HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 borden voor 20 ets. AKKER.CACHE1S KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CR T.) VAN MAANDAG 19 MAART 1934. No. 66. BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA PERSKRONIEK. ZEELAND. HIDBELBVR8. ÏLISSSN6EN. m&HEREN. Gij hebt kou geval en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. "AKKERTJES'' Het resultaat van de bespre kingen te Rome Nauwe po litieke samenwerking tusscnen Italië. Oostenrijk en Hongarije Economische besluiten, die voor Ween van belang kunnen worden. i tp Rome tusscher De bespreking Gömbös hebben StUSeennovereenkomst geleid die van Kpleekenis lijkt, dan zich de viri- meCr 5k 1fet bevroeden. Het zag er toerTeen oogenblik naar uit, dat het re sultaat niet veel om 't lijf zou komen te Sen Men scheen met op te schieten en naar buiten drongen geruchten over moeilijkheden door. Nu men het resul taat onder oogen heeft, valt het echter mee. Naar gelang van den verderen loop der gebeurtenissen kan het zelts van gewicht worden. De overeenkomst bestaat uit een drietal protocollen; het eerste is van po- litieken aard; het tweede bevat econo mische verbintenissen; en het derde houdt zich bezig met de Italiaansch- Oostenrijksche handelsbetrekkingen. Van een bepaalde gezichtshoek uit bekeken, zou men het eerste het belang rijkst kunnen vinden. Het houdt in, dat Italië, Oostenrijk en Hongarije voortaan over alle mogelijke problemen overleg zullen plegen, teneinde een £e- meenschappelijke pol 111 e k te voeren. Dit zal vermoedelijk wel eenigszins een verrassing voor de Klei ne Entente vormen. Het heette aanvan kelijk, dat de besprekingen te Rome geen politieke vrucht zouden baren. Maar nu blijkt, dat er een politieke sa menwerking tot stand is gekomen, die eenigszins op het pendant van die Klei ne Entente lijkt. Daar zal in Zuid-Slavië Tsjecho-Slowakije en Roemenië wel een hartig woordje over gezegd worden. Men is daar al jarenlang ongerust over het Hongaarsche revisionisme, dat een herziening van het verdrag van Trianon nastreeft. Hongarije heeft zich altijd te kort gedaan gevoeld en meent, dat zijn grenzen ten voordeele van de landen der Kleine Entente te eng getrokken werden. Het stak die meening nooit on der stoelen en banken, wat de rust in midden-Europa allesbehalve bevorder de. Een nauwere politieke samenwer king van Hongarije met Oostenrijk en Italië zal daarom zonder meer de Kleine Entente niet bijster gelegen komen. Al moet dan nog blijken in hoeverre zulks voor het Hongaarsche revisionisme in derdaad beteekenis kan hebben. Men mag voorloopig allicht vaij meening zijn, dat Mussolini zich er voor zal hoeden te dezen aanzien rumor te veroorzaken. Hij is een te gare rot, om de eigenlijke op zet der overeenkomst, door nevenbelan- gen in de weegschaal te stellen. Die eigenlijke opzet is zooals men weet zich, als 't ware Duitschland van 't lijf te houden. De Duce wil geen aaneensluiting van Oostenrijk en Duitschland, om daarmee een machtig Duitsch Rijk tot nabuur te krijgen. Maar daartoe moet Oostenrijk levensvatbaar heid ingeblazen worden, aangezien het die „van natura" in onvoldoende mate bezit. De politieke samenwerking, waar toe men besloot is in dit opzicht voorloopig althans van betrekkelijk geringe waarde. De beide economische protocollen moeten 't hem hier doen. Of ze dat zullen kunnen dient echter afge wacht. Want op den keper beschouwd, is men niet verder gekomen dan de for muleering van zekere principes. De practische uitwerking daarvan moet nog geschieden. De bedoeling is in de eer ste plaats de bestaande handelsovereen komsten zoodanig uit te breiden, dat wederzijds de uitvoeren kunnen worden vergroot. Voor Oostenrijk alleen zal Ita door MAY WYNNE. 36). Het is mogelijk, dat de uitdrukking van Marjorie's gelaat bij maanlicht dui delijk blijk gaf van die afkeuring, al thans Barbara haastte zich nader te ver klaren: „Nu, lieve, als Jack of Lanthorne maar een tiende had bedreven van al de dingen, die hem ten laste worden ge legd, dan zou Barbara Carcroft al lang aan de galg hebben gehangen! Maar onder ons Marjorie ik had een vriend aan het Hof. Herinner je nog moeder Meg van Winslea, die jou een rooskleurige en mij een zwarte toekomst voorspelde?" „Of ik mij haar herinner! Ik zal van mijn leven niet dien schrik vergeten, toen ze mijn hand vatte!" „Toch mocht ze je graag lijden, prul, al was het dan maar .alleen, omdat je een vriendin van mij bent. Want we zijn goede kameraden, moeder Meg en ik, terwijl die deugniet van een Wandelen den T am al het zijne heeft gedaan, om geruchten te verspreiden van de stout moedigheid van Jack of Lanthorne, zoo dat ik in minder dan geen tijd al zóó gevreesd was, dat menig flink burger lië daarbij bovendien preferentieeele j rechten toestaan, ter bevordering van den export van een zoo groot mogelijk aantal Oos- tenrijkscheproductennaar Italië. Verder zal voor Oostenrijk en Hongarije het doorgaand verkeer in de Italiaansche havens aan de Adriatische zee (Fiume en Triest) vergemakkelijkt worden en wil men trachten „de moei lijkheden te overwinnen, die voor Hon garije uit den lagen stand der graanprij zen voortvloeien". Deze laatste zaak, waar men in Hangarije groote beteeke nis aan toekent, is zoo vaag geformu leerd, dat men voorloopig nog kan be twijfelen, of er in de praktijk iets van terecht zal komen. Oostenrijk spint wat natuurlijk lo gisch is verreweg de meeste zijde bij de ecenomische besluiten. Het zal, als 't en beetje wil meeloopen in elk geval zijn uitvoer naar Italië aanzienlijk kun nen vergrooten en krijgt bovendien een gemakkelijker handelsweg via de haven Triest. Dit is ook van belang ten aan zien van de betrekkingen met Duitsch land. Tot dusver ging de Oostenrijksche handel voornamelijk over de Duitsche havens. De Duitschers zullen dat het liefst zoo willen laten. Oostenrijk bezit daarom een wapen tot afweer, indien Duitschland het de Oostenrijksche re publiek opnieuw lastig zou willen ma ken. De verschillende regelingen, die alles tot in détails moeten vastleggen, zullen naar gemeld wordt zoo spoedig mogelijk en in elk geval voor 15 Mei tot stand komen. Tenslotte wil men dan nog een commissie van drie deskundi gen in 't leven roepen, die toezicht moet houden op de verdere ontwikkeling der economische betrekkingen tusschen de drie landen en die zoo noodig voorstellen zal ontwerpen om de sa menwerking nog meer te bevorderen. De spelling. Wij lezen in de „Tel."; „Grijpt, als 't rijpt" zou men in zake de ontwikkeling der dingen in verband met de regeling der spellingskwestie willen zeggen. In 1927 stond het er vrij wel zoo voor als nu: ook toen een com promis-voorstel, dat bij minister Was zink zeker een gunstig onthaal had ge vonden; óók toen spanning en hoop; maar de Ministerraad kon de voorge stelde regeling niet aanvaarden en op nieuw moest de vermoeiende marsch naar een nieuwe étappe worden voort gesleept. En nu staan we weer in de zelfde situatie. Alleen de spanning is nog wat sterker en het ongeduld heviger, zoodat de teleurstelling en ontmoediging bij een hernieuwde schipbreuk ditmaal ongetwijfeld ook scherper gevoeld zul len worden.".. „Hoezeer deze opvatting in handels kringen gehuldigd wordt, bleek ons wel heel duidelijk uit een onderhoud, dat we met den heer Jtil, E. Gerzon mochten hebben, die niet alleen man van de prac- tijk is, maar die ook als lid van het hoofdbestuur van de „Vereenvoudigde Spelling" een werkzaam aandeel gehad heeft in alles wat met het bereiken van de voorloopige resultaten verband houdt. ,.De ervaring heeft mijn opinies slechts kunnen bevestigen aldus de heer Gerzon. „Ik heb met het Handelsonder wijs in al zijn uitingen en geledingen di rect contact gehad; tallooze brieven ko men hier in en gaan hier uit. Men krijgt zoo wel 'n leendigen indruk van de wan orde, die op spellingsgebied heerscht. De handel bij vlugheid en correctheid. En beide zouden bij een eenigszins dur vend compromis slechts gebaat worden. Mislukking moet dezen keer tot eiken prijs voorkomen worden. We zouden in dit geval weer even ver zijn.". „Maar laat u toch één ding in vol re liëf naar voren treden: de zaak mag dit keer niet misloopen. Als vertegenwoor diger van den handel wil ik met vollen nadruk zeggen: er is in onze kringen een dringend verlangen naar vereenvoudi ging, die niet anders dan verbetering kan beteekenen. Aan loyaal, coöperatief meewerken zal het onzerzijds niet ont breken Nog steeds overtreders. Reeds enkele maanden geldt de be paling, dat op Zaterdag van 4 tot 10 in de Langedelft niet met auto of rijwiel mag worden gereden in de richting DamMarkt en reeds eenige weken zijn de desbetreffende talrijke borden aangebracht, maar nog steeds zijn er menschen, die het verbod overtreden en daaronder personen, van wie men zou verwachten, dat zij een voorbeeld zouden stellen. Verschillende dezer overtreders loopen tegen de lamp en zullen boete te betalen krijgen. Men zij nog eens gewaarschuwd en letten ook elders op de borden want ook daar zien wij nog wel eens overtredingen. De Bazar in St. Joris, De bazar van de afdeeling Middel burg van de Vereeniging tot beharti ging van de belangen van slechthoo- renden, is Vrijdagavond opgeluisterd door muziek van de dames en heeren die Donderdag biji Volksonderwijs speelden. Zaterdagmiddag, toen de ka bouters de jeugd amuseerden, hebben de burgemeester en mevrouw Fern- hout, den bazar bezocht en hun groote belangstelling voor het doel der ver eeniging getoond. Zaterdagavond is de bazaar geslo ten. Van de gelegenheid om met de nieuwe gehoorinstrumenten kennis te maken, is door vele slechthoorenden gebruik gemaakt. De Jeugdherberg. Volgens het jaarverslag 1933 van de jeugdherberg „Scheldestroom" hadden 2141 overnachtingen plaats tegen ruim 1000 in 1932. Er zijn 1199 bezoekers geweest, on der wie 892 uit Nederland, 168 uit En geland, 68 uit Duitschland, 38 uit Bel gië, 7 uit Amerika en 1 uit Ierland. Schotland, Frankrijk, Denemarken, Canada, Hongarije en Zwitserland. Dus wel 'n internationaal gezelschap, dat zeker propaganda voor Vlissingen en voor geheel Walcheren zal maken. Voor enkele personen, die geen trek- kerskaarten hadden is verblijf in ho of pension gezocht. Kamp van het N .O. G, De Kampcommissie van het N, O, G. heeft besloten dit jaar o.m. een kamp in te richten te Vlissingen. Het kamp duurt van 418 Augustus- De deelnemers nemen hun intrek in de Jeugdherberg. Een maximum van 60 deelnemers(sters) kan worden toegela-' ten. Behalve de gewone uitstapjes, wor- den twee groote tochten ondernomen, j resp. met autocar naar Brussel en een week naar de Belgische badplaatsen. RAAD VAN RITTHEMu De werkverschaffing. Ver betering van den Ritthemschen Straatweg. RIT THEM. Vrijdag j.l. kwam de Raad dezer gemeente in voltadige vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester P. W. ter Haar. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer C e v a a 1, wanneer te verwach ten is, dat de gemeente O. en W. Sou- j burg zal overgaan tot de uitvoering van de overeenkomst welke in 1931 ter ver betering van den Ritth. Staatweg met deze gemeente is aangegaan. De voorz, antwoordt hem, dat de noodlijdendheid der gemeente O. en W. Souburg oorzaak is, dat de uitvoering der overeenkomst niet kon plaats heb ben. Ze blijft desniettemin bestaan en B, en W. zullen er herhaaldelijk op aan dringen, om haar zoo spoedig mogelijk te doen nakomen. De bijdrage dezer gemeente in de kos ten van den Keuringsdienst van waren te Goes is vastgesteld op 76,55. De aanvulling van het ambtenaren reglement met betrekking tot bepalin gen omtrent ontslag aan huwende ambte naressen en aan revolutionair gezinde ambtenaren, benevens omtrent het ver bod tot het dragen van insignes en uniformkleedingstukken en het uitsteken van andere dan nationale en oranje vlaggen, werd in verband met het noo- dige overleg met de ambtenarenorgani- saties aangehouden. Van de achterstallige pensioenbijdra gen, te betalen door de voormalige ge zondheidscommissie te Veere, komt een bedrag van 35,44 ten laste der ge meente Ritthem, In verband met de groote rol, die de luchtbescherming in de naaste toekomst zal spelen, werd besloten toe te treden als lid der vereeniging tot bestudeering der luchtbescherming. B. en W. deelden hierna mede, dat zij voornemens zijn in 't voorjaar den Zuid- weg te doen verbeteren. Met het oog op het nog steeds hooge straatmakersloon opperde de heer J. C e v a a 1 het denkbeeld om het straat werk aan te besteden. De mogelijkheid hiervan zal worden onderzocht. Nu vele werklooze landarbeiders geen uitkeering meer genieten uit hun bonds- kassen, hadden B. en W. geleidelijk aan de werkverschaffing weer ingesteld. Dank zij de medewerking van den Pol der Walcheren kan eenige weken grond worden vervoerd, komende uit den watergang langs den Loodweg. Voorts wordt werk verschaft door het verwijde ren van boomtronken en houtgewas uit de bermen langs den Ritthemschen straatweg. De heer Wisse wijst op den zeer slechten toestand, waarin de Bos- schaartsweg verkeert. Deze weg eischt dringend verbetering. Nu de aangelan den verklaard hebben gratis zand te willen leveren en bijna geen werkobjec- ten meer aanwezig zijn, adviseert hij (Ingez. Med.) als een haas vluchtte, zoodra hij maar de veer van mijn hoed zag!" Lachende zette ze dien wat scheef, terwijl ze vriendelijk de hand legde op de vingers, die Betsy Kings teugels hielden. „Dus je ziet, jou Puriteinsche, dat Bab toch niet zóó verschrikkelijk is, als je dit wel dacht ofschoon ik „Mea culpa" roep op enkele ridderlijke toch ten in den maneschijn, waarbij ik, puur voor de grap, een schrik op het lijf ge jaagd heb aan sommigen, die dan na derhand een levendige beschrijving ga ven van den roekeloozen struikroover in zijn opzichtige kleeding. Maar niet van één enkele van deze ritten heb ik berouw, nu ik, ter belooning, 't schoon ste jonge meisje uit York heb gered uit de armen van James Birley. Wat mis tress Stapleton tot zoon avontuurlijken tocht bracht, is iets, dat ik nu wel eens ter belooning hooren mag." Marjorie zuchtte zoo diep en zoo droef, dat zeifs Barbara's vroolijkheid hiervoor verdween, „Vertel eens even", vroeg deze heel wat minder opgewekt, „je vader is toch niet ziek?" „Neen, het is in dienst van den ko ning, dat ik dit stoute stuk ondernam." „Zelfs de stoutste waaghalzerij is ver oorloofd, als ze maar slaagt. En het wachtwoord voor den koning kan zeker al op een goed gehoor rekenen. Due, Marjorie-lief, biecht maar alles op en hoor dan eens, wat Jack of Lanthore daarop te zeggen heeft." Ofschoon Marjorie nu wist, dat die boeman maar in de legende bestond, keek zij toch nog verschrikt om zich heen, op het hooren van dien naam. Het was afnemende maan en de scha duwen waren lang en donker in de bos- schen van Fryston. Hoe zeer verlangde zij om thuis te zijn om de armen van haar vader om zich heen te voelen! Nog kon ziji haast geen geloof slaan aan de individualiteit in die eigenaar dige uitrusting! Neen, er was zeker geen tweede, zoo als haar vriendin Babs! Intusschen ging zij nu haar geschiede nis vertellen en Barbara was zeer te leurgesteld op het hooren van die ne derlaag in Schotland en nóg meer be kommerd over de gevangenneming van sir Marmaduke Langdale, „Dick spreekt altijd van hem als van een zeer ridderlijk edelman", zei ze „en dit vond ik ook op den avond, toen mijn onverwachte komst lady Ainslie zoo zeer uit haar doen bracht en ik achter de samenzwering kwam. Vrouwen kan geen politiek worden toevertrouwd, be weren de mannen! Net of een man ooit zijn doel bereikte, zonder dat een vrouw er de hand in had!" „Generaal Rainsborough met zijn paarden- en voetvolk is op weiJ "aar Pontefract", ging Marjorie voort. „En dan beginnen alle verschrikkingen van den oorlog opnieuw." „De oorlog is ook nooit uit geweest en zal ook niet uit zijn, zoolang de Ko ning niet op den troon hersteld en Cromwell niet onthoofd is! Was ik maar een man, dan zou ik wel weten wat mij te doen stond!" Marjorie wierp eens van terzijde een blik op haar en ondanks haar afkeuring van Barbara's gedrag kon zij toch een glimlach niet bedwingen en zei: „Nu, Jack of Lanthorne is anders een echte ridder!" Barbara lachte: ,,'t Zou wat!.Kon ik maar de helft ondernemen van de dingen, die „Wan delende Tam" gedaan krijgt! Nu, goed! Steek jij maar pruilende die mooie lip jes vooruit en zeg dan maar, dat je nooit meer iets van mij weten wilt!" „Praat toch niet zoo dwaas, Barbara! Ik vind werkelijk, dat je heel dapper bent." i „Maar wil je wel gelooven, dat jij nog tienmaal moediger bent?" „Ik?.... Neen, ik ben in het. geheel niet moedig: nu wij die verschrikelijke vennen en de bosschen van Fryston al lang achter den rug hebben, klopt mijn hart nog alleronstuimigst! Daar zie je dus uit, Bab, dat ik eer laf ben." „Laf nooit, Marjorie! Dat is dan wel anders gebleken: in het holst van den kadsrlandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Produet Griep, rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzet-belasting. (Ingez. Med.) deze verbetering liefst spoedig in werk verschaffing te doen uitvoeren, vooral ook om dat deze tijd van het jaar zich bijzonder voor dat werk leent. De Voorz. vreest voor de kosten, die dit werk mede zullen brengen, voor al ook omdat men bilijkheidshalve vér plicht is den aangelanden een vergoe ding te geven voor de schade aan hun gewas. Daarnaast acht hij de combinatie van de uitvoeringen van de verbeteringen aan den Ritth. Straatweg en den Bos- schaartsweg, in verband met het aan tal werkloozen niet mogelijk. De heer v. d. Putte meent dat de verbetering aan den Bosschaartsweg op zijn hoogst een maand tijd in beslag zal nemen, zoodat dit nog gemakkelijk kan plaats hebben voordat met de verbete ring aan den Ritthemschen Straatweg wordt begonnen- B. en W. zullen deze zaak verder- uitwerken. Een verzoek van de vereeniging voor Chr. L. O., alhier, om de vergoeding, bedoeld in artikel 101 der L.O.-wet 1920 te mogen ontvangen, over het jaar 1932 benevens een voorschot op de vergoe ding over 1934 werd aangehouden, daar nog geen onherroepelijke gegevens be kend waren omtrent soortgelijke ge meenten. Z.h-s. werd besloten om de coupon belasting, verschuldigd van de renten van obligatieleeningen af te wentelen op de toonders dier obligaties. Met algemeene stemmen werd op de begrooting 1934 een bedrag uitgetrok ken ter bezoldiging van den tegenwoor- digen volontair als ambtenaar ter se cretarie. Hierna kwam aan de orde een voor stel van B. en W. om tengerieve van 'n vlotte afwikkeling der verbetering van den Ritth. Straatweg aan hun College op te dragen: le. het aankoopen van den benoo- digden bouw- en tuingrond, gelegen langs dien weg; 2e. voor zoover nobdig de ontbinding van overeenkomsten nacht ben je de eenzame en slecht be kend staande vennen overgetrokken, met een geleide, dat dien naam niet dragen mag, omdat je verloofde in ge vaar verkeert en de zaak, waarvoor je voelt, bedreigd wordt. Is dat niet een daad, die oneindig prijzenswaardiger is, dan die roekelooze ritten van een gril lig vrouwspersoon, die zich in mans kieeren steekt, alleen omdat het leven in rokken haar te eng is. Nu, ik ben geen heldin uit een romance zelfs al werd mijn gemoed ook geprikkeld door de verhalen van ridderlijke daden enkel een dwaashoofd, die het haken naar verboden genot ééns nog zal leiden op de gevaarlijke wegen, waar moeder Meg soms van spreekt. Hallo, de dood achterhaalt ons toch allemaal! „Schep vreugde in het leven!" zingt Jack of Lanthorne, als hij met lossen teugel en vurig paard over de vlakte rijdt, de koele avondwind hem over het gelaat strijkt en het jeugdige bloed hem in de aderen bruist. En toch moest mis tress Barbara tevreden zijn met haar borduurraam en haar luit, waarbij zij dan zingen moest;' „De liefde is schoon, de liefde is zoet, De liefde, in trouw, is 't hoogste goed „En is dit dan niet zoo, Barbara? Dit zal jij ook erkennen als je de vreugde er van ondervindt!" „Meen je dat? En heb ik dan niet lief?.... (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5