Weer Griep? KRONIEK van den DA6. BlftNENlAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 12 MAART 1934. No. 60. BARBARA, 5E HEKS VAN WïNSLEA KAPELLE. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Stuil die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en verheugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden. Voordat Ge '1 weet is alle narigheid vergeten. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. MIDDELBURG. WALCHEREN. De Februari-onlusten te Parijs Minister Frot zou zichzelf hebben overschat en beging een noodlottige vergissing. Parallel met de pogingen der Fran sche justitie om het Stavisky-sc an a te ontrafelen, loopt een onderZ°®^ een parlementaire commtssie naar de Februari-onlusten te, "jf i ten, waarbij eenige tientallen dooden en honderden gewonden vielen, waren - naar men zich zal herinneren - een uit vloeisel van het schandaal. De publieke opinie in Frankrijk vertrouwde het pas tot stand gekomen linksche kabinet- Daladier niet. Men vreesde, dat de nieu we regeering even lamlendig zou zijn als haar onmiddellijke voorgangster en dat van een opruiming der Augiasstal weinig of niets zou komen. Op den dag, waarop Daladier zijn kabinet aan de Kamer voorstelde, gingen oud-strijders- vereenigingen en rechtsche politieke organisaties dientengevolge aan het demonstreeren. Het Parijsche gepeupel greep die demonstratie aan, om den boel in het honderd te jagen en toen begon de gewapende macht met scherp te schieten. Dit laatste, dat zulke rampza lige resultaten had, zette ontzettend kwaad bloed, aangezien gebleken zou zijn, dat men den toestand ook zonder bloedvergieten meester had kunnen worden. Om olie op de golven der ver ontwaardiging te gieten, beloofde Dou- merque, toen hij aan het bewind was gekomen, ook deze aangelegenheid te zullen laten onderzoeken. Een parle mentaire commissie werd benoemd, die zonder aanzien des persoons dit kar wei zou opknappen. Talrijke lieden, die bij de Februari-on lusten betrokken waren, zijn inmiddels door de commissie gehoord. Het resul taat daarvan is alvast, dat men van hetgeen zich 'begin Februari te Parijs achter de coulissen zal hebben afge speeld een eenigszins verbijsterenden indruk krijgt. Er schijnen binnenskamers dingen te zijn gebeurd, die op zijn minst als uiterst verdacht mogen worden ge brandmerkt en die de gedachte aan een onzalig politiek spel maar al te zeer voedsel geven. De man, op wien in ver band met dit alles de grootste verant woordelijkheid schijnt te drukken is de toenmalige minister van binnenlandsche zaken Frot. Reeds voor het onderzoek der parlementaire commissie werd zijn naam herhaaldelijk met groote verbit tering gehoord, als het ging over de schuldvraag. In breeden kring in Frank rijk stelde men hem schuldig voor het bloedbad. Op zijn gunstigst zou hij onop zettelijk een verschrikkelijk ongeluk in het leven hebben geroepen. De verhooren voor de parlementaire commissie nu kunnen deze opvatting slechts staven. Zeer bezwarend voor Frot is, wat de voorzitter van de oud- strijdersvereeniging, kolonel De la Ro- que en een journalist, De Kerillis, heb ben verteld. Daaruit mag worden afge leid, dat hij zichzelf als „de sterke man" beschouwde,, die in de naaste toekomst geroepen zou worden, om Frankrijk te leiden. Achter den rug van den minister president om, zou hij bezig geweest zijn, een troep vertrouwensmannen te vormen, bereid om op een geschikt mo ment een greep naar het gezag te doen. tegenover De Kerillis had Frot zich in een vertrouwelijk onderhoud op 5 Fe bruari smalend over Daladier uitge laten: „Die Daladier verandert elk oogenblik van meening. Hij weet niet, wat hij wil, of waarheen hij gaat". De Ia Koque had den indruk gekregen, dat ziin bnnW^^ j - P°litieke Plannen in kuLen worden. ",1"ladi§ Frot zelf, heeft deze verklaringen hardnekkig geloochend, doch de beide getuigen bezwoeren, dat ze de strikte waarheid bevatten. Het is natuurlijk niet te zeggen, hoe de vork precies aan den steel heeft gezeten. Men voelt zich echter geneigd, aan de verhalen van De la Roque en De Kerillis geloof te hech ten, aangezien ze tot zekere hoogte het optreden van Frot tijdens de onlusten bevestigen. Van hem toch ging het be vel aan de politie uit, om er zonder aarzelen op los te slaan. Hij scheen zich de sterke man te willen toonen, die wel eens even orde op zaken zou stellen. De gevolgen daarvan zijn echter heel an ders geweest, dan Frot zich vermoede lijk voorstelde. De bom barstte naar den verkeerden kant. In plaats van den man, dien Frankrijk bewondert om zijn moed en zijn doortastendheid, is hij de man geworden, dien Frankrijk haat. Zelfoverschatting is een gevaarlijk ding en kan noodlottige gevolgen hebben. In dit geval waren ze bijzonder noodlottig. door MAY WYNNE. 30). Dit zeggende had hij haar bij een lad der gebracht en ging haar voor. "Nicht Janet zou hier niet durven opklimmen, omdat ze bang zou zijn, dat ze aar rokken vuil maakte, maar u is een vee. verstandiger meisje, die niet zooveel zal geven om een scheur of een winkelhaak! Marjorie lachte, want dit was blijk baar de grootste lof, dien Tom haar ooit zou hebben toegezwaaid. Ze volgde hem dan ook, maar vond het een ware lij densweg over die stoffige planken! „U moet voorzichtig zijn, dat u niet uitglijdt, want dan zoudt u wel eens door het plafond van vaders studeer kamer kunnen zakken en plompverloren op zijn schrijftafel kunnen terechtko men." Marjorie ging gehurkt zitten, maar dat was anders een besluit, want aan alle kanten lag vuil, stof en spinneweb- ben; bovendien was het er heel donker en stikkend warm! „Je blijft toch niet lang weg?" vroeg ze dringend. „Neen, tien minuten op zijn hoogst!" antwoordde Tom geruststellend. Het leek haar echter, dat die tien mi OOK FRAUDE BIJ DE CRISIS RUND VEE-CENTRALE Er gebeuren vreemde dingen bij het slachten der „regee- ringskoeien." Naar het „Dagblad van N.-Brabant" verneemt is de justitie bij haar onder zoek inzake fraudes bij de verhandeling van bacon en versch varkensvleesch der Nederlandsche Varkenscentrale tot de bevinding gekomen, dat eveneens fraudes voorkomen bij de verwerking van het vleesch van de z.g. regeerings- koeien, n.l. bij het in blikken doen van dit vleesch. Er zou bij het slachten dezer dieren die, zooals men weet door de Crisis- Rundvee-Centrale worden opgekocht tot inkrimping van den veestapel een bepaalde fabriek vleesch ontvreemd zijn en als versch vleesch in den ver koop voor de consumptie worden ge bracht. Om het ontbrekende aan te vul len, werd aldus het blad hier en daar slachtafval opgekocht en „meege- blikt.' Door een bevoegde autoriteit ter plaatse is aanstonds, nadat een en an der geconstateerd werd, de Crisis Rund vee Centrale gewaarschuwd en wel te lefonisch. Toen deze waarschuwing geen gevolg had werd een tweede maal telefonisch gewaarschuwd. Ook dit le verde geen resultaat op, waarop dit te lefonisch gesprek schriftelijk werd be vestigd. Eerst eenige weken latei- kwam een ambtenaar van de Centrale erop af, doch toen was de justitie reeds met haar onderzoek begonnen. Ondanks al die waarschuwingen en het justitiëeie onderzoek, loopt echter in de betrok ken fabriek het inblikken nog gewoon door alsof er niets gebeurd is. Voorloopig zullen wij noch den naam van het bedrijf, noch de plaats waar 't geschiedt, publiceeren. Temeer niet, om dat uit tal van nog op zich zelf staande doch eveneens geconstateerde feiten blijkt, dat soortgelijke practijken ook elders in het land worden toegepast." Nog meer eigenaardige feiten „Zoo is het ons -bekend, schrijft het blad verder, dat bussen blikvleesch worden afgeleverd, die niet het ver eischte gewicht behalen. Terwijl b.v de blikken van de Conservenfabriek „Hero", die eveneens voor de Centrale werkt en waarvan de bevoegde ambte naren de zekerheid hebben dat de be werking in geenerlei opzicht iets te wenschen overlaat, alle gemiddeld een gewicht van 2 pond en 2 tot 2% ons per blik halen, is door beëedigde ambtena ren tot heden bij herhaling vastgesteld dat blikken van andere fabrieken door- nuten al lang om moesten zijn; ja, het scheen wel een half uur, toen ze opge schrikt werd door het geluid van stem men. In het eerst dacht zij, dat Tom terug gekeerd was om haar uit haar gevangen schap te verlossen. Maar neen.... het waren stemmen daar beneden.... Arme Janet! Wat zou zij er tegen loopen als master Pennerton onver wacht teruggekomen was in gezelschap van anderen!.... Zij moest zich dan maar zonder hulp uit haar schuilplaats zien los te werken en in ieder geval het huis verlaten, eer haar tegenwoordig heid Janet in ongelegenheid zou kun nen breengen. En terwijl zij dus al pogingen in het werk stelde om de ladder af te dalen, troffen haar de woorden: „Het lijdt geen twijfel. Cromwell heeft volkomen verslagen het Schotsche leger, dat tegen hem afgezonden werd door de aanhangers van Karei Stuart Die stem was die van James Birley! HOOFDSTUK XIV. Een luistervink. Met kloppend hart bleef Marjorie precies zoo zitten. Het Schotsche leger verslagen! Wat een vreeselijke tijding voor haar verloofde en de dappere verdedigers van Pontefract, als dit waar was! oopend minstens van 1 tot 1 ons ver schillen. Daaruit volgt, dat deze fabriek minder vleesch per blik verwerken, en dus, of niet al het vleesch verwerken, of meer blikken maken en dus ook meer uitbetaald krijgen dan waarop zij recht hebben. Voorts is 't ons bekend, dat door "n beëedigd ambtenaar is vastgesteld, dat de inhoud van teruggezonden blikken die opengegaan zijn (en waarvan de inhoud een ongename lucht verspreidde) opnieuw tusschen versch vleesch in blikken is gedaan. Eveneens komt het thans voor, dat slagers, die gewoon waren z.g. achter voeten, de achtervierendeelen van een rund (het beste deel) in den vrijen han del te koopen, deze deelen niet meei koopen en toch vleesch van deze dee len verkoopen. Daaruit volgt, dat zij vleesch verkoopen, dat afkomstig moet zijn van verdonkeremaand vleesch van de Centrale, Een met name ons bekende vleesch- warenfabriek biedt aan comestibleswin- kels e.d. spiertjes rookvleesch aan te gen 50 cent per pond, terwijl de han- delsprijs op dit oogenblik ongeveer 90 cent moet zijn. Deze vleeschwarenfa- briek verwerkt vleesch van de Centra le. Feit is ook, dat deze fabriek daarin niet alleen staat. Wat de aflevering van het blikvleesch betreft, is bepaald, dat dit vleesch al leen beschikbaar is voor de minstbe- deelden (werkloozen e.a.) Het is ons be kend, dat door beëedigde ambtenaren is vastgesteld, dat dit blikvleesch tot vrij belangrijke hoeveelheden wordt uit gereikt aan personen, die niet in aan merking mochten komen. Zoo b.v- aan landbouwers, waarvan één met tien koeien op stal. aan middenstanders e.a. Ook ten aanzien van het toezicht en van de verwerking der z.g. afvalproduc ten der regeeringsrunderen gebeuren vreemde dingen." Het blad besluit: „Uit dit alles blijkt, dat er aan de re geling van de Rundvee Centrale zeer veel mangelt en dat er, evenals bij de Varkenscentrale, speling voor fraudu leuze handelingen bestaat- Insiders heb ben ons erop gewezen, dat dergelijke regelingen slechts dan goed kunnen functioneeren, wanneer men tevens be schikt over een actieve, mobiele tech nische recherche. Een dergelijke detec tive-dienst zouden alle crisis-centrales van 't begin af moeten hebben gehad Bovendien heeft van 't begin af een schema ontbroken, hoe men de ver werking van het geheele rund zou re gelen. Incidenteel zijn telkens regelm gen ontworpen, die heel spoedig weer moesten gewijzigd worden." DE VERLAGING DER LOODSTARIEVEN. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de wet op den loodsdienst van zeeschepen, zegt de minister gaarne te erkennen, dat de voorgestelde verlaging van de loods- tarieven niet ver genoeg gaat in zoover ze geen voldoende tegenwicht vormt te gen de verlaging der Belgische tarieven. Echter had de regeering eveneens tot taak bij het doen van haar voorstel te letten op den toestand van 's lands fi nanciën, welke een meer ingrijpende vermindering der middelen niet toelaat. Zij is dan ook van meening dat ten aan zien van de verlaging der tarieven thans niet verder kan en mag worden gegaan dan tot de voorgestelde vermindering met 20 pet. De moeilijkheid erkennend, die ont staat is door het zeer aanzienlijk ver schil tusschen de Nederlandsche en de Belgische loodstarieven, zal de regee ring geen gelegenheid verzuimen om, hetzij ineens, hetzij met inschakeling Alle gedachten aan persoonlijk ge vaar werden vergeten in het overweldi gend verlangen, om meer te hooren. Ze kon ieder woord verstaan, dat Bir ley zei, ofschoon de andere stemmen als omfloerst waren. Dat zijn tijding echter gunstig ontvan gen werd, bleek wel uit een gemompel van godsdienstige dankzegging, onder broken door vurig belangstellende vra gen. Toen verhief Birley andermaal zijn stem en sprak: „Langdaale zit gevangen in Nottingham onder strenge bewaking. De verrader en samenzweerder kan er zeker van zijn dat wij met onze straf, hem opgelegd, een voorbeeld zullen stellen!" „Langdale?" klonk het als een echo. „Sir Marmaduke Langdale, de vriend van prins Rupert? „Een vriend van ieder en vijand, vei- vloekte goddelooze, dat hij is! Hij zal dienen als eerste vrucht van onze over winning! Lo, heb ik niet luide de stem verheven bij den goddelijken wreker, Olivier Cromwell, om nog aan te drin gen op bevordering van die heilige taak?" „Stil, vriend!" viel een ander hem In de rede- „Vertel eens even...." Maar de rest van den zin ging verlo ren voor haar, die zoo ingespannen te luisteren zat. Doodsbleek had Marjorie het oor van een overgangsstadium, een oplos sing in de gewenschte richting te be reiken. RADIO-TELEGRAAF-VERKEER MET JAPAN? Het ligt in de bedoeling eerlang het radiotelegraafverkeer van Nederland met buiten Europeesche landen uit te breiden. Daartoe worden op het oogenblik proeven genomen met een radio-verbin ding met Japan. In beginsel is tusschen de betrokken administratiën reeds over eenstemming verkregen; de openstelling van de verbinding voor hel publiek ver keer zal echter afhangen van het resul taat der thans gehouden proefnemingen. Ook is de voor de afwikkeling van dit verkeer bestemde Japansche zender nog niet geheel voltooid. HET SPELLINGSVRAAGSTUK. Zooals men weet, heeft minister Mar- chant Donderdag in de Kamer meege deeld, dat een door hem ingestelde com missie (in welke o.a. de professoren Verwey, de Vooys, van Ginneken en Verdenius en de Haagsche leeraar dr. G. B. van Haeringen zitting hebben) dezer dagen tot e'en compromis is gekomen over de spelling, dat hem niet slecht leek. Naar de N.R.Crt. ter oore komt zou dit compromis wat betreft de spelregels gaan in de richting van het indertijd door drs, A. Höweler gedane voorstel. De dubbele o en e in open lettergrepen zou vervallen, maar daarentegen zou bijvoorbeeld de ij in slotlettergrepen enz. blijven. Wat de geslachtsregels betreft wordt het stelsel-Höweler, dat in dit opzicht nogal ingewikkeld is, niet gevolgd. De buiging-n zou voor de meeste gevallen verdwijnen. De schrijfwijze zou gaan in de richting van de „Vereenvoudigers"; echter zouden de vreemde woorden on aangetast blijven, zoodat men niet zou gaan schrijven kado (cadeau) maar bijv. eventueel wel prakties (practisch). EENDRACHT MAAKT MACHT. Het groote belang, dat het huidige ka binet zich gedragen kan weten door de sympathie en de medewerking van het Nederlandsche volk in zijn verschillende nuanceeringen, deed de besturen van vijf in Wassenaar gevestigde kiesver- eenigingen t. w.anti-revolutionnaire partij, christelijke-historische unie, libe rale staatspartij, de vrijheidsbond, roomsch-katholieke staatspartij, vrijzin nig-democratische bond, besluiten, om ter plaatse een algemeene gecombineer de vergadering te beleggen, In die vergadering zullen vooraan staande mannen uit deze verschillen de partijen nader uiteenzetten, waarom die steun aan de regeering in onze dagen zoo dringend geboden is in het belang van het gansche Nederlandsche volk. N.S.B.-AFDEELING OPGEHEVEN. De afdeeling Den Bosch van de N.S. B. zal met ingang van 1 Mei ophouden te bestaan, zoo meldt het Volksblad. Eenigen tijd geleden zijn ernstige twis ten ontstaan over de verdeeling van de baantjes. Dit had tot gevolg, dat tal van leden bedankten en het ledental is zóó klein geworden, dat de „algemeene lei der" tot opheffing van de afdeeling be sloten heeft. Het „bruine huis" is reeds geruimen tijd buiten gebruik, aangezien het geld om de huur te betalen, ontbrak. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A, VAN LIERE, Postweg B 23. haast tegen de stoffige planken gelegd. Wat een afschuwelijk nieuws, dat zij daar had gehoord! Het Schotsche leger verslagen en sir Marmaduke Langdale gevangen geno men, en dit op een tijdstip, dat hun eigen succes, door de inneming van Pon tefract, zoozeer hoop had gewekt in het hart van ieder koningsgezinde in West- Yorkshire. Helaas! Hoe zou Hugh dit nieuws ont vangen? En har vader, haar arme va der? Wat een leed zou dit brengen over zijn grijze haren! Het was nu echter geen oogenblik om zich aan haar gedachten te wijden, maar wel, om zich geheel te bepalen bij het luisteren, dat inplaats van een schande tot een eervolle taak werd In zulk een crisis, „Heel nadrukkelijk", ging Birley voort, heb ik er bij Gods werktuig, onzen lord Protector, op aangedrongen, om aller eerst met zijn legermacht Pontefract te hernemen, maar tevergeefs! Niet dat onze machtige generaal doof was voor zulk een pleidooi, maar, daar hij zelve te zeer in beslag genomen wordt door zijn Schotschen veldtocht, zendt hij ge neraal Rainsborough met een regiment paarden- en twee regimenten voetvolk om zijn werk voort te zetten. De gene raal is reeds op weg, terwijl ik mij ge haast heb om den brenger van die blijde tijding drie dagen voor te zijn." Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzet-belasting. (Ingez. Med.) Ontvangsten Plaatselijk Crisis Comi té van 5 tot en met 10 Maart 1934. Zusters Gasthuis Maand, bijdragen over JanuariFebruari en Maart 1934 12.50. Wekelijksche Collecte 173.07. Het gironummer van den Penning meester is 188020. ONDERLINGE HULP. Herdenking van het 25-jarig bestaan van het Ondersteu ningsfonds, DOMBURG. In het hotel Wilhelmina alhier is Vrijdagavond in een druk be zochte samenkomst het 25-jarig bestaan van het ondersteuningsfonds „Onderlin ge Hulp" herdacht. De voorz., de heer W. Brand, heette alle aanwezigen har telijk welkom, inzonderheid de genoo- digden. Burgemeester en Wethouders met den secretaris, dr. Vaandrager, de afgevaardigden van de vereeniging „Het Groene Kruis", de chr. Wijkverpleging op Walcheren N.W. Deel, de ver. „Zie- kenhuisverpleging", de zustervereen. voor spijsuitdeeling, de heer J. F. Krij- er, secretaris van het Ned. verbond voor ziekenkassen en vele oud-bestuurs leden, benevens de heer Jac. van Els- acker, voordrachtkunstenaar te Rotter dam. Hij bedankte daarna de ver. „Het Groene Kruis", de ver. Ziekenhuisver- pleging en van de Chr. Wijkverpleging voor hun bloemenmanden. Daar de ver gadering voltallig was, werden op voor stel van 't bestuur de statuten gewij zigd. Daarna gaf de voorzitter 'n overzicht van den 25-jarigen arbeid van het on dersteuningsfonds, vergeleek de vroe gere samenstelling van het bestuur met thans en wees op den toenemenden vooruitgang. Ook herdacht hij den heer A. v. d. Hage, die heden herdenkt dat hij 25 jaar geleden tot penningmeester werd gekozen. Als blijk van waardee ring werd hem een zilveren horloge met inscriptie aangeboden. Dr .Vaandrager, die het fonds gedurende al die jaren vele diensten heeft bewezen, werd een prachtige sigarendoos overhandigd. Ver volgens deed de secretaris, de heer M. Reijnhoudt Jr., een uitgebreid verslag, waarin hij de moeilijkheden naar voren bracht, die later zijn overwonnen, door eendrachtelijk samen te werken, waar na hij ook nog den zegenrijken arbeid van het fonds schetste. De penningmeester wierp daarna een „Rainsborough?" herhaalde een van de anderen. „In trouwe: een man van grooten ijver en bekwaamheid! Gene raal Cromwell doet er wel aan hem zulk een gewichtige taak op te dragen." „Drie dagen later zal hij voor Don- caster liggen", ging Birley voort, met groote vreugde. „En als een dief in den nacht zullen hij en zijn leger op Pbnte- fract aftrekken- Wee dan over die drin kers en vloekers, die losbandige zonda ren, die zich in fluweel, zij en satijn dossen, met sierlijke veeren op hoed en baret en zióló ter helle zullen ge doemd worden. Want de dag...." I „Mistress Stapleton!" In haor overspanning had Marjorie het luide kunnen uitschreeuwen, maar j gelukkig wist zij zich te bedwingen, keek eens rond, maar zag niets in de duisternis en vroeg alleen zachtjes: „Ben jij dat Thomas?" „Ik ben het Harry! Ik heb niet eerder kunnen komen, mistress. Vader is te rug." „Ja?" vroeg ze lusteloos. „Ik meende stemmen te hooren, al was ik dan ook in slaap geraakt." Prins Rupert was de derde zoon van Frederik V van de Pfalz; in 1642 trad hij in dienst van zijn oom, Karei I van Engeland, die hem den titel schonk van hertog van Cumberland. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5