S2üs COESCHE COUBANT^ BINNENLAND. liELW. WEEB £1 WIND. NUMMER 45. TWEE BLADEN. DONDERDAG 22 FEBRUARI. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. VERHOOGING VAN EXAMEN- GELDEN. GEEN PADVINDERSUNIFORM IN DE SCHOOL. DE HANDELSBETREKKINGEN MET ITALIë. DE KONING VAN SUM NAAR ONS LAND. MIDDELBURG. COES. Juliana-dag. WALCHEREN. IUID-BEVELAND. óe DE UITVAART VAN KONING ALBERT I. liDDELBURGSCHE COURANT ij, ,1Voor Middelburg, Goes en agent- U^ V&siogen f 2.30, elders 2 50 per wVVeek-abonn. in IVuddeibarg en Goes 18 ct. P- w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. gj canlr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux; Lange Sint Pieterstraai te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfk-sde, frieSoon i.. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereer.igïng de Nederiandsche Dagbladpers. Familiebericht^^ en daaklwtiiigiafeit regel» .2.10, elke r. m. 30 ct. Rsfeirw»!; „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 "jwi a 7 5 ct. bij vooruitbetaling ATA Jfl' „Brieven" of „Bevragen bureau der* r cou rant" 10 ct. extra Bevgsiiommefj 5 tr»! Het Tweede Kamerlid Thijssen heeft de* Minister van Onderwijs navolgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de aanz'enlijke verhooging van examengel den, (o.a. van die voor de examens hoofdakte, vreemde talen, wiskunde, gymnastiek en land- en tuinbouwkunde va» 15 op 30 en van die voor het examen-handelskennis van 10 op 30) verschillende onderwijzers, die dit jaar examen wilden af.eggen, in ernstige on gelegenheid brengt? 2. Is de minister bereid, tenminste nog voor de aanmeldingen in dit jaar, ver lichting van het examengeld toe te staan in bijzondere gevallen, die te zijner ken nis worden gebracht? Te Arnhem- Dinsdag; is te Alrnhem, naar het Hbld. verneemt, in de openbare lagere scho len, M.L.O.-scholen, inrichtingen van voorbereidend hooger onderwijs en ge meentelijke cursussen mededeeling ge daaa van een besluit van B. en W- be treffende een uniform- en insigne-ver bod. B. ea W. hebben dit besluit genomen naar aanleiding van een vraag aan den wethouder van onderwijs, of in verband met den herdenkingsdag in de padvin dersbewegirtg op 22 Februari, leerlin gen in padvindersuniform op school zouden mogen komen. B. en W. meenen vooral met het oog op de tegenwoordi ge tijdsomstandigheden bezwaar te moeten maken om leerlingen, die in signes of andere onderscheidingsteeke nen of uniformkleedingstukken dragen, tot de gemeentelijke inrichtingen van onderwijs toe te laten. Op het oogenblik worden te Rome onderhandelingen gevoerd om te komen tot een regeling van de handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Italië. Ten einde dit overleg te bevorderen, heeft de minister van oeconomische za ken, mr. T. J. Verschuur, zich voor eenige dagen naar Rome begeven. Naar het Hbld. meldt, zal de Koning van Siam van 22 tot 24 Maart een semi- officieel bezoek aan Nederland bren gen. Hedenmorgen om 6 h 30 is het K- L. M. vliegtuig de Rijstvogel van Schip hol naar Indië vertrokken. Een passa gier tot Marsille, een van Marseille tot Bangkok, drie van Rangoon naar Singapore en twee van Rangoon naar Bangkok zullen de reis meemaken. VLIEGVELDEN IN Z.-VLAANDEREN. Wij lezen in de „Axelsche Courant": „Het is bekend, dat op enkele terrei nen in de directe omgeving van Axel meermalen de aandacht was gevestigd bij de plannen voor een vliegveld. Tot onze teleurstelling moeten we thans melden, dat die hoop wel als vervlogen kan worden beschouwd en wel temeer, naar gelang er moeite voor gedaan is. Voorzoover we weten heeft n.l. in de zen het hoofd onzer gemeente niet stil gezeten en is onder diens berusting een lijvig dossier van allerlei corresponden tie, stukken en teekeningen, welke in verband daarmede te berde zijn geko men. Behalve dat zijn verschillende con ference's en besprekingen gehouden om tot het gewenschte doel te geraken, maar tevergeefs. Bekeken is het terrein links en rechts van den Kinderdijk, doch dit was direct van de baan. Bleef over de zgn. Axel sche vlakte, die in ernstige overweging is genomen, omdat men overtuigd is, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen toch een basis voor vliegtuigen behoort te bestaan. Over dit terrein is daarop een rapport verschenen van de K.L.M., waarin men e2?P wijst, dat een vliegterrein onder a omslandigheden dus ook des jjnchts en bïj mist bruikbaar moet zijn. En nu is de Vlakte wel geschikt, maar de aanwezigheid der fabrieken daar met hun liooge schoorsteenen acht men een hinderpaal. Er zal dus naar een ander terrein worden uitgekeken en niet onwaar schijnlijk is, dat nu Philippine voor een onderzoek aan de beurt komt." Raden van Arbeid. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken zijn met ingang van 1 Maart 1934 voor den tijd van drie jaren aangewezen: als werkgevers-leden en pi.verv. werkgevers-leden van den Raad van Arbeid te G o e s. 1. L. Kranenburg, Wilhelminadorp; pl.v.: W. Kakebeeke, Goes; 2. L. Smit, Kloetinge; pl.v.: J. J. Duvekot, Goes. Van den Raad van Arbeid te Mid delburg. 1. F. B. J. de Meijer, Terneu- zen; plv. J. Olthoff, Middelburg; 2. jhr. A. E. Boddaert, Middelburg; plv.: E. M. Alberts, Middelburg. Als arbeiders-leden en plaatsvervan gende arbeiders-leden: van den Raad van Arbeid te G o e s: J. Catshoek, Zie- rikzee; plv.: A. Buys, Goes; 2. P. Lui kenaar, Wolf aartsdijk; plv.: C. K. Maar- tense, Goes. Van den Raad van Arbeid te Mid delburg: 1. J, v. d. Peyl, Vlissingen; plv.: D. C. Beaufort, Middelburg; 2. P. C. van Wezel, Vlissingen; plv.: M. C. Geerts, Hulst. Vliegtuigmotoren. Voor de Vereeniging van leerling-ma chinisten ter koopvaardij „N.S.O." heeft gisteravond ir. F. A. H o 11 e m a n uit Veere, 2e secr. van de Zeeuwsche Ver. v. Luchtvaart, een voordracht gehou den over „Vliegtuigmotoren". Ir. Holleman ving aan met de drie eiachen, welke aan den vliegtuigmotor te stellen zijn, te noemen: vóór alles be trouwbaarheid, vervolgens lichtheid en tenslotte groot vermogen. De betrouwbaarheid wordt verkregen door een minutieuze wijze van fabricage, waarbij de geringste onderdeelen aan de strengste keuringen en metingen onder worpen worden; 't is eigenlijk, aldus spr., meer instrumentmakerij dan werk tuigbouw. In hoofdzaak wijdde spr. echter zijn aandacht aan de mogelijkheden tot ver mindering van 't gewicht en opvoeren van het vermogen van den motor; op voortreffelijke wijze wist de hr. Holle man steeds de grensmogelijkheden van bepaalde constructiesystemen aan te geven, om daaruit duidelijk te maken, hoe weer langs een anderen weg verder gezocht moest worden. Totdat tenslotte door een samenwerking, in hoogste per fectie, van motorendeskundigen, van chemici die de brandstof onder handen namen, en van metallurgen, die de juis te grondstoffen voor den bouw ontdek ten, de vliegtuigmotoren van maximale betrouwbaarheid ontstaan, waarop de veiligheid van het tegenwoordige we- reld-luchtverkeer is gegrondvest. Op de Dinsdag 1,1. gehouden vergade ring van de Oranje-vereeniging met de afgevaardigden der buurtvereenigingen, stelde de heer J. Steketee voor, om 't initiatief te nemen voor een nationalen inzamelingsdag op 30 April a.s., en de gelden, ten bate van het Nationale Cri siscomité, af te dragen aan Prinses JuPana. Het bestuur zegde nadere behande ling van dit plan toe. Thans deelt de voorz,, de hr- J. I, van Ballegoyen' de Jong ons mede, dat hem na een onder houd met den secretaris van het Natio naal Crisiscomité, gebleken is, dat er reeds een plan met dezelfde bedoeling in voorbereiding is. Men zal dit doel waarschijnlijk beoogen met den verkoop van een tweetal Julianapostzegels, waarvan de netto-opbrengst aan de prinses afgedragen zal worden. Het bestuur der Oranjevereeniging meent nu 1 waar ook zijn medewerking verzocht zal worden om den verkoop der zegels te doen slagen het plan van den hr. Steketee te moeten laten varen. Bestuur Handelsbelangen. Op de morgenavond te houden ver gadering van „Handelsbelangen" zaï over twee Bestuursfuncties gestemd moeten worden wegens periodiek aftre den van de heeren J. Duvekot, 2e Voorzitter en J, Steketee., secretaris. Helpt de een den ander en de an der den een, zoo blijft de vriend schapsband hecht. Naar men ons mededeelt, hebben beide heeren te kennen gegeven liever niet herbenoemd te worden. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den voorzitter, den heer J. Allaart hield de afdeeling Arnemuiden van den Christelijken Landarbeidersbond 'n pro- pagandavergadering in de Chr. school. Na de gebruikelijke opening deelde de voorzitter mede dat een conferentie met de landbouwers om te komen tot 'n collectief-contract mislukt was doordat de werkgevers waren weggebleven. Van dit feit zal kennis gegeven worden, via het hoofdbestuur, aan den Minister. Enkele leden traden toe tot het T. B. C. fonds, „Draagt Elkanders Lasten". De voorzitter hield een inleiding over „Waarom Christelijk georganiseerd en het hoofdbestuurslid Mastrigd over: „Samenwerking tusschen werknemers en werkgevers",. BIEZELINGE. In het lokaal „Alge meen Belang te Biezelinge kwam de Chr. Hist. Kiesvereeniging in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den heer Q. van de Vrie. De kas sloot met een nadeelig saldo van 3. Tot afgevaardigde tot bijwoning van de kringvergadering te Goes werd ge kozen de heer J. J. van de Dries. Benoemd werd tot afgevaardigde voor de vergadering van de C. H. Unie te Utrecht de heer Jan Bierens. Herkozen werd het aftredend be stuurslid Jac. de Jonge en gekozen in de vacature R. van der Hoek den heer J. J. van den Dries. De heer J. J. van den Dries hield ver volgens een inleiding over „Groen van Prinsterer". Met groote belangstelling werd deze rede gevolgd. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 11 tot en met 17 Februari in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: Hoek 2 (w.o. 1 het 2e geval in één gezin). Roodvonk: Ar nemuiden 2, Kruiningen 4 (w.o. 2 geval len in één gezin), Poortvliet 1. Poliomye litis: Krabbendijke 1. ASM 0 (lngez. Med.) Smartelijke plechtigheid te Brussel. Reeds in de zeer vroege ochtenduren toonde de Belgische hoofdstad heden 'n ongewoon beeld: in alle richtingen trok ken menschen door de stad, in ongeor dende drommen of in gesloten gelede ren, met nog in de hoezen verborgen of reeds uitgedragen, met rouwfloers om hulde vaandels. Er heerschte geroeze moes van stemmen, er was af en aanrij den van taxi's en particuliere auto's autobussen uit alle deelen van België maar ook van de Nederlandsche en de Fransche grens. Op de boulevards waren alle groote magazijnen en verreweg de meeste win kels gesloten. Van huis tot huis verkon digden de halfstok geheschen en omfloer ste vlaggen, dat België rouwt om zijn ge storven vorst. Vanmorgen van vijf uur af voerden de vele extra-treinen, die voor deze gele genheid een verlaagd tarief hieven, de duizenden uit alle hoeken van het land aan. Voortdurend kwamen nieuwe men- schenmassa's uit het Gare du Nord, het Gare de Midi en het station Léopoldsvil- le. Herkenbaar aan hun onderscheidin gen en helaas al te vaak aan hun ver minkingen waren de oud-strijders, die bijna allen een doel hadden, waarheen zij zich haastten. Bijna alle Vereenigin- gen en Broederschahppen der verschil lende voormalige oorlogsregimenten kwamen op verschillende, plaatsen, meestal in de buurt van het Koninklijk Paleis of ergens nabij de foute, die de rouwstoet zal volgen, bijeen. Voor het Paleis. Reeds zeer vroeg hadden zich duizen den langs den weg geschaard die de rouwstoet zou volgen, en vooral langs de korte route van het Paleis naar de St. Gudule was het zwart van de men schen. De politie had voor zeer strenge afzettingsmaatregelen gezorgd, die ver sterkt werd door verschillende troepen- afdeelingen, één gesloten cordon vor mend. Reeds lang voor zeven uur begonnen de officieele delegaties der oud-strijders, die voor den aanvang der eigenlijke be grafenisplechtigheid den Koning de laat ste eer zouden mogen bewijzen langs de baar te defileeren. Tegen half acht werd het stoffelijk overschot van den Koning, dat tot dan toe in de chapelle ardente ten Paleize had gerust, naar buiten gedragen en in de kist opgebaard voor het Paleis. Een eerewacht schaarde zich om de kist, aan weerskanten waarvan eenige flam bouwen brandden, en toen werd op de Place du Tróne het teeken gegeven, dat de stoet van oud-strijders zich in bewe ging kon zetten om een laatste blik te werpen op hun vroegere aanvoerder en Koning. Zwijgend trokken zij voorbij, eerst de vertegenwoordigsters der moe ders en oorlogsweezen, dan de rijtuigen der zwaarst verminkten en daarachter de minder ernstige invaliden van den Bond van Oorlogs-invaliden. Achter de Nationale Oud-Strijdersbond kwamen de officieren en dan de oud-strijders van den Yser, de dragers van het IJzeren Kruis, verschillende groepen en regi menten van oud-frontstrijders, oud-oor logsgevangenen, politieke veroordeel den enz. Het voorbijtrekken der oud strijders duurde bijna 214 uur. Het vertrek van het Paleis. Tegen tien uur verzamelden de Mi nisters, de leden van den Staatsraad, de leden van de beide Kamers, de generaals en de leger-oversten zich in het Paleis, waar tegen kwart over tien Kroonprins Leopold zich bij hen voegde om hen te begroeten. Hier verzamelden zich ook de buitenlandsche staatshoofden met hun gevolg, terwijl een deel van de le den van het diplomatieke corps even eens in het Paleis bijeenkwam, een an der deel, de hooggeplaatste functionaris sen der legaties en ambassades, zich rechtstreeks naar de St. Gudule hadden begeven. Inmiddels hadden zich binnen de af zetting de verschillende troepen, die deel van de rouwstoet zouden uitma ken, in volgorde opgesteld, gereed om hun plaats in te nemen. Het was kwart voor elf toen, nadat eenige hooge geestelijken de laatste ce remoniën hadden verricht, de met zes zwarte paarden bespannen affuit voor reed en onder-officieren van verschil lende wapens de kist op de affuit tilden. Op hetzelfde oogenblik rolde het eer ste schot van het salvo van 101 kanon schoten, dat tijdens den tocht naar de St. Gudule werd afgevuurd, en even la ter zette de stoet zich langzaam in be weging. Koning Albert had voor goed het Paleis te Brussel verlaten en ving zijn laatste tocht door de Belgische hoofdstad aan. Er heerschte langs den weg een schier ademlooze stilte, slechts verbroken door het stappen der paarden, het geschuifel der voetstappen en tusschen de menigte hier en daar door het snikken van een vrouw, dikwijls ook van een man. En deze stilte vol van geluiden werd als het ware geaccentueerd door de regelmati ge, sombere dreun der kanonschoten, die uit de verte aanrolden. En door het verre gebeier der klokken van de St. Gudule, dat allengs sterker werd. De rouwstoet. De stoet werd geopend door een pe- leton bereden gendarmerie, gevolgd door de muziekkapel der bereden gid sen. Dan kwam de opperbevelhebber der Belgische troepen, met zijn staf, en hierachter de buitenlandsche leger-de- legaties. Drie landen hadden delegaties van het leger gezonden, nl. Italië, Engeland en Frankrijk. De Italiaansche leger-af- deeling opende de rij. Zij werd gevolgd door een afdeeling van 7 officieren en 100 manschappen van het Britsche Innskilling-Dragonderregiment onder bevel van luitenant-kolonel Wiley. De Britsche vloot was vertegenwoordigd M'burg, 22-II-'34. Woensdag: hoogste lucht temperatuur 7.6 °C (46 CF); laag ste 3.8 °C (39 °F). Heden 9 h: 4.5 °C; 12 h: 5.5 °C, Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 777 mm; laag ste 776 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied 775.5 mm te Dyon; laagste 737.6 mm te Nordóyan. Verwachting tot morgenavond Meest matige wind uit W. richtingen, hali tot zwaar bewolkt oi betrokken, weinig of geen neerslag, weinig veran dering in temperatuur, later wellicht iets kouder. Zon op: 7 h 05; onder: 17- h 24. Licht op: 17 h 54. Maan op: 10 h 05; onder: 3 h 19. V.M. 1 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Februari. Do. Vr. Za. 22 23 24 Hoogwatef! 7.05 19.51 8.25 21.22 9.58 22.42 Laagwater. 0.47 13.32 1.59 14.53 3.36 16.21 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Do. Vr. Za. 22 23 24 Hoogwater. 8.39 21.23 9.54 22.52 11.26 Laagwater. 1.56 14.30 3.05 15.52 4.39 17.22 door een afdeeling van honderd matro zen, die achter de dragonders voort schreden. Het Fransche leger was verte genwoordigd door een afdeeling artille- rie van het 6e legercorps, een aideeling ruiterij van het te regiment en vier af- deelingen infanterie van het 9e linie regiment met vaandel en muziekkapel. Achter de Fransche troepen zag men de uit drie leden, in het zwart gekleed en met alle oorlogsonderscheidingen op de borst, bestaande vaandeldelegaties van oud-strijders, die na het defile der oud-strijders tegenover het Paleis bij het Wachthuis waren opgesteld. Hun vaan dels waren alle met rouwfloers omhan gen. Dan volgden de delegaties van het Belgische leger zelf. Elke legereenheid was vertegenwoordigd door den corps- commandant, een officier van elke lage re rang, een onder-luitenant, een ser geant, een korporaal en een soldaat, zoodat van elk corps elke rang verte genwoordigd was. Achter deze delega ties schreden alle officieren van den ge- neralen staf en hierachter de vaandels van alle Belgische regimenten, zoowel de bestaande als de inmiddels ontbon den regimenten. Herinnerde het rouw floers niet aan het droeve doel van de aanwezigheid van deze vaandels, het zou een kleurrijk schouwspel geweest zijn. De vlaggen werden gedragen in ge lederen van acht, en elk vaandel werd begeleid door een onderofficier van het regiment, die naast de stoet liep. Dan volgde de geestelijkheid. De Kar dinaal-Aartsbisschop Van Roey, bege leid door de bisschoppen en zijn as sistenten, onder wie Mgr. Marinis, De- V

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1