ZEELAND. ét* FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct BURGEMEESTERS MET PENSIOEN Wanneer zij 65 jaar zijn. AAN KONINGIN WILHELMINA. G. Budde. MIDDELBURG. GOES. VLISSSNGEN. WEGHEREN. ISJIO-BEVELAND. Irt het land der blinden f is één-oog Koning. In het land der zienden heerschst ÜG0RD-8EVELAND. korten termijn de noodige maatregelen te nemen. Naar het Hbld, verneemt, hebben de vorige week a le burgemeesters in ons land een schrijven ontvangen van het departement van Binnenlandsche Zaken, dat zij voortaan op 65-jarigen leeftijd zullen worden gepensionneerd. Op de vraag, of dit ministerieel be sluit ook geldt voor hen, die minder dan tien dienstjaren hebben, antwoordde men het blad, dat in een dergelijk geval het gemeentebelang kan eischen, dat hiervan wordt afgeweken. Aan burgemeesters, die reeds den 65- jarigen leeftijd hebben bereikt of over schreden, zal echter pensioen worden verleend, wanneer hun ambtsperiode is geëindigd. DE CRIMINALITEIT IN 1933. Meejr v er oordeelingen wegens economische misdrijven. Volgens de aan de hand van voorloo- pige cijfers betreffende de onherroepe lijke veroordeelingen wegens rechtbank zaken door het centraal bureau voor de statistiek berekende indexcijfers was de Stand van de gerechtelijk geconstateerde criminaliteit zonder de rijksbelasting overtredingen voor 1933 minder gunstig dan voor 1932. In absolute cijfers bedroeg het totaal aantal onherroepelijke veroordeelingen van strafrechtelijk meerderjarigen zonder de 'rijksbelastingovertredingen voor 1933 17,439 tegen 16,013 voor 1932 of 1426 meer (stijging van bijna 9 pet.) O.a. werden in 1933 meer veroordeelin gen onherroepelijk ter zake van econo mische misdrijven (1932. 5458, 1933: 6500) misdrijven tegen leven en persoon (resp. 5535 en 5684), misdrijven tegen de zeden (resp. 1119 en 1239). Ook 't aantal onherroepelijke veroor deelingen van minderjarigen, vermeer derde in vergelijking met 1932 n.l. van 1682 tot 1842 (stijging van 9,5 pet.). Ook deze toeneming werd hoofdzakelijk ver oorzaakt door de vermeerdering van het aantal onherroepelijke veroordeelingen wegens oeconomische misdrijven (1932. 1164, 1933: 1374). HET POSTPAKKETJE UIT NEDERLAND NAAR INDIë. Wordt te duur. Bij de vele kleine geneugten des le vens, die men zich in deze dagen nood gedwongen moet gaan ontzeggen, heeft zich schrijft de N.R.C. nu ook gevoegd: het postpakketje met een verjaarsge schenk, een of ander snuisterijtje of wat ook naar Indië. De invoerrechten, zoo wel van Nederland naar Indië als omge keerd, zijn namelijk dermate hoog ge worden, dat alleen in geval zich wezen lijke noodzaak voordoet, men er toe zal kunnen besluiten, zulk een pakketje te maken en te verzenden. Een voorbeeld geeft de Ind. Crt. Dezer dagen ontving iemand te Soera- baja een postpakketje uit Nederland. De waarde van den inhoud bedroeg 12. Voordat dit pakketje zijn bestemming Soerabaja bereikt had, moest daarvoor extra betaald worden.... 6.20 te weten 1.75 porto, invoerrechten in Ned.-Indië 4.20 en inklaring 0.25). Dat wil dus zeggen een goede 50 pro cent boven den prijs van aanschaf. Nu zal een ieder inzien dat het niet aangaat, iemand een cadeautje te zen den, wanneer de verheugde geadresseer de een dergelijk fantastisch bedrag heeft neer te tellen. Ja, er zijn.tal van gevallen, waarin men de zekerheid mist, of de ontvanger wel in staat wezen zal, zooveel te beta len. Ook rijst de vraag, of hij het er wel.voor over hebben zal Ergo, men mag aannemen, dat het met de verzending van dergelijke kleine pakketjes met kleine geschenken in de toekomst vrijwel gedaan zal zijn. En Jat is jammer. GEHEIME ZENDERS. Dinsdagavond zijn door den radio controledienst, in samenwerking met de politie, een tweetal clandestiene zend- installaties in beslag genomen ten huize van A. F. in de v. Meursstraat te Rot terdam. HULP AAN WERKLOOZE MUSICI. In samenwerking met den Ned. Too- neel-Kunstenaarsbond heeft de K.R.O. het initiatief genomen om tot de uitwer king van een plan te geraken om werk- looze musici behulpzaam te zijn bij het verkrijgen van arbeid. De K.R.O. heeft n.l. aangeboden om van tijd tot tijd voor zijn microfoon te laten optreden kleine ensembles welke uit werklooze Nederlandsche musici worden gevormd. Dit beteekent voor hen, dat zij zich in hun vak blijven oefenen, en het voor uitzicht voor de microfoon te mogen op treden, zal daartoe een bijzondere aan sporing zijn. Ten tweede zal dit initiatief er ge makkelijk toe leiden, dat verschillende werkgevers in den lande, aan wien het uur van uitzending tijdig vooraf zal wor den bekend gemaakt per radio de on derscheidene ensembles kunnen beluis teren. Daardoor worden dus nieuwe mo gelijkheden geopend voor het afsluiten van engagementen. Ten derde zal aan deze proefspelen- de ensembles een geldelijke vergoeding worden gegeven, zoodat dit op zichzelf reeds de waarde heeft van betaalden arbeid te verrichten. Het aantal sterfgevallen aan influ enza, bronchitis en pneumonie in de 48 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Juli 1933 een bevol king van 4.049.715 inwoners, voorgeko men gedurende de week van 11 tot en met 17 Maart 1934, bedraagt aan influ enza 14, bronchitis (acuta, chronica) 15, bronchopneumonie (capillaire bronchi tis) 50, lobaire pneumonie (croupeuze pneumonie) 13, pneumonie zonder meer 21, totaal 113. Moe geschreide, moe gestreden diep bedroefde Koningin, Holland voelt en het leeft mede met uw zwaar beproefd gezin; van hetgeen 'n mensch op aarde steeds het allerdierbaarst is, voelt Gij meer dan ooit de waarde en het onbegrensd gemis. 's Menschen woorden en gedachten goed gemeend en goed bedoeld, kunnen niet de pijn verzachten die Gij in Uw hart gevoelt; maar het is 'n troost te weten dat Haar werk steeds blijft bestaan, en het land nooit zal vergeten Wat Zij daarvoor heeft gedaan. Nu Zij aan ons is ontvallen spreekt in 't smart'lijk-droeve uur, leed-verzachtend tot ons allen zacht 'n stem uit de natuur; die als troostende verkonder hen die treuren, doet verstaan, in het groot herlevings-wonder is Zij vredig heen gegaan. HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. Een telegram van den B.V.L. Het volgende telegram is verzonden: Aan Hare Majesteit de Koningin. De Provinciale Commissie van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in Zeeland, betuigt Uwe Majesteit, namens de afdeelingen van ,,'t Zeeuwsch Ver band" hare hartelijke deelneming bij het smartelijk verlies, door U en Uw Ge zin geleden. Laernoes, Secretaris. Bierman, Commandant. Vergaderingen uitgesteld. De vergaderingen van de N.S.B., die hedenavond te Goes en a.s. Dinsdag te Middelburg zouden plaats hebben, zijn in verband met den nationalen rouw, zooals gisteren een advertentie reeds meldde, tot nader order uitgesteld. Bij Kon. besluit is aan den heer H. Dronkers te V e e r e, thans burgemees ter van Hedel en Kerkwijk, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als kring commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in den kring Zeeland, zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die functie aan den Lande bewezen diensten en is hem de medaille van het Roode Kruis verleend. Wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is door den ontvanger der directe belastingen te Axel ontvangen f 706, f 7.06, te Breskens f 26.87, te H u 1 s t 49.50, 32.80, 23.28, 13,05, 9.96, 6.10, 5.50; te Kortgene 6.32, 4.62, te Oostburg 57.76, 40.32, J 14,34, 11.67, 6.93,'/ 2.26, te Sas van Gent 9.58, Terneuzen 35.59. AUTOBUSDIENST GOES— WOLPHAARTSDIJKSCHE VEER. Ged. Staten hebben aan Joh. Egge- been te Wolphaartsdijk vergunning ver leend voor een dagelijkschen autobus dienst van Oud-Sabbinge langs het Wol- phaartsdijksche-veer en Oostkerke naar Goes, terwijl zij afwijzend hebben be schikt op de verzoeken van J. C. Krij ger te Goes voor een dienst van Goes over Oostkerke naar het Wolphaarts- dijksche-veer en van J. D. de Koster te Colijnsplaat voor een dienst van Colijns plaat over Kortgene, Wolphaartdijksche veer en Oostkerke naar Goes, alles, met ingang van den datum, waarop de dienst GoesWolphaartsdijksche-veer van de N.V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Be veland" eventueel zal worden opgehe ven. Ged, Staten overwogen o.a., dat de voordeelen voor een directe verbinding ColijnsplaatGoes alleen aanwezig zou den zijn, wanneer niet de inzittenden genoodzaakt waren bij het bereikend van den steiger te Kortgene den bus te ver laten om eerst, nadat de bus aan de overzijde te Wolphaartsdijkscheveer op den steigerdam is aangekomen, weder daarin plaats te nemen; Voorts, dat de aanvragen van Eggebeen en Krijger, die ook voor uitoefening van een dienst tus- schen Wolphaartsdijksche-veer en Goes eerder geacht moeten worden in aan merking te komen dan de Koster, pra- evaleeren boven die van laatstbedoel- den adressant; tenslotte dat door d( aanvrage van Eggebeen ook de bewo ners van Oud-Sabbinge gebaat zullen zijn en dat een behoorlijk toegerust bus- en garagebedrijf te Wolphaartsdijk kan worden verwacht, wat in het belang van de inwoners is, terwijl bovendien Egge been reeds concessie heeft uitsluitend voor den Dinsdag. COöP. MELKINRICHTING STOOM- ZUIVELFABRIEK „WALCHEREN". Dinsdagmiddag hield bovengenoemde vereeniging hare algemeene jaarvergade ring in de Sociëteit ,.St. Joris" alhier, onder voorzitterschap van den heer S. Simonse te St. Laurens. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter H.M. de Koningin-Moeder. Vervolgens stond hij stil bij de moeilijke tijden, welke het veehoudersbedrijf en ook andere groepen der bevolking door maken. De crisiszuivelwet heeft er niet voor kunnen zorgen dat de door den minister gestelde richtprijs bereikt ge worden. Toch mogen wij ons niet scharen achter de steeds ontevredenen en het is onze plicht vijandig te staan tegenover practijken, welke in strijd zijn met de door de regeering getroffen en te tref fen maatregelen. Onze plaats is achter de regeering, die in dezen tijd zoovele moeilijkheden te overwinnen heeft. De Balans per 1 Jan. 1934 en de Ver lies- en Winstrekening over 1933 wer den goedgekeurd Aan het in de statuten bepaalde omtrent af- en bijschrijvingen kon worden voldaan. Van de plm. 10 millioen liters melk welke werden ontvangen, werden 4.841.434 1, als zoodanig verkocht, waar van 1.069.694 liters engros. Bovendien werden verkocht 48.842 heele en 49 219 halve iiterflesschen ge pasteuriseerde melk, 174.079 1. karnemelk los en 52.178 heele en 10.348 halve Iiter flesschen karnemelk. Verder 91.658 1, fl, pap, 11.052J4 liters slagroom, 3-207.550 liters taptemelk, 8.887 halve Iiterflesschen yoghurt, 175.597 kg boter, 29.700 stuks kaas, 13.254 halve Iiterflesschen fosco, 440 1. spoeling, 31 kg weipoeder en 14 st. ijs. In 1933 werd ook een melkpoederin stallatie aangeschaft, een nieuw lokaal bijgebouwd en een eigen electrische centrale in gebruik genomen. Als bizonderheid kon nog worden me degedeeld dat ook over 1933 het Bonds- diploma voor de boter aan deze fabriek werd toegekend. Dit is nu drie jaren achtereen, terwijl voordien nimmer dit diploma aan een Zeeuwsche fabriek werd uitgereikt. Het gemiddelde vetgehalte der melk was 3.17 pet. Behalve gepasteuriseerde melkproduc ten zal de fabriek binnen enkele weken ook beginnen met het afleveren van ge steriliseerde producten. Gezien de tijdsomstandigheden staat deze zaak er zeer gunstig voor. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het plaatselijk Cri siscomité heeft deze week 58.20 op gebracht. Mutaties bij „de Schelde". De heer Ir. H. Suijver zal met ingang van 29 April zijn betrekking van hoofd ingenieur bij de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen neerleggen, doch is bereid ge vonden actief in dienst te blijven als adviseerend consulent, en als zoodanig in enkele bijzondere gevallen op te tre den. Tot hoofdingenieur van de afdeeling machinebouw is benoemd Ir. H. W. van Tijen. In diens plaats is benoemd tot chef van de teekenkamer ir. C. Kapsenberg. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In het jaarverslag van de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek over 1933, wordt een uitvoerig betoog gehou den voor het belang van deze instelling, wier bestaan door 't verminderen der subsidies wordt bedreigd. Het bezoek aan lees- en studiezalen bedroeg over 1933 842 vrouwen en 8564 mannen, totaal 9406 (v.j. 630, 6836, 7666) Op 149 uitleendagen zijn aan 24.678 leden-lezers 33 050 banden uitgeleend (v.j. 18778 en 23.159). Van de 33.050 uitgeleende banden wa ren: 22.914 Nederlandsche en vertaalde romans, 1626 romans in vreemde talen (Fransch, Duitsch en Engelsch) 2445 kinderboeken en 6065 populair weten schappelijke werken en tijdschriften. Als betalende nieuwe leden werden 206 personen ingeschreven, daarnaast 106 werklooze leden (d.i. gratis lezen op vertoon van stempelkaart), waarvan echter door opzegging en verhuizing weer een aantal afvielen, zoodat het totaal aantal leden op 1 December be droeg: 826 betalende en 124 werklooze of totaal 940 leden (v.j- 780, 63.843). Het aantal banden steeg van 4074 tot 5134, dat het kinderbibliotheek van 125 tot 293. O. EN W. SOUBURG In verband met het overlijden van de Koningin-Moeder heeft het bestuur der Vereeniging „Uit het Volk voor het Volk", de op 30 April a.s. te houden feestelijkheden afgelast. RAAD VAN ZOUTELANDE. De Oostweg zal worden ver hard. Kosten In totaal 8900, waarvan 2960 voor gemeente- rekening. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad alhier. De V o o r z. herdacht in zijn openingswoord wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Medegedeeld werd o.m. dat het niet mogelijk is om een ventverbod in het leven ter oepen en evenmin maatrege len te nemen omz ooals door den heer Adriaanse in de vorige vergadering werd bepleit, de concurrentie van de groote zaken te weren. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werd op voorstel van B. en W. besloten tot het verhuren van gemeentegrond voor kampeerterrein, waarbij de perceelen en de prijs en verdere bedingen werden vastgesteld, 't Reeds eerder dienaangaande genomen besluit werd ingetrokken. B. en W. stelden voor een regenbak groot 5 kub. meter te plaatsen aan de school, naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van het schoolbestuur. De kosten werden geraamd op 85.. De heer V e r h a g e betwijfelde of de regenbak^wel noodig is. De heer d e W i 11 e vroeg of er spoe dig waterleiding komt. In dat geval kon men beter nog wachten. De Voorz. antwoordde hierop dat watervoorziening noodig is en dat er vooreerst nog geen waterleiding zal ko men, waarna dit voorstel z.h.s. werd aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten op een verzoek van den heer P, W. de Lange te Westkapelle, om een voetpad, loopende door „De lange Nis- se", aan het openbaar verkeer te ont trekken, gunstig te beschikken. Hierna stelden B, en W. voor te be sluiten tot verharding van den Oostweg en om na de verharding den onderhoud van dezen weg voor rekening der ge meente te nemen. De gemeenten West kapelle en Domburg zullen den aan- sluitenden weg ook verharden. Het ge deelte dat door de gemeente 'Zoutelan- de zal worden verhard is plm. 1500 m. lang. De kosten worden geraamd op 8.900 De Polder Walcheren geeft een bijdrage van 20 pCt. 1780 de gemeen te neemt 2960 voor haar rekening en de aangelanden 4160. Aan de aange landen zal in verband hiermee' een baat belasting worden opgelegd. Het is de bedoeling het werk in dit jaar nog uit te voeren. De heer V e r h a g e merkte op dat dit voorstel te vlug in behandeling was gekomen om het grondig bestudeerd te kunnen hebben. Hij vond 2J4 breedte te smal daar hij veel vervoer langs dezen weg verwachtte. De heer M a 1 j a a r s was ook voor verharding aangezien de aangelanden ervoor zijn, maar toch vond hij dit werk voor dezen tijd te duur. De heer de Witte vroeg, of deze last voor de gemeente niet te zwaar werd en merkte op dat er personen zijn onder de aangelanden die eigenlijk niet in staat zijn de op te leggen baatbelas ting op te brengen, niettegenstaande zij zich ervoor verklaard hebben. De spre kers beantwoordende merkte de voor zitter o.m. op dat er vlug gewerkt moet worden omdat de andere gemeen ten ook vlug werken, en dat de last die de gemeente hiermee op zich neemt, niet te zwaar is. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd de jaarwedde van den grafdelver van 30 verhoogd tot 40. De kindertoeslagen van den secretaris en den ontvanger werden elk met .t 50 verhoogd. ST. LAURENS- Woensdagavond hield de Woningbouwvereeniging „Huis en »Hof" alhier haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. Vader Hzn. In zijn openingswoord deelde hij mede dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging regelmatig is verloopen en de wonigen steeds verhuurd zijn ge weest. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen 1773, de uitgaven 1698 alzoo een saldo van 75. De rekening en balans werden goedgekeurd. Tot lid van het bestuur werd herbenoemd de heer S. Hillebrand en tot lid van den Raad van Commissarissen de heer Jac. den Boeft. VEERE. Als blijk van deelneming bij het verscheiden van H. M. de Koningin- Moeder heeft de loco-burgemeester een rouw-telegram aan H.M. de Koningin en de Koninklijke familie gezonden namens de burgerij van het markiezaat. KWADENDAMME. In de Dinsdag ge houden eindles van den algemeenen tuin- bouwcursus werd een diploma uitge reikt aan A. Beulens en C. Beulens te Baarland, J. Sommeyer te Ovezande, A. Zuidhof en J. Zuidhof te 'e Gravenpolder, C. de Winter te Hoedekenskerke, J- Beulens en J. Zuidhof te Baarland, P- Raas en P. de Koning te Kwadendamme. P. Zuidhof te Baarland, J. Robijn te Ove zande en M, de Winter en J. de Winter (Ingez. Med.) te Nisse. De Rijkstuinbouwconsulent wees op het belang van het verworven diploma. Pastoor Wennen beval de jongelui aan door lectuur verder op de hoogte te blijven. De heer A. Beulens overhandigde de onderwijzers, de heeren H. L. K. Leys, L. Verbeem en W. J. Ro bijn namens de leerlingen ieder een bloeiende azalea. HEINKENSZÖiND. Dinsdagavond hield de afdeeling Heinkenszand van de ver eeniging „Het Groene Kruis" haar jaar vergadering onder leiding van dr. Griep. Alvorens aan de agenda te "beginnen verzocht de voorzitter alle aanwezigen zich van hun zitplaats te verheffen en in een oogenblik stilte te herdenken het overlijden van de Koningin-Moeder. Zij die zoo'n groote plaats innam in het streven, dat ook dat der vereeniging is. Vervolgens bracht de penningmeester verslag uit van zijn gehouden beheer. Ontvangen was over 1933 685; uitge geven 470, goed slot 215, De reke ning voor t.b-c.-bestrijding vermeldde aan ontvangsten 567 en aan uitgaven 501. De begrooting 1934 voor „Hef Groene Kruis" sloot op een bedrag van 685 (met een post voor onvoorzien van 135). Die voor het t.b.c.-fonds op 450 (onvoorzien 16). Nadat op voor stel van het bestuur met algemeene stemmen was besloten de erfpacht af te koopen van de grond waarop het ge bouwtje staat voor berging van het ver- plegingstmateriaal enz. werden beide begrootingen goedgekeurd. Tot be stuursleden werden herbenoemd de hee ren A. Risseeuw en J. A. Duijvestijn en benoemd de heer D. C. van Werkum, in de plaats van den heer J. L. Snijder die niet meer als zoodanig in aanmerking wenschte te komen. Als afgevaardigde naar de vergade ring van de Provinciale vereeniging werd gekozen dr. Griep.. Uitgebracht werd het jaarverslag over 1933 waaruit bleek dat het ledental een vermindering onderging van 5 en op 1 Januari 1934 bedroeg 312. De verple- gingsartikelen verkeeren ingoeden staat en kunnen op peil worden gehou den hoewel versterking der financieele positie van het Groene Kruis gewenscht blijft. Voor aankoop materiaal werd uit gegeven 207. Zuster Kranenburg ver richtte met groote ambitie haar werk, dat steeds omvangrijker wordt. In totaal werden door haar 1972 bezoeken afge legd. De vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging telt 392 betalende enl 54 niet- betalende leden. Er werden in 31 gezin nen 124 stuks verplegingsartikelen uit geleend. Het consultatiebureau voor Zuigelingen dat 13 September 1933 werd opgericht blijkt in een behoefte te voor zien. Behandeld werden 13 zuigelingen. Door den heer Van Werkum werd ver slag uitgebracht omtrent de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging voor zoover deze gemeente daarbij betrokken is. Uit het verslag bleek, dat 1933 voor de ver eeniging een voordeelig jaar was daar de inkomsten de uitgaven voor deze ge meente overtreffen. Over 1934 zal de toestand waarschijnlijk anders zijn om dat de eerste maanden van dit jaar zeer groote uitgaven vorderden. Door de Ne derlandsche Ver. tot bestrijding van Tu berculose werd daarna de film vertoond „Waar een wil is, is een weg". Zeker was de voorzitter de tolk der vergade ring, toen hij den operateur van de ïilm dank bracht voor deze vertooning. Jam mer dat nog veel te weinig leden be lang stellen in de vergaderingen van „Het Groene Kruis." Auto-ongeval. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag middag stak het 6-jarig zoontje van K., dat in het zgn. Slob te Oud-Sabbinge met andere kinderen aan het spelen was, plotseling den weg over. Juist op dat moment passeerde de bestelauto van de firma Vroom en Dreesmann, waardoor de kleine werd aangereden. Het knaapje werd daarbij aan een zij ner beentjes zwaar gewond. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. KORTGENE. Dinsdag hield de aid. „Kortgene" der Vereeniging Ziekenhuis verpleging haar gewone jaarvergade- ring. De voorz. deelde mede, dat het ledental op 31 Dec. 1933 680 bedroeg, hetwelk tot tevredenheid stemt. Toch is spr. niet voldaan, omdat de geheele be volking lid diende te zijn. Uit het verslag van den secretaris

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6