Neem 'n "AKKERTJE KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. eakóud rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 27 FEBRUARI 1934. No. 49. Duitsch'and in uniform. De lieide voor 't stramme militaire wekt argwaan. Geen export-artikel. BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn. DE REIS VAN MINISTER COLIJN NAAR INDIE. VERBRUIK VAN BLIKVLEESCH. tegen ruwe huid HANDELSVERDRAG MET ITALIË OP KOMST. ZEELAND. MIDDELBURG. Werkloosheid. GOES. RING ZEELAND VAN CHRISTELIJKE ZANGVEREENIGINGEN. Een goede, voedzame, ge zonde en goedkoope keuken? Een lepeltje OXO BOUILLON toe gevoegd aan Uw spijzen is de beste waarborg ervoor Probeer eens! Groote flacon 11 OXO BOUILLON is een vleeschproduct der Cie Liebig (Ingez. Med.j DE JEUGDHERBERG, Opening tentoonstelling. Het pakje. ARIEL MOTOR CLUB. ZEEUWSCH-VLAAMDEREft 0,D, TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. Verdronken. ZEEUWSCH-VLAANDEREK W.D. (Wordt verv»Wï&) De liefde voor den uniform, voor het stramme militaire it den Duitscher in het bloed. Niemand beter dan Hitier en de Nazi-leiders in het algemeen hebben dat aangevoeld en tevens begrepen, welke vruchten ze daarvan konden pluk ken. Wanneer men tegenwoordig in Duitschland komt is het een en a uni form, wat de klok slaat. Men marcheert en demcnslreert er als bezetenen op los en schijnt zich pas gelukkig te voelen, als men deel kan uitmaken van een ge disciplineerd geheel. Onze Berlijnsche medewerker schat het aantal geuniformden momenlee, op zoo'n tien millioen. Dat wil dus zeggen dat een zevende deel van het Duitsche volk {zuigelingen, vrouwen en grijsaards meegerekend) permanent of op gezette tijden in het een of andere mooie pakje gestoken zijn. En niet alleen draagt de rechtgeaarde Duitscher die uniform, hij is er ook innerlijk van overtuigd, daar door een mensch ,,van hoogere" orde geworden te zijn. In 't bijzonder, wan neer hij deel kan uitmaken van een van de volgende groepen: de Rijksweer (ge wapend); de Rijksmarine (gewapend); de Gendarmerie (gewapend); de Politie (gewapend); de S. A. (gewapend met do k); de S. S. (gewapend met dolk); de Stafwacht (gewapend met revolver); de P.O. (politieke organisatie, Igewapend met revolver); de Hitlerjeugd (gewapend met dolk); het Vliegerkorps; de S.A.- reserve (vroeger Stalen Helm, Kyffhau- ser-Bond enz. enz. die thans geheel in de S. A. opgegaan is). Zooals men ziet beteeekent dit nogal het een en ander. En het lijstje is met heel wat organisaties van lagere orde uit te breiden. Verwondering behoeft het daarom niet te baren, dat men in het buitenland en dan vooral in frankrijk al het militaire en semi-militaire gedoe argwanend gadeslaat. Duitschland koerst met volle zelen naar den overprikkel den militanten geest van vóór 1914 te- rug zegt men daar. En misschien zit er iets waars in die bewering, hoe onschul dig de Nazi-leiders 't verschijnsel dan ook plegen voor te stellen. Echier kan men niet verantwoord zijn, door zijn oor del louter op de uiterlijkheid te basee ren. Al lijkt 't gedoe erg militaris'.ich, 't behoeft dit niet te zijn. Het kan ook gelijk onze eerder genoemde Berlijnsche medewerker ons schrijft niets meer te beteekener. hebben dan de uiting van een volksneiging, die naar het bui- enland geen noodwendig gevaar mee brengt. „Leeft men onder deze in vele opzichten zoo hoogst verdienstelijke, ta lentvolle, rust, orde en nijverheid lieven- de menschen, dan moet men in elk ge val erkennen, dat dit nieuwe (of her nieuwde) hun lief is, dat ze soldaten-in- hun-hart zijn, desnoods ongewapende, maar soldaten en kinderen van solda ten. Dat ze gaarne schrihe commando's hooren, gaarne correct op die comman do's reageeren, en juist die eigenschap bezitten, die wij Nederlanders missen: het met liefde uitvoeren van elk com mando, ook al zijn ze persoonlijk een nietigheidje in het grooie verband. Om dat ze met hartstocht de eenheid van uitvoering tot stand willen brengen, er hun trots in zien, niet door slappe bewe gingen op te vallen en het geheel in ge vaar te brengen. Omdat ze in laatste in stantie kudde-dieren of kudde- menschen zijn. iets wat ze nog nimmer zoo duidelijk gedemonstreeerd hebben als sinds 1933. Mocht men zich in andere dan Duit sche landen nu inbeelden, dat men veel van wat hier sinds Februari 1933 door door MAY WYNNE. 19). En toen Marjorie opkeek, werd ze 'n kleinen boerenjongen gewaar, die dicht bij den grensmuur stond, met iets ste vig tegen zich aangedrukt- Nieuwsgierigheid dreef Marjorie naar hem toe, met een glimlach op de lip pen en die zachte vriendelijkheid in de oogen, die vertrouwen wekt bij kinde ren. j Zonder dralen stak het ventje haar het pakje toe, met een oranjelintje er om en zorgvuldig verzegeld. „Er ligt een man daar aan den rand van de vennen", zei hij in een grof Yorkshire's dialect, „Ik geloof, dat hij dood is en zijn paard ligt naast hem. Ik kwam er langs op weg naar de boer derij en toen heeft hij mij geroepen en J mij dit gegeven." In steeds toenemend vertrouwen liet hij haar een zilveren muntje van zes stuiver zien, „En dat", wijzende op het pakje. „En hij heeft mij verzocht het naar Knottingley te bren gen, naar een zekeren sir Hugh Ainslie- Meer kon hij niet zeggen, maar smee- kend keek hij mij aan." Heel langzaam lfep Marjorie met het kind langs den oever van de rivier met gezet en sinds 1919 voorbereid is, slaafs navolgen kan, dan overz.et men waar schijnlijk dit overwegend-typische van het Duitsche volkskarakter. De Hitier- beweging is niet in de laatste plaats door deze volksneiging moge ijk gewor den. Alles, wat we aan Hitlerbetoogin- gen, demonstraties, uiterlijk pathos mee gemaakt 'hebben, en in duizendvoudig versterkte mate na de verovering der macht door de nationaal-socialisten, is nergens ter wereld met succes te imi- teeren, tenzij men met een volk met soortgelijke neigingen te doen heeft. Voor den doorsnee-Duitscher is dit plechtige groeten van elkaar, dit „schne- dige" in eerbetuigingen, deze volkomen overgave aan de exercit'e, deze Jeide voor het romantisch heldhaftige, deze zucht tot vereering iets zoo heilig-ern- stigs, dat het hem nergens en nimmer nuchter of lachwekkend voorkomt. Wat hier mogelijk gebleken is, schijnt voor vrijwel elk ander volk (Ja pan misschien uitgezonderd) volkomen uitgesloten. Deze éénheid, deze gelni- formeerde overgave ondanks alle gemopper van ontevredenen, dat nim mer zal uitsterven, maar dat ook nim mer de vollksgedachte als geheel wil on dermijnen is zoo typisch-Duitsch, zoozeer vergroeid met den bitteren ernst, waarmede hier elke man (en eigenlijk ook elke vrouw) soldaat is dat we het échec van elke slaafsche navolging, ook zonder profetischen aan leg gerust te voorspeLen wagen! *1 (Ingez. Med.j De Java-Bode bericht, dat minister Colijn zijn reis naar Indië zeer vermoe delijk per speciaal toestel van de K.L M. zal maken, dat het raject sneder zal afleggen dan de gewone lijntoestel- len. De minister zal vergezeld zijn van twee hoofdambtenaren van het departe ment van koloniën, onder wie waar schijnlijk de oud-directeur van onder wijs te Batavia, de heer Hardeman, die thans hoofd van de afdeeling financiën op het departement is en die de geheele dollarconversie heeft geregeld. Het verbruik van z.g, „blikvleesch", dat is het vleesch der „inkrimpingskoei en", hetwelk beschikbaar wordt gesteld ad 35 cents per kilo's blik aan werkloo- zen en behoeftigen, begint weer wat te dalen blijkens de cijfers: Week van 1825 Dec. 336.000 stuks 25 Dec.-l Jan. 374.000 1—8 Jan, 442.000 815 Jan... 468.000 „15—22 Jan... 420,000 „22—29 Jan... 416.000 29 Jan.-6 Febr. 385.000 6—13 Febr. 365.000 13—20 Febr. 354.000 In de thans geëindigde week heeft het aantal door de gemeentebesturen aan (Ingez. Med.) den rug naar het steenen bruggetje toe, waarover ze in het veld met sleutel bloemen was gekomen. „Dood!" herhaalde zij en nam 't pak je van den jongen aan, terwijl ze even stil hield, om te lezen, wat er op ge schreven stond: „Aan sir Hugh Ainslie van Barkleigh Tower". „Ja", riep ze, ten eenenmale verbaasd, „het is zoo waar voor Hugh!" En terwijl ze die woorden sprak, dacht ze ineens weer aan al wat Bar bara haar verteld had van een bood schap, die sir Marmaduke Langdale zou zenden aan degenen, wien hij in op dracht had gegeven om te werken voor den koning. Een nevel trok haar voor de oogen, terwijl ze keek naar hetgeen ze in de hand hield, De boodschap van sir Marmaduke Langdale- Dit was dus het bericht, waar Hugh en zijn vrienden zoo vol ongeduld op hadden uitgezien en waardoor niet al leen Yorkshire, maar heel Engeland in beroering zou worden gebracht. Niet meer dan natuurlijk, dat zij aller eerst dacht aan het gevaar, dat het be duidde voor haar verloofde, maar toen voelde zij zich toch ook weer innig- dankbaar gestemd jegens het lot, dat haar door middel van dat kind in het bezit had gesteld van die allergewich-1 gevraagde blikken waarschijnlijk weer boven de 400.000 bedragen. De gemid delde afname heeft sedert de terbeschik- king:te ling (10 weken) dus 400.000 blik ken per week bedragen, overeenkomen de ongeveer met het vleesch van 2350 koeien terwijl er per week ongeveer het dubbele aantal beesten is opgekocht. (Hbld.) De nrnister van Economische Zaken, de heer Verschuur, is gisteren uit Italië naar Nederland teruggekerd. In een in- teview voor zijn vertrek verklaarde de minister, dat de verleden week te Rome begonnen onderhandelingen over de han- delsbetrekk'ngen met Italië een zeer gunstige inleiding hadden gvormd tot de totstandkoming van een Italiaansch-Ne- derlandsch handelsverdrag, dat zeer binnenkort kon worden verwacht, en dat verschillende belangrijke problemen zou oplossen en bovendien aanzienlijk zou bijdragen tot de uitbreiding van den goederenruil tusschen beide landen. Ontvangsten Plaatselijk Crisisco mité van 13 tot en met 24 Februari 1934. A. J. F. f 50; aandeel entrée's ver- kooping Notarishuis 14 Febr. 1934 11.60. Wekelijksche collecte 195.78. Maandelijksche bijdragen: J, H, J. f 0.50; P..V. f 1; fa. R. A. P. f 1; fa. P. f 1; A. L. 1. C. f 1; P. B. f 2.50; H. J. C. v. d. W. f 1; mej, wed. B.v. d. P. f 0.25; J. M. H f 0.50; F. d. H. f 0.50; P. D. B. f 0.50; P. S. f 0.30; J. W. v. S. f 1; W. J. B. f 1; W. H. f 1; mej. M. J. K. f0,50; A. H. M. f 0.25; E. Ch. C. f 0.50; S. T. f 0.25; dr. J. C. K. f 10; mej. J. E. S. f 0.25; L. J. B. f 0.50; mevr. wed. W. P. H.—V. f 5; F. J. H. f 1; J. D. f 1; J. A. A f 0.25; M. S. f 0 25; mej. P. W, H. f 0.50; H. J. W. f 1.50; K. J. f 0.25; P. V. f 0.50; J. F. H. f 2; W. G. f 0.50; A. P. v. D. f 2.50; H. A. R. f 0.50; J. d. K. f 2.50; Gez. d. J. f 0-50; L, A. f 0.50; P. J. B. f 1; J. J. O. f 0.50; H. v. M. f 1; J. H. H. f 0.50; ds. A. L. f 1P. v. S. f 1fam. N. F. D. f 2.50; J. G. V. f 0.50; W. v. A. f 0.50; J. H. f 0-50; F. M. f 2,50; P. S. f 1; F. v. d. P. f 1; F. V. f 0.10; A. D. f 0-50; C. de V. f 0.50; S. B. f 5; mej. D. f 0.50; M. L. P. f 0.50; J. P. L. f 1; J. H. C. f 1. Wekelijksche collecte 125-99. Bij de Arbeidsbeurs alhier staan inge schreven: geheel werkloos: 826 mannen en 6 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 61 mannen en 4 vrouwen; niet werkloos 6 mannen. Algemeen totaal vorige week 926, bijgekomen 39; afgegaan 62; over 903. Zaterdagmiddag vergaderde de Ring Zeeland van Christel. Zanvereenigingen in de zaal van den heer Bustraan al hier. Na de gebruikelijke opening door de Voorzitter, den heer te Gussinklo gaf de secretaris lecture van het jaar verslag, waaruit bleek dat 40 vereeni- gingen zijn aangesloten en dat er een opgewekt vereenigingsleven heerscht. Als nieuw lid trad toe „Scharendijke". Medegedeeld werd dat een Bondsdirec- teurencursus wordt gegeven te Goes met 19 leerlingen onder leiding der hee- ren Kousemaker en Brakman. Op verzoek van Bruinisse zal aan den Ned. Bond worden gemeld dat deze afdeeling zich kan aansluiten bij den Ring Rotter- tigste missive, die zij, Marjorie Staple- ton, mocht overbrengen aan degenen, voor wie ze bestemd was. Daar werd zij opgeschrikt door het geluid van voetstappen dichtbij en met een kreet, dien zij niet bij machte was te onderdrukken, zag zij James Birley daar langs den oever naderbij treden: blijkbaar had hij haar vanuit Janets tuin gezien en was hij haar ongemerkt ge volgd. Haar ontsteltenis was zoo gVoot, dat ze alle zelfbeheersching verloor en in- plaats van hem af te wachten met voor gewende kalmte, naar de heining liep, of zij hem daarover ontvluchten kon. Het pakje hield ze stijf tegen de borst gedrukt, maar toch viel dit nog ééns zoozeer in het oog, doordat het oranjelint waarmede het dichtgebonden was, zoo helder afstak tegen het don kergroen van haar rijkleed. Het ventje was een heel eind de wei ingeloopen, op het punt ook te vluchten voor een man, die door ieder een in den omtrek geducht werd. Maar Birley's blik had in een oog wenk de situatie overzien. „Stil, jou duivelsjong!" brulde hij. „Kom hier: de kastijding, die je wilde ontgaan, zal je toch niet ontkomen." En terwijl het kind teruggeloopen kwam, 't lichaam wringend, of hij er de zweep reeds op voelde, naderde James oxo dam, terwijl de Ring afwijzend staat te genover het verzoek van den ring Wal cheren om de vereenigingen te Vlissin- gen, 't Zand en Souburg naar dezen ring te verwijzen aals die vereenigingen zulks ze f niet wenschen. Besloten wordt het Zangconcours dit jaar te houden te Kapelle op Hemel vaartsdag. Als juryleden treden op de heer Pijlman te Amsterdam en Wolf te Rotterdam, Na langdurige bespreking werd een nieuw concept-reglement aangenomen, waarbij de functies door het bestuur worden verdeeld, behalve wat betreft het voorzitterschap waarover de a gem. vergadering zeggenschap zal hebben. In plaats van den heer te Gussinklo die Zeeland gaat verlaten, werd tot voorzitter gekozen de heer Woltering van Vlissingen, terwijl als nieuw be stuurslid werd benoemd de heer C. Bustraan te Goes. {Daarnja bracht de scheidende voorz. dank aan den ring voor de prettige samenwerking welke hij steeds heeft mogen ondervinden. De heer J. J. Fran9oys betuigde den heer te Gussink.o den dank voor alles, wat deze in het belang van den ring belangloos heeft tot stand ge bracht. Vanaf de oprichting, nu 20 jaar geleden, heeft hij steeds het voorzitter schap bekleed, mede door zijn leiding is de ring gegroeid van 6 tot 42 afdee- iingen. Als blijk van waardeering bood spr. hem een fraaie wandelstok aan, met de inscriptie „Herinnering Ring Zee land". De heer Wolzak sprak even eens namens het hoofdbestuur zijn waar deering uit met de beste wenschen voor den scheidenden voorz. Op ver zoek van den nieuwen voorz. zong de vergadering staande Ps. 121 .4. De heer te Gussinklo dankte de sprekers voor de hartelijke woorden en het mooie blijk van waardeering en gaf de verzekering dat dit oogenblik hem niet makkelijk viel en dat hij steeds zal terugdenken aan al de vriendschap en het medeleven in den ring Zeeland ondervonden. Maandagavond werd in „Schuttershof!" de tentoonstelling, uitgaande van de Ned. Jeugdherbergcentrale geopend. De hr, L, K. van Zaltbommel, voorz. van de Jeugdherbergstichting „De Be- velanden", heette de aanwezigen wel kom en drukte zijn voldoening uit over de groote belangstelling, Spr. wees ver der o.a. op het toenemende gebruik van de jeugdherberg te Yerseke, waarvan echter nog een deel der oprichtingskos ten moet betaald worden, Spr, deed ten slotte een beroep op aller sympathie en sprak de hoop uit, dat deze tentoonstel ling zou slagen. Burgemeester Hajenius, hierna het woord nemende, zeide o.a, dat hij iets goed te maken had. Er is wel gezegd, dat de jeugdherberg zijn sympathie niet had, doch dit berust op een vergissing. G.lijk spr. uiteenzette. Hij waardeert deze in richtingen, en ook de propaganda, die er voor gemaakt wordt en bewees dit o.a. door aan de scholen gelegenheid te ge ven deze tentoonstelling te bezoeken. Spr. besloot met de tentoonstelling ge opend te verklaren. De hr. I. van Zwol, leider van deze tentoonstelling, wees daarna op de be- Birley de plek waar Marjorie tusschen de rivier en den scheidingsmuur stond, als een dier dat in 't nauw gedreven wordt, maar met het pakjes stevig in beide handen geklemd, en een blik van groote vastberadenheid in de oogen. HOOFDSTUK VIII. „Waar kwam dat pakje vandaan, mistress?" De woorden klonken als een bevel, dat het gewoonlijk zoo zachtzinnige ge moed in opstand bracht. „Dat gaat u niet aan, master Birley. Het pakje is het eigendom van een an der, Ik neem op mij, dat aan hem te overhandigen." Birley was tot staan gekomen een vijftig schreden van haar af; hij ver trouwde zichzelven zeker niet om na derbij te komen, in de stemming, waar in hij verkeerde. Toch lachte hij een blaf f enden hoonlach zoo geheel en al achtte hij haar in zijn macht, „In naam van den Lord Protector van Engeland", sprak hij, „eisch ik het recht om de hand te leggen op en vervolgens te doen wat mij goed dunkt met een pakje, dat het zegel en het insigne teekenis der jeugdhergen. Dat zij vol doen, blijkt wel uit het feit, dal de gebru'kers steeds terugkeeren, tot wel ke richting zij ook behooren. Hoofdzaak is, dat de ouders vertrouwen in de jeugd herbergen hebben en er hun kinderen met gerust hart heen laten gaan. Voorts zij voorop gesteld, dat de jeugdherberg geen doel is maar slechts middel om het reizen te bevorderen, als zijnde goed- kooper, hurselijker en vertrouwde gele genheden om te logeeren. H'erna gingen de aanwezigen de ten toonstelling bezichtigen. U:tgestald is velerlei lectuur, op de jeugdherberg, bet trekken en kampeeren betrekk:ng heb bende. Voorts zijn er veel fraaie foto's, interessante statistieken, d e den groei dezer stichtingen demonstreeren; kleine modellen van kribben, tafels, banken, kampeerbenoodigdheden, enz. enz. Als geheel geeft de tentoonstelling 'n overzicht van alles wat op de Jeugdher berg betrekking heeft, terwijl elke be- lanste lende ook gaarne door den hr. Van Zwol ingelxht zal worden. Deelen we nog mede, dat de tentoon stelling gratis toegankelijk is, gelijk per advertentie reeds in een vorig nummer vermeld. Zaterdagavond vergaderde de Zeeuw- sche Ariel Motorclub in Hotel de Zout keet alhier. Tot voorzitter werd gekozen in de plaats van den hr. Barentsen, de hr J. A. de Wolff le Middelburg. Het programma voor 1934 werd vastgesteld met de volgende ritten. Tweede Paaschdaé Openingsreunie met rondrit door Zuid-Beveland en Walche ren. Mei. Betuwerit. Juni. Klimkampi- oenschappen. Juli Tocht naar de T.T. te Assen. Augustus. Toertocht door den Eifel. Maandagmiddag is de paardenkoop man H. afkomstig uit Goes met zijn rij wiel in het kanaal te Sas van Gent gere den en verdronken. Even tevoren wa; hij met zijn fiets tegen een langs het ka naal staanden steenen paal opgereden Onder de gemeente Ossenisse is Maan dag j.l. een vrouw te water geraakt en verdronken. CADZAND. De vereeniging „Gemeen tebelang" alhier hield Zaterdagavond j.l. ten huize van A. van Dale, haar gewo ne jaarvergadering. Van de 58 leden, die de vereeniging telt, en waarvan er 7 bui ten de gemeente woonachtig zijn, waren er 15 aanwezig In het verslag van den secretaris werd gewezen op het zeer drukke bezoek, dat in 1933 aan het strand werd gebracht; op het steeds toenemende aantal kam peerders en op de uitbreiding van pen siongelegenheid. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat aan contributies 106 draagt van een goddelooze, die zoo openlijk durft vertoonen de kleur van de vlag, die door ons werd neerge haald." Marjorie beet zich op de lippen, ter wijl ze een kleur kreeg van ergternis. Maar zij antwoordde niet, trad alleen nog 'n schrede nader tot den oever van de rivier, „Noch ééns", herhaalde Birley, knar setandend van toorn. „Waar kwam dat pakje vandaan?" Met den blik, dien hij om zich héén wierp, trof hij ook den vlasharigen Jan Burrows en de jongen kromp innen, terwijl hij snikte: „De man, wiens paard op he» geval len is, heeft het mij gegeven Hij zei, dat ik het aan sir Hugh AinaSe motst overhandigen, maar...." „Toen heb ik het van hem aangeno men", viel Marjorie in, „en mooier kon het niet, want morgen zal ik mijn ver loofde sir Hugh Ainslie zien." Met een vloek, die al heel slecht pas te op zulke Puriteinsche lippen, sprong Birley naderbij en zonder acht te daan op het ongelijke van den strijd, wan hi) een teere vrouw tegenover zich jbad, wilde hij haar het pakje ontrnkke*.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5