Uw Zenuwen BEURSTHERMOMETER van Donderdag. RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND, GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 22 Febr. notee- notee- liet eerste getal is de vorige ting, daarop volgt de oificieele ring van beden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 1013^lOl1/*. Ned. 17 1000-41/» 101K101. Ned. 31 1000-4 99%—100. Ned. 33 1000-4 99%—100. Certificaten-3 84%84%. O. Indië 22 1000-6 95—95%.- O. Indië 32 1000-5 98—98%. O. Indië 26 1000-4% 93%—94%. Denemarken Oblig. 1926-5 85V284V2- Duitschland 100-7 56%56%. Duitschl. 30 1000-5% 51%— 51%-51%. Zwitserl. oblig. '24-5 991/;.99%. Zwitserl. Staatssp. '27-4V2 99%100%. Amsterdam 1933-5 101%101%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 9494% Utrecht prov. 1929-4% 103 Berlijn 1925-6 29%—29%. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 A Amsterd. Bank 113%114% C Rott. Bankver. 78%79 A Twentsche Bank 80-80 A Pref. Gruyter Zn. A. 126% A Pref. Jurgens A 86%86 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 386387 A De Schelde N.B. 2123% A Ver. Papf. v. Gelder 60%60 C Am. Car Foundry 2020%. C Am. Smelt Ref. 29% C Farbenind I.G. 78%78%. C U. States St. C. 35%—35%-%. C North Am, Cy. 13%13%. A Born. Sum. H.M. 121% A Linde Teves en Stokv. 67%67%. A Ned. Wol Mij 109%—1^7%. A Singkep Tin M. 88%—88%, A J. C. Japan Ln. 25%25 A Rotterd. Lloyd 45%46 A S. M. Nederland 47%49 A Amst. Thee C.M. 58%58% ken van de Kerk van St. Gudule, en de veertien pastoors van de stad Brussel. De lijkbaar. Voorafgegaan door een bereden offi cier, die het bevelhebberslint des Ko- nings droeg, volgde dan de lijkbaar, met de Belgische kleuren bedekt. De kist was geplaatst op een kanonaffuit van het 14e Artillerie Regiment, getrokken door zes zwarte paarden. De rouwlin ten werden vastgebonden door den Pre sident van den Senaat, den President van de Kamer, Minister-president Graaf De Broqueville, den Minister van Justi tie Janson, den Minister' van Binnen- landsche Zaken Pierlot en de generaals Biebuyk en De Ceuninck. Het affuit was omgeven door de leden van het Militai re Huis van den Koning en links en rechts door een haag van soldaten, be staande uit een afdeeling van het 13de Regiment Grenadiers, die het geweer aan de riem droegen. Onmiddellijk ach ter de lijkbaar werd het lievelingspaard van Koning Albert aan den teugel ge leid. Dan volgden de leden der Koninklijke familie, in de eerste plaats Prins Leopold en Prins Karei, Graaf van Vlaanderen, de overige familieleden en de leden van het Burgerlijk Huis van den Koning. legaties van alle Belgische Academies gwJ1BBlU| C11 wel en Universiteiten, het^consulaire corps Liedts afdeelingen der verschillende li- A Houth. Alberts 36%36%. C Baltimore Ohio 19% A Southern Rlw. 21%21%. C Union Pac. Rr. 77% C Int. Nickel Cy 14%14%. A Koloniale Bank 52%52%. A N.I. Hbk. 1000 51l/2—51%. C Ned. H.M. 1000 47-47%. A Alg. Kunstz. U. 381/,.—38%-37%. A v. Berkels Pat. 20—20%. C Calvé-Delft 58% A C. Suiker Mpij. 2323. A Ned. Ford A.M. 172%—172%-172%. A Philips Gem. B. afg. 250%249-247. C Unilever 81%81%-82. C Anaconda Cop. 10%10%-10%. C Bethlehem St. 29—29%-28%. C Kennec Copper 13%13%, C Un. States Leather 6%6%. A a.N.I.E.M.N.B. 200%—201% A Kon Petr. Mpij 178-177-%. C Contin Oil Cy 11%—11%. C Shell Union O.C. 76%. C Tide Water Ass. Oil 6%6% Langs den geheelen weg stonden troe pen geschaard, en wel tot aan de Place A K.N. Stoomb. Mij. 7%7% A Ned. Scheepv. U. 45%45% A H.V. Amsterdam 188%189%-88% A Java Cult. Mij. 101100% A N.I. Suiker U. 79—79% A Deli Batavia 126125% C Deli Mij. 1000 117%119%-19 A Senembah 140%140%-39% C Chicago Milw. 4%4% A Amst. Rubb. C. 103%—103%-01% A Deli-Bat. Rubb. 44%—42% A Hessa Rubber 34 A Serbadjadi S.R. 32 Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. De buitenlandsche hoofde». staats» Sommigen in uniform, velen ook in civiel gekleed, schreden achter de baar de buitenlandsche staatshoofden of hun vertegenwoordigers. Er was één re- geerende koning in de stoet, nl. Ko ning Boris van Bulgariije, die vergezeld werd door Prins Cyril, den Bulgaar- schen gezant te Parijs en eenige leden van zijn gevolg daarop volgde de President der Fransche Republiek Le brun, vergezeld door den Franschen Minister-president Doumergue. Minister Barthou. Maarschalk Pétain en eenige leden van zijn gevolg Toekomstige regeerende vorsten in den stoet waren in de eerste plaats Ko ning Alberts schoonzoon, de Prins van Piemont, die ziin vader, den Koning van Italië vertegenwoordigde, de Prins van Wales, die vergezeld was o.a. door Lord Allenby en Admiraal Sir Roger Keyes, Kroonprins Olaf van Noorwegen, en de zoon van den Zweedschen Kroonprins Gustaaf Adolf, alsmede Prins Karei van Zweden H.M. de Koningin der Nederlanden was vertegenwoordigd door haar ge maal, Z. K. H. Prir.s Hendrik der Neder landen, vergezeld door Vice-Admiraal Rambonnet, Baron van Hardenbroek tot Hardenbroek- en Jhr. Laman Trip, ter wijl ook de Nedcrlandsche gezant zich bij hem had aangesolten. Van de andere gekroonde staatshoof den had de Koning van Afghanistan zich laten vertegenwoordigen door zijn bui tengewoon gevolmachtigde te Parijs, Prins Shah Wali Khan, Koning Carol van Roemenië door zijn broer Prins Ni- colaas, de groothertogin van Luxem burg door Prins Felix van Bourbon, de Koning van Denemarken door Prins Axel van Denemarken, de Koning van Egypte door den Egyptischen gezant te Parijs en de Japansche Keizer door den Japanschen ambassadeur te Londen. De Duitsche Rijkspresident Von Hinden burg had als buitengewoon ambassadeur den oud-gezant van Duitschland te Brussel, Von Keiler gezonden, terwijl de overige landen en staatshoofden zich lie ten vertegenwoordigen door hun gezan ten te Brussel, die in dit geval niet bij het diplomatieke corps, maar bij de vreemde staatshoofden liepen. Verder merkten we nog op een neef van den Koning van Siam. De staatshoofden werden gevolgd door de leden van het diplomatieke corps en hierop volgde de Belgische Minister raad, de Ministers van Staat, de hooge rechterlijke ambtenaren, de verschillen de rechterlijke colleges, de gouver neurs der Belgische provincies en de legaties van de Provinciale Raden, «Je hooge ambtenaren, het gemeentebe stuur van Brussel en daarachter depu taties van andere gemeenteraden. Hierop volgden de vertegenwordigers der geestelijkheid van alle gezindten, de en tenslotte een ontelbare reeks van delegaties van vereenigingen en corpo raties op allerlei gebied, ook uit het buitenland, die zich bij de plechtigheid lieten vertegenwoordigen. De onafzienbare stoet werd gesloten door twee afdeelingen van het eerste gidsenregiment, twee afdeelingen van "t 6e en 14e artillerie-regiment en een pe- leton bereden gendarmerie. De escor- teerende troepen waren gekleed in veld- tenue en marcheerden in rijen van twaalf De trommels, die niet geroerd werden, waren evenals de vaandels, omfloerst. De plechtigheid in de St. Gu dule, De stoet volgde den weg langs de Rue Royale, die vanaf het plein voor het paleis was afgezet door een cordon Ardennen-jagers met baret en grena diers. De rest van de route naar de St. Gudule, langs de Rue des Colonies en de Rue de Chancellerie was, evenals het plein, afgezet door karabiniers- In dichte drommen stonden de menschen achter de afzetting, die op het plein van de St. Gudule is versterkt door hekken langs de* trottoirs te plaatsen. Waar het affuit met het stoffelijk over schot van den koning naderde, negen zich de hoofden en stonden de soldaten stram in de houding, terwijl de officie ren den sabei presenteerden. Bij het naderen van de kerk passeerde het ge deelte van den stoet, dat het affuit voorafging, den hoofdingang en ging verder naar de Rue Treurenberg, waar tot het einde van de plechtigheid in de St. Gudule werd gewacht. Het affuit hield halt voor de hoofdingang, waar de lijkkist ontvangen werd door den Deken van de St. Gudule en andere geestelijken, die de kist, voorafgegaan door kardinaal Van Roey, in processie droegen naar de hooge katafalk, die was opgericht op de plaats, waar hooid en zijbeuk elkaar snijden. Ter weerszij den van de katafalk, die bedekt werd met de nationale kleuren en waarboven een koepel was aangebracht met neer hangende draperieën, temidden van vier schilden, brandde een drie-dubbele rij kaarsen- Op de katafalk werden tuniek, helm en zwaard van den Koning ge legd. In het midden van de kerk was boven een Belgisch wapenschild een tweede, verlichte koepel aangebracht. In de kerk was overigens alles om floerst en ook de drie ingangen war.en voorzien van rouw-baldakijnen. Bij het hoofdaltaar was een troon op gericht voor de Koninklijke familie en daarachter bevonden zich de plaatsen voor de vreemde staatshoofden en hun vertegenwoordigers. De diplomaten en autorite&ten en overige genoodigden vonden nauwelijks een plaats in de kerk, zoodat er van toegang voor een deel van het publiek geen sprake was. De dienst werd geleid door den Kar dinaal-Aartsbisschop van Mechelen, Karinaal Van Roey, die werd bijge staan door den deken van Brussel Mgr. Marinis, en een:ge diakenen en kanun niken. De plechtige M's werd uitgevoerd door het beroemde koor van de St- Romboutskerk te Mechelen, versterkt met zangers van het groot-seminarie en het koor Scola Cantorum te Mechelen. De absolut'e werd door Kardinaal Van Roey persoonlijk gezongen. De plech tigheid in de St. Gudule eind:gde met een op gedempte toon in mineur ge speelde „Brabanponne" van het mu ziekcorps der grenadiers. Ze duurde lan ger dan een uur en wekte groote ontroering bij de dichte menigte. Naar Laeken. Na afloop van den rouwdienst bege leidden de Kardinaal en de overige gees telijken het lijk van den Koning tot aan den uitgang van de kerk. De hoogste autoriteiten en buitenland sche vertegenwoordigers stapten voor een der zij-ingangen in rijtuigen, die hen naar de kerk te Laeken brachten. De thans kleiner geworden lijkstoet volgde weldra, in langzamer tempo, door de Rue Treurenberg, de Rue Royale, de Rue des Palais en de Avenue de Reine. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 21 Febr. 7.61 58.99 9.78% 34.69 48.02 34.00 1.49% 22 Febr. 7.61 58.98 9.78% 34.67 48.00 34.00 1.49% nie-reg:menten, vervolgens een regiment wielrijders eenige artillerie-regimenten, eenige afdeehngen genie en te Laeken zelf het 2e regiment lanciers. De troepen bewezen telkens bij het passeeren van het affuit met het stoffelijk overschot van den Koning de militaire eerbewijzen afdeelings- of peletonsgewijs. Tusschen de Schaarbeeksche Poorten het kanaal werd aan één zijde van den weg de eerewacht gevormd door school kinderen, die met strakke gezichtjes den indrukwekkenden stoet zagen voorbij trekken. In de kerk te Laeken, Bij het naderen vgin de kerk te Laeken reed het gedeelte van den stoet, dat het stoffelijk overschot voorafging, de Park laan in, zoodat de troepen, die het af fuit volgden, er langs konden defileeren. De muziekcorpsen defileerden niet mee, doch stelden zich ter zijde op en brach ten treurmuziek ten gehoore. Vervolgens werd het lijk de kerk bin nengedragen, waar het opnieuw dooi den Kardinaal en de Bisschoppen werd ontvangen. Ook de basiliek was geheel met rouwfloers bekleed. Na een door den Kardinaal gezongen absolutie werd de kist onder doodsche stilte door onder-officieren van verschil lende wapenen opgenomen en naar de Koninklijke Grafkelder gedragen. Op hetzelfde oogenblik klonk het eer ste kanonschot van een salvo van 21 schoten, die de wereld kond deden, dat het stoffelijk overschot van Albert I, Koning der Belgen, een der meest ge liefde vorsten van Europa, diep betreurd door het geheele volk, dat heden op wel zeer treffende wijze aan zijn droefheid had uiting gegeven, was bijgezet in het grafgewelf van zijn verwanten en voor vaderen. deld kan en mag worden als andere na ties. Nergens heeft Duitschlands eisch op gelijke behandeling vasteren steun ge vonden dan in de kolommen van de Times, maar deze verwerpelijke, opzet telijke verkrachting van de justitie te genover de gevangen ex-beklaagden in zake den brand in den Rijksdag is pre cies geschikt om de menschen Duitsch land te laten plaatsen in een afzonder lijk vak, afgescheiden van andere, be schaafde naties. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PRGVINCIëM" Een jaar gevangenisstraf tegen den gezagvoerder geëischt. De advocaat fiscaal bij het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft in de zaak van „De Zeven Provinciën" tegen den be klaagde, kapitein luitenant ter zee, Eikenboom, 1 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De advocaat-fiscaal zeide, dat de vraag of het aan beklaagde's schuld te wijten is dat Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" in den bewusten avond is over vallen, bevestigend te moeten beant woorden, en dat beklaagde daarvoor derhalve strafrechtelijk aansprakelijk dient te worden gesteld. Ford - - Amerika -Obl.Markt— Schepen Philips - A ka Tabak Suiker Markt Rubber KoninkL Wettig gedeponeerd komen tot rust, kalmeereo «o worden daarbij te vens gesterkt door het gebruik va® Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Dr®g (Ingez. MedJ aan handen en voeten en wierpen feem. in een hoek van het woonvertrek. De echtgenoote van den landbouwer kwam op het hevige rumoer toegeloopen: Zij werd door en der andere persnen aan gevallen en evenals haar man tegen den grond geworpen en met touwen gekneveld. Daarna haalde een der in dringers het jachtgeweer van B. uit de slaapkamer en bereigde het echtpaar met den dood, indien zij niet wilder zeggen waar hun geld geborgen was. De vrouw lag versuft van schrik op den grond. Zij was sprakeloos van angst De boer weigerde echter de verlangde inlichtingen te geven en bleef zwijgen. Toen de booswichten bemerkten, dat hun bedreiging geen indruk op hun slachtoffers maakte, begonnen zij het geheele huis te doorzoeken. De bed stede van het echtpaar werd aan een grondig onderzoek onderworpen, terwijl de inhoud van kasten en laden werdl ge ïnspecteerd. Terwijl de mannen hiermee bezig wa ren, wist B. zich van zijn touwen te be zien van F. J. P. die indertijd door del Vliid,en- Hij sloop naar de deur, om te Middelburgsche rechtbank trachten het huis te ontvluchten en hulp A~ 1 '«'O r«r\binrt' WPrH» fTtjfM'Mr Of* Het Haagsche Hof heeft ten aan- Ds. H. J, Kastein van de Ver. v. Vrijz. Herv, te Kampen, voordien te Middelburg nam Zondag afscheid van zijn gemeent in de Luthersche kerk sprekende over Joz, 23 vers 11 Hij werd toegesproken door burge meester Okma en den voorzitter der Vereen., den heer Van Trigt. Na den dienst werd door velen van de gelegen heid gebruik gemaakt afscheid te ne men van ds. en mevr. Kastein. Goes. Getrouwd: P. Schriei 45 j. weduwn. van P. J. de Mul met A. van Sabben jd, 37 j. wegens verduistering werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, de in leidende dagvaarding jnietig verklaard, zooals ook door den advocaat-generaal was gevorderd. Het drama te Hommerts. Dinsdag heeft voor de rechtbank te Leteuwarden terecht gestaan de 32-ja- rige J. V-, los werkman te Hommerts, die in den nacht van 18 op 19 Febr. 1.1. J. Stegenga een diepe steek in den hals toebracht, waardoor de slagader [ge raakt werd en S. binnen weinige oogen- bïikken aan verbloeding overleed, De officier van justitie eischte acht maanden gevangenistraf Wegens zware mishandeling den dood tengevolge heb bende- Mr. M. E. Hepkema, verdediger, vroeg ontslag van rechtsvervolging, om dat verdachte uit noodweer gehandeld heeft. Verdachte staat zeer gunstig bekend. BRUTALE OVERVAL MET ROOF OP BEJAARD ECHTPAAR. te gaan halen. Deze poging werd-door de onverlaten ontdekt. Zij sloegen hem ten tweede male te gen den grond en bonden hem ditmaal zoo stevig dat hij geen vin meer koai Ter- roeren. Opnieuw werd het geheele kuis huis doorzocht, ditmaal met meer succes. De roovers wisten een g el dt rommelt je te bemachtigen, waarin zich ongeveer 750 aan bankpapier bevond. Voorts maakten zij zich meester wan aantal gouden sieraden van de ech- een on- KNOEIERIJEN TE BERGEN OP ZOOM De gemeente Bergen op Zoom wordt in opschudding gebracht door de wild ste geruchten over vermeende finan- cieele onregelmatigheden bij een bepaal de tak van den dienst der gemeente-ad ministratie. Gemeld wordt dat de onregelmatig heden zouden betreffen het onrechtma tig declareeren van onkosten, gemaakt bij den aankoop van gronden voor de werkverschaffingen. Een ambtenaar en de betrokken wethouder zijn door de politie gehoord; de eerste werd gear resteerd. DE I f GEVANGENSCHAP VAN DIMITROF C.S. Een scherp Engelsch oordeel. Een vooraanstaand Engelsch blad, de Times, merkt in een hoofdartikel op, dat er geen twijfel aan kan bestaan of elke dag uitstel in de vrijlating van Dimitrof c.s. verhoogt den algemeenen weerzin tegen Duitschland. Dimitrof's moed en volharding heb ben de bewondering gewekt van duizen' den, die verder van geen communisme willen weten. In de meeste moeilijke po litieke vraagstukken van het oogenblik is het voornaamste beletsel of Duitsch land op denzelfden grondslag behan- De beide oude menschen wer den mishs: deld en gekneveld. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben eenige gemaskerde mannen J kromten na telieden. Nadat zij het jachtgeweer bruikbaar hadden gemaakt en de patro nen hier uit hadden verwijderd, verdwe nen de roovers, met medeneming van den buit, door een achterdeur. Meer dan een uur hebben de ongewenschte be zoekers in de woning huis gehouden, In de woon- en slaapvertrekken hebbe®. de mannen een waren chaos aangericht. Tijdens de worsteling zijn verschillende meubelstukken kapot geslagen. Na eenigen tijd herkreeg de echtge noote van den landbouwer Tiaar tegen woordigheid van geest. Zij slaagde er in na eenige moeite zich van haar touwen te ontdoen. Met een mes sneed zif de tou wen stuk, waarmee haar man was gebonden De landbouwer wilde zich toen nso.e de poiitie begeven, doch de vrouw was zoo hevig overstuur, dat zij niet alleen in huis wenschte te blijven. Dientengevolge werd pas gisteroch tend bij da inarechaussées aangifte van den overval gedaan. De roovers zijn het huis bma.eH.ge- een stuk uit het rieten een overval met roof gepleegd op een bejaard echtpaar in U d e n. De boos wichten hebben de oude menschen ge bonden, mishandeld en met den dood x.— dak te hebben gesneden. Door dit gat zijn zij op een zolder terecht gekomen. Zij stuitten hier op een brandmuur Door verbreking van den muur, fcwa- uuiiu^iij m.'oii««uviu l J-'vvx a bedreigd. Zij wisten te ontkomen met, men zij op den zolder van het achterhuis b 1- - JE 1 Ui r,ii door medeneming van een aanzienlijk bedrag; van de hoeve terecht, waar zij een aantal aan geld, benevens bare sieraden. De 65-jarige rustende landbouwer W. j B., die met zijn echtgenoote een kleine boerderij bewoont in de zoogenaamde Raam onder de gemeente Uden, werd zoo meldt de N. R. Crt. omstreeks middernacht gewekt door gestommel in het achterhuis. Hij begaf zich daar heen en bemerkte in een van de be nedenvertrekken drie personen, die zich door maskers onherkenbaar hadden ge maakt. Toen de indringers den boer za gen, wierpen twee mannen zich op hem en trachtten den ouden man weerloos te maken. B. verweerde zich uit alle macht. Er ontstond een hevige worsteling, waar bij de aangevallene tegen den grond werd geslagen en het onderspit moest delven. Bij dit handgemeen liep B. bloe dende verwondingen op aan gelaat en handen. De mannen, die voorzien waren van bindtouw, bonden hun slachtoffer kost-ij middel van een trapladder naar de be nedenverdieping afdaalden. De bewo ners konden niet met zekerheid zeggen of hier drie of vier personen aan het werk zijn geweest. Bij den tweeden overval op B. is deze door de bandieten ernstig mishandeld. De vrouw is nog geheel van streek. H&qt zenuwgestel is door het gebeurde ernstig geschokt. Het onderzoek in deze zaak, dat tot dusver nog geen resultaat heeft opgele verd, wordt met kracht voortgezet, WAARSCHUWING. De Burgemees ter van Hillegom geeft belanghebben den in overweging, alvorens bestellin gen te doen of geld te zenden aan Au rora's Bloemkweekerij en -Handel te Hillegom, bij hem inlichtingen in te winnen. Genoemde onderneming, waarvan eigenaar is W. Straathof, wonende Beekkade no. 7 te Hillegom, zendt clr- Mr. s Wer voor Brabai het met reau

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2