BINNENLAND. ONDERWIJS. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 49. TWEE BLADEN. DINSDAG 27 FEBRUARL EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. GEWRAAKTE N.S.B.-PRAATJES. WORDT DE GEMEENTE VEEN OPGEHEVEN POSTZEGELS TEM BATE VAN HET NAT. CRISISCOMIT OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. PROF. DR. DE HAAS GERIDDERD. Middelburg, 27-n-'34. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 6.5 °C (44 °F); laagste 2 °C (36 °F). Heden 9 h: 3.3 °Cj 12 h: 5.7 °C. 2 mm regen. Hoogste baro meterstand te dezer stede, in het afge- loopen etmaal: 764 mm; laagste 754 mm. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige veranderlijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog sneeuw- of hagelbuien, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. MIDDELdURGSCHE courant i)a»Sfc4ad Voor Middelburg, Goes eu ucbap V liffAÏagen f 2.30, elders 2.SO per (jwjrtaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Inger.. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij "contr voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche coupant£££ Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, teldmu 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederiandache Dagbladper», Familieberichten en dankbetuigingen 1— regel» 2.10, elke r. ui. 30 ct. RpbrW/i „Kleine Advertentiën", ten hoogst* 6 regtd». a. 75 ct. bij vooruitbetaling Adv, pust „Brieven" of „Bevragen bureau de?.-1 -ets- rant" 10 ct. extra Bev'ijsnoramer» 6 cts>l REVOLUTIONAIREN IN VERTEGEN WOORDIGENDE LICHAMEN. Commissie van onderzoek in gesteld. De Minister van Justitie heeft gister middag een Staatscommissie geïnstal leerd, die een onderzoek moet instellen naar het bekleeden van het lidmaat schap van vrtegenwoordigende licha men (Tweede Kamer, Gemeenteraad enz.), door personen, die langs onwet- tigen weg naar verandering der Staats instellingen streven. In zijn installatie-rede, zeide de mi nister om., dat s'nds eenigen tijd zich verschijnselen hebben voorgedaan, die bij de regeering twijfel hebben doen rij zen, of de wijze waarop bepaalde leden van vertegenwoordigende lichamen zoo wel in die colleges als daarbuiten van hun politieke vrijheid gebruik maken, wel steeds strookt met den aard van de staatkundige taak, d'e zij geacht moeten worden op zich te hebben genomen en met het aanzien hetwelk zoowel het be trokken lichaam als elk individueel lid daarvan behoort te genieten en zich waardig te toonen. Zelfs is het vermoe den niet ongegrond, dat er in de verte genwoordigende Fchamen hier en daar personen zitting hebben, die zich min der ten doel hebben gesteld mede te werken tot het welzijn van het nationale gemeenebest dan hun lidmaatschap zoo veel mogelijk benutten in den d:enst van een polit:ek streven, dat gerekend moet worden het Koninkrijk der Neder landen met zijn wettige instellingen en vrijheden als zoodanig vijandig gezind te zijn. Op grond van een en ander is de regeering van oordeel, dat de plaats die de zoogenaamde revolutionaire volksvertegenwoord:gers in ons staats bestel innemen, nader behoort te wor den bezien. De taak der commissie is niet alleen om in een rapport de bevind:ngen van haar onderzoek neer te leggen. Zij zal tevens zoo noodig eventueele lij nen mogen aangeven, waarlangs wette lijke voorzieningen kunnen worden ge troffen ter bestrijding van het euvel. Voorzitter der commissie is mr. dr. D. A. P, N. Kooien, oud-min;ster en oud- voorzitter der Tweede Kamer. DE HUWENDE ONDERWIJZERES. De minister van 0. K. en W., mr. Mar- chant, heeft Maandag in audiëntie ont vangen afgevaardigden van de Neder- land?che vereeniging voor vrouwenbe- langen en gelijk staatburgerschap, ver eeniging voor academisch gevormde Christenvrouwen, nationale vereeniging voor vrouwenarbeid, Ned. Ver. voor vrouwen met academische opleiding en Ned. Ver. voor werkende vrouwen, naar aan eiding van het door den minister uitgesproken voornemen om wettelijke bepalngen te maken voor ontslag bij huwelijk van de onderwijzeres. DUURDER BROOD? De N.V. Meelfabrieken der Ned. Bak kerij te Rotterdam heeft zich met een verzoekschrift tot den Minister van Econ. Zaken gewend om haar bezwaren kenbaar te maken tegen verschillende contingenteeringsmaatregelen. Zij ver wacht daarvan stijging der meel- en broodprijzen, en stelt tot saneering der meelindustrie een ander middel voor, t. w. opkoopen en stilleggen der onecono misch werkende fabrieken. In een op 18 Jan. jl. te Rotterdam ge houden vergadering van de N.S.B. wer den door een zekeren Roelofsen ernsti ge beschuldigingen geuit tegen den hoofdinspecteur van de volksgez., prof. dr. Berger. De spreker zeide o.a. dat ge noemde hoofdambtenaar ten gerieve van den heer Van Zwanenberg te Oss, het hoofd van den keuringsdienst te Delft beinvloed zou hebben, zijn wet telijke verplichtingen met betrekking tot de uitvoering van de Vleeschkeu- ringswet na te laten. Naar aanleiding van deze uitlating heeft het Tweede Kamerlid, de heer Hermans, den minister Slotemaker de Bruine gevraagd of voor deze beschul diging grond bestaat. De minister heeft hier thans op ge antwoord dat hij in het bezit is van een schriftelijke verklaring van het hoofd van den gemeentelijken vleesch- keuringsdienst te Delft, waaruit blijkt daf de beschuldiging, door den heer Roe lofsen geuit, volstrekt onwaar is, en waarin het hoofd van den keurings dienst verklaard, dat prof. Berger zich □iet tot hem heeft gewend in deze aan gelegenheid. De. minister heeft dan ook geen enke le aanleiding tot het nemen van maatre gelen tegen den hoofdambtenaar. Hij keurt ten strengste af dat dergelijke be weringen worden geuit en verspreid. DE GEREFORMEERDE KERK EN DE N.S.B. Enkele weken geleden kwam in de Ge reformeerde Kerkbode van Bunschoten- Spakenburg een ingezonden stuk voor van den voorzitter eener Oranje-ver- eeniging, waarin deze mededeelde, dat op de oprichtersvergadering dier ver eeniging door het voorloopig comité de vraag was behandeld of N.S.B.-ers lid der vereeniging mochten zijn en dat de conclusie is geweest, dat, zoolang de Gereformeerde Kerken en andere kerk genootschappen daarin nog geen beslis sing hebben genomen, N.S.B.-ers niet kunnen worden afgewezen door een op breed Christelijk standpunt staande Oranje-vereeniging. Intusschen is gebleken, dat ook de kerk haar standpunt in deze steeds ster ker gaat belijnen. In het kort verslag van de classis Coevorden der Gerefor meerde Kerken wordt namelijk blijkens een bericht in „De Bazuin" medege deeld, dat naar aanleiding van een door de kerk van Nieuw-Dordrecht gestelde vraag over de toelaatbaarheid van het lidmaatschap van de N.S.B., de clasis heeft geantwoord, dat bedoeld lidmaat schap onvereenigbaar is met de belijdenis van den Christus naar de Schriften en de gereformeerde beiijdenis. De classis adviseerde echter aan ge noemde kerk om met zulken voorzichtig te handelen en-te; trachten hen door on derwijzing en vermaan terug te brengen. Naar de Avondster verneemt, pleegt de regeering overleg met Ged. Staten van Noord-Brabant over plannen tot vereeniging van de gemeente Veen met de gemeente Wijk en Aalburg. Zooais men weet, heeft de gemeente raad, nu ongeveer een maand geleden geweigerd te voldoen aan eenige eischen van de regeering in verband met den fi- nancieelen toestand der gemeente. De belangrijkste daarvan was wel die tot aanstelling van een ontvanger-gemeen tesecretaris. Opgemerkt zij nog, dat de burgemees ter van Veen tevens burgemeester van Wijk en Aalburg is. Naar de Nederl. verneemt zullen er binnenkort een tweetal postzegels nl. een van 5 cent en een van 6 cent ver schijnen met de beeltenis van de Konin gin en de Prinses. De meerdere op brengst van deze bijzondere zegels zal bestemd zijn ten bate van het Natio naal Crisisomité. GQLFLENGTEVERBEELING. De technische commissie van de Union Internationale de Radiodiffussion komt vandaag te Genève bijeen ter bestudee ring van de situatie d;e i? onstaan door de afwijzing van het verdeelingsplan van Luzern voor de lange golflengte door een aantal Europeescbe landen, waar onder ook Nederland. Men hoopt als resultaat van deze bij eenkomst voorstellen te kunnen doen, die de betrokken regeeringen zullen kunnen aanvaarden en een verbetering zullen brengen in de verdeeling der lan ge golflengten in Europa. Wie doordrongen is van de waarde des levens, zorgt er voor, dat al zijn daden en uitingen den stempel dragen van dat gevoel. De secretaris-generaal van het depar tement van Onderwijs, K. en W. heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan prof. dr. W. J. de Haas in het Ka- merlingh-Onnes-laboratorium, te Lei den, teneinde hem ervan in kennis te stellen, dat de Koningin uit hoofde van de belangrijke door hem bereikte we tenschappelijke resultaten, hem heeft benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. (Prof. De Haas is een zoon van wijlen den heer A. de Haas, vroeger hoofd van de Rijksleerschool te Middelburg). 27-11-1934. De uiterton is in zicht. We zijn nog wel niet aan de kade gemeerd, we I zijn nog op de ongewisse baren, we we- 1 ten zelfs wel dat er schepen zijn gezon ken in 't zicht van de haven.... maar toch, we hebben de uiterton als aller- j eerste voorbode van de rust, die de va- j derlandsche bodem ons schenken zal, gezien Het fregat „Gasthuisquaestie" heeft echter een langdurige en zware zeereis achter den rug. Zijn gezagvoerder Haje- nius heeft gedurende de vaart nog in den ziekenboeg gelegen, en toen heeft de eerste stuurman Van Melle het com mando gevoerd; de reederij Pilaar Co. heeft zich zoo ontevreden over de navigatie betoond, dat zij het schip overdeed aan de assuradeuren die ver plicht zijn „het lek te stoppen"; de be- mann'ng van het fregat was soms ge vaarlijk dicht biji de muiterij1.... Maar nu is dan de uiterton in zicht en als de wind uit den goeden hoek blijft blazen, als er geen mist en geen wind stilte komen, als de kapitein de zand banken zal weten te omzeilen.dan mag het einde dezer moeizame en soms droeve zeereis binnen niet al te langen tijd verwacht worden. Want de nieuwe verordening op het Gasthuisbestuur in Goes is gisteren dooi den Raad aangenomen; wanneer deze de noodzakelijke goedkeuring van Ged. Staten zal hebben, dan kan zij in wer king treden, dan kan een voltallig nieuw bestuur benoemd worden, en dan mogen we zoo al niet verwachten, dan toch hopen, dat de zaak voorloopig ten einde zal wezen. Het begon ook tijd te worden, want de Gasthuisquaestie bedierf de Goesche atmosfeer geheel. Van een leien dakje is het ook giste ren weer niet gegaan. We zijn n.l. drie principieele stok paardjes gaan berijden. Het eerste was de vraag, of er een vrouw in 't gast huisbestuur moet zitten; het tweede of er een roomsch-katholiek in moet, het derde of 't gasthuisbestuur moet „beheeren" dan wel „beschikken". Punt één: de vrouw. Er waren tot dus verre drie regentessen, en de nieuwe verordening schrijft niet voor, dat er ook maar één vrouw in 't bestuur moet zit ten. Onderscheidene Raadsleden achtten dit toch niet juist en zij wilden dus voor schrijven, per verordening: ten minste één vrouw in dat bestuur. Met zijn be kende beminnelijkheid merkte 's Raads voorzitter toen op: er waren tot dusver re zelfs drie regentessen en die hebben toch óók niet kunnen verhinderen, dat het zaakje scheef ging.... Tusschen twee haakjes: dat teekent toch wel de keurige sfeer waarin de Gasthuisquaes tie ons bracht.... Vervolgens kwamen de soc.-dem. met nog een andere óók principiëelen kant: de vrouw staat voor hen volkomen gelijkberechtigd naast den man en dus war.e het overbodig, speciaal voor te schrijven, dat er een vrouw in 't bestuur moet zitten. Wij zijn het met deze zgn. gelijkbe- rechtigdheidstheorie, die in werkelijkheid een gelijkheidstheorie is met al de fu neste gevolgen daarvan voor ons hui dige cultuurleven, volmaakt oneens. Maar wèl kan men zeggen: er moeten drie Goesche ingezetenen benoemd wor den welaan, vrouwen zijn óók ingeze tenen en dus benoembaar, en daarmee basta. Dit standpunt nam de Raad ten slotte in. Toen kwam van r.k. zijde het onwel levende voorstel, een r.k. in het bestuur te benoemen. Met voorbedachten rade kiezen wij hier het woord onwellevend. Want men had dat voorstel, hetwelk natuurlijk ver worpen is, niet behooren te doen. Nu dwong men politiek andersden kenden onvriendelijkheden te zeggen. Nu vestigden de r.k. heeren den indruk, dat het hun er zoo'n beetje om begon nen was, zichzelven als martelaren ten troon te kunnen verheffen; met valsch pathos riepen zij uit: „zijn wij r.k. dan burgers van den tweeden rang, enkel goed om belasting te betalen?" Neen, mijne heeren zoo zouden wij willen antwoorden dat zijt gij stellig niet. Gij zijt precies gelijkwaardige en volkomen gelijkberechtigde burgers, en indien er in Goes slechts één algemeen stedelijk ziekenhuis was, dan zoudt gij ons, des noodig, in de voorste rij vinden om te betoogen, dat er in het bestuur van dat algemeene ziekenhuis óók een r.k. zou moeten zitten. Dan zoudt ge daarop stellig een zedelijk recht kunnen doen gelden; nü kunt ge formeel daarop aanspraak meenen te mogen ma ken, maar uw gevoel van behoorlijkheid of wellevendheid had u dienen te zeg gen, dat de r.k., met een flink r.k. zie kenhuis in Goes, hier een mooie kans hadden om een bescheiden stilzwijgend heid te betrachten. Helaas hebben de beide r.k. Raadsleden deze gelegenheid onbenut gelaten. En punt drie: moest er in de verorde ning staan, zooals het Raadslid notaris Jonkers wilde: „het bestuur vertegen woordigt de instelling zoo in als buiten rechte"? Hierover werd een voor den bui tenstaander volstrekt oninteressant debat gevoerd tusschen den wel zeer vasthoudenden voorsteller dezer aanvul ling en wethouder mr. Goedbloed, die op zichtbaar geprikkelde wijze het no- tarieele standpunt bestreed, en den voorsteller verweet civiel- en publiek recht dooreen te halen. Ons leek het zoo toe, dat de heer Jon kers, op den keper bezien, weliswaar gelijk had, maar dat de zaak practisch niet van voldoende belang was, om er zoo aan vast te houden, nademaal bleek, dat onder de oude verordening, welke ook slechts van „beheeren" spreekt, 't Gasthuisbestuur toch óók, met goed keuring van Ged. Staten, beschikkings daden verrichtte en dus klaarblijkelijk verrichten kon. Het uit anderen mond vernomen argu ment: „Er is nu toch uitgemaakt, dat het een gemeente-instelling is", is daarente gen o. i. weer onjuist: er is slechts uit gemaakt, dat de gemeente, krachtens de Armenwet, de tekorten moet beta len. Dat verhindert niet, dat het Gast huis een overigens zelfstandig li chaam kan zün, dat, slechts onder toe zicht van de Gemeente en Ged. Sta ten zelfstandig kan werken? Resultaat van alles was: geen ver plichte vrouw in 't bestuur, geen ver plichte r.k. in het bestuur en de heer Jonkers kreeg zijn zin niet. Voor de rest zie men het verslag, el ders in dit no. van ons blad. ■4 CONCURRENTIE TUSSCHEN TERNEUZEN EN GENT. „Navigation du Rhin" verneemt uit Gent, dat sinds eenigen tijd schepen, vooral tanks, de gewoonte aangenomen hebben ter reede van Terneuzen aan te leggen en er in lichters te lossen wat voor de industrieele installaties langs het kanaal bestemd is. Dit stelsel, dat neiging vertoont algemeen te worden, berokkent een ernstig nadeel aan de ha ven van Gent. Om er een einde aan te maken heeft de gemeenteraad besloten, dat de betrokken lichters voortaan een kaderecht van frs. 3.40 per ton zullen betalen. Dit tarief is niet toepasselijk op goederen, afkomstig uit schepen, die wegens hun afmetingen het kanaal van Terneuzen niet kunnen binnenvaren. Wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting is door den ontvanger der directe belastingen ontvangen te Heinkenszand 56.40, onder let ters N.N. en te Oostburg 18.96, ƒ14.50, ƒ4.05. RIJWIELPAD WALCHEREN. Gisterenmorgen werd ten raadhuize te Vlissingen de jaarvergadering gehou den van de vereeniging „Rijwielpad Wal cheren", onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woe'deren. Door den secretaris den heer J. Lou- werse, werd het jaarverslag over 1933 uitgebracht waaraan het volgende is ontleend: „De hoop uitgesproken in ons vorig jaarverslag dat spoedig tot den aanleg van een rijwielpad Domburg-Westkapel- le zou kunnen worden overgegaan, is tot nu toe niet in vervulling gegaan. Verschi lende moeilijkheden staan nog in den weg. Wij zullen er echter zoo ernstig mogelijk aan medewerken, dat Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.3 mm te Thorshavn; laagste 747.9 mm te Lvon. Zon op: 6 h 54; onder 17 h 33. Licht op: 18 h 03. Maan op: 15 h 33; onder: 6 h 12. V.M. 1 Maart. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Di. Wo. Do. 27 28 Februari. Hoogwater. 0.31 12.51 1.02 13.22 Maart. 1.31 13.52 Laagwater. 6.52 19.06 7.30 19.38 8.05 20.06 Hoog- en Laagwater' te Wemeldinge Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. Wo. Do. 27 28 2.16 14.33 2.52 15.08 Maart. 3.25 15.42 7.54 20.13 8.32 20.46 9.03 21.16 ook dit rijwielpad, dat zeer ge- wenscht is voor een veilig verkeer zoo wel in het belang van den handel als van het toerisme zal worden aange legd- Den aanleg van nog meerdere rijwiel paden achten wij in het belang van een veilig verkeer noodzakelijk; de finan- ciëele toestand van onze vereeniging maakt dit op het oogenblik echter hoogst bezwaarlijk. Nu een verkeersfonds in het leven wordt geroepen en de rijwielbelasting wordt verhoogd, zullen wij maar hopen, dat de rijwielpadvereenigingen ook hun deel uit dit fonds zullen ontvangen. De voorgenomen aanleg van een rij wielpad vanaf Koudekerke door de vel den naar de duinen is in 1933 niet tot uitvoering gebracht, le. door de geringe geldmiddelen voor dit doel bijeenge bracht en 2e doordat de Raad der ge meente Koudekerke een plan heeft ont worpen voor verbetering van den Dis- hoekschen keiweg, waarlangs rechts en links een rijwielpad is gedacht. Wat ons rijwielpad in de duinen be treft kunnen wij mededeelen, dat de ver betering daarvan bij Valkenisse in de maand April van het afgeloopen jaar is tot stand gekomen; de verbetering van het door den Raad der gemeente Zoute- Iande in beheer en onderhoud afgesta ne gedeelte klinkerpad adaar is in den winter van het jaar 1932-'33 geheel ge reed gekomen. Zooals wij hebben kun nen constateeren zijn deze verbeterin gen door onze leden, in het afgeloopen seizoen, zeer gewaardeerd. De burgemeester van Biggekerke heeft voor een goede verbetering bij Valkenisse zorg gedragen, n.l. door het maken van eene aansluiting van den keiweg naar Biggekerke aan ons ter plaatse liggende rijwielpad. Voor deze verbetering brengen wij hier een woord van dank aan genoemden burgemeester. Een goede verbetering is ook geweest het door den Raad der gemeente Koude kerke uitgevaardigde verbod om te par keeren op of binnen een afstand van 2 meter uit den zijkant van het rijwielpad; een woord van dank aan dit college voor deze medewerking is o.i. dan ook hier op zijn plaats. Het gedeelte rijwielpad gelegen op de grens Koudekerke-Biggekerke wordt nog vele malen door voerlieden ge bruikt, waardoor de afrastering aldaar en het rijwielpad wordt beschadigd; het is dan ook noodzakelijk aldaar een meer gesloten afrastering te maken. Bij den ouden zandput te Zoutelande hebben onbekend gebleven voerlieden het rijwielpad zoo beschadigd dat de al daar in 1932 gegoten betonband over een lengte van ongeveer 30 meter was

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1