GOESCHECOUQANT£!££ JfUftihacdt's ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 68. TWEE BLADEN. WOENSDAG 21 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Overlijden Hare Majesteit de Koningin-Moeder. MET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. ËEN KONINKLIJKE BOODSCHAP. Ik ben overtuigd van aller deelen in Mijn smart en die van de Mijnen en in het verlies dat Haar overlijden voor het gansche Volk, zoo hier als overzee be- teekeat." RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. MIDDELBURG. GOES. middelburgsche courant -Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal VVeek-abonn. in Middelburg en Goes '18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regïl, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Be Burgemeester van Middelburg brengt ter kennis van de ingezetenen; dat een buitengewone Staatscourant vaa Dinsdag 20 Maart 1934 de hieronder volgende mededeelingen bevat: „Het heeft God behaagd mijn bemin de Moeder na een kort ziekbed tot zich te roepen. Zij is hedenmorgen zacht in geslapen. Het is met diepe droefheid dat Ik daarvan kennis geef. Tk ben overtuigd van aller deelen in Mijn smart en die van de Mijnen en in hei verlies dat Haar overlijden voor het gansche Volk, zoo hier als overzee be- ieekent." s-Gravenhage, den 20 Maart 1934. w.g. WILHELMINA. Middelburg, den 21 Maart 1934. De Burgemeester voornoemd, M. FERNHOUT. Een buitengewone staatscourant be vat de volgende kennisgeving van het overlijden van de Koningin-Moeder; ,,Het heeft God behaagd mijn bemin de Moeder na een kort ziekbed tot zich te roepen. Zij is hedenmorgen zacht in geslapen. Het is met diepe droefheid dat Ik daarvan kennis geef. 's-Gravenhage, den 20 Maart 1934. WILHELMINA, In de Kamers der Staten-Generaal. Na de voorlezing van bovenstaande Koninklijke boodschap, heeft de voor zitter der Eerste Kamer, baron de Vos van Steenwijk, Dinsdagmid dag, de hooge vrouwe, wier naam onuit- wiseïsibaar in 's lands historie-bladen staat gegrift, in een innig religieuze re de herdacht. Het geheele kabinet uitgezonderd minister Kalff, die ongesteld is, was aan wezig. Staande werd de rede beluisterd. De Eerste Kamer besloot vervolgens de Kon. Boodschap met een Adres van Rouwbeklag te beantwoorden. lm de Tweede Kamer heeft j h r. Ruys de Beerenbrouck gister middag diepbewogen, de gedachtenis van koningin Emma geëerd: „Een zwa re slag treft het vorstelijk Huis. Een zware slag tre'ft ook de natie. Treffe lijke gade wijs bestuurster in waren Ko- ninlijken eenvoud trouwe Moeder, grootmoeder vol van teere zorgen voor hei beminde kleinkind, zoo zag de natie Haai. Zij had Haar lief. Wat zij gegeven heeft aan Nederland, gaf Nederland Haar weer. Zij schonk ons gansch Haar hart, ons volk gaf Haar het zijne. De weemoed over dit verscheiden wordt omgïoord door den glans der rijke gave die ia Haar geschonken werd. Wij bui gen ibet hoofd en danken God voor wat Hij ons bestemde". Ook bij deze plechtige herdenking was het kabinet, behalve minister Kalff aanwezig. De communisten waren weg gebleven. De Kieeren Bierema, Aalberse, Schou ten en De Geer werden aangewezen, om een commissie te vormen, welke een Adres van Rouwbeklag zal ontwerpen. De BIJZETTING. De bijzetting van het stoffelijk over schot van de Koningin-Moeder in het mausoleum in de Nieuwe Kerk te Delft, is vastgesteld op Dinsdag 27 Maart. Uur en bijzonderheden zijn nog niet bepaald. De Katholieke Radio Omroep en de A.V.R.O. zullen tezamen een ooggetui ge-verslag uitzenden van de uitvaart. De K.R.O. zal het gedeelte van de plech tigheden verzorgen, dat zich in Den Haag afspeelt, de A.V.R.O. het gedeelte buiten Den Haag en te Delft. Waafdeering van s, d. zijde, „Het Volk" rekent het zich „tot plicht een woord van erkenning te schrijven voor de wijze, waarop zij een waarlijk niet gemakkelijke taak in ons volksbe- stel heeft vervuld. „In onze vaderlandsche geschiedenis", aldus het s. d. blad, „heeft geen enkele vorstin van vreemden oorsprong zich in zóó sterke mate met haar nieuwe om geving weten te vereenzelvigen". Ver volgens zegt „Het Volk", „hoe zij bij voortduring een innerlijke beschaving heeft getoond, die aanspraak maakt op onze zuiver menschelijke waardeering". „Haar belangstelling voor werken van liefdadigheid, waarbij inzonderheid de tuberculosebestrijding mag worden ge noemd, wees haar een taak op sociaal gebied", zegt het blad tenslotte, ,,In niet mindere mate echter interesseerde zij zich voor kunsten en wetenschappen. Het uitgaande publiek in Den Haag ont moette de Koningin-Moeder bij tal van concerten en ook als er lezingen werden gegeven op wetenschappelijk of wijsgee- ring terrein zag men haar dikwerf aan wezig. Eenvoudig, zonder pretentie, een oude dame, met een vriendelijk gezicht en een schrander oogenpa&r. Een vrouw, waarvan men slechts kan zeggen, dat 't een voorrecht moet zijn geweest haar tot moeder te hebben gehad." Buitenlandsche deelneming. Uit vrijwel alle landen van de wereld zijn der koninklijke familie betuigingen van deelneming geworden met het smar telijk verlies, dat zij leed door het heen gaan van de Koningin-Moeder. Een der eersten, die van zijn medeleven blijk gaf was de Duitsche Rijkspresident Von Hindenburg. De Engelsche koning heeft bepaald, dat het Engelsche Hof gedurende een week rouw zal aannemen Het Noorsche Hof neemt twee weken rouw aan. Driemaal daags zullen de klokken luiden. De minister van binnenlandsche za ken heeft gisteren tot de Commissaris sen der Koningin den volgende brief ge richt: „Hierbij heb ik de eer U Hoog Edel- gestrenge te verzoeken het overlijden van H, M. de Koningin-Moeder in alle gemeenten Uwer provincie te doen af kondigen en de besturen dier gemeenten te doen uitnoodigen op Woensdag 21 Maart en op den dag der bijzetting de klokken te doen luiden driemaals daags, te weten van 89 voormiddags, van 12 1 en van 45 namiddag. Voorts noo- dig ik U HoogEdelgestrenge uit wel te willen bevorderen, dat alle tooneelvoor- stellingen en openbare vermakelijkhe den worden geschorst krachtens de be staande wettelijke voorschriften of zoo noodig tengevolge van een verzoek daartoe aan de ondernemers dier ver makelijkheden van overheidswege te richten en wel van heden tot en met 22 Maart en op den dag der begrafenis." HOFROUW. Bepaald is dat met ingang van morgen Donderdag 22 Maart, wegens het over lijden van de Koningin-Moeder de hof rouw voor den tijd van tien weken zal ingaan, waarvan de eerste vijf weken zware rouw daarna drie weken middel bare rouw en twee weken lichte rouw. Herdenking op de Haagscne •scholen. In verband met het overlijden van de Koningin-Moeder heeft de Haagsche wethouder van onderwijs aan de hoof den van openbare inrichtingen van on derwijs in Den Haag opgedragen H, M. in iedere klasse met een voor die klasse toepasselijk woord te doen herdenken. Op den dag der begrafenis zullen de scholen gesloten zijn. DE REGELING DER UITVAART. Tusschen de verschillende militaire autoriteiten en hofdignitarissen had he denmiddag een bespreking plaats, om verschillende bijzonderheden betreffen de de overbrenging naar Delft en de bijzetting van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder te rege len. Een plan inzake het militair eerbe toon dat bij deze gelegenheid zal wor- Al het goede dat niet met zedelijke bedoeling wordt volbracht, is niets dan schijn. den gebracht, is reeds vastgesteld en zal aan H- M. de Konigin ter goed keuring worden voorgelegd. Zoodra H. M. zich met dit ontwerp vereenigd heeft zullen de daartoe aangewezen autoriteiten de uitvoering ter hand ne men. De militaire autoriteit die met de lei ding van dat gedeelte der plechtigheid wordt belast is de gouverneur der resi dentie, Vertegenwoordigende détachementen van het geheele Nederlandsche leger zul len aan de plechtigheid op Dinsdag a.s deelnemen. Ook de zeemacht zal ver tegenwoordigd zijn. Voorzoover de troe pen der verschillende wapens niet in den stoet mede zullen gaan, zullen zij ge bruikt worden voor afzetting van den weg welke de rouwstoet zal volgen. De rechtbank te Middelburg herdenkt de overleden vorstin, Ter openbare rechtziting der recht bank te Middelburg van heden is het overlijden van H.M. de Koningin-Moe der herdacht. Alle leden van het College waren tei terechtzitting aanwezig, benevens vele leden der balie en de in het gerechtsge bouw dienstdoende ambtenaren. De president, mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, sprak als volgt: Alvorens tot de gewone werkzaamhe den over te gaan, zij het mij vergund met een enkel woord de Hooge overle dene, H. M. de Koningin-Moeder te her denken. Door Hare groote gaven van verstand en hart heeft Zij gedurende de vele ja ren, die Zij in Nederland onder ons heeft geleefd, de liefde van allen ver worven. Wij herdenken daarbij ook het vele, dat Zij als Regentes van het Koninkrijk voor den Staat heeft gedaan en de hulp en steun, die Zij ook voor talloozen In de laatste benarde tijden is geweest. Als vorstin, als vrouw en als moeder is Zij steeds een voorbeeld geweest voor allen en de herinnering daaraan zal in Nederland steeds in eere worden ge houden. De Rechtbank neemt deze gelegenheid waar om eerbiedig hare innige deelne ming te betuigen aan H.M. de Koningin en Haar Huis in het groote en onherstel bare verlies, door dit sterfgeval geleden- Ik noodig U uit om met mij op te staan en eenige oogenblikken aan de nage dachtenis van de Koningin-Moeder te wijden. Nadat aan dit verzoek was voldaan, werd het woord gevoerd door den Offi cier van Justitie, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, die het navolgende sprak: Na een ziekbed van eenige dagen, waarvan de wisselende berichten ons met hoop en vrees vervulden, is daar het nog plotseling ontstellende bericht ge komen. dat H.M. de Koningin-Moeder is heengegaan. Nu het Nederlandsche volk in rouw gedompeld wordt door het heengaan van Haar, die voor ons een zoo waardevol bezit was geworden, past een woord tot hare nagedachtenis. De ouderen onder ons het meest en toch eigenlijk iedereen, weet van den grooten weldoenden invloed, die van On ze Koningin-Moeder over ons allen is uitgegaan en hoezeer Zij tot zegen is ge weest voor het geheele Nederlandsche Volk en hoeveel wij aan haar te danken hebben Ik meen daarom dat bij Haar heen gaan 't een plicht is in dit College op dit oogenblik te getuigen van gevoelens van aandoening en dankbaarheid voor de Koninklijke wijze, waarop Zij haar leven heeft gewijd aan het Nederland sche Volk. Namens de balie sloot mr. J. F. van Deinse zich bij de reeds gesproken woor den aan. H.M, de Koningin-Moeder, al dus spreker, heeft zich een onvergete lijke plaats veroverd in de harten van het Nederlandsche volk en ook de balie wil thans getuigen van het smartelijk ver lies, dat door Har heengaan ons volk treft. Middelburg 20 Maari. Een korte vergadering, maar een in drukwekkende. Zij stond in het teeken van den nationalen rouw, die over Ne- j derland is gekomen. Het was merkbaar aan de leden van 1 den raad, maar ook aan de vrij talrij ken belangstellenden op de publieke tribune, dat men iets anders verwacht te dan wat zich gewoonlijk in deze zaal afspeelt. Men verwachtte een manifes tatie, die hooger zou staan dan het el kaar bestoken met niet altijd hoog staande argumenten. Het was een plechtig oogenblik, toen de burgemeester op stond en alle in de zaal aanwezigen dit voorbeeld volg den: raadsleden, secretaris, ambtena ren, bezoekers op de publieke tribune, de vertegenwoordigers van de pers. Met bewogen stem heeft burgemees ter Fernhout zijn en 's Raads deelne ming betuigd in 't verlies, dat de Konink lijke familie en met haar de natie trof. Woorden gegiepen uit het hart van al le stadgenooten, die met hem liefde en eerbied hebben voor ons Vorstenhuis, Geheel in den geest van deze rede, besloot de raad een telegram van rouwbeklag aan de Koningin tc zen den. En ook paste geheel in den geest, het besluit de vergadering zoo kort mogelijk te doen duren en alleen de urgente voorstellen te behandelen. Na ruim een half uur was de verga dering geëindigd. Binnenkort komt de Raad weer bij een. Ad Interim. EEN REGISTER VAN ROUWBEKLAG. Naar wij vernemen, ligt voor hen, die in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder hunne deel neming wenschen te betuigen, bij den Commissaris der Koningin een register ter teekening. Er zijn reeds een groot aantal handteekeningen geplaatst. in verband met het desbetreffende schrijven van den minister van Linnen- lanasche zaken deed de klok van den At dij-toren heden van '39, van 121 en van 45 uur zijn droeve rouw-to- r.en over de stad weerkli iken. Dinsdag a.s. op den dag der uitvaart zal zulks opnieuw geschieden. Het aantal halfstok uitgestoken vlag gen van particulieren was heden be langrijk toegenomen; vooral in die stra ten, waar de buurtcommissies hadden opgewekt, de nagedachtenis van de overleden vorstin te eeren. De firma G. Robijn in de Langedelft heeft een rouw-etalage gemaakt, met in het midden het portret van de over leden vorstin. BENOEMINGEN. Naar wij vernemen is mr. W. M. G. Jolles, thans vice-president van de rechtbank alhier, benoemd tot president van dit college. Tot vice-president is benoemd mr. Th. Portheine, rechter in deze rechtbank. W. Z. BEVELAND Z. L. M Algemeene ledenvergadering. De afdeeling algemeene leden van den kring Westelijk Zuid-Beveland van de Zeeuwsche Land'bouwmaatschappij hield Dinsdagmiddag in de „Prins van Oranje" een algemeene ledenvergadering. De voorz. de heer F. de R o o, be treurde in zijn openingswoord, dat de opkomst niet grooter was. Vele leden schijnen het nut van organisatie nog niet voldoende in te zien. Spr. wierp vervolgens 'n terugblik op 't achterlig gende jaar. Ondanks dén te waardeeren steun werd nog geen loonende exploita tie verkregen. De prijzen bewogen zich om het peil van 1914, de onkosten blij ven echter veel hooger. Spr. ging de steunmaatregelen nog verder na. Hij constateerde daarbij, dat ook de boeren zelf niet altijd de nood zakelijke medewerking verleenen en herinnerde o.a. aan de knoeierijen bij de tarwelevering. Spr. drukte den boeven op het hart, in deze toch hun verant- Middelburg, 21-III-'34. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 9.5 °C (49 °F); laagste 5.9 °C (43 °F). Heden 9 h: 6.4 °C; 12 h: 7.5 °C. 5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal. 760 mm.; laagste 750 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.5 mm te Valencia; laagste 747.8 mm te Isa- fjord. Verwachting toi morgenavond Matige tot zwakke N.W. tot W. of Z.W. wind, afnemende bewolking, wei nig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, waarschijn lijk iets zachter overdag. Zon op: 6 h 03; onder: 18 h 12. Licht op: 18 h 42. Maan op: 7 h 59; onder: 1 h 03. E.K. 23 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Maart. Hoogwater. Wo. 21 4.47 17.14 Do. 22 5.29 18.01 Vr. 23 6.27 19.05 Hoog- en Laagwater te Maart. Hoogwater. Wo. 21 6.38 19.04 Do. 22 7.16 19.47 Vr. 23 8.08 20.45 Laagwater. 11.14 23.24 11.51 0.13 12.45 Wemeldinge, Laagwater. 12.14 0.33 12.51 1.19 13.47 bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Ingez, Med.) woording te beseffen en alles wat regee ring en organisaties doen waardeeren, door voor een richtige uitvoering zorg te dragen- De secr„ de heer J. M. S 1 e g t, deelde na voorlezing der notulen nog mede, dat het ledental steeg van 184 op 191. De Voorz. noemde deze stijging slechts een mager resultaat van de actie die in deze door den kring gevoerd is. Spr. constateerde voorts, dat mede dank zij de actie der Z.L.M. de overwegen bij Driewegen en Borssele verbeterd zijn. Verder is van de ,/Ver. tot verbe tering van den rundveefokkerij in Zee land" een aanvrage om subsidie ingeko men. Spr, stelt voor, hieraan te voldoen en vraagt, aan het bestuur de grootte der subsidie over te laten. Aldus wordt besloten, onder bepaling dat de bijdra ge in het bijzonder ten goede zal komen aan het rayon van den Kring). De rekening over 1933 sluitende met 1407 (w.o. goed slot '32 ad 268) in ontvangsten en 1134 in uitgaven, wordt nagezien en in orde bevonden. De begrooting 1934, sluitende met 150 wordt goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de hee- ren F. de Roo en J. van 't Westeinde, worden bij acclamatie herkozen; even zoo het lid van het Kringbestuur en zijn plaatsvervanger. Voorts wordt nog bij acclamatie het bestuur afgevaardigd naar de alg- verg. van de Z. L, M. De Rundveebeperking. De heer P. J. J. Dekker te We- meldinge hield daarna een inleiding over „De Rundveebeperking". Spr. besprak allereerst de groote moeilijkheden op landbouwgebied, waar door de regeering gedreven werd tot zelfvoorziening en tot de thans bestaan de steunpolitiek, die vele steunwetten in het leven riep. Zoo o.a. de crisisvar - kenswet, die hoofdzakelijk bedoelde de kleine gemengde bedrijven te steunen. Spr. ging de wijze van uitvoering der crisisvarkenswet na, waarmede men een groote uitbreiding van den export bereikte. Omdat er nog steeds een te veel bleef werden ook de zwaardere varkens uit den handel genomen. Om de zoodoende bereikte loonende varkens-»

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1