=2* GOESCHE COURANT^ WEER EN WWB. BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 61. TWEE BLADEN. DINSDAG 13 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Vries N.V. voor haar jevol- heb- kligers ijl een >t nog |efster laatste )it als en wij kt, het II. liddel- met 1934 lis, om doen |d. De Jen de [ïvrage het I hangt ikken Imoei- jragen, ook ectant in* voor des |urg. louwd. j.; C. 21 j. Boo- Istijne, Rotte ld. L. ser jd. M. 81 j.i irecht) Breas MIDDELBURGSCHE COURANT j. „„li, j Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. ra Middelburg en Goes 18 ct. p. v- Advertentiën 30 ct. per regel Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Vcontr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant*'; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent 'burg DE VERDEELING DER CMSISLASTEN TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Een commissie van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel pleit voor een biBijker verdeling. Verschenen is een rapport eener com missie, ingesteld door het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor nijverheid en handel over de verdeeling van crisislasten tusschen rijk en gemeen tes, De commissie is van meening, dat de uit deze crisiswerkloosheid voort vloeiende lasten in belangrijk sterkere mate dan thans het geval is door de be volking van het land als geheel moeten worden gedragen. Bij den steun aan crisiswerkloozen ziet zij een analogie met den steun, die aam den landbouw is en wordt verleend. Toen het noodig was den landbouw te steunen tot leniging van de ergste ge volgen van de crisis heeft de regeering niet geaarzeld de kosten van de getrof fen maatregelen ten deeie rechtstreeks voor haar rekening te nemen, ten deele de verbruikers daarmee te belasten, welke kosten nu door da bijzondere cri sisheffingen ten bate van het landbouw crisisfonds op de verbruikers over het geheele land worden afgewenteld. De commissie meent, dat er alle aan leiding is ten aanzien van de bestrijding der crisiswerkloosheid hetzelfde begin sel toe te passen en de kosten lot leni ging van de gevolgen van die crisis werkloosheid ook door het geheele land te. doen dragen. Iniusschen zouden dit wil de com missie hier dadelijk aan toevoegen toch ook bij deze opvatting redenen van practischen aard, mede gegrond op de historische ontwikkeling', er toe moeten leiden om de gemeenten in de uitvoe ring van de steunregeling te blijven be trekken en een deel der kosten te ha ren laste te laten. Voor de verdeeling van die lasten is dan echter noodig een billijke en volgens objectieven maatstaf werkende regeling. Zulk een regeling denkt de commis sie zich voor wat betreft de scheiding tusschen crisiswerkloosheid, in welker lasten het rijk wel, en „normale" werk loosheid, waar het rijk niet bijdraagt, anders dan de beschikking der drie be trokken ministers van 23 October 1933. Elke objectieve norm voor de bepa ling, wat als crisiswerkloosheid zal wor den beschouwd en wat niet, ontbreekt en dit acht de commissie een ernstig leemte. Zij heeft nog andere bezwaren en doel het volgende voorstel: Men berekene voor alle gemeenten het percentage harer inwoners, dat in eenige als „normaal" te beschouwen ja ren vóór de huidige crisis gemiddeld werkloos was. Naar de commissie aan neemt, kan voor zeer vele gemeenten beschikt worden over zoodanige cijfers van de werkloosheid, c.q. het aantal in geschrevenen bij de openbare organen der arbeidsbemiddeling, b.v. over 1929 en eenige daaraan voorafgaande jaren, dat daaruit met voldoende nauwkeurig heid dit „normale" percentage te bere kenen valt. Voor zoover 't werkloozen- percentage in de gemeenten nu dit „nor male' percentage overtreft, zou het meerdere als crisiswerkloosheid zijn te beschouwen en het daarmede overeen komstige deel der uitgaven der gemeen te voor werkloozenzorg zou dan de ba sis voor de berekening van de rijksbij drage moeten vormen. Meent de regeering ook dan het totaal der rijksbijdrage te moeten blij- ven eP®rken tot het maximumbedrag van j millioen, dan zal een uitweg gevonden moeten worden door evenre* dige verlaging van het uitkeeringsper- ceniage. Een dergelijke verlaging zou de commissie op zichzelf zeer betreu ren, maar het zwaarst weegt toch voor haar het verkrijgen van een voor de ge zamenlijke gemeenten billijker en op objectieve normen gegronde verdeeling. DE FRAUDE BIJ DE RUNDVEE- CENTRALE. In verband met hetgeen het „Dagblad v an oord-Brabant" publiceerde over iraudes met crisisrunderen weet de Msb nog mede te deelen, dat door den Crisis- opsporingsdienst, onder leiding van den heer Sirks, een onderzoek wordt inge steld. Ook naar de klacht, dat de Crisis Rundvee Centrale op een dergelijke overtreding opmerkzaam gemaakt, met terstond zou hebben ingegrepen, word; een onderzoek ingesteld Intus- schen is 't niet uitggesloten, dat het hier 'n geval geldt waarin de Crisis Rund vee Centrale juist op verzoek der Justi tie, die de zaak in handen had, niet di rect is opgetreden, teneinde het onder zoek niet te belemmeren. Dat de gevulde blikken niet alle even zwaar zijn, werd het blad bevestigd. De blikken zijn gemaakt voor een Kilo ge conserveerd vleesch, toen het niervet er nog niet in verwerkt werd. Doordat dit thans wel het geval is zijn de gevulde bussen 20 a 30 gram lichter geworden. Ook kan het voorkomen, dat een bus niet geheel gevuld is. Wanneer dit wordt geconstateerd, ontvangt de jbetrokken fabriek van de Crisis Rundvee Centrale een waarschuwing, welke bij niet nako ming daarvan door krachtig ingrijpen kan worden gevolgd, Intusschen kan het leveren van niet geheel gevulde bussen voor de Crisis Rundvee Centrale geen schade opleve ren. Als er bij geheel gevulde bussen 100 uit een zekere partij vleesch gaan, dan komen er bij gedeeltelijk gevulde naar verhouding zooveel meer uit. Maar de afnemers van het bussenvleesch worden door het niet voldoende vullen der bussen min of meer gedupeerd. En daarom wordt dan ook tegen dit euvel gewaakt. Dat de fabrieken er voordeel van zouden hebben om het vleesch over zooveel mogelijk blikken te verdee- len, is niet juist. Het slacht- en conser- veerloon wordt niet per blik, doch per kg vleesch uitbetaald. Meer blikken te vullen dan strikt noodig is, brengt meer werk mee en zou dus in plaats van een voordeel een nadeel voor de fabrieken beteekenen. Dat het blikkenvleesch niet uitslui tend in handen komt van degenen, voor wie het bestemd is, is natuurlijk moge lijk. De minister heeft omtrent de uit gifte voorschriften gegeven, welke door de gemeentebesturen met meerdere of mindere soepelheid worden toegepast. Ook komt het wel voor, dat gesteunden, die blikkenvleesch kunnen ontvanen, hun bons verkoopen aan anderen, om van het aldus verkregen geld andere in- koopen te doen bijvoorbeeld van goede ren, welke zij op dat moment dringender noodig meenen te hebben. DE NAT. SOC. WEER-AFDEELINGEN EN WEER-OPLEIDINGEN. Op vragen van het Eerste Kamerlid Polak omtrent de weer-afdeelingen en weer-opieidingen der N.S.B. (alg. leider ir. Mussert) heeft de minister van justi tie o.m. het volgende geantwoord. Een door den ondergeteekende inge stelde onderzoek heeft niet kunnen doen blijken, dat bij die W.A. (weeraid.) voorshands sprake is van een mili taire organisatie, terwijl ook van eenige militaire geoefendheid der leden prac- tisch bezwaarlijk kan worden gespro ken. De z.g. W.O, (weer-opleiding) wordt gevormd door jongelieden en ook oude ren, die zich voor de W.A. aanmelden. In de W.O. wordt een proeftijd doorge maakt en cursus in de leer van het na- tionaal-socialisme gegeven, doch wor den geen lichamelijke oefeningen gehou den. Waar de leiding van de N.S.B. niet wenscht, dat de leden gewapend zijn (hetgeen ook geldt voor de W.A. en W. O.), de oefeningen van W.A. zich beper ken tot sport, boksen, wandelen e.d. terwijl die organisaties een betrekke lijk geringen omvang hebben, kan men moeilijk zeggen dat die W.A. en W|0. zeker in het stadium, waarin zij thans verkeeren, gelijkenis met de S.A. in Duitschland vertoonen en een particu liere legermacht vormen. STEUN VOOR DEN VERBOUW VAN PEULVRUCHTEN. De landbouwcrisis commissie behan delde in haar Maandag gehouden ver gadering de eventueele steunmaatrege len, te verleenen aan den verbouw van peulvruchten. De commissie kwam tot de conclusie, dat het gewenscht is, den peulvruchtenoogst 1934 te steunen, met welke conclusie de minister zich heeft vereenigd. Voor erwten en bruine boo- nen is de vorm dien de steun zal aan nemen, nog niet vastgelegd. Bij deze ex portproducten waar dit probleem veel moeilijker is dan bij niet of slechts voor een klein deel te exporteeren producten zal de wijze waarop de steun zal wor- den gegeven, nader door een commissie van deskundigen uit landbouw- en ex- r'n§en in studie worden genomen. Bij veldboonen zal de steun geschie- 1QT3 °P wi,ze waarop de gerstoogst 1.33 is gesteund. De uitvoering hiervan zal worden opgedragen aan de graan- centrale. Het ligt in de bedoeling voor Laten wij in de toekomst wijzer zijn. veldboonen een prijs te bereiken die omstreeks 9 per 100 kg zal bedragen. DE ZAAK-TONNET. Zooals we gister meldden, is dezer da gen de gepensionneerde generaal-majoor Tonnet te Vorden, bekend uit de zaak Boeyink, en die herhaaldelijk ernstige beschuldigingen tegenover autoriteiten uitte, op last van den officier van justi tie te Zutphen naar het krankzinnigen gesticht aldaar overgebracht. De Msb. weet hieromtrent nog te be richten dat dit is geschied na een psy chiatrisch onderzoek en gegrond was op het feit, dat de heer Tonnet gevaarlijk zou zijn voor personen en voor de open bare orde. Hoewel de familie gepoogd heeft den heer Tonnet ontslagen te krijgen, was bij de rechtbank te Zutphen gisteren van een verzoek om vrijlating niets be kend. De inspecteur van het krankzinni genwezen zou evenwel overleg plegen met de behandelende geneesheeren. Postwee. Van belangeloos-deskundige zijde merkte men ons dezer dagen op, hoe wenschelijk het ware, dat den minister van binneniandsche zaken bij zijn komst hier in Zeeland eens gewezen werd op den slechten toestand van het postver keer in het algemeen, voor zoover dit betreft de afname der bestellingen buiten de enge kommen der gemeenten, in het bijzonder, voorzoover dit Zeeuwsc'h-Vlaanderen betreft. De klachten zijn voor een groot deel juisl. Maar voor de algemeene klacht zal minister De Wilde ook wel geen genees middel weten: dat zal we 1 overal even erg wezen in heel het land. Of er echter aan de klachten der Zeeuwsch-Vlarn<ingen tegemoet te ko men was? Dit deel van Nederland neemt door zijn eigenaardige geografische lig ging een uitzonderingspositie in en dan is misschien een extra'tje nog wel eens toelaatbaar In elk geval zij de opmerking hier overgebracht en voorgedragen. Samenvoeging Zeeuwsch-Vlaamsche gemeenten. Naar het „Dagbl. v. N.-Br." meldt, staat het aangekondigde bezoek van mi nister De Wilde in verband met de kwestie van samenvoeging en annexa tie van gemeenten op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Reeds spoedig zou het plan tot sa menvoeging der gemeenten Boschkapel- le, Stoppeldijk, Ossenisse en Hengstdijk weer aan de orde komen. In zooverre zou dit plan van het vorige plan ver schillen, dat een gedeelte van Ossenisse zou geannexeerd worden bij Honte- nisse. Naar verluidt zouden tevens meer dere voorstellen tot grenswijziging en samenvoeging van gemeenten besproken worden MIDDELBURG. Het hoofdbestuur van den A;lg. Mil. Pensioenbond heeft, op grond van zijne belangrijke verdiensten voor den Bond, de oud-militairen en oud-mil. we duwen, het Eere-kruis 2e klasse ver leend aan onzen vroegeren stadgenoot, den heer J. Hoekstra, thans te Bever wijk. DEN STAAT OPGELICHT. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een jongeman, die een postchèque, verzonden door een rijks instelling, valschelijk onderteekende en aan het postkantoor inde. NOODLOTTIGE VAL. In het gasthuis alhier is een man over leden aan de gevolgen van verwondin gen die hij bekwam, toen hij korten tijd geleden in zijn woning van de trap viel. ONEERLIJKE KNECHT. Tegen een jongen, in dienst van een slager die geld verduisterde ten na- deele van zijn patroon, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. DE WAARHEID OVER WEENEN, Rede van het Tweede Kamerlid Vliegen. Voor de af deeling Middelburg van de S.D.A.P. sprak gisteravond in het ge bouw „De Gouden Poorte" de heer W. H. Vliegen over: „De waarheid over Weenen". - In zijn openingswoord wees de heer J. Onderdijk er op. dat in de burgerlijke pers de voorstelling gewekt wordt als of de gebeurtenissen in Weenen do.or de Sociaal Democratie veroorzaakt zou den zijn en dat alleen deze partij de ware schuldige is. De S.D.A.P. wil daar de werkelijke feiten tegenover stellen, en heeft daarom den hr. Vliegen ge vraagd uiteen te willen zetten waarom de Sociaal democraten naar de wape nen gegrepen hebben. De heer Vliegen, het woord verkrij gende, wilt beginnen met te waarschu wen tegen het vellen van een oordeel over hetgeen geschiedt in andere lan den, wanneer men land, volk en ge schiedenis niet kent. Spr. zal dan ook geen critiek op Oostenrijk uitoefenen, zooals b.v. de burgerlijke pers gedaan heeft met geen andere bedoeling dan 't pasklaar te maken voor eigen politiek. De wereldoorlog heeft nergens zoo'n chaos gebracht als in Midden Europa. Vóór 1914 had Oostenrijk een zonder ling samengestelde bevolking. Onder de 57 millioen inwoners zaten Duitschers, Hongaren, Polen, Slowaken, en tal van andere z.g. minderheden. Na den oor log is de z.g. Donau-monarchie uiteen gespat en in Oostenrijk, waar de Duit- sche bevolking de leidende groep was, werd de Republiek uitgeroepen, die hoofdzakelijk in handen van de Sociaal Democraten was. Na de verdrijving van de communis tische regeering in Hongarije, vreesde men dat de Oostenrijksche Republiek eveneens aangevallen zou worden en dat men de Habsburgsche monarchie zou trachten te herstellen. Toen gingen de arbeiders zich wapenen, maar die wa pens hebben zij zich nooit aangeschaft. Zij waren een overblijfsel uit den we reldoorlog, want bij de demobilisatie werden de geweren niet ingeleverd doch mede naar huis genomen. De Republi- keinsche Schutzbund werd opgericht, want het eigenlijke bondsleger was te gering om de dreigende gevaren van bui tenaf te kunnen weren. Bij de verkiezingen waren de Soc. Dem. in de minderheid, wat een einde beteekende voor de toenmalige regee ring. De (Katholieke) Christen-Socialen kregen steeds meer de macht in han den. Het was de tijd van monseigneur Seipel en Schober en de verhoudingen namen scherper vormen aan. Uit het le ger werden de Sociaal Democraten ge weerd en de autonomie van de distric ten werd opgeheven Alléén in Weenen met zijn 2 millioen inwoners hield de Sociaal Democratie het heft in handen. Spr. zette uiteen wat het gemeente bestuur gedaan heeft op het gebied van volkshuisvesting en volksgezondheid en gaf enkele voorbeelden van de wijze, waarop de burgerlijke pers trachtte, dat sociale werk neer te halen en te beklad den. Hoewel het landsbestuur in handen was gekomen van den landadel en de bourgeoisie, stond de Weensche bevol king nog steeds achter de Soc. Dem. Partij. Onder clérikale leiding werd de „Heim wehr" gesticht, die bedoeld was tegen den Schutzbund. De Sociaal Democraten begrepen dat het tot een botsing zou komen, hetzij vroeg, het zij laat en herhaaldelijk heb ben zij dan ook aangeboden beide par tijen te ontwapenen; hetgeen steeds ge weigerd werd. In 1927 is het voorspel begonnen, toen enkele Schutzbunders met Heim-wehr- lieden slaags raakten en bij het daaruit voortvloeiend proces, de laatsten on danks dat hun schuld was komen vast te staan werden vrij gesproken. De spontane uitbarsting in Weenen bracht den brand in het Paleis van Ju stitie, waarop een hevige hetze tegen de Sociaal Democraten volgde. Bij de overwinning van het Nationaal Socialisme in Duitschland kwam Doll- fuss als tegenganger van die beweging die ook in Oostenrijk veld won, aan het bewind. De Sociaal Democratie steunde hem aanvankelijk, doch toen Dollfuss de grondwet en het parlement op zij zette en met noodverordeningen ging werken met het leger achter zich, werd het ver zet steeds grooter, en toen in 1933 de Sociaal Democraten van hare rechten De sorzaak is eenvoudig. Een gevoel van onbehagelijkheid, dat ons den waren lust in 't werk ontneemt, heeft vaak een eenvoudige en alledaag- sche oorzaak. Het is heel eenvoudig, maar heel belangrijk tevens, steeds op een geregelden stoelgang te letten. Ge bruik bij trage darmfunctie ISTIZIN- TABLETTEN, snel werkend en onscha delijk! (Ingez. Med.) M'burg, 13-111-34, Maandag: hoogste luchttemperatuur 11.1 °C (52 °F); laagste 5.7 °C (42 °F). Heden 9 h: 6.5 °C; 12 h: 9.5 °C. 7.8 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 745 mm; laagste 738 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 759.6 mm te Seydisfjord; laagste 739.0 mm te Yar mouth. Verwachting tot morgenavond Meest matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, aan vankelijk nog regen- of hagelbuien en kouder. Zon op; 6 h 22; onder: 17 h 59. Licht op: 18 h 29. Maan op: 5 h 34; onder: 15 h 31. N.M, 15 Maart. Koog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 13 12.02 6.00 18.24 Wo. 14 0.17 12.48 6.54 19.07 Do. 15 0.56 13.26 7.39 19.47 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 13 1.16 13.51 6.57 19.30 Wo. 14 2.16 14.42 7.51 20.15 Do. 15 2.59 15.25 8.35 20.54 beroofd werden, was een botsing onver mijdelijk. Spr. ging daarna de bloedige gebeur tenissen te Linz en Weenen na en sprak als zijn meening uit, dat de opstand niet op bevel der leiding is begonnen, wat ook blijkt uit het verloop van den strijd. Door dat op eigen initiatief beginnen, ontstaan door de geprikkelde stemming bij de arbeiders, is de aanvankelijk be doelde algemeene staking mislukt. Spr. had gehoopt dat er een compro mis gesloten zou worden en vroeg dan welke les er uit dat alles geput kan worden. Wij moeten, aldus spr., van ge wapende burgers niets hebben, want die groep, die het leger en de politie achter zich heeft, wint het altijd. Spr. weerlegde dan de berichten dat de woningcomplexen, vestingen zouden zijn geweest. Vroeger beweerde men dat het revolutiebouw was waarbij ont zettend zou zijn geknoeid en die dus binnen enkele jaren in elkaar zou val len. Nu zijn dezelfde woningen plotse ling forten geworden, in de burgerlijke pers. De grondwet is geschonden door de regeering, die den illegalen weg is opge gaan. De arbeiders hebben alleen de re publiek willen verdedigen, hoe men het ook draait of keert. De ware democratie kan uitsluitend verkregen worden door middel van de stembus, waaruit de volkswil spreekt. Zoodra men dezen weg verlaat, is het einde de burgeroorlog. Afweer tegen het fascisme dat den volkswil uitschakelt, is dus voor de democratie een eerste eisch. Of het Nationaal Socialisme in Neder land een toekomst heeft, betwijfelde spr. zeer. Hij critiseerde daarna het pro gramma van de N.S.B. op uitvoerige wijze. In Oostenrijk is de soc. dem. organi satie weggeslagen maar de menschen zijn er nog en de Sociaal Democratische gedachte zal, evenals de natuur, weer opbloeien. Het socialisme staat alleen in die Staten sterk, waar het door en door democratisch is. Met dwang en ge weld kan het socialisme nooit ingevoerd worden. Alleen de geestelijke kracht kan de eindoverwinning brengen. Met een opwekking om de Oostenrijk sche slachtoffers te steunen eindigde spreker onder applaus zijn rede.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1