kunst en wetenschap. sport. gemengd nieuws. buitenland. bekendmakingen. marktberichten. agenda. Hoofdpijn, Uiupijtt Hliftthoedt'Hoedees KERKNIEUWS. DOMBURG Voetbal. BELGIE. HET „SALARIS" VAN LEOPOLD IHI. OOSTENRIJK. DE SLACHTOFFERS VAN DEN BURGEROORLOG. MANDSJ0KW0. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct Bij Uw drogist MIDDELBURG. GOES. MIDDELBURG. BIOSCOPEN. /LISSSMGEN. GOES. kend, zoodat men den slechten toestand hier moet toeschrijven aan de slechte weersomstandigheden gedurende het leggen, De restauratie der St. Willibrorduskerk. Naar het „Dagblad v. Noord-Brabant" verneemt, zal thans het gerestaureerde rechter gedeelte van 't transept der St. Willibrorduskerk te H u 1 s t met Paschen a-s. ontdaan zijn van de afsluiting, zoo dat daarna nog alleen 't koor en het kerkgedeelte onder den toren afgeslo ten zal zijn. De restauratie van de pilaren waar op 't millioenengewicht van den toren rust, kan slechts zeer langzaam vorde ren. De p laren aan de zijde van het koor hebben vroeger eeuwen zeer veel te lijden gehad van een brand, waarbij tengevolge van de hitte bouwsteenen gesprongen zijn, die thans verwijderd en vernieuwd moeten worden, hetgeen slechts langzaam in zijn werk kan gaan. Regelmatig wordt daarbij door het aanstrijken van voegen en scheuren met gips nagegaan of deze gips barstjes vertoont, waaruit afgeleid kan worden, waar de torenpilaren mo gelijk niet voldoende stevigheid zouden bezitten. In de zijbeuken van het koor zullen de kapellen weer worden aangebracht, zooals die ook vroeger bestaan hebben. Het wegnemen van de muren tusschen deze kapellen heeft indertijd ook nadeel opgeleverd aan de stevigheid van de buitenmuren. In het koor is men bezig met het ver wijderen van de kerkbeschildering. Archief Zeeuwsch Genootschap der W etenschappen. Het in het „Archief 1933" opgenomen jaarverslag van het Zeeuwsch Genoot schap der .Wetenschappen over 1932-'33 vermeld* o.m. het ontslag als conserva trice der munten en penningen van mej. M. G, A, de Man, en haar benoeming lot eerelid. Het Genootschaap telt nu 1 eereleden, 41 directeuren en 602 le den, De „Zelandia Illustrata" vermeer derde met een aantal gravures.. De mededeelingen bevatten verder 'n aantal zeer interessante bijdragen. Zoo een artikel van den heer F. P. Polder dijk „De Arne en het Arnemuidsch voet pad" {met kaart). „Worden op het plat teland yan Walcheren de dooden nog in een laken gespeld, begraven?" door mej, M. G. A. de Man en een artikel vtan den heer C. Slootmans over de „Voorbereiding der satisfactie van Ber gen op Zoom in 1579." Voorts nog een beschouwing door mr. F, W. D, C. A. van Hattum „Mr. Pieter Boddaert, in het licht van zijn tijd be zien, naar aanleiding van een hand schrift, van hem afkomstig", terwijl mr. A. Meerkamp van Embden de afleve ring besluit met een bijdrage over „Nieuwe gegevens over het bestuur van Walcheren in den landsheerlijken tijd". Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLER De competitie is bijna teneinde voor het overgroote deel der clubs. En nog is de strijd niet beslist en verkeeren vele ploegen nog steeds in de onzeker heid om kampioen of het tegengestelde daarvan te worden. De bovenste regionen werden in den loop der maanden dun bevolkt, doch 't kwantum mindere goden is dubbel zoo groot. En onder de laatste categorie bevinden zich de Zeeuwen, op de voorlaatste plaats. Het kon slechter, doch bet kon ook beter- Zestien ge speeld en daaruit in totaal negen pun ten. Men stelt zich van de eene zijde nog gerust, omdat Noad het tot nu toe nog slechter deed met zes punten, doch van den anderen kant stelt men in stilte de vraag, wat zullen zij doen in de drie nog te spelen wedstrijden? Zullen zij het lot aan Middelburg bezegelen of Niemand zal het kunnen vertellen. Het is voetbal; alles kan nog gebeuren, maar het ziet er aan den Zeeuwschen hemel donker uit. De alarmklok luidt. De hoop was gevestigd op de komst van Bleijerheide, doch zij ging voor ve len niet in vervulling. In een slecht ge- speelden wedstrijd sneefden Vijgeboom c.s- voor de elfde maal, en toch hadden zij dit niet verdiend. Voor de laatste maal speelt Middel burg thans op eigen veld. Nog kunnen de groen-witten zich in veiligheid stel len. Het wordt een verwoede strijd te gen de technisch goed spelende Nac- ploeg. Als Middelburg eendrachtig den strijd aanbindt, zal zij zeer zeker kun nen winnen. Wij besluiten op dit punt, onze voorbeschouwing met een vraag- teeken- blaagden de jongens van Franken er in, in de Meierij een gelijk spel tegen de Philipsmenschen af te dwingen, na het plechtig herstel van laatstgenoem den, kan men veilig aannemen dat Noad ongetwijfeld een zware karwei wacht. Tot staving hiervan memoreeren we even de overwinning van de kampi oenen op het terrein van M.V.V. tegen deze club, wat de eerste nederlaag van de Maastrichtenaren was, op eigen veld. Nu Willem II de lastige klip tegen haar stadgenoote omzeilde, achten we haar ook in staat om van de roodbaad- jes té winnen. Eindhoven ontvangst B.V.V., dat ook nog niet geheel en al safe staat. Gezien het feit, dat de zebra's eigen grond on der voeten hebben, mag verwacht wor den, dat zij de Bosschenaren aan kun nen. In Afdeeling II A zal ook dit jaar de kampioen wel in Breda zetelen. De Ba ronie schakelde Dosko op den Raaijberg voor 90 pet. uit, terwijl Hero, Terneu- zen in het Scheldestadje eens de les las. Goes beëindigde in 3 B de competitie met een thuiswedstrijd, waarbij haar te genstander, Zeelandia, kans zag het blanco aantal verlieswedstrijden met één te vermeerderen. Tevens legden de groen-zwarten beslag op het kampioen schap van hun afdeeling, waarvoor haar een compliment toekomt. Hier kan dus de nacompetitie, in den vorm van pro motiewedstrijden, een aanvang nemen. Het heeft er allen schijn van, dat het een Zeeuwsche ronde wordt, want dat Axel het nog halen zal vóór Alliance, is moeilijk denkbaar. In 3A kunnen „De Zeeuwen" in de ontmoeting tegen IJzen- dijke ook den kop nemen. Ook hier staat men op den drempel van het kam pioenschap. De Vlissingers hebben zelf het heft in handen, want Breskens kan hoogstens 21 punten behalen, en de kraaien daarentegen 22. De wedstrijden voor a.s. Zondag lui den: Eerste Klasse. Noad—P.S.V. Willem II—M.V.V. EindhovenB.V.V. MiddelburgN.A.C. Tweede Klasse A. Hero—T.S.C. AllianceR.B.C BredaDe Baronie. T erneuzenVlissingen. AxelDosko, Derde Klasse A. De ZeeuwenIJzendijke. Derde Klasse B. R.C.S.Middelburg II. Het Nederlandsch elftal. De Keuze-Commissie heeft naar de „Sportkroniek" meldt, het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd België op 11 Maart a.s. als volgt samengesteld: Van Male (Feijenoord); Van Diepenbeek (Ajax), Van Run (P. S.V.); Pelikaan (L.O.N.G.A.), Andriesen, (Ajax), Van Heel (Feijenoord). Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Bak- huijs (Z.A.C.), Smit (Haarlem), Mijnders (D.F.C.). Reserves: Keizer (Ajax), Lelyveld (V. U.C.), Oprinsen (N.O.A.D.) Mulders (Ajax), Lagendaal (Xerxes), Vrauwdeunt (Feijenoord), J. Mol (K.F.C.) EEN INVAL EN ARRESTATIE. Een paar dagen voor Kerstmis had te Eindhoven een brutale inbraak plaats in het kantoor van den houthan del „De Rietvink", waarbij een brand kast werd opengebroken en een bedrag van plm. 1800 ontvreemd. Na een lang durig onderzoek gelukte het de recher che meer aanwijzingen te verkrijgen. Woensdag werd een inval gedaan in een woning aan de Bleekstraat alhier, be woond door H., werkloos monteur, op wiens slaapkamer een groot aantal in brekerswerktuigen (werden (gevonden. In verband hiermede werd tot arrestatie overgegaan van H. en diens echtgenoote terwijl tevens zekere K., chauffeur, als verdacht van diefstal werd aangehou den. De aangehoudenen zijn ter beschik king gesteld van den officier van justitie te Den Bosch. DOOR ARMOEDE TOT MISDAAD. In den nacht van 7 op 8 Februari is, zooals gemeld, te R ij s w ij k ingebroken in de onbewoonde villa „Huis te Vel de", aan ihet Julianalaantje. (Bij deze inbraak werd een partij zilver, opge borgen in twee cassettes, gestolen. De eigenares van de villa, die in Zwitserland verblijf houdt, verstrekte aan de politie 'n opgave van de vermiste voorwerpen, en door de politie werd in een recherchelijst een beschrijving hier van verstrekt aan de voornaamste ju weliers. Zaterdagavond kwam bij een zilver smid in het Westeinde te 's-Gravenhage een jongmensch een zilveren brood mandje aanbieden. De koop lukte, doch de zilversmid vertrouwde het zaakje niet al te best en ging zich eens vergewissen van de woonplaats, welke het jong mensch had opgegev^j. Toen hij hem echter niet thuis trof, gaf hij het geval bij de Haagsche politie aan. Een dochter van de eigenares van de villa, mevr. van D., werd inmiddels ge waarschuwd, en deze herkende de broodmand als het eigendom van haar moieder. Een huiszoeking bij den 24- jarigen M. J, N. volgde en daarbij wer den - vrijwel alle voorwerpen die ont vreemd waren teruggevonden. Tevens bleek bij het verdere onder zoek, dat de geheele familie N. van deze inbraak afwist. De 24-jarige M. J. N. en diens aan staande zwager, de 25-jarige H. G., heb ben samen de inbraak gepleegd, ver moedelijk doordal de vader van N. de beide jonge.ui, die werkloos zijn, had verweten, dat zij nooit wat in brachten, terwijl het gezin in moeilijke omstandig heden verkeerde. Hierop werd, in over leg met den vader het plan beraamd om in te breken, in de, sedert November j.l, leegstaande villa. Eerst zou de vader zelf ook mee gaan, doch later zag hij daar van af wel verstrekte hij de jonge lui echter een beitel. De beide inbrekers, en de vader en moeder van N. werden gearresteerd, ter wijl tevens N.'s zuster, de verloofde van G. verhoord werd. Bij dit verhoor droeg mej. N. een col lier, dat eveneens van de inbraak afkom stig bleek te zijn. Zij scheen daarvan echter onkundig. Na verhorr werd ook de moeder weer vrij gelaten doch de vader met zijn zoon en zijn a.s. schoonzoon bleven in arrest. Zij zijn aan de justitie overgeleverd. Alle drie hebben ze een vol.edige be kentenis afgelegd. Tevoren zijn ze nooit met de politie in aanraking geweest, zoo dat mag worden aangenomen, dat zij tot hun plan zijn gekomen tengevolge van de armoed'ge omstandigheden, waarin het gezin verkeerde. Volgens de bepalingen van de Grond wet wordt de jaarlijksche vergoeding den Koning toegekend, bij den aanvang van diens regeering vastgesteld. Deze vergoeding, officieel „civiele lijst des Konings" genoemd, bedroeg eerst 2% millioen francs voor koning Albert, maar werd na de waardedaling van het Belgische metaalmiddel in 1927, op 9 millioen francs gebracht- De regeering houdt zich thans, naar de N. R. C. meldt, bezig met de vast stelling van de „civiele lijst" van koning Leopold III. Zij blijkt de meening te zijn toegedaan dat de jaarlijksche dotatie, aan koning Albert verleend, ontoerei kend was. Hierbij zij niet uit het oog verloren, dat het onderhoud van de kroondomeinen door den vorst moet worden bekostigd. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat de „civiele lijst" op ongeveer 15 millioen francs zal worden gebracht. Ook aan Koningin-moeder Eli sabeth en aan prins Karei zal door den staat een jaarlijksche dotatie worden toegekend. Volgens een officieuse statistiek zou het aantal slachtoffers van den jong- sten burgeroorlog heel wat geringer zijn dan in de hitte van den strijd werd ge raamd. We hoorden, zooals men zich zal herinneren, cijfers tusschen de 1500 en 2000 noemen. Inplaats daarvan ver telt de bewuste statistiek thans, dat het 'totaal aantal dooden „slechts" 297 zou zijn geweest en dat der gewonden 802. Hiervan hadden de socialisten 193 dooden, van wie 21 vrouwen en twee kinderen, en 493 gewonden, van wie 79 vrouwen en 12 kinderen. EEN LUISTERRIJKE PLECHTIGHEID. Poe-Yi tot keizer gekroond. Gisteren is Poe-Yi, de laatste afstam meling uit de Mandsjoe-dynastie (het voormalige keizerlijke Huis van China) tot keizer van het door Japan van ove rig China losgerukte ex „onafhankelijk" gemaakte Mantsjoekwo gekroond. Dat gaf natuurlijk een heele bedoening te Sjinking, de hoofdstad van den nieuwen staat. Omstreeks 8 uur reed een auto, waar op in gouden orchideeën het wapen van den nieuwen keizer was aangebracht, Foe-Yi naar den Tempel des Hemels, waar de leligieuse plechtigheid zou plaats hebben. Deze indrukwekkende ceremonie, welke volgens een oeroude ritus werd gehouden, duurde ongeveer een kwar tier. Ongeveer 200 der hoogste ambtena ren van Mantsjoekwo stonden aan den voet van het altaar. De Keizer besteeg de trappen van het altaar en wierp zich plat ter aarde om met de geesten van zijn voorvaderen te spreken. Hij bracht een aantal offers, waaronder een witten stier, welke door de priesters werd ge dood, terwijl de keizer bad. Vóór den keizer lag 'n rood-gelakt paneel, waar op de naam van zijn eersten stamvader staat geschreven. Acht beambten over handigden hem de offergaven: wierook, een amulet van jade, een rol inlandsch weefsel, en een kelk met rijstwijn. Elk van deze offergaven hief de keizer naar den hemel; vervolgens wendde hij zich naar het Zuiden en ontstak het heilige vuur, waarvan de rook zijn gebeden naar den hemel moet dragen. Na het offer ontving de keizer zijn ambtszegel. Daarop werden 101 saluut schoten gelost. Een typisch contrast met deze eeuwen oude ceremonie vormden het maken van k.ankfilms, de vliegtuigen, die in de lucht cirkelden, en het radio-verslag, dat van de plechtigheid werd gegeven. «'gpfggtKGiTHiHraWaP uiiH.i' linn I'KwiiiiaaBaMaBmMaMEWt (Ingez. Med.j APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Za terdag op Zondag is des nachts, alsmede Zondag, den geheelen dag te Middelburg geopend de apotheek van mevr. Wed. J. W. v. d. Garde, Korte Noordstraat. VERKIEZING LID GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Hoofdstembu reau ter verkiezing der leden van den Gemeenteraad van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat voor een ieder ter inzage is neergelegd 't besluit waar bij A. S, Boone, benoemd is verklaard tot lid van den Gemeenteraad? Middelburg, 1 Maart 1934. De Voorzitter voornoemd, M. FERNHOUT. DIENSTPLICHT. Oproeping voor Herhalingsoefeningen. De Burgemeester der gemeente Mid delburg roept ANTOON GELTON ge woon dienstplichtige van de Landmacht lichting 1930, uit de gemeente Middel burg, behoorende tot het 14e Regiment Infanterie krachtens het bepaalde in de artikelen 31, le lid, b, en 33 der Dienst plichtwet, voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst. Genoemde dienstplichtige is verplicht om op Maandag 10 September 1934 te Breda bij het 14e Regiment Infanterie zich aan te melden op de plaats van be stemming, in uniform gekleed en voor zien van zijn zakboekje en van de ver dere tot zijn verlofsuitrusting behoo rende goederen een en ander voor zoover deze goederen hem zijn uitge reikt of door hemzelf zijn aangeschaft alsmede om te zorgen, dat al deze goe deren bij de opkomst verkeeren in den zelfden staat, waarin ze bij zijn vertrek met verblijf verkeerden. Middelburg, 27 Febr. 1934. De Burgemeester voornoemd, M. FERNHOUT. DRANKWET. De Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat op heden bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Marinus Abraham van Liere, koopman, wonende te Goes, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drang, anderen dan sterken drank, in de bioscoop- en vergaderzaal van heet perceel, kadastraal bekend ge meente Goes sectie D no. 1468, plaatse lijk gemerkt nummer 5a en gelegen aan de Singelstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder te gen het verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Goes, den 28 Febr. 1934. Burgemeester en Wethouders voorn. HAJENIUS, Burgemeester, VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris. Middelburg, 1 Maart. Op de vei ling deden: Appels: Armgaard 49 c., Brederode 14, Bismarck 6, Campagnezoet 511, Fransche Goudreinetten 7, Grauwzoet 10, Huismanszoet 67, Goudreinet 14 27, meloenappel 12, rood Bakker 15, Tante Dora 12, zoete Bellefleur 3-9, id. zure 7—15, alles per kg. Peren. Kleiperen 1013 per kg. Zierikzee, 1 Maart. Aardappelen: bonken Eigenheimers 1, bonte 3.20 3.50, blauwe 3.203.60 per 100 kg.; Bevelanders per 70 kg 2.35. Uien, groote bruine en witte 0.35 0.45 per 50 kg; stroo per 1000 kg 6. Kipeieren 1,902.10 per 100 stuks. Boter 0.590.64 per 5 hg. Leeuwarden, 1 Mrt. De Leeuwar- derboternoteering is vastgesteld op 48 cent per kg (onveranderd.) C 11 y-l heater, Noordstraat. Vanal Vrijdag iederen avond half acht. Zondag matinée 3 u. „Deviezen- smokkelaars" en „The Stoker". „Electro" (Markt) Vanaf Vrijdag iederen avond twee voorstellin gen, 7-9 en 911 uur. Zondag, matinée 3 uuh „Die Fahrt ins Grüne". Alhambra-Theater. Van Vrij dag 2 tot en met Donderdag 8 Maart: „Het testament van Dr. Mabuse" en „Leise flehen meine Lieder". u x o r-t h e a t e r. Van Vrijdag 2 tot en met Donderdag 8 Maart: „De Sweepstake van den Duivel" en „Zoutwater-Melodie". Tot Zondag 4 Maart. Tentoonstel ling van schilderijen, handweef werk en houtsneden. Kunst zaal Fey. Van heden tot Zaterdag 10 Maart. Tentoonstelling nieuwe werken Louis Heymans Kunsthandel Minderhoud. V r ij d a g 2 Maart Concert-Vereeniging. Feuermann. Cello Concert zaal, 8.15 uur. Vr ij dag 2 Maart Alg. Verg. Ver. tot bestrijding der T.B.C. Mi litair tehuis 8.30 u. Zaterdag 3 Maart. Vertooning sport films door de Athletiekver. E.M, M. De Vergenoeging 3 uur en 8 uur. Zondag 4 Maart. Uitv. „Kleine Stem", Kinderkoor onderafd. van de Volksstem. Schouwburg 7.30 u. Maandag 5 Maart. Algem. Verg. Ver- eeniging „Kinderzorg". Stich ting Veersche Singel, 's morgens 10 uur. Dinsdag 6 Maart. V.A.R.A.-propa- ganda-avond. Volksgeb. „De Gouden Poorte" 8 uur. Woensdag 7 Maart. Verg. Centrale Slachtplaats. Hotel Den Burg, 8.30 uur. Donderdag 8 Maart. Buitengewone Alg. Verg. N.V. Bad- en Zwemin- inrichting te Middelburg. n.m. 4 uur. Vrijdag 9 Maart. Het Middelburgsch Dilettanten Tooneel met 't blij spel „De Privé-Secretaresse". Schouwburg 8.15 uur. V r ij d a g 9 Maart. Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging. Spr. prof. dr. W- Martin, Leiden. St. Joris 8 uur. Zaterdag ft) Maart 2e opvoering Re vue E. M. M. „Van Alles Wat". Schouwburg. Dinsdag 13 Maart. Uitvoering a ca- pellakoor „Sursum Corda" Concertzaal 8 uur. Woensdag 14 Maart. Jaarl, Uitv. Gymnastiek Vereen. „Mediobur- gum" Schouwburg. Donderdag 15, Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Maart Bazar afd. Middelburg Vereen, tot bevorde ring van de belangen van Slecht- hoorenden St. Joris, Vrijdag 16 Maart, Tooneeluitvoering de Kunstclub. Schouwburg. V r ij d a g 16 Maart Dansavond voor do nateurs „Medioburgum". De Vergenoeging 8 K uur. Maandag 19 Maart. Generale Re petitie Zangver. „Tot Oefening en Uitspanning" „Matthaus-Pas- sion". Concertzaal 8 uur. Dinsdag 20 Maart. Uitvoering Zang ver. „Tot Oefening en Uitspan ning." „Matthaus-Passion". Concertzaal 8 uur. Maandag 26 Maart. Lezing Natuur kundig Gezelschap, spr. prof. dr. J. Glay te Amsterdam. Woensdag 28 Maart. Lezing met lichtbeelden. Ned. Prot. Bond. Spr. de heer A. Alt, Bolsward. eioia „Grand Theate r," Vrij., Za„ Zon. Dinsd., „Zijn Zwaarste Strijd" (Flesh). Iederen avond 8 uur. Zondag matinée om 3 uur. Woensdag 7 Maart Vertooning Oranjefilm Schuttershof, 2 en 8 u. Maandag 26 Maart Vergadering Tarwecentrale Schuttershof. Donderdag 10, Zaterdag 12 en Zondag 13 Mei. Feestelijk concours ter gelegenheid 85-jarig bestaan Handboogschutters Ver, j„Tacobp van Beieren". Zaterdag 2 Maart nal£^ y®reeJ)' Het Schoolmusea..- h.i Kr. K. Brants, Hoofdinsp. L. O. Elec. Drukker:; G. W. den Boer. M'burg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6