ONDERWIJS. KONST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. BEURSTHERMOËETER van Woensdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ELECTRO BIOSCOOP Heden en morgen LAATSTE VOORSTELLINGEN van (Ingez. Med.) WALCHEREN. 1UID-BEVELAND. EEN HONDERDJARIGE. Ü8QRB-BEVELAND. TH6LEN. 2EEUWSCH-VLAAHDEREN W.D. Als 't uw gezond heid betreft waag dan niets I Eisch de echte Aspirin en let op het Baytei^ kruis, den oranje band en op een1 ongeschonden verpakking. Dan is U zeker van eetV sinds vele jareiv in alle opzichten deugdelijk geble»' ken geneesmiddeL' AMSTERDAM, 21 Maart. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van beden. Ned. 2e L 32 1000-5 100%—100 Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Ned. 31 1000-4 100—100%. Ned. 33 1000-4 100—100%. Certificaten-3 87%87%. O. Indië 22 1000-6 9672 O. Indië 32 1000-5 99—99. O. Indië 26 1000-4% 971/2 Denemarken Oblig. 1926-5 84%84%. Duitschl. 100-7 4748%. Duitschl. 30 1000-5Va 41%—43%-42. Zwitserl. oblig. '24-5 97%—98. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9999. Amsterdam 1933-5 100%100%. 's-Gravenhage 1929-4% 100%l'OO1/». Rotterdam 1926-1930-4Vs 94%—94%. Utrecht, prov. 1929-41/» 101% Berlijn 1925-6% 23%— 231/». Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 114%114 C Rott. Bankver. 79%—79%. A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter en Zn. A. 118%119, A Pref. Jurgens A. 88%88. A Ned. Gist- en Spiritusf. 387%386. A De Schelde N.B. 20%—21. A Ver. Papf. v. Gelder 54—53%. C Am, Car Foundry 17%17. C Am. Smelt Rei. 26% C Farbenind. I.G. 75%75%. C U. States St. C. 30%—31% C North Am. Cy. 12—12. A Born. Sum. H.M, 124%122%, A Linde Teves en Stokv. 67%67. A Ned. Wol Mij. 103—102%. A Singkep Jin M. 9090 A J. C. Japan Ln 28%—28%. A Rotterd. Lloyd 44 ASM. Nederland 4544%. A Amst. Thee C.M, 5554 MIDDELBURG. DE JANTJES I Plaatsbespreken dringend aan bevolen. Telefoon 410. houderij en fokkerij te behouden ging men tot teeltbeperking over. Ondanks dit alles vreest spr. dat er nog een te veel is. In verband met de betreurenswaardi ge knoeierijen is men tot dubbele mer king overgegaan. Daar de crisiszuivelwet niet aan de verwachtingen beantwoordde, ontstond de crisisrundveecentrale. Teneinde den veestapel tot normale grootte terug te brengen werden de koeien verwerkt tot bussenvleesch. Ook hierbij moest de regeering weer maatregelen nemen te gen overtredingen, 't Vrijwillig systeem zal intusschén gehandhaafd worden zoo lang de rundveehouders vrijwillig blij ven afleveren. Spr. meent te moeten op merken, dat mogelijk in deze nog verder beperkt zal moeten worden. Spr. behandelde daarna de maatre gelen die genomen moesten worden en de wijze van uitvoering, om den melk veestapel in stand te houden, en het daarbij toegepaste beperkingspercenta ge. De gezamenlijke maatregelen zullen meer eenheid brengen. In Zeeland, al dus spr. zal, 'n tuchtrechtcommissié ko men, opdat, overtreders, evenals bij de uitvoering der tarwewet, gestraft kun nen worden. De maatregelen zijn in het belang der producenten, en het is een voordeel dat de uitvoering in handen der belangheb benden wordt gelegd. Verschillende gestelde vragen werden tenslotte nog door den spr. beantwoord. De voorzitter dankte den heer Dek ker voor zijn inleiding. RAAD VAN AAGTEKERKE. Hei onderhoud van den Kloos- terweg, Te werkstelling van werkloozen in het landbouwbe drijf? AAGTEKERKE. Maandagmiddag ver gaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap, van burgemeester J, Bos- selaar. In de eerste plaats was aan de orde de beëediging van den nieuw be noemden gemeenteontvanger den heer J. Boogaard Cz. Nadat deze in handen van den 'voorz. de vereischte eeden had afgelegd, heette de burgemees ter hem welkom en hoopte, dat hij met lust en ijver zijn betrekking zou mogen vervullen. De heer Boogaard dankte voor 't in hem gestelde vertrouwen en hoopte op aangename wijze met B. en W. te mogen samenwerken. De meerderheid van B. en W- stelde voor om, evenals dat vorige jaren ge schiedde weer 40 kub. meter grint en 40 voer schelpen aan te koopen voor on, derhoud van den Kloosterweg. De heer Mo ens meende, dat het on- noodig was zooveel grint op dien weg te brengen, ten eerste is deze thans in goeden staat en bovendien wordt, door dat niet zooveel zand meer wordt gere den en de weg WestkapelleMiddel burg zoo verbeterd is, niet meer zoo veel gebruik van dien weg gemaakt. De Voor z, merkte daartegen op, dat de weg tegenwoordig inderdaad vrij goed is maar dan ook goed dient 1e worden gehouden. Gaat men nu op het onderhoud bezuinigen dan zal blijken dat de weg slechter wordt en later toch weer meer voor onderhoud moet wor den uitgegeven. De heer Kodde zeide, dat deze weg vooral door het drooge weer goed is gebleven; bij nat weer vreest hij dat de weg achteruit zal gaan. Ook de heer P, de Visser waar schuwde tegen te groote zuinigheid waardoor later weer veel grootere las ten zullen moeten worden opgebracht. De heer M o e n s bleef echter bij zijn oorspronkelijke meening en dringt sterk aan op bezuiniging. De heer W. d e Visser stelde voor 30 m3 grint aan te schaffen, welk voorstel, gesteund door den heer C. de Visser, met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren P. de Vis ser en Kodde, werd aangenomen. Nadat door den heer P. de Visser en den voorz. eenige inlichtingen wa ren gegeven over den brandput die wordt gemaakt, werd besloten deze put, zoo noodig, nog eenigszins te vergroo- ten. Besloten werd verder dezen put niet beschikbaar te stellen om water te halen, doch uitsluitend als brandput te gebruiken. Den heer Kodde werden inlichtin gen gegeven over verbetering van de straatwegen, op verzoek van den heer W. de Visser, zullen de jonge boomen op het dorp nog met bramen omwonden worden. Een uitvoerige discussie ontspon zich daarna over een vraag van den heer Wisse inzake de mogelijkheid van het te werk stellen van werkloozen bij land bouwers voor het verrichten van pro ductief werk. De voorz. zeide, dat zulks in deze gemeente, die geen sub sidie van het Rijk voor de werkverschaf fing ontvangt, wel mogelijk zou zijn maar hij vreesde op groote moeilijkheden te stuiten bij de uitvoering. De heer W i s- s e zou dergelijk werk alleen willen la ten doen bij landbouwers die zelf finan cieel niet in staat zijn voldoende perso neel te bekostigen, De voorz. zou dan nog liever alleen voor buitengewone werkzaamheden werklieden willen ge ven. De heer S. de Visser Gz. vreesde dat, wanneer zulk eene regeling getroffen wordt, vaste arbeiders bedankt zullen worden. De voorz. zeide zeer sympathiek te staan tegenover 't idee in de uitvoering ziet hij echter groote bezwaren rijzen. Spr. zou het op prijs hebben gesteld wanneer de voorsteller een afgerond voorstel gedaan had in tusschén zeide hij gaarne overweging toe. AAGTEKERKE. Alhier heeft men de laffe streek uitgehaald, om bij een inge zetene petroleum in den regenbak le gooien. ARNEMUIDEN. Heden Woensdag viert het echtpaar R. Schroevers Grootjans haar 60-jarige echtvereeni- ging. Beiden maken het gezien hun hoo- gen ouderdom nog goed. Ruim 57 jaren lang diende de heer Schroevers de Nederl. Herv. Kerk waar van 28 jaar als notabel en 29 jaar als diaken en ouderling. VEERE. In verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder zijn de twee feestavonden van Volksonderwijs alhier uitgesteld. WESTKAPELLE. Het aantal inge schreven werkeloozen alhier bedraagt thans '272, van wie er 160 bij de werkverschaffing zijn te werk gesteld. HOEDEKENSKERKE. Op de Dins dagavond gehouden eindles van den al gemeenen tuinbouwcursus werd een diploma uitgereikt aan H. Leendertse en J. Lous te Hoedekenskerke, J. J, van Wingen te Baarland, M. Hoek van Dijke te Hoedekenskerke, J. van Win gen te Baarland, C. Zeevaart, A. van Oosten, J. Lucasse, P. Smallegange en J. den Dekker te Hoedekenskerke Door eerstgenoemde werd namens de leerlingen aan de onderwijzers, de heeren H. L. K. Leijs en A. W. Buteijn een fraaie hortensia aangeboden. De rijkstuinbouwconsulent schetste de toe nemende moeilijkheden voor de jonge lui van het platteland, maar ook, dat hun meerdere kennis hen kon helpen. De heer J. Ermerins wekte de leerlin- A Houth. Alberts 35- C Baltimore Ohio 17%17%. A Southern Rlw. 18%19. C Union Pac. Rr 75%75. C Int. Nickei Cy. 1616%. A Koloniale Bnk 51%—52%. C Ned. H. M. 1000 46—46. A N.I. Hbk. 1000 57—57. A Alg. Kunsiz U. 41%—42-40%, A v. BeifcVls Pat. 18% C Calve-Delft 55%—55%. A C. Suiker Mpij. 24%24%-24, A Ned. Ford AM. 161%—161-59. A Philips Gem. B. afg. 242%244%-41% C Unilever 79—79-77%. C Anaconda Cop. 99. C Bethlehem St. 24%— 25%-25. C Kennec Copper 1211%. C Un States Leather 66, A A.N.I.E.M.—N.B. 199 197% A Kon. Petr. Mpij. 168%—169%-64% C Contin. Oil Cy 10% 10% C Shell Union O.C. 6%6%-6% C Tide Water Ass. Oil 6%6%-6% A K.N. Stoomb. Mij. 7%7. A Ned. Scheepv. *U. 44—43%, A H.V. Amsterdam 181—182%-177%. A Java Cult. Mij. 95%94, A N.I. Suiker U. 76%—76. A Deli Batavia 125%—126%-1247a. C Deli Mij. 1000 124%—125-124. A Senembah 145%147%, C Chicago Milw. 44. A Amst. Rubb. C. 104%—104%-103%. A Deli-Bat. Rubb. 46%47%. A Hessa Rubber 34%35. A Serbadjadi S.R. 30%31-33%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 20 Mrt. 7.58 58.61 9.78% 34.64% 48.00 33.90 1.4 21 Mrt. 7.58% 58.80 9.78% 34.62 48.01 3390 1.48% gen namens de commissie van toezicht op een derde leerjaar te volgen. KRUININGEN. Maandagavond werd in het Zondagschoolgebouw vertoond de film der vereeniging: „Het Hooge- land". Ds. J. Koolstra sprak een openingswoord naar aanleiding van de gelijkenis van den barmhartigen Sama ritaan, waarna op duidelijke wijze het doel en werken der Ver. op het doek werd vertoond. Er werd een afdeeling der 3 cents vereeniging opgericht met aanvankelijk 12 leden. Jammer dat voor dit goede doel en de mooie film niet meer belangstelling bestond. YERSEKE. Dinsdag is de eerste rog gevangen en aan den wal gebracht door de oesterkorboot YE 128. Dit is eenige dagen later dan in 1933. YERSEKE. De verkoop van zaai- oesters is nog steeds bevredigend, maar de prijs is slecht: varieert van 25 tot 30 cent per kg. De consumptieoesters gaan slecht van de hand; er zijn oester kweekers die hun geheele productie nog staande hebben. KRUININGEN, Heden viert mej, wed, GrootjansMeulmeester alhier haar honderdsten jaardag. Ze is op één na de oudste ingezetene van Zeeland. De bijna honderdjarige, die de Zuid- Bevelandsche kap draagt, mag zich nog in een uitstekende gezondheid verheu gen. Ze houdt nog van tijdig opstaan. Haar eten smaakt haar nog best. Als ze haar ontbijt genuttigd heeft, neemt ze haar plaatsje voor het raam in en blijft daar het grootste deel van den dag zitten. Omdat haar gezichtsvermogen nog redelijk goed is, kan ze alles nog volgen, wat er passeert. Ze is alleen wat doof en ze is moeilijk ter been, zoodat ze niet veel verder dan de kamer komt, Haar geestvermogens zijn eveneens nog goed in orde, zoodat ze nog veel uit haar leven kan vertellen. Ze is al 42 jaar weduwe en van haar tien kinderen zijn er nog vijf in leven. Haar man was de laatste veerman van het Sloe, die de reizigers van den Wal- cherschen naar den Zuid-Bevelandschen oever of omgekeerd overzette. Toen het Sloe in verband met den spoorwegaan leg werd afgedamd, werd haar man sluisknecht te Hansweert. En niet ver van dit dorpje slijt ze nu haar laatste levensjaren. COLIJNSPLAAT. Hedennacht om 4 uur is alhier op 55-jarigen leeftijd over leden de heer I. P. van der Weele, een vooraanstaand persoon op landbouwge bied. ;Zoo was hij secretaris van de Coöpe ratieve Suikerfabriek Dinteloord; oud lid van het hoofd- en het dagelijksch bestuur van de Z.L.M.; voorzitter van de veldkeurings commissie van de N.A. K., oud-voorziter van de gewestelijke tarwe organisatie Zeeland enz. Maar ook was de overledene ontvan- gér-griffier van den Oud- en van den Nieuw- Noord Beveland polder- In den heer v. d. Weele wordt een werkzaam man verloren, die vooral in land- en tuinbouwkringen een ledige plaats zal achter laten. Benoeming. Bij K. B. is benoemd tot burgemees ter der gemeente Oud-Vossemeer, mr. J. J. Versluys, De heer Versluys werd op 16 Aug. 1901 te Middelburg geboren en is thans werkzaam als volontair ter gemeente secretarie te Rijnsburg. AARDENBURG. Bij het vernemen van het overlijden van H.M Koningin Emma is Dinsdag door het gemeente-bestuur aan de Koningin een telegram van rouw beklag gezonden. Van 910 uur werd ten teeken van rouw de klok geluid, ter wijl van de openbare gebouwen de vlag halfstok waait. OOSTBURG. Dinsdag had de alge- meene vergadering plaats der vereeni ging „De Ambachtsschool voor Oost burg en Omstreken", waarin werden goedgekeurd de rekening der Am bachtsschool over 1933 in ontvang en uitgaaf op 29520,37 en die der avond- teekenschool op 1583.79%. De begrootingen voor 1935 werden resp, vastgesteld op 28005,75 en 1292. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. van Baal te Oostburg, Iz. de Hullu-Steenhart te Schoondijke en A. Butler te Aardenburg. Ds, B. S. Dijkstra, gekomen van O v e z a n d eD r i e w e g e n, is Zondag bevestigd bij de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Weerdinge (Drenthe) door dr- J. J. Woldendorp, van Wemeldinge. Geref. Gem. Op het tweetal te Giessendam komt voor ds. J. D. Barth te Borssele en ds. M. Hofman te Krabbendijke. 'GSF** - Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen rechten, de lfeer G. W. baron van der Feltz te Middelburg. De heer P. J. F^Verhage te Krui- ningen slaage te 's-Gravenhage aan de vakschool voor kleermakers voor di ploma kleermaker. Unilever Koninkl. Industrie Suiker Markt Rubber Philips Schepen Amerika -r- ~j Tabak (Wettig gedeponeerd.) r^r.\s[uft'e.nili tyejk rijgbaar;ïn d e - oranje band-buisjes van ^O^cis.'en-<jVahjezakjes van 2 tab), a 1C ets. (Ingez. Med.) Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning", Middelburg Matthaus-Passion. „Wenn ich einmal soil scheiden." In verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, werd dit ont roerend mooie koraal staande door het auditorium aangehoord, waarna ds. Van Empel op sympathieke en gevoelvolle wijze eenige woorden aan de nagedach tenis van Koningin Emma heeft gewijd. Hierna werd met de uitvoering van de Matthaus-Passion door de Zangver eeniging begonnen. Het talrijke publiek heeft weer eens de wijding van Bach met al zijn sappige vitaliteit mogen on dergaan, met de wetenschap, dat ook ten aanzien van deze kunst „das Wichtigste" niet in de noten zelf staat, maar in de vertolking moet worden ge legd. Hetgeen hier ook weer is geschied, dank zij den leider, den hr. Joh. H. Caro. Dramatisch, fel bewogen is de inter pretatie van het lijdensverhaal; geen re alistische accentueering wordt hier ver waarloosd, zoodat het geheel een onge woon boeiend karakter verkrijgt en ook door zijn ongeëvenaard kleurenpalet bijzonder relief verkrijgt. De koralen maakten een schoonen, stemmigen in druk. Trouwens over het geheel is er door het koor mooi gezongen met de zekerheid van een ensemble dat het werk, dank zij geregeld terugkeerende uitvoeringen, meester is en tevens lever de de koorzang het bewijs dat streng heid en strakheid niet tot kilheid behoe ven te leiden. Aan de uitdrukking van den zang was alle zorg besteed. De solopartijen waren aan goede be kenden toevertrouwd; aan To van der Sluijs, wier fraaie sopraan wij wederom ten volle waardeeren konden; Annie Woud, een altzangeres, die door fraai- en zang de aandacht trok; Louis van Tulder, den onvolprezen vertolker der Evangelist-partij; Max Kloos, zoo edel en waardig in de Christus partij en dr. Van der Kamp, die voor de kleinere baspartijen een bekwame medewerker was. Voorts moeten met eere genoemd worden Mevr. NonhebeiFaro, als be geleidster van de recitatieven, Th. C. Ferwerda, die de orgelpartij vervulde, de fluitisten (op een enkel wankel mo ment na) en het kinderkoor. Het was voor ons een teleurstelling de bekende vioolsolo gespeeld te hooren op een wij ze, zooals Bach zich die allerminst zal hebben gedacht. Evenwel, allen ver- eenigden zich met het koor en de Instru mentale Vereeniging tot een indrukwek kend ensemble, waarmee wij den direc teur van ganscher harte gelukwenschen. Arr. rechtbank te Middelburg. In de zitting van 21 Maart werden de volgende vonnissen uitgesproken: ontucht: D. S., 24 j., landbouwers knecht, Eede, 6 maanden gevangenis straf; diefstal: Fr. de J., 30 j., opperman, Vlissingen, gedetineerd, 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest; oplichting: G, H-, 38 j., arbeider, Hom- tenisse, 3 maanden gevangenisstraf, voorw. pr. 3 jaar; i'J huisvredebreuk: J. M., 65 j., winkelier, te Vlissingen, f 3 b. s. 1 d, h.; oplichting: C. V., 18 j., tuindersknecht, 's-Heer Arendskerke, 10 b s, 5 d.h-i verboden vervoer van aardappelen: G. J. D., 29 j., koopman te Kruiningen, 500 b- s. 3 maanden hechtenis met ver nietiging van het vonnis van den kan tonrechter; idem. P. L. H.. 44 jkoopman te Bier vliet, 15 b. s. 10 d.h.; overtreding visscherijwet: P. J. v. d. B., 39 j-, I. H., 22 j., en A. P. P„ 22 visschers te Breskens, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, iedér1 5 b. s. 5 d h.; idem: le. H. W. B., Kzn-, 37 j., 2e v. d. V., 36 j., en 3e. J -v. d. V., Izn., 33 j., visschers te Breskens, no. 1 f 15 b. s. 5 d-h., nos. 2 en 3 ieder 5 b. s. 5 d.h.; overtreding Invaliditeitswet: S. M» dë W., 23 j., zonder beroep te Goes 15 b. s. 5 d.h.; iemand in zijn vrijheid onder weg be lemmeren: W- F, van C,, 22 j., arbeider te Retranchement, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter 25 b. s. 10 d.h. Verduistering door een postambtenaar. In hooger beroep stond voor de Rot terd. Rechtbank terecht de 29-jarige H. D., gewezen hulpbesteller der posterijen uit Bleiswijk, die door de rechtbank te Rotterdam wegens verduistering m dienstbetrkking is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. D. die aanvankelijk het hem ten laste gelegde feit had toegegeven hij zou tusschen 1 Augustus en 12'October j.l. een bedrag van pl.m. 36 dat hem door zekeren Van Vliet ter storting op een girorekening was overhandigd niet heb ben afgedragen, doch dit bedrag op 7 na hebben aangewend om verschillende betalingen te doen. Althans zoo luidden D's verklaringen tegenover de politie. Mr. J. A. de Visser, zeide in zijn re quisitoir, dat de bewering van D., dati hij het geld beschikbaar had, omdat hij het apart op een kast had geplaatst,, hem ten deze niet disculpeeren kan, om dat bewezen is verklaard, dat D. zich schuldig maakte aan overtreding van art. 359 W. v. S. waardoor niet noodig is dat hij zich de gelden toeeigende,, doch eenvoudig, dat eenig goed in casu dit geldsbedrag aan zijn bestemming is onttrokken. Bovendien heeft D. nog ge tracht een postambtenaar te beschuldi gen door aanvankelijk te verklaren, dat hij het geld aan dezen zou hebben Afge dragen. 1 Spr. kon geen termen vinden om i wijziging van de opgelegde straf te vra-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2