ELIXER KORT ZEEUWSGH NIEUWS. KERKNIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. GOES. WALCHEREN. FVFNREDIGE VERTEGENWOORDIGING EN DISTRICTENSTELSEL. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. !£EUWSGH-VLAANDEREN W.D. ÜUZ&ZilVAN pekela-groningen 'rrymr ingevolge artikel 101 eerste tot zevende lid en artikel 101 negende lid als volgt vast te stellen: Singelstraat (U LO) 570 en 2366; Nieuwe Haven (ULO) 549 en 394; Singelstraat (L.O.) 1342 en ƒ250; Heerenggracht (LO) ƒ1177 en ƒ250; Zuidsingel (LO.) ƒ2550 en 250; Gravenstraat (LO) 2723 en ƒ250, Verwerijstraat (L..O.) 1842 en 250; Wal (L.O.) 2947 en nihil. Verhuring voormalige Militaire Slachterij". B. en W. stellen voor overeenkomstig het verzoek van J. van Graafeiland met ingang van 1 Mei aan hem op nieuw en onder dezelfde voorwaarden te ver- huuren de voormalige militaire slachte rij met bijbehoorende erf, aan den Lan- gevielesingel. Verkoop gemeentegrond. B. en W. stellen den Raad voor aan L. de Rijk te verkoopen de bouwperceelen 18 en 19 bij de Griffioen teneinde daar op een dubbel woonhuis te bouwen, zulks volgens de destijds vastgestelde bepalingen en prijzen. Een recepten-bus. Naar velen onzer lezers zich zullen herinneren, hebben we een kleine re cepten-bussen-strijd in den Goeschen Raad gehad, en de meesten zullen ook weten, dat slechts één receptenbus het won, die van apotheker M. Hombergen. Deze receptenbus werd een plaatsje waardig gekeurd tegeg het Goesche Stadhuis, aan de Kerkstraat, en, naar 'n advertentie in dit nummer meldt is deze bus thans ter plaatse aangebracht. Een nieuwigheid voor Goes en een gemak voor de clièntéle van apotheek Hombergen! Wandeltocht „De Amateur." Naar men ons meldt, zal de Goesche wandelsportvereeniging „De Amateur" op 10 Mei a.s. een wandeltocht door Z.- Beveland organiseeren. Het parcours zal ten hoogste 35 km lang zijn en door het mooiste deel van bloeiend Zuid-Beveland voeren. RAAD GRIJPSKERKE. Wegverbetering in werkver schaffing. GRIJPSKERKE. Onder voorzitter schap van burgemeester de Keijzer ver gaderde de raad der gemeente. Alle le den waren aanwezig. Door Gedeputeerde Staten is aan de hand van de door de gemeente ingezon den bescheiden, het bedrag der uitkee- ring per inwoner vastgesteld op 6.851, Tegen schorsing der kermis te Oud- Vossemeer bleek geen bezwaar te be staan. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd benoemd de heer P. Huijs- man (aftr.) De heeren A. de Kam en J- C. Cevaal hebben bedankt als lid der commissie tot wering van schoolver zuim. In hun plaats werden gekozen de heeren G. Davidsc en J. Wisse Ez. Het voorschot voor 1934 voor de bij zondere school in deze gemeente werd vastgesteld op een totaal bedrag van 1329. Een voorbeeld aan de hand van den uitslag der laatste Kamer verkiezingen. Dr. S. S. Smeding te Middelburg schrijft in „Het Vaderland' van 14 Mrt. j.L: „In mijn onlangs (bij W. J. Thieme Cie) verschenen geschrift: „Het kie zersvolk en zijn Kamerleden" heb ik ge poogd de theoretische bestaansmoge lijkheid aan te toonen van een kiesstel sel, hetwelk de essentieele bestanddee- len van de Evenredige Vertegenwoordi ging en het Districtenstelsel op harmoni sche wijze in zich vereenigde. Kort gezegd kwam dit hier op neer, dat elke uitgebrachte stem een tweele- digen zin zou hebben: aan den eenen kant zou de „partijfactor" van de stem, naar huid gen trant, mede-bepalen het aantal zetels, hetwelk elke partij in de Tweede Kamer zou bezetten, aan den anderen kant zou „de persoonlijke fac tor" van de stem, op d'een of andere wijze, dienen te bepalen wie voor het eene district, wie voor het andere in de volksvertegenwoordiging zou zitten. Terecht is er in „Het Vaderland" (3 Febr. j.l.) op gewezen, dat het cardina- le punt voor de mogelijke vereeniging van Evenredige Vertegenwoordiging en Districtenstelsel hier ligt: of er, op grond van den uitslag der stemming in de 100 districten, een redelijke, bevre digende en tevoren wei-omschreven ver- deelingsmogelijkheid bestaat, volgens welke de vertegenwoordigers der ver schillende partij (E.V door de verschil lende districten (D.S.) geleverd zullen worden? In het betrokken geschrift heb ik de beginselen, volgens welke dit m.i. mo gelijk was, geschetst; de zaak is echter naar ook uit de uitvoerige beschou- Als gevolg van de in werkinggetre- den wet op de couponbelasting werd besloten de hieruit voortvloeiende las ten op belanghebbenden te verhalen. Aangezien de zijkant van den Dorps weg bij de hofstede van Coppoolse ge vaar voor het verkeer oplevert, stelden B, en W- voor, daarin verbetering aan te brengen, door in de eerste plaats over te gaan tot grondaankoop voor ver- breeding, voorts de verder afgelegen sloot eveneens aan te koopen, de sloot over de geheele lengte te rioleeren, en te dempen. Algemeen werd dit plan toegejuicht. Men drong er op aan, zoo veel mogelijk te zorgen, dat werkloozen den hieraan verbonden arbeid kunnen uitvoeren. Met algemeene stemmen werd tot den aankoop van den noodigen grond, en uitvoering van het werk, besloten en verdere uitvoering daarvan aan B. en W. opgedragen. De kosten werden voorloopig op 600 geraamd, door den Polder Walcheren is ten hoogste f 180 toegezegd als bijdrage in de kosten ten opzichte van dat ge deelte, waarbij het belang van den pol der is betrokken. De v o o r z. deelde mede, dat het vol gende punt op de agenda „verbouw van het door den heer Dronkers bewoonde huis der gemeente", niet kon worden be handeld, daar deze zaak door te late in zending voor bestek en teekening niet genoegzaam voorbereid kon worden. Bij de rondvraag leverde de heer Vlieger critiek op de commissie voor de werkverschaffing. De v o o r z. meen de echter, dat er weinig of niets op het werk der commissie valt aan te mer ken. In verband met een en ander werd besloten, dat de Raad voortaan zal be slissen, of werkloozen bij particulieren te werk gesteld kunnen worden. KLOETINGE. Woensdagavond hield de Chr. Historische kiesvereeniging al hier haar jaarvergadering. Aanwezig 14 leden. Uit het verslag over 1933 bleek, dat het aantal leden 48 bedraagt. Uit de rekening van den penningmees ter bleek dat over 1933 een klein te kort is. Hierna werd behandeld de agenda van de op 6 April te Utrecht te houden vergadering der Unie. Vervolgens hield de heer W. Oostingh een refesaat over het gemeentelijk be lastingstelsel. Spreker stond stil bij het ontstaan over belastingen in vorige eeu wen, de verdere ontwikkeling der be lasting en het huidige belastingstelsel in deze gemeente. Op dit referaat volgde eenige bespre king, waarna de voorzitter den spreker dank zegde voor zijn interessante lezing. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag gaf het Christ. Gemengd koor „Looft den Heer", alhier 'n uitvoering in de Her vormde kerk onder leiding van den heer J. H. Tamminga. Een 11 tal zangnum mers werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Ook het jeugd koor gaf een 5 tal liederen ten beste, welke getuigden van flinke oefening. Als toegift werden de aanwezigen verrast met een aantal soli gezongen door mej. F. Oossewaarde, den heer A. Reinhout en mej. M. van den Bergh. Een en ander geschiedde met mede werking van mej. W. D. van de Linde, wing, welke „Het Vaderl." er aan wijd de, afgeleid mag worden van vol doende belang, om er hier nog iets na der op in te gaan. Teneinde nu althans eenige aanslui ting op de werkelijkheid tot stand te brengen, heb ik de cijfers van de laatste Kamerverkiezing volgens dit stelsel be werkt. Daarbij werd ondersteld: a. Dat voor heel Nederland een ver tegenwoordigend lichaam, volgens het stelsel EV. -f- D S,, gekozen moest wor den; b. Dat ons land verdeeld was in acht tien kies districten, overeenkomen de met de kies kringen; c. Dal er dus achttien vertegenwoor digers gekozen moesten worden; d. Dat aan de verkiezing slechts deel namen de partijen, die 26 April j.l. meer dan 1 zetel verwierven (R.K., S.D., A.R., C.H., L.S., V.D., K.H., S.G.). De in de achttien kieskringen op deze partijen uitgebrachte stemmen zijn over zichtelijkheidishalve op honderdtallen af gerond. Dat levert aldus dan een to taal op van 33346 geldige stemmen; verdeed als volgt: RK.: 10372; S.D.: 7984; A.R.: 4999; C.H.. 3399; L.S.: 2588; V.D.: 1889; K.H.: 1183; en S.G.: 932. De gewone berekening, naar het stel sel der grootste resten, moge hier ver der achterwege blijven; de bovenge noemde uitslag levert bij eerste verdee ling 5 R.K. zetels; 4 S.D.; 2 A.R.; 2 C. H.; 1 L.S. en 1 V.D.; de restzetels v'al- len, .volgens het .stelsel der grootste overschotten, toe aan R.K C.H. en L. S. elk een, omdat de communisten en de Staatkundig-Gereformeerden, bij 18 Kamerleden, geen van den kiesdee- ler halen. i Naar den trant der Evenredige Ver- tegenwoordiging zou een Parlement van j 18 leden, volgens den uitslag der verkie zingen van 1933, dus bestaan uit: 6 Roomsch-katholieken; 4 Sociaal-de mocraten; 3 Anti-revolutionnairen; 2 orgeliste in de Herv. Kerk en viel ten zeerste in den smaak. NISSE. Woensdag j.l. vierde de oud ste ingezetene dezer gemeente de wed. J. Nieuwenhuize geb. Oudekerk, onder vele belangstelling van familie en inge zetenen, na een ernstige ziekte in de volle gezondheid haar 90sten verjaar dag. Vele bloemen en felicitaties wer den haar aangeboden- De drie-kleur wapperde van verschillende huizen en een eerepoort versierde haar woning. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen", bracht des avonds een serenade. SMOKKELAARS TEGEN DEN. BOOM GEVLOGEN. In den Kieldrechtpolder nabij Clinge is na een wilde achtervolging door de Belgische douanen een vrachtauto te gen een boom gereden. Het voertuig bleek geladen met 2500 kilo boter. De twee inzittenden waren afkomstig uit Hulst en zijn gearresteerd. Auto en boter zijn in beslag genomen. OOSTBURG. In langen tijd zagen wij de Beurs niet zoo goed gevuld bij eeni ge uitvoering als Woensdagavond bij de uitvoering van O. K. V. (Oostb. Kweek school vereeniging). En allen zullen ge noten hebben, immers de „Kweek" heeft haar ouden naam gehandhaafd en uitstekend werk geleverd. De muziek, zoowel als de zang, waren keurig. Na de pauze kregen we het blijspel in drie bedrijven: „Het duistere punt" uit het Duitsch van G. Kadelburg en R. Pres- ber, dat goed vertolkt werd, ondanks een paar lastige rollen, die er in voor kwamen, De uitspraak was zeer goed verstaanbaar en beschaafd; voortdurend klonk dan ook de gulle lach der toe hoorders door de zaal. Van harte roe pen wij O.K.V. toe: „Tot weerziens!" SCHOONDIJKE. Woensdag kwam de bijzondere vrijwillige landstorm alhier in vergadering bijeen. Tal van genoodig- den waren aanwezig. Na een inleiding van burgemeester Bleiker hield de heer Laernoes van Vlissingen een hartelijk toegejuichte rede. Overste Bierman was verhinderd tegenwoordig te zijn. Enkele brevetten werden uitgereikt en de beide bekende films vertoond. De heer M. J. Visser te Sluis is benoemd tot rijksklerk ten kantore van de inspectie der directe belastingen te Terneuzen. Een gemeente 87 jaar vacant. Te Een (Dr.) had de Geref. Kerk van 18461847 tot predikant ds. J. Mekkes. Sinds dien tijd is de gemeente vacant. Thans zal die vacature weer vervuld worden. In combinatie met Veenhuizen is beroepen cand. P. van Til te Enuma- Christ.-historischen; 2 Liberalen; 1 Vrijzinnig-democraat. De boven gestelde vraag wordt nu concreter: hoe deze achttien Kamerle den, op grond van den feitelijken verkie zingsuitslag, waaruit zij schematisch te voorschijn kwamen, zoodanig over de 18 kiesdistricten te verdeelen, dat elk hun ner niet alleen „zit" voor een district, maar dat ook de politieke zijde van den districts-uitslaig min of meer tot uit drukking komt in de politieke kleur van haar vertegenwoordiger in de Kamer? In mijn geschriftje gaf ik een methode hiervoor aan; eenigszins aangevuld en iets eenvoudiger geformuleerd zij dat hier in 't kort nader uitgewerkt. Rede- neerende uit het beginsel der Evenredi ge Vertegenwoordiging moet men, in ons stelsel, zeggen: als bv. de R.K. recht hebben op 6 zetels en als dit recht ver worven is door de R.K. stemmen in alle 18 kiesdistricten gezamenlijk, dan is het voor de hand liggend, dat d i e zes di stricten, waar achtereenvolgens de mees te R.K. stemmen uitgebracht werden, de zes R.K. vo.ksvertegenwoordigers zul len leveren. En zoo met de andere par tijen navenant. We stellen dus een tabel samen, waar in voor elke partij bovenaan staat het district, waarin zij haar meeste stem men, vervolgens het district, waarin zij op één na haar meeste stemmen ver wierf, en zoo voorts. Ik heb die tabel, met nog enkele vol gende, opgesteld, doch haar reproductie zou hier vermoedelijk teveel plaatsruim te in beslag nemen. Elke belangstellen de echter kan zulk een tabel zelf op stellen. Uit deze tabel lichten wij nu: de bo venste zes R.K.; id. vier S.D.; id. drie A.R. en zoo voorts. Deze eerste verdeeling geeft dan de volgende dis trictenbezetting. R.K.: 's-Hertogenbosch (I); Maastricht NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR,VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC (Ingez. Med.) til, die dit beroep heeft aangenoi'nen. Dit is zeker wel een zeldzaamheid in de Kerken: een vacature van 87 jaar weer vervuld. DE GEREFORMEERDEN EN DEN VREDE. De Gereformeerde Vereeniging voor daadwerkelijke Vredesactie heeft een getuigenis aan de Christelijke kerken in alle landen gezonden, waaraan wij ont- leenen: „Naast den onwil om nationale ont wapening te aanvaarden, moet geconsta teerd worden, dat de leiders en macht hebbers der volken onmachtig blijken te zijn (kwade trouw zij uitgeschakeld) om internationale ontwapening door te voe ren. Toch er is nog één lichtpunt, één mogelijkheid. Als degenen, die Jezus Christus belijden als hun Heiland en Zaligmaker, als Redder der wereld, die wereld, welke God zóó lief heeft, dat Hij te harer redding Zijn lieven Zoon niet gespaard heeft; als de leden der Christelijke kerken zich hun roeping be wust worden en gemeenschappelijk aan volken en overheden in naam des Hee ren toeroepen: „Houdt op dan is er nog redding van het gevaar, dat ons le ven in gelijke mate bedreigt. Om de ker ken tot dezen roep over dè wereld op te wekken, richten wij dit getuigenis tot de kerk van Jezus Christus in haar ver schillende openbaringsvormen. Dit ge tuigenis richten wij tot de kerken in het onwankelbare geloof, dat we één zijn in Jezus Christus; dat niets ons van Hem en niets ons van elkander, die toch te zamen het ééne lichaam vormen, schei den kan. Wij vragen met grooten ernst en aan drang aan alle Christelijke kerken, dat zij tezamen schuld belijden en daarna ook tezamen de handen ineen slaan om, onder inwachting van Gods zegen, tot eere van onzen God en Zaligmaker, tot welzijn der wereld, en tot opbouw van de gemeente van Jezus Christus, alles te doen, wat tot bestrijding van het oor logsgevaar voor de kerken mogelijk en oirbaar is. Wij spreken daarbij den vu- rigen wensch uit, dat het moge komen tot gelijktijdige synodale vergaderingen van alle kerkengroepen, die daarna in een gemeenschappelijke samenkomst een door allen aanvaard getuigenis over heel de wereld zullen doen hooren. En God geve, dat dit getuigenis moge staan in het teeken van onvoorwaardelijke af wijzing en veroordeeling van het oor logsgeweld, met het vermaan aan alle leden der kerken: af te staan van de ongerechtigheid en de zonde, die oor- lig en oorlogsvoorbereiding is". (I); Tilburg (I); Nijmegen (I); Amsterdam (III). S.D.: Amsterdam (III); Rotterdam (II); 's-Gravenhage (I); Groningen (II). A.R.: Dordrecht (I); Leeuwarden (I); Groningen (II), C.H.: Arnhem (I); Zwolle (II). L.S.. Amsterdam (III); Rotterdam (II). V.D.: Den Helder (I). I is een maal, II is twee maal, III is drie maal bezet. Hieruit blijkt, dat van de 18 distric ten 9 reeds onmiddellijk toegewezen kunnen worden. Voor de vier twee- of drievoudig be zette districten passen we, in combina tie met onze op E.V. berustende eerste verdeeling, nu het meerderheidsbeginsel toe. Aldus: In Rotterdam is een soc.- dem. of een liberaal gekozen; de S.-D. hebben er 893, de L.S. 278 stemmen, dus valt Rotterdam redelijkerwijs den S.D. toe. En zoo vervolgens Zwolle b.v. is dub bel bezet, R.-K.: 574 stemmen, C.-H. 331 dus valt Zwolle den R.-K. toe. Na aldus de meervoudig bezette dis tricten óók reeds in eersten aanleg toe gewezen te hebben, zijn 13 van de 18 districten (ruim 72 pCt.) al bezet. *®r" volgens wordt nu ten aanzien van de resteerende zetels en districten precies dezelfde werkwijze toegepast. Na de eerste toewijzing zijn nog open Leiden, Haarlem, Middelburg, Utrecht en As sen; daarover zijn te verdeelen: 2 libe ralen, 1 roomsch-katholiek, 1 chr.-histo- risch, 1 anti-revolutionair. Een tweede geheel volgens dezelfde grondbeginselen opgestelde rangschik kingstabel levert dan dit resultaat. L.S.: Haarlem (I); Utrecht (II). R.-K.: Leiden (II). C.-H.: Leiden (II). A.-R.: Utrecht (II). Direct toegewezen wordt nu, in twee de instantie, Haarlem (enkelvoudig be zet) (L. S.); vervolgens van de dubbel- I. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I STEUNT HET HOLLAND-HUIS t Reeds 10 jaar lang vormt het Holland- Huis te Brussel een economischen voor post, die den vreemdelingen den arbeid van Nederland en onze Indiën duidelijk maakt op industrieel-, handels- en land- bouw-gebied. Daartoe worden er door loopend verschillende producten op aantrekkelijke wijze tentoongesteld in een ruimte van ca. 1500 m2 oppervlakte; daarnaast worden tijdelijke vaktentoon stellingen gehouden. Dit alles draagt be langrijk bij tot bevordering van onze handelsbetrekkingen met het buiten land. Een afzonderlijk informatie-bureau, dat voortreffelijk werk doet, geeft ver der alle gewenschte inlichtingen. In het Holland-Huis hebben voorts op verschillend gebied lezingen en demon straties plaats, terwijl onze nationale feestdagen er gevierd worden en aldus het saamhoorigheidsgevoel bij de leden der groote Nederlandsche kolonie in België wordt versterkt. Alles samen reeds redenen genoeg om deze stichting, welke door particulier initiatief tot stand kwam en zonder vas te subsidies werkt, warme sympathieën toe te dVagen. Hoeveel te meer is deze gerechtvaar digd, nu het Holland-Huis, door voorloo pig gemis aan Rijks-subsidie, een ver sterking van inkomsten zeker van noo- de heeft! Met toestemming van den Minister van Justitie is thans eene verloting ge organiseerd, waarvan de fraaie hoofd prijzen zijn: een motorboot ter waarde van 4300, een luxe Ford-automobiel 8 cyl. ter waarde van 2500, en èen sta len toerzeiljacht ter waarde van 1200 Voorts zijn nog 1500 andere prijzen be schikbaar, waaronder ameublement, mo torrijwiel, radio-toestellen enz., bene vens bons van 100, 50 en 25 voor aankoop in le klas magazijnen. De loten bieden voor 1 per stuk prachtige kansen op een mooien prijs. Onder warme aanbeveling van het goede doel, deelen ondergeteekenden mede, dat bij hen de bovenvermelde lo ten, liefst op schriftelijke aanvragen, verkrijgbaar zijn. Zij houden zich voor een zoo groot mogelijk debiet gaarne ter beschikking van de liefhebbers. Middelburg, Maart 1934. Mr. M. van der Veur, Dwarskaai 106a. Mr. J. de Visser, Loskaai 255 Mr. J. Moolenburgh, Loskaai 251 MIDDELBURGIANA. Mijnheer de Hoofdredacteur. Met instemming las ik het ingezonden stuk van „Ingezetene", in Uw blad van Woensdag 14 dezer. Daarin werd meni ge spijker raak op zijn kop geslagen. Wanneer een schip zinkend is, is het bezette districten, naar 't meerderheids- beginsel, Leiden (R.-K), Utrecht (A.-R.). Dan blijven nog over Middelburg en As sent onderscheidenlijk voor C.-H. en Het gecombineerde Evenredigheids- meerderheidsstelsel voor de zeteltoewij zing zou dus, bij een Kamer van 18 le den, en 18 kiesdistricten, overeenkomen de met de huidige 18 kieskringen, een districtsvertegenwoordiging opleveren, welke er als volgt zou uitzien: R.-K. districten: 's Hertogenbosch, Tilburg, Nijmegen, Zwolle, Maastricht, Leiden. S.-D. districten: Rotterdam, s-Gia- venhage, Amsterdam, Groningen. A.-R. districten: Dordrecht, Leeuwar den, Utrecht. C.-H. districten: Arnhem, Middelburg, L. S. districten: Haarlem, Assen. V.-D. district: Den Helder. Een blik op de verkiezingscijfers in de verschillende deelen des lands, en eenige kennis van de politieke toestan den en verhoudingen in Nederland, zul len doen zien, dat deze verdeeling van de volgens strenge Evenredige Verte genwoordiging bepaalde, Kamerzetels over de 18 onderstelde kiesdistricten niet onredelijk is te achten. Vooi wie er van mocht schrikken, dat de drie groote steden alle door soc.-democraten vertegenwoordigd zouden zijn, zij ei op gewezen, dat bij 'n stelsel van 100 dis tricten Rotterdam, Den Haag en Am sterdam uiteraard meer dan één district zullen vormen; door de geografische in deeling dezer districten is het dan wel zeer onwaarschijnlijk, dat andere par tijen daar ook niet „aan bod zouden komen. Ten slotte zal de in mijn stelsel ■voor ziene, verplichte voorloopige stemming over de partijen, welke aan de definitie ve verkiezing zullen mogen deelnemen, het den partijbesturen zeer wel moge lijk maken eenige leiding te geven. Maar dat is weer een ander chapiter. r-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6