BINNENLAND. NIVEA ZEELAND. Ü9DELBURG. NUMMER 69. TWEE BLADEN. DONDERDAG 22 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. WEED EN mm, Pijnloos scheren! of NIVEA-OLIE $t<wtïctnU MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeeiingen 60 ct. p. r. Bk' contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ceu' rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent ■i^—catag Het déiiié langs het stoffelijk overschot zal Vrijdag plaats vinden. Op last van H.M. de Koningin laat de waarnemende grootmeester van H.M. de Koningin-Moeder bekend maken dat a.s. Vrijdag van 9 uur voorm, af tot 6 uur namiddag gelegenheid zal zijn om een laatsten groet te brengen aan het stoffe lijk overschot van H.M. de Koningin- Moeder, dat daartoe in gesloten kist in de vestibule met opengeslagen deur van het Paleis Lange Voorhout zal worden geplaatst. De vestibule van het Paleis in het Voorhout zal als chapelle ardente wor den ingericht. De baar zal zoo dicht mo gelijk bij de geopende deuren geplaatst worden, zoodat men er van de straat af een goed gezicht op heeft. Het publiek zal niet in de vestibule zelf toegelaten worden, maar men zal aan de geopende deuren voorbijtrekken. Van het defilee- re» door het paleis is met het oog op de beperkte plaatsruimte aldaar afge zien moeten worden. Een laatste groet van de hof houding te Soestdijk. Gistermiddag zijn de leden van het personeel der Hofhouding van H, M, de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk in gelegenheid gesteld een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van Hare Majesteit. Ook verscheidene oud-leden van het personeel der hofhou ding hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om nog eenmaal enkele oogenblikken in de sterfkamer te ver toeven. Een krans van de Commissaris sen der Koningin. Namens de Cpmmissarissen der Ko ningin heeft de minister van Staat Com missaris der Koningin in Zuid-Holland gisteren een krans aan den Kamerheer van dienst van H. M, de Koningin-Moe der overhandigd. De bewijzen van deelneming van buitenlandsche staatshoof den en vorstelijke personen. Onder de vele bewijzen van deelne ming, door de Koningin ontvangen, be vinden zich telegrammen van: den Ko ning van Siam, den president van Portu gal, den president van Columbia, den president van San Salvador, den presi dent van Mexico, den president van Gu atemala, den president van Chili, den president van Peru, den president van Tsjechoslowakije, den regent van Hon garije, den president van Spanje, den Koning der Belgen, den president van Li- tauen, de Koning van Zweden, den pre sident van Oostenrijk, den Koning van Egypte, den Keizer van Japan, den pre sident der Vereenigde Staten van N. Amerika, den bondspresident van Zwit serland, den president der Fransche re publiek, den president van Duitschland, den Koning en de Koningin van Noor wegen, den Koning en de Koningin van Engeland, den Koning van Bulgarije, den president van Polen, den president der Dominicaansche Republiek, den presi dent van Cuba, den vorst van Monaco, den president van Haiti, den Paus, den Kroonprins en de Kroonprinses van Noorwegen, de ex-Koningin van Spanje. Nobuhito. den Hertog van Guise, Konin gin Elisabeth van België, en den Kroon prins en de Kroonprinses van Zweden, De teekening der condoleance registers ten paleize. In den stoet van menschen, die door de vestibule van het Kon. paleis trekt om de condoleanceregisters te teeke nen, zijn jong en oud, rijk en arm door een gemengd schrijft de NR.Crt. Dames in bonten jas wachten naast vrouwen in Scheveningsch costuum met de kap op, zeer oude menschen, die de Koningin- Moeder nog als Koningin en Regentes gekend moeten hebben, staan naast schooljongens en -meisjes. Weeskinde ren komen onder geleide van een broe der om op deze wijze een laatste hulde aan de Koningin-Moeder te brengen, heeren in het zwart en met hoogen hoed wisselen af met schooljongens, de tasch nog onder den arm. Men ziet een oud vrouwtje in Brabantsche kap weenend het paleis verlaten, kinderen brengen 'n kiemen ruiker viooltjes en lelietjes van dalen, dan volgt er weder een deputa tie, die een geheel uit witte bloemen sa- mengeste'den enormen krans draagt. En de rij eindigt maar niet. Meer dan zij aan den kop slinkt, neemt zij aan den staart toe. De politie heeft om overvul- Boer, M'burSb ling van de vestibule te voorkomen den maatregel genomen, dat het publiek slechts groepsgewijze met een stuk of tien personen tegelijk wordt toegelaten. Enorm was het aantal personen, dat zich vooral Woensdagmiddag, aan het paleis heeft aangemeld om de condo leance-registers te teekenen. In den na middag nam de aandrang zulk een om vang aan, dat er een file gevormd moest worden, die zich langs de huizen van het Voorhout in de richting van het Hotel Paulez meer en meer uitbreidde en voortdurend wel een paar honderd per sonen omvatte. Ook per auto kwamen onophoudelijk afzonderlijke personen en deputaties aan. Gisteravond om halftien en later stond er terzijde van den ingang van het Pa leis Voorhout nog altijd een lange file van personen, wachtende om de condo- leantie-registers te teekenen. DE OFFICIEELE AANGIFTE VAN OVERLIJDEN. Hedenochtend heeft op het stadhuis te Den Haag de officieele aangifte van het overlijden van H. M. de Koningin Moeder plaats gehad. Daartoe begaven zich de minister-president dr. H. Colijn, en de minister van justitie, mr. Van Schaik zich naar het stadhuis, waar in de kamer van den burgemeester en in diens tegenwoordigheid de plechtigheid plaats had. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand fungeerde de oud-wethouder dr. W. W. van der Meulen. Nadat de aangifte was geschied, werd de acte voorgelezen, en door de mi nisters en dr. Van der Meulen getee- kend. De overlijdensacte luidt als volgt: „Heden den 22en Maart 1934, ver schenen voor mij, ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente 's-Gra- venhage: Z.E. mr. Josephus Robertus, Hendricus van Schaick, oud 52 jaren, minister van justitie en Z.E. dr. Hendri- kus Colijn, oud 64 jaren, minister van Staat, minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers* beiden wonende te 's-Gravenhage, die ver klaarden, daartoe gemachtigd, door H.M. de Koningin der Nederlanden, dat op den 20 Maart 1934 des morgens ten 7 ure en 45 minuten, te 's-Gravenhage is overleden, H. M. Adelheid, Emma, Wil- helmina, Theresia, Prinses van Waldeck en Pyrmont in den ouderdom van 75 ja ren, wonende te 's-Gravenhage, geboren te Arolsen, weduwe van Z.M. Willem Alexander, Paul, Frederik, Lodewijk, Koning der Nederlanden, dochter van Z. Doorluchtigen Hoogheid Georg, Victor vorst van Waldeck en Pyrmont en H. D. H, Helene Wilhelmine, Henriëtte, Pawli- ne, Marianne prinses van Nassau, beiden overleden. Hiervan is deze acte opgemaakt, die overeenkomstig de wet is voorgelezen, get. J. R. H. van Schaick. H. Colijn. Van der Meulen." Deelneming van den Volken bond. De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft Woensdag minister de Graeff een telegram gezonden, waarin hij onzen minister van buitenlandsche zaken verzoekt aan de Nederlandsche regeering de deelneming en sympathie van het Volkenbondssecretariaat te willen overbrengeen met het groote ver lies, dat Let Koninklijke huis en het ge- heele land geleden heeft door het over lijden van de Koningin-Moeder. Koningin-Emma film. In een tweetal bioscopen te Rotter dam is Woensdagavond een speciale herdenkingsfilm over het leven van H. M. Koningin Emma vertoond, een film welke is samengesteld uit oude journa len van de Polygoon filmmaatschappij. Charlotte Kohier heeft er een zeer ge voelig gezegden tekst bij gesproken. Men ziet, schrijft de N. R. C., de Konin gin-Moeder bij herdenkingsfeesten, naar aanleiding van de inneming van Den Briel, bij haar huldiging, toen zij 50 jaar staatsburgeres van Nederland was, bij de feesten, toen zij haar 75sten verjaar dag vierde, men ziet haar ook bij de opening van de Staten-Generaal, bij de eerste steenleggingen, men ziet haar op landbouwtentoonstellingen, kortom de film geeft in vogelvlucht nogmaals een uitstekend beeld hoezeer de Koningin- Hoevele diepten, ook koevele berg toppen zijn er in ons zieleleven, waar van wij ons zelf nauwelijks bewust zijn; waarvoor wij terugdeinzen, als de blik er onwillekeurig op valt. Moeder meeleefde met wat er voor be langrijks in den lande gebeurde. Maar aan het slot, als de film de Emmabloem- collecte tot onderwerp krijgt en men nogmaals de beminnelijke gestalte van Koningin Emma vóór zich ziet en men haar een aanbeveling hoort uitspreken voor deze collecte, dan wordt de film meer dan een retrospectisch overzicht, dan stijgt zij ver boven het niveau van filmjournaal alleen, dan wordt de film tot een eerbiedige hulde. En de diepe stilte in de zaal bewees dat het publiek deze hulde naar de juiste waarde wist te schatten en dat zij die zeer op prijs stelde. Kerkdiensten. De raad van ministers heeft zich tot de onderscheidene godsdienstige gezind ten in ons land met het verzoek gericht, te bevorderen, dat op den dag voor de begrafenis van de Koningin-Moeder in de kerkgebouwen een ure des geden- kens worde gehouden. De radio-uitzending der be grafenis-plechtigheid. Naar wij vernemen heeft de Regee ring de 4 groote omroeporganisaties (A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R. A.) bereid gevonden de radio-uitzen ding van de begrafenisplechtigheden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder als volgt te doen plaats vinden: le. De uitzending wordt door den Nederlandschen Omroep gezamenlijk verzorgd, die zich daartoe op verzoek van de Regeering onder leiding van den Voorzitter van den Radioraad heb ben gesteld. 2e. Te 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft zullen in totaal vier posten wor den ingericht, van waaruit het oogge tuigenverslag bij opvolging wordt ge geven. 3e. Het ooggetuigenverslag zal met een korte toepasselijke toespraak wor den geopend en beëindigd. Voor aanvulling van dit verslag zal desnoods op passende wijze worden zorg gedragen. 4e. De uitzending zal op gelijke wij ze plaats vinden over de beide Neder landsche zenders alsmede over de Phohi- en Kootwijkzenders, teneinde ook de luisteraars in Oost- en West- Indië in de gelegenheid te stellen de droeve plechtigheid te kunnen volgen. 5e. Het tijdstip van den vermoede- lijken aanvang en het vermoedelijk einde der uitzending zal nader worden be kendgemaakt. 6e. De Technische Dienst van het Hoofdbestuur van de P.T. en T. ver zorgt, met gebruikmaking van mate riaal der omroepvereenigingen, het technische gedeelte der uitzending, bij welke verzorging dankbaar gebruik ge maakt zal worden van de wel willende medewerking van den 's-Gra- venhaagschen gemeentelijken telefoon dienst. De regeling van het verkeer enz. tijdens de uitvaart. Met betrekking tot de regeling van het verkeer en de handhaving der open bare orde op den dag der begrafenis van H.M. de Koningin-Moeder heeft Woens dagavond ter Prov. Griffie te Den Haag onder leiding van den minister van staat, commissaris der Koningin in Zuid-Hol land een vergadering plaats gehad, waar aan werd deelgenomen door den proc- generaal, fungeerend directeur van poli tie, de burgemeesters van Den Haag, Delft en Rijswijk, vergezeld van hun po litiechefs, den chef van de vijfde afd. van het dep. van justitie en den hoofdinge nieur van den Prov. Waterstaat. De noodige bekendmakingen zullen binnenkort geschieden. V.A.R.A. uitzending. Gisteravond heeft de V A.R.A. voor de microfoon wijlen Koningin Emma her dacht. De heer Jan van Zutphen sprak een rede uit, die zonder twijfel op iede- ren luisteraar een grooten indruk zal hebben gemaakt. In zeer gevoelvolle be woordingen schetste de spreker o.m. het pionierswerk van de overleden vorstin op het gebied der t.b.c, bestrijding. De bioscopen geopend. De burgemeesters, hadden ingevolge een aanschrijving van den minister van binner.iandsche zaken aan de commissa rissen der Koningin, alle tooneelvooT- stellingen en openbare vermakelijkhe den van eergisteren af tot en met 22 Maart geschorst, voor zoover zij daartoe de wettelijke bevoegdheid hadden. Tot deze openbare vermakelijkheden behooren niet de bioscopen, waarvan de al of niet schorsing niet tot de compe tentie van den burgemeester behoort, daar deze materie wordt geregeld in de bioscoopwet De Nederlandsche bioscoopbond is er vrijwillig toe over gegaan zijn theaters op den sterfdag van H.M. Koningin- Moeder te sluiten, hetgeen ook zal ge schieden op den dag der begrafenis. De bioscopen waren verder echter, ongeacht eventueele-verzoeken van burgemeesters om zich bij de regeling voor theaters etc. aan te sluiten andere dagen geopend, behalve in Den Haag, waar zij wel drie dagen sloten. In Memoriam. Binnenkort verschijnt 'n herinnerings boek gewijd aan H. M. de Koningin- Moeder onder den titel „Koningin Em ma", geschreven door D. Hans, voorzit ter van den Nederlandschen Journalis tenkring, uitgegeven met talrijke illu straties, betrekking hebbend op Haar leven, bij A. W. Sijthoff's Uitgevers mij N.V., Leiden. De Kunstaardewerk-fabriek „Re- gina" te Gouda heeft een tweetal herin neringsborden ontworpen. Van den op brengst dezer borden zal 10 pCt. aan 't Emmafonds worden afgestaan. De Koninklijke Begeer te Voor schoten vervaardigt een herdenkings penning naar aanleiding van het over lijden van de Koningin-Modder, welke penning binnen enkele dagen zal ver schijnen. De bekende kinderschrijver C. v, d. Hulst zal een Gedenkboekje schrijven voor de leerlingen der lagere scholen over het leven van IJ. M. de Koningin Moeder. Het boekje zal rijk worden ge ïllustreerd met foto's en penteekeningen en zal worden uitgegeven bij D. A. Daa men's Uitgeversmaatschappij. BESCHERMING VAN SCHOOLKINDEREN TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van be smettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs- Van de regeling worden alleen uitge zonderd universiteiten, hoogescholen, de instellingen bedoeld in art, 153 en 154 der Hooger Onderwijswet en die in richtingen, welke niet onder het rijks- toezicht vallen, noch op eenigerlei wijze uit openbare kassen geheel of gedeelte lijk worden bekostigd. In de regeling is ook het overige schoolpersoneel betrokken. Als voorwaarde voor de verbindbaar heid in vasten dienst aan een inrichting van onderwijs wordt gesteld, dat de be trokkene in het bezit is van een ver klaring, die voldoende zekerheid geeft, dat hij niet aan open tuberculose lijden de is. De Kroon zal bepalen welke andere ziekten dan open tuberculose geacht moeten worden voor leerlingen ernstig besmettingsgevaar op te leveren. VLEESCH IN BLIK. Ook voor mobilisatie-slachtoffers. De minister van Binnenlandsche Za ken vestigt er in een circulaire aan de gemeentebesturen de aandacht op, dat de vraag is gesteld of gewezen militairen, die als z.g. mobilisatieslachtoffers inge volge de bepalingen van dé Wel van 3 December 1931 en die van het Koninklijk besluit van 23 September 1933 in het ge not zijn van een tijdelijke uitkeering, ook voor de verstrekking van rundvleesch in blik in aanmerking kunnen komen. Aan gezien deze groep kan worden gerekend tot de in 's ministers circulaire van 18 Januari 1934 genoemde „personen, die op een of andere wijze steun ontvangen" kan mitsdien deze vraag bevestigend worden beantwoord en de minister ver zoekt den gemeentebesturen in voor komende gevallen hiermede rekening te houden ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL A.S. PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. M'burg, 22-III-'34. Woensdag: hoog ste lucht temperatuur 7.6 °C (46 °F); laagste 6.1 °C (43 °F). Heden 9 h: 6.7 °C; 12 h: 9.8 °C. 0.1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.9 mm te Sarna; laagste 751.3 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige Z. tot W. wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 6 h 01; onder: 18 h 14. Licht op: 18 h 44. Maan op: 8 h 46; onder: 2 h 05. E.K. 23 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Maart. Hoogwater* Laagwater. Do. 22 5.29 18.01 11.51 Vr. 23 6.27 19.05 0.13 12.45 Za. 24 7.49 20.33 1.17 13.58 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Maart. Hoogwater. Laagwater Do. 22 7.16 19.47 0.33 12.51 Vr. 23 8.08 20.45 1.19 13.47 Za. 24 9.21 22.07 2.21 15.02 door voorafgaand Inwrijven met (lngez. Mea.) BC-CP Wfx" Hedenmorgen is het K L.M. vlieg tuig de „Kwartel" van Schiphol naar In- die vertrokken. Met dit vliegtuig zijn hedenochtend naar Indie gegaan, de heeren A. Ples- man, directeur van de K.L.M, en H. Nieuwenhuys, directeur van de K.NJ.L M. Verder zullen zeven passa giers de reis geheel of gedeeltelijk mee maken. HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. Het was heden niettegenstaande het mooie weder, dat aan de begonnen len te deed herinneren, stil in de stad, passend bij den rouw, waarin Ons Vor stenhuis en het geheele Nederlandsche volk is gedompeld. Stil staat het carillon van den Lan gen Jan, en het bleef ook zwijgen toen het tijd was voor de Donderdag- sche bespeling. Orgel- en andere straat muziek bleef ook ditmaal achterwege. Het aantal halfstok uitgestoken vlag gen wordt steeds grooter. De firma P. J, M. Hackenberg heeft een rouw-étalage gemaakt met portret ten van H. M. de Koningin-Moeder, H. M. de Koningin en andere leden van de Koninklijke familie. De Zeeuwsche voetbalbond richtte een schrijven tot de aangesloten vereenigin- gen scheidsrechters en bondsofficials, waarin alle tegen Zaterdag en Zondag uitgeschreven competitie- en bekerwed strijden worden afgelast, terwijl de toe stemmingen, voor op die dagen door de Z V.B.»elftallen te spelen wedstrijden in

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1