ONDERWIJS. VERKEERSWEZEN P. T. T, SPÖBT, GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. OOSTKAPELLE. FRANKRIJK. Bevorderd aan de universiteit te Utrecht tot doctor in de wis- en natuur kunde, op proefschrift „Peptisatie en Isomorfie", de heer H. A. Cysouw, geb. te G r o e d e. Naar de Zierikz. Nwsb. verneemt, zal de algemeene vergadering van open bare onderwijzers op Schouwen-Duive- land dit jaar gehouden worden te Bchud- debeurs. Als voorloopige datum werd Vrijdag 18 Mei vastgesteld. g;j get in de maanden Januari, Februari en Maart j.l. te.'s Gravenha- je gehouden examen voor het verkrij- fen van certificaten als radiotelegrafist ie en 2e klasse en van het certificaat ais radiotelefonist zijn geslaagd voor het certificaat le klasse de heeren A. A. van Nöort, C. G. J. van der Brand, S. J J. van Houcke te V 1 i s s i n g e n; en W. Zijta te Mi d d e 1 b u r g. Prof. mr. J. A. Blok. f Zondagnacht is op 66-jarigen leeftijd overleden prof. mr. A. J. Blok, die van- ai 19081931 hoogleeraar is geweest in het strafrecht en de strafvordering aan de Leidsche universiteit. Prof, Blok werd in 1868 te Hees bij Nijmegen ge boren. Onder zijn rectoraat in 1925 op 9 Fe bruari ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Leidsche Universiteit, was hij de eere-promotor van H. M. de Koningin aan wie toen het eere-docto- raat in de rechten is verleend. Verplaatst met ingang van 31 Maart a.s. de monteur le klasse bij den Tech- nischen dienst der Telegrafie en Tele fonie H- Hoonhoud, van het Post en Telegraafkantoor te Hengelo (O.) naar 't Post en telegraafkantoor te Middel burg. KRINGUITVOERING ZEBRA. Voor de met de Pinksterdagen te Vlissingen te houden kringuitvoe ring van de „Zebra", ter eere van het 35-jarig bestaan van de V.T.V. het 25-jarig bestaan van de meisjes afdee- ling en het 40-jarig turnersschap van den voorzitter, den heer F. G. Lemmers, is een eere-comité gevormd, waarvan de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het beschermheer schap eii de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, het voorzitterschap hebben aanvaard. Men verwacht deelname van 'n 1000- tal turnsters en turners en ook het eer ste optreden van het in December j.l. opgerichte korps veteranen, waarvan leden van het K.N.G.V. van 36 "Jaar en ouder lid kunnen zijn. Reeds een 40-tal leden van dit korps, uit verschillende deelen van het land, deden toezegging naar Vlissingen te ko men- den Neder-Veluwschen Turnkring te waar naar onze meening gezonde men Arnhem worden georganiseerd, waarna het 75-jarig bestaan van het K.N.G.V. in 1943 aan de orde moet komen. Z. V. B. Wedstrijduitslagen van Zondag j.l. 2e Klasse B. 's H. ArendskerkeHansw. Boys 35 KruiningenIerseke 05. HeinkenszandKattendijke 12. 2e Klasse C. Westdorp—B.K.V.V. 1—3 3e Klasse B. Steen 2Corn Boys 2 54. Wielrennen. De Parijsche zesdaagsche, die gister avond is geëindigd, is gewonnen door 't Nederlandsche koppel Pijnenburg Wals. r Jaarvergadering van het K.N.G.V. In de groote concertzaal van „Belle- vue" te Amsterdam werd Zondag de bondsvergadering van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond ge houden, onder presidium van dr. H. J. O. Reys. De uitzending van het heerenkeur korps naar Boedapest zal waarschijnlijk buiten bezwaar van de Bondskas kun nen plaats vinden. Staande de vergadering werd weder om een bedrag van 116 ingezameld ter versterking van het uitzendfonds. Uit het jaarverslag bleek, dat reeds een tiental vereenigingen tot het K. N. G. V. is toegetreden, teneinde het hand balspel in competitie te kunnen spelen. Een officieele competitie wordt thans gespeeld in acht (van de 27) kringen met totaal circa 130 elftallen. Onder grooten bijval van de vergade ring werd aangenomen het bestuurs voorstel om het 26ste bondsfeest te Amsterdam te doen houden op Pinkste ren 1936 ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de hoofdstedelijke vereeni- ging „Kracht en Vlugheid", die in 1931 het LT.Q.S.A. organiseerde. Dr. Reys vestigde er de aandacht op, dat het organiseeren van een bonds feest door een „vereeniging" een novum is, doch niettemin stemden van de 195 afgevaardigden uit alle deelen des lands slechts drie tegen en negen blanco voor dit plan. Het 27ste Bondsfeest zal in 1939 door IN HET RUIM GEVALLEN. Aan boord van het in de Rijnhaven te Rot terdam voor de loods San Francisco liggende s.s. „Arendskerk" is Maandag avond een ernstig ongeluk gebeurd. De 53-jarige havenarbeider D. C., is bij het verrichten van zijn werkzaamhe den van een ruimladder gegleden en in het zeven meter diepe ruim gevallen. De ongelukkige is naar zijn woning vervoerd waar hij kort na aankomst is overleden- KNOEIERIJ MET MARGARINE. Den laatsten tijd was 'het leveranciers en controleurs van de Crisis-Zuivel- Centrale opgevallen dat winkeliers in de omgeving van de Goudschestraat te Rotterdam belangrijk minder mar garine verkochten dat gewoonlijk het geval was. Een paar maal werd een in val gedaan in een zaak aan den Goud- scheweg waarvan men vermoedde dat daar clandestien margarine werd bereid. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag wist een controleur echter ongezien op het dak van het verdachte pand te klau teren en hij ontdekte van zijn schuilhoek uit dat men op de zolderverdieping be zig was margarine te bereiden. Dit geschiedde door bakkersvet met slaolie te vermengen waaarna door toe voeging van eeen kleurstof de vereischte kleur werd verkregen. Later bleek dat deze „margarine" tegen 20 cent het pond werd verkocht. Toen de margarinefabrikant zich ont dekt zag, wierp hij het vet en de instal latie in een kippenhok dat op het dak was gebouwd, waar het reeglrecht in handen viel van den verscholen contro leur. De heele zaak is in beslag genomen en tegen den „fabrikant" is proces-verbaal opgemaakt. DE ROOF-OVERVAL TE MARIA. HEIDE. Zondag vertoefde de officier van justitie uit 's-Hertogenbosch, waar hij met de marechaussee een onderzoek instelde ten huize van den heer S. te Mariaheide, bij wien in den nacht van 16 op 17 Maart een roofoverval heeft plaats gehad. De marechaussée arrestèer- de den 26-jarigen P. van D., uit Uden die met de bende, die Oss en den ver ren omtrek onveilig maakt, in verbin ding staat. Hij is in de marechaussée- kazerne te Veghel ingesloten. WEER IN OSS.Maandagmorgen is brand uitgebroken in de woning van den landbouwer G. P. te Heeswinkel bij Oss. Door onbekende oorzaak is de brand ontstaan in het achterhuis van de kapitale boerderij. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het vee slechts gedeeltelijk gered kon worden. Zes varkens en twee kalve ren, een partij kippen en kuikens kwa men in het vuur om. Het geheele meubilair en de landbouwinven- taris werd geheel vernield. Ook een schuur, die een groote hoeveelheid hooi en stroo bevatte en naast de boerderij gebouwd was, brandde even als deze tot den grond toe af. ERNSTIGE FRAUDE. Door den directeur van het centraal bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rij vaardigheid, den heer J. G, van D. te Den Haag is op ernstigg wijze fraude gepleegd, wat tengevolge heeft gehad, dat hij op staanden voet is ontslagen. Het is zeer wel mogelijk, dat de malver saties, welke waarschijnlijk reeds loopen vanaf de oprichting van het bureau van 1927, een bedrag van 40.000 verre zal overschrijden Het bureau is gevestigd te Den Haag. RANDSTICHTING. De politie te Amsterdam heeft Maandag ochtend in arrest gesteld een 33-jarige schoen maker en diens vrouw, verdacht van brandstichting in hun woning. Zondagavond waren zij uitgegaan ter wijl even later brand werd ontdekt. De brandweer kon in korten tijd het vuur blusschen. Het bleek, dat een schot brandde; op korten afstand daarvan stond een bus met 5 1. petroleum, met de tuit in de richting van het schot. VORDEN EN GENERAAL TONNET. Naar de Msb. verneemt is door een aantal inwoners van Vorden een adres verzonden aan H. M. de Koningin behel zende het verzoek den op Donderdag 8 Maart j.l. op last van de Justitie in het Krankzinnigengesticht te Zutphen opge sloten gepensionneerden generaal-ma jaar J, C. Tonnet te doen vrijlaten. In het adres dat door ruim 470 inge zetenen van Vorden, die den generaal van nabij gekend hebben is geteekend, wordt het verzoek gedaan te willen doen onderzoeken of hier niet van een ern stige vergissing sprake kan zijn. Wij al len, aldus de adressanten, kennen de zen zeer geachten en gezienen man van nabij. Hij is een man, die zeer veel voor armen en zieken heeft gedaan en nog doet. Wij vragen ons af: „mag zoo'n man schen geesteskrank zouden kunnen worden". De adressanten verzoeken H. M. der halve dringend de invrijheidstelling van den generaal zoo spoedig mogelijk te willen bewerkstelligen. VECHTPARTIJ OP EEN DINASO- VERGADERING. In het „Hof van Berlijn te Den Haag zou Maandag avond een vergadering plaats hebben van het Verbond van dietsche nationaal- solidaristen (Dinaso). Als spr. zou optreden de heer J. de Clerque, die echter als Vlaming niet mocht optreden. In zijn plaats zou de heer E. Michel spreken. Er had echter reeds bij het begin ordeverstoring plaats. Men gooide en sloeg met stoelen. En kele personen liepen daarbij bloedende hoofdwonden op. Ook eenige dames werden gewond bij een poging een goed heenkomen te zoeken. De politie heeft aan de gevechten een einde gemaakt en de zaal ontruimd. GEVAARLIJKE HANDSCHOENEN. Iedere motorvoertuigbestuurder kent den stelregel, dat ongelukken niet uit sluitend op den weg geschieden, doch dikwijls voor den start of tijdens het in orde brengen van den wagen. Een vaak voorkomend ongeluk, zoo schrijft ons de K. N. A. C., is het iii brand geraken der handschoenen. .Bijna immer is dit ongeval aan eigen schuld te wijten. Menige bestuurder heeft namelijk de ge woonte zijn reservoir te vullen op een of andere wijze met de brandstof in aan raking te komen, terwijl hij de hand schoenen reeds aan heeft. Het is dan bijna onvermijdelijk, dat deze kleeding stukken de benzine opnemen. En van dat oogenblik af hangt het ongeluk ais een zwaard van Damocles boven des bestuurders hoofd, daar de kleinste vonk, het aansteken van een sigaret b. v. de handschoenen in een moment doet vlam vatten. Uit de statistieken van verzekerings maatschappijen zou kunnen blijken hoeveel lichte en zware ongelukken aan genoemde oorzaak te wijten zijn De beste d.w-z. de minst brandbare handschoenen zijn verreweg de lederen Toch zijn ook deze niet brandvrij. Er bestaat dan ook hiervoor slechts een afdoend middel: Trekt bij het in aanra king komen met de brandstof altijd uw handschoenen uit EEN HONDERDJARIGE, Maandag, stellen: naar onze meening hebben zij, vierde Lammert Deen te O o s. t e r- die kritiek op het huidige loonpeil, én e s s e 1 e n zijn lOOsten verjaardag. van ambtenaren, èn van arbeiders in de beschutte bedrijven, uitoefenen, soms VEE VERBRAND. - Door onbe- ver-gaand gelijk. Maar: dit is slechts éèn tende oorzaak is te Vinkei de kapi- zijde van de medalje. Zou men die loo- tale boerderij afgebrand van C- P. Zes nen belangrijk kunnen doen dalen, zoo varkens en twee kalveren kwamen in dat belastingen minder drukkend wer- de vlammen om. Abonnementen en Advertentiën vou. dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE den, onze nijverheid en industrie weer j tot concurreeren in staat werden, dan zou als tweede maatregel op deze i eerste moeten volgen: inscha keling van de' w e r k 1 o- zen in de, dan loonend mogelijke, productie. Naar onze verwachting zouden handel, nijver heid en industrie door deze stumulan- tia vanzelf opbloeien, maar bleef dat uit, dan zouden wij voor ver-gaande maatregelen om deze inschakeling af te dwingen, niet terugschrikken, Red.) i. Afzenders onbekendstuk in de pruilen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezuu den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort 1 opgesloten worden in een omgeving, gebracht is GOEDE VANGST. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontdek ten de marechaussees nabij de wo ning van M. op den St. Joosterweg te Echt een Vrachtauto Zij stelden een Onderzoek in en vonden in de schuur dier woning, verborgen onder een hoop stroo, 22 balen suiker met een gezamen lijk gewicht van 1100 kg. De suiker was door drie Belgen, die aangehouden wer den, van uit België over Maastricht naar Echt vervoerd. De smokkelaars waren in het bezit van een jachtgeweer. Auto, suiker en geweer in beslag genomen. DOODGEKNELD. Zaterdag ge raakte de 22-jarige Duitsche matroos R tusschen een schip en een ducdalf bij de Westerhavensluis te Groningen be klemd. In levensgevaarlijken toestanc werd hij in het ziekenhuis te Groningen opgenomen, waar hij aan de gevolgen van zijn bekomen verwondingen is over leden. MAN ONDER EEN TREIN VER MORZELD. Op de spoorlijn Uitgeest Beverwijk is door den electrischen trein een man overreden en gedood. De bestuurder, die het ongeval bemerkte, bracht den trein tot stilstand, waarna onmiddellijk een onderzoek werd inge steld. Na eenig zoeken vond men even voorbij den overweg het gruwelijk ver minkte lijk. SMOKKELAUTO BESCHOTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de smokkelaar C. uit Beek te Maas tricht gesommeerd om met zijn auto te stoppen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, ontstond een jacht door het stadscentrum. De wagen van C. werd herhaalde malen beschoten. Nabij den Scharnerweg werd de vluchtende auto opnieuw onder vuur genomen en tot staan gebracht. De lading bestond uit enkele honderden kg boter. De smokke laars v. B. en D. werden eveneens dien nacht nabij de grens tot staan gebracht, nadat de kommiezen hen met hun wa gen in een eg hadden laten rijden. ONGENOODE PENSIONGAST. Toen de heer S. te Nu en en na een afwezigheid van een paar weken in zijn iets van den weg gelegen woning terug keerde, ontdekte hij, dat een onge- wenschte gast door een ingeslagen ruit aan den achterkant der huizingen zich toegang had verschaft en het zich daar geruimen tijd gemakkelijk gemaakt moest hebben, zooals de slaapkamer en de provisiekast uitwezen. Blijkbaar had de „pensiongast" geen rekening gehou den met den terugkeer van den heer S„ want in de gang stond een fiets, waarop schilderijen gebonden waren met den naam van zekeren v. H. uit Heusden. Bij onderzoek bleek, dat de politie hier met den dader te doen had, zoodat die man gearresteerd en naar Den Bosch over- M. de R., Middelburger II hamert in zijn inge zonden stukken voortdurend op de steeds meer drukkende belasting en de hooge loon en. Wat het eerste betreft ben ik het wel met hem eens, temeer nu Middelburg in de derde klasse is ge plaatst en dus een werklooze arbeider die boven de 600 verdient, ook mee moet betalen. Als M. II het groote ge zin: Staat, Provincie, Rijk en Gemeen te uit financieele moeilijkheden wil helpen, dan moet men het geld halen waar het is, maar niet waar het niet is. Als men bezuinigt, moet men m-i. be ginnen van boven af, maar niet van on deren, zooals altijd gebeurd. Ik geloof als M. II even een kijkje gaat nemen b.v. naar een zesdaagsche, wat voor rijkdom daar te zien is, dan is er nog geld genoeg. Wat nu die hooge loonen betreft, zou ik M. II dit willen vragen. Als elk arbeider op dit oogenblik eens 25 per week zou verdienen (de mees te arbeiders moeten het tegenwoordig met de helft minder doen) zou dit dan teveel zijn M.i. niet. Maar een arbeider is 'n ap paraat waar winst uit gemaakt moet worden. Als een arbeider op zekeren leeftijd niet meer in staat is om te wer ken, wordt hij in de meeste gevallen overgeleverd aan het Burgerl. armbe stuur, of naar een zekere instelling ge transporteerd, waar alleen de dood ver lossing kan brengen. Dat is dan het loon voor zijn gepresteerden arbeid, inplaats dat door een behoorlijk staatspensioen zoo iemand een onbekommerden ouden dag wordt bezorgd. Een arbeider krijgt een zeker percentage van de winst om in het leven te blijven, omdat men hem nu eenmaal niet geheel kan missen. Als een arbeider door armoede gedreven eens een paar gulden minder opgeeft dan zijn inkomen is (wat ik niet goedkeur) dan wordt dit als een misdaad beschouwd, terwijl er op het oogenblik millioenen binnenkomen van vermogensbelasting-ontduikers". W eet M. II wel wat er in een arbeidersgezin te koop is Heeft M II ook als eens weken, of zelfs jaren, van crisissteun moeten leven Ik mag dit vermoedelijk betwijfelen. Als ik dan nog een ervaring uit mijn eigen levensloop mag vertellen, dan is dit misschien voor M. II om van te watertanden. Ik ben 15 jaar stalhou dersknecht geweest. Toen ik in 1898 in het huwelijksbootje stapte, was mijn sa laris (loon is zoo een min woord) 4 zegge 400 cent per week, wat verhoogd werd met 1 zegge 100 cent, omdat ik gehuwd was. Mijn verdere inkomsten waren gebaseerd op het fooienstelsel Voor dit salaris moest ik disponibel zijn van 1 Januari tot 31 December, dag en nacht, vrije dagen kende men niet. Ik ben nu 55 jaar en dan denk ik nog we eens terug, aan dien goeden ouden tijd. De kinderen kenden nauwelijks hun va der, zoo leefde men toen. Én als men dan op het oogenblik in onze georden de maatschappij ziet, hoe aan den eenen kant millioenen kilo's levensmiddelen worden vernietigd en je ziet aan de an deren kant de arbeiders met hun gezin door armoede en ellende ten onder gaan, dan noem ik dat geen samenleving meer, maar 'n chaos. Daarom is er voor de onderliggende klasse in de ze kapitalist i s c h e samenleving geen redding en wordt het tijd dat" wij verhuizen naar de democratische sa menleving, die niet gebasseerd is op winst en die produceert naar behoefte U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Mdb. A. Labruyère. Rozenstraat W 229. [De geachte inzender stelt in een zeer kort bestek wel heel veel problemen tegelijk, niét derzelver oplossing: een socialistische samenleving. Want zoo mogen wij „een democratische samen leving, die niet om winst, doch naar be hoefte produceert", toch zeker wel noe men- Wij twijfelen er, op principieele gron den, sterk aan of zulk een maatschap pijvorm bestaanbaar is, en, zoo ja, of zij een betere, edeler, rechtvaardiger sa menleving zou vormen. Dat is tenslotte een verschil in „maatschappelijk ge loof"; verschilden we op dit punt niet met den inzender, we zouden ons on middellijk aan zijn zijde scharen. Dit willen we hier echter wel eens Kriezesland, Maerte 1934. Meneer de Riddekteur Van aevend keek ik op de kaorte van Zeeland wi of. Poeldurp leit, wan ik wou n brief schrieve ni Jan de Smid uut t Land van ter Goes, mé ik koh 'oeldurp nergens vinde en dirom stier ik m'n briefje mè ni 't buro van de krante. In z'n brief an Jewannes ei Jan 't over de konterleurs en dan vindt ie t niet goed dat ze 'n 'andelaer konterleur maeke. Ik leze aoltied graog de brieven van Jan, mè ik docht toch dat ie slim mer was, wan ie ken toch wel begrie- pe, dat ze iemend moete nimme die 't klappen van de zwiepe ken. 'n Smid weet ommers niks van aerepelnagosie. Over 'n stuitje ister in Kriezèskerke zoo'n aerepelkaopman 'esnapt mee 'n vrachtauto vol smokkelaerepels. De po- lisie kwam 'r an te passé en iedereen docht „wat zal die veint 'n douw krie- ge"; en ie kreeg 'n douw mè nie op z'n kop, wan ie wier ni boven 'edouwd, n Paer weken laeter wier ie aerepelkon- terleur. Degene, die de baantjes uutdeelt, zal zeker deur die smokkelerië te weten 'ekomme wizze, dat die man verstand van smokkelen, o nee, van aerepels eit. Meneer de Riddekteur, zet m'n brief mè in de krante. Jan de Smid ken dan leze wirrom 'n 'andelaer konterleur oort en misschien is 't nog wel goed voor an dere lezers die ook op zoo'n manniere wille sollesteere voor 'n baantje. As d'n een of den anderen dan z'n be- noemienge te pakken ei, dan stiert 'n mè 'n kistje sigarren voor de goeie raed an Kris Kritiek van Kriezesland. WAPENEN VOOR COMMUNISTEN De Matin" publiceert heden een ver klaring van het Corsikaansche Kamer lid, Carbuccia, een schoonzoon van den voormaligeÉT'prefect van politie, Chiap- pe, volgens wien sedert 6 Febr. over ae Zwitsersche, Spaansche en Belgische grens groote hoeveelheden wapenen naar Frankrijk gesmokkeld zouden wor den. Volgens den zegsman van het blad, zouden deze wapenen voor de commu nisten bestemd zijn, en zou een commu nistische generale staf met de distribu tie der wapenen over de verschillende communistische cellen belast zijn. Car buccia beweert ook, dat de opperste le gerleiding, de regeering op dezen wa pensmokkel opmerkzaam heeft gemaakt. DE ST A VISK Y-AFF AIRE. Eenige dagen geleden is de directeur- generaal in het ministerie van land bouw, Blanchard uit zijn functie ontzet, daar gebleken was, dat hij bij de Sta- visky-affaire betrokken was. Zaterdag deed hij een poging tot zelf moord in het bosch van Fontainebleau, aan de gevolgen waarvan hij gisteren is overleden. Hij schijnt bevreesd te zijn geweest voor de vervolgingen die tegen hem in gesteld zouden worden, daar hij voor de onderzoekingscommissie in de Stavisky- affaire schuld bekend had. Hij had land bouwers bewogen hun kapitaal te be leggen in ondernemingen waarvan hij commissaris was. Tevens kwam aan het licht dat hij van Stavisky cheques had aangenomen. Ook te Genève heeft men thans spo ren van Stavisky's transacties ontdekt. Bij een Bank aldaar is een onderzoek ingesteld naar de relaties tusschen Sta visky en de Bank Bela Hoffman te Boe dapest, welke vooral betrekking had op de Hongaarsche obligaties, waarop transacties tot een totaal bedrag van 30 millioen francs zijn uitgevoerd. Maandagavond zijn zeven personen, die in verband met het Staviskyschan- daal zijn gearresteerd en in de gevange nis te Bayonne waren ingesloten, naar Parijs overgebracht- Het zijn de direc teur van de gemeentelijke Bank van leening te Bayonne, Tissier, de journa listen Dubarry en Darius, de theaterdi recteur Hayotte, de taxateur van de Bank van leening Cohen, de verzeke ringsdirecteur Guébin, en de voorma lige leider van de Bank van leening te Orleans, Desbrosses.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7