BEURS 1HERM0METER van Vrijdag. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STANB. GEMENGD NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORTGENE. AMSTERDAM, 23 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de oliicieele notee ring van beden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 lOU/s—101%, Ned. 17 1000-47* 101—10114. Ned. 31 1000-4 100—100%. Ned. 33 1000-4 100—100 Certificaten-3 84%84%. O. Indië 22 1000-6 957,.—97%. O. Indië 32 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-472 94%—95%. Denemarken Oblig. 1926-5 84%84%, Duitschl. 100-7 56%—57. Duitschl 30 1000-5% 51%—52%. Zwitserl. oblig. '24-5 99%99%. Zwitserl. Staatssp. '27-472 100%100. Amsterdam 1933-5 101%101% 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 94%94 Utrecht, prov, 1929-4% 103 Berlijn 1925-6 29%—29%. Zeeuws. Hyp. B-5 100100 Zeeuw. Hyp. B-4% 100100 A Asterd. Bank 114%114 C Rott. Bankver. 7979% A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter Zn. A. 126% A Pref. Jurgens A 8686 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 387388% A De Schelde N.B. 23%23% A Ver. Papf. v. Gelder 6060 C Am. Car Foundry 20%20% C Am. Smelt Ref. 29%—29% C Farbenind I.G. 78% C U. States St. C. 35%—35% C Northh Am. Cy. 13% A Born. Sum. H.M. 121%121 A Linde Teves en Stokv. 67%65% A Ned. Wol Mij. 107%—107 A Singkep Tin M. 88%89. A. J. C. Japan Ln. 2524% A Rotterd. Lloyd 4645%. A S. M. Nederland 4949. A Amst. Thee C.M. 58%—58. A Houth. Alberts 36%36, C Baltimore hio 19%19%. A Southern Rlw. 21%21%. C Union Pac. Rr. 77% C Int. Nickel Cy 14%14%. A Koloniale Bnk. 52%52% A N.I. Hbk. 1000 51%—52% C Ned. H. M. 1000 47%—47% A Alg. Kunstz. U. 37%—38-% A v. Berkels Pat. 20%21 C Calve-Delft 58%56 A C. Suiker Mpij. 2322% A Ned. Ford A.M. 172%—172%-70% A Philips Gem. B. afg. 248247%-48 C Unilever 81%—81%-82% C Anaconda Cop. 10%10%-% C Bethlehem St. 2929%-% C Kennec Copper 13%13% C Un. States Leather 6%6% A A.N.I.E.M.— N.B. 201% A Kon. Petr Mpij 177%—177%-% C Contin. Oil Cy 11 11 %-12 C Shell Uionn O.C. 6%7 C Tide Water Ass. Oil 6%6%-6%, A K.N. Stoomb. Mij. 7%—7%. A Ned. Scheepv. U. 45%457*. A H.V. Amsterdam 188%188%-187. A Java Cult. Mij. 100%101. A N.I. Suiker U, 79%—79. A Deli Batavia 125%126%. C Deli Mij. 1000 119%—118%. A Senembah 140140%. C Chicago Milw. 4%—-4%. A Amst. Rubb. C. 102%—103%-102%. A Deli-Bat. Rubb. 42%—42%. A Hessa Rubber 3433%. A Serbadjadi S.R. 32—31%-31%. Prolongatie 11. Amerika WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 22 Febr. 7.61 58.98 9.78% 34.67 48.00 34.00 1.49% 23 Febr. 7.60% 58.87% 9.78% 34.66 48.00 33.90 1.49% btfrxuiu wk bonden op dezelfde wijze vervullen, als mijn drie voorgangers dit hebben ge daan," De jonge koning verklaarde verder de traditie van het Belgische vorstenhuis, zich te ste len in dienst van de natie, voort te zullen zetten. Het was een van de dagelijksche zorgen van Zijn vader en de eer van Zijn leven, de plichten na te komen welke voortvloeien uit de sa menwerking met Zijn volk. Leopold III betuigde vervolgens aan de natie Zijn diepe erkentelijkheid voor de algemee- ne vereering en hulde welke zij aan den betreurden koning, Zijn vader, heeft ge bracht. En voor het diepe medeleven met de eindelooze droefheid van Zijn geliefde moeder. „Uit het buitenland bereikten ons tallooze rouwbewijzen. Namens mijn land dank ik van ganscher harte al de genen, die .aan ons hebben gedacht, in de eerste plaats de vorsten en staats hoofden, die door hun persoonlijke aan wezigheid of door hun hooggeplaatste vertegenwoordigers deelneming heben betuigd in Onze nationale rouw". In het bijzonder trof ons bijde uit vaart de afvaardiging van de dappere leden van de weermacht van Frankrijk j en Groot Brittannië, die onze herinne ring heeft gewekt aan de wapenbroeder schap uit de onvergetelijke dagen van roem en smart. De gestorven koning had zijn wapenbroeders vaderlijk lief en ik zelf heb onder hen geleefd, en ik hoop dezelfde hartelijkheid, genegenheid en warmte te vinden." Na gewezen te hebben op de beproe vingen die het Belgische volk gedurende 100 jaar heeft doorstaan, wees Leopold II op de noodzakelijkheid van de bevesti ging van den maatschappelijken vrede en dat alles moet worden gedaan tot verwezenlijking van dezen vrede, de be vrediging van aller belangen cn verzoe ning van aller harten. Bijzonder zwaar is in den crisistijd de taak van de regeering geworden. Wij beleven op internationaal gebied de rampen van den economisch en oorlog. Dienaangaande heeft de overleden vorst bij meer dan één gelegenheid het drei gende gevaar gezien en uiting gegeven aan zijn angst. Met alle macht wil ik mijn steun verleenen aan elke poging om arbeid, handel cn nijverheid, doel matig te dienen cn den toestand te ver beteren, die zoo zwaar den middenstand de arbeiders treft." Vervolgens herinnerde Leopold III er aan dat hij zich gedurende de laatste jaren hoofdzakelijk heeft toegelegd op de bestudeering van het koloniale vraag stuk en hij wees op de groote betee- kenis daarvan voor het land. Hij bracht hulde aan het geniale in zicht van den vrst die den Congo tot ontwikkeling beeft gebracht, welke bij gedragen heeft tot de grootheid van het vaderland. Hieraan zal hij zijn aandacht wijden. De geestelijke en zedelijke krachten bevorderen de ontwikkeling van een volk. De groote geestdrift die herhaaldelijk tot uiting gekomen is voor de stichting van een nationaal fonds voor wetenschappelijk onderzoek, is het gevolg van het schoone initiatief van Albert I. Leopold zal op dit punt de voetsporen van zijn vader drukken. Het behoud van de nationale onaf hankelijkheid er de onschendbaarheid van het grondgebied is onafscheidelijk verbonden aan de eenheid van de natie. De eendracht en de saamhoorigheid die op deze dagen tot uiting zijn geko men moeten voortduren. België zal niet nalaten me te werken aan het bevesti gen van den vrede, die door toenadering tusschen alle volkeren gehandhaafd en bevestigd moet worden. „Wij zullen al len offers moeten aanvaarden voor de verdediging van onze vrijheid en onze goederen. Aan deze taak zal de koning zich wijden en de koningin denkt hier over als Hij. „En onze kinderen zullen wij in denzelfden geest opvoeden." Koning Leopold III besloot zijn rede met het uitspreken van den vurigen wensch, dat de goddelijke voorzienig heid moge meewerken aan den voor spoed, de grootheid en het geluk van het vaderland. De rede van den koning werd herhaal de malen door applaus en gejuich onder broken, en toen hij sprak over de konin gin, brak een langdurig „leve de konin gin" los. en Bij het uitspreken van de rede in den Franschen tekst, werd uit de zaal, toen de koning zei, zich in dienst te stellen van la patrie, (liet vaderland) geroepen „et le peuple" (en het volk). Ovatie van het volk. Het gekroonde vorstenpaar verliet het parlementsgebouw, gevolgd door de ko ningin-weduwe Elisabeth, hun beide kinderen en de aanwezige buitenland sche vertegenwoordigers. Onder hen be vonden zich o.a. koning Boris van Bul garije, Prins Umberto van Italië, Prins Hendrik, Prins Karei van Denemarken en Prins Chila van Siam. Dan volgden de ministers, de leden van den Staatsraad, het corps diploma tique en de leden van Kamer of Se naat. Toen het jonge vorstenpaar op de trappen voor het parlementsgebouw ver scheen, brak de menigte in een ontzag lijk gejubel uit, dat minutenlang aan hield, De muziek zette zwaar en lang zaam de „Brabanfonne" in; onbeweeglijk zag Koning Leopold II op de menigte neer. Daarop kwamen de rijtuigen voorrij den en stapten de vorsten en hun ge volg in. Toen het rijtuig met Koning Leopold en Koningin Astrid zich in beweging zet te, klonk heel in de verte het eerste schot van een nieuw salvo van 101 ka nonschoten, waaruit bleek, dat de kro ningsplechtigheid voltrokken was. De koninklijke stoet heeft niet den kortsten weg naar het paleis genomen. Hoewel morgen de officieele rijtoer door de stad zal worden gemaakt, maakte de stoet ook heden een grooten omweg om het paleis te bereiken. Tusschen cordons van militairen door reed men door de Rue de la Roy naar de Rue Royale, waar bij de Place du Congres halt werd gehou den voor het graf van den Onbekenden Soldaat, Voortdurend toegejuicht door de me nigte ging het verder langs de Schaar- beeksche Poort over de buitenboule vards tot de Place Louise. Op enkele plaatsen werd het militaire cordon on derbroken door langs den weg opge stelde groepen oud-strijders en vooral vele groepen schoolkinderen, wier ge juich het gejubel der overige menigte overstemde. Door de Rue des Quatre Bras nader de de stoet het Paleis van Justitie, waar zich op de stoepen een groote men- schenmenigte verdrong. Daarop ging het langs de Place Royale naar het Paleis. Daar had zich aan den kant van het park eveneens een groote menschenme- nigte verzameld. Alvorens in het paleis te verdwijnen, liet het koninklijk paar zich op het bordes nogmaals door de menigte toejuichen. Dan verdwenen België's nieuwe mo narch met zijn verwanten en gevolg in het paleis, vanwaar hij België's lot zal besturen. In Grand Hotel Britannia te V 1 i s- s i n g e n is gisterenavond de Jeugdher berg Centrale tentoonstelling geopend, welke tot en met morgenavond geopend blijft. OMHOOG GEVAREN. Wegens den dikken mist is heden bij Westkapelle een Fransch stoom schip omhoog gevaren. Met sleepboot- assistentie is het schip vlot gekomen. - In verband met de eedsaflegging heden te Brussel van den nieuwen ko ning van België, waren aan de verschil lende legatiegebouwen te Den Haag, de vlaggen uitgestoken. GUUS WEITZEL, Omtrent de ziekte van den populairen A.V.R.O.-omroeper Guus Weitzel, ver neemt het Hbld. nader, dat de patiënt voor herstel van gezondheid een half jaar in Zwitserland zal moeten door brengen. Op 1 Maart a.s. vertrekt de heer Weitzel derwaarts. zijn auto naar het vliegveld van Ma-1 nagua zijn gebracht, waar hij en zijn begeleiders door machinegeweervuur zouden zijn gedood. Ook Sandio's broer Socrates zou door hetzelfde peleton zijn terechtge steld. Van regeeringszijde wordt daaren tegen verklaard, dat de president niets I met den dood van Sandino te maken heeft. Gedurende de lunch had hij in tegendeel „hartelijke" besprekingen met den opstandelingenleider. ObLMarkt- Uaiiever - Rubber Aku Markt Ford Suiker Philips Tabak Schepen Wettig gedeponeerd.) Middelburg. Van 2123 Febr. Ondertrouwd: A. C. H. van Hoorn, 25 j. en M. Dekker, 22 j,; J. Vreeke, 23 j. en J. A. Koeman, 21 j. Getrouwd: J. W. Leiendecker, 25 j. en en besteedde het geld ten eigen bate J. J. Kokke, 25 j. Bevallen. M. van Aartsen geb. Roelse, z.; C. J. v. d. Bosse geb. Maas, z. tentiereiziger aangehouden, die ver scheidene winkeliers voor bedragen van samen meer dan 3000 heeft opge licht, De man dischte bij deze winke liers een verhaal op, dat hij onderwij zer was en dat hij kwam namens den Bond van Ned. Onderwijzers, d'e be sloten had, dat zijn leden zouden koo- pen bij winkeliers die korting gaven. Om daaraan bekendheid te geven, moest de w'nkelier een advertentie plaatsen in 't orgaan van den bond. Hij sloot daarvoor posten af van 150 voor de advertenties, waarvan de plaatsing over geruimen tijd zou wor den verdeeld, en die te voren moesten voldaan worden. De advertenties wer den nooit geplaatst. De man had geen enkele relatie met het orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers IR. MUSSERT VOOR ONTSLAG VOORGEDRAGEN. Heden is verschenen het stuk van Ged. Staten van Utrecht, aangaande het ontslag van ir. A. A. Mussert, hoofd ingenieur van den Prov, Waterstaat te Utrecht. Ged. Staten deelen hierin mede, dat de heer Mussert op de door hen ge stelde vraag heeft bericht, dat hij bij zijn lidmaatschap van de N.S.B. blijft vol harden. f In verband daarmede stellen Ged. Sta ten voor den heer Mussert met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag te verlee nen uit zijn functie van hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in dat gewest. DE RAADSELACHTIGE MOORD IN FRANKRIJK. Uit Parijs wordt gemeld: De Vrijdagochtendbladen bevatten wederom kolommenlange artikelen over den raadselachtigen moord op den rechtelijken ambtenaar Prince. Alge meen juicht men het toe, dat de Fran- sche regeering een belooning heeft uit geloofd van 100.000 francs voor het geven van inlichtingen. De minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, ver klaarde, dat hij persoonlijk geloofde aan het bestaan van een soort moordcom plot. Hij zou derhalve alles doen om het geheim op te lossen. Het onderzoek wordt voortgezet met alle beschikbare middelen. Men weet tót nog toe echter slechts, dat het telefoongesprek, waar door Prince naar Dyon werd gelokt, niet uit Dyon, doch uit Parijs is gekomen. De politie zoekt nu naar den onbekende, die Prince korten tijd geleden op straat aansprak en hem voor een lunch uit- noodigde. Bij het verlaten van het sta tion te Dyon is Prince, toen hij een taxi wilde aanroepen, door een man aange sproken, waarmede hij het station weer inliep. DE FRANSCHE BEGROOTING AANGENOMEN. De Fransche Kamer heeft de begroo ting aangenomen met 469 tegen 123 stemmen. De begrooting voorziet voor het jaar 1934 in een totaal bedrag aan inkom sten van 48.477 millioen francs en aan uitgaven 48.418 millioen francs. Zij leverde een theoretisch overschot van 59 millioen francs op. Door de volmach ten welke de regeering van de Kamer heeft gekregen is zij gemachtigd, ingeval er een onverwachte daling der inkom sten intreedt, nieuwe bezuinigingen in te voeren teneinde het evenwicht te her mapje met een drietal reproducties, naar stenen. De begrooting zal Maandag in door Aloys Senefelder zelf op steen ge- h den genaat worden behandeld, zoodat teekende litho's toekomen, benevens n men ho£)pt dat zi;Woensdag Goes. Ondertrouwd: L. Hubregtse, jm. 24 j. en M. J. Roose, jd. 26 j.; J. W. Huissoon, jm. 21 j. en N. Wessel, jd. 19 j. FRAUDULEUZE INVOER VAN SPI RITUS. Sedert geruimen tijd was het bekend, dat de geheele kust van ons land werd bewaakt, daar men het ver moeden had, dal Belgische spiritus in gevoerd werd. Tot nu toe gelukte het niet op het een of ander beslag te leg gen. Verleden week werd te Zandvoort aan de kust een tweetal kleine motor schepen alsmede een kotter gesigna leerd. De ambtenaren waren zoodoende op hun hoede. Dinsdag j.l. werd boven aan de duinreep tusschen Zandvoort en Noordwijk een achttal blikken spiritus gevonden, inhoudende elk ongeveer 20 liter. Men bleef den geheelen Dinsdag en den Woensdag de plaats bespieden, doch de smokkelaars lieten zich niet zien. Donderdagmiddag zou men deze acht blikken vervoeren, maar eerst wer den steekproeven in de duinreep gedaan wat tot resultaat had, dat nog te voor schijn kwamen 44 blikken van 20 liter, tesamen 1980 liter spiritus. Er waren drie met paarden bespannen wagens noodig om deze blikken naar het politie bureau te vervoeren. Dat de belasting ambtenaren een goeden slag hebben ge slagen moge ook hieruit blijken, dat voor deze spiritus, welke van een zeer ,hoog gehalte n.l. 96.1 procent was, ƒ8000 belasting had moeten worden be taald. Men vermoedt, dat de blikken aan 'n eind touw over boord zijn gegooid, om- Ned. Herv. Kerk. Ds. G. H. Nicolai te Jutphaas heeft bedankt voor het beroep naar Bieze-| linge. NOG EEN DERDE SLACHTOFFER. Naar vernomen wordt is de eerste stuurman van de „Willemsplein" G. K- uit IJmuiden, die tot de tien typhuspa- tiënten behoorde, die onlangs in het zie kenhuis te Dakar (West-Afrika) werden opgenomen, aldaar overleden. Dit is het derde slachtoffer van de gevreesde ziek te. Thans worden nog twee patiënten te Dakar verpleegd. NOODLOTTIG. Op onverklaarba re wijze is Donderdagmiddag de 23-ja- rige H, J, te M e ij e 1 door zijn eigen paard en kar overreden. Naar het zie- enhuis overgebracht is hij daar aan de bekomen verwondingen overleden, EEN ZUIVELFABRIEK GESTRAFT. Tengevolge van knoeierijen met het botermerk aan een zuivelfabriek ie Baambrugge, waardoor het moge lijk was de belasting te ontduiken, heeft de Crisis Zuivel Centrale aan die fa briek, een boete van 1000 opgelegd, terwijl haar de bedrijfsvergunning is ont nomen. Er bestaat kans dat het bedrijf bin nenkort wel weer zal kunnen worden uitgeoefend, doch onder sterke controle. VEE VERBRAND. Donderdagavond brak brand uit op de hoeve „De Bon- gert" te Wijnandsrade (Limburg). De schuur en de stallen brandden vrijwel geheel uit. De brandweer wist het woon huis te redden. Een gedeelte van het vee kon worden gered. Tien koeien kwamen in de vlammen om. DRONKEN AUTOBESTUURDER, Op 't Van Goorplein te Trandjong- P e r a k (Ned. Indië) reed een auto, be stuurd door den Europeeschen bestuur der H., met veel te groote vaart over den donkeren weg, waarbij de wagen geen lichten voerde. Bovendien schijnt de chauffeur onder den invloed van al cohol te hebben verkeerd. Een Inheemsche vrouw, 40 jaar oud, Aloys Senefelder. 26 Februari is het 100 jaar geleden I dat Aloys Senefelder, de uitvinder van de steendrukkunst, overleed. Ter zijner] nagedachtenis deed de N.V. Drukkerij Senefelder te Amsterdam, ons een I dat tevens een zeer dik touw van een I kon den onverlichten wagen niet ontloo- lengte van 50 m werd gevonden. pen en werdi naar de Ind. ct meldt, EEN HERSENSCHUDDING GE- ^ZurY^eSh^T^onX0 bw"het SCHOPT. Een bewoonster van de *lachtoffer liggeili terwijl de benzme-rid- Ampèrestraat te R o t terdam deed dgr - weg vervolgde. aangifte, dat haar 13-jarig zoontje doorl een chauffeur dusdanig geschopt was, dat de jongen tengevolge daarvan een I lichte hersenschudding had gekregen en| thans het bed moet houden. TELLING VAN PINDA-CHINEEZEN. In het Algemeen Politieblad verzoekt de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam den hoofden van politie hem een opgave te willen doen toeko men van het aantal der in hun gemeen ten tijdelijk verblijf houdende z.g. Pinda-1 Chineezen. Ten einde een zoo nauwkeurig moge-j lijk overzicht te verkrijgen over het aan- Arrondissements-Rechtbank Middelburg. te ln de de zitting van heden werden volgende vonnissen uitgesproken: Ontucht: J. D. 44 j-, koopman te We- meldinge, gedetineerd, 4 maanden ge vang. met aftrek voorarrest. Bedreiging en beleedigmg: A. iVL, 45 leu.der te Maldeghem, België, gede- hemzelf 'op steen ge- dSdfSM ttLS.geT'oSK* - tppkpnd. van het nortret van den uitvul-1 I vreemdelingen, onder wie er zien oe i ,m„-ar«,st. teekend, van het portret van den uitvin der. Tevens was er bijgevoegd een fraaie maandkalender voor het jaar 1934, ont worpen door Stefan Schlesinger, DE POLITIEKE MISDAAD IN NICARAGUA. Uit Managua wordt gemeld, dat al- vinden, die van plaats tot plaats trek ken, ware het, ter voorkoming van dub bele opgave, gewenscht, de telling er van over den lande op hetzelfde tijd stip te doen plaats hebben, waarom Abonnementen en Advertentiën vooj dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS daar omtrent den dood van Sandino verzocht wordt daarvoor te jwillen kie- allerlei geruchten de ronde doen. Vol gens deze geruchten zou Sandino toen hij met zijn twee begeleiders van een lunch van den president van Nicaragua terugkeerde, zijn gearresteerd en uit zen den nacht van 26 op 27 Febr. a.s. ADVERTENTIEZWENDELAAR. De recherche te Rotterdam heeft naar het Handelsblad meldt, een adver- het voorarrest. Straatschenderij: C. A. K., 18 jl„ ar beider te Kapelle, 10 of 1 week tucht school. p Overtreding Vuurwapenwet: L. A. n.., voornoemd, bevestiging vonnis van den Kantonrechter 10 of 1 week facht- SCIdem: C. A. K„ voornoemd, 10 of 1 week tuchtschool. Straatschenderij: P. G„ 18 1„ arbei-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2