IN ^GOESCHE COURANT^ JECOVITOL BINNENLAND. STATEN-GENERAAL ZEELAND. WEER Ei WIND, «ere JE. I be- [oog ge- ier- •N. NUMMER 58. TWEE BLADEN. VRIJDAG 9 MAART 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Het spellingvraagstuk. MIDDELBURG. GOES. WUSSINGEN. WALGHEREH. frije ien. ïaar /aar laar LaW* ÏK. lijk |den /eg |van De liet lis- leen zijn }on- Jar- 8 een ICa- 5or- ïide [iten op ibu- een lem 2 tas de eter in ïze- lord, 1 een Inde ten ten |Het ras, Itige de ge- lok- ïe be- \den iter de ;eft, be- j aar lien iten :ent MiDDELBUBQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij eonfcr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent MINISTER COLIJN NAAR INDIë, Over het plan van minister Colijn om per vliegtuig een bezoek aan Indië te brengen schrijft het ;,N.v.d.D." van Ned. Indië": „Men kan de gedachte niet van zich afzetten dat 's heeren Colijn's thans vaststaande komst, meer met interna tionale belangen samenhangt dan met iets anders. Moeilijk valt aan te nemen dat in zake de koloniale problemen van den dag radiotelefoon en telegraaf, mitsga ders de briefwisseling per snelle lucht post niet voldoende contact opleveren tusschen Buitenzorg en het Plein. De heer Colijn is in Londen geweest kort na de aankomst aldaar van Vis count Allenby uit Indië Het heeft weinig zin om er naar te gaan raden waarom de Premier zelf naar de tropen ijlt, maar de kwesties die al zoo lang hangen, als: rubber-re strictie, handelspolitiek, financieel be leid en Japansche concurrentie, zijn het o.i. niet. Als een Minister-President kort na zijn Londensche besprekingen (waar van alleen die met Min. Runciman wor den gereleveerd besluit om een snellen tocht naar Indië te maken, dan heeft men meer recht om te denken aan een soort van snel-tocht. Dat wil hier zeggen: aan een onderne ming die het hart der dingen raakt, en w.i. het uitsluitend om cardinale zaken gaat, welke niet wachten kunnen, geen dag en geen nacht. Het getuigt niet van een wijden blik als een der Nederlandsche groote bla den in het vliegen des heeren Colijn naar Indië het karakteristieke van den tocht ziet en deswege 's Ministers „on dernemingslust en fikschen durf" prijst Zooiets merkt men niet op ten op zichte van een man, die de Mil. Wil lemsorde op de borst en den eeresabel, voor betoonde dapperheid op zijde draagt. Colijn's verschijning in deze gewesten zal over de groote linie in ons Indië heel wat rust, in bepaalde kringen ech ter heel wat onrust brengen. Naar de N.R.C. verneemt, wordt erop gerekend, dat minister Colijn 14 dagen in Indië zal blijven. Hij wordt alleen vergezeld van den heer Hardeman, van het Commissariaat voor Indische Zaken. Het plan is, dat de heer Hardeman met den minister naar Nederland zal terug- keeren. HUISVESTING VAN SCHIPPERSKINDEREN. Onder voorzitterschap van den heer R. Terhorst uit Rotterdam, heeft te Am sterdam de jaarvergadering plaats ge had van het bestuur van de afdeeling „Hulsvesting van schipperskinderen" van het „Onderwijsfonds voor de scheepvaart". Aan het jaarverslag ont- leenen wij, dat thans huisvestingscom missies van het onderwijsfonds zijn ge vestigd te A'dam, Rotterdam, Deven ter, Dordrecht, Lemmer, Maastricht, Sneek, Siavenisse, Terneuzen, Wemel- dinge, Werkendam en Zwolle. Het totaal aantal gesteunde kinderen in 1933 bedroeg 981. DIKDOENERIJ. Het Eerste Kamerlid, de heer Polak, heeft den minister van justitie onlangs eenigevragen gesteld: of de minister bekend was van de in het weekblad „Volk en Vaderland" van ir. Mussert, voorgekomen uitnoodiging, gericht tot „volksgenooten-juristen", om te helpen „het vaandelvan hetrecht hoog te hou den in de komende Nederlandsche Sta- visky- en Dreyfus-zaken. De heer Po lak vroeg: of uit dezen oproep niet moet worden afgeleid, dat het den heer Mus sert bekend is, dat hier te lande zwen- delpraktijken worden bedreven, als in de zaak-Stavisky bekend zijn geworden, en dat ten departemente van defensie falsificaties worden gereed gemaakt, als eertijds in de zaak-Dreyfus is geschied. Verder of de heer Mussert, de justitie van de hem blijkbaar bekende feiten in kennis heeft gesteld, en of er reden is deze nader te onderzoeken. De minister van justitie heelt den heer Polak geantwoord, dat hem na on derzoek is gebleken, dat de heer Mus sert met zijn Dreyfus-affaire bedoelt 't ontslag uit Overheidsdienst van den heer Geelkerken, den graaf de Marchant d'Ansembourg en hem zelf. Immers is, volgens den heer Mussert, de beschuldi ging van revolutionnaire gezindheid voor de volle honderd procent onwaar en dus even onwaar ala de beschuldiging van landverraad, waarop kapitein Drey fus uit hef leger verwijderd is. Met de Stavisky-affaire wordt op een lijn gesteld de looperide kwestie van de fraude met voor export bestemde ba- convarkens. Voorts heeft de heer Mus sert den indruk, dat deze fraude niet op zich zelf staat. De minister erkent, dat zoodanige be richtgeving onder bepaalde omstandig heden noodeloos onrust onder de bevol king kan wekken. Hij overweegt dan ook, voor zoover het gestelde niet ree^s onder de strafwet valt, de moge- lijkheid en wenschelijkheid een verderevoorziening ter beteugeling van dit euvel te treffen. CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND. De regeering wenscht ten hoogste 2 millioen beschik baar te stellen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de be grooting van financiën, waarbij wordt voorgesteld een memoriepost uit te trekken, teneinde tegemoet te kunnen komen aan tengevolge van de crisis in moeilijkheden geraakte, doch overigens volwaardige middenstandsbedrijven. In de memorie van toelichting zegt de mi nister, dat de hulp van overheidswege ten deze te verleenen, een tweeledig karakter kan dragen; zij kan vooreerst strekken om bedrijven van den handel- drijvenden en industrieelen midden stand, die op een hechten grondslag zijn gevestigd, en welker instandhouding uit een oogpunt van algemeen belang aan beveling verdient, doch die, indien hulp geboden werd, te gronde zouden gaan, door een kredietverleening bij te staan. En in de tweede plaats schijnt over heidshulp gerechtvaardigd om, voorzoo- veel noodig, de organisatie van het mid denstandskredietwezen zelf nog beter bestand te doen zijn tegen de hoogere eischen, waaraan deze organisatie in omstandigheden, als waaronder wij le ven, moet voldoen. Voor dit tweeledig doel een krediet aan te vragen, dat de regeering op ten hoogste 2 millioen bepaald zou wen- schen te zien, is de strekking van het wetsontwerp. De regeering stelt zich voor bij de be oogde kredietverstrekking gebruik te maken van de Nederlandsche Midden- standsbank, welke als het centrale or gaan van het Nederlandsche midden standskrediet de beste waarborgen biedt voor een doelmatige en onpartij dige besteding der gelden, met voortdu rende inachtneming van het doel, waar voor zij zijn toegestaan. Voor het overige meent de regeering goed te doen zich ten aanzien van de besteding van het aangevraagde bedrag niet bij voorbaat aan bepaalde regelen te binden. EERSTE KAMER. Minister Marchant heeft gisteren bij de behandeling van de begrooting van Onderwijs meegedeeld, dat er een „compromis" inzake het spellingvraag stuk in de maak is. De chaotische toe stand, die er op het gebied van de schrijfwijze onzer taal heerscht, roept dringend om een regeling. De minister Iaat een commissie van vijf deskundigen een nieuwe spelling uitwerken. Wie hoopt op radicale veranderingen zal vermoedelijk echter bedrogen uitkomen. Zoover als de „Kollewijn-scherp-slij- pers" (terminologie van mr. Marchant) zal men in geen geval gaan. Een tus- schending wordt in 't leven geroepen. Laat men er het beste van hopen. Voor 't overige valt er weinig bijzon ders van de onderwijsdebatten te vertel len. De minister heeft nog eens de nood zakelijkheid van drastische bezuiniging °P zijn begrooting bepleit en de rest was „ouwe kost". Z. h. st. keurde de Kamer de begroo ting goed. Wees, als gij vooruit wilt komen, dikwijls alleen met uw gedachten. Wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en of vermogen (gewetensgeld) is door den ontvanger der directe belastingen enz. te Breskens ontvangen 152.92, te Hulst 50.10, 22.56, ƒ10, te Mid delburg 13.38, te Oostburg 32.88, 12.48, 79.84, 8.60, f 5.25, te Terneuzen 20.09. V olksonderwijs. Gisteravond vergaderde de afdeeling Middelburg van de Vereeniging „Volks onderwijs" in de „Eendracht", onder voorzitterschap van den heer dr. C. Or- baan. Onder de ingekomen stukken was 'n schrijven van den bond van Bewaar schoolonderwijzeressen, met verzoek om evenals elders te overwegen de ge meentelijke bewaarschool, die wordt op gegeven, voort te zetten voor rekening van „Volksonderwijs" en andere ver- eenigingen, die het openbaar onderwijs voorstaan. De Voorzitter zeide, dat het in de bedoeling ligt van het bestuur om zich ter zake van het neutraal bewaar school onderwijs te verstaan met het departement Middelburg van het Nut. ïntusschen zal moeten worden afge wacht of het besluit van den gemeente raad inzake de subsidie aan het „Nut" zal worden goedgekeurd. De Voorzitter sprak vervolgens woorden van dank aan het adres van den heer W. Spinnaay (die door ziekte afwezig was) voor hetgeen hij in het be lang van de afdeeling deed tijdens de vacature van voorzitter. De Secretaris, de heer F. A. Rosendaal, bracht het jaarverslag uit, waarin allereerst herinnerd wordt aan het overlijden van den voorzitter, mr. J. W. Zijlstra, die gedurende 20 jaar de afdeeling heeft geleid en met energie de belangen van het openbaar onder wijs heeft voorgestaan. Op 1 Januari 1933 telde de afdeeling 202 en aan het einde van het jaar 343 leden, dank zij het werken van de inge stelde propaganda-commissie en een an der lid, dat zich daarbij aansloot. Herinnerd wordt verder aan 't verrege nen van den landdag op Hemelvaarts dag en aan de actie tegen verslechte ring van het openbaar onderwijs. Het verslag werd goedgekeurd, even als de rekening van den penningmees ter, den heer C. Roelands, aanwijzend een goed slot van 97.82 tegen 75.36 over 1932. De heer Rosendaal bracht daarna ver slag uit wan de algemeene vergadering op 9 en 10 December te Utrecht. De voorzitter bracht hem dank, even als hij reeds voor het jaarverslag en den penningmeester voor het gehouden be heer had gedaan. Besloten is evenals verleden jaar een bloempjesdag te houden en wel in het begin van Mei, men hoopt op een even goed resultaat als in 1933, toen 150 aan het fonds tot steun en 60 aan de afdee ingskas ten goede kwam. Op 17 Maart zal het bestuur bijeen komen met die der afdeelingen van het N.O.G., den Bond van N.O. en de ouder commissies ter bespreking van de pro paganda voor het zenden der kinderen naar de openbare school. Tot lid der propaganda-commissie koos de vergadering den heer C. van Sluijs. Namens die commissie bracht mej. Nij- dam verslag uit van de werkzaamheden, waarin zij de hoop uitsprak spoedig het 400ste lid te kunnen opgeven. Bij de rondvraag kwam naar voren of het mogelijk zou zijn op de ouderverga deringen propaganda te maken voor „Vo ksonderwijsdoch de voorzitter voelde daartegen bezwaar, omdat die vergaderingen zijn bedoeld voor de be sprekingen van de belangen van het on derwijs op de betrokken school. Een der leden meende, dat men deze zaak op de conferentie boven bedoeld kan bespre ken. Nog kwam een klacht naar voren over het feit dat de onderwijzers op de ver gaderingen van „Volksonderwijs" voor het meerendeel plegen te ontbreken. Ten slotte deelde de voorzitter mede, Geen beter middel om aan te sterken dan JECOVITOL! Geijkt op vitaminen-gehalte door een Nederlandsch Professor. Deze zui vere natuurlijke levertraan bevat minstens 50 eenheden Vitamine A en 250 prophyl. 125 internat.) eenheden Vitamine L). Tezamen: een zegen voor Uw gezondheid! GEIJKTE LEVERTRAAN f 8ij Apothekers en Drogisten a f -.75 p. Ft. MOCAOES-5IHEEMAN PHARMACIA (Ingez. Med.) dat voor den propaganda-feestavond op Donderdag a.s. de ieden Zaterdag in „St, Joris" tusschen 2 en 4 uur twee kaarten kunnen afhalen. Het pro gramma voor dien avond bevat, decla matie van mevrouw Van den Broecke De Man, een propagandarede van den heer Spinnaaij en muziek door eenige onderwijzers. HET SCHUTTERSHOF. Naar wij vernemen heeft de heer La- gaaij, pachter van de Sociëteit ,,De Vergenoeging" het Schuttershof ge huurd. De bouwvallige zaal zaLvyorden afge broken, en vervangen door een nieuwe groote zaal, plaats biedende aan 600 personen, met een tooneelruimte van plm. 100 vierk. meter. De bedoeling is, dat een en ander nog vóór de kermis gereed zal kunnen zijn. DE CENTRALE SLACHTPLAATS. In de Woensdag gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van „de Centrale Slachtplaats, deelde de voor zitter, de heer A. Beugelink mede, dat het nu 15 jaar geleden is, dat de Cen trale Slachtplaats uit den noodtoestand die een gevolg was van den distributie- tijd, is ontstaan. Maar nu verkeert de slachtplaats zelf langzamerhand in een noodtoestand, want gelden om de slachtplaats grondig te verbeteren zijn niet aanwezig en men weet ook nog niet welke beslissing het gemeentebestuur in deze zaak zal nemen. Het verstandig ste is volgens spr. om kalm af te wach ten, maar het bestur blijft in deze dili gent. Sommige leden meenden, dat men naar Vlissingen zal moeten gaan slach ten, doch het bestuur deelde deze mee ning niet en zou dit ook zeer betreuren, gezien de houding van Vlissingen inzake de abattoirkwestie. Verder zijn enkele huishoudelijke za ken afgehandeld. Een demonstratie. De afdeeling Middelburg van de ver eeniging van Nederlandsche Huisvrou wen heeft haar leden en verdere be langstellenden gisteren een demonstra tie aangeboden in „St. Joris", waartoe de heer A. van Roon alhier zijn ge waardeerde medewerking had aangebo den. Er was o.m- een aardige stand, waar de thee-filter „melitta" en de koffie- snejfiiter „melitta" werden gedemon streerd, het bleek hoe men in zeer kor ten tijd een heerlijke kop thee of koffie kon zetten. Daar naast konden de dames kennis maken met de Savage wasch-, spoel- en droogmachine. Een machine voor al deze bewerkingen samen. In de afdeeling stofzuigers, zagen wij er een, die geheel en dat zeer gemakke lijk met de hand wordt bediend. Maar er waren ook nieuwe electrische en dan denken wij speciaal aan den heelen kleinen, geschikt om zonder veel tillen, meubelen, trappen enz- te reinigen. Ook op het gebied van kachels enz. was veel van het nieuwste te bewon deren. Het was voor de talrijke bezoeksters een leerzame middag. Middelburg, 9-III-'34. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 9.3 °C (49 °F); laagste 4.6 °C (40 °F). Heden 9 h: 4.9 °C; 12 h: 9 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 762.8 mm te Weenen; laagste 745.0 mm te Wisby. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit O. richtingen, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 31; onder: 17 h 51. Licht op: 18 h 21. Maan op: 3 h 17; onder: 9 h 45. N.M. 15 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 9 6.34 19.10 0.30 13.02 Za. 10 7.55 20.43 1.34 14.21 Zo. 11 9.35 22.19 3.16 16.09 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 9 8.07 20.46 1.32 14.04 Za. 10 9.24 22.17 2.32 15.21 Zo. 11 11.07 23.59 4.10 17.07 BELASTINGONTDUIKING. Ter inspectie der d'recte belastingen alhier is tot heden door 91 personen aangifte gedaan van verzwegen vermo gen; in totaal 625000, Bovendien kwam een der dagen een bedrag van 1000 gewetensgeld binnen van een onbekende. Oranjevereeniging. Op haar telegram van hulde aan H. M, de Koningin heeft de Oranjevereeniging het volgende telegrafische antwoord ontvangen: „H. M. de Koningin is zeer gevoelig voor het telegram, Hare Majesteit toe gezonden namens burgerij en Oranje vereeniging Goes ter gelegenheid sa menzijn op gisterenavond en draagt mij op U te verzoeken allen daarvoor Harer Majesteits oprechten dank te vertol ken." (get.) Van Geen. Secretaris der Kpningin.. Ambachtsschool, Donderdagavond werd door de ver eeniging „Ambachtsschool" in het ge bouw van de Ambachtsschool aan den Westwal hare Algemeene- en Be stuursvergadering gehouden, waar o.a, de volgende punten werden behandeld: Rekening en verantwoording afdee ling ambachtsschool: de ontvangsten over 1933 bedragen 7060-12; de uitga ven 53695.57; begrooting 1935 Am bachtsschool: de ontvangsten werden vastgesteld op 6877.25; de uitgaven 55175.45; rekening en verantwoording avondschool; de ontvangsten over 1933 bedragen 972.50; de uitgaven 4959.89; begrooting 1933 afdeeling Avondschool: de ontvangsten werden vastgesteld op 1011.19; de uitgaven 4968.37; rekening en verantwoording Vakschool voor Meisjes: de ontvang sten over 1933 bedragen 11740.06; de uitgaven 35808.50; begrooting 1935 afdeeling vakschool voor meisjes; de ontvangsten werden vastgesteld op 10385.32; de uitgaven 37983.87. De minister van Waterstaat brengt ter kennis dat aan D. M. de Regt, chauf feur, wonende alhier, ingevolge vonnis van de rechtbank te Breda van 8 Febr. voor een jaar, ingaande 23 Febr. de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd. VROUWENPOLDER. Donderdagavond gaf de Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" te Gapinge in de Ned. Herv- Kerk aldaar, onder leiding van den heer D. J. Kesteloo, hare jaarlijk- sche uitvoering. Verschillende zangnum mers werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht: d". nrwwe'Fcn

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1