n DE WIES KOMEN OE JANTJES KOMEN In BINNENLAND. ZEELAND. .L ELECTRO BIOSCOOP - MDEIBUSG ELECTRO BIOSCOOP - MIDDELBURG WEER EN W8ND. )DE 18, NUMMER 55. TWEE BLADEN. DINSDAG 6 MAART 1934. EERSTE BLAD 177e JAARGANG. Een onwaarachtige samenvatting. land )nte po. lem lier- am irg. !ge- jge- Jrije Seer. op ien. bij IBB Igd. |)elft Feet $r<wit*e(S*U MIDDELBUDGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COUBANT^iÊü Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelbiirgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m, 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Is 'n roomsch-katholiek Nederlandsch staatsburger ongeschikt om in het be stuur van een gemeentelijke instelling zitting te nemen? Natuurlijk niet zoo antwoorden wq op deze vraag. Of iemand al dan niet röorasch-katholiek is, dat doet onzes in ziens aan zijn geschiktheid om in zulk een bestuur zitting te nemen, niets af of toe. Integendeel zelfs: in bepaalde ge vallen zouden wij ons kunnen indenken, dat wij er juist vóór zouden pleiten een evenredig aantal r.katholieke staatsbur gers in een gemeentelijke instelling of zijn bestuur te benoemen of te verkie zen. En toch, ziehier wat de (r.k.) Nieuwe Zeeuwsche Courant ons, naar aanleiding van het geen wij over den laatsten Goe- schen Raad schreven met nog eenige onvriendelijke qualificaties, die we ver der buiten beschouwing laten in de schoenen tracht te schuiven: „De „Middelb. Crt." aldus dit blad is het natuurlijk roerend eens met de geste van de elf vroede vaderen, die een katholiek onge schikt achten om in een gemeente- Jqke instelling te zetelen." Het is toch wel droevig er mee ge steld, wanneer men slechts door een volstrekt averechtsche voorstelling van zaken, den schijn van gelijk aan zijn kant kan trachten te krijgen! Wij zouden de N. Z. Crt. het liefst z'n pleziertje aan zulk een leelijkheidje maar gunnen, ware het niet, dat wij daardoor tegenover onze r.katholieke medeburgers een smaad op ons zouden laten zitten, welke wij niet wenschen te aanvaarden. Buitendien heeft, doordat de N. Z. Crt. de zaak zoo algemeen formuleerde, de quaestie ook voor ons een meer al gemeen aspect gekregen, weshalve dit koetje dan nog maar eens uit het slootje gehaald moet worden. De zaak is aldus: Er zijn in Goes twee ziekenhuizen, één vanwege het Gasthuis, hetwelk „al gemeen" en zoo min of meer „gemeen telijk" geacht kan en mag worden te zijn, en één roomsch-katholiek. De gemeenteraad benoemt het be stuur van het algemeen ziekenhuis. En nu stellen de 2 (van de 13} r.k. leden van den Goeschen Raad den eisch, dat in het bestuur van het algemeene ziekenhuis ook een r.k. zou worden be noemd. Dit nu hebben wij, en dan nog slechts als onwellevend, gegispt. Wij schreven daarvan o.m.: „Nu vestigen de r.k. heeren den indruk, dat het hun er zoo'n beetje om begonnen was, zichzelven als martelaren ten troon te kunnen ver heffen; met valsch pathos riepen zij uit: „zijn wij r.k. dan burgers van den tweeden rang, enkel goed om belasting te betalen?" Neen, mijne heeren zoo zouden wij willen antwoorden dat zijt gij stellig niet. Gij zijt precies gelijkwaardige en vol komen gelijkberechtig- de burgers, en indien er in Goes slechts één algemeen stedelijk ziekenhuis was, dan zoudt gij ons, des noodig, in de voor ste rij vinden om te betoogen, dat er in 't bestuur van dat alge meene ziekenhuis óók een r.k. zou moeten zit ten. Dan zoudt ge daarop stellig een ze del ij k recht kunnen doen gelden; nü kunt ge formeel daarop aanspraak meenen te mogen maken, maar uw gevoel van behoor lijkheid of wellevendheid had u die nen te zeggen, dat de r.k., met een flink r.k. ziekenhuis in Goes, hier een mooie kans hadden om een be scheiden stilzwijgendheid te be trachten. Helaas hebben de beide r.k. Raadsleden deze gelegenheid onbenut gelaten." Nu is het toch wel buitengewoon moeilijk, wanneer men even zijn aan dacht aan de thans gespatiëerde woor den wil wijden, aan te nemen, dat de N. Z. Crt. te goeder trouw meent onze opvatting in dezen te mogen samenvat ten in den zin, dat wij „een katholiek ongeschikt achten om in een gemeente lijke instelling te zetelen". Wil de Nieuwe Zeeuwsche Courant zijnen lezers behoorlijk, doch in een kor ten zin, voorlichten omtrent onze op vatting in dezen, dan zal zij hun alsnog beter hebben in te lichten. Zij zou dan zoo 't niet al te arrogant van ons is, haar een zinsnede in de pen te willen geven kunnen vermelden, dat wij (en dan niet blijkens een nadere uiteen zetting, maar geheel volgens hetgeen wij in het gewraakte Raadsoverzicht schreven) de r.k. Nederlanders „precies gelijkwaardige en volkomen gelijkbe rechtigde burgers" achten, doch dat wij het slechts in dit speciale Goesche ge val, met het toch altijd min of meer con- curreerende r.k. ziekenhuis een uiting van wellevendheid zouden hebben ge vonden, indien de r.k. Raadsleden niet getracht zouden hebben ook in het be stuur van 't algemeen ziekenhuis een zetel te verwerven. Of, zooals het soc.-democratische Goesche Raadslid Visscher zeide een overigens niet alleen sprekende verge lijking, maar ook in ander verband een uitlating om te onthouden! „het is even dwaas, als dat men een sociaal democraat tot bestuurslid van de bur gerwacht zou willen benoemen". a.s. VRIJDAG in de (Ingez. Med.) DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. De Minister van Economische Zaken heeft thans de uitkeeringen vastgesteld voor de verbouwers van fruit en war- moezerijgewassen, op grondslag van het Plan van uitvoering. Het totaal rit te keeren bedrag is 3.563.185. Als groep van producenten van crisis- producten is voorts door den m s.'te;' erkend, de rerbouwers van fruit- en warmoezerijgewassen. DE WEERAFDEELINGEN DER N.S.B. Geen militaire organisatie. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide, of de weerafdeelingen der N.S.B. als militaire organisaties be schouwd dienen te worden en over wa penen beschikken, heeft minister Colijn het volgende geantwoord: Omtrent de „Weer-afdeelingen" bij de N-S.B. was der regeering het noodige bekend. Een nader onderzoek heeft niet kunnen doen blijken, dat de licha melijke opleiding van de leden dier af- deelingen uit iets meer bestaat dan uit sport, boksen, wandelen e.d. Hoewel de titulatuur bij de indeeling zou kunnen doen denken aan een militaire organisa tie, is voorshands van een dergelijke organisatie of van werkelijke militaire geoefendheid practisch weinig of geen sprake. Als vaststaande kan worden aangeno men, dat de leiding der N.S.B. niet wenscht, dat de leden gewapend zijn- Dit geldt ook voor de Wi.A. Een verbod is door de leiding uitgevaardigd, volgens hetwelk geen lid een wapen mag heb ben op straffe van royement. Aan dat verbod blijkt practisch streng de hand te worden gehouden. Al is de regeering niet zoo snel in het als waarheid aannemen van allerlei ge ruchten, zij is toch voor wat betreft de wapensmokkelarij en het eventueel op slaan van wapenen door politieke orga nisaties, hetzij dat deze behooren tot fascistische, hetzij tot andere revolution- naire bewegingen, bijzonder waakzaam. Mocht een politieke formatie hier te lande practisch overgaan tot het vor men eener in Wezen militaire organisa tie, dan zal de regeering niet aarzelen tot opheffing daarvan de noodige maat regelen te beramen. S.D.A.P. CONTRA LIGA. Het partij-bestuur der S.D.A.P. heeft dezer dagen besloten, het tafellaken tusschen de S.D.A.P. en de Int. Socialis tische Anti-oorlogsliga door te snijden, omdat het meent de anti-oorlogspropa- ganda zelf wel af te kunnen. Zondag heeft de Liga in verband daarmede een vergadering te Amsterdam gehouden, waar werd besloten, opnieuw in overleg met het partij-bestuur der S.D.A.P. te treden. Het s.d. „Volk" teekent hierbij p.m. Wij worden opgevoed om te leeren ons zelf op te voeden. aan: „Tegen militarisme en fascisme is noch buiten, noch in de S.D.A.P. een af zonderlijke sociaal-democratische orga nisatie denkbaar; deze actie voert de S. D.A.P. zelve en goede partijgenooten hebben daaraan mede te werken en niet anders. Intusschen houdt de Liga vast aan haaf bestaan. De consequentie is dat allen, die lid van de Liga blijven, als lid Van de S.D.A.P. geschrapt worden. Ove rigens heeft het partijbestuur nader overleg reeds afgewezen. In de Liga-vergadering is het aantal Liga-leden als 4000 vermeld. Aan onze partijvertegenwoordigers was een aan tal van 3000 opgegieven, een opgave, die nader tot 2500 verlaagd werd. Ook dat is waarschijnlijk nog niet onbelangrijk overdreven. Intusschen hebben zich reeds afdeelingen van de Liga afgeschei den en zal een beteekenend aantal le den uittreden om lid van de S.D.A.P. te blijven. Ook waren heel wat niet-partij- genooten lid van de Liga. Het ledenver lies van de Partij zal dus beperkt zijn." JAVA-SUIKER NAAR ITALIË? Het Bat. Nieuwsbl. meldt, dat onder handelingen gaande zouden zijn tot ruil van Java-suiker tegen textielgoederen uit Italië. Inderdaad is bij het slotproto- coL der ItaHaansch-Nederlandsche han delsovereenkomst besloten zoo spoedig mogelijk besprekingen te voeren over de handelsbetrekkingen tusschen Indië en Italië. DE HANDELSBETREKKINGEN MET TURKIJE. Belemmeringen voor een deel opgeheven. Blijkens telegrafisch bericht van den tijdelijk zaakgelastigde te Stamboel, zijn tusschen hem en den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken te An kara op 1 Maart j.l. nota's gewisseld ter regeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Turkije. Krachtens de gesloten overeenkomst welke terstond in werking is getreden, wordt voor een aantal Nederlandsche goederen de uit de Turksche contingen- teering voortvloeiende beperking van den invoer opgeheven, Aan den anderen kant is voor een lijst van Turksche goederen de vrije in voer in Nederland gegarandeerd. Deze overeenkomst is een tijdelijke en zal uiterlijk na 2 maanden vervangen worden door een definitieve. Voor wat de aan de contingenteering in Turkije onderworpen blijvende Ne derlandsche artikelen betreft, zijn over eenkomstig het terzake geldende Turk sche decreet de contingenten voor het eerste kwartaal 1934 verhoogd gewor den. MIBDCLMRS. Zooals de lezers wel begrepen zul len hebben is in het bericht betreffende het bezoek van den Commissaris der Koningin aan Overslag en Zaamslag gis teren een fout geslopen. Dit bezoek heeft niet plaats op 21, doch op Maan dag 12 Maart. In de vacature-Bybau is thans, naar uit een publicatie elders in dit blad blijkt, benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad de heer R. van Roo. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE, Dezer dagen hield de Ver. tot bestr. der tuberculose haar jaarvergadering. Aan het jaarverslag ontleenen wij: De huisbezoekster zuster Van Roo was in staat haar werkzaamheden geregeld en tot aller genoegen, te verrichten. Onder haar toezicht stonden 129 gezinnen met 158 patiënten. Zij legde 1702 bezoeken af, daarenboven voor maatschappelijke doeleinden nog 358 bezoeken. Waar de woningtoestanden te wenschen over lieten, werd daarin zooveel mogelijk verbetering gebracht of door toeslag op de huur bij verhuizen het gezin in staat gesteld een betere woning te betrekken. Voor dit doel gaf de vereeniging uit 187.45. Er werden door de vereeniging 9 ontsmettingen verricht wat aan kosten 39.50 medebracht. Door bemiddeling der vereeniging werden verschillende patiënten opgenomen in het Gasthuis, of het paviljoen; terwijl zij 773.40 uitgaf voor verpleging in een kindersanatori um. Verder werd als tegemoetkoming voor een hulp in de huishouding of hulp bij de wasch uigegeven 316.50. Het aantal leden bleef vrijwel con stant. Door overlijden, vertrek en be danken hetgeen velen eerst doen als de kwitantie voor het loopende jaar wordt aangeboden!- ging het achter uit; 't kwam echter door het aanwerven van nieuwe leden weder op de oude hoogte. Evenzoo hoewel in iets mindere mate het totaal der contributiën. Dit beliep over 1933 392. Rijks-, provinciaal- en gemeentelijk subsidie bleven dit jaar gelijk aan dat van 1932, Het eigen inkomen bedroeg 35 pet. van het totaal inkomen, werke lijk geen ongunstig cijfer. De Emmabloemcollecte bracht 586.36 op; diverse ontvangsten bedroegen 299.90. Aan alle aanvragen om uitzending of hulp kon worden voldaan. Bij een totaal van inkomsten en uitgaven van 4339.66 der vereenigingskas, kon deze per 31 December 1933 nog een batig slot aan wijzen. Het verstrekken van verster kend voedsel, zooals bekend uit een afzonderlijk fonds (busjes) bekostigd, eischte dit jaar 412.17 tegen 352,70 in 1932. De aftredende bestuursleden werden, nadat de penningmeester was gedechar geerd over zijn beheer, herkozen. Trots tijdsomstandigheden kan de ver eeniging tevreden zijn over den steun, die zij van tal van inwoners mag verkrij gen. Wij verwijzen op verzoek naar de in dit blad voorkomende advertentie betreffende een lezing over.-,,Gnze tro pische aquariumbewoners", op Woens dag a.s. vussingeh. De beambte bij de Ned. Spoorwe gen J. de Pree is van Roosendaal naar hier overgeplaatst. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalden van 1092 op 1071; van wie er 127 bij de werkverschaffing waren, IUJD-BEVELAND. DRIEWEGEN. De collecte voor „De Zeeuwsche Beker" tot leniging van den nood onder de Russische Christenen, heeft alhier 109.30 opgebracht. RAAD VAN HEINKENSZAND. Op zijn verzoek eervol ontslag aan den gemeente-secretaris verleend. De coupon-belas ting zal op de obligatie-houders verhaald worden. HEINKENSZAND. Maandagavond „Wc-m de raad dezer gemeente in vol tallige openbare vergaadering bijeen on der leiding van den burgemeester. Be sloten werd een eventueele leening voor aanleg van 'n electrischen kabel aan te gaan voor een duur van 15 jaar. Van ver schillende herbergiers uit deze ge meente was het verzoek ontvangen om ontheffing van personeele belasting grondslag biljarten. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de verzoeken als deze voortaan geen aandacht meer te schenken. Naar aanleiding van een verzoek om verbetering van een riool- put in den Slaakweg door den heer Beaufort gedaan in een vorige vergade ring deelde de V o o r z. mede, dat het waterschap 's-Heer Arendskerke de toe zegging deed tot verbetering te zullen overgaan. Inmiddels is dit reeds ge schied. Op zijn verzoek werd den heer J. L. Snijder met ingang van f6 April a.s. eer vol ontslag verleend als secretaris der gemeente en als ambtenaar van den burgerlijken stand. De v o o r z. merkte op, dat de heer Snijder sinds lang zieke lijk is; om gezondheidsredenen moet hij tot ontslagaanvraag overgaan. Spr. hoopte dat de heer Snijder, die inmid dels met ziekteverlof naar elders ver trok zal herstellen en eerlang weer ar beid zal kunnen verrichten. Op voor stel van B. en W. werd besloten thans de commissie die in 1931 werd ingesteld om te onderzoeken de klachten van B. en W. betreffende de arbeidsprestatie van den gemeentesecretaris te ontbin den. De heer Steketee deelde als voorz. dezer commissie mede dat hij inm- a,s. VRIJDAG in de (Ingez. Med.) Middelburg, 6-III-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 9.8 °C (50 °F); laagste 4.5 °C (40 °F), Heden 9 h. 6.7 °C; 12 h: 9.5 °C. 1 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.8 mm te La Coruna; 'laagste 733.7 mm te Ler wick. Verwachting tot morgenavond Meest matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen- of hagel buien, iets kouder. Zon op: 6 h 38; onder: 17 h 46. Licht op: 18 h 16. Maan onder: 7 h 42. L.K. 8 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 6 4.08 16.32 10.50 22.53 Wo. 7 4.48 17.16 11.28 23.37 Do. 8 5.38 18.04 12.12 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater. Laagwater, Di. 6 S 5.59 18.22 Wo. 7 6.35 19.02 Do. 8 7,19 19.44 11.47 0.00 12.26 0.42 13.12 mer meer hoopt geplaatst te worden voor een dergelijk onderzoek omdat men daarbij zoo dikwijls voor feiten komt te staan, die uiterst moeilijk en pijnlijk zijn. Ook spr. vond het betreurenswaar dig dat een ambtenaar op 41 jarigen leeftijd reeds om physische redenen moet worden afgekeurd. Namens de commissie sprak spr. den wensch uit, da de heer Snijder eerlang weer in staat zal zijn voor hem passend werk te vinden. De heer Beaufort dankte als secre taris der commissie den burgemeester voor de oprechte houding die hij tegen over de commissie steeds heeft aange nomen. Als tijdelijk ambtenaar van den bur gerlijken stand werd met algemeene stemmen benoemd, de heer P. A. West- dijk, waarsemend gemeente-secretaris. De benoeming geldt tot 16 Aug. a.s. Met de stemmen vas de heeren A. Bos en A. Simonse tegen werd na bespre king besloten dat iemand 2 jaar in de gemeente woonachtig moet zijn om voor steunverleening in aanmerking te kunnen komen. Besloten werd B. en W. te machtigen een bespreking te voeren met den te- genwoordigen gemeente-architect om te komen tot een behoorlijk toezicht op 't werk door de gemeente aan haar ge bouwen enz. te verrichten. Besloten werd voorts op voorstel van B. en W. om eventueele couponbelasting te ver halen op de uitkeering van rechtheb benden. Bij de rondvraag informeerde de hr Bos of de werkverschaffing aan den Ouden Hamerschen weg reeds is aange vangen en of deze reeds alle in aanmer king komende werkloozen omvat. De Voorz. antwoordde dat thans 35 menschen zijn geplaatst en dat zoonoo- dig nog de overigen volgende week zul len kunnen worden geplaatst. De heer d e M o 1 vroeg naar de huis aansluitingen door de P Z.E.M. bij den aanleg van den kabel. De Voorz. antwoordde dat ook B. en W. klachten hebben bereikt, dat niet alle kosten voor rekening van de P.Z.E. M. zouden zijn genomen. Het college heeft zich daarom reeds met de P.Z.EM. in verbinding gesteld. Tevens vestigde de heer de Mol de aandacht nog op een dam aan de Steenevate, waar ge-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1