JECOVITOL BINNENLAND. ZEELAND. middelburg. WEER Ei WERD. NUMMER 41. VIER BLADEN. ZATERDAG 17 FEBRUARL EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. DE BIETENSTEUN VOOR 1934. MIDDELdUrGSCHE courant JagbladVoor Middelburg, Goes en agent- icfeap Viissingen 2.30, eiders f 2.50 per Sfwartaal Week-aboim. in Middelburg en Sees 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Iragez. mededeetingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. suis goesche courant^ Uitgeefster: Naamiooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pïeterstraat te Middelburg Telefoon: Redactio 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Ksntoor te GOES: ïurfkade, tsleil?. Aangesloten bjj het Bureau voor Pnbliciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels j 2.10, elke r. m. 30 ct. Rctètiicfc Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 cf.-tfrtk, a 75 ct. h'-j veoruitbetaling A dv auA „Brieven" af „Bevragen bureau dezer c<m«- rant" 10 ct. extra Bevijsnommer» 5 ce.nl Naar wij vernemen zal, inzake de regeliag van den suikerbietensteun voor 1934, het gezamenlijk bieten areaal, vergeleken bij 1933, met 10 pet. worden ingekrompen. Aan de boeren zal een bietenprijs moeten worden gegarandeerd van 10.00 per 100 kg, hetgeen 1.00 lager is dan thans. De minister is van plan met de suiker fabrieken nader in contact te treden om te komen tot het vaststellen van de voor waarden, waaronder de financieele steun zal worden verleend. REVOLUTIONNAIREN IN VERTEGEN WOORDIGENDE LICHAMEN. Een commissie van onderzoek. Bij K. B. is ingesteld een Staatscom missie, met de opdracht de noodzake lijkheid en doelmatigheid te onderzoe ken van wettelijke en andere voorzie ningen met betrekking tot het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegen woordigende lichamen door personen, wier staatkundig streven kennelijk is ge richt op verandering der Staatsinstel lingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen. De commissie zal bevoegd zijn, aan haar uit te brengen advies de voorstel len toe te voegen, welke zij ter berei king van de door haar aanbevolen maat regelen noodig of wenschelijk acht. EEN MAAND OMZETBELASTING. Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op 31 Jan, jl. heeft de omzetbelasting in de eerste maand van haar bestaan opgebracht een be drag van 3.345.643.07. Daar de gemid delde maandopbrengst is geraamd op 6.791.666.67 heeft Januari dus nog niet ten volle de helft van het benoodigde bedrag opgeleverd. De oorzaken daarvoor zullen in de eerste plaats wel zijn den terugslag van den grooten invoer, die in de laatste maanden van 1933 heeft plaats gevon den. Daarbij komt dat de handelaars nog over groote oude voorraden beschikten, welke zonder belasting konden worden afgeleverd, terwijl voorts o.a. ook moet worden gerekend met het feit, dat een groot deel van de belasting eerst ach teraf wordt vastgesteld. KORTING OP PENSIOENEN? De „Standaard" verneemt, dat de Minister van Waterstaat bij de com missie van bijstand van het Pensioen fonds van het spoorwegpersoneel een voorstel aanhangig heeft gesteld, om den grondslag van de na 1922 toegekende pensioenen ongeveer dezelfde verlaging te doen ondergaan als het percentage waarmede sindsdien de loonen en sala rissen van het personeel zijn verlaagd. DE ZEEUWSCHE LUCHT LIJN. Belangrijke verandering op til. Naar wij vernemen is een belangrijke stap in verband met de ontwikkeling van het Zeeuwsche Luchtverkeer in ver gevorderden staat van voorbereiding. De K.L.M. is nl. voornemens, zoo eenigszins mogelijk reeds met ingang va» 1 Maart aanstaande, voor goed een tweemaal dagelijksche dienst op de Zeeuwsche Lucht Lijn in te voeren. Dit „voor goed" dient dan verstaan te worden als winter en zomer. Het spreekt vanzelf, dat de handha ving van deze voor Zeeland zeer belang rijke verbetering in de luchtverbinding mede bepaald zal worden door de finan cieele uitkomsten ervan; wij twijfelen er echter met aan of juist deze vervolledi- ging van den dienst zal op zijn nuttig heid en aantrekkelijkheid van grooten invloed zijn. Naar wij verder vernemen is de mi nister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, voornemens den len Maart, dus bij de opening van den nieu wen dienst, een bezoek aan de vliegvel den Haamstede en Viissingen te bren gen; volgens de plannen zou Z. Exc. des morgens van Waalhaven vertrekken, den voormiddag op Schouwen-Duive- land doorbrengen en den namiddag op Walcheren, om tegen vier uur, uiteraard per vliegtuig, te vertrekken. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, geeft de Middelburgsche Mondharmonica- en Tooneelvereeniging „E.M.M." op Woensdag 21 Februari a.s. in den Schouwburg haar jaarlijksche uit voering. O.a. zal opgevoerd worden E. M.M.'s revue „Van alles wat". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie. UITVOERING „ACHILLES". Gisteravond heeft de gymnastiekver- eeniging „Achilles" haar jaarlijksche uitvoering gpgeven in de Concert)» en Gehoorzaal, die goed bezet was. De s'gnaalafdeeling, met alle leden vereenigd op het tooneel, dat door de goede zorgen van den heer Kooman op uitstekende wijze was ingericht, opende dezen avond. De voorzitter, de heer P. C, de Ha mer, heette daarna allen welkom, in zonderheid de heeren De Vries en Rouw, respect- van den Zeeuwschen en West Brabantschen Turnbond, de heer Koers, technisch lid van den Turn kring en vertegenwoordigers van zuster verenigingen, en sprak de hoop uit, dat de verslaggever van de Midd. Crt. de heer Doorenbos, spoedig weer ge heel hersteld moge zijn. Het bestuur, aldus spr., kan met te vredenheid terugz;en op het afgeloopen jaar. Het ledental beweegt zich in stij gende lijn en de donaties bleven sta- tionnair. Aan wedstrijden is met afwis selend succes deelgenomen- De wandel sport verheugt zich eveneens in toene mende populariteit, en spr. wekte op tot deelname aan de marschen op 12 en 13 Mei a.s. Daarop heeft spr. degenen, die ook in het afgeloopen jaar weer zooveel voor „Achilles" hebben gedaan, daarvoor hartelijk dank gezegd. Mevr- Bal had als bewijs van dankbaarheid 'n bloemenhulde in ontvangst te nemen. Den leider en secretaris, den heer J. A. Bal, wien reeds den avond te voren in besloten kring een cadeau door de leden was aangeboden, werd dank ge bracht voor het zeer vele dat hij nu al jaren met liefde voor „Achilles" doet. Verder werden ook nog de heeren De Vries, leider van de rythmische afdee- ling en Heyliger, leider van de signaal- afdeeling, toegesproken- Het groote, afwisselende programma werd vlot afgewerkt- Het werken aan brug en paard zoowel bij de dames als bij de heeren bleek goed ingestudeerd, doch ook de vrije oefeningen en lenig heidsoefeningen werden op keurige wijze tot een goed einde gebracht. De knotsoefeningen der dames vielen zeer 'n den smaak, evenals de vlot uitgevoer de, vroolijke en aardige volksdansjes. Dat we de rythmische oefening der dames en de plastische standen het laatst noemen, wil niet zeggen dat deze minder voldeden, integendeel, ook 3eze oogstten een verdiend en hartelijk ap plaus. „Achilles" kan met voldoening op dezen avond terugzien. Onder leiding van de Funny Band werd nog menig dansje gemaakt. HET MILITAIR TEHUIS. De Afdeeling Middelburg van den Ned. Militairen Bond, wier werkzaam heid in hoofdzaak ten doel heeft de in standhouding en bloei van het Militair Tehuis hield Vrijdag haar jaarvergade ring, onder leiding van den heer J. A. Vertregt. De secretaris deelde mede, dat het ge middeld aantal bezoeken aan het Te huis in de eerste 3 maanden gemiddeld 130 per maand in de laatste 9 maanden van 1933 was dit gemiddeld 729 per maand, zoodat in totaal 6953 bezoeken werden gebracht. Bewijst dit getal de belangstelling van den militair voor het Tehuis, ook van den Commandant der school, die, met zijne officieren en onderofficieren, bij het opkomen van een nieuwe ploeg, op de z.g. begroetings-avonden tegen woordig wilde zijn en in sympathieke bewoordingen uiting gaf aan zijne gevoe lens voor dezen arbeid, werd deze zeer gewaardeerde belangstelling ondervon den. In het tehuis heerschte heel het jaar Een blijmoedig en van zijn welsla gen verzekerd man komt vanzelf door zijn denken in een kring, waar opge wektheid en succes de overheerschen- de factoren zijn. een gezellige en prettige toon onder de bezoekers. Voor de godsdienstige, ze delijke en verstandelijke ontwikkeling werden voor de militairen onderschei dene lezingen en voordrachten gehou den, filmavonden en z.g.n. gezellige bij eenkomsten georganiseerd etc. Met dank werd vermeld de medewer king van Burger Pro-Rege; de ontvangst van een orgellamp, een briefweger en onderscheidene tijdschriften, inzonder heid het subsidie van den Ned. Mil, Bond, van de Staten van Zeeland en den steun van leden en begunstigers, 252 in getal. Het verminderde subsidie noopte het bestuur een beroep te doen op particu lieren en kerkeraden om dezen noodi- gen, nuttigen en opbouwenden arbeid te kunnen voortzetten. Hoewel dankbaar voor den ondervonden steun, was toch het resultaat beneden de verwachting, zoodat de finantiën zorg baren. De rekening van den penningmeester telde aan inkomsten 1953.43 aan uit gaven 2152.02 zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 198.59. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. W. Graafhuis, penning meester, mr. H. F. Lantsheer en ds. J. W. Dippel. In de vacature mr. Bybau werd gekozen de heer J. Terpstra. Zij vormen met den heer Vertregt en ds. Tjebbes het bestuur. Het gironummer van den penningmeester is 19644. Bij Kon. besfuit is aan den heer mr. J. van der Poel, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier, vergunning verleend tot het aannemen van het onderscheidings- teeken van commandeur in de Orde van Al Rafidain, hem door den Koning van Irak geschonken. ALG. VERGADERING VAN DE BURGERWACHT. Donderdagavond kwam de Middel burgsche Burgerwacht in de Sociëteit „St. Joris" in algemeene vergadering bij een. De voorzitter, mr. W. F. E. baron van der Feltz, riep de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid den Commissaris der Koningin, den bur gemeester van Middelburg, den Com missaris van Politie, den garnizoenscom mandant en eenige commadanten van zustervereenigingen, alsmede kolonel Seyn, en deelde mede dat het 2de ge deelte van dezen avond geheel bekos tigd wordt door vrijwillige bijdragen der leden. Dertig nieuwe leden werden beëedigd, waarna uit volle borst het „Wilhelmus" klonk. De commandant, de heer mr. Wilbren- ninck, bracht een keurig jaarverslag uit, waarin naar voren kwam dat de burger wacht voor 6 jaar slechts op papier be stond, maar dit thans veranderd is in eene actieve bloeiende afdeeling, gereed staande te steunen en te beschermen elk wettelijk gezag. De wekelijksche oefe ningen worden door een groot aantal leden trouw bezocht, op talrijke wed strijden prijzen behaald, en hij hoopte dat binnen afzienbaren tijd ook het eco nomisch instituut een eereplaats zou in nemen in Zeelands hoofdstad. De kascommissie, bij monde van den heer mr. J. van Doorninck, deelde mede alles in orde te hebben bevonden; de penningmeester werd gedéchargeerd over zijn gehouden beheer. Door het vertrek van den heer De Vries was er eene vacature in het be stuur; deze werd aangevuld door de ver kiezing van den heer J. C. F. van Ka mer. Het algemeene reglement der Burger wachten werd aangenomen. In navolging der gegeven voorschriften onderteeken den alle leden de verklaring dat zij mo menteel van geen enkele verboden ver- eeniging lid zijn en bij wijziging hier van kennis zullen geven aan den Com mandant. Kolonel Seyn hield een rede waarin duidelijk naar voren kwam dat men niet alleen moet denken aan bewapening, het leeren schieten dit is het cement dat de burgerwachten bijeen houdt maar ook dat men economisch een voornam taak te vervullen heeft, vooral wanneer het leger gemobiliseerd is. Men kan dan een taak vervullen bij den luchtwacht- j dienst en luchtbeschermingsdienst, j brandweer, enz. Een eerste eisch is na- j tuurlijk dat de personen betrouwbaar zijn, en spr. stipte in den breede de j richtlijnen uit voor eene verplegings-, i bedrijfs- en transportafdeeling, en sprak verder den wensch uit dat Middelburg ook spoedig dit instituut zou verkrijgen, waarvoor propaganda zal moeten wor den gemaakt. De commandant van St. Laurens sprak woorden van gelukwensch ook namens andere uitgenoodigde vereenigingen en beloofde gaarne steeds samenwerking. Den Commissaris der Koningin deed het genoegen persoonlijk kennis te ko men maken met de Middelburgsche Bur gerwacht, wier werkzaamheden zijn vol le sympathie hebben. De groote vraag die spreker der Burgerwacht zou willen stellen, is niet: zijt gij paraat, maar: zijt gij onder alle omstandigheden bereid, trouw te toonen aan de Overheid? Spr. heeft vertrouwen in de Burgerwacht en is daarom overtuigd van haar bereidheid tot medewerking, opdat onze Overheid ook in moeilijke tijden zich altijd moge handhave». Opnieuw klonk na deze rede 't „Wil helmus". In een rijk betoog wierp de burge meester van Middelburg een terugblik op het gebeurde in 1918, juist daarin vindt de oprichting van Burgerwachten en Bijzondere Vrijwillige Landstorm haar reden. Toen heeft het Nederlandsche volk op deze vergissing een juist ant woord gegeven, maar de woelige tijden die wij thans beleven, eischen paraat heid; spr. sprak den wensch uit, dat God ons Vaderland hoede en onze dierbare Vorstin zegene. De instructeur Swiers gaf een duide lijke uiteenzetting over de verrichte werkzaamheden, over de vojderingen steeds gemaakt, en bracht vooral dank aan den heer Blokpoel, die geen enkele oefening heeft verzuimd, en gaf de ver zekering: wat ook val, de B.W. staat pal achter het wettig gezag, voor Konin gin en Vaderland, en hier in het bijzon der voor onze gemeente Middelburg. Na een keurige speech bood de heer Van Kamer namens eenige leden het be stuur een kastje aan om de prijzen, in vriendschappelijken kamp met zuster vereenigingen behaald, een passende bewaarplaats te geven. De voorzitter nam namens het bestuur gaarne dit aardige geschenk in ont vangst.. De Burgerwacht is haar leden, de gevers van dit geschenk, zeer erken telijk hiervoor, en hoopt haar dankbaar heid aan de gevers te toonen, door alle krachten in te spannen om door het win nen van vele medailles bij de schietoefe ningen, haar waardeering voor dit ge schenk te uiten. Spr- wierp 'n blik op de 15 jaar die achter ons lggen en die het zwakke plantje hebben doen groeien tot een krachtige struik.. Die tijd heeft ge leerd hoe moeilijk het is een Burger wacht flink en paraat te maken en te houden. Verschillende oorzaken wees spreker hiervoor aan. En toch moet het anders. Spreker herinnerde aan een uit lating van onzen tegenwoordigen minis ter-president vanuit den tijd dat hij mi nister van oorlog was. Een minister van Oorlog, zoo zeide hij, moet altijd be zield zijn van de gedachte dat er mor gen oorlog zal kunnen zijn. Naar die zelfde paraatheid moet de Burgerwacht ook streven. Daar de groei en bloei utt de vereeniging zelf opkomt, zag spr. daarin een waarborg dat de Burger wacht ten volle voor haar taak bere kend zal blijven. Dat moet voor de auto riteiten ook een geruststellend gevoel zijn in deze dagen nu er spanning in de lucht zit, nu ieder een sterk gezag wenscht. Zooals het nu gaat, had spre ker alle vertrouwen dat onze Burger wacht onder de voortreffelijke leiding van zijn Commandant, die ook op har- telijken dank aanspraak mag maken voor het vele dat hij gedaan heeft, zal worden een Burgerwacht die berekend zal zijn voor zijn taak. Trouw aan het Vaderland! Trouw aan onze Koningin! (Stormachtig applaus.) Het officieele gedeelte was hiermede afgeloopen. Na de pauze werd men vergast op eenige voordrachten van den heer Frank, oefeningen door de Chr. Turn- ver. „Wilhelmina" en voordrachten door den heer Bertrand. Alles viel bijzonder in den smaak, in één woord: 't was een genotvolle avond. De commandant, de rekening van de zen avond opmakend, wees op een groo te moreele winst, bracht dank aan allen die op een of andere wijze dezen avond I hadden opgeluisterd, en riep de hulp van .wil nog niet altiid zeggen ge zond- .blijven Vergroot Uw weerstandsver mogen tegen griep en andere infectie-ziek ten door middel van JECOVITOL. Geijkt door een Nederlandseh Professor' Gewaar borgd gehalte: minstens 50 eenheden Vita mine A en 250 prophvl. 125 internat.) eenheden Vitamine D GEIJKTE LEVERTRAAN Jiij ApQ/hèkerï&ü.Drögiiitenia F y75.pjfl.j- BROCADES -STHEEMAN PHARMACIA flngez. Med.) Middelburg, 17-II-'34, Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 7°C (45 °F); laagste 4.6 °C (40 °F). Heden 9 h: 5,5 °C; 12 h: 6.5 °C. 0,2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 786 mm; laagste 785 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 783.2 mm te Holyhead en Valencia; laagste 750.6 mm te Andanes, Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige N, tot W wind, ne velig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempe ratuur. Zon op: 7 h 15; onder: 17 h 14. Licht op: 17 h 44. Maan op: 8 h 07; onder: 22 h 16. Zondag 18 Febr. Zon pp: 7 h 13; on der: 17 h 16. Licht op: 17 h 46. Maan op 8 h 21; onder 23 h 38. E.K. 21 Febr. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Februari. Hoogwater. Laagwater. Za. 17 3.17 15.46 10.06 22.06 Zo. 18 3.59 16.27 10.43 22.44 Ma. 19 4.42 17.08 11.19 23.21 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge- Za. Zo. Ma. 17 18 19 Februari. Hoogwater. 5.23 17.45 6.00 18.21 6.35 18.56 Laagwater. 11.01 23.16 11.41 23.55 12.20 alle aanwezigen in om het plan dat door hen zal worden opgezet, in den kortst mogelijken tijd te trachten te voltooien. Nederlandsche Reisvereeniging, Voor de afd. Walcheren van de N.R.V. heeft gisteravond op de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging", de heer Van Nijnanten uit Breda een causerie gehouden over een reis door Egypte, Syrië en Palestina, aan de hand van vele lantaarnplaatjes, meerendeels gemaakt naar door hem zelf vervaardigde foto's. Spr. schetste allereerst de reis naar de oude wereld, waar Alexandrië de eerste aanlegplaats is. Spr. vertelde veel van deze stad, van ruime boulevards, de nauwe onhygiënische straatjes, en van het leven in deze buurten. Vervolgens behandelde spr. het Egyp tische land, doorstroomd door den mach tigen Blauwen Nijl. De dorpen daar zijn nog zeer primitief en uit leem opge bouwd. Spr. stond daarop eenigen tijd stil bij de pyramiden van Gizeh en de beroem de Sphinx en vertelde er eenige bijzon derheden van. De reis werd vervolgens voortgezet naar Syrië.Ontzagwekkend zijn daar de ruïnes van Baaleh, die uit het begin onzer jaartelling dateeren. Palestina roept herinneringen van velerlei aard op en om de bekoring er van te kunnen ondergaan moet men de bijbelsche sfeer kunnen terugvinden.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1