KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. ¥oor kleine tuinen. AFLOOP AANBESTEDINGEN. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. BEVELAND. ÜËEUWSGH-VLAANDEREN W.D, BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND. OOSTENRIJK. RUSLAND. JAPAN. AFLOOP VERK00PINGEN. terugblik op den vroegeren financieelen toestand en dien van thans. Er is een gunstige stand der kas, niettegenstaan de gedurende al de jaren veel ziekegeld is uitgekeerd. Vervolgens kwam de heer Jac, van Elsacker uit Rotterdam, daartoe voor dezen feestavond uitgenoodigd, die als kunstvoordrager de aanwezigen een prettigen avond verschafte. Hij wist zijn gehoor van het begin tot het einde te boeien. De aanwezigen gaven van hun ne ingenomenheid, met het gebodene voortdurend blijk, door luid handge klap. Bij het einde verkreeg de burgemees ter het woord, die namens het Dag. be stuur der gemeente en namens de Christelijke Wijkverpleging het bestuur gelukwenschte met het zilveren Jubi leum. Ook dr. Vaandrager bracht ge- lukwenschen over namens de Vereeni- ging „Het Groene Kruis"; de heer J. de Jonge namens de vereeniging Zieken- huisverpleging, mevrouw Van Voorthuij- sen namens de zustervereeniging voor spijsuitdeeling en de heer J. F. Krijer namens het Verbond voor ziekenkassen in Nederland. Ten laatste dankte de voorzitter allen en in het bijzonder den heer Jac van Elsacker, die hebben me degewerkt tot het welslagen van dezen feestavond. GRIJPSKERKE. Vrijdagmiddag ver gaderde de plaatselijke aideeling der Z. L. M. Uit het finantieel verslag bleek, dat er een goed slot is van 109. Ir- Dorst, secretaris der Z. L, M. hield een rede over: „Is steun aan den landbouw gerechtvaardigd?" welke vraag spr. aan de hand van een prachtig betoog be vestigend beantwoordde. De V o o r z. dankte den spreker voor zijn leerzame rede. Een der aanwezi gen vroeg of alle werkgevers, werk- loozen in 't werk kunnen nemen met toelage van de gemeente. Dit is inder daad het geval. RITTHEM. De collecte voor „de Zeeuwsche Beker" bracht alhier de som van 188,50 op. Het voormalig fort Rammekens voor het publiek gesloten. RITTHEM. Volgens besluit van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal het voormalig fort Rammekens onder Ritthem van 1 April tot 30 Juni voor het publiek gesloten zijn. Alleen zij, die een kaart kunnen too- nen aan den fortwachter, afgegeven door of namens den directeur van het Rijksbureau voor monumentenzorg te 's Gravenhage of door den Burgemees ter van Ritthem kunnen toegang krijgen van 9 uur 's morgens tot één uur voor zonsondergang. Door zijn eenzaamheid is het fort een geschikte broedplaats van vele water vogels, die in 't hooge gras op het fort of in het riet van de binnengracht daar voor een geschikte plaats vinden. Met het oog op de bescherming dier vogels is genoemde sluiting van het fort tijdens den broedtijd toe te juichen, ook daar door het afnemen van de nabijge legen schorren aan het Sloe de gelegen heid tot broeden sterk is verminderd. SOUBURG. Vrijdagavond werd voor de werkloozen alhier een ontspannings avond gegeven in „Rehoboth", met me dewerking van de mandoline vereen. Apollo" te Vlissingen, dir. de heer P. Oorschot. Een keurig programma werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Geduren de de pauze werd in Zeeuwsch dialect een komische voordracht gehouden door den heer Kasteleijn, die de lachspieren danig in beweging bracht. Zoowel de heer Van Oorschot en zijn gezelschap als de heer Kasteleijn hadden den dank der aanwezigen in ontvangst te nemen voor hun belanglooze medewerking tot het slagen van dezen avond. SINT LAURENS. Vrijdagavond hield de afdeeling SerooskerkeSt, Laurens van het Groene Kruis in café Bloemen- daal alhier haar 26e jaarvergadering. Uit Serooskerke waren een groot aan tal leden per autobus ter vergadering gekomen. De voorzitter, de heer P. Boon, wees in zijn openingswoord op de belangrijke gebeurtenis, welke in het afgeloopen jaar plaats vond, n.l. den bouw van het wijkgebouw, dat thans in gebruik is ge nomen en in alle opzichten voldoet. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat zuster Koster door ziekte buiten dienst was en haar nieuwe woning nog niet had kun nen betrekken, Voorts gaf hij zijn afkeu ring te kennen over de onjuiste voorstel ling van zaken, welke in de dichterlijke ontboezemingen van Wegeling's Vraag en Aanbod was gegeven, zooals kon blij ken uit de werkelijke feiten en cijfers, welke hij ter nadere toelichting aan de leden gaf. Hij bracht 'n woord van dank aan den hr. J. Sturm en zijn echtgenoote voor de goede wijze waarop zij steeds 'l beheer over de materialen hadden ge voerd. Uit het verslag van den secretaris bleek o.m. dat het aantal leden gestegen is tot 580. De begrootingen 1934 voor het Groe ne Kruis, de T.b.c.-bestrijding en het wijkgebouw werden vastgesteld resp. op 1355, 887 en ƒ855. Tot leden van het bestuur werden herkozen mej. A. de Jager en de heer A. Melis. Daarna werd een huishoudelijk reglement en een instructie voor den concierge van het wijkgebouw vastge steld. Tot leden van de financieele com missie voor het nazien van de rekenin gen 1934 werden benoemd de heeren A van Nes te Serooskerke en P. Vader Hzn. te Sint Laurens. Café afgebrand. HANSWEERT. Zondagmorgen is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het café van den heer F. M. alhier. In korten tijd stond het café in lichte laaie. De bewoners moesten zich in nachtge waad redden. Het café brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. HANSWEERT. Zondagnacht is het schip „Jeannette" nabij Hoedekensker- ke omhooggevaren en blijven zitten. Na dat een gedeelte der lading phosphaat was overgeslagen, is het schip tegen hoog water met behulp van de sleep boot „Woelwater" en „Vier Gebroe ders" vlot gebracht en behouden in de haven gesleept, BIERVLIET. De stierenvereeniging „Vooruitgang zij ons streven" werd ver leden week geliquideerd. Vrijdag wer den de twee stieren verkocht. De heer M. Willemsen te Aardenburg kocht den eenen, de nieuw opgerichte vereeniging den anderen, respectievelijk voor 250 en 245. De dier enwogen ieder meer dan 1000 kg. Het bestuur der nieuwe vereeniging is als volgt samengesteld: G. Buijze, voorz., J. v. d. Hooft, secr.-penn. en W. P. Verplanke Az. Te Driewegen wil men een nieuwe vereeniging oprichten, die een stier wil aankoopen in Friesland. Zeeuwsch Genootschap. Aanwinsten, vertoond in de vergade ring van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen op 7 Maart 1934. Steenen kogel, opgevischt vóór Cad- zand, aangekocht door bemiddeling van den heer L. A'. J, Bootsgezel te Bres- kens; knipsels van papier, geschonken door mejuffrouw Bosselaar te Middelburg door bemiddeling van mejuffrouw A. Qgterop aldaar. Nederland en Zwitserland. Het zoo pas verschenen nummer dd. 7 Maart van de „Schweizer Illustrierte Zeitung" is gewijd aan de economische en politieke toestanden in Holland en Zwitserland, die zooveel met elkander gemeen hebben. Niettegenstaande uiterlijke verschil punten kan men veel gemeenschappe lijks vaststellen. Daar is dan de loop der gebeurtenissen, die beide landen als neutrale staten in de na-oorlogsjaren op het gebied van politieke eco nomische vragen in hetzelfde vaarwa ter dreef. In Zwitserland is de Volken- Dond gezeteld, te Genève het hart van Europa een hiermede overeenkomen de instelling is het internationale ge rechtshof te 's-Gravenhage op Neder- andsch grondgebied. Reeds hierin ziet men een overeenstemming van inzich ten der beide volken betreffende de verdediging van het vaderland en de idee van internationale samenwerking. De economische toestand der beide lan den bracht hetzelfde lot mede; want of nu de Hollandsche boer zijn grond te gen het water verdedigen moet of de bergbewoner zich tegen de natuur krachten verdedigt, dit is op stuk van zaken hetzelfde. Zoo was het vroeger en zoo is het nog en hierin weerspiegelt zich het economische leven der beicle landen. Soortgelijke toestanden vindt men onder de handwerkende bevolking, in Zwitserland zijn het noodlijdende hor logemakers, het hotelpersoneel, de kant en zijdewevers, in Holland de schers, die door de drooglegging der Zuiderzee broodeloos geworden zijn, en visschers, die door de drooglegging der aan een nieuw bestaan geholpen moe ten worden. De „Schweizer Illustrierte Zeitung" die een oplaag van 140.000 exemplaren per week telt, is het belangrijkste ge- ilustreerde weekblad van Zwitserland HET BRANDT TE OSS. Zaterdag nacht werd brand ontdekt in de Dane- hoef te O ss in de woning van P. Toen de agent de bewoners wilde waarschu wen kwam hij tot een eigenaardige ont dekking. Hij zag P. daar met zijn vrouw en drie kinderen naar den brand staan kijken, terwijl geen moeite werd gedaan iets van den inboedel te redden. Zon dagmorgen werden P. en zijn vrouw ge arresteerd en zij zijn ter beschikking' van den officier van justitie te Den Bosch gesteld. De woning brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade. Zondagavond ontstond door onbeken de oorzaak brand in een schuur staande achter de boerderij van den heer Van D. eveneens te Oss, gelegen aan den Berghemschen weg. Het vuur sloeg over naar de boerderij, welke een prooi der vlammen werd. De vlammen sloegen ook over naar de aan de andere zijde van den weg gelegen woning van C, wel ke ook een prooi der vlammen werd. De aanzienlijke schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Za terdagnacht is een auto, komende uit de richting Antwerpen, op den Putschen 'straatweg, onder Ossendrecht in de flauwe bocht nabij het Putsche Mo lentje, links van den weg tegen een boom gereden. De auto werd vrijwel ge heel vernield. Bestuurder was de eigenaar, de heer R. uit Bergen op Zoom, die behalve zijn vrouw, als passagiers ook zijn wagen had den heer N. F. Viets, inspecteur der reistratie en domeinen te Roosendaal, vroeger te Middelburg woonach tig eveneens te Bergen op Zoom en diens echtgenoote mevr V. Alle vier inzittenden werden ernstig verwond en hen moest ter plaatse ge neeskundige hulp worden geboden. Het ergste waren er aantoe de heer en mevr. R., die beiden naar het alg. Burger Gasthuis te Bergen op Zoom wer den overgebracht. De heer en mevr. V. konden naar hun woning worden overgebracht, doch had den niettemin toch ernstig letsel beko men; de heer V had n.l. twee ribben ge broken, terwijl diens echtgenoote een lichte hersenschudding had bekomen. DE DROOGTE OP DE VELUWE. In de omgeving van Apeldoorn heeft men te klagen over den drogen toestand van den bodem. De laaggele gen weilanden langs de weteringen, welke men gewoonlijk om dezen tijd van het jaar niet droogvoets kan pas- seeren, zijn nu in-droog, zoodat zelfs een paard niet roor de graszoden heen trapt. Opmerkelijk is ook de lage water stand van de vijvers en oude sprengen in het Koninklijk park, de watervallen zijn al lang buiten werking gesteld en op den bodem van enkele breede spren gen ziet men duidelijk de sporen van wilde zwijnen. EEN DWAZE ACTIE. Te Mep- p e 1 worden pogingen aangewend om te komen tot oprichting eener vereeni ging om actie te voeren voor afschaf fing van salarissen van het Koninklijk Huis en alle hooge salarissen, zoolang er dwaze menschen zijn, worden ook dwaze hersenschimmen nagejaagd, meent de „Standaard". Rozen snoeien, mesten en planten. Met het snoeien van onze rozen heb ben we gewacht tot den tijd waarin we nog strenge vorst konden verwachten, voorbij is. We behoeven nu niet langer te wachten, maar kunnen het winterdek nu opruimen en met snoeien beginnen. Van struikrozen knippen we allereerst het doode en dunne hout geheel weg, zoodat alleen het krachtige eenjarig hout overblijft. Dit knippen we vervol gens terug tot op 3 tot 5 oogen. Een uitzondering hierop zijn enkele forsch groeiende soorten waarvan de krach tige eenjarige takken soms een meter of langer worden. Deze snoeien we terug tot op een achttal oogen. Bij korteren snoei zullen deze soorten wel krachtige scheuten vormen maar slecht bloeien. Met het snoeien van stamrozen hande len we op gelijke wijze. Wel houden we hierbij tevens rekening met den vorm van de kroon en trachten we deze door een juisten snoei evenwichtig te houden. We letten dus bij het snoeien goed op den stand der takken welke we behou den. Klimrozen maken we geheel los van muurschutting of pergola. Het oude hout wordt zooveel mogelijk geheel weggeknipt, waar dit mogelijk is zelfs tot aan den grond. De lange jonge tak ken, en vooral die welke uit den voet der plant voortkomen, worden zorgvul dig gespaard. Na het snoeien worden deze opnieuw aangebonden. Wanneer we met snoeien klaar zijn, geven we de rozen een rijke bemesting. We gebrui ken hiervoor een m3 koemest of andere stalmest per are, en kunnen hieraan nog kunstmest toevoegen. Ook zijn rozen dankbaar voor een kalkbemesting. Ten einde ammoniakvervluchting te voorko men, mogen we kalk echter niet gelijk uitstrooien met stalmest. Geef daarom over eenige weken nog 20 kg kalkmer- gel per are. Het is nu ook een geschikte tijd voor het aanplanten van rozen. Koop uitslui tend goede rozen bij betrouwbare adres sen om teleurstellingen te voorkomen, Plant struikrozen vooral flink diep, zoo zelfs dat de veredelingsplaats, waar de vertakkingen beginnen, flink onder de grondoppervlakte is. Pas geplante rozen worden zeer kort gesnoeid. Van stam rozen pakken we de veredelingsplaats in met vochtig mos, of wel we buigen de kroontjes op den grond en werpen er voorloopig aarde over om ze vochtig te houden. Ook van klimrozen buigen we de takken op den grond, waarna we ze met aarde bedekken om het indro gen te voorkomen. Totdat de jonge scheuten beginnen te ontwikkelen, blij ven ze zoo liggen. LUCHTVERBINDING ANTWERPEN—CONGO. Op 23 Maart zal de bekende Antwerp- sche vlieger J, Hansez een vlucht on dernemen naar den Congo, waarover hij vijf dagen denkt te doen. Hij zal de Paaschbrieven meenemen uit geheel België voor den Congo. Wanneer deze tocht slaagt zal een geregelde luchtver- binding AntwerpenCongo tegen half Mei a.s, ingericht worden. GEVANGENIS-SCHANDAAL. In de gevangenis te Leuven is een schandaal ontdekt, dat aan Amerikaan- sche gevangenistoestanden doet den ken. Sedert geruimen tijd werd namelijk in die gevangenis door een terdoodver- oordeelde aldaar in samenwerking met een drietal beambten een uitgebreiden handel gedreven in vischnetten, welke door de gevangenen gemaakt werden. De grondstoffen kwamen op frauduleuze wijze binnen op het adres van een han delaar, waarvoor de gevangenen even eens netten maakten. Het Parket hééft de zaak onmiddellijk in handen geno men. Een der beambten, die in de zaak betrokken is, heeft getracht zelfmoord te plegen met een revolver en werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. KERK IN DE ASCH GELEGD. Zaterdagnacht is in de kerk van St. Nicaise te Rouaan een brand uitgebro ken, welke snel om zich heen greep en het fraaie gebouw, dat dateert uit de 14e eeuw, gehel vernielde. Ook het carillon, het kostbare smeed werk en de gebrandschilderde ramen werden totaal door het vuur vernield. Het blussingswerk leverde groote moeilijkheden op. Aangezien de kerk in een dichtbevolkte buurt is gelegen, was het gevaar voor uitbreiding van den brand zeer groot. De brand in de kerk van St. Nicaise is door kortsluiting in den motor van het kerkorgel ontstaan. Vrijdag was een orgelbouwer in de kerk geweest, doch deze verklaart, dat hij de noodige voor zichtigheid heeft betracht en ook niet heeft gerookt. POLITIE-AGENTEN MOGEN GEEN FASCIST ZIJN. Het hoofd van de Londensche politie heeft alle agenten, die lid zijn van de fascistische beweging van Sir Oswald Mosley, ontslagen. Of schoon hieromtrent geen officieele ver ordening gepubliceerd werd, is aan alle agenten het lidmaatschap van de fascis tische beweging verboden, daar dit lid maatschap niet met de plichten van po- litie-mannen te vereenigen is. NA DEN BURGEROORLOG. Naar het Duitsche nieuwsbureau uit Linz a. d. Donau meldt, is Ferdinand Fageth, oud-lid van den Opper-Oosten- rijkschen Landdag en aanvoerder van 't verzet der socialisten te Linz door den krijgsraad veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, met één dag vasten en houten brits per kwartaal. Fageth had de arbeiders wapens ver strekt en het bevel tot schieten gege ven. Bij de gevechten werden 14 man van de zijde van de overheid gedood en elf gewond. Fageth trachtte voor den krijgsraad de schuld op een zijner gesneuvelde makkers te schuiven. SPOORWEGONGELUK. Naar uit Leningrad wordt gemeld, heeft nabij de ze plaats een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. In de buurt van Tsjoedo- wo is de Zuid-Oost-express gederail leerd. Daarbij werden de locomotief en vijf wagons vernield. Over het aantal dooden en gewonden is nog niets offi cieel bekend. WERKLOOSHEID EN MILITARISME. Volgens een rapport van het ministe rie van binnenlandsche zaken is het aantal werkloozen in Japan in het afge loopen jaar verminderd van 500,000 tot 390.000 en naar voorspeld wordt, zal dit aantal nog meer verminderen, daar de wapen- en munitie-fabrieken veel nieuwe werkkrachten kunnen gebrui ken, door de groote orders die hun zijn verstrekt als gevolg van de recordbe- grooting van oorlog, die zoo juist door den Landdag is aangenomen. Ten overstaan van notaris D. C van Werkum werd op Vrijdag in het café van den heer M. Otte, te Krab- bendijke, ten verzoeke van de erven van mevr. de wed. H. van Iwaarden Wabeke, publiek verkocht: een perceel Weiland, in den Oude Mairepolder om der de gemeente R i'l 1 a n d-B a t h, groot 4.61.90 ha. Kooper werd J. M. Krijger qq. te Rilland-Bath, voor 1480 per ha is voor den hoop 6836.12, De directie der N.V. Prov. Gel- dersche Electriciteitsmaatschappij te Nijmegen heeft aanbesteed: het ver vaardigen en leveren van opstellen van staalconstructies voor de machinezaal en het filtergebouw. Minste inschrijvers: N.V. de Vries Robbé en Co. te Gorinchem met N.V. Werkspoor te Amsterdam voor 435,795. De N.V. Kon. Maatschappij „de Schel de" te Vlissingen had ingeschreven .voor 440.000. I. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt bet kort 1 MIDDELBURGIANA. Mijnheer de Hoofdredacteur. Het ingezonden stuk in Uw blad van 9 Maart j.l. waarin „los werkman" schreef liever te werken dan steun te krijgen; verdient een antwoord. Dat er voor hem geen werk is, komt m.i. onder meer doordat onze burgerij door de abnormaal hooge belastingen der laatste jaren gevild is en nu nog steeds uitgezogen wordt; men vlucht er stad en land voor uit. Het belastinggeld moet eerst opge bracht worden, is dat met zuinig zijn be taald, dan is bij de meeste burgers het geld ook op. Zoo is inderdaad het beeld van dezen tijd, en daarom loopt „los werkman" om zijn eigen woorden te gebruiken, te slen teren. Blijft het beeld „Hooge belastingen en te hooge overheidsuitgaven doen" be stendigd, dan zal het slenteren tot in lengte van dagen voortduren, en niet voor „los werkman" alleen, maar dan is dit het perspectief voor iedereen. Zijn collega's in overheidsdienst zeggen niet „willen wij eens ruilen Nu is de samenleving zóó uit haar evenwicht geslagen, dat groote bevol kingsgroepen geen contact meer heb ben met de maatschappij. Iets onzaligers kan men zich niet indenken, terwijl een ander deel der bevolking, in dienst nog wel van de armlastigste werkgeefster n.l. de Overheid profiteert. Op dit punt worden wij m.i. de laatste jaren wel zeer slecht geregeerd. Dit als antwoord aan „los werkman"; laten wij hopen, dat degenen, die dit aangaat, het zullen gaan begrijpen. Middelburger II. ZELFVERLOOCHENINGS AANVRAGE 1934. L. S. In deze week, wordt te Middel burg de Bus-Collecte, in verband met de Zelfverloochenings-Aanvrage 1934 gehouden, Meer dan ooit dwingt de nood ons, om een ernstig en dringend beroep te doen op Uw sympathie voor onzen arbeid. De nood is groot, de uitgaven stijgen en de inkomsten verminderen. De Aanvrage betreft den arbeid in ons land en het Zendingswerk. Van deze poging hangt zoo ontzettend veel af. Het mislukken zou het Leger des Heils in groote moei lijkheden brengen. Daarom, mogen wij U zeker vragen, met gepaste bescheidenheid, doch ook met grooten ernst, zend geen collectant zonder iets te geven weg, maar wil, in dien eenigzins moge.ijk, een gave voor het Leger des Heils-werk afstaan! U bij voorbaat dank zeggend. De Uwe in dienst van het Leger Heils: G. Kooistra, Kapitein teMiddelburg. des O. en W. Souburg. Van 28 Febr.— 6 Maart. Ondertrouwd. J. S. Weerpas, 27 j. en C. Goud, 27 j.; C. Focke, 25 jen J. van Eenennaam, 21 j. Bev'a.len: K. Quakkelaar, geb. Boo gaard, d. Overleden: D. J. van de Woestijne, vrouw van J, Louwerse, 57 j. Ocstkapelle. Van 3—10 Maart. Bevallen: M. Rotte geb. Lampers, z. V rou wenpolder. yan 410 Maart. Ondertrouwd. L. Sturm jm. 24 j. en K. C. de Visser jd. 22 j. Wemeldinge. Van 5—10 Maart. Overleden: M. Korstanje, wedn van F. Meijaard, 81 j.; A. van Dongen oud 44 j. (te Utrecht),, man van W. Leijs. Kortgene. Van 2—9 Maart. Bevallen: A. J. Breas geb. Rooze z. Elec. Drukker:; G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6