Neem 'n "AKKERTJE" KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 20 MAART 1934. No. 67. BARBARA, DE KEKS VAK W1KSLEA Jeqm <^prongcw nandfiri VUSSINGEN. WALCHEREN. bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. ZUID-SEVELAND. K00RD-BEVELAHD. Het revolutionaire regime van Roosevelt Er dreigt een sta king in de Amenkaansche automobiel-industrie. Er zijn aan dezen kant van den Atlan- -üschen Oceaan een heele boel men- schen, die president Roosevelt aan den overkant zoo te zeggen: een gat in zijn ftoofd zien. Zij vinden zijn eigengereide .methoden tot „oplossing van de crisis .revolutionair en uit dien hoofde kan er kan niets van terecht komen. Revoluti onair zijn Roosevelt's maatregelen in derdaad: veel revolutionairder b.v. dan die van de Nazi's in Duitschland, waar op economisch gebied ondanks zeke re programma's en voorspellingen heel weinig verandering lijkt te komen. Roosevelt echter is radicaal, heel radi caal in het economische leven gaan in grijpen met opruiming van velerlei op vattingen en praktijken, die voorheen in de Ver. Staten en thans nog voor een goed deel in Europa als onaan tastbaar en misschien als onfeilbaar golden. Maar het zal dan toch nog moe ien blijken, of Roosevelt zijn land en s.ich zelf daarmede een kwaden dienst bewijst. Alles heeft zijn tijd in dit leven, ?ok economische leerstellingen. De rraktijk van den dag duidt dat tegen woordig duidelijk aan. Ook in ons eigen 'and loopt die praktijk niet meer heele- maal parallel aan de theorie. Vrij alge meen constateert men dat met een zucht en met een gebaar van wanhoop: wij kunnen niet anders, maar 't klopt niet met onze opvattingen", 't Zal de vraag zijn, of op den duur de harde wer kelijkheid niet noodzaakt tot een her ziening dier opvattingen. Bredero wist al, dat 't kan verkeeren. Intusschen heeft Roosevelt op 't oogenblik met een aangelegenheid te kampen, die koren op den molen kan zijn voor de menschen, die hem een gat in zijn hoofd zien. Er dreigt n.l. een ern stig arbeidsconflict in de Amerikaan- sche automobiel-industrie en dat con flict houdt een direct verband met de door Roosevelt in 't leven geroepen av- beidscodes van de N. R..A, (het lichaam dat onder leiding van generaal Johnson bet geheele economische leven in nieu we gereglementeerde banen moet lei den ter oplossing van de crisis). Die ar- beidscodes schrijven voor allerlei in dustrieën werktijden en loonen voor en bevorderen voorts de organisatie dei- werknemers in groote vakvereenigin- gen. Voor Roosevelt aan het bewind kwam, kende men in Amerika geen vak- vereenigingen, zooals wij ze hier in Europa kennen. De arbeiders waren meer plaatselijk georganiseerd: de groo te „landelijke" groepen, met daarover heen een algemeen verbond, als bij ons het N.V.V. ontbraken. Er werden wel eens pogingen gedaan, om tot een sa mensmelting te komen, doch die faalden steeds. 3p t oogenblik alevel is men hard bezig de achterstand in te halen; het lijkt er zelfs op, dat men een voorsprong op Europa zal krijgen, dat de Ameri- kaansche vakvereenigingen dus in de naaste toekomst heel veel in de melk te brokkelen zullen hebben. Dat is 'n ge volg van de N.R.A.-politiek, en naar het schijnt een bewust gevolg. Roosevelt staat op 't standpunt, dat tegenover de organisaties der werkgevers stevige Vakvereenigingen behooren te staan.. 'Vaar dat vinden de werkgevers be grijpelijkerwijze zeer bedenkelijk. Die verzetten zich dan ook, tenminste in sommige industrieën, b.v. in de autoin dustrie, waar nu een omvangrijk con flict dreigt. De „General Motors" een van de grootste maatschappijen heeft haar arbeiders verboden om hun vak- vereeniging te doen opgaan in de Ame- door MAY WYNNE. 37). Maar, ofschoon ik Dick's kussen voel branden, blijft dat verlangen naar avon turen mij in het bloed! Ik wil een paar ridderlijke, grootsche daden volbrengen, al gaan die dan ook met levensgevaar gepaard. Er schuilt een mannelijke geest in mij, zegt moeder Meg, en zij heeft er mij al tegen gewaarschuwd. Maar ik ben bereid de gevolgen te dragen van mijn roekeloosheid en dus ben ik nog Jack of Lanthorne op zomer- en op en kele winteravonden ook." Ze stonden nu aan het begin van de laan, die naar beneden naar het dorp voerde. Barbara hield haar merrie in en wees naar de plek, waar in 't half duister toch de groep boomen viel waar te nemen, die om het huisje van doctor Stapleton stond. .„Kan je nu zoover alleen rijden, prul? vroeg zij. „Want ik moet onver wijld terugkeeren naar je bediende en zijn gevangene. Mij dunkt, dat het maar het beste zal zijn boe James Birley een paar dagen achter slot blijft en Jack of Lanthorne weet zoowel een gevangenis als een gevangenbewaarder, daar hem rikaansche Federatie van den Arbeid, Zij is wel bereid om aan de wenschen tot verkorting van den arbeidstijd zon der vermindering van het totale loon tegemoet te komen, maar ze wil geen enkelen arbeider in dienst houden, die bij de nationale federatie is aangesloten. En daartegenover dreigen de arbeiders thans met een staking. Het zou een strop voor Roosevelt zijn, als het inderdaad tot die staking kwam. Het uiterst labiele economische leven in de Ver. Staten zou daar een ge duchte weerslag van ondervinden. Dé regeering doet dan ook haar best, om het conflict te verhinderen; de leider van de N, R. A. is druk aan het bemid delen. Tot dusver echter zonder resul taat. De „General Motors" handhaaft haar standpunt en aan den anderen kant willen de arbeiders die naar de meening van generaal Johnson het ge lijk aan hun kant hebben van geen toegeven weten. Hier en daar verwacht men, dat de regeering tenslotte op de een of andere manier zal trachten met dwangmiddelen de opponeerde maat schappij tot rede te brengen. Dat lijkt voorhands echter een niet-ongevaarlijke taktiek, hoewel men (met eenige gal genhumor) zou moeten erkennen, dat het huidige tijdsbeeld er naar is. HET STRAPERLO-SPEL. Zooals men weet, heeft de rechter eenigen tijd geleden beslist, dat het vooral in de badplaatsen verleden zo mer veel beoefende Straperlo-spel, als hazardspel moet worden aangemerkt. De Raad van beheer der Exploitatie Mij. Scheveningen heeft dezer dagen een request aan den ministerraad gericht, waarin hij de hoop uitspreekt dat spoe dig maatregelen kunnen worden tege moet gezien, waarbij het spel wordt toe gelaten, streng gereglementeerd, alleen in de groote badplaatsen en uitsluitend gedurende het zomerseizoen, zulks in verband met een uitlating van den mi nister van justitie destijds, dat in elk ge val een wetswijziging in deze materie zou moeten plaats vinden. Adressant wijst er op, dat velen naar buitenlandsche badplaatsen gaan waar ze wel kunnen spelen, waaruit blijkt dat de toelating van de gelegenheid tot kansspelen voor de groote badplaatsen een levensbehoefte is. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer heeft aan het request ad- haesie betuigd. AUTOMATENVERKOOP, Naar de Msb. meldt, kan zeer spoedig de indiening worden verwacht van een wet tot regeling van den verkoop door middel van automaten. Hierin zal wor den voorzien in een regeling betreffen de het bijvullen van automaten gedu rende den tijd, dat de winkels, waarbij deze automaten behooren, gesloten moe ten zijn. De wet zal geen verkoop via automaten op Zondag verbieden. Tot dusver missen de gemeenteraden de bevoegdheid binnen het kader der Winkelsluitingswet verordeningen vast te stellen betreffende deze materie, Ook in de laatste herziening van de Winkel sluitingswet, ingediend bij K.B. van 16 ARjorde. (Ingez. Med.) enkele geheimen van de vennen bekend zijn, die hem werden nagelaten door 'n trouwen vriend." „En ga je nu dien heelen weg weer terug? Door de bosschen van Fryston ook?" Vol ontzetting dacht Marjorie nu weer aan die vreeselijke geestverschijningen; half schaap, half hond, die ineens uit de donkerste hoeken van de bosschen konden opdagen, om degenen, aan wie zij zich vertoonden, te waarschuwen voor een naderenden dood! Maar Barbara zei, dat ze niet met vrees, maar met genoegen den tocht ondernam, want Peggie ook smakte naar een galop en dat Job Parker zeker niet minder verlangde naar zijn bed. Dus met een kushand tot Marjorie, wendde zij den kop van haar paard om en verdween uit het gezicht bij een kromming van den weg. „Ja, en dat is nu Barbara Carcroft", peinsde Marjorie, haar rit naar huis voortzettend. „Noch vader, noch Hugh zouden het kunnen gelooven. Maar de geschiedenis mag, helaas, ook niet ver teld worden, daar ze een geheim is.i Misschien dat Barbara mij toch wel ver- lof geeft om het enkel aan die twee te vertellen, dacht ze verder, terwijl ze zich uit het zadel liet glijden en zich bukte, om het hek open te doen. December, heeft de Minister nog de uit zondering betreffende den verkoop door middel van automaten, voorzien in het eerste lid onder h, van art. 3, gehand haafd. Deze valt dus nog niet onder de Winkelsluitingswet. HET 60 MILLIOEN-PLAN- Het ligt in de bedoeling om ter uit voering van het 60 millioen-plan een Werkfonds 1934 in te stellen, waarvan de minister-president dr, H. Colijn als algemeen voorzitter zal optreden, ter wijl de heer C, J. P. Zaalberg, directeur van de Scheepvaart Bank en oud-direc teur-generaal van den Arbeid, het voor zitterschap en dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid het vice-voorzitterschap en tevens het se cretariaat zal waarnemen. Het C.B. verneemt dat het in de bedoeling ligt van den particulier secre taris der Koningin baron Van Geen, om binnenkort wegens gezondheidsredenen en op medisch advies, aan H. M. de Koningin ontheffing uit zijn functie te vragen. Groene Kruis./ In de gisterenavond ten stadhuize ge houden vergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis", is het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Het aantal Groene Kruis-bakers op 21 December 1933 bedroeg 4. Het aantal zittingen van het consulta tiebureau voor zuigelingen bedroeg 97, waarop 1265 consulten werden ver strekt; 145 zuigelingen v/erden nieuw ingeschreven (137 uitVlissingen en 8 uit andere gemeenten). De cijfers aangaande de voeding, be- berekend voor die zuigelingen, inge schreven bij het bureau, welke in 1933 één jaar oud werden (totaal 137) waren: borstvoeding 51, gemengde voeding 36, uitsluitend fleschvoeding 30, terwijl van 20 kinderen de voeding in de eerste maanden niet voldoende gekend was. Op het consultatie-bureau werd we der door de distrits-huisbezoekster bij de zuigelingenbescherming, zuster E. A. Switters hulp verleend. In opdracht van de provinciale ver eeniging „Het Groene Kruis" zorgt de afdeeling voor den ontsmettingsdienst. Behalve voor Vlissingen worden dus ook voor andere plaatsen ontsmettingen uit gevoerd. In totaal hadden 48 ovenont smettingen en huisontsmettingen plaats. De rekening over 1933 bedraagt in ontvangst f 7961.65 en in uitgaaf 7398.39. Op 31 December 1933 bedroeg het le dental 2055; (op 31 Dec. 1032: 2110). Evenals vorige jaren werd de wijkzie- kenverpleging door zuster Algra en zus ter De Goeijer met ijver en toewijding uitgeoefend, waarvoor aan beide dames een woord van welverdienden dank toe komt In 1933 werden in totaal 8924 zieken bezoeken afgelegd tegen 7205 in 1932. Ook de magazijnmeester en ontsmet ter C. M. Amadio verrichtte zijn taak op lofwaardige wijze. Verplegingsartikelen werden 1495 maal in bruikleen verstrekt, tegen 1283 maal in 1932. Aan aanvragen om ijs, hetwelk steeds in het magazijn in voorraad is, werd 977 maal voldaan; verleden jaar 144 maal. De waardeering voor de zorgvuldige en hygiënische verpleging door de Groe ne Kruis-bakers bleek ook nu weer. In 1933 werden door deze bakers 109 kraamverplegingen uitgevoerd, waarvan 1 buiten de stad, tegen in totaal 152 kraamverplegingen in 1932 HOOFDSTUK XVIII. De vijand komt! „Dus die arme Langdale ligt gevan gen in Nottingham en onze hoop is ver ijdeld, door de vernietiging van het Schotsche leger?" Barbara knikte en brak tegelijkertijd den stengel af van een roode roos., „Zoo heeft Marjorie mij althans ver teld", antwoordde zij met verbluffende kalmte en reikte Dick Morrice een mandje met geurende bloemen. „Ik wilde nog even dien gelen knop daar tegen den muur plukken." Morrice keek met verbazing naar het slanke figurtje in haar blauw met witte japon en het kapje met kant en linten op de zwarte krullen, terwijl zij het blanke handje uitstak naar den knop, die eigenlijk boven haar bereik hing. Marjorie Stapleton kon niet méér in haar bloemen zijn verdiept. En dit, ter wijl de groote gebeurtenissen zoo droe vig bekend werden in en om Ponte- fract. Een dergelijke houding had hij niet verwacht van Barbara, wier belangstel ling in militaire zaken juist altijd zijn bewondering had gewekt. „Het mandje is vol", ging Barbara kalm voort. „Laten wij wat op de treden van het terras gaan zitten. Ik houd van De kraamverpleging werd wederom door zuster Algra geleid. In 1933 werd geen opleidingscursus voor Groene Kruis-baker gehouden; wèl slaagden het afgeloopen jaar twee ba kers, die aan den in 1932 gehouden op leidingscursus deelnamen; zij verwier ven het rijksdiploma. Het Roode Kruis, Gisterenavond vergaderde de afdeeling van het Nederl. Roode Kruis op het Stadhuis. De secretaris, dr. W. F. T. van der Bijl, bracht 'het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: Door vertrek trad uit het bestuur de beer mr. F. J. W. Hartelust. Aangezien de heer A. J. van Ockenburg bereid ge vonden werd als penningmeester te fun- geeren, werd besloten de bestuursvaca- ture voorloopig niet aan te vullen. Het leven der afdeeling weerspiegelt zich in het werk der transport-colonne en dat der verpleeg-colonne. Oefeningen in groot verband werden dit jaar om der financiën wille niet gehouden. De trans port-colonne heeft zich echter geduren de het geheele jaar beschikbaar gesteld om hulp te verieenen daar waar ver wacht kon worden dat deze noodig zou kunnen zijn. Wekelijks werden de onder leiding van den secretaris staande cur sussen gegeven; het bezoek van de le den en de werklust zijn zeer bevredi gend. Bij iedere belangrijke sportge beurtenis werden op verzoek van de verschillende vereenigingen meerdere gediplomeerde Roode Kruis-leden onder leiding van den sergeant-majoor Koke laar mede gestuurd. Enkele malen 'had dit onder persoonlijk toezicht van dr. v. d. Bijl plaats. In herinnering werd gebracht de hulp bij den Schelde-beker zwemwedstrijd, bij de talrijke afstandmarschen, de hulp dezen zomer des Zaterdags en Zondags aan het badstrand. Enkele malen wer den door hem met de colonne oefe ningen in de duinen gehouden. Een gas- cursus werd gegeven en blijft de aan dacht op dit urgente probleem gevestigd Van een der athletiek-vereenigingen mocht de afdeeling als dank voor ver leende diensten een verguld zilveren medaille ontvangen. Op het einde van het verslagjaar wer den in de colonne verschillende groepen gevormd. De technische ploeg werd van de noodige hulpmiddelen voorzien. De transport-colonne beschikt thans over 22 gediplomeerde krachten. Voor 1934 staan wederom belangrijke zaken op het werkplan te weten, het in richten van een houten verplaatsbare Roode Kruis-tent in de zomermaanden op 't zgn. tenten-strand, welke tent in den winter dienstbaar kan worden ge maakt voor hulp bij ijssport. GRIJPSKERKE. Bij den landbouwer Z. Franke zijn Zaterdagnacht 4 kippen en een haan gestolen. De politie stelt een onderzoek in. MELISKERKE. Bij de eindles van den landbouwcursus gegeven door den heer Beukelman, verkregen de volgende per sonen een diploma: Iv. Koene, J. Wisse Janusz., J. Kodde, W. de Buck, A. Kod de, K. Meijers, A. Geschiere, P. de Korte, J. de Korte, A. Krijger, J. Bom meljé, L, Matthijsse, J. Matthijsse, L. Wisse, en In. Dekker- In de plaats van ir. Stevens was de hr Hofstra aanwezig, die de jongens aanbe val met studeeren door te gaan. .Namens de Comm. van Toezicht sprak de hr W. de Buck, namens de plaatse lijke vereeniging van oud-leerlingen de hr E. de Korte Jn. en namens de leer lingen de hr M. de Buck. De hr Beukelman ontving van de cur sisten een mooi boekwerk. de zon!" En zij lachte zoo licht en luchtig, of de heele wereld zonneschijn en rozen was. Morrice volgde was somber. Nooit was hij in een minder luchthartige stem ming geweest. De tijding, die droefheid had gebracht in het garnizoen van kasteel Pontefract, had hem ook be roofd van zijn optimisme. „Mistress Stapleton heeft gisteren 'n moedige daad volbracht", zei hij, toen hij zich, in antwoord op Barbara's uitnoo- digend gebaar, had neergezet op de lan ge steenen balustrade boven aan üe reeks trappen, die naar het terras voer den. Barbara nam een roode bos uit haar mandje en hechtte die met veel zorg tus- schen de kant van haar japon. „Dat heb ik gehoord", antwoordde zij. „Arme doctor Stapleton! Vrouw Martha vertelde, dat de dokter is ge haald om hem ader te laten, zoozeer vreesde men, dat hij een beroerte kreeg, toen hij hoorde hoe zijn dochter alleen met Jack of Lanthorne over de vennen had gereden." „En geen wonder!" riep Morrice, ge ërgerd door haar luchthartigen toon en haar innerlijk beschuldigend van een gebrek aan edelmoedigheid. „Welke va der zou nu 6ok niet ontsteld zijn bij' zulk een mededeeling, in aanmerking genomen de slechte reputatie van dien (Ingez. Med.) RAAD VAN 's-HEER ABTSKERKE. Ontslag onderwijzeres o.l. school verleend. Getracht zal wor den de school voor opheffing te behouden. 's-HEER ABTSKERKE. Zaterdagmid dag vergaderde de raad dezer gemeen te. Alle leden aanwezig. Vastgesteld werd de pensioengrond slag voor den heer W. van Liere als ambtenaar van den Burgerlijken Stand op 70 en die van den heer A- Rottier op 1650 te bepalen. Daarna kwam aan de orde het ver ieenen van eervol ontslag aan mej, G. J. M. de Hullu als onderwijzeres met ingang van 1 Mei a.s. De V o o r z. deelde mede, dat hij naar aanleiding hiervan een onderhoud hofeft gehad met den Inspecteur van het L. O. Deze heeft te kennen gegeven, dat mej. de Hullu zal moeten worden ontslagen omdat het aantal leerlingen in 1933 niet van dien aard was, dat twee leerkrach ten aan de school mogen blijven- De inspecteur wees daarbij op de mo gelijkheid dat de school zal worden op geheven in dien van gemeentewege geen hulp aan het schoolhoofd wordt toege voegd. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om met mej. de Hullu te onderhandelen opdat zij na 1 Mei in den een of anderen vorm toch aan de school werkzaam blijve. De heer d e R o o vond het jammer, dat de belangen van het onderwijs wor den geschaad en zou gaarne zien, dat van gemeentewege hulp werd geboden. Verscheiden leden sloten zich hierbij aan. Hierna werd op de meest eervolle wijze ontslag aan mej. G. J- M. de Hul lu verleend met ingang van 1 Mei a.s. B. en W. zullen met haar een regeling trachten te treffen dat zij aan de school verbonden blijft. Op een desbetreffende vraag van den heer M. van Weele werd geant woord, dat men tot op 60-jarigen leef tijd verplicht is tot de brandweer te behooren. RAAD VAN KORTGENE. Een kweekeling met acte aan de o. 1. school. KORTGENE. Zaterdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in spoed- eischende vergadering bijeen. Voorzit- fèr: burgemeester mr. J. D. Koster. De heeren Dorst en Dees waren met ken nisgeving afwezig. In dë vorige vergadering was men ge dwongen geweest, om den heer L. W. de Bree als boventallig onderwijzer aan de o. 1. school eervol te ontslaan, en wel tegen 1 April a.s. De heer Salomé stel de toen voor, een kweekeling met acte aan te stellen. B. en W. hebben dit plan onderzocht, door zich in verbinding te stellen met den heer Wit, inspecteur van het lager onderwijs. Deze was van meening, dat het belang van het onderwijs door de benoeming van een kweekeling met acte ten zeerste bevorderd zou worden. B. en W. stelden daarom voor om tegen 1 April a.s. een kweekeling met acte aan te stellen tegen 300 salaris per jaar. De heer Salomé vindt het prettig, dat B. en W. werk gemaakt hebben van zijn vroeger ingediend voorstel. Het sa laris achtte spr. echter te gering. Weet schurk!" „Zijn verschijning jaagt nu epnmaaï schrik aan, ofschoon ik, persoonlijk ,van die ervaring genoten zou hebben! Ze zeggen, dat hij een knappe jonge man is en zeer correct tegenover vrouwen." ,,'t Is een schande voor de streek, dat zoo iemand als hij al niet lang gehangen werd!" riep Morrice heftig. Barbara geeuwde. „Ik twijfel niet, na wat Marjorie mij vertelde, dat een zekere James Birley van Winslea Grange het volkomen met je eens is, wat dit betreft. Maar je moest net als Marjorie, ook wat milder in je oordeel zijn tegenover den armen struik- roover, want mij lijkt het, dat hij althans koningsgezind is in zijn gevoelens!" Zij sprak op schertsenden toon en toch met veel nadruk, dien Morrice op vatte als een soort vermaning, waardoor hij er zich eenigszins geraakt door voelde. „Ja, natuurlijk: omdat die Jack of Lanthorne nu eenmaal een knap gezicht heeft, zijn jullie vrouwen al licht ge neigd om te zeggen: „arme man!" Ik wensch hem niets kwaads toe; hij is be schaafd in zijn optreden. En toch jaagt die schurk menigen braven reiziger een doodschrik op het lijf!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5