wumtöfle 22* GOESCHE COURANTE MOEDER GESTORVEN DE KONINGIN i NUMMER 67. TWEE BLADEN. DINSDAG 20 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Om kwart voor acht he denmorgen is de Konin gin-Moeder rustig inge slapen. Aan het sterfbed bevonden zich de Konin gin, de Prinses en de Vorst van Waldeck. ELdURGSCHE COURANT "ÏWhlad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Weeh-abonn. in Middelburg en Goes 18 Ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regél, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bp contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent De nacht in het paleis van H.M. de Koningin-Moeder werd in alle rust doorgebracht. Het paleis lag geheel in het duister. Geen lichtschijn blonk door de gordijnen heen. Langzamerhand werd ook de belangstelling min der. Het voorplein werd geheel verlaten. De lantaarns werden gedooid en niets wees er op, dat de nacht eenige verandering zou brengen. De Koningin en de Prinses bleven den nacht in het paleis doorbrengen. Ook de genees heer, dr. De Jongh, was aan wezig. Langzamerhand begon de dageraad te gloren en nog was er niets dat er op wees, dat de kalmte en rust welke over het Voorhout lagen, zoo spoedig ge stoord zouden worden. Eenige minuten voor half acht werden de gordijnen op getrokken en begon het paleis weer te leven. Precies half acht reed een auto het voorplein op. De vorst van Waldeck stapte uit en ging het paleis binnen. Direct achter hem aan kwam Prins Hendrik. Toen begrepen de omstan ders, dat er iets bijzonders aan de hand was, en dat de indruk welke men van buitenaf had gekregen, dat er geen of weinig verandering in den toestand was gekomen, niet juist kon zijn. Het was immers bekend, dat Prins Hendrik in het paleis Noordeinde nadere mededee- deelingen zou afwachten, en zich bij alarmeerende berichten dadelijk naar het paleis Voor hout zou begeven. Het feit dat zoowel de vorst van Waldeck als Prins Hendrik op. dit ongewone uur ten paleize verschenen gaf het nog wachtende pu bliek, de wachtende journalisten en foto grafen aanleiding om te vermoeden, dat er in de ziekte van H. M. een ongunstige wending was gekomen. Dit vermoeden werd zekerheid, toen omstreeks 10 mi nuten over half acht een communiqué werd uitgegeven, waarin melding werd gemaakt van een rustigen nacht, maar dat het laatste half uur de toestand zoodanig was verergerd, dat de dokter de patiente had opgegeven. Nauwelijks was dit bulletin bekend geworden, toen Prirts Hendrik het paleis verliet en zich per auto naar het Noord einde begaf Hij had afscheid van de stervende genomen. Nog eenige oogenblikken later werd bekend gemaakt, dat de Koningin-Moe der rustig was ingeslapen.voor eeuwig. Diepe verslagenheid teekende zich op aller gelaat af. Als een loopend vuurtje ging het bericht door Den Haag. Dade lijk na het vernemen van de droeve mare werd van vele huizen en gebou wen de vlag halfstok uitgestoken. DE LAATSTE OOGENBLIKKEN. Hoewel niet onverwacht is het over lijden van H.M. de Koningin-Moeder toch velen in Den Haag en zelfs in de naaste omgeving van het paleis over-, vallen. Het bulletin van gisteravond j waarin sprake was van minder hoesten doch voortdurende zwakte, was door velen als een teeken beschouwd dat het wellicht nog ten beste kon keeren en in elk geval had men er niet uit kunnen opmaken, dat het einde reeds zoo na bij zou zijn. Toch bleek reeds in den afgeloopen nacht dat men niet algemeen zoo gerust was over den toestand. Uit de kringen van de hofhouding vernamen wij dat de behandelende geneesheer juist het min der hoesten een ongunstig teeken had geacht. Daaruit viel al te leiden dat de afmatting van het lichaam steeds toe nam. Deze uiputting werd gaandeweg erger, zoodat de dokter om negen uur gisteravond moest constateeren, dat er geen hoop meer was. Verschillende dames en heeren der hofhouding hadden den ge- heelen nacht in het paleis door gebracht en toen de dokter verklaard had dat het einde niet ver meer zou zijn, werden deze dames en heeren in de gelegenheid gesteld van H.M. afscheid te nemen. Inmiddels waren Prins Hen drik en de vorst van Waldeck ten paleize gearriveerd. Nadat de Prins afscheid van H.M. had genomen, trokken de Koningin, de Prinses en de vorst van Waldeck zich terug in de ziekenkamer die weldra sterfkamer zou worden. Ook de dokter en de beide verpleegsters waren aanwezig. Zacht en kalm is H.M. om kwart voor acht ontslapen. De Koningin, de Prinses en de vorst van Waldeck bleven nog ge- ruimen tijd in het paleis. Toen reden zij naar het paleis Noord einde. De Koningin zag er bleek en slecht uit, maar schonk de menigte die de vorstelijke personen eerbiedig groette een vriendelijken glimlach. Omstreeks elf uur verlieten de beide verpleegsters die H.M, in Haar laatste oogenblikken hadden bijgestaan het paleis. Inmiddels was de Konink lijke standaard op het paleis halfstok geheschen en waren alle gordijnen neergelaten. Vernomen wordt dat wijlen H.M. de Koningin-Moeder tot vrijwel de laatste oogenblikken het bewustzijn heeft behouden. Ook toen Prins Hendrik en de vorst van Waldeck het ver trek beiraden gaf H.M. nog een teeken van herkenning. Dr. de Jongh is tot negen uur in het paleis gebleven. Eenige minuten na elf uur is de vorstin von Erbach, de jongste zuster van wijlen H.M. in Den Haag aangekomen. Zij werd aan het Station begroet door den vorst van Wal deck en Prins Hendrik, Na eenige oogen blikken in het paleis Noordeinde te hebben vertoeft, begaf de vorstin zich vergezeld van Prinses Juliana naar het paleis aan het Lange Voorhout om een laatsten groet aan het stoffelijk over schot van haar zuster te brengen. Om tien voor een verlieten de vorstin en Prinses Juliana het paleis weer. Om 12 uur vervoegde zich aan het paleis een deputatie van het derde regiment huza ren. Deze deputatie bestond uit kolonel Diemont, ritmeester de Kruyff, adjudant onderofficier standaarddrager Nolen en de oudste huzaar Alfrink. De deputatie bracht een groote krans in 't paleis.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1