rouwetaU GOISCHE CCHJPANT^Ü!2 BINNENLAND. ZEELAND. Voor Zelf scheerders WEEH EN mm NUMMER 62, TWEE BLADEN, WOENSDAG 14 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. IIGBEIBURG. SOES. 1UIB-BEVELAND. aats hert ioe- ïand toe- ND. een het ca- sche een jerd. do- rek- de de een ïgrij- ewa- ïarkt ierst >onen PRIJZEN Bedden,, :ten, ELBURGSCHE COURANT Voor Middelburg, Goes en agent- p Vlissingen 2.30, elders 2.50 per I Week-abonn. in Middelburg en &aës 18 ct- P* w' Advertentiën 30 ct. per BeigeU, Xngez. mededeelingen 60 ct. p. r. jj>j camtr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent LOODSGELDEN OP DE SCHELDE. Verlaging niet mogelijk zonder goedkeuring van Beglië? Het liberaal Antwerpsch Kamerlid Joris heeft aan den minister van buiten- ïandsche zaken de volgende vraag ge steld; In het Nederlandsch parlement is een wetsontwerp ingediend tot het ver lagen met twintig procent van de loodsrechten op zee en op de rivieren, welke verlaging eveneens gelden zal voor de Nederlandsche Scheldehavens. Deze tarieven zijn echter bij overeen komst vastgesteld en vastgesteld door 't verdrag van 12 Mei 1863 tusschen Bel gië en Nederland voor het afkoopen van den Scheldetol. Is de minister van oordeel dat de ta rieven in kwestie kunnen worden ge wijzigd in de Nederlandsche wet zonder vüfcra^aand accoord met België? m GERUCHTEN OMTRENT DEN EX-KEIZER ONGEGROND. Naar V. D, nader van gezaghebbende zijde verneemt zijn de geruchten over een terugkeer van den Duitschen ex- keker naar Duitschland zonder eenigen grond. JOODSCHE NEDERZETTING IN DE WIERINGERMEER. Nederland geelt een goed voorbeeld. De Stichting Joodsche Arbeid heeft in de Wieringermeer het werkdorp Nieuwe Sluis opgericht, ter opleiding vam Joodsche uitgewekenen. Uit de uit eenzetting van den voorzitter van de Stichting mr. G. v. d. Bergh en den lei der van het werkdorp dr. Lubinsky, blijkt dat dit werkdorp is bestemd, zoo wel voor Joodsche emigranten, die zich reeds in Holland bevinden, als' voor Jo den, die nog in Duitschland zijn geble ven, en voor wie de toekomst steeds onzekerder wordt. De grondgedachte van het werkdorp is, de Joodsche jongelui de gelegenheid te verschaffen tot verandering van be roep, Om elke concurrentie op de Hol- landsche arbeids- en goederenmarkt te vermijden, zal het dorp, het door haar arbeid verkregen product zelf gebrui- kem. Het dorp zal dus een soort autar kie vormen. Hel zal worden verdeeld in afdeelin- gen, landbouw, tuinbouw en bouw bedrijf, met aanverwante vakken. De deelnemers zullen gebruik maken van de door de groep handwerklieden te verschaffen voorwerpen. Dit principe zal men zooveel mogelijk doorvoeren. lm den Wieringermeerpolder tusschen Slootdorp en Nieuwe Sluis, op ongeveer 30 'km van Alkmaar, is voorloopig 50 ha grond aan de Stichting ter beschikking gesteld, evenals eenige barakken en n schuur. Hier zullen de jongelui tot land bouwer, tuinder, bouwvakarbeider, meubelmaker of smid worden opgeleid. Na verloop van twee jaren kunnen zij dan ©en nieuw bestaan zoeken in lan de® als Palestina, Zuid-Amerika en Australië. De eerst volgende twee maanden wil de leiding ongeveer 110 personen opne- meas, gelijkelijk over de verschillende vakken te verdeelen, om het aantal in de» 'Joop van het jaar tot 150 uit te brei den, 'later zelfs tot 300. Om de jongelui het mogelijk te maken, de beroepen in andere landen uit te oefenen zal de vakarbeid nog worden aangevuld met taalonderwijs, zooals Spaansch, En gelsen en Hebreeuwsch, als leerkrach ten .vaarvoor voor het meerendeel o anders worden gebruikt. Ook voor lichaamsverzorging en lichaamsoefening is voldoende gezorgd. Een derde van deze jongelui zijn ge kozen uit de Joodsche vluchtelingen, die zoodoende weer tot productieven ar beid komen, en tweederden komt uit Duitschland. Cultureel zal het geheel van Jood sche* geest vervuld zijn, zonder zich te brnde® aan eenige Joodsche richting. Het is den jongelui streng verboden zich met de politiek te bemoeien, en zij die- nerj zich de hun verleende gastvrijheid waardig te toonen. De Hoog Commissaris van den Vol kenbond, hoopte dat het voorbeeld door de Nederlandsche regeering gegeven waarvoor hij levendige belangstelling heen, ook in de andere rondom Duitsch- land gelegen landen zal worden nage volgd, Ook de leider van het werkdorp toon de aich uiterst dankbaar en verklaarde iefe te zullen opbouwen, en te werken aan een stichting, die later door Hol- landsche krachten zal kunnen worden overgenomen. Nadrukkelijk werd nog verklaard dat de opgeleide land-, tuin bouwers, handswerklieden, enz. niet in Nederland zullen mogen blijven. INKOMSTENBELASTING. Een voordeeltje voor groote gezinnen. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het Wetsontwerp tot techische herziening van het tarief der inkomsten belasting deelt de minister van finan ciën o.m. mede, dat hij alsnog een wijzi ging heeft aangebracht in art. 1 van deze wet. Deze wijziging beteekent een verhooging van denkin- derafrek voor gezinnen van meer dan vijf kinderen. AFWIJKINGEN WINKELSLUITINGSWET. Het Tweede Kamerlid Vos heeft een paar amendementen ingediend op het wetsontwerp: tijdelijke bevoegdheid tot het vaststellen van bijzondere afwijkin gen van enkele bepalingen der winJkel- sluitingswet. Het voornaamste hiervan wil den levensduur dezer wet verlengen tot 1 Januari 1936. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeependan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos (Ingez. Med.) Wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is door den ontvanger der directe belastingen, enz. te Breskens 35.52, ontvangen, te Hulst 65.70, 43.02, 31.26, 10.92, 4.84; te Oostburg 63,46, te S 1 u i s 12.90, te Terneuzen 14.62, 6.63. NOODLOTTIG ONGEVAL. Hedenmorgen was de 21-jarige v. d. D., die met zijn broer een werkplaats heeft in de Stroopoort nabij den Wal, bezig een hem door een ingezetene ter reparatie toevertrouwd automatisch re volver na te zien. Hijj had het gevaarlijk werktuig in een bankschroef vast ge zet. Op het oogenblik, dat hij in den loop keek, waarbij ook een knechtje aanwezig was, ging het wapen af en drong een kogel den jongeman boven het linkeroog in het hoofd en ging door tot het achterhoofd. In zeer ernstigen toestand is v. d. D. naar het Gasthuis overgebracht, waar operatief is ingegrepen. De politie nam de revolver in beslag en stelt een nader onderzoek in, EEN SLIMME ONTSLAGENE. Maar toch nog niet slim genoeg. Gisterenmorgen kreeg een persoon uit Haarlem, die in het huis van bewa ring alhier een hechtenisstraf had uitge zeten. een spoorkaartje om naar Haar lem terug te keeren. Te Goes verliet de man echter den trein en leverde zijn kaartje tegen betaling bij het stations- personeel in. De stationschef vond aanleiding hier van zijn collega te Middelburg op de hoogte te stellen en deze deed dit den directeur van het Huis van Bewaring weten. Dit had tot gevolg, dat de ont slagene te Goes weer in handen der politie viel en naar Middelburg werd overgebracht, waar proces-verbaal we gens verduistering volgde. Zijn handig bedacht plan om aan geld te komen, viel dus leelijk in duigen, want het geld dat hij te Goes voor zijn kaartje kreeg, is in beslag genomen. De veranderingen aan het „Schuttershof." Wij lezen in heriVolk: „Het Schutters hof", met den grooten tuin, zal, nu het m andere handen is gekomen een radi cale verandering ondergaan. Een groot gedeelte van den tuin wordt bestemd voor woningbouw, ten behoeve waarvan Gij kunt de vriend uws vaders worden voor moeder blijft gij kind altijd een zorg die laf zou zijn van and'ren blijft lief als moeder ze aan u wijdt. een straat wordt aangelegd, van de Schuttershofstraat naar den Molenberg, waarvan ongeveer twintig woningen worden gebouwd. Het daarachter gelegen Kunstmuseum blijft als zoodanig bestaan. Voor de kinderen van werkloozen. De „Kleine Stem" geeft op initiatief van den M. B. B. Zondagavond een uit voering in den Schouwburg, waar de kinderen van werkloozen gratis toegang hebben. Opgevoerd zal worden „De Vier Jaargetijden." Onder de rubriek „Kleine adverten ties" vindt men nadere bijzonderheden over het afhalen van kaarten enz. MODESHOW. (Van onze speciale verslaggeefster.) De Weener en Parijzer modeshow, die dezer dagen op de bovenzaal der sociëteit „De Vergenoeging" gehouden wordt, mocht zich den eersten middag reeds in een zeer druk bezoek van mo- delievende dames verheugen. Voor den rondgang der mannequins een aanvang nam, begroette de leider der onderneming de bijeengekomen da mes en deelde mede, dat de costumes, die vertoond zouden worden, geleverd waren door de firma Wiener, de hoeden door de firma Paterik, het schoeisel door den heer Van Houte, de hand schoenen door mej. De Dreu, terwijl de kapsels verzorgd waren door „Our La- dies Toiletclub", en de heer Frank ge zorgd had voor de byoux. De zaal bood een fleurigen aanblik door een passende bloemversiering, die geleverd was door mej. Guyot. Ook werd nog medegedeeld dat door den heer Kees Helder foto's van de mannequins waren genomen. Vervolgens werden door zeven man nequins verschillende toiletten getoond, eerst blootshoofds en daarna gecomple teerd door bijpassende hoed en hand schoenen. Vooral een zwart-wit ensemble met bijpassenden hoed leek ons zeer ge slaagd. Verder zullen er dit seizoen veel vroolijke kleuren gedragen worden, wat niet anders dan toe te juichen is. De hoeden zijn öf klein met opgesla gen rand van voren óf groot met bree- den rand voor bescherming tegen de zon. Na de voorjaarsjaponnetjes volgden de mantelpakjes en complets, veel bei ge, grijs, opgefleurd door roode of blau we hoedjes, een dito gespikkelde shawl. Ook kleuren, veel blauw, pastelgroen, rood-bruin, zelfs knalrood. Alles met krijgshaftig vierkante schouders en groote strikgarneering. De blouses veel al tot hoog aan den hals gesloten en met strookjes over den rok gedragen. De lange mantels ook dezelfde kleuren, eenvoudige modellen, veel met ceintuur, doch zonder kraag. Daarna volgden de gebloemde zijden en de meer eenvoudige zomerjaponne tjes. Vooral zeer drukke bloempatroon- tjes werden vertoond, met veel strook jes en plissé's, een echt vrouwelijke mode dus. De groote hoeden hadden veelal bloemgarneering. Aardig was een hoed met bloemen van stroo onder te gen den rand aan. In de pauze heeft een vertegenwoor digster der firma Hirsch en Cie. uit Am sterdam, met gebruikmaking van de schoonheidspreparaten der firma Les- quendieu uit Parijs, een demonstratie ge geven, waarbij werd aangetoond dat men bij een doelmatige huidverzorging nooit meer met een glimmenden neus behoeft rond te loopen, tenzij men op ieder tijdstip van den dag van de poe derkwast gebruik maakt. Vervolgens werden 6 twee-aan-twee gelijke toiletten getoond waarvan de eene drie met „Lux" waren gewasschen, terwijl de andere drie nieuw waren. De gewasschene waren niet van de nieuwe te onderscheiden. Hierna werd aan iede re bezoekster een miniatuur pakje „Lux" uitgereikt. Na de pauze werden weer gekleeae toiletjes getoond met lange en korte mouwen, jabots van voren en rijen knoopjes van achteren, waarna ook eenige aardige leeren autojasjes de re vue passeerden. Lichte vroolijke avond japonnetjes met als eenige garneering de ingewikkelde korte mouwtjes die veel aan de dracht der Axelsche vrouw doet denken een enkele laag uitge sneden rug, veel afstekende costuums van fluweel of ciré. Met een rondgang van een bruid met twee in het blauw gekleede bruidsmeis jes, terwijl het strijkje de Hochzeits- marsch ten gehoore bracht, werd de middag besloten. j Het is jammer, dat de zaal, die overi- gens door vorm en grootte bij uitstek voor dergelijke shows geschikt is, over dag daarvoor niet de gewenschte belich- t tingsmogelijkheden heeft. Doordat een strijkje voor vroolijke muziek zorgde, konden de Middelburg sche dames zich in een grootsteedsche sfeer verplaatst gevoelen. Een woord van hulde aan de vooruit strevende Middelburgsche zakenlieden, die deze sho worganiseerden en daar mede toonden dat men niet naar andere plaats enbehoeft te gaan om in dames- kleeding op de hoogte van zijn tijd te blijven, is hier zeker wel op zijn plaats, I. B. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op den aanstaanden Bazar van de afd Middelburg der Vereeniging t. bevorde ring der belangen van Slechthoorenden een groote collectie hoorinstrumenten aanwezig zal zijn uit het centraal maga zijn, thans gevestigd te Amsterdam, Vondelstraat 142. Men zal er kennis kunnen maken met de nieuwste elec- trische apparaten, zooals de Sonotone, de Radio-aid van Balbi en de Phono- phor, die op beengeleiding berusten, waarmede in bepaalden gevallen goede resultaten verkregen zijn. DIEFSTAL. Heden heeft de treinrecherche aan den Commissaris van politie voorgeleid een remmer uit Rotterdam, verdacht van diefstal van met den trein verzon den goederen. De wekelijksche collecte voor het Crisiscomité heeft ƒ53.56 opgeb-ach VLISSINGEN. De Maatschappij Zeeland. Tot regeeringscommissaris voor 'het postvervoer bij de Stoomvaartmaat schappij Zeeland is benoemd jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Zeeland. Naar men aan de Vliss. Crt. meldt zijn de plannen tot oprichting van een wielerbaan B op een terrein bij het fort linker-reduit alhier thans verzekerd. AANGEHOUDEN, De politie heeft een 45-jarigen koop man uit Rotterdam aangehouden, wiens opsporing en aanhouding door de poli tie aldaar was verzocht. WAIÖ8EREN. KOUDEKERKE. In het bestuur van de Vereeniging „Het Hoogeland" alhier zijn gekozen; mej. T. Looise, penning- meesteresse; mej. M. de Vos, secreta resse; mej. S. Miarijs, correspondente; mej. M. Aarnoutse, mej. C. Ruitenbeek en mej. D. Blaasse, collectrices. RAAD VAN OOSTKAPELLE. De strand-kwestie voorloopig van de haan. „Domeinen" vraagt te veel. OOSTKAPELLE. Dinsdag vergader de de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van den burgemeester. Af wezig de heer Brand wegens ziekte. De V o o r z. deelde mede, dat hij zich in verbinding had gesteld met den ontvan ger der domeinen om het strand alhier in huur te krijgen ten behoeve van de V.V.V. „Mooi Oostkapelle". Hierop is bericht ontvangen, dat de gemeente een zeker deel van het strand in huur kan bekomen voor een tijdvak van 5 achter eenvolgende jaren tegen een prijs van 200 per jaar, onder voorbehoud dat •deze prijs in den loop van dat tijdvak gewijzigd kan worden, en onder voor waarde, dat voor het verhuren van een linnen tent niet meer dan 50 cent en voor een houten tent hoogstens 1 per dag berekend mag worden. Voor het verhuren van seizoententen worden geen prijzen vastgesteld. Dit bericht heeft spr. doorgezonden aan het bestuur van „V.V.V.waarop door dit bestuur is geantwoord, dat het voor de gevraag de som, welke z.i. te hoog is, de ver- Middelburg, 14-III-'34, Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 9.4 °C (49 °F); laagste 4.9 °C (41 °F). Heden 9 h: 5.9 °C; 12 h: 8 °C. 2.8 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 750 mm; laagste 746 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 757.2 mm te Jan Mayen; laagste 732.0 mm te Va lencia. Verwachting tot morgenavond Matige, tijdelijk wellicht toenemende Z. tot O. wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk regen, aanvankelijk zach ter. Zon op: 6 h 19; onder: 18 h 00. Licht op: 18 h 30. Maan op: 5 h 49; onder: 16 h 58. N.M. 15 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Maart. Hoogwater. Laagwater Wo. 14 0.17 12.48 6.54 19.07 Do. 15 0.56 13.26 7.39 19.47 Vr. 16 1.34 14.04 8.22 20.22 Hoog- en Laagwater te Wemelditige. Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 14 2.16 14.42 7.51 20.15 Do. 15 2.59 15.25 8.35 20.54 Vr. 16 S 3.40 16.06 9.15 21.28 antwoordelijkheid niet kan dragen. Deze zaak is dus voorloopig van de baan. De rekening 1933 en de begrooting 1934 der V.V.V. werden goedgekeurd, evenals die van den vleeschkeurings- dienst, van welke laatste de gemeente van het batig saldo 77.56 ontvangt. Besloten werd de jaarlijksche toelage a 200 voor het hoofd van den vleesch- keuringsdienst wederom te verleenen, Van den pensioenraad is bericht in gekomen dat de gemeente verschuldigd is wegens pensioenbijdrage voor den sinds 1928 overleden secretaris der ge zondheidscommissie een bedrag van 70.43. De uren waarop de gemeente-ontvan ger zitting zal houden werden gewijzigd in plaats van 10 tot 12.30 uur, wordt dit van 11 tot 1 uur. Eenige reclames inzake schoolgeld werden in besloten zitting behandeld. Bij opening deelde de voorzitter mede, dat enkele verlagingen werden toegestaan en andere gehandhaafd. Daar er weder een bouwvergunning is gevraagd en de nieuwe bouwveror dening nog niet definitief is vastgesteld, stelden B. en W. voor die vergunning op de oude voorwaarden te verleenen, waarmede de Raad accoord ging. 'S HEER ARENDSKERKE. Bij be- schikking van den Minister van Finan ciën is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maxi mum van 2135, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitslui tend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. KAPELLE. Onder voorzitterschap van ds- Scheele kwam de Chr. Bewaar- schoolvereeniging in jaarvergadering bij een. In zijn jaarverslag deelde de secreta ris mee dat een leerlingenaantal van ruim 60 was bereikt. Het ledental ver meerderde met 5 en klom tot 120. De penningmeester deed rekening en verantwoording van zijn beheer. Het na- deelig saldo bedroeg 54. Herkozen werden de aftredende be stuursleden Joz. de Jager Az„ Johs. Hoogstrate en J. Heijstek. In de commissie tot nazipn van de rekening 1934 werden benoemd de hee- ren H- Quinten en J. van Oosten. IERSEKE. Maandagavond werd de laatste openbare les van den tuinbouw- cursus gegeven. Aanwezig waren de '■'"erer Jansen Vernlanke, J. Oele van Kapelle en L. P. W. Bom van Ierseke (onderwij ers), de commissie van toe zicht, burgemeester Gunning en W. J. Poley. Aan een 9-tal leerlingen werd 'n

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1