DIAMANT HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcf Bak- en Braadvet KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934. No. SO. GARBARA, DE HEKS VAM WINSLEA MIDDELBURG. GOES. 45 ets p. pond - 22) ets p. half pond De drie Balgaren over de Duit- sche grens gezet Het gezond verstand heeft te Berlijn geze gevierd. Dimitrof, Popof en Tanef, de drie Bul garen, die ongeveer een maand geleden door het Rijksgerechtshof te Leipzig werden vrij gesproken van de aanklacht, dat ze betrokken zouden zijn geweest bij de brandstichting in den Rijksdag te Berlijn, zijn gisteren over de Duitsche grens gezet. Men heeft ze naar ver luidt in een vliegtuig naar Rusland gebracht. Dit bericht zal vrijwel in de geheele wereld een goeden indruk maken. Men heeft het allerwege de Duitsche regee- 'ring zeer kwalijk genomen, dat de drie Bulgaren na hun vrijspraak maar steeds in de gevangenis werden gehouden. Al kon als motief daarvoor dan ook worden opgegeven, dat het niet aanging deze drie menschen in Duitschland los te la ten loopen, terwijl geen enkel land er op gebrand was, hun binnen zijn gren zen huisvesting te verleenen. Men diende tot zekere hoogte dit argument te er kennen, doch besefte tegelijkertijd, dat de Duitsche regeering het eigenlijk be zigde als de bekende stok om er den be kenden hond mee te slaan. Veel sterker toch drongen politieke overwegingen haar tot de gevangenhouding. Het Rijks dagbrandproces had haar politieke wind eieren gelegd. De uitspraak was een groote ontnuchtering voor het opge zweepte Duitsche volk geweest, dat het Nazi-sprookje van een communistische terroristische daad grif had geloofd en de hoofden der drie Bulgaren al had zien vallen, voordat ze nog voor den rechter waren verschenen. Die hoofden bleken echter heel wat steviger op de romp ie zitten, dan men dacht en daardoor begon bij het Duitsche volk eenigszins 't besef te dagen, dat de Nazi-leiders hun mond een beetje voorbij hadden gepraat. Men kan er in komen, dat zulks Hitier c.s. allesbehave welgevallig was. Ze hadden echter niet het recht om ook niet ter betijing van de onbevredigde wraakgevoelens eener misleide massa de drie Bulgaren zonder meer opnieuw achter slot en grendel te zetten; daarbij zich nog wel in een stilzwijgen hullend, dat voor de gezondheid dier lieden wei nig goeds voorspelde. Het buitenland sloeg argwanend gade, wat er verder met deze drie Bulgaarsche communisten zou gébeuren. Men voelde als het ware, dat hun lot aan een zijden draad hing, nu het prestige der Duitsche regeering in de oogen van het Duitsche volk er mee gemoeid was. Men vroeg zich af, of ze den moed zou hebben, de massa opnieuw een deceptie te bereiden, na dat het vonnis van Leipzig reeds zoo te leurstellend was geweest. Het stemt tol voldoening, dat deze moed thans inderdaad is gevonden. Ook omdat er een aanwijzing in te vinden is voor den stand van zaken achter de po litieke schermen te Berlijn. We hebben ®r eens op gewezen, dat er daar in de hoogste staatkundige regionen fel gestreden wordt om de macht. Twee stroomingen komen er herhaaldelijk in botsing: een gematigde, die geleid wordt door den intelligenten, bedachtzamen dr, Goebbels en een extremistische, waar van minister Goering de gangmaker is. lot dusver kon men constateeren, dat Goebbels het door de bank tegen Goe ring moest afleggen. De onstuimige aard van laatstgenoemde bleek telkenmale in staat de wijzere behendigheid van den eerste te overdonderen. Tot schade vaak van Duitschland's prestige bij het bui tenland De uitzetting der drie Bulgaren twhfel ent zo.nder den minsten twijtel een overwinning van dr. Goeb- door MAY WYNNE. 20). De kracht en het onverwachte van den aanval deden Marjorie geheel uit het oog verliezen, dat ze vlak bij den waterkant stond en het volgend oogen blik viel zij in de Aire- Een kreet ontsnapte Birley, die in schril crescendo herhaald werd dooi en jongen, die zich voor hem wierp en hem zoo geweldig bij beide beenen greep dat hij pardoes op den oever i viel. En een heelen tijd bleef de dwerg! den reus nog zoo .belemmeren in ziini bewegingen, tot die tenslotte toch weer op de been kwam en vlak aan den kant van het water ging staan, terwijl' hij ontsteld langs de rivier keek. Maar vèr kon hij niet zien, want de1 Aire maakte al heel gauw een bocht en liep tusschen dichtbegroeide oevers naar Wmslea Hollow, waar een schil- derachtigen waterval zich in een zwar ten poel stortte, waarvan vele geheim zinnige legenden verteld worden- Daar dansten de feeën 's nachts, maar leed zou zeker komen over degenen, die getuigen waren van deze vroolijk- heid. Hier had ook „gekke Mahgrove" zijn vrouw vermoord in een aanval van jalouzie, waarna hij haar lijk in den poel bels. Men herinnere zich in dit verband het optreden van beiden als getuigen in het Leipziger proces. Eerst verscheen met militairen pas en veel kabaal dr. Goering. Hij stak een politieke redevoe ring af, waar de heele wereld van stond te kijken en bulderde den beklaagde Dimitrof toe, dat hij hem in elk geval zou weten te vinden, ook al mocht het von nis van het Rijksgerechtshof zeer zacht zinnig uitvallen. Een paar dagen daarna trad dr. Goebbels voor de groene tafel en met een verbluffende gladheid wist hij de scherpe kanten af te vijlen van de onaangename gewaarwordingen, die door het optreden van zijn voorgan ger waren gewekt. De laatste weken heeft men Goering zich nog verschillende malen moeite zien geven, om de Bulgaren in de gevan genis te houden. Zoo verklaarde hij te genover een Engelsch journalist (een dag of vijf geleden), dat die lieden veel te gevaarlijk waren, om ze los te laten. Voorloopig behoefde men niet op hun vrijlating te rekenen. Goering heeft zich echter vergist. Het nuchtere verstand zegevierde ditmaal te Berlijn. Hitler is toegankelijk geweest voor den bedacht zame, die verder ziet dan zijn neus lang is. Men kan dat niets anders dan een bemoedigend teeken noemen. Het heeft de wereld te zeggen, dat er dan toch nog wel eens met Berlijn te praten zal zijn. Het kan iets bijdragen tot een be ter onderling vertrouwen; en de wereld heeft nergens meer behoefte aan. IR LOUWES BEDANKT VOOR DE EER. Ir. S. L. Louwes, die Maandag door het Centraal Stembureau benoemd ver klaard is tot lid der Eerste Kamer in de vacature-Westerdijk, heeft deze be noeming niet aangenomen. RIJVAARDIGHEIDSBEWIJZEN. Nieuwe lijst van punten. Naar de Tel. verneemt, heeft het Cen traal Bureau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijsstukken te Den Haag een nieuwe lijst samengesteld van punten, welke voor den adviseur, naast den al- gemeenen indruk omtrent iemands rij vaardigheid, in het bijzonder als beoor- deelingspunten gelden- Deze punten zijn in vier hoofafdeelingen gesplitst, t.w.: Behandeling en kennis van motor en bedieningsorganen. Wijze van rijden. Kennis van algemeene verkeersvoor- schriften. Kennis van speciale verkeersvoor- schriften. Voor afwijzing kunnen o-a. de volgen de punten in aanmerking komen: De vrijheid en veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht door den can- didaat; Rijdt schokkend weg en motor caleert door het niet of niet voldoende vrijzetten van de handrem; Rijdt schok kend en stootend, door niet juiste rege ling van gastoevoer en bediening van 't koppelingspedaal; Wil starten, wanneer wagen in versnelling staat zonder kop pelingspedaal ingedrukt te hebben; Schakelt niet goed op en schakelt niet goed terug; Remt niet juist in het ver keer; Regelt gastoevoer onvoldoende, waardoor motor meermalen afslaat; Kan een wagen niet uit stilstand tegen een helling optrekken; Rijdt met ingetrapt koppelingspedaal van hoogte af, of zegt zulks te doen. Wijze van rijden: Motor caleert, door stijgende bocht langzaam te nemen, zonder terugscha kelen; remt niet juist op onverwachte order om te stoppen; rijdt rechter boch ten op niet juiste wijze, idem linker bochten; verzuimt meermalen richting- sein te geven; geeft meerma.en onvol doende of niet tijdig richtingsein; ver zuimt meermalen richtingsein tijdig in te trekken; verzuimt meermalen stoptee- ken te geven of geeft meermalen onvol doende stopsein; geeft aan verkeer van rechts geen voorrang en let niet op mo gelijk van rechts komend verkeer; let niet of niet voldoende op, wanneer in derdaad noodig, op mogelijk van links komend verkeer; kan niet in rechte lijn of geen bocht achteruit rijden; kan niet behoorlijk op een aangegeven plaats den wagen neerzetten; draait bij keeren op straat de voorwielen onder het rijden niet bij of geeft bij deze keerbeweging onvoldoende richtingverandering aan; komt bij deze keerbeweging met voor- of achterwielen, ondanks waarschuwing, buiten den rijweg of stoot door onbe- heerscht rijden, met eenig deel van den wagen tegen trottoir of andere voorwer pen; haalt 'n ander voertuig aan de ver keerde zijde in; berijdt bij het inhalen in een bocht binnen de bebouwde kom en in een onoverzichtelijke bocht buiten de bebouwde kom niet de rechterhelft, haalt, wanneer noodig niet uit naar rechts; slaat links af zonder te letten op tegenliggers of achteropkomend ver keer; rijdt zonder noodzaak te veel links; rijdt den geheelen proefrit met geringe snelheid, zoodat rijvaardigheid niet is te beoordeelen; snijdt andere weggebrui kers bij 't maken van 'n bocht, of bij 't inhalen, al of niet onmiddellijk gevolgd door stoppen, den weg af; is niet stuur- vast; geeft ontijdig, onvoldoende en noo- deloos signalen; rijdt onbeheerscht. Kennis van algemeene voorschriften: Zegt, dat het verkeer van den hoofd weg voorgaat; Zegt dat een tram van links voor hem moet stoppen; Kent niet den regel dat rechtsch verkeer voor gaat; Zegt dat hij in bochten in een be bouwde kom andere weggebruikers mag inhalen of voorbijgaan; Weet niet dat hij in een onoverzichtelijke bocht buiten de bebouwde kom niet mag inhalen of voor bijgaan. Voorts is noodig kennis van speciale voorschriften voor het verkeer: Gebruik en beteekenis van stop- en verkeersborden, lichtsignalen, stop- en richtingsstrepen; Kennis van de ver- lichtingsvoorschriften. DE HANDELSBETREKKINGEN MET BELGIE. De Belgische minister van landbouw, Sap, heeft Dinsdagmorgen in het depar tement van Landbouw te Brussel met den Nederlandschen minister van oeco- nomische zaken, dr. Verschuur, geconfe reerd over de modaliteit van toepassing van de ruim een week geleden in Den Haag getroffen regeling inzake den in voer van Nederlandsche landbouw- en zuivelproducten in België. Nederland had gevraagd, dat de Belgische conti- genteering van dien aard zal zijn, dat ziji zonder de Belgische belangen te schaden tot 't uit de wereld helpen van zekere moeilijkheden bij den Nederland- scen invoer van landbouwproducten in België in den weg gelegd, zou kunnen leiden. Dinsdagmiddag hebben de ministers gezamenlijk geluncht, waarna de bespre kingen zijn voortgezet. In de omgeving van minister Sap, vernam de correspon dent van de N, R, C., dat waar beide partijen met den meest goeden wil zijn bezield een gunstig resultaat geenszins twijfelachtig is. Aan de Nederlandsche bezwaren blijkt reeds gedeeltelijk te zijn tegemoetgekomen. Waarschijnlijk zullen de besprekingen Dinsdagavond kunnen worden gesloten. Minister Sap zal dan in den Donderdag a-s. te houden kabinetsraad het resul taat van zijn besprekingen met dr. Ver schuur aan de goedkeuring van zijn col lega's onderwerpen. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der direc te belastingen enz., W. de Ruiter van het kantoor der directe belastingen enz. te Rhenen verplaatst naar het kantoor der directe belastingen te V 1 i s s i n- g e n, de ontvanger der directe belastin gen enz. C. P. Beth van het kantoor der directe belastingen enz. te Hans- weert naar het kantoor der invoer rechten en accijnzen te 's-Hertogen- bosch. EEN ECONOMISCHE AFDEELING VAN DE MIDDELBURGSCHE BURGERWACHT. Naar wij vernemen zal hier ter ste de, uit mannelijke en vrouwelijke inwo ners van Middelburg, die zich in dienst willen stellen van het plaatselijk ,ge zag, gevormd worden van een ongewa pende Economische afdeeling der Mid- delburgsche Burgerwacht. Zij zal zich, naar ons uiteengezet werd, bezig houden met verpleging naast het Roode Kruis transport en den levensmidde len voorzieningsdienst. Tot hoofd of directeur dezer Economi sche Afdeeling van de Burgerwacht is benoemd de heer J. A. Rademakers, Zach. Jansenstraat W 272 alhier. Eenerzijds maakt deze Econ. afd. vol komen een onderdeel van de Burger wacht uit, andererzijds is zij ongewa pend, terwijl er ook geen oefeningen door deze afd. gehouden zullen worden. Men dient zich slechts te verbinden om in tijden van gevaar beschikbaar te zijn, tot steun van het wettig gezag en tot mede-handhaving van de orde door de gemelde economische maatregelen. Zij, die zich tot het vorenstaande geroepen gevoelen, kunnen elders in dit blad nadere gegevens vinden, CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDER-, HERSTELLINGS- EN V AC ANTIEKOLONIES. Jaarvergadering afdeeling Middelburg. De afdeeling Middelburg van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en vacantiekolonies hield haar jaarlijksche algemeene vergadering ten huize van de secretaresse. Vein de bestuursleden was mevr. Weijl met kennisgeving afwezig. De Voorzitter, de heer dr. C. Or- baan herdacht in gevoelvolle woorden den administrateur van het Genoot schap, den heer A, C. Bos, die 20 Jan. j.l. is overleden. Hij was de ziel van het Genootschap, en heeft dit gemaakt tot het groote lichaam, dat het nu is. A. C. Bos zal steeds blijven voortle ven in het werk, dat in zijn geest zal voortgezet worden. (Ingez. Med.) had geworpen. 's Nachts zou hij hier als geest rond waren, en, door de bosschen van Wins- lea, zich heelemaal naar Margrove Court begeven. En zou er nu nog een legende bijlge' voegd worden: die van het blonde jon ge meisje, wier dood toch nooit voor zuiver toeval zou worden gehouden- Met aschgrauw gelaat en trillende le den spoedde James Birley zich langs den oever, terwijl hij zijn jas had uitge daan en zelfs de zware hooge laarzen had uitgetrokken, die hem belemmer den in zijn gang. Zoo liep hij de bocht om, gereed om zich te water te begeven, zoodra hij dasr iets drijven zag. Ineensdaar meende hij in waar heid wal te onderscheidenMaar "t volgend oogenblik werd het hem duide lijk, dat het enkel haar rijhoed was, waarvan de groene veer waarschijnlijk verward was geraakt in de overhangen de takken van een eik. Maar een hoed, méér was het niet..! Een hoed, die met den stroom op en neer bewoog en tenslotte losraakte van den tak, tot hij nog wel een kwartmijl verder gevoerd werd naar den water val. O, die waterval! Steeds weerklonk zijn kletterend geruisch Birley in de ooren, terwijl hij voortschreed en al hopeloozer uitstaarde over het gladde oppervlak van de rivier, waarop een half dozijn eendekuikens zwommen, die met hun bewegelijke kopjes hem als het ware toekwekten: „Té laat! Te laat!" Lag Marjorie daar op den bodem van het water, de blauwe oogen voor goed gesloten, het mooie gezichtje doods bleek en vertrokken, nog eer de ge heimzinnige maalstroom haar onweer staanbaar meevoerde in zijn diepste diepten? Als in antwoord op deze vreeselijke vragen wierp de stroom schuimend een pakje naar boven. In een ommezien was het weer teruggevallen en werd verzwolgen, maar de man, die zoo scherp acht gaf, had een beslijkt en be- modderd oranjelintje gezien, dat het doorweekte document bijeen hield. En het zien daarvan had zijn vrees bevestigd. Marjorie was ongetwijfeld dood! Het pakje, dat de indirecte aanleiding tot 't geval was geweest, was ook verloren gegaan, daar de zwarte poel nooit iets teruggaf, wat hij eenmaal bemachtigd had. En, terwijl James Birley langzaam te rugtrad langs den oever, kreeg hij een gevoel of de wereld ineens donker en koud en leeg voor hem was geworden door het verlies, van wat hij in zijn aan matiging al had meenen te bezitten. „Marjorie is dood" mompelde hij en kreunde bijna bij een herhaling van deze woorden. „Dood! En ik gaf aan leiding daartoe! Wee mij, dat deze ramp over mij komen moest! Dood! Dood! En ze was zoo schoon, zoo mis leid in haar onschuld!" Het was karakteristiek voor den man, dat hij, in al zijn ellende alleen aan zich- zelven dacht en niet aan den vader met de reeds zilverwitte haren, die met zijn nicht Agatha de dingen van vroeger nog eens ophaalde, misschien nu en dan wel eens zuchtend, dat het verleden immers zoo onherroepelijk voorbij was en dat het heden voor hem de herst des levens was, met slechts heel weinig zonne schijn, behalve dan het liefelijk gezel schap van zijn Marjorie, HOOFDSTUK IX. Zwarte Meg van Winslea. Een geweldige schrik, 't geluid van klotsend water in de ooren en toen was verder alles zoo totaal tot een nacht merrie geworden voor Marjorie, dat zij onmogelijk meer iets had kunnen naver tellen van wat er gebeurd was. Alleen terwijl ze op den stroom af dreef, werd zij zich bewust van een slingerend geluid vóór zich en toen een stem, zacht maar gebiedend, die haar toeriep om een hand op te steken Als zij gehoorzaamde, dan was dit meer werktuigelijk dan met bewusten wil. Toen werd zij gewaar, dat zij dn haar drijvende beweging Werd tegengehou-ï De rekening van den penningmeester, den heer P. Luteijn, aanwijzend in ont vang 110.06% en in uitgaaf 1099.25, (goed slot dus van 6.81%), keurde de vergadering goed op advies van mevr. Den Bouwmeester en den heer De Beau fort, die de rekening hadden nageziei&en accoord bevonden. Hierna bracht de secretaresse, mejuf frouw M. de Cleijn Brem, haar jaarver slag over 1933, het 26ste der afdeeling, uit. Hieruit blijkt, dat de afdeeling lijdt onder de crisis: er bedankten 26 perso nen, Tevens ontvielen de afdeeling 5 leden door overlijden en 8 door vertrek Daarentegen traden s echts 8 nieuwe leden toe. Het aantal is thans 311 met 405.50 contributie tegen 342 en 451 verleden jaar. Dank zij 40.85 van den heer De Groot van de entrée's in het Venduhuis en extra-giften van eenige kindervrienden is het jaar niet met een tekort gesloten. Er zijn in 1933 weer vele kinderen opgegeven door de hoof den van scholen. Enkele ouders wilden hun knderen niet mede laten gaan, zoo dat alle andere geplaatst konden wor den óf door de afdeeling öf door een andere vereeniging. De afdeeling zond 18 kinderen naar Oostvoome 'van 18 Mei tot 20 Juni, Voor acht kinderen is verlenging aangevraagd, doch er Was slechts geld voor vier. Deze bleven weg tot 25 Juli en een vijfde kreeg nog een plaatsje op Westhove. De kinderen zijn gebracht door mevrouw Den Bouwmees ter en mejuffrouw Van Sluijs en terugge haald door de dames Den Bouwmeester en Ermerins. De secretaresse bracht een woord van bijzonderen dank aan deze dames. Dee vier nablijvers zijn gehaald door één der vaders. De resultaten der uitzending wissel den af van onvoldoende tot zeer goed, de gewichtstoestand bedroeg 0,5 tot 2,8 kg. gemiddeld 1,7 kg. In het verslag komt een woord van dank voor aan dr. Broekhuijsen, die ontzettend veel werk heeft voordat de kinderen weggaan. De kosten beliepen per week en per kind J 11.81, alles inbegrepen. Het hoofdbestuur zond een vragenlijst toe, met verzoek zich uit te spreken voor de vijf- of de zesweeksche verpleging in de koloniehuizen. Mevrouw Weijl acht te medisch zes weken beter, doch finan cieel maakt 5-weeksche verpleging de kans op uitzending van meer kinderen grooter en men kan altijd verlenging toe passen. Aldus is de vragenlijst beant woord. De secretaresse eindigde haar jaar verslag met dank aan allen, die de uit zending der kinderen mogelijk hebben gemaakt. Ook aan de stichting „Bio- Vacantieoord" op wier kosten twee Mid- delburgsche kinderen vijf weken in het Vacantieoord Russenduin te Bergen aan Zee mochten doorbrengen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De vergadering herkoos tot bestuursle den de heeren dr. C. Orbaan en P, Lu teijn. Besloten is dit jaar 16 kinderen uit te zenden naar Heelsutm, Crisis Comité, De collecte voor het PlaatseEjk Cri siscomité heeft deze week 55.020 op gebracht. (Ingez, Med.) den en dat zij, met een stevigee greep om den pols in een andere richting werd gestuurd, terwijl haar lichaam tel kens in aanraking kwam met de twijg jes en bladeren van een grooten tak. Die twijgjes waren zeker in de afhan gende veer blijven haken, waardoor haar hoed van het hoofd gerukt werd en ze zich tegelijkertijd het pakje her innerde, dat ze zoo krampachtig in de handen gesloten hield. Dit was weg', ze had het zich zeker laten ontglippen, op het oogenblik, dat ze die reddende hand om den pols had gevoeld- Met heel veel moeite was ze tegen den oever half opgekropen, half opge sleept, maar toen kon zij dan ook niet meer en was kreunend neergevallen, tè uitgeput, om te spreken, om zich te ver weren, of zelfs om te denken. Toch voelde ze verbazing toen een bekende stem haar gebood om te drin ken uit het fleschje cognac, dat haar aan den mond gebracht werd. Het geestrijke vocht had een. toover- uitwerking: de nevel die om haar heen hing, trok op en met verbazing zag rij, dat 't Barbara Carcroft was, die haar te hulp was gekomen. „Barbara!" hijgde zij, „jij!', Maar Barbara was niet van plan in nadere verklaringen te treden, „Vlug klonk het. „Wij moeten ons verstoppen!" (Wordt vervolgd:)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5