fleem 'n "AKKERTJE" BEURSTHERMOMETER van Donderdag. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. GOES- ?Uro-«EVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D, HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. bij Rheumalische pijnen, Spierpijn. AFLOOP VERK00PINGEN. DUITSCHLAND. VEREENIGDE STATEN. JAPAN. AMSTERDAM, 22 Maart. I Zeeuws. Hyp B-5 100 rr - Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de oiiicieele notee ring van heden. Ned. 2e L 32 1000-5 100%—100% Ned. 17 1000-4}$ 100%—100% Ned. 31 1000-4 100}$—100}$ Ned. 33 1000-4 100}$—100}$ Certificaten-3 87%—87% O. Indië 22 dollar 1000-6 96}$ O. Indië 32 1000-5 99—98%. O. Indië 26 1000-4'/o 97'/2—96%. Denemarken Oblig. 1926-5 84}$ Duitschl. 100-7 48}$—47V». Duitschl. 30 1000-5V2 42%—40}$-41%. Zwitserl. oblig. '24-5 98^—98. Zwitser}. Staatssp. 1927-4}$ 9997%. Amsterdam 1933-5 100%100%. 's-Gravenhage 1929-4}$ ÏOO1/» Rotterdam 1926-1930-494%—94%. Utrecht, prov. 1929-4}$ 101% Berlijn 1925-6V2 23V223%. 1 r - Zeeuws. Hyp. B-4}$ 100100. A Amsterd. Bank 114113%, C Rott. Bankver. 79%76% ex. div, A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter Zn. A. 119—118}$. A Pref. Jurgens A 8888 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 386385. A De Schelde N.B. 2121%. A Ver. Papf v. Gelder 53%53%. C Am. Car Foundry 1716%. C Am Smelt Ref. 2625% C Farbenind. I.G. 75% C U. States St. C. 31%—30%. C North Am, Cy. 1212. A Born. Sum. H.M. 122% A Linde Teves en Stokv. 67%66%. A Ned. Wol Mij. 102%—102%. A Singkep Tin M. 9090. A J. C. Japan Ln. 28%28. A Rotterd. Lloyd 4443%. A S. M. Nederland 44%44. A Amst. Thee C.M. 5455%. serie, beker, of nederlaagwedstrijden, alsmede op zichzelf staande wedstrijden om prijzen, worden ingetrokken. In de Synagoge alhier zal Zaterdag morgen een rouwdienst voor de overle den vorstin plaats hebben. Men verzocht ons nog even de aan dacht te vestigen op de herdenkings samenkomst, die hedenavond in de Nieuwe Kerk alhier wordt gehouden. Verbetering. De heer Jeronimus antwoordde in den raad op de opmerking van den heer Mondeel, dat de rente tot 3% pet zal dalen. „Dus een extra belasting op toe vallig bezit". Het woord toevallig was in het verslag in het nummer van gisteren weggelaten. WEDSTRIJDEN VAN ACHILLES. In de Concert- en gehoorzaal hield gisterenavond de gymnastiekvereeni- ging „Achilles" een onderlingen wed strijd op het daarvoor uitstekend ge schikt gemaakt podium. De voorzitter, de heer P. C. de Ha mer, heette in het bijzonder welkom de beschermvrouwe, mevrouw Hoegen van Hoogelande, en de ouders van de leden. Ook deed het hem bijzonder groot ge noegen zoovele adspiranten aanwezig te zien, omdat in hoofdzaak voor hen deze wedstrijden in de Concertzaal zijn belegd en niet in het repetitie lokaal, waar geen ruimte is, om allen toe te la ten. Aan de wedstrijden namen ditmaal 36 dames- en heerenleden deel. De jury bestond uit de heeren K. de Vries en J. H. Koers. In de telcommis- sie hadden zitting de heeren W. Gilles- se, A. Heijliger en P. Jellema. De direc teur van Achilles, de heer J. A. Bal, was leider van den wedstrijd. Alle deelneemsters en deelnemers moesten oefeningen naar vrije keuze doen zien aan brug en paard en ook vrije oefeningen. De wedstrijd had een zeer vlug verloop en de leden werkten met animo, waardoor reeds spoedig de strijd spannend was. De stand kon op een bord makkelijk gevolgd worden. De voorzitter dankte aan het slot de leden van de jury en de telcommissie en den directeur voor hun werk en deed daarna mededeeling van den uitslag. Dames A. eerste prijs, Miss Blanche- wisselbeker mej. M. van Driel met 49 p.; tweede priis mej. J. van Hoeve en derde mej. J. Pluijmers, beide 48% p. Dames B. eerste prijs mej. W. van Hilst 43% p.; tweede mej. T. Klaassen 43% p.; derde mej. J. Scheffer; vierde mej.. J. van Belois, 5e mej. L. Boel, al len 43% p. Heeren A. eerste prijs, voorzitterswis- selbeker R. van Aken 49% p.; tweede S. de Korte ,47% p derde J. Rood 46% p. Heeren B, eerste B. Vos 45% p., twee de A. Bal 45% p., derde prijs C. v. d. Linde 44 p. en vierde J. de Baare 41 punt. Het maximum aantal te behalen pun ten bedroeg 60. HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. Herdenkingsdienst. Naar men ons mededeelt zal Vrijdag avond in de Ned. Herv. Kerk, naar aan leiding van het overlijden van de Koningin-Moeder, een herdenkingsdienst worden gehouden. Na een inleiding van den heer Van Ballegoyen de Jong, zal de eigenlijke dienst geleid worden door ds. Steinz Een adres aan den Raad. De nieuwe Nederlandsche Bond van koffiehuishouders en slijters ..Nienebo- kos" afd. Zuid-Beveland, heeft een adres aan den Raad gericht, waarin zij wijst op de mogelijkheid, door de wijziging van 18 Juli 1933 van de wet op de Per- soneele Belasting aan de gemeentebestu ren gegeven, om dë houders van koffie huizen in min of meer belangrijke mate te ontlasten van de zeer hooge aansla gen t.a.v. den grondslag der huurwaarde aan de Koffiehuisbedrijven opgelegd. Adressante betoogt, dat de door de Koffiehuisbedrijven te betalen Perso- neele Belasting, die van daarmee gelijk- ,...,-,„,1^ 1we+ 200 pet. overtreft. waaruit deze onbillijkheid tegenover an dere bedrijven blijkt. Deze belasting, aldus adressante, is voor hen niets anders dan een verkapte bedrijfsbelasting, die zij hebben op te brengen naast de zuivere bedrijfsbelas ting in den vorm van vergunnings- en verlofsrecht. Zij hoopt bij den Raad een gewillig oor te vinden om in dit opzicht althans verlichting aan te brengen. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN^ Dinsdagmiddag had in de Prins van Oranje te Goes een druk bezochte bij eenkomst plaats van leden van boven- genoemden bond én belangstellenden, onder voorzitterschap van Mevr. Groe- newege-Nelemans, presidente van de prov. afdeeling, om te komen tot oprich ting van de Gewestelijke afdeeling Zuid- Beveland en omstreken van den Bond van Plattelandsvrouwen. De presidente gaf een uitvoerig over zicht van het ontstaan, doel en werk wijze van den Ned. Bond, vanaf de op richting in October 1930 tot heden en trad vervolgens in bijzonderheden over de Prov. afdeeling Zeeland. De centralisatie bleek noodzakelijk De voordeelen van gewestelijke afdee- lingen werden nader toegelicht; het be zoeken der vergaderingen op de ver schillende eilanden is duur en vraagt veel tijd. In het belang der leden zal meer ge werkt kunnen worden door het geven van verschillende korte cursussen, o.a. fijne keuken, ziekenverpleging in huis, zuigelingenzorg enz. Vele mogelijkheden voor de ontwik keling der vrouw zijn aanwezig en ze ker is ieder volkomen overtuigd van den goeden, vèrreikenden invloed van een beschaafde, ontwikkelde vrouw in gezin en omgeving. Het werk van den Boerinnenbond kan een zegen worden voor het platteland. Spr. hpopt dan ook, dat belangstellen den zich als lid zullen opgeven. Nu volgde een gezellige pauze met thee en eigen gebak, een smakelijk pro duct van het landbouwhuishoudonder wijs, aangeboden door enkele leden. Tij dens dit theehalfuurtje traden 17 dames als lid toe, waardoor het ledenaantal steeg tot 60. Na stemming en herstemming zijn als bestuursleden gekozen: mevr. Dorst, Goes; mevr. Bottenberg, Oudelande, mevr, Polderman, Kruiningen; mevr, Van Dijke, Nisse; mej. Koos Dekker, Wemeldinge. De functies worden later verdeeld. Deelname aan de Provinciale verga dering in Mei op het eiland Tholen, de zomerexcursie en medewerking aan de landbouwtentoonstelling te Kruiningi werden in het kort besproken. Ten slotte las een der leden voor een stukje uit: „In en Om", het mooie maandblad der vereeniging. De rondvraag leverde geen bijzonder heden op. Hierna sluiting. V? A Houth. Alberts 35 C Baltimore Ohio 17%16% A Southern Rlw 1918% C Union Pac. Rr. 7572% C Int. Nickel Cy. 16%16% A Koloniale Bnk, 52%51. A NI. Hbk. 1000 57—56%. C Ned. H. M. 1000 46—45%. A alg. Kunstz. U. 41%41-40%. A. v Berkels Pat. 18%18. C Calvé-Delft 55%—55%. A C. Suiker Mpij. 24%23%-%. A Ned. Ford A.M. 160157. i A Phil'ps Gem B. afg. 243—239%-41 C Unilever 78%—78%-77%. C Anaconda Cop. 8%8%. C Bethlehem St. 25%—24-%. C Kennec Copper 11%11%-% C Un. States Leather 6—5%. A A.N.I.E.M.—N.B. 197%—199% A Kon. Petr. Mpij 166%162-63%. C Contin. Oil Cy 10%—10%-% C Shell Union O.C. 6%6 C Tide Water AAss. Oil 6%6%-6% A K.N. Stoomb. Mij. 76%. A Ned. Scheepv. U. 43%—43. A H.V. Amsterdam 179%—177-177%. A Java Cult. Mij. 9491. A N.I. Suiker U. 7675. A Deli Batavia 1251/*—124%. C Deli Mij. 1000 1241/»—123. A Senembah 147%144%-144%. C Chicago Milw. 44. A Amst. Rubb. C. 104102%-103. A Deli-Bat. Rubb. 47%46*/2. A Hessa Rubber 3535%. A Serbadjadi S.R. 31%301/2. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 21 Mrt. 22 Mrt. 7.58% 7.56 58.80 58.86 9.78% 9.78 34.62 34.60 48.01 47.98% 33.90 33.75 1.48% 1.47% Unilever Schepen Tabak I KoninkL Robber gen V gs, ffO a Benoeming. Mej. H. B. A. Heijse, directrice van de Openbare leeszaal en bibliotheek alhier is benoemd met ingang van 1 April a.s. tot adjunct-directrice van de Leeszaal te Leiden. Tot tijdelijke leidster van de leeszaal alhier is benoemd mej. G- van Deinse te Middelburg. REGISTER VAN ROUWBEKLAG. De burgemeester heeft in verband met het overlijden van Koningin Emma ten stadhuize een register van rouwbeklag; ter teekening doen neerleggen. RAAD VAN RILLAND-BATH, Regenverlet bij werkverschaf fing. Het loon der tewerk- gestelden verhoogd, RILLAND-BATH. Gisteren vergader de de Raad voltallig onder leiding van burgemeester P- J. Dominicus. Vastgesteld werd het verslag en de rekening 1933 der Zuid-Bevelandsche Gascentrale over het le half jaar 1933. Overeenkomstig art. 101 der L.O.-wet 1920 werden de voorschotten voor 1931 der bijzondere scholen vastgesteld. Te- l.„« 1 y.' 1933, en het kohier hondenbelasting over 1934. De zekerheidsstelling voor den ge meente-ontvanger werd opnieuw gere geld. Aan H. de Bruine werd een half jaar ontheffing der hondenbelasting over 1933 verleend. Een verzoek van C. Moerbeek om ontheffing van schoolgeld werd afgewezen. De V o o r z. herinnerde er aan dat de vorige vergadering door B. en W. is toegezegd, een regeling inzake regen en vorstverlet voor de tewerkgestelden in de werkverschaffing te zullen ont werpen. B. en W, achtten het 't beste, dat indien wegens regen niet kan wor den gewerkt, de verloren werktijd op een anderen dag wordt ingehaald. Alle leden konden zich daarmede vereeni gen. De heer K o 1 e meende intusschen dat een volgend jaar toch wel, een eeingszins andere regeling voor de te werkgestelden zal moeten komen. Wan neer de eerste drie dagen der week wordt gewerkt en een werklooze daar na b.v. een dag in het vrije bedrijf ar beid vindt, kan hij de nog resteerende 2 dagen der week niet meer stempelen. Wethouder v. d, San de antwoordde dat dit niet de schuld der gemeente, doch der organisatie is. Na eenige be sprekingen werd overeengekomen het genoemde bezwaar te ondervangen door de eerste drie dagen der week te laten stempelen. Vervolgens deelt de V o o r z. mede, dat de tewerkgestelden hebben ver zocht het loon te verhoogen. B. en W. hebben deze kwestie eens bezien, en stellen voor het loon te brengen op f 1.80 per dag, en dan denzelfden arbeids tijd te nemen als bij de boeren. Dit voorstel werd aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde de electrificatie van de kom Bath. Van de P.Z.E.M. was een schrijven ter tafel, waarin werd medegedeeld dat de ge meente hier voor 1425 zal moeten be talen. B. en W. gaven den Raad in overweging, dit voorstel aan te nemen. De heer Van Gorsel merkte op, dat, als men tot de electrificatie van Bath overgaat, het Rijk ook van de lei ding kan gebru'k maken. Besloten werd eerst met het Rijk overleg te plegen, en later op deze zaak terug te komen. Bij de rondvraag merkte de heer Van Gorsel op, dat met den aanleg der begraafplaats te weinig gewerkt wordt naar een vast plan, De V o o r z. antwoordde dat het niet anders kan, omdat men anders te wei nig begraafruimte overhoudt. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORRIJWIEL. TERNEUZEN. Hedenmorgen had op de Brug over het kanaal nabij den weg naar Hoek een ernstig ongeluk plaats. Op die brug kwam een auto van een dokter in aanrijding met een motorrij wiel, waarop twee gebroeders D. za ten. Deze beide zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Auto en motorrijwiel waren ernstig bescha digd. Suiker Markt Industrie Amerika De kist verzegeld. De Minister van Justitie heeft zich hedenochtend, nadat de aangifte van 't overlijden van de Koningin-Moeder had plaats gehad, naar het Paleis bege ven, waar Z. E in tegenwoordigheid van den secretaris-generaal van zijn departement de kist heeft verzegeld. Een krans van de weermacht. Naar van den gouverneur der residen tie wordt vernomen, zal er na de aan wijzingen van den minister van defen sie namens de geheele weermacht een krans aan het paleis Voorhout worden aangeboden door den chef van den ge- neralen staf en den commandant der marine in Den Helder, vergezeld van hun adjudanten en van een onderofficier en een mindere, respect, van de Kon. Landmacht en de Kon. Marine. In verband daarmede kunnen on der volle waardeering van eventueel ten deze bestaande voornemens en bedoe lingen het aanbieden van kransen of bloemstukken door afzonderlijke korp sen, vereenigingen of personen de weer macht betreffende, in deze algemeene hulde begrepen worden geacht en mits dien van een eventueel ten deze be staand voornemen worden afgezien. DE UITVAART. Naar wij vernemen is voorloopig be sloten, dat aan de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen de Koningin-Moeder zal worden deelge nomen door een bataillon marine-troe pen uit Den Helder met de stafmuziek en de tamboers en pijpers en door een compagnie marine-troepen uit Amster dam, welke waarschijnlijk de eere-wacht zal vormen bij de Nieuwe Kerk te Delft. Omtrent het militair escorte komt ons ter oore, dat circa 1000 man hieraan zul len deelnemen. De afzetting van den weg zal gedeeltelijk door militairen, ge deeltelijk door politie geschieden. De opperceremoniemeester van H. M. de Koningin verzoekt bekend te maken, dat het niet de bedoeling is dat van de huizen waar de rouwstoet zich Dins dag langs beweegt, de blinden of gordij nen gesloten worden, zoodat een ieder in de gelegenheid zal zijn, ook van uit de woning een stille hulde te brengen aan de overledene hooge vrouwe. Herdenking in Indië. Hedenmorgen kwam het college van gedelegeerden van den Volksraad in plechtige vergadering bijeen ter her denking van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Boven het Ne derlandsche wapen in de groote ver gaderzaal was een eenvoudige rouw aangebracht. De Raad van Ned. Indië. was voltallig aanwezig. In de regee- ringsbanken hadden alle hoofden van departementen en regeeringsgemach- tigden plaats genomen. De publieke tribune was ge heel gevuld. De voorzitter van den Volksraad sprak een herdenkingsrede uit. (Aneta). (Wettig gedeponeerd.) (Ingez, Med.) Woensdag werd te Biezelimge ten overstaan van notaris J. C. Kram in het openbaar verkocht, een huis, erf en tuin, aan de Nieuwe Kerkstraat al hier, groot 1 a 90 ca- Kooper D. Smalle- gange voor 1455. Goes. Getrouwd: C. Korpershoek, jm.. 34 j. en M. S. D. Fokke jd. 33 j. L Ds. K. den Hollander herdenkt he-1 den zijn 25-jarige ambtsvervulling als Ned. Herv. predikant te Amersfoort. Hij werd 18 Juni 1875 te Westka pel 1 e geboren. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen aan de universiteit van Amsterdam, de heer W. A. Griep te R i 11 a n d-B a t h. Bij Kon. besluit zijn benoemd, met ingang van den dag van indiensttreding, niet vallende vóór 15 April 1934, in de arrondissementsrechtbank te Middel- fa u r g: tot president, mr. W. M G, Jol les, thans vice-president van gemelde rechtbank; tot vice-president, mr. Th. Portheine, thans rechter in gemeld col- De Raad van Schore herdenkt Koningin Emma. SCHORE, Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad in plechtige spoedei- schende vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Trimpe. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat de tegen 20 Maart uitgeschreven raadsvergadering was uitgesteld in ver band met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, hield de voorzitter 'n korte rede ter herdenking van de over leden Vorstin, welke rede door de raadsleden en de aanwezige gemeente ambtenaren staande werd aangehoord. Hierop deelde de voorzitter mede, dat het gemeentebestuur op den dag van het overlijden had besloten tot ver zending van een telegram van deelne ming aan de Koninklijke familie. De heer Van den Brink dankte den voorzitter voor de gesproken woorden en uitte zijn voldoening over het feit, dat burgemeester en wethouders zoo spoedig de deelneming van de gansche gemeente hadden overgebracht. BÓM-AANSLAG OP GOERING 7 Uit Berlijn werd vanochtend officieeL het volgende gemeld: „Woensdagmiddag tegen 2 uur is op het kruispunt Unter den LindenNeue Wilhelmstrasse vlak bij het Pruisische departement van binnenlandsche zaken door een onbekende een bom geworpen, die tegen den rand van het midden-trot toir terecht kwam en ontplofte. De chauffeur van een in de richting Bran denburger Tor rijdende' taxi en een voorbijganger werden licht gewond. De- geen, die in de taxi zat, bleef ondanks het feit, dat de ruiten sprongen, onge deerd. Er bestaat verdenking, dat de aanslag een tot nu toe onbekende, zich in de buurt bevonden hebbende of ver moede persoon gold. Het publiek wordt verzocht, aan de opheldering van deze zaak mede te werken. Voor inlichtingen die tot opheldering van de zaak leiden, wordt een belooning van 5000 mark uit geloofd, die naar rato van het belang onder vrijwaring voor gerechtelijke ver volging verdeeld zullen worden." Van niet-officieele zijde vernemen we dat op het moment, dat de bom ontplof te, de Pruisische minister-president Goering met een auto in de onmiddel lijke nabijheid passeerde. Vermoed wordt, dat de aanslag hem gold. De mi nister, noch zijn chauffeur liepen eenig letsel op. BRAND IN EEN WOONKAZERNE TE NEW-YORK. Zestien dooden en verscheiden, vermisten. In een woonkazerne van verscheidene verdiepingen in de dicht bevolkte 2de Avenue te New York, is Woensdag door onbekende oorzaak een brand uitgebro ken, die zeer snel om zich heen greep. Zeven menschen, onder wie drie kin deren, vonden den dood in de vlammen. Er worden nog verscheiden menschen vermist. Dank zij den opofferende®: ar beid van de brandweer gelukte het, on danks de paniek, die onder de ingesloten bewoners was uitgebroken, om 16 fami lies over brandladder en met springzei- len van de vlammenzee in het trappen huis te redden. Dit was de zesde brand in een woon kazerne in 1 maand. In totaal zijn daarbij 26 menschen omgekomen en 40 gewond. Er wordt nu een levendige ac tie gevoerd om de brandgevaar opleve rende en verouderde huizen te doen afbreken. EEN ONTZETTENDE BRAND. Naar schatting 23900 huizen in de asch gelegd 1000 perso nen om het leven gekomen In de stad Hakodate is Woensdag een reusachtige brand uitgebroken De

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2