21 Rust, kalmte en zelfbeheersching m LANDBOUW. RECHTZAKEN. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN» ZEEUWSCH-VLAAKOEREN O.D. doodeluk ongeval. ZEEUWSCH-7LAANDEREN W.D. keeren weer terug na het gebruik van MijnKardt's Zenuwtabletten. De PaaschveetentoonsleUing te Rotterdam. r:°üu:; j- e" 35 si°°- VERKEERSWEZEN P. T. T. CRISIS-PUBLICATIEN. ONTVANGEN BOEKEN. FRANKRIJK. SPIONNAGE VOOR SOVJET-RUSLAND. DUITSCHLAND. DE STERRENHEMEL 2128 MAART 1934, 20 h MT. ©mhiemmn MARS JUPITER Q) ZUIP SATUBNUS HONGARIJE. ZWEDEN. ROEMENIE. Ruwe, Roode, Stukke Handen Nisse. bleek, dat de toestand der vereeniging alleszins bevredigend kan worden ge noemd. De rekening van den penningmeester werd in orde bevonden met een batig saldo van 66, waarvoor deze werd ge- dèchargeerd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. D. Kramer, M, v. Halst en Th. Wolse. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Goes stelden zich de hee ren mr. J. D. Koster, burgemeester van Kortgene, en J. D. Kramer op verzoek van den voorzitter, beschikbaar. Uit mededeelingen van den voorzitter bleek, dat het afgeloopen jaar veel heeft moeten uitkeeren aan ziekenhuisverple- ging, zoodat de schade aan de hoofdkas de baten overtroffen. Woensdagnamiddag is een 10 j'arig jongentje van de fam. H. te Terneuzen tegen een aldaar rijdende stoomtram ge raakt, en wel tegen de locomotief. Het jongentje werd zwaar gewond op genomen en is eenigen tijd later aan de bekomen verwondigen overleden. Smokkelaars gestrand. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag in Den Haan bij hoog water een kleine visscherssloep uit Bresken s, de Br. 8, is gestrand. Er waren twee mannen aan boord, zekere E. uit Breskens en een inwoner van de Vlaamsche badplaats de Panne. Beide mannen moesten door het water waden om den vasten wal te bereiken, waar zij door vier tolcommiezen en gendarmes werden gearresteerd. De sloep bleek met meer dan 100 kistjes, die bussen al cohol bevatten, geladen te zijn. De bei de smokkelaars zijn in de gevangenis te Brugge opgesloten. De sloep is Woensdagochtend door 'n motorboot van den loodsdienst te Osten- de vlotgebracht en naar de haven ge sleept. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.j De afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, heeft Dinsdag haar jaarlijksche Paa6chveetentoonstel- ling gehouden op het veemarktterrein te Rotterdam. De jury heeft o.a. prijzen toegekend: Voor den fijnsten en zwaarsten os, uit sluitend met hard voerder gemest, afge wisseld: 3e prijs: W. J. ten Haef, Noord- gouwe; 4e prijs. J. C. van Oeveren, Zierikzee. Voor den fijnsten en zwaarsten os, uit sluitend met hard voerder gemest, niet afgewisseld. 3e prijs: P. v. d. Zande, Co- lijnsp aat; 4e prijs: W. J. ten Haef, Noordgouwe. j Voor den fijnsten en zwaarsten stier, onverschillig van welken leeftijd: 2e prijs. J. M Catshoek, Zierikzee. Voor de fijnste en zwaarste dikbil (met ten hoogste 4 breede tanden). 2e prijs: Gebrs. Leijnse, Middelburg. Voor de fijnste en zwaarste dikbil, beesten die niet gewisseld hebben. 2e prijs: Gebr. Leijnse, voornoemd. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Febru ari 1934 bedroeg in de provincie Gro ningen 2, Friesland 11, Drenthe 7, Over ijssel 8, Gelderland 44, Utrecht 5, Noord- Holland 14, Zuid-Holland 20, Zeeland 13, Noord-Brabant 83, Limburg 7. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd ge constateerd. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 20 Maart. De volgende personen waren gedag vaard, allen terzake van overtreding van 's Rijlosbelastingwetten, J. Gr25 jaar, F. J. B., 28 jaar; O. A. E. S., 22 j., schippersknechts; J. A. v, d. St., 33 jaar, binnenschipper; W. J. Sch. 21 jaar, koopman te Zierikzee; Ca. Kr„ 19 jaar, leurster, zonder vaste woon plaats; P. P., 48 jaar. schilder te Vlis- singen; J, K., 20 jaar, koopman te Sint- W illebrord. Eisch en uitspraak: f 5 of 2 d. h A. J. W., 29 jaar, winkelbediende te Yerseke. Eisch en uitspraak: f 7.50 of 3 d. h. C H., 36 jaar, schipper. Eisch en uitspraak: f 10 of 4 d h. J. C. K., 23 jaar, werkman te Zierik zee; J. W., 24 jaar, koopman, zonder vaste woonplaats. Eisch en uitspraak, f 5 of 2 d. h, J. v. t. W„ 21 jaar, leurder te Kwaden- damme; R. V. N., huisvr. A. G., 47 jaar, leurster te Tilburg; W. C. W„ 22 jaar, leurder te Goes; L. A. S. d. W., 22 jaar, winkelier te Hontenisse. Eisch en uitspraak: f 5 of 2 d. h. L. A. S. de W., voornoemd. Eisch en uitspraak: f 25 of 40 d. h. Ph. J. W., 20 jaar, koopman te Oost burg. Eisch en uitspraak: f 7.50 of 3 d. h. A. B., 25 jaar, monteur te Colijnsplaat; A. D J. W., 26 jaar, handelaar te Am sterdam. Eisch en uitspraak: f 10 of 4 d. h. .-,^c K., 26 jaar, motor- en rij wielhersteller; G. A. H. d. K, 21 j., bei- Ersch en uitspraak: f 7.50 of 3 d. h K'- J" 24>af' Natmaker te Seroos- er e, A B., 38 jaar, aardappels Koopman te Halsteren. Eisch en uitspraak: f 10 of 4 d. h J. C. M. B.. caféhouder, zonder' vaste woonplaats. Eisch en uitspraak: f 25 of 10 d. h. S. H., 47 jaar, expediteur te IJmuiden Eisch en uitspraak: f 100 of 20 d. hl Th. N., 62 jaar, autoverhuurder te Ier Neuzen. Eisch en uitspraak, f 7.50 of 3 d h. G v. S., 55 jaar, koopman te Goes Eisch en uitspraak: f 10 of 4 d. h. ^0 J**?. arbeider te De Clinge (België). Eisch en uitspraak: f 25 boete s. 25 d. h. nemo n d' 28 ,aar' taxi-onder nemer te Goes. Eisch en uitspraak f 15 of 6 d. h De Stoomvaart Mij. Zeeland'' te Vlissingen, zond ons een exemplaar van haar boekje „Goedkoope Retours naar Londen 1934". Het bevat, naast een geestig voor woord van Clinge Doorenbos, een schat van mooie kieken en tal van inlichtin gen en nuttige wenken voor hen, die dit jaar eens voor korten of langeren tijd naar Engeland wenschen te gaan. AAN DE VERBOUWERS VAN AARDAPPELEN. Zij, die nog geen formulier van teelt- aanvraag betreffende aardappelen heb ben ingevuld en ingediend, kunnen dit alsnog doen voor uiterlijk 1 April aan staande. Voorloopig kan reeds als vaststaand worden aangenomen, dat voor dit jaar zeker 100 pet. zal worden toegewezen van de in 1933 op het betreffende bedrijf bebouwde oppervlakte, met uitzondering evenwel van de soorten Eersteling, Ideaal, Ninetyfold en Wild Duke, van welke soorten slechts 2/3 van de opper vlakte van het vorig jaar mag verbouwd worden. Zij, die om bepaalde redenen in dit jaar meer willen verbouwen dan in 1933 kunnen dit, eveneens vóór 1 April a.s. alsnog aanvragen. De Gewestelijke Aard appel-Organisatie voor Zeeland behoudt zich echter het recht voor om deze even tueel aangevraagde meerdere teeltop pervlakte al of niet toe te wijzen. De Gewestelijke Aardappel- organisatie voor Zeeland. Aan aardappeltelers, die afwijkende partijen aardappelen in voorraad hebben wordt bekend gemaakt, dat de gelegen heid bestaat om zulke partijen reeds nu onder steunverleening te laten denatu- reeren. De steun, die wordt toegekend, be draagt Vt van den richtprijs verminderd met een veevoederwaarde van 70 cent per 100 kg. De steun wordt alleen verleend op de binnenmaatsche, met uitzondering van goedgekeurde pootaardappelen, die van af maat 28 mm. gesteund worden. De kosten van denatureering komen voor rekening van den verbouwer, ter wijl deze gehouden is zijn volle mede werking te verleenen. Aanvragen kunnen bij de Kringsecre tarissen worden ingediend. De Gewestelijke Aardappel organisatie voor Zeeland. ,,Het leven Arsenjew", Roman door Iwan Boenin. Vertaling van Dr. A. Kosloff. Verschenen bij de uitgevers Van Holkema Warendorf N.V. Am sterdam. Van dezelfde uitgevers ontvingen wij Kunst en zaken", Roman door Sinclair Lewis (schrijver van Babbitt, Ann Vic- kers, e.a.) Vertaling van J. H. Pauls, met geillustreerden omlag door W. de Vries. Als no. 3 in de Bevrijdingreeks verscheen bij de Uitgeverij „Bevrijding" te Utrecht, „De overwinning van het geweld", door Bart de Ligt. Van den uitgever J. M. Meulen- hoff te Amsterdam ontvingen wij een keurig verzorgde proeflevering van het in April a.s. te verschijnen nationaal werk" Trouw aan Oranje" Nederland en Oranje één in verleden, heden en toekomst, onder redactie van J, M. Leendertse. Het werk zal worden uitge geven bij gelegenheid van den 25sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Te Parijs, waar eenigen tijd geleden een spionnage-complot aan het licht kwam, heeft men een aantal opzienba rende arrestaties verricht. Die gelden naar het Handelsblad meldt op de eerste plaats den Franschen kolonel Du- moulin, gehuwd met een Duitsche vrouw, verder een ingenieur van den dienst der ontplofbare stoffen van het ministerie van oorlog, Aubury met zijn vrouw, een chemicus van Roemeensche origine, sinds kort genaturaliseerd, Reich genaamd, een Roemeensche den- tiste Riva Davidovici en twee harer landgenooten zekere Marycer en zijn zuster, die bij haar inwoonden. Een laatste verdachte, een vrouwelijke stu dente uit Bessarabië, wist intijds te ont snappen. Volgens de eerste voorloopige be richten werkte dit stel menschen met degenen, die reeds eerder gearresteerd zijn samen, om militaire inlichtingen bij een te brengen ten behoeve van de Sow- jets. Kolonel Dumoulin, die frs. 5000 per maand ontving zorgde voor interessante militaire documenten, zooals de teksten van de geheime voordrachten aan de krijgsschool. De ingenieur Aubry die evenveel ontving, bracht aan wat er te vertellen was van den dienst van de ontplofbare stoffen, waaraan hij verbon den was. Reich, bekwaam chemicus en bioloog, verbonden aan het Nationale Instituut voor biologie, was in het bij zonder op de hoogte van al hetgeen hier in de laboratoria geschiedde op het ge bied van gassen voor oorlogsdoeleinden. Hij kreeg frs. 3000 per maand be taald. De gevluchte studente was belast met het ontwikkelen van foto's. Onder de documenten die de samen zweerders hebben bemachtigd was ook een plan voor de mobilisatie van de in dustrieën in Parijs en omstreken in ge val van oorlog, met de productiecijfers voor elke fabriek afzonderlijk. NIEUWE CAMPAGNE TEGEN DE WERKLOOSHEID. Een rede van Hitier. De Nazi-regeering heeft een nieuwe campagne tegen de werkloosheid op touw gezet Hitier hield in verband daarmee gisteren een rede te München. Hij zeide o.m.: Kort na onze machtsaanvaarding heb ben de betweters in binnen- en buiten land reeds gezegd dat wij geen knappe koppen hadden en binnen een paar jaar het Duitsche bedrijfsleven volslagen ont wricht zouden hebben. Welnu, na nauwelijks een jaar nat, soc. bewind kun nen wij op resultaten wijzen die de strengste critici een jaar geleden onmo gelijk zouden hebben geacht. De nood der tijden, en de noodtoestand van het Duitsche volk dwongen ons tot groote, verstrekkende besluiten op langen ter mijn berekend. De verwezenlijking van onze plannen eischt echter, zooals ieder groot werk op aarde, tijd en stabiliteit van de mach ten, die de plannen moeten uitvoeren. Daarom hebben wij eerst onze regeering gestabiliseerd want wij wisten dat een krachtig bewind steeds een bron van ver trouwen schept bij het gezegende volk. dat een macht boven zich voelt. Om kri tiek uit te oefenen moet men eerst zelf wat geleerd hebben en vervolgens dat geleerde in daden hebben weten om te zetten De mannen voor ons, hebben 14 jaar gelegenheid gehad te bewijzen wat zij geleerd hadden en het resultaat is slechts geweest, dat zij een, ook na een verloren oorlog, nog in den kern gezond volk op den rand van den oeconomischen ondergang hebben gebracht. De mopperaars en betweters hebben nog nooit een rijk gered en daarom ook hebben wij ons om hen niet bekommerd. De voorzienigheid heeft sinds onheuge lijke tijden slechts hen geholpen, die zich zelf wisten te helpen en hun ver trouwen stelden in hun eigen krachten. Wij zijn het reddingswerk begonnen met het herstel van den boerenstand. In vrij wel ieder ander beroep is nog wisseling mogelijk, maar de boer die zijn hoeve verloren ziet gaan is ook zelf verloren- Daarop volgde onze strijd voor de redding van den middenstand, die nog in vollen gang is en die ten nauwste met het algemeen probleem der werk loosheid samenhangt. Toch zijn wij reeds geslaagd in de ver hooging van de algemeene Duitsche koopkracht met 400 miljoen per maand of bijna 5 millard per jaar. Het inkomen per hoofd der bevolking is nog gering, maar ten slotte zal ook dit inkomen weer stijgen als het ons gelukt, wat ons vaste plan is, onze algemeene produc tie te doen stijgen. De laatste werk- looze moet weer in het productieplan opgenomen worden. De Duitsche arbei- Ster v/i 3* groqtte, or kleiner Ster T/,j 2* grootte. -)|I Ster '/j 1« gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Va Industrieelen Eigendom onder No. 64222 O EERSTE KV. 3 LAATSTE KVERDER NIEUWE MAAN Sterretijd 7 h 55 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van éen aantal der helderste sterren zijn in schrijf etters geteekend. Drie maantjes op dit kaartje: 21 in VENUS© den Stier; 24 in de Tweelingen; 27 pre cies op Regulus (alfa Leonis), de hel derste ster van den Leeuw. De verduis tering van die ster vindt ongeveer half negen plaats. der heeft het begrepen, ondanks voor hem vaak nog zeer treurige toestanden. Verscheidene werkgevers 'staan echter nog onverschillig of zelfs vijandig tegen over dit probleem en zien iedere ople ving slechts van het standpunt van vèr- hoogde dividend-uitkeeringen uit. Wij zullen hiertegen blijven optreden. Dit zijn vrijwel de leidende gedachten die ons den weg gewezen hebben, dien wij gegaan zijn. Aan alle theoretische be spiegelingen in het oeconomisch proces hebben wij reeds een einde gemaakt. Voor het zieke Duitsche volk komt het niet op de theorie aan, volgens wel ke het gezond zal worden, maar op de daad van de gezondmaking zelf. Een geheimzinnig geval. Een zeer zonderling geval houdt op het oogenblik de politie van Boedapest bezig. Acht weken geleden heeft een vrouw aangif te gedaan bij de politie, dat haar man, de meubelmaker Ludwig Pap, spoorloos was verdwenen. Pap was in spiritisten kringen te Boedapest een zeer bekend medium, van wiens diensten men dik wijls gebruik maakte op bijeenkomsten van spiritisten. Op zoo'n bijeenkomst was ook mevrouw Erie Helsberg aanwe- zig geweest, die zich voor een Zweed- sche schrijfster uitgaf. Zij had getracht den meubelmaker over te halen naar Zweden te gaan, omdat hij daar op grond van zijn gave als medium, tot grooten welstand zou kunnen komen. Pap, die getrouwd is en vader van twee kinderen, had dit aanbod van de hand gewezen. Op zekeren dag was hij echter uit zijn huis verdwenen. Thans, na acht weken, heeft zijn vrouw een brief van hem ontvangen, waarin hij haar meedeelt, dat de Zweed- sche dame hem gehypnotiseerd en ge dwongen heeft met haar naar Zweden te gaan. Hij vertoeft thans te Gothen- berg, waar mevrouw Helsberg hem in een villa gevangen houdt. Hij beweert nog steeds onder den hypnotischen in vloed van de vrouw te staan, die hem belet naar Boedapest terug te keeren. Tenslotte verzoekt hij zijn vrouw bij de politie iets te doen, opdat hij uit zijn merkwaardige gevangenis zal worden bevrijd. De Boedapester politie heeft onmiddellijk maatregelen genomen, te meer daar vorig jaar twee dergelijke ontvoeringen in gehypnotiseerden toe stand zijn voorgekomen. Geen rijbewijzen voor menschen bo ven 60 jaar. In het Zweedsche parle ment is een voorstel ingediend om aan personen boven de 60 jaar geen rijbewijs meer te verstrekken. Onder de oudere auto-rijders heerscht hierover groote verontwaardiging, en zij betoogen dat naar de statistieken uitwijzen bij de ongelukken op den weg in hoofdzaak jeugdige autobestuur ders betrokken zijn, terwijl de ouderen veel meer kalmte en zelfbeheersching aan den dag leggen. ZELFMOORDEPIDEMIE ONDER DE STUDENTEN. Sedert kort heerscht in verscheidene Roemeensche univer siteitssteden, een ware zelfmoordepi demie. Onder de studenten van de uni versiteiten te Cluj, Jassy en Boeka rest, alsmede onder leerlingen van mid delbare scholen, zijn niet minder dan tien gevallen van zelfmoord voorgeko men. Omtrent de oorzaken hiervan tast men in het duister, maar de Roemeen sche bladen veronderstellen, dat deze jongelieden waarschijnlijk deel uit maakten van een geheime organisatie, door de schoonmaak, weer snel genezen, zacht en gaaf met PUROL. (Ingez. Med.) die hen noodzaakte tot het verrichten van daden van terreur. Waren zij in "gebreke gebleven hun opdracht te vervullen, dan hadden de jongelieden naar de bladen veronder stellen, deze funeste consequentie ge trokken. I. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt Ket kort.l CRISIS-COMITGOES. „De reden waarom door het Goesche Crisiscomité tot een tijdelijke stopzet ting van zijn werkzaamheden gedu rende slechts twee maanden) moest besloten worden, is dat het noodig is over meer geld de beschikking te heb ben, wil het op het voordeeligst kun nen inkoopen. Niemand meene dus dat geven nu minder noodig is. Hoe voor- deeliger wij kunnen inkoopen, in hoe meer behoeften wij voorzien kunnen." Het Goesche Crisiscomité. Van 1018 Maart. Ondertrouwd: L. J. Lucasse, 26 j m. te Middelburg en J. Bosman, 25 j. te Nisse. Kloetinge. Van 1118 Maart. Bevallen: E. van Riet. geb, Boutens, z. Goes, 21 Maart. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland Groentenveiling. Spi nazie 2125; Sinijsla 1822; Pluksla 9; Spruiten 1619; Witlof 1516; idem He soort 1113; Uien 0.80 alles per 100 kg. Rhabarber 7.409.30; Radijs 3.30; Sel derij 2.50—2.80 per 100 bos. K a p e 11 e, 21 Maart. Kleine veiling. Appels. Goudreinetten 22; Zure Belle fleuren 416; Zoete Bellefleuren 7 11; Pomme d'Orange 610; Armgaard 69; Hollandsch Zoet 711; Campag- nezoet 49; Huismanzoet 58; Zoete Pippin 412; Zoete roode Ribber 6 14 alles per kg. Peren. Kleiperen 914; St- Rémy 1016; Gieser Wildeman 818; Ponds peren 612 alles per kg. Diversen. Spinazie 1418; Witlof 8 19; Prei 516; Spruiten 10; Wortelen 34 alles per kg. Radijs 2.703.10 per 100 bos. Noten 1821 per 100 stuks. Narcissen 45; Tulpen 1619 per bos. Oostburg, 20 Maart. Veilingsver eeniging „Avicultura". Aanvoer 66 kg. boter prijs f 1.18 tot f 1.73 per kg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7