BËURSTHERMOMETER van Woensdag. LAATSTE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. LE6ER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. THQLEN. SCHETSEN VAN DE HOEVE. Uw L6nilWGn meeren en worden daarbij tevens gesterkt door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten BELGIE. EEN TEKORT VAN 500 MILLIOEN OP DE BEGROOTING FRANKRIJK. DUITSCHLAND. AMSTERDAM, 14 Maart. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van beden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100-5 100%100%. Ned. 17 1000-414 100%—100%. Ned. 31 1000-4 100—100. Ned. 33 1000-4 100—100. Certificaten-3 881487%. O. Indië 22 1000-6 97—%%. O. Indië 32 1000-5 100—99%. O. Indië 26 1000-4 97%—97. Denemarken Oblig. 1926-5 8584. Duitschl. 100-7 53%—52%. Duitschl. 30 1000-51/2 47—46%-45%. Zwitserl. oblig. '24-5 99%99%. Zwitserl. Staatssp. 1927-47s 9972100. Amsterdam 1933-5 101% 's-Gravenhage 1929-4% 100%100% Rotterdam 1926-1930-4% 95%—95% Utrecht, prov. 1299-% 101% Berlijn 1925-6% 28—28 -120% Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 116%115% C Rott. Bankver. 8080 A Twentsche Bank 8080 A Pref. Gruyyter Zn A. 121- A Pref. Jurgens A 86%87 A Ned. Gist- en Spiritusf. 388388% A De Schelde N.B. 21%21% A Ver. Papf. v. Gelder 52%—53% C Am. Car Foundry 18%18 C Am. Smelt Ref. 28%—27% C Farbenind I G. 78%80% C U States St. C 33%—33 C North Am. Cy 12%—12% A Born. Sum. H.M. 125%125% A Linde Teves en Stokv. 68%68 A Ned. Wol Mol Mij 103%—103% A Singkep Tin M. 957s93. A J. C. Japan Ln. 2729. A Rotterd. Lloyd 44%44%. A S M. Nederland 4846% A Amst. Thee C.M. 6158. A Houth Alberts 35%35% C Baltimore Ohio 18%18% A Southern Rlw 19%19% C Union Pac. Rr, 75%76%. C Int. Nickel Cy 16%—16% A Koloniale Bnk. 56% A N.I. Hbk. 1000 59%—59% C Ned. H. M. 1000 47%—47 A Alg. Kunstz. U. 45%—43-44 A v. Berkels Pat. 19%18 C Calvé-Delft 57%55% A C. Suiker Mpij. 20%20% A Ned. Ford A, M, 158%—162%-66 A Philips Gem, B. afg. 250%—248-46 C Unilever 81 82-81 C Anaconda Cop. 9%9%-% C Bethlehem St. 27 C Kennec Copper 12%12% C Un. States Leather 6%6% A A N.I.E.M.—N.B. 204—204 I A Kon. Petr. Mpij 174%—174%-75 C Contin Oil Cy 11%11% C Shell Union O.C. 6%6% C Tide Water Ass. Oil 6%6% diploma uitgereikt, n.l. aan M. Won- dergem, F. van den Berge, M. v. Hek ken, J. Slabbekoorn, Gerard Sanderse, Joz. de Koeijer, W. J Poley, J. van Vel- zen en H. Slabbekoorn. De oudste leer- ling, F. van der. Berge, sprak een woord van dank voor het genoten onderwijs en de belangstelling van 't gemeentebe stuur en bood de onderwijzers een stof felijk blijk van hulde aan. THOLEN. Naar de N. Z. Crt. ver neemt, zullen de werkzaamheden aan den weg TholenOud-Vossemeer spoe dig een aanvang nemen. Een en ander kan aan de vele werkloozen in deze ge meenten ten zeerste ten goede komen. Benoemd tot deurwaarder bij de rechtbank te Middelburg, met stand plaats Hulst, de heer A. Dijkstra, can- didaat-deurwaarder te Leeuwarden. Verduistering door een notaris. De Utrechtsche rechtbank heeft den 61-jarigen notaris G. A- le J. te Maarsen gedetineerd, wegens valschheid in ge schrifte (vervalsching van acten) en ge bruikmaking daarvan, verduistering en oplichting van gelden in zijn ambt van notaris, veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch luidde 2 jaar en 6 maanden met aftrek. De sergeant-monteur J. Westhof is overgeplaatst van het wachtschip te V 1 i s s i n g e n naar de kazerne van den onderzeedienst. artikelen --werden in beslag genomen. Daaronder bevond zich ook een hoeveel heid sterken drank, DE PRINSES OP DE JAARBEURS. Hedenmorgen heeft Prinses Juliana een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht gebracht. ONDER ZIJN EIGEN KAR GERAAKT. Dinsdag had de 25-jarige W. D. te Rochel, nabij Roermond, terwijl hij met zn kar naar huis reed, doordat het paard schrok het ongeluk onder zijn kar te geraken. Zwaar gekneusd werd de man opge nomen. Hij overleed spoedig aan de gevolgen. Op den spoorwegovergang onder de gemeente Hoensbroek is heden morgen de 62-jarige L. door den trein gegrepen en gedood. GECOMPLICEERD VERKEERSON GEVAL. Op den Bredaschen weg tte Tilburg reed Dinsdagmiddag een groote vrachtauto tegen een boom, ver moedelijk doordat de bestuurder de 19- jarige J. Z. uit Oosterhout door over vermoeidheid het beheer over het stuur was kwijt geraakt. De cabine van de auto werd geheel versplinterd en de bestuurder bekwam inwendige kneuzingen, doch deze wa ren gelukkig niet van ernstigen aard. Dr. B. uit Breda, die toevallig met zijn auto in de buurt was, verleende den jongeman de eerste hulp. Terwijl hij daarmede bezig was reed een andere auto, bestuurd door zekeren B. uit Sittard tegen den wagen van den dokter op. Beide auto's werden nogal ernstig beschadigd. De heer B. bleef on gedeerd. A K.N. Stoomb. Mij. 88. A Ned. Scheepv. U. 45%—45%-45%. A H.V. Amsterdam 192-189-189%. A Java Cult. Mij. 100%100, A N.L Suiker U. 81%—80. A Deli Batavia 132131-129. C Deli Mij. 1000 129—127-125%. A Senembah 151V21487a-149%. C Chicago Milw. 4%4%. A Amst. Rubb. C. 109%108%-1077«. A Deli-Bat, Rubb. 49%487s- A Hessa Rubber 37%3772. A Serbadjadi S.R. 35%3372. Prolongatie 11%. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 13 Mrt. 14 Mrt. Londen 7.57% 7.57% Berlijn 59.03 58.95 Parijs 9.78 9.77 Brussel 34.66 34.64 Zwitserland 48.01 47.97 Kopenhagen 33.87 33.90 New-York 1.48% 1.48% CHR. BESTURENBOND. GOES. Gisteravond hield de Chr. Be sturenbond te Goes e.o. in de Prins van Oranje een zeer druk bezochte jaarver gadering. Bijna 40 personen waren aan wezig. De voorzitter, de heer A. de Lan ge sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Bij al wat ons in dezen tijd neerdrukt en pessimistisch stemt is 't toch aldus spr. verblijdend te zien dat de Chr. Sociale en Vakbeweging steeds meer bet'eekenis krijgt en ge waardeerd wordt. De vakbeweging ls van groote beteekenis voor de werk nemers. Immers, hoe zou zonder haar hun posities zijn? Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer C. K. Maartense, bleek dat de Besturenbond in het afgeloopen jaar zeer vee! werk heeft verricht. Tal van bestuurs- en opepbare vergaderingen zijn gehouden, adressen gezonden, con ferenties gehouden, een huisvlijtten- toonstelling georganiseerd, een Chr. Besturenbond voor Oostelijk Zuid-Be veland opgericht, eenz Het aantal aan gesloten organisaties bedraagt 27 met 1187 leden. De vergaderingen waren goed bezocht. De vergadering werd toegesproken door den heer A. Vingerling, hoofdbe stuurder van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond, die wees op het principieele fundament van den Chr. socialen arbeid: het herstel van den mensch in zijn menschen waarde. Verder wérd een samenspraak „Toch timmerhout" door leden van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond uitgevoerd. Een dubbel raannenkwartet zong een negental liederen. Te ongeveer 12 uur werd de uitste kend geslaagde vergadering door den tweeden voorzitter, den heer R. Buiten huis, gesloten. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Bij W. te Va as veld, nabij Weers- selo hebben politie en belastingambte naren e$n 'inval gedaan, op vermoeden dat er zich injhe't hujs een geheime dis; tilleerdeirij:! zbi) bevinden. Verschillende GEMASKERDE MAN DRINGT WO NING BINNEN. De heer S. te V i e r- verlaten had Zondagavond bezoek gehad. Toen hij zijn gasten uitgeleide had gedaan en weer in de woning terug keerde, werd hij binnenshuis door een gemaskerden man aangehouden, meldt het „N. v. h. N." De heer S die hevig geschrokken was, trachtte door te loopen naar het achterhuis om een wapen te pakken, maar hij werd door den indringer aange grepen. Een worsteling ontstond, waar bij S. zich tenslotte wist los te rukken. Hij rende naar de woning van zijn buur man en riep dezen naar buiten. Geza menlijk keerden zij terug, maar de vo gel was toen reeds gevlogen. Er werd niets vermist, zoodat de in dringer waarschijnlijk angstig door den onverwachten kracKtigen tegenstand onmiddellijk is gevlucht. IN EEN WASCHTOBBE VERDRON KEN. Een 2%-jarig kind van den heer H. te Glanerbrug is Maan dagmiddag in een onbewaakt oogenblik in een waschtobbe met water gevallen en verdronken- ERNSTIGE AANRIJDING. Dinsdag middag is op den weg tusschen Steen- w ij k en Frederiksoord de 56-jarige wielrijder J. S. uit Oosterhoek, die links van den weg op het rijwielpad reed, doordat hij plotseling den weg overstak, door een hem achterop rij dende auto aangereden. Zeer ernstig gewond en met een zware hersen schudding werd hij de dokterswoning binnengedragen, waar de eerste hulp werd verleend. Het slachtoffer mocht niet worden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. BRANDSTICHTING OPGEHELDERD. In Augustus 1932 brandde het groo te magazijn van den kermisreiziger de S., gelegen nabij het station te Sit tard tot den grond toe af. Tal van Waardevolle stukken, w.o. twee groote orgels, werden een prooi van het vuur. De oorzaak van den brand bleef onbe kend en de S. ontving van de verzeke ring, een Rotterdamsch assurantiekan toor, de som van dertigduizend gulden Dezer dagen echter gewerden de Kon. Marechaussee te Sittard gegevens, die 't vermoeden wettigden, dat hier van brandstichting sprake was en dit leidde tot de arrestatie van de S- en zekeren J. H. W„ wonende te Sittard. Beide ver dachten werden naar Maastricht over gebracht, alwaar hun door den officier van justitie een verhoor afgenomen werd. Er zou zijn komen vast te staan dat J. H. W. den brand gesticht heeft in opdracht van de S., die hem als vergoe ding daarvoor een bedrag van de te ont vangen verzekeringssom toezegde, aan welke toezegging hij echter nooit vol daan heeft- Na het gerechtelijk verhoor werd de S. opgesloten, terwijl J. H. W. op vrije voeten gesteld is. ZES ONDEROFFICIEREN IN EEN SLOOT. Maandag wilden een zestal onderofficieren van het garnizoen te Assen aldaar terugkeeren van hun verlof, dat ze in Leeuwarden en Sua- woude hadden doorgebracht. Het vijftal, dat in Leeuwarden woont was met een gehuurde auto des mor gens vroeg vertrokken en wilde hun zesde kameraad uit Suawoude onder weg oppikken. Op den smalen weg bij dit dorp, slip te de wagen en na eerst enkele malen over den kop gegaan te zijn, kwam men in den bermsloot terecht. Door de glazen vlug in te slaan met behulp van toegeschoten omwo nenden waren zij spoedig weer op den wal. Een paard werd voor de auto ge spannen en gezamenlijk werd de wagen op het droge gebracht. De motor wilde nog werken zoo dat de tocht met den gehavenden wa gen werd voortgezet, om prompt op tijd zich te Assen te kunnen melden. ANONIEM GESCHRIJF. Na gé ruimen tijd daarvan gespeend te zijn geweest, hebben eenige ingezetenen van Winterswijk weer anonieme kaarten ontvangen van den „oud-ver pleegde Zandbergen MOEDER VAN 8 KINDEREN DOOR AUTO DOODGEREDEN. Dinsdag avond wandelde op den rijksweg Ven lo-Tegelen de 45-jarige mevr. B. uit Te gelen met 'n andere dame toen zij onver wacht werd aangereden door een haar achterop komende auto. De ongelukki ge werd tegen den grond geslingerd en De peperbusse, het de marketentster. Tal van herinneringen schoten opeens naar boven, toen ik onlangs in het Zon dagsblad, de afbeelding zag, van de dier bare „peperbusse" van Sinte Kruus. Zou den de Sinte Krusenoars nog zoo „colè- rig" worden, als ze hun toren „de peper busse" hooren noemen? Bij een dans partij of kermis, op een der omliggende dorpen, veroorzaakte de nabijheid van één of meer Sinte Krusenoars, soms niesbuien zonder einde bij de plagerige Spes Patriae; „die peper kriebel zoo in m'n neuze". Het was tóch zoo vermake lijk. Maar als dan de Sinte Krusenaar werkelijk „dul" werd, „dunders dul", en zijn tegenstander was een Dee-e-noare! Oei! Want: „ze zun nie fervrozzen op Dêe-e", is hun fier dorps-devies, en bij twisten klinkt het al gauw dreigend: „Zie voorzichtig! Gie! Want ik komme van Dêe-e, en ik èn un mes,da kun d'r drei an". Wat is het allemaal al lang geleden. De tijd, toen ik nog niet wist wat „een tember" was, wat ,,de lochtink" of „de voute". Toen ik zoo menig keer een kort praatje hield met de gebroeders De Lille, Joseph en Antoine, en later, als ik van Gabriël, de jongere „Het Ge trouwe Maldeghem" aannam, dat ik las voor 't feuilleton: „de Wapens neef' van Bertha von Suttner. In dien tijd bezocht ik geregeld een paar hoeven, daar vlak aan de grens. Wat een hemelsbreed verschil toch, het leven op een hoeve dadr, en hier. Op de eene hoeve bestond het woonhuis uit 'n woonvertrek, een mooie kamer, een keetje en een vertrek dat de kel der genoemd werd, doch geheel ge- lijkvloefsch lag. Het bezat slechts gehouden. Het was er heerlijk koel. Eens toen ik er kwam, zaten de meis jes graanzakken te stoppen. Het was midden April, de schoonmaak was klaar, varken en en ze hadden een goed plekje opgezocht voor dat „zittende werkje", lekker in t' zonnetje. Dat plekje was: voor de ge opende buitendeur, in de „mooie" ka mer, op den helder geschrobden vloer, van roode plavuizen. „En", vroeg Tante Rosa, aan mijn kleine gezellin, de vierjarige Leni, „goan jullie 'n kiendje koapen?" „Joa", zucht te Leni verrukt. „Un meisjen?" infor meerde Rosa lachend, want ze was lang op de hoogte met de wenschen. „Nè-è- zei Leni nadrukkelijk, ,,'t moet een knèchtjongetje zien". „Waarom gin meis jen?" wou Rosa weten. „M'èn wulder toch meisjongers genoegt, noe moet het een knèchtjongetje zien", verklaarde de kleine. „Wie zeg et?" vroeg Rosa weer. „Moedere", zei de peuter, op een toon vol vertrouwen. ,,A, dan zal 't wel goed zei nu ook Rosa, „en bid je daar staande moederdieren, terwijl voor de laatsten de meerdere vrijheid van bewe ging nog bovendien zeer aanbevelens Schepen Koninkl. H.V.A. Amerika - Tabak - Philips Unilever Aku Forï Industrie Rubber Markt Obl.Markt Suiker i - Wettig gedeponeerd.) II "7 komen tot rust, kal» Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.j T bekwam levensgevaarlijke wonden. De chauffeur van de auto reed met onver minderde vaart door in de richting Ven- lo. Een verpleegster, mej. H. uit Venlo, die in een andere auto juist voorbij kwam, verleende de eerst hulp. Genees kundige hulp werd onmiddellijk inge roepen, doch de geneesheer kon slechts den dood van mej. B. constateeren. Het slachtoffer was moeder van acht kinderen. De politie zoekt naar den chauffeur van de verdwenen auto. T Nader wordt gemeld, dat de chauffeur B. uit Velden in den aafgeloopen nacht is gearresteerd in verband met dit onge luk. Hij verklaarde van de aanrijding niets te hebben bemerkt. De auto en het' lijk zijn in beslag genomen. dan wel braaf om?" „Moar joa 't, iede- ren oavond", verzekerde Leni. Leni had nog drie zusjes, en toch zei haar Moeder, toen ik vroeg of ze ook jongens had. en hoeveel, „vier". Ik kon er niet uit wijs worden, tot Emerance het ophelderde. „Wij proaten van meis jongers en knechtjongers, we zeggen niet vier „kinders", maar vier „jongers", lijk d'onden", voegde ze er ruw bij, pakte haar luiwagen, en begon weer te schuren, en te zingen: „Moeder, doe te deure toe, 't zijn da weer al Duutsers. Veel zal er ook wel veranderd zijn daar, even goed als hier. Toen schreef ik, als een groote bijzonderheid: ^,ik kwam bij een huisje, en daar liep een varken op de bleek". Zag ik bij een hoeve varkens op de wei loopen, dan vond ik dat „een poepetroep". Nu is dit voor ons al lang een overwonnen stand punt. We weten te goed, welk uitstekend v voedsel een klaverrijke wei bevat, Voor» é'én heel kléin raampje, en werd donker al ook vpor de melkgevende en aan- waard is. Toch doen we niet vaak de varkens op de wei, want: „dat bin me noe eenmaal nie hewend, en, dat a me nie hewend bin.Maar dat var ken op de bleek, daar, bij dat huisje aan de grens, was gemest voor de slacht, en liep daar alleen wat op te luchten. Het huisje bestond uit één enkel ver trek en een houten afdak er naast voor schuurtje. En voor het venster, ja, daar zat., een echte marketentster. Die me bij mijn binnenkomst direct een bord pap aanbood, en daarna vertelde. Hoe ze mee uittrok met den troep Een zwarte japon aan, en een roode kokarde op den hoed. Ze heeft me 't kleine eikenhouten vaatje met de blinkende koperen banden en 't koperen kraantje laten bewonde ren, dat ze dan op haar heup droeg, aan een leeren band over haar schouder, en 1 glimlachend, herdacht ze „de jongens", f reed deze vo en de gretigheid, waarmee die bij een l ken. rust op haar en haar vaatje afstoven. Toen mocht ik took nog even in de mand onder de kachel kijken, ze tilde de zak op, en ik zag het ééndags lam metje, dat de aanwezigheid van de biest- pap verklaarde. Op mijn weg naar huis reed mij de dogcart voorbij, met de kleine ponny er voor, en een viertal fleurige meiskes er in. De huisgenootjes van den beken den ds. K. en twee boerendochtertjes, waarvan de eene haar ponnytje mende. Toen zag ik in gedachten weer die twee andere boerendochters op den roodstee- nen vloer, met een ruige jutezak op de knieën, en ik dacht: „hoe is het toch mogelijk, dat één mensch, die wat heeft rondgekeken in de wereld, al is het niet verder, dan onze eigen provincie generaliseerend kan spreken over de boeren,.... het boerenleven",. Naar verluidt, zou de minister van fi nanciën tot de conclusie gekomen zijn, dat; ondanks zijn vroegere bewering,, dat de begrooting in evenwicht gebracht zou kunnen worden, deze integendeel een tekort van 500 millioen in het voor uitzicht zou stellen. Men schijnt thans nieuwe bronnen van inkomsten te willen zoeken in den ver koop van alcohol, het bezuinigen op de administratieve diensten en de goed- koopere uitvoering van openbare wer ken. (Msb.) WEER EEN SCHANDAAL. Een aan nemer te Montpellier die voor rekening der spoorwegmaatschappij van Zuid- Frankrijk werkte is wegens malversaties en bedrog gearresteerd- De knoeierijen zouden millioenen francs bedragen, In dit nieuwe schandaal zouden eenige vooraanstaande personen zijn betrok ken. DUITSCHE RECHTSPRAAK. Voor de rechtbank te Brunswijk heeft de vroegere evangelische fandsb isschop Wilhelm Beye terecht gestaan op de aanklacht van verduistering. Hij zou vóór zijn benoeming tot bisschop, die uit het laatstvan Jan. dateert (onlangs is hij wegens de zaak waarvoor hij nu terecht staat afgezet) en wel als predikant van het dorp Wingen het bedrag dat een collecte voor de kerk had opgebracht, in zijn eigen zak hebben gestoken. Bo vendien zou hij een blikslager die 83 Mark van hem tegoed had, hebben over- rdering op de kerk te boe- De Vrouwe van d'Oeve Beye ontkent het hem ten laste geleg de €n beweert dat de Pfarrernotbund, die hem als ijverig nationaal socialist haat en vervolgt, hem heeft belasterd en allerlei onjuiste beschuldigingen te gen hem heeft gelanceerd Een collega, dr Merks uit Wildesheun zei als getuige a décharge dat Beye een toonbeeld van onzelfzuchtigheid was ep vaak zelfs afstand deed van vergoedin gen die hem toekwamen Bovendien was hij overladen met werk en altijd in de weer voor de N.S.D.A.P. De blikslager echter, die terecht moest slaan ads medeplicht'ge aa:i het ge veegde bedrog, hield staande dat Beye hem wel degelijk had overreed, zijn per- «•otrJiihe schuld op rikening van de kerk te schrijven. - i. rechtbank heeft den gewezen lus h'O vrijgesproken uil gcbroK aan be* vrijs, doch den blikslager veroordeeld fc* 50 mark boete O'T ben Aagj Hl In te

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2