222* GOESCHE COURANT'^£ISS2 zeeland. BINNENLAND, mm en wind. d.) NUMMER 43. TWEE BLADEN. DINSDAG 20 FEBRUARI. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. MIDDELBURG. GOES. Va- Tong. kerij aoei- k uit ruari ncel ïenk iHet en", £an- r te cher ng". von i G. und von ter 10U- for ems J. lort by en ider o J. bart er- lijn- fvan Bin- eel alle Ins. lice &ra, |ing lar En d." 1st pn. lis- Sd. ien 10e rt- lat kte MIDDELBURGSCHE COURANT Uegblact Voor Middelburg, Goes en agent- ithev Vlizsiagev f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en ikoes 5 8 ct. p. v'- Advertentiën 30 ct- per regsJ, lngez- niededeeiingen 60 ct. p. r. -y conf;. voor beide vee! lager; tar. op aanvr. Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsch© Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat ta Middolburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, te!e£ocue i?.. Aangesloten bij het Bureau voor Pnbliciteitswoar de der Verseniging de Nederiandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen iegsl« Z.J0, elke r. ra. 30 ct. „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 a 75 ct. bij vooruitbetaling Adc avai „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eoa- rant" 10 ct. extra Bevijsnommers B ««n5 VERZWIJGING VAN VERMOGEN. In de inspectie Alkmaar 1H millioen. 1 Naar aanleiding van de bepaling van den minister, dat vóór 1 Maart straffe loos aangifte kan worden gedaan van verzwegen vermogen, kan gemeld wor den, dat zich in de inspectie Alkmaar reeds 150 personen hebben aangemeld en dat het niet aangegeven vermogen niet minder dan 1.500.000 bedraagt. ONTSLAG IR. A. A. MUSSERT. Ir, A. A. Mussert heeft zich met een brief tot Provinciale Staten van Utrecht gewend; het volgende is daaraan ont leend: „Het College van Gedeputeerde Sta ten heeft mij medegedeeld voornemens te zijn het noodige te verrichten om te bevorderen, dat Uwe Vergadering mij met ingang van 1 Mei a.s. ontslag ver- j leent als Hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat in dit gewest. Op 29 September 1927 is mij de eer te beurt gevallen om op 33 jarigen leef tijd benoemd te worden tot Hoofdin genieur van den Provincialen Water staat van Utrecht. Mijn taak in die hoe danigheid was en is „de belangen der Provincie te behartigen in alles wat den Waterstaat in den uitgebreidsten zin "des woords betreft". Wanneer mij met ingang van 1 Mei a.s. ontslag uit den dienst zal worden verleend, zal ik zes en een half jaar de belangen der provincie hebben behar tigd ten aanzien van den Waterstaat. In deze zes en een half jaar zijn vrij wel alle waterstaatkundige problemen, welke in de provincie aanwezig waren, tot oplossing gekomen". De brief somt deze problemen op en vervolgt dan: Het oordeel, in hoeverre ik bij dit alles de belangen der provincie gediend heb, is niet aan mij; slechts kan ik de verzekering geven steeds gehandeld te hebben, zooals ik meende, dat het be lang der provincie vorderde. Twee jaren geleden ben ik de bewe ging begonnen, ten doel hebbende de zedelijke, geestelijke en lichamelijke verheffing van ons volk: de nationaal- socialistische beweging. Het is hier niet de plaats om uiteen te zetten de nood zakelijkheid dezer beweging; vermoe delijk zullen vele leden Uwer Vergade ring hieromtrent met mij van meening verschillen. Van belang is hier slechts de vraag, of ik als Nederlandsch staatsburger het recht heb om naast mijn ambtelijk werk zuiver eereambtelijk op mij te nemen de taak, krachtig mede te werken aan den opbouw van het volk, waartoe ik be hoor en dat ik lief heb. Het antwoord op deze vraag moet m.i, volmondig be vestigend luiden, mits dit niet gaat ten koste van de belangen, welke ik krach tens mijn ambt heb te behartigen en mits ik niet in strijd handel met de goe de zeden, recht en wet. Ontegenzeggelijk eischt de combina tie van hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat en leider van de N.S. B. zeer veel van mijn persoon. Zooveel, dat naarmate de N.S.B, groeit, dit sa mengaan meer en meer bezwaarlijk wordt en het tijdstip zou moeten komen, waarop ik het offer zou moeten brengen van het opgeven van mijn ambt, dat ik altijd met toewijding heb vervuld. Vermoedelijk zou ik dit gedaan heb ben, als het laatste groote probleem, de weg door de Vinkeveensche plassen, zou zijn tot oplossing gebracht. Het heeft niet zoo mogen zijn. Niet daarom zal er een einde komen aan mijne werkzaamheden als hoofdin genieur der Provincie, maar omdat de minister-president heeft bepaald, dat de N.S.B. met onwettige middelen haar doel wil bereiken. Als oprichter en lei der der N.S.B. kan niemand beter dan ik beoordeelen of dit juist is. Ik heb het recht en den plicht om nu aan Uwe ver gadering, ofschoon dit na alles wat hier omtrent in het openbaar te berde is ge bracht, vrijwel overbodig mag heeten, te berichten, dat deze aantijging vol maakt onwaar is. Nimmer heeft de N.S. B. bij haar streven den wettigen weg verlaten of pogingen daartoe gedaan, hetgeen niet gezegd kan worden van iedere politieke partij, waarvan de le den door het ambtenarenbesluit niet ge troffen worden. Het doet mij Ièed, dat een Neder landsch Minister-President zich heeft laten voeren op dezen weg, die leidt naar ondermijning van het Overheidsge zag, door de Overheid zelve, D* aan mij gestelde vraag of ik bij het lidmaatschap der N.S.B. blijf vol harden, heb ik bevestigend moeten be woorden, omdat ik het in strijd met mijn eer en plicht zou vinden, indien ik an ders zou handelen. Naar mijne vaste overtuiging geeft de N.S.B. gestalte aan hetgeen in ons volk leeft. Zij is noodig voor de zedelijke, geestelijke en licha melijke verheffing van ons volk. Ik heb niet het recht om dit groote belang op te offeren aan mijn persoonlijk welzijn; de liefde tot de natie blijkt eerst uit de offers, die men bereid is voor haar te brengen." DE BRAND IN DE TELEFOON CENTRALE TE AMSTERDAM. De Minister van Justitie wraakt N. S. B.-bewerin- gen. Het Tweede Kamerlid Boon heeft on langs den Minister van Justitie eenige vragen gesteld in verband met een te Amsterdam verspreid strooibiljet der N. S. B., waarin o.a. stond, dat de brand in de telefoon-centrale aldaar was gesticht door „communistisch bandieten-gespuis", ter voorbereiding van een opstand. Minister Van Schaik heeft daarop thans o.m. geantwoord, dat uit een inge steld onderzoek is gebleken, dat noch de persoon, die het strooibiljet opstelde, noch ir. A. A. Mussert, die verklaard heeft zich uiteraard voor den inhoud verantwoordelijk te achten, over eenig gegeven hebben beschikt, om daarop de in het biljet gedane beweringen te kun nen doen steunen. Na een zeer nauwgezet onderzoek blijft de justitie te Amsterdam van oor deel, dat de brand in de telefooncentrale te Amsterdam kwaadwillig is gesticht. De gegevens, waarover de jusl.ilie be schikte en thans in meerdere mate be schikt, waren echter den steller volko men onbekend. Zoo berust ook de be wering: „Er zijn toen echter uitgebreide maatregelen genomen en daarom zijn toen de relletjes afgelast, voor Zaterdag 23 December", op volkomen fantasie. Samenstelling en verspreiding van het pamflet kunnen niet anders dan den in druk wekken van een poging om door het verwekken van een paniekstemming o.a. uit den brand in de telefooncentrale politieke munt te slaan. Op door het Tweede Kamerlid Albar- da gestelde vragen antwoordde minister Van Schaik o.m. dat de door den heer Van der Weijden in een vergadering te Haarlem medegedeelde, als zou de po litie reeds in December door de N.S.B. gewaarschuwd zijn dat er een brand zou uitbreken in de telefooncentrale te Am sterdam en dat er behalve in het ge bouw der telefooncentrale ook in het huis daarnaast en eveneens in de kel ders van het oude postkantoor een be gin van brand was ontdekt, waaraan echter om politieke redenen geen rucht baarheid zou zijn gegeven, niet op waar heid berust. HET TOEZICHT DER PLAATSELIJKE BIOSCOOPCOMMISSIES TE SLAP. In een omzendbrief aan de gemeente besturen vestigt- de minister van bin- nenlandsche zaken er de aandacht op, dat in de praktijk het toezicht door de plaatselijke commissies van toezicht op ae naleving van de Bioscoopwet, mei geheel bevredigend kan worden ge noemd. Meermalen wonen jeugdige per sonen bioscoopvoorstellingen bij, aldus de minister, welke voor hen door de centrale keuringscommissie niet zijn" toegelaten. Voorts worden dikwerf films ver toond, waarin de door de centrale film keuringscommissie aangebrachte coupu res niet zijn gevolgd, of waarin andere coupures voorkomen. Een en ander acht de minister niet oirbaar. ECONOMISCHE JAARCIJFERS. Uit de, in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor komende „Economische Jaarcijfers", blijkt, dat in het afgeloopen jaar bij de' landbouwproducten een duidelijke ver schuiving naar den tarwebouw is te zien, die thans op 134.000 ha werd uitgeoe fend, tegen 120.000 in 1932 en nog geen 48.000 in 1924. Daarentegen veminderde de met rogge, gerst, haver en aardappe len beteelde oppervlakte. De suikerbie tenteelt is sinds 1931 van 37.500 tot 47.300 ha toegenomen, maar bereikte toch lang niet den omvang van de jaren vóór de crisis. De invloed van den steun aan de bietsuikerproductie blijkt uit een toe neming van 155.000 ton in 1931/32 tot 261.000 ton in 1933/34. De malaise in den scheepsbouw spreekt Men moet zich nooit schamen onge lijk te bekennen. Want het beteekent dat men vandaag verstandiger is dan gisteren. duidelijk uit een vermindering van 199.000 brulo ton in 1930 tot 50.000 in 1932 voor zeeschepen en van 318.000 tot 10.000 tonnen laadvermogen voor bin nenschepen en sleepschepen. Uit de cijfers blijkt voorts, dat er een toenemende vraag is naar Nederlandsch fabrikaat; voor bijna alle in het staatje vermelde industrieele producten was 't invoerpercentage gedaald. GEEN OMZETBELASTING VOOR VLEESCH-IN-BLIK. In een rondschrijven aan de gemeen tebesturen heeft de minister van bin- nenlandsche zaken er de aandacht op gevestigd, dat in den verkoopsprijs van het rundvleesch in blik, de omzetbe lasting beigrepen is, zoodat die belas ting niet meer extra berekend mag worden, boven den verkoopsprijs van 35 cent, EERSTE HULP BIJ VERKEERS ONGEVALLEN. Te Den Haag is opgericht de N.V. Alg. Telefonische en Medische Hulp dienst in Nederland, welke vennoot schap zich ten doel stelt ïanigs rijks- provinciale- en gemeentewegen hulp posten te plaatsen waarin een telefoon aanwezig is voor het aanvragen van medische en technische hulp; voorts 'n brancard en med'sche artikelen, noo- dig om hulp te verleenen aan een door een verkeersongeval getroffene. De dienstregeling op 1 Maart aanstaande. Uiteraard zullen zij, die belang stellen in de ontwikkeling van het luchtver keer op Zeeland, zich afvragen hoe de nieuwe dubbeldaagsche dienst, die met ingang van 1 Maart as. zal aanvangen, er zal uitzien Naar wij thans vernemen is deze dienst als volgt ontworpen. I UIT ZEELAND NAAR HOLLAND 1. Maandags tot en met Zaterdags. Vertrek uit: Vlissingen 8-15; Haamste de 8-35; Rotterdam 9-15, aankomst te Amsterdam 9-45. 2. Maandags tot en met Vrijdags. Ver trek uit Vlissingen 16-10; Haamstede 16-30; Rotterdam 17-15; Aankomst Am sterdam 17-40. 3. Alleen Zaterdags. Vertrek uit Vlis singen 14-30; Haamstede 14-50; Rotter dam 15-30; aankomst Amsterdam 16-00. II UIT HOLLAND NAAR ZEELAND. 4. Maandags tot en met Zaterdags. Vertrek uit: Amsterdam 8-00; Rotter dam 8-40; Haamstede 9-15; aankomst Vlissingen 9-30. 5. Maandags tot en met Vrijdags. Ver trek uit: Amsterdam 16-45; Rotterdam 17-25; 'Haamstede 18-00; aankomst Vlis singen 18-15. 6. Alleen. Zaterdags. Vertrek uit: Am sterdam 14-00; Rotterdam 14-40; Haam stede 15-15; aankomst Vlissingen 15-30. Wij vernemen verder, dat de dienst op Twenthe ook geopend is. DERTIG JAAR BIJ DE POLITIE. Rechercheur Wollenberg gehuldigd. De hoofdagent-rechercheur Joannes Guilielmus Wollenberg was gisteren 30 jaar bij de politie. Om drie uur gister middag kwam vrijwel het geheele corps in het bureau aan de Giststraat bijeen, om den jubilaris te huldigen. De com missaris, de heer Brons, voerde het eerst het woord, memoreerende dat de heer Wollenberg zich reeds op jeugdigen leef tijd tot „de handhaving van orde en rust" voelde aangetrokken. Te Kampen zette hij zijn eerste schreden op het pad, dat zou voeren naar een zoo eervollen staat van dienst. Van 19041906 was hij werkzaam bij de politie te Rotterdam en daarna kwam hij naar Middelburg. Achtereenvolgens doorliep de heer Wol- i lenberg de destijds bestaande drie klas sen, werd in 1918 aangesteld tot schrij ver en tenslotte tot rechercheur. Spr. roemde zeer de lofwaardige wijze, waar op de jubilaris als zoodanig zijn taak had volbracht. Hij was een bekwaam en ac curaat politie-man, die steeds zeer juist zijn plaats ten opzichte van zijn superi euren wist te bepalen. De Alg. Ned. Po litie Bond had spr. verzocht den heer Wollenberg namens dien bond het bre vet voor 30-jarigen trouwen dienst uit te reiken. Spr. voldeed daaraan gaarne; spelde vervolgens den jubilaris de bijbe- hoorende verguld zilveren medaille op de borst. De heer Wollenberg dankte voor de vriendelijke toespraak en te vens voor de mooie bloemen, die 's mor gens bij hem thuis waren bezorgd. „Ik heb niets meer gedaan, dan getracht mijn plicht te doen, aldus spr. en laat het oordeel daarover aan mijn superieu ren." De medaille van den A. N. P. B. stelde spr. op zeer hoogen prijs, aange zien hem ook die voor den 10-jarigen en den 20-jarigen dienst waren uitge reikt. Tenslotte voerde de inspecteur le klasse, de heer Avink, nog het woord, als voorzitter van de afd. Zeeland v- d. A. N. P. B, Spr. achtte het overbodig de uitstekende kwaliteiten van den ju bilaris op te sommen. Spr. had gedu rende vele jaren steeds vol bewonde ring gadegeslagen, hoe de heer Wollen berg zijn taak vervulde. Langen tijd was hij voorzitter van de afdeeling Walche ren van den A. N. P. B. Ook in die func tie bleek hij door zijn tact en zijn be- heerschtheid de rechte man op de rechte plaats. De afdeeling „Zeeland" wenscht u van harte geluk, aldus besloot spr. De plechtigheid was hiermede beëin digd. Christelijke Besturenbond, Aan het jaarverslag van den Ch-ris- telijken Besturenbond ontleenen wi), dat het ledental met 16 is teruggeloopen en op 31 Dec. 1933 bedroeg 1005. Uit het verslag van de verschillende afdeelingen blijkt, dat het voor de af deeling Metaalbewerkers een ongekend slecht jaar 'is geweest. Bijna alle leden waren geheel of gedeeltelijk werkloos, en door de crisis loopt het ledental om laag- In de afdeeling Bouwarbeiders bracht het landelijk collectief een loonsverla ging van 3 cent per uur. De schilderspatroons in Middelburg hebben de loonsverlaging van 2 cent niet doorgevoerd. In de afdeeling kantoor- en handels bedienden heeft men voor een 10-taï winkelbedienden clublessen in de En- gelsche taal georganiseerd. Herinnerd wordt aan de te Middel burg gehouden Bondsvergadering van de afdeeling ambtenaren. Een drietal, acties tegen salarisverlaging hadden weinig of geen resultaat. Het collectief cantract bracht voor de houtbewerkers een verlaging van 2 cent per uur. Bijna alle leden hadden met werkloosheid te kampen. Ook in de afdeeling typografen be gint de werkloosheid te komen, en ook hier is een vermindering van het uur loon toegepast. De afdeelingen van fabrieks- en trans portarbeiders en van landarbeiders te Nieuwland, Arnemuiden en Grijpskerke hebben het geheele jaar door propagan da gemaakt, en gememoreerd wordt hierbij het oprichten van de afd. Me- liskerke. De werkloosheid onder de landarbeiders te Veere is ook -groot. Een collectief contract is in 1933 aldaar gesloten met de volgende loonen; 10.50 voor vaste arbeiders van April tot en met Nov.; de andere maanden 9 per week. Voor losse arbeiders 2 per dag van April tot en met Decem ber; andere maanden 1.75, De pogin gen van de afd. „Patrimonium" tot op richting van een Chr. Vacantieschool en Chr. Oranjevereeniging zijn niet ge slaagd. Volgens het verslag van den penning meester bedroegen de ontvangsten 453.3714 en de uitgaven 453.19 V>. VOLKSONDERWIJS. S. O. S. De openbare vergadering door de afd. Goes van „Volksonderwijs", Maandag avond in de „Prins van Oranje" belegd, Middelburg, 20-11-'34. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 7.6 °C (46 °F); laagste 3.9 °C (39 °F). Heden 9 h: 5.4 °C; 12 h; 8.1 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 779 mm; laagste 777 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 781.3 mm te Valencia; laagste 734.9 mm te Hel- singfors. Verwachting tot morgenavond Krachtige tot matige, later afnemende N.W. tot W. wind, meest licht tot hali bewolkt, weinig of geen neerslag, aan vankelijk iets kouder. Zon op: 7 h 09; onder: 17 h 20. Licht op: 17 h 50. Maan op: 8 h 58; onder: 12 h 56. E.K. 21 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Februari. Hoogwater. Laagwater. Di. 20 5.20 17.50 11.57 Wo. 21 6.06 18.44 0.02 12.38 Do. 22 7.05 19.51 0.47 13.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge- Februari. Di. 20 Wo. 21 Do. 22 Hoogwater. 7.08 19.35 7.48 20.22 8.39 21.23 Laagwater. 0.32 12.56 1.12 13.38 1.56 14.30 trok een geheel gevulde zaal met be langstel.enden. De voorz. de hr. J.-Ruijsard, uitte zijn erkentelijkheid voor de groote op komst. Er zijn zelfs menschen uit Noord- Beveland, aldus spr. (Applaus). Ik zie daaruit, hoe groot uw liefde voor het openbaar onderwijs is. Spr. spoorde ver volgens aan, lid van „Volksonderwijs" te worden. Thans telt „Volksonderwijs" 63.000 leden en als alle afdeelingen werken als Goes, dan zullen er bij 't 68- jarig bestaan 68.000 zijn. De spreker ds, Westmijse, van Rotter dam wees op de beteekenis van 't S.Q.S. thans beduidend „Steunt Onze School'' doch sinds jaren het internationale noodsein (Save our Souls) „Redt onze zielen". Als de radio een S.O.S uitzendt, dan valt er even een beklemming in de huiskamers. Tegen dien achtergrond moet men ook het S.O.S., dat spr. boven zijn rede* zette, zien. Het „Steunt Onze School" heeft een internationalen zin, want als de volksziel reeds verscheurd wordt bij het naar school gaande kind, dan kan nooit het volk eendrachtig met de andere volken samenwerken. De openbare school is gegroeid uit de volks ziel. De openbare school is het symbool der nationale eenheid. In deze is 't jo denkind gelijk aan het katholieke kind, en geen enkel gevoelen wordt gekwetst door degenen die voor de klas staan. Spr. schetst de ommekeer van het naar schoolgaande kind. Met het naai school gaan komt er een nieuwe autori teit in het kinderleven. Daarom dient men goed te beseffen waarom het hier gaat? De openbare school is hel hoofd van Jut geworden. Wij plukken de wran ge vruchten van den idioten scholenbouw, die na de pacificatie aangevangen is. Nergens, ter wereld aldus spr., bestaan op schoolgebied zulke toestanden als hier. Er is iets scheef gegroeid. Men zegt, ge vergeet dat ons volk een ver deeld volk is. Neen, dal weet ik ook wel- Het is ook niet erg, want dat is in de lijn der ontwikkeling besloten. Ja-broers hebben den wereld nooit verder gebracht Maar, de mensch is ook een gemeen schapswezen. En spr. vraagt, kan in de openbare school, die gemeenschapszin niet getoond worden? Er is, omtrent de openbare school, een massa misverstand ontstaan, en dit misverstand moet uit den weg geruimd worden. Onder dave rende leuzen zijn de bijzondere scholen opgericht. De o. s. zou tekort doen aan Gods eer, zou een kweekplaats zijn van liberalisme en socialisme. U moet die leuzen, aldus spr. ontzeunw'en en er op wijzen, dat de o. s. een kweekplaats is van alle christelijke en maatschappelijke deugden. Maar de politiek is er tusschen gekomen. Doch wij achten het volksheil te hoog om het kind te gebruiken als pion op het politieke schaakbord.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1