ISCHIAS DQ HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcf KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. PIJÜ FWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934. No. 47. BARBARA, DE HEKS VAN WINSLEA HET ZEiSS-PLANETARHJM VAN DE HAAGSCHE COURANT. 'S LINIMENT t FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Een trieste terugblik De at- mospheer te Parijs nog geladen met electriciteit Is er maar op los geschoten Te Parijs zitten de gemoederen nog «teeds vol wrok over de bloedige ge beurtenissen, die zich op 6 bebruari a- daar hebben afgespeeld. Men kent de geschiedenis: een deel van het volk toog aan het demonstreeren tegen de pas ge stichte regeering Daladier, die zich daarover zenuwachtig maakte en de po litie bevel gaf tot vuren. Resultaat: •enige tientallen dooden en een paar honderd gewonden. Uit een artikel, dat onze Parijsche me dewerker ons dezer dagen deed toeko men, blijkt, dat het Fransche volk vrij tmaniem de schuld van het gebeurde op rekening van de regeering schrijft, zoo dat de gevoelens van wrok zeer ver klaarbaar zijn. De kalmte, die thans te Parijs heerscht schrijft hij is geen natuurlijke kalmte; de atmospheer is nog geladen met electriciteit. Wat 6 Fe bruari is gebeurd zal men nimmer ver geten. Nog liggen de Parijsche zieken huizen en hospitalen vol met zwaar-ge- wonden, nog gaat geen dag voorbij of er bezwijken een paar aan de opgeloopen verwondingen. Drie, vier begrafenissen soms op één dag en duizenden die zich dan opmaken om den hun persoonlijk onbekende te vergezellen naar zijn laat ste rustplaats. Verscheidene van die na tionale begrafenissen hebben we ge zien; wat ons steeds buitengewoon heeft getroffen is dat de ordedienst dan werd onderhouden door oud-strijders, door leden van de „Action Fran<;aise" of „Jeunesses Patriotes", maar dat er in de verste verte geen agent viel te be speuren. Van hooger hand heeft de pre fect van Parijs bevel gekregen om al zijn „orde-bewaarders" op een aanzienlijken alstand te houden. En de prefect Bon- nefoy zelf ziet men ook nergens. Bij de begrafenis van het eerste slachtoffer snauwde 'n raadslid hem toe: meneer de prefect, het is hier niet uw plaats.... gaat heen, en de hoogste politie-autori- t«it heeft het zich voor gezegd gehou den. Wat Frot, den voormaligen minister van Binnenlandsche Zaken betreft, hij is nog steeds zoek. Of hij heeft de wijk genomen naar het buitenland of hij ïioudt zich buiten ergens schuil bij vrienden; het zou ook trouwens niet raadzaam voor hem zijn om ooit weer één voet in Parijs te zetten want 't zou geen vijf minuten duren of de „natio nale moordenaar" (aldus wordt hij zoo wel ia de linksche- als in de rechtsche Waden genoemd) zou het met zijn le ven. betalen. Niet minder gehaat is Da ladier, die als chef van de regeering dan toch nog had kunnen verbieden aan Frot om, zonder sommeeren, op de me nigte te schieten. Waar hij ook komt draait men hem den rug toe. De fametise „mobiele garde" zal ook wel nooit meer een voet in Parijs zetten. Zij toen zijn het die het vuur openden, die schoten op iedereen. Dit „keur corps is uitsluitend samengesteld uit oud-onderofficieren uit het Vreemden legioen en wanneer ze hun diensver- band teekenen moeten ze een eed af leggen om onder al e omstandigheden te zullen gehoorzamen en „zelfs zonder morren op hun vader en moeder of kin deren te schieten, wanneer hun daartoe het bevel zou worden gegeven". Men kan nagaan hoe die heeren tekeer zijn gegaan, toen Frot telephonisch het be vel gaf dat de Place de la Concorde moest worden „schoongemaakt". Nu t dan toch iets kalmer is, krijgt men een beter overzicht over de slacht partijen: komen de verhalen los. Zoo vernemen we dat ook de telegraaf van boogerhand bevel had gekregen om alle door MAY WYNNE. 17). Wansiea Grange was gelegen midden in een ruime vlakte, met tot achter grond. de bosschen van Fryston aan den eenen kant en oostwaarts de tweelings- bergea: Brayton Barf en Stambleton Heugh en met de heuvels van Yorkshire in het blauwe verschiet. Dichterbij, zelfs jgrenzende aan den bloemtuin, liep de rivier Aire, kalm en vriendelijk, met toch met beneden- stroomingen, die een argeloozen zwem mer licht zouden kunnen meevoeren naar versnellingen, die uitliepen op een Waterval, gelegen in een met bosch overgroeide laagte, geen halve mijl van de Grange af. De tuin zelve had niets van dat stij ve van de eigenaars en was een schil derachtige wirwar van keurige bloemen, kronkelpaden en beschaduwde prieel tjes. Een ouderWetesche bekoorlijkheid lag over de plaats en vooral over Ja- éet's rozentuin, waar op het grasveld op een sierlijk gebeeldhouwd voetstuk, dfe onmisbare zonnewijzer stond, de eenige klok, waarop men in dien tijd telegrammen, betrekking hebbend op eventueele slachtoffers, te verdonkere manen: eerst drie, vier dagen later kreeg de familie in de provincie bericht van den dood, hoewel zij reeds den zelf den avond door vrienden per kabel was gewaarschuwd. Méér en méér krijgt men den indruk dat de Daladier's, de Frot's, enz. keurig, bij voorbaat, alles hadden geregeld. Zoo was de eerste ge distribueerde photo die van een paar hoornblazers, die driemaal het reglemen taire waarschuwingssignaal: trek u te rug, anders moeten we schieten, zouden hebben geblazen. Maar hoewel er zes honderd duizend man op den been wa ren heeft niemand, maar ook niemand, een signaal gehoord. En terwijl de doo den vielen, (geen enkele ordebewaar der, noch agent, noch garde is gedood en alle gedoode burgers hadden een kogel in den rug, waaruit men kan op maken dat ze niet aanvielen maar vluchtten), terwijl duizenden gewonden naar de hospitalen werden vervoerd, za ten Daladier en de minister van Justitie, Penancier..gebogen over het wet boek om een tekst te vinden welke hun zou kunnen veroorloven om den staat van beleg af te kondigen. Maar waar ze de bewuste paragraaf niet konden vin den, daar was de eenige verklaring van den minister-president: de teksten zijn niet erg duidelijk en ik wil Donderdag een wetsontwerp dienaangaande indie nen. Is 't niet een parodie.maar neen, daarvoor is 't te treurig. En zoo komen nu van alle kanten, de met bewijzen gestaafde inlichtingen los. De overheid van thans geeft zich niet eens meer de moeite om tegen te spre ken; men staat machteloos tegenover de algemeene verontwaardiging. En het publiek denkt er eenvoudig niet aan om nu maar een spons over dat alles te ha len en te zeggen dat het voorbij is: en eischt de vervolging van de Frot's Een wonder van menschelijk vernuft, dat den aanschou wenden mensch stil maakt van bewondering. In de wereldruimte staat de Zon, ónze zon: bron van alle licht, leven en warmte op onze aarde. Om die zon beschrijven in ellipsen de planeten hunne banen: Mercurius, Ve nus, de Aarde, Mars, Jupiter, Satur- nus.om ons te bepalen tot de voor het bloote oog zichtbare hemellichamen. Om die planeten wentelen soms ma nen of satellieten: om onze Aarde, önze Maan, om Jupiter vier manen Wij, aardelingen, bevinden ons op de Aarde, ónzen „vasten grond onder de voeten"een planeet als de andere planeten. Onze aarde wentelt in 24 uren om haar as, de oorzaak van de wisseling van dag en nacht, van licht en donker. Zij beschrijft in een jaar haar omloop om de zon: de oorzaak van de wisseling der jaargetijden. En nu: van deze draaiende en wente lende aarde uit zien wij overdag de zon tegen den blauwen hemel, soms ook nog de maanmaar des nachts zien wij de maan en de planeten tegen den donkeren achtergrond van den pikzwar ten nachthemel, met millioenen en mil- liarden flonkerende, flikkerende sterren bezaaid; zien wij, bij nauwkeuriger ob servatie, al deze wriemelende, in en om elkaar draaiende hemellichamen gepro jecteerd op den onveranderlijken onder grond van den sterrenhemel Tientallen van eeuwen reeds heeft dit schouwspel den mensch geboeid, in den ban zijner verwondering, eerbiedige be wondering, zelfs aanbidding geslagen. Vroeger, toen de waarneming der he melverschijnselen der priesters werk, de de Daladier's en men wil hen gedaagd kennis ervan het geheimenis van den as- zien voor een rechtbank. Dat ligt de menschen veel nader aan 't hart dan de vervolging van de derde-rangs-artisten in het Stavisky-schandaal, 'n Zwijgen hier zou op medeplichtigheid lijken. troloog was. Tegenwoordig, nu de as' tronoom met behulp van machtige t®ch" nische hulpmiddelen, van gespeciali seerd en gecoördineerd vorscherswerk over Amerika en Indië, Nederland en Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Europa, de geheimenissen van het heelal niet zonder groot succes poogt te doorgron- BIJ ONGEWONE, vaalgele huidskleur, j den. De reverentie voor dit mysterie van vermoeidheid der oogen, neerslachtig- j ^et Zijnde is niet verkleind door de toe- jn_ heid en zware droomen, is het aan te raden door het dagelijksch gebruik van het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwa- ter voor een geregelden stoelgang te zorgen. Door Medici ten zeerste aanbev. (Ingez. Med.) OPLEVING, De toestand in den tuinbouw is, naar de N.R.Crt. meldt, de laatste weken minder gedrukt dan dit gedurende 3 a 4 jaar het geval was.De prijzen van de stapelproducten zijn minder laag dan in de overeenkomsfige tijdperken van de twee voorgaande jaren. De gunstiger toestand komt vooral tot uiting in het feit, dat den laatsten tijd geen produc ten meer doordraaien, zoodat al het aan gevoerde (ongeveer 300 spoorwagens van 10.000 kg per week) kan worden verkocht. De vraag uit het buitenland wordt grooter, in het bijzonder uit Duitsch- land. De financieele omzetten aan de groote groenteveilingen zijn belangrijk hooger dan in het begin van 1933, al zijn ze voor een gunstige exploitatie van het tuinbouwbedrijf nog te laag- name onzer exacte kennis ervan tegendeel zelfs, zouden wij zeggen. Enkele eeuwen geleden reeds was de kennis van het planetenstelsel, waartoe de aarde behoort, van Zon, Aarde, Maan etc., voldoende om een goed in zicht in het wezen daarvan te hebben. Zoowel om den medemenschen het be grip dezer zaken eenigermate bij te brengen, als om een zekeren ingeboren scheppings-knutseidrang of knutselen- den scheppingsdrang den vrijen teugel te laten, legden sommige bekwame, kun dige lieden zich er op toe, een naboot sing van deze draaiende en wentelende bollen en bolletjes te maken, waardoor men hun onderlinge standen kon ver- toonen het zij dan door een uurwerk, dat op vernuftige wijze voor een juiste voortbeweging zorg droeg, dan wel door een draaibeweging welke den demon- streerder in staat stelde willekeurige onderlinge standen te stellen. Dat noemde men dan een planeta rium en het in Nederland bekendste van deze knappe overblijfselen uit vroe- geren tijd is het Franeker Planetarium van Eyse Eysinga. Al zal dit qua museumstuk belang wekkend blijven voortaan heeft het Franeker Planetarium voor ons geen andere dan historische waarde meer; Indien U gemarteld wordt door Rheumatiek in de Spierei Ischias, Pijn in den Rug, Lendejicht of Neuritis, dan heeft U behoefte aan Sloan's Liniment. De pijnlijke plek licht insmeren. Sloan's dringt rechtstreeks door tot den zetel der pijn. De gewenschte verlichting volgt snel en Uw pijn sterft uit. Schaf U nog heden een flacon aan. Houdt het steeds in Uw woning bij de hand. (Ingez. Med voortaan is h e t Nederlandsche Plane tarium te vinden in onze Residentie: in den koepel van de nieuwe gebouwen, welke de Haagsche Courant bij haar vijftig-jarig bestaan dezer dagen in ge bruik nam. Dit Haagsche Planetarium is heel iets anders dan het Franeker; het is één der hoogtepunten van het technische kun nen onzer XXe eeuw, in zijn volmaakt- sten, welhaast geraffineerdsten vorm. Hier is geen sprake meer van bollen en bolletjes en primitieve uurwerken: het Haagsche Zeiss-planetarium toovert den beschouwer den ganschen sterren hemel zélf voor oogen: ieder uur van iederen dag van iedere plaats op aarde: den stand van den sterrenhemel op het oogenblik van Christus' geboorte kan men U er in een oogwenk laten aan schouwen, en eveneens hoe, ijs en we der dienende, de nachtelijke hemel er met zon, maan en sterren zal uit zien op 29 Februari A.D. 2004 De onder den koepel gezeten aan schouwer ziet het langzaam donkeider worden, hij ziet eerst de helderste ster ren doorkomen en naarmate de duister nis toeneemt de zwakkere, totdat ten slotte heel de sterrenhemel als op den prachtigst-donkeren winter-vriesnacht in al zijn majesteitelijkheid staat. Eén draai aan een knopje: de namen der sterrebeelden staan op den hemelbol aangegeven. Eén draai aan een knopje: de hemel draait voor onze oogen, zooals hij draait daar buiten, maar vele malen sneller: wij zien de zon opkomen en ondergaan, wij zien de maan tusschen de sterren doorloopen, toenemen in licht, volle maan worden, afnemen en in het zonne licht verdwijnen; nog sneller wordt de beweging en we zien Mercurius zijn lussen om de zon beschrijven, Venus haar grootere lussen maken, Mars en Jupiter hun rechte en retrograde be wegingen beschrijven; heel dat wondere spel van bewegingen en standen, het welk den knapen op de kosmografieles soms zoo'n hoofdbreken kan kosten en hetwelk voor de amateurs in de sterre- kunde dagelijksch brood en heerlijke toespijs iswij zien het alles ge beuren zoo als de directeur van het planetarium 't ons van zijn instrumen tenschakelbord uit tot onze leeringe voortoovert. Een machtige, overweldigende schep ping van het menschelijk vernuft; een kranig stuk werk van die beroemde Duitsche firma, Carl Zeiss in Jena; een patriottische en cultureele daad van den heer W. Sijthoff, den directeur van de Haagsche Courant, die Nederland een Planetarium schonk; maar bovenal, en dat is het wonderlijke: een schepping van het menschelijk vernuft, die niet de grootheid van den mensch, maar slechts het diepste besef der overwel digende grootheid van de Schepping ons bewust maakt. (Ingez. Med.l vertrouwen kon. Door Janets tuin, den kant uit naar de rivier, leidde James Birley z'n bezoek ster, die af en toe verlangend omkeek, in de hoop, dat Janet soms volgen zou en zij moed mocht vatten om te vragen of ze het steenen bruggetje over mocht, om daar sleutelbloemen te gaan pluk ken in de weide, waar een stuk of wat koeien plechtstatig aan het herkauwen waren van het genoten voedsel. „Nichtje. Marjorie, ik heb je wat te zeggen." De diepe, afgemeten toon van deze gewichtige aankondiging' stoorde haar m haar droomerij over het genot, dat kleine Peggy Dopling, het zieke kindje van den hoefsmid van Knottingley, zou hebben, als ze haar zoo'n ruikertje zoet geurende sleutelbloemen bracht, en Marjorie herhaalde ontsteld: „Mij wat te zeggen, master Birley?" Ze noemde hem nooit James, daar ze een te grooten afkeer voor hem voelde. „Voorwaar", antwoordde hij, „ik heb ie veel te zeggen eisjeslief, want, als je naar mij wilt luisteren en ie zult afwen den van de strikken van Babyion en de valsche leerstellingen van de goddeloo- zen en zondaren, dan zult gij voor mij ZIjn als Sara voor Abraham, als Ra chel voor Jacob, als Rebekka voor zijn vader ïsaak." „Master Birley!" hijgde zij, met hoog- roode kleur, „wat bezielt u?" De zonnewijzer was tusschen hen, en, terwijl ze zoo sprak, zag ze dat zijn groote handen een deel van het voet stuk omvat hielden. Een krachtige gestalte was deze breedgeschouderde man uit Yorkshire, nog eens zoo indrukwekkend, met zijn grauwe kleeding, zijn hooge kalfsleeren laarzen en zijn kegelvormig'en Puri- teinschen hoed, die al heel slecht paste bij zijn lang, smal gelaat met de hooge jukbeenderen, de dicht bijeen staande donkere oogen en de vooruitstekende onderkaak. Geen aantrekkelijke man voor een jong meisje, om zich het hof door te la ten maken en 'n onbehagelijk middel punt voor zulk een schilderachtige en romantische omgeving. Majorie ging een schrede achteruit en toch voelde zij zich weer als be- tooverd door dat heerschzuchtig gelaat, dat den tiran dicteerde, zelfs in een oogenblik als dit. „Zoowaar, ik weet niet, wat u be doelt met Abraham en Isaak", sprak zij met voor haar ongewone luchthar tigheid, „en ik wil er ook niet bij u op aandringen om het te verklaren, master Birley, daar ik er nu eenmaal mijn zin nen op heb gezet om van die aardige sleutelbloemen te plukken voor een klein meisje, dat ziek is." „Ziek!" herhaalde Birley met nadruk, terwijl hij een schrede naderbij trad. „En ben ik dan niet ziek, Marjorie? Ziek van het hoofd tot de voeten? En waarom?Omdat mijn ziel uitgaat naar jou; smacht om je te omhelzen in geestesverrukking, zoodat deze sterke armen, die den zondaar hebben teneer- geslagen in zijn zonde, je teere, dwa lende voeten mogen terugvoeren van den afgrond van een geestelijken on dergang!" Dit zeggende, hield hij de armen open, zóó uitnoodigend, dat Marjorie snel achteruit trad en de ruimte van een bloemperk tusschen hen liet. Het plezier in het humoristische van de situatie werd haar voor een deel be nomen door haar vrees voor den onwel- komen pretendent. Toch zou het 't beste zijn dezen zelf- voldanen „heilige" op de hoogte te brengen van den waren staat van za ken. ,,U weet zeer goed, dat u onzin praat, master Birley", zei ze dan ook met een openhartigheid, waarover ze zelve ver steld stond- „Als al dat gepraat over mijn ziel beduidt, dat u mij trouwen wilt, dan zal ik u vertellen, dat ik ten- eenenmale afzie van die eer. U vergeet, dat mijn sympathieën geheel in strijd zijn met de uwe. Zoudt u inderdaad in het huwelijk willen treden met een Het Planatarium van de Haagsche Courant is een wonder van menschelijk vernuft, dat den aanschouwenden mensch stil maakt van diepe bewondering en hem tot een zelfvergeten aanschouwen en doorleven van den machtigen won- derbouw des Heelals brengt. 5£ï»>®!;- K- Contingenteeringen. Indië blijit in sterke mate afhankelijk van export. Nogmaals het goudclausule-proces der Konin klijke. Een vreemd besluit i.z. aflossing der niet geconver teerde Indische dollarobliga ties. Onze deskundige medewerker schrijft ons uit Amsterdam: Mededeelingen van Minister Ver schuur in de Memorie van Antwoord op de Begrooting van Economische Zaken hebben nog eens duidelijk aangetoond, dat wij ook in Nederland meer en meer den weg opgaan van een bedrijfsleven, dat aan alle kanten gebonden is door inmenging van de Overheid. Voor een groot deel is deze toestand verkregen op uitdrukkelijken wensch van de on dernemingen zelf. In vele gevallen heeft men niet kunnen voorzien, dat als men eenmaal met steun is begonnen het in de toekomst uiterst moeilijk zal zijn, om de bedrijven weder op eigen beenen te doen staan. Er doen zich vele gevallen voor, waarbij de financieele resultaten voor het oogenblik weder een betrekke lijk gunstigen indruk maken, maar waar bij de geheele toestand van het bedrijf valt of staat met een voortduring der be staande contingenteeringen. In zooverre bestaat er dus aanleiding om de toekomst voor industrieele maat schappijen met een zekere reserve te beoordeelen, een reserve, die den laat sten tijd op de fondsenmarkt ook weer in sterke mate tot uitdrukking is geko men. Terwijl er te voren een grootere be langstelling had bestaan voor de aandee- len voor Indische ondernemingen, is ook deze kooplust weer ingekrompen. On danks het proces van de financieele aan passing, dat Indië in de laatste jaren heeft doorgemaakt, waardoor de toe stand intrinsiek wel is verbeterd, zal het land in de komende jaren toch nog on getwijfeld voor veel moeilijkheden wor den geplaatst. De heer Ch. v. d. Plas, re sident van Cheribon, heeft daarop dezer dagen in een zeer interessante voor dracht nog eens den nadruk gelegd. De spreker wees er op, dat het land aan 't eind van dit jaar een staatsschuld zal hebben van 1600 millioen, terwijl er in het land tusschen 3 en 4 milliard aan buitenlandsch kapitaal is geïn vesteerd. De rente dezer schuld en het geïnvesteerde kapitaal moeten nagenoeg uitsluitend worden opgebracht door den vrouw, die iederen avond bidt voor de veiligheid van den koning en den on dergang- van zijn vijanden?" Birley's gelaat betrok, maar hij schudde slechts het hoofd. „Je bent nog 'n kind", zei hij, „dat den verderfelijken praat, dien Het hoort, nazegt, zonder iets van den waren zin te vatten. Maar het zal niet altijd zoo zijn: zal ik je niet den weg wijzen, dien je bewandelen zult? Zal ik je niet den afgrond toonen, die gereed is, een zóó teer en zóó misleid op te slikken? Er zal een tijd komen, dat alles volbracht is en dan zal je mij leeren beschouwen met blikken van genegenheid en liefde. Liefde, die hand aan hand met plicht je dor bestaan zal doen bloeien als een roos." Met hoog-roode kleur van innige ver ontwaardiging, zag Marjorie .er nog tien maal zoo aardig uit als anders. „Liefde?" riep zij en wierp het hoofd achterover met 'n levendigheid, die haar vader verrast zou hebben- „Voorwaar, u heeft gelijk master Birley, als u zegt, dat oprechte liefde schoonhe'd zal bren gen in mijn leven, maar die liefde is reeds geschonken door een en aan een, die oneindig meer waard is dan u!" fWordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5