I I MESSEN EN V REINIGT M KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. Een éénig goede hulp agd (tl BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA BIJ ONS IN 00ST-INDIE. TA» i/uiiuuu/nu o iiuuin 1 1 aJt. fwrar 410 M re en n tand, cen- Jev. 3 ka- 3 slaap- ïl. Boekh. ddelburg. met tuin imers. Te 14a, Mid- vier gem., :rs, liefst ïrg. Brie- dit Blad. geplaatst Lange k, Eieren- prijs bo- 75, eend- Paasch- oste e.a. 'elikaan- le Jonge, >urg. MARKT, en visch. aer stuk. ;ent per r. N. J. tarbot, hol, Zui- Jeweekte Segeer- M'burg. ie lever- is. Dikke Aanbe- e braad- en, wilde thuisbez. straat F de adres ir. en Boer, Labiel bewind in Spanje Lerroux restaureert zijn kabi net Toenemende spanning tusschen uiterst rechts en links Spanje heeft dezer dagen een kabi netscrisis verwerkt. Op zichzelf was daar voor de buitenwacht niet veel aan. Als parool er van zou de slagzin: de zaak wordt op denzelfden Y,oet voortge zet, dienstig kunnen zijn. ten prmcipi- eele wijziging van den regeermgskoers is er niet uit voortgekomen. De afgetre den minister-president Lerroux werd opnieuw kabinetsformateur, tn hij stel de een nieuwe regeering samen, waarin op een paar na alle afgetreden ministers zitting namen. Als symptoom is het geval echter al lerminst van belang ontbloot. Het open baarde, hoe ver men in Spanje nog van wat een politiek stabilisatie zou kunnen heeten, is verwijderd. Het land is nog steeds bezig, om van de stuiptrekking van 1931 te bekomen, toen koning Al- fons werd weggejaagd. Die stuiptrek king had een ietwat wilde mentaliteit tengevolge. Men leek van het eene uiterste in het andere te vallen en het scheen al direct niet onwaarschijnlijk, dat er naderhand eenige behoefte aan bezinning zou komen. Het kon alleen maar de vraag zijn, of daarbij als bege leidend verschijnsel niet opnieuw een stuiptrekking zou optreden. En die vraag kan men vandaag aan den dag nog stellen. Het radicale bewind, dat na de abdicatie van Alfons, werd ingesteld, is op 't oogenblik weliswaar vervangen door een van gematigder allure, maar dat vertoont vatbaar te zijn voor kin- der ziekten, die omtrent zijn constitu tie te denken geven. Twee jaar lang hebben de linksche groepen, die de tot het midden behoo- rende radicale partij van Lerroux op sleeptouw namen, getracht Spanje met een soort van socialistische staatsinrich ting gelukkig te maken. Men moet de kerk in 't midden laten en erkennen, dat daar ook wel iets goeds aan was. Spanje, dat wat sociale voorzienin gen en zoo betreft een heel eind bij overig West-Europa achteraan kwam, kon daardoor wat bijtrekken. Van maat houden bleek men van nature ech ter geen kaas gegeten te hebben en men deed bovendien erg domme dingen, door op onverantwoordelijke wijze te gen de (r. k.) kerk te keer te gaan en zich gelegen te laten liggen aan anar chistische opstokers. Het Spaansche volk kon al het nieuwe zoodoende niet bijsloffen en kreeg meer dan genoeg van allerlei onverkwikkelijke arbeidscon flicten en oproerige uitspattingen. Toen in November van het vorige jaar parle mentsverkiezingen werden gehouden, bleek hoe groot de ontevredenheid was. De rechtsche partijen wonnen een hee- leboel zetels ten koste van de linksche extremistische groepen. In de nieuwe kamer kwamen 207 conservatieve afge vaardigden te zitten, 167 gematigd-radi cale en 99 socialistische en communisti sche. Vooral de middengroepen zijn van het resultaat geschrokken. Zij voelden er niets voor, om na deze waarschuwing van het volk opnieuw met de socialis ten in zee te gaan. De rechtsche partij- en onderling verdeeld door monar chistische tendenzen hadden er be zwaar tegen het schip van staat daad werkelijk te helpen besturen. Zoo vorm de Lerroux de leider van de radicale partij, tenslotte een minderheidskabinet, dat, steunende op het midden, bereid bleek zijn hulptroepen zoowel van rechts als van links te recruteeren. Aan socialistische zijde nam het wantrouwen tegen Lerroux echter al spoedig hand over hand toe, zoodat hij zich steeds meer naar rechts moest oriënteeren, met het gevolg, dat er oneenigheid in door MAY WYNNE. 27). Het was Barbara, die misschien zon- Cj l te w'^cn> Pontefract weer in ge ac ten bracht, want zij was in een roomenge bui, die iets bijzonder zachts en teeders gaf tegenover de opgewekte bijna uitdagende houding, die Morrice van haar gewoon was. Het deed hem' dus niet aangenaam aan, toen zij ineens met de vraag te voorschijn kwam: „Nu ,i, het niet bent, wie is dan gou verneur van Pontefract?" „Sir John Digby van Nottingham, die -hierheen is gekomen, zoodra het bericht van ons succes hem bereikt had en die vergezeld werd door sir Hugh Cart- wright en vele andere officieren en manschappen. Er ligt nu een flink gar nizoen, dat ouwe Noll er zoo gaarne uit zou verdrijven!" Barbara huiverde en drong zich dich ter tegen hem aan. „Ik weet niet waarom", zei ze „maar als wij zoo samen hebben zitten droo- men van al de lange jaren van geluk, die de toekomst ons zeker brengen zal, dan j moet ik ineens denken aan Pontefract en -zie. ik een schrikbeeld vóór mij. Watt den boezem van het kabinet ontstond. Begin vorige week trad deze verdeeld heid naar buiten. De linksradicale minis ters van binnenlandsche zaken en van financiën Barrios en Lara gaven te ken nen, dat ze er genoeg van hadden. Po gingen om het conflict bij te leggen faal den en Lerroux is daarop naar den pre sident van de republiek gestapt, om het ontslag van het geheele kabinet aan te bieden. Dit werd aanvaard, doch tege lijkertijd kreeg Lerroux als gezegd opdracht tot vorming van een nieuw kabinet. Hij was daar spoedig mee klaar. Barrios en Lara werden door een paar meer naar rechts georiënteerde personen uit de radicale partij vervan gen en de rest der afgetreden ministers bleek bereid, opnieuw aan den arbeid te tijgen. Het zou natuurlijk rationeeler ge weest zijn, indien men het nu eens met een rechts kabinet had geprobeerd. Dat schijnt echter niet te kunnen, omdat de rechtsche partijen het nog steeds niet eens kunnen worden over den regee- ringsvorm een deel harer wil herstel van het koninkrijk maar bovendien niet, omdat men daarvan onlusten zou vreeZen. In het linksche kamp zou een rechts kabinet met daadwerkelijke re volutionaire uitingen worden begroet, zegt men. Indien dit inderdaad zoo is, ziet het er voor de naaste toekomst niet best uit met Spanje. Dan kan het op treden van het nieuwe kabinet-Lerroux weinig anders dan uitstel van executie beteekenen. Men moet er het beste van hopen, doch kan niet ontkennen, dat de socialisten steeds sterker neiging ver- toonen, om met de anarchisten samen te gaan, terwijl daartegenover het fas cisme grond onder de voeten schijnt te krijgen in Spanje. Op die manier zou er rijkelijk conflict-stof kunnen worden op gehoopt. En zou het op een gegeven oogenblik weer eens „Spaansch" kun nen toegaan. Men schrijft ons van particuliere zijde uit Ned. Oost-Indië: Indien men over Europa schrijft, dat daar sinds 18 jaar reeds veel te veel ge praat is en nog steeds wordt, dat de Volkenbond als verbroederingsinstituut als een utopie te beschouwen is, dat te betwijfelen valt of er verbetering, we deropbouw van Hitier zal komen, en dat ook in Roosevelt geen vertrouwen valt te stellen,dan volgen wij in Indië dit wantrouwen op den voet. Noch van Volkenbond, noch van Heil Hitler of Hou zee Mussert, noch van Uncle Sam verwachten wij verbetering voor ons. Ons vertrouwen hebben wij echter nog steeds in onze eigen landgenoo- ten. Eigenzinnig als ze soms zijn, zullen ze echter nog menigen stomp tegen d'r harde koppen moeten hebben, maar ko men zullen ze er, in Holland zoowel als in Indië. Voor een militairen inval van Japan in deze landen bestaat niet zoon groote angst, daar deze afstand veel te groot is en van Japan zou eischen eigen land geheel onbeschermd te laten. [Deze meening laten wij gehéél voor rekening van den schrijver! Red.] Gevaarlijker is de sterk vermeerderde immigratie en de oeconomische penetratie. Voor 't eerst heeft'de Ned.-Indische regeering reeds maatregelen genomen, door voor ieder land een bepaalde hoe veelheid immigranten vast te stellen, en wel op basis van èenige jaren geleden, toen de Japansche immigratie nog ge ring was. 't Overvoeren van onze markt met Japansche goederen is zeer zeker voor Holland, Engeland, Amerika, Aus tralië een reuzenstrop. Voor Ned.-Indië zelf echter in vele opzichten een groot voordeel. De eigenlijke bewoners van deze landen, 50 millioen inlanders, zijn beduidt dit? Kan het zijn, dat Ponte fract een schaduw werpt over die jaren en er den zonneschijn aan ontneemt door een onvoorziene tragedie?" „Neen! riep Morrice met vuur, „aan zulke schrikbeelden wil ik geen geloof slaan. Het lijkt wel, kind, of Zwarte Meg van Winslea je betooverd heeft, om aan dergelijke dingen te hechten!" „Zwarte Meg van Winslea?" herhaal de Barbara fluisterend. „Zoo moet Je haar toch niet noemen. Zij heeft mij eens het leven gered en ik geloof, dat ze voor mij wat voelt. Moeder Meg en ik zijn goede vriendinnen." De toon, waarop zij dit sprak, klonk weer eenigszins uitdagend, maar Morri ce hoorde tot die soort naturen die al heel makkelijk over een onwelkom on derwerp weten heen te stappen en het zelfs uit het geheugen weten te verban nen, dus vroeg hij nu weer: „Je gaat toch mee met mij morgen ochtend naar Pontefract? Onze vrien den verlangen er naar je dank te zeg gen voor je goede diensten aan den koning." „Morgenochtend? Zeker. Dan zal ik volgaarne van de partij zijn, want Mar- jorie is dan toch weg." "Mistress Stapleton? Waar is zij dan heen. Het komt niet'veel voor dat zij haar vader alleen laat.'' geen armoedzaaiers in de Europeesche beteekenis; zij lijden geen honger, heb ben allen een dak boven 't hoofd. Baar geld om zich kleeding, gereedschap of Europeesche luxe, als fietsen, schoenen enz. aan te schaffen, is maar in geringe mate aanwezig. Doordat de uitvoer van rijst, en de inkomsten uit Europeesche cu.tures, of industriën, geheel stil staat, is 't aanwe zige baar geld nog sterk verminderd. De inlanders nu zijn zeer gebaat al die Japansche dingen vrijwel voor niets uit dat land te kunnen betrekken. Ook zelfs die dingen, die niet uit Japan betrok ken worden, ondergaan den Japanschen invloed en dalen in prijs. Al.e landen contingenteeren alles wat Nederlandsch-Indië exporteert. Het Moederland heft' accijns op producten uit den Oost. Hiervoor in ruil wordt verlangd, dat wij bovendien nog Neder lands dure spullen zullen afnemen! Dezer dagen nog hebben wij uit natio naal gevoel dure Ho.landsche boter uit Hollandsche blikken trachten te consu- meeren, 't had echter meer weg van vaseline dan van boter Als je je blauw wilt bqtalen voor groenten, vleesch, visóh, die men b|ij jul.ie weggooit, uit de markt genomen wordt, koop dan Hollandsch fabrikaat. En dat is heusch niet alleen de schuld van Jan Pet, die geen loonsverlaging wil, maar ook voor een groot deel van de insufficiënte verkoopsorganisatie en de weinige kennis omtrent Indië van Hollandsche firma's. Het is meer dan schandalig hoeveel men altijd nog van den op 't oogenblik armen Oost wil trekken. Zoolang Philips kans ziet om hier zijn nieuwste lampen voor 12,50 aan te bieden zal hij er niet veel van verkoo- pen. In Japan zelf vraagt hij voor die- izelfde lampen 2.50. Van je landge- nooten moet je 't maar hebben. Mi.lioe- nen kilogrammen suiker liggen hier te bederven; in Holland krijgen de boeren subsidie op de bieten. Als de Hollandsche textielindustrie maar actief genoeg was geweest, had den we op dit gebied zeer zeker Japan het hoofd kunnen bieden. Maar de hee- ren zijn verwend, de groote winsten zijn te gemakke.ijk toegevloeid Een half milliard hebben wij in Duitschland zoo'n beetje verspeeld; hoe veel milliard vroeger in Rusland en Oostenrijk? Deze landen moeten moeite doen om vreemd kapitaal te trekken om geëxploiteerd te kunnen worden. We worden echter niet alleen door zuiver Hollandsche firma's uitgezogen hoor! De B.P.M. vraagt ons maar 23 ct, voor 1 liter benzine inclusief accijns, omdat het zoo dicht bij huis is. Jammer dat Japan geen goedkoope benzine levert. Jeremieeren helpt niet, schelden op Japan nog minder, 't Ware beter, dat ze in Holland de handen in el kaar sloegen en gezamenlijk den strijd aanbonden. De Twentsche textielnijverheid b.v. is een verouderde industrie, waarvan ieder fabriekje tallooze assortimenten maakt. Vereeniging en rationalisatie zou hier zeker verbetering brengen. Japan schijnt buitengewoon kundig in het imiteeren van datgene wat West Europa maakt. Eigen vinding schijnt voorloopig nog niet aanwezig te zijn. Een téeken dus, dat wij ze nog steeds de baas zijn en ook kunnen blijven als dat moet. Die vechterij in China, die ja ren geduurd heeft tegen een wanorde lijk zoodje Chineezen, geeft mij geen al te hoog idee van de militaire prestaties van die ge'e kereltjes (Ook deze excur sie op militair gebied laten wij geheel voor rekening van den schrijver! Red.] Zoolang wij nog kerels hebben als Co- lijn, met hersens, en kerels met wil en moed als de Pelikaners, dan komen we er nog wel hoor! 'k Vind alleen dat de brave boerenzoon nog te zacht is voor de S.D.A.P. Daar moest-ie zeker net „Neen, .maar zij heeft een tante in Doncaster, bij wie ze ieder jaar, vast met Juni, een drie weken logeeren gaat Ik geloof wel, dat ze liever niet ging, maar ze is nu eenmaal heel plichtsge trouw en geen klacht komt haar zelfs over de lippen, waar ik ronduit gewei gerd zou hebben „Heeft je oom je wel eens onderhan den genomen voor je opstandig gedrag, Bab? Mij dunkt, dat hij anders te kort schiet in zijn plichten van voogd!" Met spottende blik antwoordde zij: „Geen berisping of kastijding heb ik ooit van Oom gehad, ofschoon vrouw Martha er strenger langs ging, toen ik, als klein kind, nog hoofdzakelijk aan haar zorgen was toevertrouwd. Als ik een afstraffing ontving, werd ik dan ook nog ééns zooo pstandig. Waarom weet ik nu niet meer, maar eens hoorde ik oom Martha zelve de les lezen over haar te grooten ijver in het kastijden, op den langzamen,droeven toon, die hem eigen is: „Denk aan haar afkomst, Mar tha, en heb medelijden!" Waarop de oude verklaarde, dat zij juist het slech te bloed bij mij er uit moest slaan." „Een onbeschaamde vrouw!" ant woordde Morrice boos. „Je oom had goed gedaan als hij haar onmiddellijk had weggestuurd, om dat kwaadspre ken van zijn broer!" (Ingez. Med.) zoo streng tegen zijn als tegen die „Hou zee"-kerels. Ik kan mij wel voorstellen, dat de jeugd, al dat gepraat en werk loos zijn moe, wel eens een ander gezag wilde hebben. Typisch Hollandsch is echter de absolute naaperij van Hitier en Mussolini. Hitler moest eens weten dat de Heil-groet een typische Holland sche groet is (althans volgens Mussert). Nog meer opmerkelijk is echter, dat zelfs in het fascisme in Holland reeds 15 vereenigingen zijn. Iedereen wil graag zijn eigen dictatortje zijn.... „Hou je vast", mochten ze wel zeggen inplaats van „Hou zee". Wij zijn hier echter nog in vol ver trouwen op de nazaten van De Ruyter, Van Speyck, Willem III, Houtman, Ba- rendsen, Coen, Van Heutz, Willem den Zwijger, Johan de Witt, Doris Rijkers enz. enop den gaven Hollandschen gulden. bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hiermede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, zacht en blank. (Ingez. Med.) DE FRAUDE BIJ DE VARKENS CENTRALE. Wat tegen de knoeierijen ge daan wordt. Het Ned. correspondentiebureau meldt dat het zich, naar aanleiding van de berichten omtrent knoeierijen bij den uitvoer van bacon van de Neder- landsche Varkenscentrale naar België, tot deze instelling heeft gewend met de vraag, welke maatregelen thans getrof fen waren om deze fraudes voortaan te voorkomen. Bij de Varkenscentrale deelde men mede, dat een der voornaamste oorza ken waardoor de knoeierij mogelijk was geweest, gelegen was in het feit, dat men bepaalde „vertrouwenspersonen" had aangesteld. Het bleek echter dat niet allen het in hun gestelde vertrou wen waard zijn geweest en zelfs het middelpunt van een geheel net van smokkelarij zijn geworden. Dit is o.a. 't geval geweest met den hoofdvertegen- Barbara keek hem doordringend aan en fluisterde: „Ik heb nooit van mijn moeder ge hoord." Maar Dick sloot haar beide handen in de zijne en hield ze dicht tegen zich aan. „Dat zij mooi en braaf was, daar ben ik wel zeker van- Anders had zij niet zulk een schoone reliquie van zichzelve aan de saaie, suffe wereld nagelaten!" „Zal je niet eens anders spreken van je Barbara, Dick?" lachte zij, „als je eerst weet, wat een dwaas, roekeloos schepsel je getrouwd hebt, waar ieder deugdzame huisvrouw op neerkijkt!" „Je zult altijd zijn de vrouw, die ik lief heb en die ik niet anders verlangen zou! Want welke grappen je nu ook moge uithalen, ik weet, dat ik er mij in ieder geval niet over hoeft te scha- f men! „Dat zou ik maar niet te hard zeg gen", fluisterde zij, „ofschoon mijn eer onbesmet is gebleven." En ze glimlachte, zóó' ondeugend, maar tegelijk ook zóó onschuldig, dat hij in het geheel geen achterdocht koes terde. Wat gaf hij om haar dwaze grappen, zoolang hij wist, dat geen andere man dong naar het hart, dat alleen voor hem van liefde klopte. woordiger der centrale te Brussel. Ver scheidene malen werden uit België tele fonisch belangrijke orders door den ver- irouwensman der centrale opgegeven. Er werd dan bij vermeld, dat de betrok ken Belgische importeur het vleesch op eer beoaalden dag aan een nader aan te d r Jen fabriek zelf per auto zou komen afhalen. Hierin ligt de grondoorzaak der knoeierij: dit vleesch werd n.l. niet naar België geëxporteerd, doch hier te lande verkocht. Opmerking verdient hierbij dat de Varkenscentrale uiteraard het vleesch voor export tegen beduidend lagere prijzen verkoopt als de bacon, welke voor binnenlandsche consumptie bestemd is. Van deze methode hebben een aantal personen ïpisbruik gemaakt. Voortaan zal echter elke partij bacon, welke door de Varkenscentrale voor export wordt verkocht, door een amb tenaar der centrale worden begeleid tot aan de grens. Deze ambtenaar zal ver volgens de door douane afgeteekende stukken naar de Varkenscentrale terug brengen ten bewijze dat de export wer kelijk heeft plaats gehad. Als tweede maatregel zal het vleesch voorzien worden van speciale stempels, duidelijk vermeldende of deze partij voor export dan wel voor binnenland be stemd. DE NEDERLANDSCHE DRIEKLEUR IN DEN BAN. Het Tweede Kamerlid de heer Kor- tenhorst heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de navolgende vragen gesteld: I. Heeft de minister kennis genomen van een bericht in de dagbladen, dat bij gelegenheid van de inhuldiging van den burgemeester der gemeente Idaardera- deel de Nederlandsche vlag, nadat deze eerst van het gemeentehuis te Grouw was uitgestoken, weder werd ingehaald, omdat de gemeenteraad, welke in meer derheid socialistisch is, besloten zou hebben het vertoonen der Nederland sche vlag van de openbare gemeente gebouwen bij feestelijkheden achterwe ge te laten? II. Zou de minister, indien dat bericht waarheid bevat, willen mededeelen, welk standpunt de regeering tegenover gemeentebesturen, die dergelijke, voor 't nationaal gevoel grievende besluiten ne men en deze tot uitvoering brengen, in neemt, en wat de regeering tegen her haling ervan denkt te doen? HOOFDSTUK XIIL Marjorie gaat naar Doncaster. „Ik wilde wel, dat ik maar niet hoef de te gaan", sprak Marjorie tot zich zelve, en er klonk waar misnoegen door in den toon, waarop zei dit zei, terwijl ze haar lief gezichtje in den spiegel be keek. Nooit had ze zoozeer opgezien tegen dit jaarlijksch bezoek aan tante Penelo pe, als nu, en met recht en reden hield zijzelve het er voor, want drie weken lang zou ze haar verloofde niet zien! Hugh was ook innig verontwaardigd geweest in dit vooruitzicht, en, daar Doncaster niet meer dan tien mijlen rij den van de vennen was, had hij voorge steld om mistress Penelope dan eens te komen bezoeken. Maar Marjorie had somber het hoofd geschud. Tante, een dame van zestig zomers, had een hoogst streng, om niet te zeg gen alleroverdrevenst gevoel voor de corum en zou zeker 'n vreeselijken aan val van congestie, migraine, of welke andere zenuwaandoening dan ook heb ben gekregen bij de gedachte, dat haar nichtje een verloofde had! (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5