$t<wiwcis*l£ 222* GOESCHE COUPANT^ü BINNENLAND. ZEELAND. WEEB EN WMB. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. TWEE BLADEN. VRIJDAG 23 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. sche missies ÜDDEtBURG. KONINGIN EMMA-HERDENKING. VÜSSINGEK. NUMMER 70. MIDDELdUBGSCHE courant Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.SO per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lagez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. a^msam Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent EEN BLOEMEN-AFSCHEIDSGROET DER NEDERLANDSCHE VROUWEN. Er heeft zich een vrouwencomité der Nederlandsche vrouwen gevormd, be staande uit de dames Louise C. A. van Eeghen te Doorn, mr. C. Frida Katz te Amsterdam, A. Meyer te Rotterdam, W. Wynaendts FranckenDyserinck en A. L, J. Zuyderhof, beiden te Den Haag, dat alle vrouwen van Nederland uit- öoodigt, om als uiting van haar gemeen schappelijke droefheid een bloemenaf- scheidsgroet te brengen aan wijlen H. M. de Koningin-Moeder, welke zal be staan uit een kleed van lila seringen en orchideën dat gedurende het défilé de lijkkist zal bedekken. Bedragen grooter dan 10 cent kunnen worden gegireerd op giro-nummer 46730 van mevr. Wy naendts Francken-Dyserinck, Den Haag of indien men daaraan de voorkeur geeft op nr. 3946 Nutsspaarbank Den Haag mits het bedrag 1 te boven gaat, ten gunste van spaarbankboekje no. 198603. Het ligt in de bedoeling om het even- tueele overschot in den geest van de Emmabloem-collecte ter beschikking te stellen van Oranje Nassau Oord, het lie velingswerk van Koningin Emma. Gisteren en vannacht is er hard ge werkt, om het bloemen-kleed nog voor vandaag gereed te krijgen, hetgeen ge lukt is. Tijdens het défilé, dat heden plaats vond, bedekte het de kist met het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Over de katafalk was een zwart gaas gespreid, dat als ondergrond diende voor een tapijt van seringen, waartus- scïaen tallooze orchideeën waren gesto ken. Alle bloemen waren in paarse kleur, de lievelingskleur van Koningin Emma. Aan het hoofdeinde waren de bloe men hooger opgewerkt en wat donker der van tint. Aan weerszijden en aan het voeteinde hing het bloemenkleed ruim af en breed uit was het rond de baar over den grond gespreid. De duizenden, die vandaag langs de baar defileerden hebben als laatsten in druk aan onze Koningin-Moeder een schat van paarse bloemen bewaard, vol liefde en met grooten smaak over de ka tafalk gespreid. De bloemen waren uitsluitend van Nederlandsche kweeke- rijen afkomstig. Bloemstukken en kransen. Onder den, in de kleine balzaal van het Paleis Voorhout op tafels en op den parketvloer uitgespreiden schat van j bloemen en kransen bevinden zich niet alleen! de meest luisterrijke bloemstuk ken, maar ook kleine bloemgaven van geringen omvang, aangebracht door on bekend gebleven gevers. Van Koningin Wilhelmina, en Prins Hendrik is er een krans van Oranjebloe- men met een wit lint, waarop de letters W en H onder kronen in verguld zijn aangebracht. Het totaal aantal bloemstukken en kransen bedroeg heden reeds een paar honderd. Luchtvaart verboden. De minister van Waterstaat heeft blijkens een mededeeling in het alge meen politieblad bepaald, dat in ver band met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, het gebied der ge meente Den Haag tot en met den dag van de uitvaart van het stoffelijk om hulsel van H. M. de Koningin-Moedei' gesloten is voor alle burgerlijke lucht vaartuigen. Tevens zal Dinsdag een breede zone tusschen Den Haag en Delft voor het luchtverkeer gesloten zijn. Geen balseming. Naar de Standaard verneemt in te genstelling met andere berichten wordt het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder niet gebalsemd. Rouwdienst te Delft. Dinsdag na aankomst van den stoet te Delft in de Nieuwe Kerk zal een rouwdienst worden gehouden, welke ge leid zal worden door den hofprediker prof. Ar, H. Th. Obbink, hoogleeraar te Utrecht, (van 1903—1906 Ned. Herv. predikant te Middelburg). Het is niet uitgesloten, dat de rede van prof. Obbink over de radio zal worden uitge zonden, Geen bijzondere buitenland- Naai wij vernemen heeft H. W. £e Koningin tegenover de buitenlandsche 'egeeringen, in verband met het een voudig karakter van de bijzettingsplech tigheden, den wensch te kennen gege ven, dat er geen bijzondere missies zul len worden gezonden om de bijzetting bij te wonen. Dientengevolge kan men er op reke nen, dat er geen vorstelijke personen als vertegenwoordigers van buitenlandsche staatshoofden of regeerende personen uit het buitenland bij de bijzetting te genwoordig zullen zijn, tenzij die welke aan de Nederlandsche Koninklijke fami lie direct verwant zijn. Min of meer in tegenstelling hiermee verluidt echter, dat Prins Karei van Bel gië, broeder van Koning Leopold, het Belgische Kon. Huis bij de plechtige uit vaart zal vertegenwoordigen. HET DéFILé. Men seint ons uit Den Haag; In den loop van den nacht is de statie- kist met het stoffelijk hulsel van Konin gin Emma uit de sterfkamer naar bene den gebracht, en in de vestibule van het paleis geplaatst. Ter weerszijden van de kist waren standaarden met kaarsen ge plaatst, terwijl de groote lichtkroon bo ven de kist eveneens brandde. Op de kist lag een gouden kroon. De baar was geheel bedekt met kransen en bloemstukken. De achtergrond werd door een eenvoudige palmversiering ge vormd. Aan den voet van de baar was een tuil viooltjes neergelegd, welke Prinses Ju liana dezer dagen persoonlijk geplukt heeft en als een laatsten groet aan Haar Grootmoeder heeft gebracht. Op verschillende plaatsen in de omge ving van het Voorhout, zag men reeds in den vroegen ochtend, zich groepen men- schen verzamelen, die langs het stoffe lijk hulsel van H. M. de Koningin-Moe der wilden trekken. Velen van hen torsten kransen of palmtakken. Anderen weer vaandels of banieren. Nadat de vestibule geopend was, trad het voltallige college van B, en W. van Den Haag naar voren, om na mens de gemeente 's-Gravenhage een krans bij de baar te leggen. Deze krans werd gedragen door twee boden van het siadhuis en door burgemeester Bosch Ridder van Rosenthal bij de baar ge plaatst. Daarna volgden de besturen van den Nederl. Journalistenkring en de Haag- sche Journalistenvereeniging, uit wel ker naam, de heer D. Hans een krans legde. Vervolgens werd namens de buiten landsche persvereeniging een palmtak neergelegd. Daarna trad een deputatie van de Haagsche politie, onder aanvoe ring van commissaris Paré naar voren en legden twee agenten namens het ge- heele korps een krans neer. Toen nam het défilé een aanvang. In rijen van ongeveer 10 trok men voorbij de kist, welke was gedekt met het groote orchideënkleed, dat het Vrouwencomité had doen vervaardigen. Een zeldzaam kunstproduct van bloem- sierkunst. Ook een gedeelte van den vloer der vestibule ging nog onder deze orchideën- weelde schuil. Urenlang trok men in onafgebroken rijen met ontbloot hoofd en omfloerste vaandels langs de vestibule, Eenige mi nuten na elf uur kwamen de vertegen woordigers van de verschillende Neder landsche universiteiten bijeen en toen werd het défilé voor eenige oogenblik- ken onderbroken om aan deze deputatie gelegenheid te geven een reusachtige krans aan den voet van de baar te leg gen. Aan dezen krans waren de linten van de verschillende studentenkorpsen van vrije universiteiten bevestigd. Het is een groote kunst kleinighe den ie laten voor wat ze zijn. hoog zijn niet ten laste van het de partement van defensie zouden komen. In verband met het bovenstaande overweegt het bestuur van de Koninklij ke Ned. Automobielclub, of er voor deze vereeniging aanleiding zou be staan om gezien het groote nationale belang gelegen in het deelnemen van deze Nederlandsche machine met een Nederlandsche bemanning aan boven staande internationalen wedstrijd aan de militaire luchtvaartafdeeling Ie Soesterberg hare medewerking in dier voege aan te bieden dat net deze moge lijk zal zijn met den „Postjager" in den wedstrijd naar Australië uit te komen. Besprekingen ter zake tusschen de K. N.A.C. en het departement van defen sie kunnen binnen enkele dagen worden verwacht. DE EIERENHANDEL MET DUITSCHLAND, Dezer dagen hebben te Berlijn bespre kingen plaats gehad, door de Neder- landsch-Duitsche commissie met betrek king tot de eierenhandel, waarbij be langrijke resultaten zijn verkregen. Er is met de Duitsche vertegenwoordigers overeengekomen, dat vanaf 22 Maart voor den verkoop van Nederlandsche kippeneieren naar Duitschland minimum prijzen zullen gelden. In overleg met Berlijn zullen deze prijzen tweemaal per week worden vastgesteld. Tevens is be paald, dat de eieren moeten verkocht worden tegen overgave van documenten of contant. DE NIEUWE DIESEL- ELECTRÏSCHE TREINEN. Een zeer bevredigend resultaat van de proefritten. Naar van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen wordt medegedeeld, heb ben de met den Dieseltrein gehouden proefritten een zeer bevredigend resul taat opgeleverd. De maximum snelheid, welke tot dus ver bereikt werd, bedraagt 146 km psr uur. Een nieuwe electrische Dieseltrein heeft Woensdagmiddag op het baanvak UtrechtArnhem opnieuw een proefrit heen en terug gedaan, welke weder een zuiver technisch karakter had. DE POSTJAGER. Deelneming aan een vliegwed strijd EngelandAustralië? Het departement van defensie over weegt ernstig de overneming van den Postjager". Indien daartoe besloten wordt, bestaan er van de zijde van dit departement in beginsel geen bezwaren om dit vliegtuig te doen deelnemen aan een internationalen vliegwedstrijd van Engeland naar Australië, mits op een of andere wijze een oplossing zal kun nen worden gevonden waarbij de extra- kosten aan dezen tocht verbonden welke kosten uit den aard der zaak Het aantal onbezette plaatsen was gisteravond in de Nieuwe Kerk uiterst; klein; honderden hadden zich opgemaakt voor de Koningin Emma-herdenking. die werd gehouden in plaats van de bijeen komst in de Koorkerk van het Neder- landsch Bijbelgenootschap. Onder de naar schatting ongeveer 1400 aanwezigen, merkten wij op den Commissaris der Koningin, jhr mr. J. W. Quarles van Ufford, met zijn gezin, den burgemeester van Middelburg, den heer M. Fernhout, den commandant, de offi cieren, de onder-officieren en zeer vele manschappen van de school voor dienst plichtige onderofficieren-administrateurs en vele andere autoriteiten van onder scheiden takken van dienst. Nadat de aanwezigen hadden gezon gen Ps. 121 1 en 2, las ds. P. J. F. van Voorst Vader, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, een deel uit de Schrift en ging daarna voor in gebed. Ds, Van Voorst sprak vervolgens over „Koningin Emma als Vorstin". Spr, las eerst de Koninklijke boodschap voor, waarin Koningin Wilhelmina van het overlijden Harer moeder officieel kond schap gaf. Staande werd dit aangehoord. Spr. noemde deze boodschap kort en aangrijpend en zeide, dat de geheele na tie deelt in den smart van de Koningin en de Haren. Daarvan te getuigen was het doel van het samenzijn in dit kerk gebouw. Spr. gaf enkele historische feiten uit het leven van de overledene o.a. hoe de hofprediker bij Haar huwelijk tot Haar zeide: „Beschouwt het Volk van Uw ge maal als Uw volk". De Koningin-Moeder heeft dezen raad trouw opgevolgd. Tijdens haar regentschap spreidde de overleden Vorstin groote gaven van ver stand en hart ten toon; steeds heeft Zij op den voorgrond gesteld, dat Zij slechts tijdelijk voor Haar dochter het regent schap waarnam. Toen de overledene bij een gesprek gerekend werd tot de Duitsche vorstinnen, luidde Haar ant woord: „Ik ben Nederlandsch Vorstin. Spr. herinnerde aan 't bezoek in 1894 aan Middelburg, het tijdens het regent schap gespaard blijven van Nederland voor rampen en aan den dank aan God neergelegd in de proclamatie bij het neerleggen van het regentschap. Na dien is Koningin Emma bescheiden op den achtergrond getreden, om zich geheel te kunnen wijden aan de liefde voor ar men, verdrukten en zieken, welke goe de eigenschap Haar vorstelijke ouders Haar reeds zeer jong hadden bijge bracht. Spr. herinnerde aan alles, wat Koningin Emma voor de t.b.c.-bestrijding tot stand bracht. Nederland zou het Emma- bloempje niet gaarne willen missen. Toen de Koningin als jonge vorstin de overledene vroeg „Is dat Volk nu alle maal van mij" luidde het mooie ant woord „Neen, jij bent van al dat volk". God heeft in Haar veel genomen van Haar dochter, van Haar kleindoch ter, van heel het volk, maar Hij had ook zooveel en zoo lang in Haar gege ven. Na het zingen van Psalm 103 vers 8 en 9 was het woord aan ds. J. C. J. Kuiper. Geref. Predikant te Oost en West Souburg, die sprak over Koningin Emma als Christin en Moeder." Aan de hand van Ps. 47 schetste spr. hoe de overledene was een schild voor ons Volk. Het was God die Haar naar Nederland bracht en in Haar er voor zorg droeg, dat de zon van Oranje niet voor altijd onderging met Willem den derden en zijn vroeg gestorven kin deren. Dat de overledene in den besten zin des woords Christin was, toonde Zij bij de diepste en ook bij de hoogste punten van Haar leven. Maar Zij toonde het ook in de opvoeding van Koningin Wilhelmina, die zij zelf met den Bijbel bekend maakte. Haar barmhartigheid is geworden tot een monument: in Oranje Nassau oord spreekt Haar werk als Christin. Daarnaast legde zij ook als Moeder in den besten zin des woords, getuigenis af van haar Christelijken geest. Zij heeft Haar plichten vervuld en de Koningin bijgebracht gehechtheid aan de grondwet en liefde voor het Volk. Zij deed Haar eenig kind opgroeien niet voor zichzelf, maar voor het „Volk van Nederland". Haar werken leven voort in Onze geliefde Vorstin. Na het zingen van Gezang 130 6 was het woord aan den laatsten spreker, ds. C. F. Nolte, predikant bij de Luthersche gemeente te Vlissingen en Middelburg, die tot onderwerp had „Koningin Emma als Sterveling". Spr. zeide, dat God al leen groot is. Het plotseling overlijden van Koning Albert van België en nu dit verscheiden na een korte ziekte, heeft doen gevoelen, dat wij in dat opzicht al len gelijk zijn. Diep gevoelde spr. zulks, toen hij op denzelfden dag van den dood van Koningin Emma bericht kreeg van het overlijden van een eenvoudige weduwe in zijn vroegere gemeente. Het niet aanwezig zijn van een predikant bij het sterfbed, heeft bij sommigen verwon dering gebaard, maar bij het ledikant hing de spreuk: „Mijne Genade, is Uw troost". „Daarom mogen wij niet treu ren om dit verlies, als zij, die geen hope hebben". De aanwezigen zongen tot slot allen staande „Mijn schilt ende betrouwen, Sijt ghij, o Godt, mijn Heer Met een korte dankzegging sloot ds. Nolte de indrukwekkende bijeenkomst. Rouw-étalages. Het aantal rouw-étalages alhier neemt gestadig toe. Er zijn thans weer 'n drie tal bij gekomen, n.l. van de heeren Kees Helder in de Langedelft, J. Min- derhoud, firma C. W. D'huij. op de Lange Burg en Corns. Henning op de Markt. GEREFORMEERDE MEISJESBOND. Zooals reeds in het kort gemeld, houdt de Gereformeerde Meisjesbond met Pinksteren alhier haar jaarlijksche bij eenkomst. Deze Bondsvergaderingen van de on geveer 20.000 sterke organisatie, trek ken steeds veel bezoek. Verleden jaar waren er te Leeuwarden 7000 jonge meisjes voor bijeengekomen. Het kan dus ook voor Middelburg een ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN i APRIL A.S, PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS, Middelburg, 23-III-'34, Donderdag hoog ste luchttemperatuur 10 °C; (50 °F); laagste 5.7 °C (42 °F), Heden 9 h: 6.6 °C; 12 h: 8.6 °C, 1.3 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.5 mm te La Coruna; laagste 743.7 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind uit W, rich tingen, nevelig tot hali bewolkt, later weer toenemende bewolking, weinig o! geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Zon op: 5 h 59; onder 18 h 16. Licht op: 18 h 46. Maan op: 9 h 43; onder-3 h 04. E.K. 23 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij,) Maart. Hoogwater, Laagwater. Vr. 23 6.27 19.05 0.13 12.45 Za. 24 7.49 20.33 1.17 13.58 Zo. 25 9.24 22.09 2.54 15.43 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 23 8.08 20.45 1.19 13.47 Za. 24 9.21 22.07 2.21 15.02 Zo. 25 10.50 23.39 3.54 16.44 (Ingez. Med.) tot nu toe ongekend druk congres wor den. Ijsfabriek Walcheren. Gisteravond hield de Coöperatieve Ijsfabriek Walcheren haar algemeene vergadering. De voorzitter, de heer L. Leijdesdorff, besprak den gunstigen toe stand der fabriek. In het bijzonder stond spr. stil bij het 20-jarig bestaan. Ver schillende leden antwoordden hierop met woorden van waardeering voor 't geen bereikt is. De vergadering herkoos tot bestuurs lid den heer J. W. de Oude en tot lid van den raad van toezicht, den heer J. Hubregtse. Aan de aandeelhouders zal 5 pCt di vidend worden uitgekeerd. De brandweer uitgerukt. Hedennacht te ongeveer kwart voor twee is de brandweer met de magirus- autospuit uitgerukt op 't bericht, dat n uitslaande brand woedde aan den Jo- dengang. 't Bleek, dat op het terrein van den bloemist Baljeu, een begin van brand was ontstaan door het te hard- branden van een kachel, die omgeven door een schutting naast een der broei kasten staat. De schutting had vlam ge vat. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had men een en ander reeds omver ge haald en was men begonnen met em mers water te blusschen. De brand weer verleende daarbij verder hulp, maar behoefde van de spuit geen ge bruik te maken. Chef Badbedrijf. B. en W. hebben benoemd tot chef van het gemeentelijk badbedrijf den .heer A. H. Verharen alhier-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1