno en Groenin- ga. Het resultaat was: le. Gruno en Groeninga de minste, Cycloop de meeste schieters; 2e. Cycloop het hoogste gewicht aan bieten, Jaapjes Rosé het laagste; 3e. Eureka het hoogste droge stofge- halte, Gruno het laagste en 4e. Eureka de hoogste opbrea^st aan droge stof en Gruno de laagste, Lucerne. Te Borssele waar -M ras- HOOFDSTUK XX. Wraakneming van CromwoM. „Helaas", zuchtte doctor Stekpietoa, terwijl hij met sir Hugh Ainsli® naast zich den tuin op en neer stapte. ,*Ik vrees, dat de vergelding schrikwekkend zal zijn voor die stoutheid." „Toch was het knap gedaan", aaeende de jonge baronet, „en het zou ook mees terlijk geslaagd zijn, als niet onvoorzie ne omstandigheden. „Och, och, wat zou menig lot van me nig land anders zijn beschikt, als niet die bewuste „onvoorziene omstandighe den" „Maar toch geloof ik, dat CromW*M 't op 't oogenblik te druk heeft osn aan dacht te kunnen schenken aan Ponte fract, of zelfs aan het wreken van den dood van zijn vriend." „Een groot man", antwoordde doctor Stapleton, „en Cromwell is ee« groot man, hoezeer wij het ook oneens mo gen zijn met hem, heeft het nooit te druk om zijn eer te wreken! De «oord. op Rainsborough is in zijn oogen natuurlijk iets onvergeeflijks!" „Toch hoop ik dan, dat die wraakne ming nog niet alereerst aan de orde kan komen! Want onze zaak heeft den laat sten tijd al genoeg tegenspoed onder vonden. Hè, was de poging om d®ffi ko ning te bevrijden, toch maar gestaagd! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5