22* GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. BSiSOOPEN. WEER EN WIND. SPORT. KERKNIEUWS. ▼oor Con- NUMMER 65. DRIE BLADEN. ZATERDAG 17 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. SNELLE DALING DER WERKLOOSHEID. DR. PHILIPS COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. EEN MINISTERIEELE UITLATING OOR DE FEITEN ACHTERHAALD. l'JID-beveland. Goes. MIDDELBURG. CiOES, MINISTRIEEL BEZOEK. ELECTRO. MiDOELBURQSCHE COURANT Daffbüail Voor Middelburg, Goes en agent- !S*ap Vangen f 2 30, elders 2 50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en r 18 ct. p- w- Advertentiën 30 ct. per reset, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bg cóntr. voor beide veel lager; ter. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,De Middelburgsche Courant''; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent DE TOESTAND VAN KONINGIN EMMA. De toestand van de Koningin-Moeder is momenteel hetzelfde, doch met het oog op den hoogen leeftijd van H. M. be staat er reden tot eenige bezorgdheid. DE RIJKSMIDDELEN. Tot ultimo Februari was aan grond belasting ontvangen 7.445.455 tegen 6.802.598 ultimo Februari 1933; aan inkomstenbelasting resp. 20.252.987 en 25-435.081; vermogensbelasting 5.293.496 en 5.444.896; verdedigings belasting I. 2,998.674 en 3-041.942. Van de overige belastingen melden wij, dat de omzetbelasting in de eerste twee maanden opgebracht 5.954.189, bij een raming van 13.583.333. Nog on dervindt de opbrengst den terugslag vaa den grooten invoer in de laatste maanden van 1933; zijn er handelaren met groote voorraden, die zonder om zetbelasting kunnen worden afgeleverd, wordt er veel van den omslag per maand of kwartaal betaalt en is een deel der gebruikte zegels op crediet ontvangen. De couponbelasting bracht 298.453 op, bij een raming van 1.066.666, of per maand 533.333. Deze belasting is echter eerst op 25 Februari in wer king getreden. De volledige opbrengst van de belas tingea, de eerste vier uitgezonderd, was in de eerste twee maanden 47.902.304 tegen 50.645.346 in 1933. TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZEN IN HET LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF. Eenigen tijd geleden deelde de minis ter van sociale zaken der Staten-Gene- raal mede, dat de regeering wil nagaan, of de omvang van de werkloosheid niet mede zou kunnen worden verminderd, door arbeiders, afkomstig uit het land en tuinbouwbedrijf, met steun van de overheid, weder in dat bedrijf op te ne men. Er was immers op gewezen, dat vele werkgevers in den land- en tuin bouw nog wel werkzaamheden zouden kunnen laten verrichten, doch dat zij niet in staat zijn een eenigszins redelijk loon te betalen. In een onderhoud met het C. B. deel de de minister hieromtrent nader mede, dat niet aanstonds op groote schaal daarmede kan worden begonnen. Aan gezien het een geheel nieuw vraagstuk is, wil de overheid eerst de noodige er varing verkrijgen door een proef te ne men. Daartoe heeft de minister zich ge wend tot de gemeentebesturen van Broek op Langendijk (N.H.), Hein- ken s z a n d en Het Bildt (Fr.), die die zich tot medewkerking bereid ver klaarden. De grootte van den toeslag, welke aan den landbouwer en/of tuinder zal worden uitgekeerd, zal 1/3 van het loon bedragen, dat ter plaatse voor werk zaamheden, welke in het bedrijf moe ten worden verricht, wordt betaald. Voor het opnemen in het bedrijfsleven mogen slechts die werkloozen worden aangewezen, die, ingevolge de door den minister van sociale zaken aangegeven regelen voor werkverschaffing c.q. steunregeling, voor hulp van de zijde n °Terheid' 'n aanmerking komen De hier bedoelde regeling geldt u i t- S Un*Cn^voorn'euw aante s e en personeel, zoodat nauw- CU»rJ voor ëeval moet worden vastgesteld wanneer de betrokken ar beider werkloos is geworden. De proef wordt voorloopig voor den duur van 4 maanden genomen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat de werk loosheid onder de 593.500 leden van in gevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 19 tot en met 24 Februari heeft bedragen 26,9 pet. In de vorige periode (5 tot en met 10 Februari) bedroeg het percentage 30.2 pet. De werkloosheid is derhalve in den loop van twee weken gedaald met 3.3 Sinds de week van 25 tot en met K Pecember 1933, toen de werkloos- 374 Pet. bedroeg (zij stond toen s erk onder den invloed van de vorst is zfl gedaald met 10.5 pet. Vrijdagmiddag heeft minister Ver schuur te Eindhoven dr. A. F. Philips ter gelegenheid van zijn 60-sten verjaar dag de waardeering der regeering over gebracht. De minister deelde daarbij mede, dat H. M. de Koningin op zijn voorstel beschikt heeft dr. A. F. Philips te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, waarvan Z.Exc. persoonlijk de onderscheidings teekenen overhandigde. Minister Verschuur heeft Donderdag in de Eerste Kamer o.m. verklaard, dat de economische onderhandelingen, die sinds eenigen tijd met Frankrijk gaande zijn, een zeer ongunstig verloop had den. In verband hiermede, wordt thans van officieele zijde gemeld, dat de mi nister op dat oogenblik nog niet kon zeggen, dat er onverwachts een veran dering ten goede in die onderhandelin gen was gekomen. Het ziet er n.l. naar uit, dat ze toch nog vruchten zullen af werpen. Nader wordt gemeld: Een ontwerp inzake een Fransch-Ne- derlandsche handelsovereenkomst is Vrijdagmiddag in het ministerie yan handel te Parijs geparafeerd. Het ont werp bepaalt, dat Frankrijk aan Neder land zijn volledige invoercontingenten weer zal toestaan in ruil voor een hand having van de Fransche uitvoeren naar Nederland, op het peil van 1933. Iemands geluk te ontrooven is zoo gemakkelijk, het weder te geven is zoo uiterst moeilijk. plm. half elf per auto te Kapelle en zal op het gemeentehuis aldaar ontvangen worden. Vervolgens wordt de minister te 12 uur op het Goesche stadhuis ver wacht. Te 2.15 uur wordt in Centraal de lunch gebruikt en daarna volgt be zichtiging van Goes en Kloetinge. Te half vier zal het hooge gezelschap naar Vlissingen vertrekken. Overtreding Zuivelwet. WAARDE. Woensdag heeft de amb tenaar van de Zuivelcentrale bijgestaan door rijksveldwachters een inval ge daan op de boerderij van K. onder deze gemeente. De ambtenaren namen een partij boter en de karn in beslag we gens overtreding van de crisiszuivelwet. De bewoner zeide" niet te weten, dat hij in overtreding was. en de in Hollandsche sfeer gehouden handeling zijn de eigenschappen, die ook de komende dagen het succes voor De Jantjes" waarborgen. GRAND THEATER. Raspoetin en de Keizerin. De Russische monnik Raspoetin, die Zeeuwsch-VIaanderen op de Jaarbeurs, In het artikel in het tweede blad van onzen specialen correspondent over de inzendingen uit Zeeuwsch Vlaanderen op de Jaarbeurs te Utrecht, is wegge vallen, dat ook de N.V. Hoefijzerfabriek te Stoppeldijk met een aantal harer pro ducten aanwezig is. Opheffing kleine stations der Ned, Spoorwegen. Naar het Dagbl. v. N. Br. verneemt, zouden er bij de Nederlandsche Spoor wegen ernstige plannen bestaan om n groot aantal kleine siations (men spreekt van ongeveer twintig in Noord- Brabant en Zeeland) op te heffen. Wat er met het overcompleet komend personeel geschieden zal en op welke wijze in de toekomst de verbindingen op de uit te nemen tusschengelegen plaatsen zullen worden onderhouden is nog niets bekend. De opheffing dier stations zou reeds spoedig te verwachten zijn en uit bezul- nigingsoverwegingen plaats vinden. De koningsgraven in Egypte- De afdeeling Middelburg van de on- derofficiersvereeniging „Ons Belang" hield haar tweede cursusavond in 1934 waar als spreker optrad de heer H. A. Enkelaar leeraar aan de Ambachts school alhier met als onderwerp: de Koningsgraven in Egypte. Spr. begon met te vertellen, waarom de Koningsgraven in Egypte werden op gericht en hoeveel er in 1926, 1927 en 1928 in de couranten is geschreven over het gevonden ongeschonden graf van Toet-ank Amon. Spr. liet door middel van lantaarn plaatjes duidelijk de grootte van de Sphinx en de Pyramiden uitkomen en bracht zijn toehoorders ten slotte in de voornaamste kamers der gevonden Ko ningsgraven. Tot in de kleinste bijzon derheden werden de verschillende prachtige voorwerpen op het doek ge bracht, terwijl verschillende platen ter bezichtiging op tafels waren tentoonge steld. Nadat door een hartelijk applaus blijk was gegeven dat de aanwezigen volop van deze leerzame lezing hadden geno ten, dankte de voorzitter de hr. Enke aar voor zijn interessante causerie. Zooals reeds eer gemeld zal de mi nister van Binnenlandsche zaken Woens- dag 21 Maart a.s. een bezoek aan on ze gemeente brengen. De minister arriveert, vergezeld van het college van Gedeputeerde staten, Middelburg! CITY. Mein Madel ist eine Verkauferin, Liane Haid en Willy Forst waarbor gen een vroolijke en vlotte film ,met 'r aardig melodieus liedje, humor bren gend en een opgewekte sfeer schep pend. Het temperamentvol gravinnetje, ge stoord en verstoord bij de repetitie voor het tuinfeest op het prachtige deftige slot, is mild in haar veroordeeling van den indringer- Zelfs is ze zeer toege vend, luistert graag naar den innemen- den „doctor in de philosophie", en waardeert zijn vrijmoedigheid met een aanstelling tot bibliothecaris. Een stoffig baantje, doch het bezoek van de charmante gravin inspireert hem tot 't zingen van meeslepende Schlagers brengt haar tot bewondering en beiden tot de liefde. Ihre Durchlaucht en bibliothecaris: liefdesprobleem met vele moeilijkheden en hinderpalen. Maar een avontuurlijk en zeer amusant boottochtje, en Peter's (Paul Kemp) medewerking is een goede stap op den levensweg. Gravin, en Ver kauferin in Peters „Geschaft": beider gelijkenis en beider uiting van liefde sticht verwarring in André's brein Maar dit slechts tijdelijk. Paul Kemp brengt natuurlijk veel vroolijkheid in deze film, waarin de Ufa ook nu weer voor mooie buiten opnamen en prachtige fotografie zorgde De parachute springer. Twee werklooze vliegeniers, honger en armoede lijdend, doch hun goed hu meur behoudend, nemen elk baantje dat zich voordoet aan. De een, Douglas Fairbanks Jr., voert gevaarlijke sensationeele luchtacrobatiek uit, gevolgd door een angstige parachu tesprong. Ook als vervoerders per vlieg tuig van gesmokkelde goederen onder nemen ze roekelooze tochten. In deze sensatierijke film zien we menig vlieg tuig te pletter vallen, waarbij de stuk ken er letterlijk af vliegen. Sensatieliefhebbers kunnen hun hart ophalen. De Jantjes. 't Zal zeker niet dikwijls voorkomen dat een film zoo in den smaak van het publiek valt, dat men zich genoodzaakt ziet de vertooning met -een volle week te verlengen. En dit geval doet zich nu toch werkelijk voor met „De Jantjes" de eerste Nederlandsche geluids-film waarover vorige week te dezer plaatse uitvoerig is geschreven. Waar dan toch die groote aantrek kingskracht in schuilt? Er zijn vele fac toren voor aan te wijzen, maar een van de belangrijkste zal wel zijn dat men het gesproken woord nu ook „verstaat". Het eveneens hieruit voortvloeiende en ze kef niet te onderschatten voordeel is dat de vermoeiende en wat óók wel gebeurd niet altijd feillooze vertalin gen, dwars door het beeld heen, zijn komen te vervallen. Het goede spel, de knappe techniek Middelburg, 17-III-'34. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 11 °C (52 °F); laagste 5.5 °C (42 °F). Heden 9 h: 6.6 °C; 12 h: 9 °C. 6 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 748 mm; laagste 738 mm. Hoogste barometerstand in het Euro tijdens het begin van den wereld-oorlog peesche waarnemingsgebied: 753.9 mm zulk een invloed had op het Russische T lof, en op een deel van het wereldge beuren, en die tenslotte op afgrijselijke wijze vermoord werd, levert ongdlwij- 'eld stof voor verscheidene interessante filmwerken. Men krijgt den indruk, dat de M.G.M. getracht heeft, haar film zoo waarheidsgetrouw mogelijk te maken, wars van elke goedkoope sensatie. Zoo beeldt dit werk eigenlijk alleen uit, hoe deze eenvoudige monnik zulk een in vloed kreeg op de Czarina en den Czaar, hoe zijn in den aard verdorven karakter doorzien werd door prins Tsegodiëf, en hoe hij den dood vond. Maar ondanks de vrij sobere geschiedenis boeit deze film toch de aandacht als weinig andere, In de eerste plaats is het reeds belang wekkend, een blik in het leven van den allerhoogsten Russischen adel te slaan, (het leven van een keizer en keizerin vóór en achter de coulissen mede te maken), maar bovenal is het interessant zulk een bijzondere figuur als die van Raspoetin als levend wezen te zien en te hooren. De Raspoetin, die deze ge schiedenis draagt, leeft inderdaad voor den toeschouwer. Lionel Barrymore geeft er een onvergetelijke creatie van waaraan zijn naam immer verbonden zal blijven Er is nog heel veel goeds van deze film te zeggen, van de indrukwekkende kerkdiensten, de mooie koren, de fraaie paleis-interieurs, het uitstekende spel van de andere Barrymores erf nog een vijftal hoofdfiguren, enz. enz. De ons voor dit verslag toegestane ruimte' is echter te klein om zelf maar bij bena dering den indruk weer te geven, die dit alles maakt en nalaat. En we twijfe len niet, of elke liefhebber zal dit schoo- ne en grootsche filmwerk zelf willen zienen hooren te Isafjord; laagste 723.6 mm te Aber deen. Verwachting tot morgenavond Matige tot krachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijde- ijke opklaring, regen- en hagelbuien, iets kouder. Zon op: 6 h 13; onder: 18 h 06. Licht op: 18 h 36. Maan op: 6 h 27; onder: 21 h 11. Zondag 18 Maart: Zon op: 6 h 10; on der: 18 h 07. Licht op: 18 h 37. Maan op: 6 h 42; onder: 22 h 32. E.K. 23 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij.) Maart. Hoogwater. 2.14 14.40 2.51 15.17 3.32 15.56 Laagwater te Maart. Hoogwater. 4.22 16.43 4.55 17.17 5.30 17.50 Gymnastiek. De jaarlijksche onderlinge gymna- stiekwedstrijden voor dames en heeren van de gymnastiekvereeniging „Achil les" te Middelburg, om de Miss Blance- en voorzittersbekers' zullen plaats hebben Woensdag 21 Maart in de Concert- en Gehoorzaal. De wedstrij den bestaan uit een drie-kamp vrije oefening, brug, paard. Als juryleden zullen fungeeren de heeren K. de Vries en J. H. Koers. OM EEN VIJFDE PREDIKANTSPLAATS. Herhaald verzoek om een vrij zinnig-hervormde predikant te beroepen in Middelburg. Vanwege de Ver. van Vrijz. Hervorm den te Middelburg is aan de beide ker ke ijke kiesvereenigingen „Schrift en Belijdenis" en „de Naam des Heeren is een sterke toren" te dezer stede het vol gende schrijven gezonden: „De „contact-commissie met de Ned Herv. kerk" van de Ver. van Vrijz. Her vormden alhier neemt bij dezen de vrij heid het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Bovengenoemde commissie heeft ver nomen, dat dezer dagen een viertal zal worden opgemaakt, voor het beroepen van een Ned. Herv. predikant in de va cature van wijlen ds. de Visser. Daarom richt zij zich tot uwe Vereeniging met beleefde verzoek om Uwe medewerking te verleenen tot het beroepen van een predikant van Vrijzinnig Christelijke be ginselen en wel bij voorkeur van a Landstra, voorganger der Ver. van Vrijz Hervormden alhier. Zij meent dit te mogen doen in de sterke overtuiging, dat een dergelijk be roep net alleen zou zijn in 't geestelijk belang van een groote minderheidsgroep in de Ned. Herv. Gemeente alhier, die der Vrijz. Hervormden, maar ook in dat der Ned. Herv. Gemeente zelf. Wat toch is het geval? Gelijk U bekend kan zijn heeft de Ver. Za. 17 Zo. 18 Ma. 19 Hoog en Za. Zo. Ma. 17 18 19 Laagwater. 8.58 20.58 9.32 21.36 10.08 22.12 Wemeldinge Laagwater. 9.50 22.03 10.28 22.44 11.06 23.22 van Vrijz. Hervormden te Middelburg, bij het ontbreken van een predikant van eigen richting in de Herv. kerk, tot taak te voorzien in de geestelijke behoeften larer leden. Zij doet dit echter niet als een soort vrije gemeente, dus als los staande vereeniging, maar heeft tot doel haar werk te verrichten, onder leiding van een eigen voorganger, overeenkom stig de beginselen der Ned. Herv. kerk hier te lande. Dit moge o.a. blijken uit iet feit, dat jaarlijks een aantal leer lingen van ds. Landstra wordt aangeno men en bevestigd tot lidmaten dier kerk, waarbij zij trouw beloven aan de belijde nis, zooals deze vervat en opgevat is in art. 39 van het Reglement op het Gods dienstonderwijs. Ook de Ver- van Vrijz. Hervormden wil dus op hare wijze medewerken tot den bloei van de Ned. Herv. Kerk en haar parool is dan ook: blijf trouw aan de kerk. Maar het is niet te ontkennen, dat het in het bizonder voor het bestuur onzer vereeniging en voor den Voorganger steeds moeilijker wordt de leden op te wekken, om in die trouw standvastig te blijven. Ook Gij zult het met ons eens zijn, dat het voor velen bezwaarlijk is om nog den band te voelen met een kerk, waartoe zij wel rechtens en naar hun beginsel behooren, maar die, behalve dan financieel, geen contact meer zoekt met een groot deel van haar eigen le den. Dat is o.i. zeer te betreuren, daar te vreezen valt, dat hoe langer hoe meer bij deze leden, dit verband met de kerk losser zal worden, waar zij in de prac- tijk absoluut buiten komen te staan. Te betreuren ook voor de kerk zelf, ais langzamerhand een groote en belangrij ke groep aan haar ontgroeit die op godsdienstig gebied zooveel levensvat baarheid vertoont, zooals kan blijken uit het vele werk, dat door de Ver. van Vrijz. Hervormden nu zelfstandig wordt verricht; ook onder de jeugd, b-v. in 'n zeer bloeiende Zondagsschool. Dit alles overwegende, wil onze Com missie nogmaals een beroep doen op Uwe medewerking, om bij de verkiezing van een predikant rekening te houden met rechten en belangen van vele rijz. Hervormden hier ter stede, door te be roepen hun voorganger, die gelijk de predikanten Uwer gemeente de gelofte heeft afgelegd, om in de Ned. Herv. Kerk met ijver en trouw daarin werk zaam te zullen zijn, om overeenkomstig de beginselen en het karakter van de Hervormde Kerk hier te lande, t Evan gelie van Jezus Christus te verkondigen r.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1