GOESCHE COUBANT£!2£ STATER-GENERAAL ZEELAND. WEER EN WIND. KORT ZEEUWS6M NIEUWS. NUMMER 63. TWEE BLADEN. DONDERDAG 15 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. BINNENLAND. „EEN BEST JAAR". GROEIENDE DRUKTE OP DE JAARBEURS. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE S. D. A. P. De A.R.-Kamerfractie zal zich verzetten. Een uitkomst voor Rookers. PiP EERSTE KAMER. Professoren en ontwapening. MIDDELBURG. De jaarlijksche uitvoering van Medio. DE BAZAAR VOOR SLECHTHOORENDEN. RECLAME VOOR DE JAARBEURS. NOODLOTTIG ONGEVAL. BEGIN VAN BRAND. SOES, „Allerzielen" verboden. Kleine brand. M'burg, 15-III-'34. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 8.1 °C (46 °F); laagste 5.4 °C (42 °F). Heden 9 h: 6.5 °C; 12 h: 8.1 °C. 7 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 747 mm; laagste 739 mm. Verwachting tot morgenavond Meest krachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke op klaring, regen- of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Chr. Besturenbond, WILGHEREN. ZEEUWSSK-VLAAHDEREH W.B. COURANT •i&gfolad Voor Middelburg, Goes en agent schap VJissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. c'ontr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by bet Bureau voor Publicitsïtswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent STEUN AAN GARNALENVISSCHERS. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitvoering van art. 37 der Landbouwcrisiswet, zegt de minis ter dat de noodzakelijkheid om aan de arbeidzame groep der garnalenvisschers een, zij het ook geringen, steun te ver- leenen, hem bewogen heeft maatregelen ten behoeve van deze groep te nemen. Een K, B., waarin deze maatregelen zijn neergelegd, is binnen enkele dagen te verwachten. Het bezwaar, dat deze steunverlee- ning uit het Landbouwcrisisfonds moet worden bekostigd, zonder dat daar eeni- ge bate voor dat fonds tegenover kan worden gesteld, wil de minister niet ont kennen. Zeer groote bedragen zijn ech ter voor deze steunverleening niet noo- dig. Op de begrooting van het Land bouwcrisisfonds is hiervoor uitgetrok ken een bedrag van 100.000, maar ver wacht mag worden, dat het den minister mogelijk zal zijn, daar belangrijk bene den te blijven. Indirect komt deze steunverleening mede den pluimveehouders ten goede. Gedroogde garnalen immers zijn een zeer goed eiwitrijk krachtvoeder voor de pluimveehouderij, hetwelk vroeger niet daarvoor gebruikt kon worden door de hooge prijzen, welke deze gedroog de garnalen bij export konden opbren gen, waardoor heel weinig in het bin nenland tegen lagere prijzen kon wor den afgezet. Thans worden de gedroogde garnalen hier te lande verkocht tegen prijzen, die het den pluimveehouders mogelijk ma ken, deze in het mengsel-rantsoen op te neme». De „Standaard" schrijft, dat 1933 een best jaar wasin verband met de ar beidsconflicten. In de statistieken, aldus het blad, tref fen .wij, na den wereldoorlog, geen jaar aan. waarin het cijfer van werkstakin gen en uitsluitingen zoo laag genoteerd is. Beneden de twee honderd bleef het aantal .geschillen; 182 geschillen, betrek king hebbend op 850 ondernemingen kwamen voor. Ebt lage cijfer is te meer verrassend, omdat uiteraard de loonsverlagingen, die werden aangekondigd, en de weige ring om tot het sluiten van collectieve arbeidscontracten over te gaan gereede- lijk aanleiding tot strijd konden geven. Veel is in dit opzicht gewonnen. In het booze jaar 1919 kwamen 649 stakingen en uitsluitingen voor, en wel over 4935 ondernemingen. Van 649 tot 182 is een prachtige val. AI is uiteraard de veranderde con junctuur aan deze daling niet vreemd, toch inag de hoofdoorzaak van den ver hoogden arbeidsvrede wel worden ge zocht in Aalberse's Arbeidsgeschillen- wet Van 1923, die aan het instituut van arbitrage en bemiddeling zoo gelukkige uitbreiding gaf. Hel aantal bezoekers was op den eer stee dag der Nederlandsche Jaarbeurs 9 pCi. en op den tweeden dag 16 pCt. hooger dan op de overeenkomstige da gen der vorige voorjaarsbeurs. Blijkens een bericht in ,.Het Volk" is de h^er Koos Vorrink de eenige candi- daat voor het voorzitterschap van de S. D. A. P., die zich bereid verklaard heeft een candidatuur te aanvaarden. Overeenkomstig de statuaire bepalin gen staat thans vast, dat de heer Vor- het Paaschcongres bij enkele eancodaatstelling voor verkozen zal worden verklaard. ©E VERRUIMING VAN DEN ZONDAGSVERKOOP. Op een „praatavond van de A.R.- KiesVéreeniging te Hoorn heeft het Ka merlid Chr, van den Heuvel, naar de „Slasd, mededeelt, in antwoord op vra- ges betreffende het ontwerp-Verschuur tot wijziging der Winkelsluitingswet meegedeeld, dat de A.R. Kamerfractie ziel zal verzetten tegen de verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag. De fractie acht dit ontwerp niet al leen strijdig met haar beginselen, maar beschouwt het ook als een inbreuk op den „godsvrede" bij het optreden van 't kabinet-Colijn gesloten. IVOROL-tandpasta verwijdert den on- oogelijk bruinen rookaanslag en geeft den tanden de natuurlijke kleur terug. (Ingez. Med.) Van het ongesproken woord zijt gij meester; het gesproken woord is meester over u. In de maand Mei van het vorig jaar heeft een 8-tal professoren een schrifte lijke oproep aan studenten gedaan, om op geenerlei wijze hun wetenschappelij ke bekwaamheden in dienst van oorlog of oorlogsvoorbereiding te stellen. Over deze kwestie richtte het Eerste Ka merlid jhr. v. Citters onlangs vragen tot den minister van Onderwijs. Mr. Mar- chant vond het geval echter niet de moeite waard, om er veel herrie over te maken. Doch daarmee was de vra- gen-steller niet tevreden. Hij vroeg een interpellatie aan, die werd toegestaan, en die gisteren is gehouden. Jhr. VanCitters (a.r.) zag In het „pamflet" niet meer of minder dan een opwekking van verzet tegen het ge zag en een aansporing tot daden van sa botage. Verschillende andere sprekers: mr. Van Lanschot (r-k.) en mr. F o c k (lib.) bleken het daarmee wel zoo ongeveer eens. Doch dr. W i b a u t (s.d.) en prof. Van Kranenburg tapten uit een geheel ander vaatje. Laatstgenoemde vooral trok vinnig van leer; een professor heeft te verkondi gen, wat hij persoonlijk de waarheid acht en de staat heeft daar niets mee te maken, was zijn stelling. Minister Marchant zag in de cir culaire der professoren geen kwaad, in zoover deze een symptoom was van de groote pacifistische actie. Maar den vorm achtte de Minister ongelukkig. Vooreerst moeten hoogleeraren zich niet zoo tol studenten wenden, vervol gens moeten zij beter uitkijken, wat zij teekenen. Overigens bleek de Minister niet geneigd dadelijk disciplinair tegen de hoogleeraren op te treden, daar men dan spoedig de sfeer van de vrijheid van onderwijs raakt. Tegen dit laatste merk te de heer Van Citters weer op, dat hij zich niet keerde tegen wat de profes soren op hun colleges doceeren, maar tegen het feit, dat hoogleeraren buiten hun vak als „blinde leidslieden" optra den. Het eind van 't liedje was, dat de Minister toezegde aan een der profes soren, nl. den vrijzinnig protestantschen itieoloog dr. van Holk te Leiden, die van rijkswege is aangesteld, te zullen mee- dee.en. dat de regeering zijn houding misprijst. De overigen: Van den Bergh van Eijsing en Mourik Broekman, te Utrecht; Tinbergen te Rotterdam en Fokker, Heringa en Van Emden te Am sterdam mogen „hun voordeel doen" met hetgeen bij deze interpellatie aan het licht kwam. Men weet bij een bezoek aan de uit voeringen van „Medioburgum" vooraf een goede verzorging te zullen vinden ook ditmaal getuigden décors en ver lichting, weer van groot artistiek gevoel der leiders. De uitvoering ving aan met welkomst woorden van den voorzitter, den heer Chr. J. Mazure, die speciaal zich richtte tot de vertegenwoordigers van het Bondsbestuur, den Zebra, de T. C. en zustervereenigingen. Spr. wekte alle aanwezigen op „Medio" te blijven steu nen. Speciaal bracht spr, dank aan hem, die het initiatief nam voor een grooter orkest bij de uitvoering en aan de da mes en heeren, die zoo bereidwillig wa ren dit te vormen. Het eerste nummer „Het Kampvuur", bracht een goed uitgevoerde rythmische compositie, die voor de pauze gevolgd werd door het bekende „Scène des Ma rionettes" waarin een kleine variatie was gebracht, en een keurig gedanste menuet, gevolgd door een parodie er op. Maar vóór deze nummers, konden de aanwezigen zich overtuigen van goed werken aan brug, paard, ringen enz, van verschillende afdeelingen van leden en adspiranten. Dat alles onder één num mer was samengebracht, had zeker voor de aanwezigen een welkomen bekoring. De vrije oefeningen van de jongens, vooral van den kleinen voorman, déden zien wat goede oefening kan bereiken, terwijl de humor er niet aan ontbrak. Van de nummers voor de pauze blij ven dan nog te noemen de goed en lenig uitgevoerde „Niels Bukh oefenin gen". Na de pauze kregen de aanwezigen eerst een drietal nieuwe rythmische oefeningen te zien. De zomer-idylle was, een keurig uit gevoerd nummer, dat weer een bewijs gaf van het groote initiatief van den heer Mazure, die de leiding van dit deel nu reeds zoovele jaren op zich neemt, terwijl hij aan de heeren Cappon en De Bruijn goeden steun heeft voor de af- deeling gymnastiek. Het tweede nieuwe was „Tennissen", een dans op de bewegingen van dezen sport, en het derde „Het vroolijke Vlag- gendansje" op de zöo bekende wijze van de Vlaggerei van Morks. Een meer bekend nummer is „De Kwelgeest", dat op verzoek gegeven werd en ook nu weer zeer voldeed.' De staafoefeningen volgens het Niels Bukh-systeem, goed werk, zijn nog ge volgd door „Kinderfantasie", met het tot leven komende speelgoed en het van vroeger bekende maar steeds gaarne geziene „De klok en de porseleinen pop petjes". Hiermede eindigde de uitvoering. Voor het „dansje na" moesten leden en donateurs wachten tot Vrijdagavond in de bovenzaal van „De Vergenoeging". Vanmorgen namen wij een kijkje op den bazaar van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot bevordering van de belangen van slechthoorenden, wel ke bazaar vandaag, morgen en Zater dag gehouden wordt op de bovenvoor-' zaal van de Sociëteit „St. Joris". Deze afdeeling heeft op dit gebied 'n goeden naam en ook nu kan direct wor den vastgesteld, dat de bazaar weer in alle opzichten „in orde" is. Zulks in de eerste plaats, omdat de leden van de handwerkclub en die van de timmerclub vele zeer fraaie en prac- tisch voorwerpen vervaardigden en ten verkoop inzonden, terwijl ook van niet- leden vele artikelen ontvangen werden om in geld om te zetten. Bij de prijs bepaling is rekening gehouden met den tijd en met het verschil in draagkracht van bezoekers- Niet minder aantrekkelijk is de tafel met de verschillende voorwerpen voor de verlotingen. Er is een verloting van kunstvoorwerpen en een van kinder speelgoederen, waarvoor de heer Neu- gebauer als hoofdprijs een grooten krui denierswinkel heeft gewrocht. Een derde verloting heeft twee ver schillende spreien tot prijzen. Maar een niet minder belangrijk on derdeel van de tentoonstelling is de ta fel met gehoorinstrumenten, waar men de nieuwste modellen vindt. Hier kun nen de slechthoorenden zich doen voorlichten en in de aangrenzende ka mer is gelegenheid de instrumenten te probeeren. Een aantal schilden, insignes, blocno tes, enz., uitgaven van de vereeniging ontbreken evenmin. Een bazaar zonder theeschenkerij is natuurlijk niet goed denkbaar. Maar ook verschillende attracties ontbreken niet, als sjoelbak, hengelsport, geluksvarken, grabbelton, rad van avontuur, enz., enz. Voor Zaterdagmiddag zal in de kleine zaal nog een speciale attractie voor de jeugd worden ingericht, waarbij zij ken (Ingez, Med.) nis zal kunnen maken met een aantal overgekomen kabouters. Alles bijeen genomen, kunnen wij oud en jong een bezoek aanbevelen, men weet tevens een sympathiek doel te steunen. Teneinde de zakenmenschen op te wekken de voorjaarsbeurs, die door de Kon. Ned, Jaarbeurs tot en met 22 Maart te Utrecht wordt gehouden, te bezoeken, rijdt een reclame-auto, voor zien van een luidsprekersinstallatie, door Nederland. Gisterenmiddag kwam deze auto voor ons bureau, op zijn reis door Zeeland. Deze reclame-propagandatocht zal zon der twijfel wel belangstelling trekken. Betreffende den toestand van den 21- jarigen v. d. D„ die gisteren door een ko gel getroffen is, vernemen wij, dat de nacht vrij rustig was. De pogingen om den kogel te verwijderen zijn niet ge lukt, daar deze te ver in 't achterhoofd is doorgedrongen. Het linkeroog is zwaar beschadigd. Gisteravond te ongeveer half tien is een begin van brand ontdekt in een rij wielwerkplaats van O. in het Kerspel. In een hoek lagen zakken zaagsel en een dezer zakken was aan het smeulen: er ontwikkelde zich veel rook. De brandweer heeft den brand met emmers water gebluscht. DIEFSTAL. De gisteren alhier aan de politie voor geleide remmer van de spoorwegen, af komstig uit Rotterdam, gehuwd en va der van drie kinderen, heeft bekend zich aan diefstal van geld uit een met den trein vervoerd pak te hebben schul dig gemaakt. De man, die reeds meer malen daarvan verdacht was, heeft zich thans vergrepen aan een pak waarin op zettelijk gemerkt geld aanwezig was. Hierdoor heeft de recherche hem kun nen aanhouden, De man is hedenmorgen „aan den officier van justitie voorgeleid. In de „Prins van Oranje" zou Donder dag 22 Maart a.s. het tooneelspel „Al lerzielen", van Herman Heyermans, op gevoerd worden door het Amsterdam- sche gezelschap v. d. Veer. Zoo was ten minste de bedoeling. Doch dezer dagen ontving de eigenaar van de „Prins van Oranje", de heer Breen, bericht dat de toestemming tot opvoering van „Aller zielen" door den commissaris van poli tie, namens den burgemeester, gewei gerd was. Toen we het bericht ontvingen wa ren we daar verwonderd over. Immers, burgemeester Hajenius staat als vrijzin nig bekend en al eens eer werd „Aller zielen" te Goes opgevoerd, toen werd wél toestemming verleend We vroegen daarom een onderhoud met den burgemeester aan, (dat ons da delijk werd toegestaan), en de burge meester deelde ons toen mede, dat hij principieel niet tegen de opvoering van dit tooneelspel is, vandaar dat hij een vorige maal wel toestemming verleende. Reeds meerdere malen, aldus de burge meester, is „Allerzielen" te Goes opge voerd en iedereen hier heeft dit oude stuk nu wel gezien. Steeds echter was een deel der bevolking, v.n.l. het katho lieke, door de opvoering gegriefd, en om dit deel ditmaal eens niet te ontstem men is thans de opvoering geweigerd. Er zijn nog zoovele goede stukken, al dus de burgemeester, waar niemand aanstoot aan neemt, laat men daar me de komen Men zag gistermiddag rook komen uit een der garages op het terrein echter Café Baarends aan de Voorstad. Na de garage geopend te hebben, bemerkte men, dat een wagen met manufacturen van den hr. Bliek in brand stond. Men haalde den wagen uit de garage, trok de Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 754.8 mm te Vardoe en Abisko; laagste 723.6 mm te Holyhead. O, Zon op: 6 h 17; onder: 18 h 02. Licht op: 18 h 32. Maan op: 6 h 01; onder: 18 h 24. N.M. 15 Maart. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Maart. Hoogwater. Laagwater. Do. 15 0.56 13.26 7.39 19.47 Vr. 16 1.34 14.04 8.22 20.22 Za. 17 2.14 14.40 8.58 20.58 Maart, Hoogwater. Laagwater. Do. 15 2.59 15.25 8.35 20.54 Vr. 16 S 3.40 16.06 9.15 21.28 Za. 17 4.22 16.43 9.50 22.03 manufacturen uiteen en wist het vuur met emmers water te blusschen. Een groot deel der goederen was intusschen vernield. Men vermoedt, dat een vonk of een brandend eindje sigaret op den wagen, die kort tevoren gestald was, is terecht gekomen. Verzekering dekt de schade. In het vei slag, gisteravond in ons blad van de jaarvergadering van den Chr. Besturenbond sloop de zetfout „bijna 40 personen waren aanwezig". Dit moet moet zijn: „bijna 400 personen". ST. LAURENS. Bij ontstentenis van den voorzitter, werd alhier onder lei ding van den heer P. Pieterse de jaar vergadering van de afdeeling van de stichting Vrederust gehouden. In ver band met het feit, dat deze plaatselijke afdeeling thans 25 jaren bestaat, gaf de secretaris, de heer A. Abrahamse Szn. een overzicht van dit tijdvak. Het aan tal leden is gestegen tot 77. De ontvang sten over 1933 bedroegen 86; de uit gaven 71. De heer P. Passenier bracht een uitvoerig verslag uit van de te Vre derust gehouden algemeene vergade ring. Tot afgevaardigden naar de dit jaar te houden algemeene vergadering werden benoemd de heeren M. L. de Regt en P. J. Quist en als plaatsvervan gers A. Abrahamse P.Azn- en A. Slab ber. BRESKENS. De assistent bij de direc te belastingen te Zuiddorpe, de heer de Bokx, wordt met ingang van 1 April a.s. overgeplaatst naar Breskens. BIERVLIET. De heer M. van Leeu wen is met ingang van 16 April benoemd tot agent van politie te Rotterdam. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 4 tot en met 10 Maart, in de pro-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1